Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6110 Navigator


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πατέρας μου έχει το 6110Ν και θα πάει Γαλλία για δουλειές κλπ...περνάει το χάρτη της Γαλλίας...αλλά τον βγάζει κλειδωμένο. Πηγαίνει για να αγοράσει την άδεια...αλλά του λέει "αδύνατη σύνδεση"...και γενικά δε μπορεί να συνδεθεί με το κινητό στο internet μέσω wap ενώ έχει τις σωστές ρυθμίσεις GPRS...και το κινητό είναι από το network σε 3G...βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο πατέρας μου έχει το 6110Ν και θα πάει Γαλλία για δουλειές κλπ...περνάει το χάρτη της Γαλλίας...αλλά τον βγάζει κλειδωμένο. Πηγαίνει για να αγοράσει την άδεια...αλλά του λέει "αδύνατη σύνδεση"...και γενικά δε μπορεί να συνδεθεί με το κινητό στο internet μέσω wap ενώ έχει τις σωστές ρυθμίσεις GPRS...και το κινητό είναι από το network σε 3G...βοήθεια!

 

Δοκιμαζει με απλο wap over gprs ?

Εαν ναι ,πες του να δοκιμασει με internet over gprs settings .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζει με απλο wap over gprs ?

Εαν ναι ,πες του να δοκιμασει με internet over gprs settings .

 

Για κάτσε να το δω τώρα που είναι σπίτι μου.

 

Δε το βρίσκω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε να το δω τώρα που είναι σπίτι μου.

 

Δε το βρίσκω αυτό που λες.

 

τι δικτυο εχει ο πατερας σου .Αν vodafone ,

βρες το web-vodafone.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

τι δικτυο εχει ο πατερας σου .Αν vodafone ,

βρες το web-vodafone.

 

Cosmote...αλλά δε πειράζει...θα πάει σε NOKIA store αύριο...ή σε Cosmote.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote...αλλά δε πειράζει...θα πάει σε NOKIA store αύριο...ή σε Cosmote.

 

Ευχαριστώ.

Δοκίμασε το "Cosmote internet". ;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ανακεφαλαιωση, θα ηθελα να με διορθωσετε αν κανω καπου λαθος...

 

1) Η χρηση του GPS ειναι δωρεαν για παντα, χωρις συνδρομες αρκει να εχεις αγορασει μια φορα τους χαρτες

(ποιους εχει ηδη περεσμενους? ποσο κοστιζει η αγορα ενος νεου χαρτη?)

 

2) Η πλοηγηση ο σχεδιασμος διαδρομης και η φωνητικη καθοδηγηση ειναι και αυτη δωρεαν για παντα, χωρις συνδρομες, σε αντιθεση με το Ν95 που σε χρεωνει (αν υπαρχει χρεωση ποση ειναι?)

 

3) Η χρηση του GPS ξεζουμιζει την μπαταρια (ποσο αντεχει περιπου?)

 

4) Εχει περασμενο το route66 στα ελληνικα αλλα μπορουμε να του βαλουμε οποιο αλλο προγραμμα θελουμε και να δουλευει κανονικα με το GPS χωρις χρεωση

 

5) Απο ποιοτητα κατασκευης πως τα παει? Εχει καθολου τζογο οπως το 6280?

 

Ευχαριστω!

Κανεις?

Εστω στις 2 πρωτες ερωτησεις με ενα ναι ή οχι.....

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ανακεφαλαιωση, θα ηθελα να με διορθωσετε αν κανω καπου λαθος...

 

1) Η χρηση του GPS ειναι δωρεαν για παντα, χωρις συνδρομες αρκει να εχεις αγορασει μια φορα τους χαρτες

(ποιους εχει ηδη περεσμενους? ποσο κοστιζει η αγορα ενος νεου χαρτη?)

 

2) Η πλοηγηση ο σχεδιασμος διαδρομης και η φωνητικη καθοδηγηση ειναι και αυτη δωρεαν για παντα, χωρις συνδρομες, σε αντιθεση με το Ν95 που σε χρεωνει (αν υπαρχει χρεωση ποση ειναι?)

 

3) Η χρηση του GPS ξεζουμιζει την μπαταρια (ποσο αντεχει περιπου?)

 

4) Εχει περασμενο το route66 στα ελληνικα αλλα μπορουμε να του βαλουμε οποιο αλλο προγραμμα θελουμε και να δουλευει κανονικα με το GPS χωρις χρεωση

 

5) Απο ποιοτητα κατασκευης πως τα παει? Εχει καθολου τζογο οπως το 6280?

 

Ευχαριστω!

 

1. Ναι αρκει να μην εχεις ενεργοποιημενο gprs γιατι τοτε μπορει να σε χρεωσει (κατι ομως που μπορει να το κλεισεις απο τις ρυθμισεις του gps). Εαν ειναι απο ελληνικη αντιπροσωπεια τοτε εχει τον ελληνικο χαρτη (βασικα αθηνα).

2. Ναι

3. Υπολογισε οτι η μπαταρια του κραταει το πολυ 2+1/2 μερες αλλα με το GPS ενεργοποιημενο δεν το εχω δοκιμασει. Ενας φορτιστης αυτοκινητου κοστιζει λιγοτερο απο 10 ευρώ και θα σου φανει πολυ χρήσιμος ετσι και αλλιως.

4. Αρκει το οποιο αλλο προγραμμα να υποστηριζει internal gps, αν και εκτος απο το Route 66 (που ειναι προεγκατεστημενο) και το nokia maps προς το παρον δεν αξιζει καποιο αλλο προγραμμα gps για το 6110N.

5. Ποιοτητα κατασκευης αψογη και πολυ γρηγορο menu.

 

Γενικα ειναι πολυ καλο 3g κινητο και το μονο που του λειπει ειναι το wifi. Παντως δεν πρεπει να το επιλεξεις αποκλειστικα για το gps αλλα για αυτα που ανεφερα παραπανω. Εαν θες gps παρε pda με gps ή συσκευή gps για να κανεις την δουλεια σου πιο αποτελεσματικα. To gps του 6110n ειναι για ερασιτεχνικη χρήση εντος αθηνων και τιποτα παραπανω.

 

Ελπιζω να βοήθησα!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις?

Εστω στις 2 πρωτες ερωτησεις με ενα ναι ή οχι.....

 

1) Xάρτες της Ελλάδας(τουλάχιστον μεγάλες πόλεις και εθνικές αρτηρίες) είναι ήδη περασμένοι μέσα στο κινητό και είναι δωρεάν για πάντα.

 

2)Το ίδιο.

 

Όμως: Αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις και την δυνατότητα του a-gps που υποβοηθά στον εντοπισμό της θέσης, πληρώνεις στον παροχέα σαν να χρησιμοποιούσες WAP/gprs. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί διαπίστωσα πως το ουσιαστικό κέρδος στην πλοήγηση,ήταν πολύ μικρό (εμπειρικά θα έλεγα της τάξεως του 2-3%) και (για εμένα πάντα) δεν άξιζε.

Αν δεν θες λοιπόν την έξτρα υπηρεσία. απενεργοποιείς το a-gps και έχεις απλό("κανονικό") gps δωρεάν και για πάντα. Kαι υπόψην δεν συγκρίνεται με το αντίστοιχο του N95 που αναφέρεις. Είναι σκάλες ανώτερο από το gps του n95, αλλά από την άλλη πχ δεν είναι τόσο γρήγορο όσο ένα pda gps με sirfiii.

 

3)Μόνο σαν gps κάπου 4.30-5 ώρες. Ίσως και παραπάνω, αν και δεν το έχω δοκιμάσει τόσες ώρες συνεχόμενα. Βέβαια υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου αν θέλεις για μεγάλα ταξίδια. Αν όμως θέλεις κάτι τόσο επαγγελματικό, ίσως κάποιο pda με μεγαλύτερη οθόνη να ήταν και καλύτερο για σένα.

 

4) Σωστό.

 

5) Ποιότητα κατασκευής άριστη. Από τα πιό ποιοτικά nokia σε αυτό το κομμάτι. Τζόγο το slide δεν έχει καθόλου!! Ένα παραπονάκι για το πίσω καπάκι που μεχρι να "στρώσει" έχει κάποιο τρίξιμο (κλασική νόκια :lol::lol:) αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο.

 

ο mak_27 με πρόλαβε στο νήμα :lol::lol::lol::lol:;)

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, την παρασκευη θα το παραγγειλω!

Φοβαμαι ομως μηπως το παρω τωρα και πεσει η τιμη του αποτομα μεσα στις γιορτες..

 

Το προτιμω απο τα mobile-PDA γιατι πρωτα απ'ολα ειναι τηλεφωνο και μετα ολα τ'αλλα.

Επισης δεν μου αρεσει το μεγεθος των PDA και βρισκω αβολη τη λειτουργια χωρις κουμπια..

Link to comment
Share on other sites

1) Xάρτες της Ελλάδας(τουλάχιστον μεγάλες πόλεις και εθνικές αρτηρίες) είναι ήδη περασμένοι μέσα στο κινητό και είναι δωρεάν για πάντα.

 

2)Το ίδιο.

 

Όμως: Αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις και την δυνατότητα του a-gps που υποβοηθά στον εντοπισμό της θέσης, πληρώνεις στον παροχέα σαν να χρησιμοποιούσες WAP/gprs. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί διαπίστωσα πως το ουσιαστικό κέρδος στην πλοήγηση,ήταν πολύ μικρό (εμπειρικά θα έλεγα της τάξεως του 2-3%) και (για εμένα πάντα) δεν άξιζε.

Αν δεν θες λοιπόν την έξτρα υπηρεσία. απενεργοποιείς το a-gps και έχεις απλό("κανονικό") gps δωρεάν και για πάντα. Kαι υπόψην δεν συγκρίνεται με το αντίστοιχο του N95 που αναφέρεις. Είναι σκάλες ανώτερο από το gps του n95, αλλά από την άλλη πχ δεν είναι τόσο γρήγορο όσο ένα pda gps με sirfiii.

 

3)Μόνο σαν gps κάπου 4.30-5 ώρες. Ίσως και παραπάνω, αν και δεν το έχω δοκιμάσει τόσες ώρες συνεχόμενα. Βέβαια υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου αν θέλεις για μεγάλα ταξίδια. Αν όμως θέλεις κάτι τόσο επαγγελματικό, ίσως κάποιο pda με μεγαλύτερη οθόνη να ήταν και καλύτερο για σένα.

 

4) Σωστό.

 

5) Ποιότητα κατασκευής άριστη. Από τα πιό ποιοτικά nokia σε αυτό το κομμάτι. Τζόγο το slide δεν έχει καθόλου!! Ένα παραπονάκι για το πίσω καπάκι που μεχρι να "στρώσει" έχει κάποιο τρίξιμο (κλασική νόκια :lol::lol:) αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο.

 

ο mak_27 με πρόλαβε στο νήμα :lol::lol::lol::lol:;)

 

Το καλο ειναι παντως οτι συμφωνουμε σε οσα γραψαμε και οι δυο!!!:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε να είχαμε συνεννοηθεί !!:D

Γράψαμε σχεδόν τα ίδια.:rolleyes:

 

Πάντως το κινητό είναι πολύ καλό. Αν είχε και μικρότερο sar, πιστεύω θα ήταν best seller.

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Οντως, 1.16 με οριο τα 2 ειναι αρκετα ψηλο.

Αυτη ομως η τιμη ειναι η μεγιστη που μπορει να παρουσιασει, δηλαδη σε φουλ χρηση του 3G (βιντεο-κλησεις, τηλεοραση) που δεν το εχουμε στο αυτι μας το κινητο.

 

Το GPS εκπεμπει και αυτο ακτινοβολια?

Δηλαδη αν το εχω να τρεχει στο παρασκηνιο και μιλαω στο τηλεφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα ακτινοβολίας το gps. Aλλά ας σου απαντήσει πιο έγκυρα κάποιος που το γνωρίζει καλύτερα.;)
Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Οντως, 1.16 με οριο τα 2 ειναι αρκετα ψηλο.

Αυτη ομως η τιμη ειναι η μεγιστη που μπορει να παρουσιασει, δηλαδη σε φουλ χρηση του 3G (βιντεο-κλησεις, τηλεοραση) που δεν το εχουμε στο αυτι μας το κινητο.

 

Το GPS εκπεμπει και αυτο ακτινοβολια?

Δηλαδη αν το εχω να τρεχει στο παρασκηνιο και μιλαω στο τηλεφωνο???

το gps βασει τον προδιαγραφον του δεν εκπαιμπει αλλα μονο λαμβανει σημα,εξου και αναφορα σε προιοντα πλοηγησης ¨'οτι διαθετει δεκτη gps".Οπως καταλαβαινεις η δουλεια του ειναι να λαμβανει σημα απο το δορυφορο και τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

το gps βασει τον προδιαγραφον του δεν εκπαιμπει αλλα μονο λαμβανει σημα,εξου και αναφορα σε προιοντα πλοηγησης ¨'οτι διαθετει δεκτη gps".Οπως καταλαβαινεις η δουλεια του ειναι να λαμβανει σημα απο το δορυφορο και τιποτα αλλο

 

Πολυ σωστά!:):):)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι κ εγω τωρα για αγορα

σε τι τιμη βρισκεται αυτη τη στιγμη στα καταστηματα?

ειμαι μεταξυ του gps εδω και e65 wi fi

τι προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι κ εγω τωρα για αγορα

σε τι τιμη βρισκεται αυτη τη στιγμη στα καταστηματα?

ειμαι μεταξυ του gps εδω και e65 wi fi

τι προτινετε?

 

Και τα δυο ειναι πολυ καλα κινητα. Το θεμα ειναι ποιο απο τα πλεονεκτηματα του καθε κινητου θα σου ειναι πιο χρησιμα. Το gps ή το wifi?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εκτος του gps που μονο αυτο προβαλεται απο την νοκια και τα περιοδικα στα υπολοιπα χαρακτηριστικα του - πληροτητα μενου μπαταρια φωτογραφια βιντεο explorer - αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

εκτος του gps που μονο αυτο προβαλεται απο την νοκια και τα περιοδικα στα υπολοιπα χαρακτηριστικα του - πληροτητα μενου μπαταρια φωτογραφια βιντεο explorer - αξιζει?

 

Το μενου του, οπως εχω ξαναπει, ειναι παρα πολυ γρηγορο και ευχρηστο. Η μπαταρια κραταει για 2+1/2 ημερες το πολυ με ηπια χρηση (κλασικο μειονεκτημα Nokia). Η καμερα για 2 mp ειναι πολυ καλή, για τα δεδομενα της nokia. Internet δεν χρησιμοποιω στο κινητο αρα δεν μπορω να σου πω για τον explorer. Απο το καλοκαιρι που το εχω δεν μου εχει κολλησει ειτε εχει κανει restart ουτε μια φορα και εχει πολυ σταθερο λειτουργικο. Γενικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του.

Ολοι μιλανε για το Gps γιατι ειναι το κατι διαφορετικο που προσφερει το κινητο, ουσιαστικα χωρις χρεωση (αντιθετα απο το N95 που χρεωνει ετησιως).

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει στοιχεία που αφορούν τον επεξεργαστή της συσκευής; Σε ποια ταχύτητα τρέχει;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει στοιχεία που αφορούν τον επεξεργαστή της συσκευής; Σε ποια ταχύτητα τρέχει;

 

http://www.forum.nokia.com/devices/6110_Navigator :rolleyes:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής είναι ο arm11 στα 369Mhz και είναι καινούργιος και πχ ίδιος με αυτόν του 6290 και βέβαια ποιο γρήγορος από τον arm9 στα 220Mhz του e65 και ποιο ψηλά χρονισμένος από τον αντίστοιχο του n95 στα 333Mhz κτλ. Στις εφαρμογές πάει σφαίρα.

 

Φωτογραφίες μέτριες στα επίπεδα της κάμερας του που είναι 2mp. Προσωπικά και 5mp να ήταν πάλι δεν θα μου έλεγε κάτι γιατί για φωτογραφίες έχω την finepix sta 8,3 και όλα τα άλλα δείχνουν αλοιφές....:lol:

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του κινητού είναι το gps και η ταχύτητα λοιπόν, όχι multimedia και φωτογραφίες ;)

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά.

Ενώ όλα έπαιζαν μια χαρά... είχα να ανοίξει το route 66 κάπου 2 εβδομάδες. Πάω να το ανοίξω προχθές... και μου βγάζει το εξής πρόβλημα...

'Οταν πηγαίνω στην αναζήτηση, γράφω μια οδό... πατάω έντερ και την βλέπω... αν του πω "Εμφάνιση στο χάρτη"... η εφαρμογή κλείνει και με βγάζει στην "επιφάνεια εργασίας" του κινητού μου. 'Ετσι... πρέπει να ξαναπατήσω το πλήκτρο για να ξαναφορτώσει η εφαρμογή από την αρχή.

 

Απεγκατέστησα τον χάρτη και μετά τον εγκατέστησα... αλλά τίποτα.

Ξαναφόρτωσα στην κάρτα μνήμης με ότι είχε, όταν το πρωτο-πήρα... αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.

 

Εχω στείλει ε-μαιλ στην route66 για να μου δώσουν λύση.

 

Στο μεταξύ, αν έχετε κάτι να προτείνετε... κάντε το άφοβα.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...