Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι θα είναι, σε ευχαριστώ;)
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε Itchrist86 προσπάθησα να εγκαταστήσω το framework από το link που μου έδωσες αλλά και πάλι διακόπηκε η εγκατάσταση πριν ολοκληρωθεί. Στην αναφορά σφάλματος αναφέρει κάτι κινέζικα με τα οποία δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μήπως θα έπρεπε να έχω και κάτι άλλο ήδη εγκατεστημένο για να προχωρήσει η εγκατάσταση?

Σ'ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Itchrist86 προσπάθησα να εγκαταστήσω το framework από το link που μου έδωσες αλλά και πάλι διακόπηκε η εγκατάσταση πριν ολοκληρωθεί. Στην αναφορά σφάλματος αναφέρει κάτι κινέζικα με τα οποία δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μήπως θα έπρεπε να έχω και κάτι άλλο ήδη εγκατεστημένο για να προχωρήσει η εγκατάσταση?

Σ'ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.

 

Φιλε μου,γιατι δεν κανεις "windows update"?Αν κανεις θα σου εγκαταστησει ολα οσα πρεπει και μαζι κι αυτα που χρειαζεσαι τωρα;)Εκτος κι αν εχεις "σπ...να"...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το laptop (καινούριο) το ζήτησα επίτηδες με XP Proffesional αλλά στο κατάστημα που πήγα δεν είχε κανένα κι έτσι το έκανα παραγγελία. Πολλές φορές λοιπόν ενώ μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχουν έτοιμες ενημερώσεις, όταν επιλέγω να τις κατεβάσω μου βγάζει μήνυμα λάθους προφανώς γιατι τα windows είναι σπασμένα. Λέτε λοιπόν οτι δεν θα μπορέσω να εγκαταστήσω το MapLoader στον υπολογιστή μου γι αυτό το λόγο???
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το laptop (καινούριο) το ζήτησα επίτηδες με XP Proffesional αλλά στο κατάστημα που πήγα δεν είχε κανένα κι έτσι το έκανα παραγγελία. Πολλές φορές λοιπόν ενώ μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχουν έτοιμες ενημερώσεις, όταν επιλέγω να τις κατεβάσω μου βγάζει μήνυμα λάθους προφανώς γιατι τα windows είναι σπασμένα. Λέτε λοιπόν οτι δεν θα μπορέσω να εγκαταστήσω το MapLoader στον υπολογιστή μου γι αυτό το λόγο???

Ίσως... γι’ αυτό να σου το βγάζει το μήνυμα λάθους.:(

 

Βέβαια δεν είναι και 100% σίγουρο πως φταίει αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το laptop (καινούριο) το ζήτησα επίτηδες με XP Proffesional αλλά στο κατάστημα που πήγα δεν είχε κανένα κι έτσι το έκανα παραγγελία. Πολλές φορές λοιπόν ενώ μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχουν έτοιμες ενημερώσεις, όταν επιλέγω να τις κατεβάσω μου βγάζει μήνυμα λάθους προφανώς γιατι τα windows είναι σπασμένα. Λέτε λοιπόν οτι δεν θα μπορέσω να εγκαταστήσω το MapLoader στον υπολογιστή μου γι αυτό το λόγο???

 

Σου λέω ότι έχεις 3 επιλογές, αφού δεν κατεβαίνει το framework με τίποτα:

1.Βάζεις το sp2, με ότι συνεπάγεται αυτό για το pc σου

2.Βάζεις τα Vista, που έχουν ενσωματωμένα μέσα το framework

3.Πας σε φίλο, που έχει ήδη κάνει κάτι από τα προηγούμενα 2.

 

Εγώ προσωπικά επειδή δε γουστάρω το sp2 στο βασικό μου pc, έχω περάσει τα vista σε 2ο pc και περνάω από εκεί τους χάρτες 1 χαρά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το laptop (καινούριο) το ζήτησα επίτηδες με XP Proffesional αλλά στο κατάστημα που πήγα δεν είχε κανένα κι έτσι το έκανα παραγγελία. Πολλές φορές λοιπόν ενώ μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχουν έτοιμες ενημερώσεις, όταν επιλέγω να τις κατεβάσω μου βγάζει μήνυμα λάθους προφανώς γιατι τα windows είναι σπασμένα. Λέτε λοιπόν οτι δεν θα μπορέσω να εγκαταστήσω το MapLoader στον υπολογιστή μου γι αυτό το λόγο???

 

Αν δεν βαριεσαι,μπορεις να πας στο καταστημα που το αγορασες και να τους ζητησεις το cd recovery(Win Xp Pro)-αν καταλαβα καλα,παρ'οτι το πηρες καινουργιο,δεν σου δωσαν το cd-και να τα ξαναπερασεις!Οποτε μετα θα κανεις και Win update και θα σαι οκ:!:;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχω Ν73 απλό.Έκανα την τελευταία αναβάθμιση και είχε μέσα το πρόγραμμα "Χάρτες".Κατέβασα τον Nokia MapLoader και κατέβασα 2 αρχεία:

1.Χάρτη Ελλάδος

2.Ελληνικές φωνητικές οδηγίες.

 

Το θέμα είναι το ανοίγω το πρόγραμμα του κινητού και δεν μου βγάζει κανένα χάρτη.Τι έχω κάνει λάθος?Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

 

Υ.Γ.Από την κάρτα αφαιρέθηκε αποθηκευτικός χώροσ γύρω στα 20ΜΒ που σημαίνει οτι οι χάρτες περάστηκαν.

Τι πήγε στραβά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ;)

 

Εχω την v1.1 wk23 b04 ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω την νεα αναβαθμηση;;

Κατεβασα αυτην εδω http://www.smart2go.com/en/index_html

που την αναφερει σαν nokia_maps_1_0_upgrade_ROM

οπως και απο εδω http://europe.nokia.com/A4515028 (ειχε το ιδιο αρχειο και δεν το περασα)

Κατεβασα και περασα και τους χαρτες..

Το μονο που δεν εκανα ηταν η διαγραφη του smart2go..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

έγω έχω το nokia ν70 και παλιά υπήρχε προβλημα στην αναζήτηση (ότι και να έβαζα μου έγραφε δεν υπάρχει αντιστοιχία)

 

νομίζω εφτεγε η έκδοση που είχε έχει φτιακτεί

http://tsakos.blogspot.com/

Διαβάστε τα πάντα με τα μάτια των CARTOON καινούριο μέλος ο Ταινιάς ρωτήστε τον τα πάντα από ταινίες τα ξέρει όλα:lol:. O Μπάλακ και ο Μπαλάκης κάνουν την εμφάνισης τους . Τα βιογραφικά αναρτημένα στο blog. Yποσχονται πως θα σας πάνε ταμείο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο n95 πως λειτουργει αυτο το gps;οταν του βαζο να μου βρει μια διαδρομη μου λεει να συνδεθω στο internet για να αγορασω τουσ χαρτες
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ;)

 

Εχω την v1.1 wk23 b04 ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω την νεα αναβαθμηση;;

Κατεβασα αυτην εδω http://www.smart2go.com/en/index_html

που την αναφερει σαν nokia_maps_1_0_upgrade_ROM

οπως και απο εδω http://europe.nokia.com/A4515028 (ειχε το ιδιο αρχειο και δεν το περασα)

Κατεβασα και περασα και τους χαρτες..

Το μονο που δεν εκανα ηταν η διαγραφη του smart2go..

Ευχαριστω

 

 

Η τελευταία είναι η 1,2 w38 b01.

Νομίζω αυτή που έχει το smart2go είναι η τελευταία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω εδώ και μια εβδομάδα το Ν95 και δεν έχω καταφέρει να κατεβάσω τους χάρτες.

 

- Έχω εγκαταστήσει στο pc μου την τελευταία έκδοση του Nokia Map Loader (έχω τα Vista Ultimate)

 

- Έχω κάνει format την κάρτα μνήμης και έχω "τρέξει" τους χάρτες στο κινητό ώστε να αποθηκευθούν κάποια δεδομένα που χρειάζονται στην κάρτα

 

- Έχω συνδέσει το Ν95 με το pc μέσω usb στην λειτουργία "Μεταφορά Δεδομένων" (όχι στο PC Suite)

 

- Ανοίγω το Nokia Map Loader και εμφανίζει το μενού όπου επιλέγω ποιάς τοποθεσίας τον χάρτη θέλω να κατεβάσω

 

- Επιλέγω π.χ. Cyprus, επειδή είναι μικρός, για δοκιμή

 

- Κατεβαίνει, φτάνει στο 100%, εμφανίζει για ένα δευτερόλεπτο ένα μήνυμα που γράφει:

"Verifying storage medium",

 

και στη συνέχεια εμφανίζει άλλο μήνυμα με την ένδειξη:

 

"Connection to the storage medium has been interrupted. Attach your storage medium and retry."

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που βρήκα σε διάφορα ξένα forums, αλλά δε λειτουργεί τίποτα. Όλη την ώρα το ίδιο μήνυμα. Μόνο τα νεύρα μου κατάφεραν να σπάσουν.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? (όχι για τα νεύρα μου...)

 

P.S.1. Έxω φυσικά και το NET Framework...

P.S.2. Το δοκίμασα για πρώτη φορά να πιάσω σήμα GPS και έπιασε μέσα σε 20 με 30 δευτερόλεπτα. Τις επόμενες έπιασε μετά απο 10 δεύτερα. ΛΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω εδώ και μια εβδομάδα το Ν95 και δεν έχω καταφέρει να κατεβάσω τους χάρτες.

 

- Έχω εγκαταστήσει στο pc μου την τελευταία έκδοση του Nokia Map Loader (έχω τα Vista Ultimate)

 

- Έχω κάνει format την κάρτα μνήμης και έχω "τρέξει" τους χάρτες στο κινητό ώστε να αποθηκευθούν κάποια δεδομένα που χρειάζονται στην κάρτα

 

- Έχω συνδέσει το Ν95 με το pc μέσω usb στην λειτουργία "Μεταφορά Δεδομένων" (όχι στο PC Suite)

 

- Ανοίγω το Nokia Map Loader και εμφανίζει το μενού όπου επιλέγω ποιάς τοποθεσίας τον χάρτη θέλω να κατεβάσω

 

- Επιλέγω π.χ. Cyprus, επειδή είναι μικρός, για δοκιμή

 

- Κατεβαίνει, φτάνει στο 100%, εμφανίζει για ένα δευτερόλεπτο ένα μήνυμα που γράφει:

"Verifying storage medium",

 

και στη συνέχεια εμφανίζει άλλο μήνυμα με την ένδειξη:

 

"Connection to the storage medium has been interrupted. Attach your storage medium and retry."

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που βρήκα σε διάφορα ξένα forums, αλλά δε λειτουργεί τίποτα. Όλη την ώρα το ίδιο μήνυμα. Μόνο τα νεύρα μου κατάφεραν να σπάσουν.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? (όχι για τα νεύρα μου...)

 

P.S.1. Έxω φυσικά και το NET Framework...

P.S.2. Το δοκίμασα για πρώτη φορά να πιάσω σήμα GPS και έπιασε μέσα σε 20 με 30 δευτερόλεπτα. Τις επόμενες έπιασε μετά απο 10 δεύτερα. ΛΟΛ.

Φιλε μου,δοκιμασε να αποθηκευσεις τους χαρτες και μεσω cart reader!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι δεν έχω card-reader. Θα πάω αύριο να αγοράσω με την ελπίδα να παίξει. (Αν και θα έπρεπε να παίζει και έτσι γμτ...)
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι δεν έχω card-reader. Θα πάω αύριο να αγοράσω με την ελπίδα να παίξει. (Αν και θα έπρεπε να παίζει και έτσι γμτ...)

 

Δες αυτο φιλε μου μηπως λυθει το προβλημα

 

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=navigation&message.id=228

Re: Map Loader problem -SOLUTION!

 

και αυτα

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/5545_MapLoader_11-in_the_interests_.php

http://www.howardforums.com/showthread.php?295219&t=1240411

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία είναι η 1,2 w38 b01.

Νομίζω αυτή που έχει το smart2go είναι η τελευταία.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε...

Αυριο θα κανω διαγραφη το smart2go απο το κινητο και θα την περασω παλι.. ελπιζω να ειναι η 1,2....

Link to comment
Share on other sites

To testara kai doulevei mia xara afto to kolpaki.Alla an thelei kapios na exei pano apo enan xarti ti ginetai?(Opiondipote xarti kai an katevasoume exei stadar tous fakelous me ta 0,1,2....ktl.Alla to periexomeno einai allo.Opote anagkastika ta windows se rotane "Antikatastasi?",Giati vlepoun mono tous fakelous!!)

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, το κολπάκι δούλεψε!

(Βέβαια ακόμα απορώ γιατί να μη δουλεύει κανονικά... ας ελπίσουμε σε επόμενη έκδοση...)

 

Οφείλω να πω ότι αν και άπειρος από GPS, μια χαρούλα μου δούλεψε το Nokia, το καταχάρηκα!! Μπορεί να μην είναι τέλειο τo GPS, αλλά με ανταμείβει γι' αυτό που το πήρα: ένα κινητό που τα κάνει όλα!!

 

Μόνη λεπτομέρεια ότι πρέπει επειγόντως να πάρω μια βάση στήριξης αυτοκινήτου, και μάλλον και έναν φορτιστή αυτοκινήτου...

(αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό, ευπρόσδεκτο, αν και off-topic...)

 

Φίλε ouagantougou κι εγώ την ίδια απορία με σένα έχω, τι θα συμβεί αν πατήσω "αντικατάσταση" όταν βρει ίδιους φακέλους για άλλη χώρα. Θα το δοκιμάσω τώρα. Έχω την εντύπωση όμως ότι και αντικατάσταση να πατήσεις, κρατάει και τα "παλιά" αρχεία, και τα "καινούργια".

 

Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Μόνη λεπτομέρεια ότι πρέπει επειγόντως να πάρω μια βάση στήριξης αυτοκινήτου, και μάλλον και έναν φορτιστή αυτοκινήτου...

(αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό, ευπρόσδεκτο, αν και off-topic...)

 

Βάση πάρε όποια σου αρέσει από μαγαζιά όπως Mediamarket.Αρκεί να το δεις να έχει καλά πιαστράκια που να ανοίγουν, για να χωράει το κινητό και να το σφίγκουν.

 

Φορτιστή αυτοκινήτου, εγώ πήρα της ΝΟΚΙΑ στα 9€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται πάντως. Από τα λίγα που έχω καταλάβει για τα κινητά με GPS, αυτό μάλλον είναι ένα πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα, με πλοήγηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

exo n93 ta exo egatastisei ola kanonika!! exo tous xartes kai thelo na exo kai to stigma tis topothesias pou vriskomai, gia na mporo na po oti nai exo gps sto kinito mou. ti xreiazetai?????

 

να περιμενεις να κλειδωσουνε οι δορυφοροι.

ωστε να δεις επανω στο χαρτη που εισαι.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...