Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω οτι η εκδοση για fp2 οπως το ν96 δεν εχει ʽʽγιατρευτειʽʽ ακομα

 

Ίσα ίσα που η έκδοση 3.0 ήταν διαθέσιμη μόνο για FP2 συσκευές εξ αρχής.

Μπορείς να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις στο N79.

 

Τελικά παιδιά τι συμβαίνει με τα FP2 όπως το Ν79; Υποστηρίζεται η έκδοση NokiaMaps 3 του Illusion; Εγώ κάπου έχω ψιλοχαθεί με το όλο ζήτημα. Μπορεί κάποιος να αναφέρει συνοπτικά τη διαδικασία για την εγκατάσταση του Maps 3 Illusion και του Ελληνικού χάρτη που ανέβασε ο Αριστοτέλης στο xxxxxxxxxxxx;

 

Τουλάχιστον σας αναφέρω τι έκανα εγώ:

 

1. Απεγκατέστησα μία προηγούμενη εφαρμογή NokiaMaps3 από Illusion

2. Έσβησα τον φάκελο "cities" από την κάρτα μνήμης

3. Έκανα πάλι εγκατάσταση την (υπογεγραμμένη) εφαρμογή από Illusion

4. Αντέγραψα στην κάρτα μνήμης τον φάκελο "cities" του Αριστοτέλη (περιέχει τον Ελληνικό χάρτη).

5. Προσπάθησα να ανοίξω την εφαρμογή αλλά μου βγάζει το γνωστό σφάλμα με τη μνήμη.

 

* την προηγούμενη φορά, εγκατέστησα την ίδια ακριβώς εφαρμογή αλλά χρησιμοποίησα το Nokia Map Loader για να μου φορτώσει τον τελευταίο Ελληνικό χάρτη από το site της Nokia. Το πρόγραμμα άνοιξε αλλά το μόνο που μπορούσα να δω ήταν η υδρόγειος και μόλις έκανα zoom κι έφτασα να βλέπω όλη την Ελλάδα στην οθόνη, εκεί άρχισε ο χάρτης να pixelιάζει και μετά από ακόμη ένα zoom, τελικά χάθηκε εντελώς η εικόνα...

 

Να σημειώσω επίσης πως το έχω ρυθμίσει να μην χρησιμοποιεί το GPS γιατί το μόνο που θέλω είναι να βλέπω τον χάρτη. Τι κάνω λάθος;;; :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκτός από την πιο καινούρια έκδοση του Nokia Maps, που βγήκε πρόσφατα με την νέα χρονιά. Έχει ανανεωθεί με το νέο έτος και ο Ελληνικός χάρτης; Μπορούμε να έχουμε την καθοδήγηση μόνιμα πλέον; Πάνω αριστερά βγάζει σε όλους την λέξη "ovi";
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω κατεβάσει το Nokia Maps 3 από το xxxxxxxxxx, αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω, βγάζει το μήνυμα "κατεστραμμένο αρχείο". Τι μπορεί να φταίει; :confused:

 

Μηπως κοπηκε η συνδεση στο κατεβασμα? Ετσι μου ειχε τυχει μια φορα και το ξανακατεβασα..δοκιμασε παλι;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτη η εκδοση Nokia.Maps.v3.0.0302.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned.C racked-illusion , τωρα, το εκανα setup στο Ν95 8GB αλλα χαρτης .. τιποτα δεν , γνωριζει κανεις για το που και αν θα βρεθει Ελληνικος Χαρτης για την εκδοση αυτη?

Η εκδοση Ελληνικου χαρτη που εχει ο Αριστοτελης ειναι για το Nokia.Maps.v2.0.4503.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned.*****ed-illusion τουλαχιστον σε μενα Nokia Maps V.3 ... δεν ξερω αν ειναι δωστε λινκ.

ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως κοπηκε η συνδεση στο κατεβασμα? Ετσι μου ειχε τυχει μια φορα και το ξανακατεβασα..δοκιμασε παλι;)

 

Οκ θα το τσεκάρω. Thnkz. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

θα τον ανεβασω σε λιγο γιατι βλεπω εχει ζητηση.

 

Πολύ ωραία. Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να σημειώσεις συνοπτικά πως θα εγκαταστήσουμε το Nokia Maps 3 με τον ελληνικό χάρτη σε κινητά FP2; (πχ Ν79).

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση Ελληνικου χαρτη που εχει ο Αριστοτελης ειναι για το Nokia.Maps.v2.0.4503.S60v3.

Ok ανεβηκε και ο Ελληνικος χαρτης για τo nokia maps 3 στο γνωστο site στο αναλογο θεμα

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει την καινουρια εκδοση και μέχρι εδω ολα ένταξει!στη πλοήγηση άλλες φορές ύπολογίζει και οταν ξεκινά μετ΄απο λίγο με πετά εξω!κάποια πρόταση για νατο διορθώσω?
Link to comment
Share on other sites

Ok ανεβηκε και ο Ελληνικος χαρτης για τo nokia maps 3 στο γνωστο site στο αναλογο θεμα

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΩ!!!

:bow::bow::bow::bow::bow:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!

ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΑΞΙΑ!!!

 

ΕΥΓΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ :respect:

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει την καινουρια εκδοση και μέχρι εδω ολα ένταξει!στη πλοήγηση άλλες φορές ύπολογίζει και οταν ξεκινά μετ΄απο λίγο με πετά εξω!κάποια πρόταση για νατο διορθώσω?

Και εμένα το ίδιο κάνει!Φορτώνει η εφαρμογή και ίσα ίσα που δείχνει την υδρόγειο και με πετάει στην αρχική οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

να βαλετε το καινουργιο χαρτη ρε παιδια. με το παλιο το κανει αυτο η δεν ανοιγει καν.και αυτο συμβαινει γιατι οπως ειδα ο νεος cities φακελος εχει διαφορετικη διαμορφωση φακελων απο τον προηγουμενο της εκδοσης 2 (πχ ο φακελος με τις φωνες ειναι μεσα στο diskcache ενω πριν ηταν εκτος) .διαγραψτε τον παλιο cities φακελο και βαλτε τον καινουργιο που ανεβασα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έχω κάνει αλλά κλείνει η εφαρμογή!
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό αρχείο qf που υπάρχει χύμα στην κάρτα μνήμης χρειάζεται?

Βλέπω ο χάρτης που ποστάρισε ο Άρης έχει μεσα στο φάκελο cities ένα τέτοιο αρχείο. Τι παίζει?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,σε μενα ο η εκδοση 3 σε συνδιασμο με τον καινοργιο χαρτη του φιλου aristotelhs2060,λειτουργει αψογα!Το μονο που εκανα,ηταν να διαγραψω το "cities"και να βαλω του aristotelhs2060!!Αρη σ'ευχαριστουμε..!Υ.Γ.Εχω το Ν96.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Λοιπον εμενα παιζει μια χαρα η V3.

για οσους εχουν προβλημα τωρα:

 

α) Η εκδοση nokia maps 3 που περασα στο κινητο ειναι Nokia.Maps.v3.0.0302.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned.C***d-illusion , υπαρχει στο μαγαζακι.

β) extract το zip και τον φακελο Cities τον εβαλα στην 8αρα χυμα (Αφου πρωτα διεγραψα τον παλιο). --> e:/Cities/diskcache

και OXI πχ e:/Nokmaps3 greece v0.1.18/Cities/diskcache ή e:/cities/Cities/diskcache

γ)Το αρχειο qf to εβγαλα (δεν ξερω αν παιζει ρολο παντως αφου ειναι απο το παλιο σκεφτηκα σιγουρα δεν χρειαζετε.

δ) εκανα ως εξης : περασα το sis και τον φακελο Cities στην 8αρα, διεγραψα το παλιο qf, εκανα setup το sis και ενα restart το κινητο, ανοιξα το NokiaMaps και ολα καλα. Παιδια δεν ξερω, αυτα εκανα και δουλευει μια χαρα.

 

Αριστοτελη εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!!! 1000 ty!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση τωρα για την v3.

Αν θελουμε καποιο χαρτη ? με το map loader? η επιδη ειναι ... θα γινει καμια λακαμια?

-ο χαρτης της κυπρου δεν ειναι τοσο καλος οσο ο προηγουμενος της v2. πχ αν παει κανεις στην Nicosia θα δει καποιους δρομους αλλα μεσα η πολη ειναι κενη,στην v2 ειχε δρομους κανονικα.

Αν εχει κανεις χαρτη της Κυπρου για την v3 ας το πει :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί που βρίσκουμε τον χάρτη του Άρη για το maps3 όσο και να έψαξα στο μαγαζάκι δε βρήκα κάτι ή αν μπορείτε στείλτε μου ένα link.

Ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί που βρίσκουμε τον χάρτη του Άρη για το maps3 όσο και να έψαξα στο μαγαζάκι δε βρήκα κάτι ή αν μπορείτε στείλτε μου ένα link.

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι άλλος αυτός ο χάρτης από τον χάρτη που κατεβάζεις με το Maploader 3??

 

Πάντως ο Ελληνικός χάρτης είναι αισχρός!!:mad::mad:

Έβαλα το πρόγραμμα να δουλέψει όση ώρα ήμουν στο μπαλκόνι του σπιτιού και δεν έχει την οδό μου καν στον χάρτη!!!

Υπόψην ότι μένω κεντρικά (κοντά Κατεχάκη) και όχι σε κανένα στενάκι.Πάντα οι προηγούμενες εκδόσεις έβγαζαν σωστά το σπίτι μου.Τώρα λείπει η οδός μου και όλα τα περίχωρα!!:blink::blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε beta ακομα μη το ξεχνατε. το ποσταρα γιατι πολλοι θελανε να το δοκιμασουν. παρεπιπτωντως εχει και στην νεα εκδοση qf αρχειο χυμα στη καρτα μνημης αλλα αφου λετε οτι δε χρειαζεται τοτε οκ.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να παραθέσουμε κάπου τα βήματα της εγκατάστασης αναλυτικά και με χρονική σειρά γιατί εγώ που είχα την προηγούμενη εκδοση v.2.0.45 και άλλαξα τον προηγούμενο φάκελο diskcache (37MB) με το καινούργιο diskcache (92ΜΒ) από το αρχείο του Άρη Nokmaps3 greece v0.1.18 και εγκατέστησα και το αρχείο Nokia.Maps.v3.0.0302.S60v3.SymbianOS9.1**** δεν μου δουλεύει. Όταν πάει να ανοίξει η εφαρμογή και εκεί που δείχνει την υδρόγειο κολλάει στο 30%, μου βγάζει μήνυμα λάθους, μου ζητάει να κατεβάσω κάτι από το site Nokia.com/maps και στο τέλος με πετάει έξω.

 

Πάντως ξαναέβαλα το προηγούμενο diskcache και την προηγούμενη έκδοση και δουλεύει.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ειναι σε beta ακομα μη το ξεχνατε. το ποσταρα γιατι πολλοι θελανε να το δοκιμασουν. παρεπιπτωντως εχει και στην νεα εκδοση qf αρχειο χυμα στη καρτα μνημης αλλα αφου λετε οτι δε χρειαζεται τοτε οκ.

Άρη, και πάλι σε ευχαριστούμε για την προσφορά. Δουλεύει άψογα στο Ν82 μου. :)

 

Τι παίζει με το νέο λογότυπο? Το OVI τι είναι? Υπηρεσία της Nokia?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άρη, και πάλι σε ευχαριστούμε για την προσφορά. Δουλεύει άψογα στο Ν82 μου. :)

 

Τι παίζει με το νέο λογότυπο? Το OVI τι είναι? Υπηρεσία της Nokia?

και στο δικο μου,Δουλεύει άψογα στο Ν82

OVI ειναι σαν το nokia PCsuite και ακομη καλυτερο ,για phone s60,αν το βαλεις δε χρειαζετε το nokia PCsuite

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...