Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σήμερα όλα τα έκανα, έδειχνε το δρομολόγιο τα πάντα αλλά δεν είχε φωνητική καθοδήγηση. Πρέπει να κάνω κάτι?

Ελεγξες την ενταση της φωνης αφου εκανες την εγκατασταση των φωνων που επιθυμεις!(φακελλος CITIES)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελεγξες την ενταση της φωνης αφου εκανες την εγκατασταση των φωνων που επιθυμεις!(φακελλος CITIES)

 

Οι φωνές είναι έτοιμες στο φάκελο cities. Όταν κάνω klik ακούγεται κανονικά αλλά στο χάρτη δεν ακούγεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. Έχω πάρει το Ν96 στο οποίο και θέλω να περάσω full το nokia maps! Η ερώτηση μου έγκειται στο εξής.. επειδή είναι ήδη περασμένοι μέσα πρέπει να κάνω κάποιο update (αν ναι τότε sign πότε κάνω?) ή περνάω την εφαρμογη εκ νεου (Nokia.Maps.v2.0.4503.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned.*****ed-illusion) όπως τη βρήκα στο xxxxxxxxxxx ή από τη Nokia απευθείας αφού την κάνω sign?

 

Το βρήκα! :-)

Link to comment
Share on other sites

και μένα το κινητό είχε μέσα όλα και λειτουργεί με τον κωδικό που μου έδωσαν από κει που αγόρασα (1 μήνα δωρεάν). Εσύ έκανες κάτι παραπάνω? Και τι διαφορά έχει?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Nokia Maps μετά απο πάρα πολύ καιρό σε μεγάλη διαδρομή. Είχε απίστευτα ακρίβεια και όντως, η διαφορά του είναι τεράστια σε αυτό το θέμα με το garmin, το οποίο μπορεί να έχει πληρέστατους χάρτες αλλά στην πλοήγηση τρώει κολλήματα. Το nokia maps ήταν απλά άψογο ενώ και οι φωνητικές οδηγίες καθαρές και την σωστή στιγμή.

 

Μειονετήματα που εντόπισα. Το ζουμ κατά την πλοήγηση δεν ήταν το ιδανικό. Όταν ήμουν στην εθνική έκανε, ορθώς, zoom out. Όταν όμως ήμουνα σε άγνωστες περιοχές (Λυκόβρυση, Μαρούσι) εκεί θα ήθελα να με δείχνει πολύ κοντά στον δρόμο που είμαι. Όμως και εκεί, έδειχνε την ευρύτερη περιοχή και όχι εμένα με τα 2-3 επόμενα στενάκια.

 

Δεν βρήκα τρόπο να το ρυθμίσω αυτό αφου δεν έχει ρύθμιση αυτόματου ή χειροκίνητου ζουμαρίσματος. Όποτε έκανα ζουμ, αυτό μετά απο λίγο επέστρεφε στο προκαθορισμένο.

 

Πολλούς δρόμους δεν τους είχε καθόλου ούτε σαν όνομα. Θα περίμενα μετά απο τόσες αναβαθμίσεις στους χάρτες να μην έχει τέτοιες ελλείψεις, τουλάχιστον εντός αττικής.

 

Κατά την αναζήτηση μπορούμε να γράψουμε το όνομα του δρόμου και με ελληνικούς χαρακτήρες αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι ίδια αν γράψουμε τον δρόμο με λατινικά. Πχ αν γράψω Σοφοκλή Βενιζέλου στα ελληνικά και μετά αγγλικά στην δεύτερη περίπτωση θα υπάρχουν πιο πολλά αποτελέσματα. Σε άλλες περιπτώσεις, ενώ τον βλέπω στον χάρτη τον δρόμο, αν τον αναζητήσω δεν τον βρίσκει με τίποτα.

 

Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η σπασμένη 2.0.4503. Αν κάποιος έχει διαφορετικές εμπειρίες με κάποια άλλη έκδοση, ας ενημερώσει.

 

Προσπάθησα να βάλω την έκδοση 3 και συγκεκριμένα την 3.0.4806 αλλά μου έβγαζε σφάλμα. Εκτός αυτού, δεν έχουμε ακόμα κάποιο κόλπο για δωρεάν πλοήγηση με την έκδοση 3.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα τους χαρτες της Σερβιας για το Nokia maps 2.0 (σπ@σμενο) αλλα το μονο που δειχνει ειναι οι κεντρικοι δρομοι του κρατους και τιποτα αλλο.Ενω στην Ελλαδα ολα κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Ισως για την Σερβια να υπαρχουν αυτοι οι χαρτες..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τις ιδιες παρατηρησεις εχω κανει και εγω οπως του mirrorofsorrow.

απλα με προλαβε.θα ελεγα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια.οντως μεγαλο αρνητικο το να μην εχει ρυθμιση zoom in,χειροκινητα.....

 

Συμφωνω και επαυξανω σε ολα.......οι δοκιμες εγιναν με το 6110 Νavigator

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση...?Με τις σπασμένες εκδοσεις...πρέπει να κάνεις κατι άλλο εκτός απο απλό Install...?Γιατι την έχω κανει 2-3 φορές Install(κατεβασμένη απο τα γνωστά μαγαζακια)και ενώ ανοίγει κανονίκα...αναζητηση ολα..Πλοήγηση...Γιοκ....Πρέπει να αγοράσεις αδεια λέει,.,,και με βγάζει στο μενού για να συνδεθει και να αγοράσω,,,
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο. Κάνεις εγκατάσταση το σπασμένο sis, ορίζεις διαδρομή και μόλις σε ρωτήσει να αγοράσεις άδεια πατάς ναι και είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Στο σπασμενο που εχω οι φωνητικες οδηγιες καποιες φορες δεν συμβαδιζουν με τις εικονικες.Π.χ ενω μου λεει να στριψω αριστερα στον χαρτη δειχνει να παω δεξια!Τι κουφο ειναι αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα.Πως μπορω να περιστρεψω τον χαρτη κατα την πλοηγηση γιατι ενω πχ προχωρω βορεια και αντι να μου δειχνει το στιγμα στον χαρτη να προχωρα προς τα πανω μου το δειχνει απο την αναποδη ( απο πανω προς τα κατω).

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα.Πως μπορω να περιστρεψω τον χαρτη κατα την πλοηγηση γιατι ενω πχ προχωρω βορεια και αντι να μου δειχνει το στιγμα στον χαρτη να προχωρα προς τα πανω μου το δειχνει απο την αναποδη ( απο πανω προς τα κατω).

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Σε ολη την διαδρομη γινεται αυτο;Συνηθως στα πρωτα μετρα υπαρχει ενα μπερδεμα αλλα μετα παει κανονικα.

Εντιτ: Στο κανει σε καθοδηγηση ή σε απλη απεικόνιση της θεσης σου;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση έχεις; Πέρασε την 2.0.4503 απο τα γνωστά μαγαζάκια που δουλεύει πολύ καλά. Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ μόνο Nokia maps και ποτέ δεν παρατήρησα το φαινόμενο που αναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Οι φωνές είναι έτοιμες στο φάκελο cities. Όταν κάνω klik ακούγεται κανονικά αλλά στο χάρτη δεν ακούγεται τίποτα

 

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.Ενω οι φωνητικες οδηγιες ειναι εγκατεστημενες στο Cities κατα την πλοηγηση δεν παιζει.Γνωριζει καποιος τι ακριβως φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το νέο Nokia Maps 3 στο N78 και είναι καταπληκτικό.

 

Επιτέλους οι χάρτες αναβαθμίστηκαν, η κάλυψη πλέον είναι ικανοποιητικότατη για πάρα πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδας και όλοι οι δρόμοι είναι με ελληνικούς κεφαλαίους χαρακτήρες. Η εφαρμογή είναι πάρα πολύ γρήγορη και η ακρίβεια η καλύτερη που έχω δει με το Ν78 μου.

 

Για να αναβαθμίσουμε την έκδοση που έχουμε στο κινητό μας και να περάσουμε την νεότερη 3.0.4809 κατεβάζουμε το Nokia Maps Updater, το τρέχουμε στον υπολογιστή μας και συνδέουμε το κινητό μας. Υπάρχει ακόμα περιορισμένη λίστα συμβατότητας. Τα FP2 υποστηρίζονται σίγουρα ενώ για τα FP1 μένει να δοκιμάσει κάποιος κάτοχος να μας πει.

 

Τρέχουμε μια φορά το πρόγραμμα (αν έχουμε χάρτες της προηγούμενης έκδοσης καλό είναι να σβήσουμε ολόκληρο τον φάκελο Cities απο την κάρτα μνήμης μας) και το συνδέουμε με τον υπολογιστή για να κατεβάσουμε τους νέους χάρτες.

 

Κατεβάζουμε το νέο Maploader 3, το τρέχουμε στον υπολογιστή και μέσω αυτού κατεβάζουμε τους χάρτες που θέλουμε και τις φωνητικές οδηγίες.

 

Η αναζήτηση επιτέλους δουλεύει άψογα. Μπορούμε να βάζουμε πόλεις, διεύθυνση και αριθμό. Σε αυτή την περίπτωση η αναζήτηση ολοκληρώνεται σε 2-3 μόλις δευτερόλεπτα. Δρόμους που δεν μπορούσα να βρω ποτέ μου με την 2, εδώ τα βρήκα αμέσως.

 

Δυστυχώς, όσοι δεν έχουν άδεια πλοήγησης, θα πρέπει να αρκεστούν στην προσομοίωση μιας και δεν υπάρχει ακόμα κάποια χακάκι για την έκδοση 3. Ας ελπίσουμε να κάνει γρήγορα την εμφάνισή του σε κάποιο γνωστό μαγαζάκι γιατί η εφαρμογή, πλέον, μετά απο τόσες αναβαθμίσεις αξίζει.

 

Οι χάρτες που κατέβασα μέσω του maploader 3 είχαν μέγεθος 34,5ΜΒ και οι φωνές 3,5ΜΒ. Όμως όταν κοιτάω το μέγεθος στην κάρτα μνήμη μου για το σύνολο του φακέλου Cities, μου λέει 91,3ΜΒ.

 

http://img512.imageshack.us/img512/3766/screenshot0001zq8.jpg http://img353.imageshack.us/img353/9899/screenshot0002tc9.jpg http://img512.imageshack.us/img512/9288/screenshot0004iu5.jpg http://img353.imageshack.us/img353/628/screenshot0005qe0.jpg http://img353.imageshack.us/img353/9540/screenshot0006ac5.jpg http://img512.imageshack.us/img512/7238/screenshot0007oo2.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να περαστει το συγκεκριμενο στο innov h μηπως η ερωτηση ειναι χαζη??? :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα σε σχεση με το garmin mirrorofsorrow πως κρινεις την καλυψη?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να περαστει το συγκεκριμενο στο innov h μηπως η ερωτηση ειναι χαζη???

Γιατί δεν το δοκιμάζεις;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το δοκιμάζεις;

 

αν ηταν να το δοκιμασω δεν θα ρωτουσα...

απλα ρωτησα μηπως ηξερε να μου πει καποιος χωρις να χρειαστει να το δοκιμασω

μονος μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν παίζει σε Samsung. Καμία εφαρμογή της Nokia δεν παίζει. Αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό με τα series 60 της Samsung. Πάντως, αν θέλεις να το δοκιμάσεις, κατέβασε το Nokia Maps Updater και σύνδεσέ το να δει ςαν βλέπει το κινητό σου. Λογικά, δεν θα το βρεί ποτέ και δεν θα προχωρήσει.

 

KOPRINIOTIS, σε κάλυψη το garmin υπερτερεί σαφώς, αλλά πλέον η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όπως στο παρελθόν. Για μένα, τεράστιο είναι το βήμα απο την στιγμή που έχουμε ελληνικούς χαρακτήρες στους δρόμους και η αναζήτηση δουλεύει τέλεια. Μόλις καταφέρουμε να το κάνουμε "ολόκληρο", και έχουμε δωρεάν πλοήγηση, πραγματικά, δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με Garmin και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...