Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα με την κάρτα, είδα screenshots σε Αγγλικó forum me 8 και 16 gb και από ότι διάβασα έτρεχε κανονικά. Εγώ πάντος του έχω μία 4 Gb (kingston) και είναι πάρα πολύ γρήγορο.

 

Δεν έχει κανει κανένα κόλλημα, παρόλη την σκληρή χρήση λόγω δουλειάς και γενικά το τηλέφωνο είναι πολύ σταθερό και αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτελους ειναι στα χερια μου.τελειο δεν ξαναειχα τετοιο κινητο. Τωρα για το πια εκδοση ειναι με την νοκια που μιλησα μου ειπανε οτι ειναι μια η εκδοση το ελληνικο.θα σας κραταω ενημερους αν εχω καποιο προβλημα .καλη ανασταση
T10s - NOKIA 6110 - 2xSony Ericsson P800 - QTEK 2020i - HP ipaq rw 6815 - Sony Ericsson P1i - QTEK 9000 - NOKIA E90 - iphone3G - samsung galaxy s - ipad2 and more.....
Link to comment
Share on other sites

επιτελους ειναι στα χερια μου.τελειο δεν ξαναειχα τετοιο κινητο. Τωρα για το πια εκδοση ειναι με την νοκια που μιλησα μου ειπανε οτι ειναι μια η εκδοση το ελληνικο.θα σας κραταω ενημερους αν εχω καποιο προβλημα .καλη ανασταση

 

καλοριζικο!!

πολυ καλη επιλογη εκανες.

λογικα εχεις την version 1 αλλα δεν θα εχεις

κανενα προβλημα.

σε'μενα δεν ειχε παρουσιστει κατι το ανησυχητικο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο!!

πολυ καλη επιλογη εκανες.

λογικα εχεις την version 1 αλλα δεν θα εχεις

κανενα προβλημα.

σε'μενα δεν ειχε παρουσιστει κατι το ανησυχητικο.:)

Χθες και σημερα διαβασα οτι μπορεσα να βρω απο ολες τις συζητησεις για το τηλεφωνο μας.

Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν βγηκε στην αγορα (με μεγαλη καθυστερηση) ειχε προβληματα με το μικροφωνο ,την μπαταρια που κουνουσε, καποια τριξιματα , καποιο προβλημα με την φωτογραφια και το βασικο τα σημαδια στην οθονη απο το πληκτρολογιο.

Λιγο καιρο μετα την κυκλοφορια του μειωθηκαν οι παραδοσεις και πολλοι ειπαν οτι τα απεσυραν απο την αγορα για ανακατασκευη για νεα σειρα ε90ι κλπ.

Οταν αυτοι που τα ειχαν παραγγειλει αρχισαν να τα παρελαμβανουν υπηρχαν εντελως διαφορετικες γνωμες για την ποιοτητα του κινητου.

Για αλλους κολλουσε ,εκανε reset, ετριζε ,εκλεινε ο brouser ,η οθονη ειχε σημαδια απο λιπος των δακτυλων που σιγα σιγα γινοταν σημαδια κλπ.

Για αλλους παλι το τελειο κινητο.Τετοια διασταση αποψεων?

Το τηλεφωνο που ερχεται στην Ελλαδα και μας παραδιδει η ΝΟΚΙΑ ειναι σιγουρα το Ε90-1 .Μηπως ομως εχει βελτιωθει και τα προβληματα εχουν λυθει η ειναι τα παλια που προσπαθουν να ξεστοκαρουν?

Σιγουρα υπαρχει το Ε90-2 αλλα δεν γνωριζω αν ειναι εκδοση μονο για εξωτερικο (Αγγλια πχ οπως διαβασα οτι καποιος παρελαβε προσφατα)

Πως τα ξεχωριζουμε.Υπαρχουν πολλοι τροποι αλλα κανενας σιγουρος (Αν δεν δω και ακουμπησω...)

1.Το κουτι γραφει ε90 v2 2.Το πληκτρολογιο ειναι πιο επιπεδο (εγω απο φωτο παντως δεν μπορω να δω διαφορα)

3.Το χρωμα των δικων μας ειναι μοκα ενω το νεο ειναι μαυρο.

Δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Καποιοι δεν εχουν κανενα προβλημα ,αλλοι εχουν λιπος στη οθονη αλλα προτεινουν προστατευτικο οθονη (κινδυνευοντας να σπασει η οθονη οπως λεει καποιος αλλος χρηστης).

Με ολα αυτα εχει δημιουργηθει μια γενικη ανησυχια στους νεους κατοχους (οπως εμενα) και σε αυτους που το εχουν παραγγειλει και αναρωτιουντε μηπως την πατησαν.

Μια υπευθυνη απαντηση θα μπορεσω να δωσω μετα απο χρηση 1 μηνα 2 ,3 ? μεχρι να παρουσιασει προβλημα.

Για την ωρα δεν εχω να πω κατι περα απο καποια μικρα τριξηματα οταν ειναι ανοιχτο και πληκτρολογω που δεν ειναι ομως ενοχλητικο.

Αν καποιος εχει ολοκληρωμενη αποψη ας γραψει.

Παρακαλω πολυ επισης αν καποιος μπορει να προτεινει ενα video converter για το τηλεφωνο μας.

Το super ειναι καλο αλλα δεν υπαρχει το aspect ratio για την οθονη του τηλ.ενω το total video converter δεν εχει την ακριβης αναλυση για το ε90

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειχα και πουλησα ειταν v1 καφε χρώματος. Ημερομηνία αγορας του ειταν 12/12/07 από γνωστό κατάστημα. Δεν ειχα προβλήματα sw, αλλα HW. Συγκεκριμένα, θόρυβος στο ακουστικό, το τηλέφωνο δεν πάταγε καλά (το ένα λαστιχένιο ποδαράκι ειταν πιο κοντό από το αλλα τεσσερα), τα πλήκτρα φυσικά μετά από λιγες μερες χρήσης ακουμπησαν την οθόνη και μετά την χάραξαν.

Αν και τελευταίας πιστευω παρτιδας, η ανακατασκευης V1 , η ΝΟΚΙΑ Βουλιαγμένης μου ειπε ότι όλα ετσι ειναι και περιμένουν ανταλλακτικά (ακόμα περιμένω ειδοποίηση). Μια βόλτα στο YOUTUBE, θα σας πείσει και με video, για το προβληματικό E90 V1. Φυσικά εδω στην Ελλάδα, μετα από την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδεν λάθος αναγνωρίζεται, και ο πελάτης πάντα εχει άδικο, έστω και αν έδωσε 800€. Αυτά προς υποψηφιους αγοραστές Ε90.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειχα και πουλησα ειταν v1 καφε χρώματος. Ημερομηνία αγορας του ειταν 12/12/07 από γνωστό κατάστημα. Δεν ειχα προβλήματα sw, αλλα HW. Συγκεκριμένα, θόρυβος στο ακουστικό, το τηλέφωνο δεν πάταγε καλά (το ένα λαστιχένιο ποδαράκι ειταν πιο κοντό από το αλλα τεσσερα), τα πλήκτρα φυσικά μετά από λιγες μερες χρήσης ακουμπησαν την οθόνη και μετά την χάραξαν.

Αν και τελευταίας πιστευω παρτιδας, η ανακατασκευης V1 , η ΝΟΚΙΑ Βουλιαγμένης μου ειπε ότι όλα ετσι ειναι και περιμένουν ανταλλακτικά (ακόμα περιμένω ειδοποίηση). Μια βόλτα στο YOUTUBE, θα σας πείσει και με video, για το προβληματικό E90 V1. Φυσικά εδω στην Ελλάδα, μετα από την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδεν λάθος αναγνωρίζεται, και ο πελάτης πάντα εχει άδικο, έστω και αν έδωσε 800€. Αυτά προς υποψηφιους αγοραστές Ε90.:mad:

Σε καταλαβαινω απολυτα.Το μηνυμα σου ηταν τοσο θυμωμενο που παγωσε το φορουμ.Εδω και 3 μερες κανεις δεν ποσταρε.Τελος παντων.Το τριημερο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων δεν πηγα πουθενα.Ελιωσα το τηλεφωνο κανοντας την μπαταρια να αδειαζει σε 14 ωρες (χωρις κλησεις).Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εκτος απο 2 κολληματα αλλα και αυτα εγιναν απο προγραμματα τριτων κατασκευαστων.

Επισης εψαξα στα forums και βρηκα πολλες γνωμες χρηστων.

Τελικα τα προβληματα υπηρχαν και ηταν σοβαρα.Ολες οι αναφορες ηταν απο συσκευες που κατασκευαστηκαν το 2007.Σε ενα site που παραθετω βρηκα μια φωτογραφια που

ειναι ευδιακριτη η διαφορα του υψους τον πληκτρων.

Τουλαχιστον στο δικο μου τηλεφωνο το υψος των πληκτρων ειναι το ιδιο. http://meandmyphones.blogspot.com/2007/10/hi-folks-quite-some-time-ago-before-it.html

Πιστευω οτι οι χρηστες που παρελαβαν το τηλεφωνο προσφατα εχουν την βελτιωμενη εκδοση.

Περιμενω γνωμες και απο αλλους χρηστες αλλα και αποριες- απαντησεις στην χρηση του Ε90.

Παντως εγω το μονο που ζηταω ειναι ενας converter που να ειναι απολυτα συμβατος με το τηλεφωνο μας.

Πιστευω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποια τηλέφωνα μπορεί να έχουν κάποια προβλήματα σχετικά με το πάτημα των πλήκτρων στην οθόνη, αλλά σε εμένα ρε παιδιά μετά από περίπου 5 μήνες χρήσης στα χέρια μου, δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. Η ποιότητα στο σύνολο είναι εκπληκτική, αν λάβω υπ'όψιν τα ξεφλουδίσματα του παλιού μου Ε65 και διαφόρων άλλων...

 

Τί να πώ... μπορεί να ήμουν τυχερός ή ίσως κάποιοι πολύ "άτυχοι"... αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο γενικευμένο το θέμα, δλδ. ΟΛΑ τα Ε90 (v1) είναι προβληματικά... υποθέτω ότι θα μπορούσε να είναι κάποια-ες παρτίδα-ες ή η συναρμολόγηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη την αναβάθμιση που έβγαλαν και αμέσως μετά τη μάζεψαν, θα τη δούμε κάποια στιγμή;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι κάποια τηλέφωνα μπορεί να έχουν κάποια προβλήματα σχετικά με το πάτημα των πλήκτρων στην οθόνη, αλλά σε εμένα ρε παιδιά μετά από περίπου 5 μήνες χρήσης στα χέρια μου, δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. Η ποιότητα στο σύνολο είναι εκπληκτική, αν λάβω υπ'όψιν τα ξεφλουδίσματα του παλιού μου Ε65 και διαφόρων άλλων...

 

Τί να πώ... μπορεί να ήμουν τυχερός ή ίσως κάποιοι πολύ "άτυχοι"... αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο γενικευμένο το θέμα, δλδ. ΟΛΑ τα Ε90 (v1) είναι προβληματικά... υποθέτω ότι θα μπορούσε να είναι κάποια-ες παρτίδα-ες ή η συναρμολόγηση τους.

Και εγώ το έχω πάνω από 3 μήνες. Καθημερινή σκληρή χρήση....άψογο...κανένα πρόβλημα ούτε software ούτε hardware. Τρέχει με 4 email accounts, 4gb kingston, αρκετό ιντερνετ, χρήση Word/Excel, video, photos και το τηλέφωνο είναι απόλυτα σταθερό και πάρα πολύ γρήγορο. Δεν το αλλάζω με τίποτα, εκτός εάν έρθει του χρόνου κάποιος αντικαταστάτης της σειράς. Μπαταρία, μέσο όρο, 2.5 ημέρες με αρκετή χρήση και ομιλία με bluetooth.

 

Το μόνο άσχετο πρόβλημα ας πούμε είναι ότι μου ξοκόλησε το ταμπελάκι της ''vodafone'' στην μέση της εσωτερικής οθ'ονης, αλλά το κόλλησα με μία κόλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους και χρονια πολλα.και εγω περιμενα το τριημερο για να το ψαξω πιο τελειο κινητο δεν ειχα αν και περασανε πολλα απο τα χερια μου.δεν υπαρχει πιστευω κατι αρνητικο πανω στο κινητο ειναι τελειο.για την πλοηγηση να πω για τα μενου του ολα καλα τωρα πηρα και μια καρτα γρηγορο ιντερνετ και παει σφαιρα.μεχρι στιγμης δεν εχει κολληση.απλα θα ηθελα μια μικρη βοηθεια να μου πειται για κανα προγραμμα επεξεργασιας φωτογραφιας και για κανα αλλο προγραμματακι.ακομα αν μπορουμε να επεξεργαστουμε το μενου που εχει επανω με της εντολες γραφειο , επαφες κ.τ.λ. Γιατι παταω την εντολη γραφειο και δεν μου βγαζει το μενου.ευχαριστω θα σας κραταω ενημερους αν εχω κατι.
T10s - NOKIA 6110 - 2xSony Ericsson P800 - QTEK 2020i - HP ipaq rw 6815 - Sony Ericsson P1i - QTEK 9000 - NOKIA E90 - iphone3G - samsung galaxy s - ipad2 and more.....
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα.Το μηνυμα σου ηταν τοσο θυμωμενο που παγωσε το φορουμ.Εδω και 3 μερες κανεις δεν ποσταρε.Τελος παντων.Το τριημερο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων δεν πηγα πουθενα.Ελιωσα το τηλεφωνο κανοντας την μπαταρια να αδειαζει σε 14 ωρες (χωρις κλησεις).Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εκτος απο 2 κολληματα αλλα και αυτα εγιναν απο προγραμματα τριτων κατασκευαστων.

Επισης εψαξα στα forums και βρηκα πολλες γνωμες χρηστων.

Τελικα τα προβληματα υπηρχαν και ηταν σοβαρα.Ολες οι αναφορες ηταν απο συσκευες που κατασκευαστηκαν το 2007.Σε ενα site που παραθετω βρηκα μια φωτογραφια που

ειναι ευδιακριτη η διαφορα του υψους τον πληκτρων.

Τουλαχιστον στο δικο μου τηλεφωνο το υψος των πληκτρων ειναι το ιδιο. http://meandmyphones.blogspot.com/2007/10/hi-folks-quite-some-time-ago-before-it.html

Πιστευω οτι οι χρηστες που παρελαβαν το τηλεφωνο προσφατα εχουν την βελτιωμενη εκδοση.

Περιμενω γνωμες και απο αλλους χρηστες αλλα και αποριες- απαντησεις στην χρηση του Ε90.

Παντως εγω το μονο που ζηταω ειναι ενας converter που να ειναι απολυτα συμβατος με το τηλεφωνο μας.

Πιστευω να βοηθησα.

Φιλε μου μια καλη λυση για μετατροπη video και dvd για το Ε90 ειναι το Media Studio for Nokia. Για περισσοτερα http://www.makayama.com/dvdtonokia.html. Δεν είναι δωρεάν αλλά πίστεψέ με αξίζει... Το χρησιμοποιώ 5 μηνες και δεν το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μια καλη λυση για μετατροπη video και dvd για το Ε90 ειναι το Media Studio for Nokia. Για περισσοτερα http://www.makayama.com/dvdtonokia.html. Δεν είναι δωρεάν αλλά πίστεψέ με αξίζει... Το χρησιμοποιώ 5 μηνες και δεν το αλλάζω.

Ευχαριστω θα το δοκιμασω.Κατα τα αλλα κανενα προβλημα.Ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εγκατάσταση του Νοκια μαπς εκλεισα το κινητο και τωρα δεν ανοιγει. βγαζει τη λευκη οθόνη με το λογτυπο της ΝΟΚΙΑ και η οθόνη αναβοσβήνει μέχρι να βγάλω τη μπαταρία. Γ@μw τα ΝΟΚΙΑ μου..

Επαγγελματικο κινητο σου λεει ρε...

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κρατησω τις επαφες και τις σημειωσεις που έχω μέσα από την εφαρμογή Ενεργές σημειώσεις.

NULix
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εγκατάσταση του Νοκια μαπς εκλεισα το κινητο και τωρα δεν ανοιγει. βγαζει τη λευκη οθόνη με το λογτυπο της ΝΟΚΙΑ και η οθόνη αναβοσβήνει μέχρι να βγάλω τη μπαταρία. Γ@μw τα ΝΟΚΙΑ μου..

Επαγγελματικο κινητο σου λεει ρε...

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κρατησω τις επαφες και τις σημειωσεις που έχω μέσα από την εφαρμογή Ενεργές σημειώσεις.

 

Αν τα έχεις σώσει στη μνήμη της συσκευής δύσκολα τα πράγματα... Αν τα έχεις σώσει στην κάρτα μνήμης απλά διάβασε την κάρτα μνήμης με ένα card reader. Ελπίζω να είχες κάνει backup τις επαφές στην κάρτα μνήμης...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπήρξε ένα κατασκευαστικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να ακουμπούν τα πλήκτρα του εσωτερικού πληκτρολογίου στην οθόνη.

Αυτό πλέον έχει λυθεί με την 2η έκδοση του E90.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο blog.

 

Στο expansys κοστίζει 665ευρώ. Μπορώ να το βρώ πουθενά αλλού σε καλύτερη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είχα ακούσει για δεύτερη γενιά (v2) Ε90. Σύμφωνα με το symbian-freak όμως κυκλοφόρησε και v3 που λύνει όλα τα hardware προβλήματα. Περισσότερα εδώ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κινητό αυτό νομίζω ότι κάλλιστα μπορεί να διεκδικήσει το "λεμόνι της χρονιάς" !!! ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ και αντί να αντικαταστήσει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ τα προβληματικά πληκτρολόγια και τις γρατσουνισμένες οθόνες η άθλια ΝΟΚΙΑ, σφυρίζει αδιάφορα !!! Πόσο λακαμάς πρέπει να αισθάνεται όποιος έχει αγοράσει την πρώτη, προβληματική του έκδοση; Αλλά και η υποστήριξη σε λογισμικό είναι απαράδεκτη! Βάζω στοίχημα ότι δε θα δούμε πάνω από 5 εκδόσεις συνολικά μέχρι να φανεί ο αντικαταστάτης του... Πραγματικά λυπάμαι για την κατάντια της ΝΟΚΙΑ και έχω ήδη στραφεί σε λύσεις άλλων κατασκευαστών. Τώρα το ποιός θα αγοράσει ένα Ε90 πρώτης γενιάς σε μεταχειρισμένο είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το δικό σου τηλέφωνο είναι όπως το περιγράφεις, το δικό μου είναι το ακριβώς το αντίθετο! Ειδικά με το 9500 είναι σαφώς πολύ ανώτερο ποιοτικώς.

Το λογισμικό πάλι... τί πρόβλημα έχει??? Χρησιμοποιώ το Ε90 σε 2 ηπείρους και σε 7 χώρες και μαζί σχεδόν όλες τις δυνατότητες που μου δίνει. Σταμάτησα να κουβαλάω μαζί μου laptop, δεν χρειάζομαι blackberry ή άλλο PDA, που ποτέ δεν γούσταρα ούτως ή άλλως, αλλά και εγκατέληψα το ωραίο μου montblanc organizer γιατί πλέον δεν το χρειάζομαι, ενώ έχω μαζί μου τιμοκαταλόγους σε excel, ένα αξιόπιστο GPS+Garmin, πανεύκολα notes (πρεπει να είναι η καλύτερη τους εφαρμογή), email και 1 πολύ καλό browser σε σχέση με τα PDA phones που στραβωνόμουνα για να δω μια σελίδα, ενώ το sync με το mac μου είναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο! Δηλαδή τί αλλο έπρεπε να έχει??? Παιχνίδια ίσως? Δεν με ενδιαφέρουν... εργαλείο είναι όχι PSP. Και ο αντικαταστάτης του που λές... τί παραπάνω θα κάνει από πλευράς software?

 

και στο κάτω-κάτω, κοντεύοντας στα 40 και βλέποντας ότι τα μάτια μου πλέον δεν είναι τόσο ενεργά όπως κάποτε, ΔΕΝ ανέχομαι να στραβώνομαι σε πληκτρολόγια αφής με μέγεθος περίπου 1cmx2,5cm και 1 stylus που χάνεται και στο χέρι του 3χρονου γιου μου! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! αυτό είναι τεχνολογία στην υπηρεσία του επαγγελματία που πρέπει να φέρει την οθόνη στη μούρη του για να στείλει 1 SMS? αυτό είναι τεχνολογία μόνο για τον πιτσιρικά gadgetάκια που πειραματίζεται. Και άλλωστε, τί εναλλακτικές λύσεις υπα΄ρχουν? WMobile? Μα ακόμη ψάχνονται με τα ελληνικά με ημί-μετρα!

 

όσο για το άθλια ΝΟΚΙΑ και την κατάντια της... έπρεπε να δεις τη σαβούρα της HTC που ονομάζει KAIZER... να τρέμει και να περισεύει από παντού! το έπιανες στο χέρι να δεις 2 πράματα και χανόσουνα στα menu ενώ έλεγες: τώρα θα διαλυθεί στα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το δικό σου τηλέφωνο είναι όπως το περιγράφεις, το δικό μου είναι το ακριβώς το αντίθετο! Ειδικά με το 9500 είναι σαφώς πολύ ανώτερο ποιοτικώς.

Το λογισμικό πάλι... τί πρόβλημα έχει??? Χρησιμοποιώ το Ε90 σε 2 ηπείρους και σε 7 χώρες και μαζί σχεδόν όλες τις δυνατότητες που μου δίνει. Σταμάτησα να κουβαλάω μαζί μου laptop, δεν χρειάζομαι blackberry ή άλλο PDA, που ποτέ δεν γούσταρα ούτως ή άλλως, αλλά και εγκατέληψα το ωραίο μου montblanc organizer γιατί πλέον δεν το χρειάζομαι, ενώ έχω μαζί μου τιμοκαταλόγους σε excel, ένα αξιόπιστο GPS+Garmin, πανεύκολα notes (πρεπει να είναι η καλύτερη τους εφαρμογή), email και 1 πολύ καλό browser σε σχέση με τα PDA phones που στραβωνόμουνα για να δω μια σελίδα, ενώ το sync με το mac μου είναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο! Δηλαδή τί αλλο έπρεπε να έχει??? Παιχνίδια ίσως? Δεν με ενδιαφέρουν... εργαλείο είναι όχι PSP. Και ο αντικαταστάτης του που λές... τί παραπάνω θα κάνει από πλευράς software?

 

και στο κάτω-κάτω, κοντεύοντας στα 40 και βλέποντας ότι τα μάτια μου πλέον δεν είναι τόσο ενεργά όπως κάποτε, ΔΕΝ ανέχομαι να στραβώνομαι σε πληκτρολόγια αφής με μέγεθος περίπου 1cmx2,5cm και 1 stylus που χάνεται και στο χέρι του 3χρονου γιου μου! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! αυτό είναι τεχνολογία στην υπηρεσία του επαγγελματία που πρέπει να φέρει την οθόνη στη μούρη του για να στείλει 1 SMS? αυτό είναι τεχνολογία μόνο για τον πιτσιρικά gadgetάκια που πειραματίζεται. Και άλλωστε, τί εναλλακτικές λύσεις υπα΄ρχουν? WMobile? Μα ακόμη ψάχνονται με τα ελληνικά με ημί-μετρα!

 

όσο για το άθλια ΝΟΚΙΑ και την κατάντια της... έπρεπε να δεις τη σαβούρα της HTC που ονομάζει KAIZER... να τρέμει και να περισεύει από παντού! το έπιανες στο χέρι να δεις 2 πράματα και χανόσουνα στα menu ενώ έλεγες: τώρα θα διαλυθεί στα χέρια μου...

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.

Οπως έχω αναφέρει και σε παλοιότερα post κινητό το χρησιμοποιώ αρκετύς μήνες τώρα με πολλή σκληρή χρήση, emails (4 account), browsing etc. Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, επίσης και τα άλλα 3 εταιρικά E90 που έχουν συνάδελφοι κανένα πρόβλημα μεχρι στιγμής ούτε σε hardware ούτε σε software.

 

Eίχα και έχω αρκετές συσκευές στο συρτάρι μου, όπως Blackberry,PDA και άλλα παλαιότερα Νοκια, αλλά σαν το Ε90 δεν είναι (τουλάχιστον σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, εχω μπερδευτει λιγο...

τελικά όλη η πρώτη σειρά έχει προβλήματα ή κάποια παρτίδα? και ποιά παρτίδα είναι αυτη?

η έκδοση live! είναι σίγουρα 1η έκδση απο ότι κατάλαβα, αλλά έχει τα προβλήματα με την οθόνη κτλ?

 

για να μην τα πολυλογώ, θέλω να πάρω την live έκδοση με επιδότηση, επειδη είναι λίγο πιο φθηνό, και το λογότυπο δεν με πειράζει καθόλου. να το πάρω για όχι?

και αν όχι, η μόνη λύση που μενει είναι το πλαίσιο, αλλά κι εκει δεν ξέρουνε τι παρτίδα έχουνε.

ντεν καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ειχε πολύ μεγάλη επιτυχία η V1 και καθόλου προβλήματα, για αυτό αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν την V2....V3. Δεν υπάρχει καπνός δίχως φωτιά.:lol:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, εχω μπερδευτει λιγο...

τελικά όλη η πρώτη σειρά έχει προβλήματα ή κάποια παρτίδα? και ποιά παρτίδα είναι αυτη?

η έκδοση live! είναι σίγουρα 1η έκδση απο ότι κατάλαβα, αλλά έχει τα προβλήματα με την οθόνη κτλ?

 

για να μην τα πολυλογώ, θέλω να πάρω την live έκδοση με επιδότηση, επειδη είναι λίγο πιο φθηνό, και το λογότυπο δεν με πειράζει καθόλου. να το πάρω για όχι?

και αν όχι, η μόνη λύση που μενει είναι το πλαίσιο, αλλά κι εκει δεν ξέρουνε τι παρτίδα έχουνε.

ντεν καταλαβαίνει...

 

Για παρτίδες και V1, V2, και V12 διάβασα εδώ... Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι.

 

Γιατί δεν ρωτάς στη ΝΟΚΙΑ αν όντως είναι έτσι και αν υπάρχει ελληνική V2, V3 και λοιπά... αν όντως είναι έτσι, και υπάρχει διαφορά ( για το οποίο προσωπικά αμφιβάλλω) και δεν πρόκειται για απλά επόμενη παρτίδα ή παρτίδα από άλλο υπεργολάβο, τότε πριν πάρεις την συγκεκριμένη συσκεύη από το μαγαζί της προτίμησής σου, δες τί γράφει στην "ούγια" (αυτοκόλλητο) στο κουτί ή δώσε το ΙΜΕΙ στη ΝΟΚΙΑ να σου πει... Όλα αυτά, ΑΝ (και μιλάμε για πολύ μεγάλο ΑΝ) όντως ισχύει η θεωρία του V1, V2, V3, όπως παρουσιάστηκε εδώ, γιατί πολύ απλά θα μπορούσε να είναι διαφορετικές εκδόσεις για διαφορετικές χώρες...

 

Επιπλέον, είναι γνωστό το κόλπο της παραεισαγωγής από Ελληναράδες πολλές φορές συσκεύων ΝΟΚΙΑ που προορίζονται για την αγορά της Νιγηρίας και τις πουλούν στην ελληνική αγορά. Μέγιστο παράδειγμα τα Ν95 που πολλά πουλήθηκαν "σφραγισμένα" κιόλας μέσω του myphone.gr πριν κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα και που εν πολλοίς βγήκαν σε πολύ μεγάλο ποσοστό προβληματικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...