Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω να δω που θα βρω μια καταραμενη αναβαθμιση για το Ε90 γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.... Εχει κανεις καμια ιδεα... ??? :(

 

RIP exeis suskeui toso kairo ??? katharma!!!gia pes entupwseis..

oloi oi upoloipoi upomoni re paidia.se 19 mines tha nai diko mas :P

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εντυπωσεις? :)

Γενικα ειναι μια πολυ καλη συσκευη οσο καλη αναμενεται να ειναι και γραφουν οτι ειναι και ακομα καλυτερη σε μερικα θεματα .

Στην δικη μου συγκεκριμενα οπως ειπα το μονο προβλημα ειναι η αρχαια προ ανακοινωσης της , εκδοση του λειτουργικου που εχει και δεν βρισκω να αναβαθμισω .

 

Για περισσοτερες λεπτομερειες/αποριες οποιος θελει μπορει να ρωτησει κατι συγκεκριμενο και θα απαντησω . :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπωσεις? :)

Γενικα ειναι μια πολυ καλη συσκευη οσο καλη αναμενεται να ειναι και γραφουν οτι ειναι και ακομα καλυτερη σε μερικα θεματα .

Στην δικη μου συγκεκριμενα οπως ειπα το μονο προβλημα ειναι η αρχαια προ ανακοινωσης της , εκδοση του λειτουργικου που εχει και δεν βρισκω να αναβαθμισω .

 

Για περισσοτερες λεπτομερειες/αποριες οποιος θελει μπορει να ρωτησει κατι συγκεκριμενο και θα απαντησω . :)

Με το χερι στην καρδια...Για GPS κανει;

Δεν εννοω το smart2go!

Aν του φορτωσω tomtom(αν βγει εκδοση που να υποστηριζει το ενσωματωμενο GPS) το GPS θα με ικανοποιησει;;;Η θα τρεχω για εξωτερικο δεκτη.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εγω να δω που θα βρω μια καταραμενη αναβαθμιση για το Ε90 γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.... Εχει κανεις καμια ιδεα... ??? :(

 

καλα θα τρελαθω εντελως :wacko::wacko::wacko: μιλα καλε μου ανθρωπε οτι το εχεις το εργαλειο , και γω που νομιζα οτι ολοι εδω μεσα συμπασχουμε ,,

 

οσο για την αφιξη καλοκαιρι που λενε οι τυποι στην nokia ελληνικου πειτε τους ρε παιδια οτι εδω στο Ελλαδα ειναι απο Μαρτιο μηνα καλοκαιρι !! μηπως εννοουν καλοκαιρι στην Σουηδια???

 

R.I.P pls γραψε καποιες εντυπωσεις και ισχυει και για μενα η ερωτηση που σου εκανε ο Μιχαλης...

Link to comment
Share on other sites

@ alexasso:lol: !!!! δεν έχεις και άδικο...

προφανώς εννοούν μετά απο Ιούλιο... γμτ...:cry:

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση που είχα σήμερα είναι :" Καλό Αύγουστο" :(

'Οτι κυκλοφορεί είναι προπαραγωγής. Βλέπω ότι και το Ε90 ακολουθεί το δρόμο που χάραξε το Ν95. Πρώτα τιμολογούν , μετά κυκλοφορούν το dummie και αφού σε ψήσουν, σε αφήνουν με ένα αβέβαιο: "μέσα στο καλοκαίρι":mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση που είχα σήμερα είναι :" Καλό Αύγουστο" :(

'Οτι κυκλοφορεί είναι προπαραγωγής. Βλέπω ότι και το Ε90 ακολουθεί το δρόμο που χάραξε το Ν95. Πρώτα τιμολογούν , μετά κυκλοφορούν το dummie και αφού σε ψήσουν, σε αφήνουν με ένα αβέβαιο: "μέσα στο καλοκαίρι":mad:

 

οχι ρε π@@στη , δηλαδη τιποτα 3 μηνακια μονο θα περιμενουμε , γιατι πρωτη Αυγουστου δεν μπροκειτε να κυκλοφορησει τιποτα , κατα Σεπτεμβριο το βλεπω....:mad::mad::mad::mad:

 

για να δω και απο ιταλια μερια ποτε λεει να ερθει μπας και πεταχθω εκει και το παρω ...

Link to comment
Share on other sites

O RIP είχε πει καιρό τώρα οτι έχει το Ε90. Μάλλον δε διαβάζετε προσεκτικά τα πόστ.

 

Αλήθεια, RIP, εσένα ποιό firmware φοράει; Τα 2 νεότερα είναι τα εξής:

V 07.17.3.0 26-04-2007

V 07.21.0.0 21-05-2007

 

ενώ απ'ότι λέγεται, είναι έτοιμη μια ακόμα νεότερη η οποία θα ξεκινήσει απο μέρα σε μέρα να διανέμεται στους beta testers.

 

Πολλοί λένε μάλιστα οτι η αναβάθμιση αυτή θα είναι και η πρώτη που θα εφοδιάζονται τα πρώτα μοντέλα παραγωγής. Αμφιβάλω όμως αν αυτές οι συσκευές θα είναι πρωτότυπα γιατίκάτι τέτοιο θα ερχόταν σε αντίθεση με τα όσα γνωρίζουμε - οτι δηλαδή η παραγωγή θα ξεκινήσει την 23η βδομάδα του έτους και όχι νωρίτερα.

 

Εσένα RIP, το Ε90 που σου προμηθεύσαν, δεν θα το ζητήσουν πίσω; Γιατί, απ'όσο γνωρίζω, τα ζητάνε πίσω μετά απο ένα διάστημα και προμηθεύουν με μια αμέσως απόμενη παρτίδα. Με σένα, δε θα γίνει το ίδιο; Θα το κρατήσεις;

 

Με την τακτική αυτή δεν μπαίνει κανένας στον κόπο να αναζητήσει τρόπο να αναβαθμίσει το μοντέλο που έχει στα χέρια του. Πολλά άτομα, σε διάφορα φόρουμ, έχουν δηλώσει οτι έχουν κάποιο πρωτότυπο Ε90, όμως δεν έχω διαβάσει οτι κάποιος κατάφερε να το αναβαθμίσει.

 

Αλήθεια, το IMEI της συσκευής σου αρχίζει απο 0044 / 0046 ή απο 35; Γιατί, νομίζω, οτι αν αρχίζει απο 35, θα μπορείς κάλλιστα, σε λίγο καιρό που θα ανέβει και επίσημα η πρώτη αναβάθμιση, να του την περάσεις.

 

Σε ποιούς τομείς πιστεύεις οτι χρειάζεται βελτίωση η έκδοση που φοράει η συσκευή σου; Τρώει κολλήματα;

 

Τι εφαρμογές έχεις περάσει;

 

Γενικά είναι πάρα πολλά τα ερωτήματα που έχω για την συσκευή αλλά μάλλον θα ήταν υπερβολή να στα παραθέσω όλα μεμιας σε ένα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Με το χερι στην καρδια...Για GPS κανει;

Δεν εννοω το smart2go!

Aν του φορτωσω tomtom(αν βγει εκδοση που να υποστηριζει το ενσωματωμενο GPS) το GPS θα με ικανοποιησει;;;Η θα τρεχω για εξωτερικο δεκτη.

 

 

 

ληψη καλη εχει , την δουλεια του μπορει να την κανει χωρις σχεδον κανενα προβλημα , μπορει να χασει στιγμαια το σημα σε καποια δυσκολη περιοχη αλλα μεσα σε δευτερολεπτα το βρισκει παλι .

Συγκριτικα με το Ν95 "παιζει" λιγο καλυτερα σε επιπεδο ευαισθησιας .

 

Σε αναμονη μπορει να δωσει καλους χρονους στην εξωτερικη οθονη , καλυτερους απο το Ν95 και λογω μπαταριας . Με την εσωτερικη οθονη και τον φωτισμο της η αναμονη ερχεται στα ιδια επιπεδα με το Ν95 και οριακα καλυτερο . Αν μπορεις να βρεις ενα σταθερο σημειο σε ενα αυτοκινητο για να το αφησεις με ανοιχτη την οθονη θα κανει μια χαρα την δουλεια του .

Φυσικα την κανει και με κλειστη , αλλα "χτυπαει" ασχημα στο ματι (περι ορεξεως βεβαια...) .

 

Αν το συγκρινεις ομως με μια optimized για αυτη την δουλεια συσκευη βασισμενη σε WM χανει αρκετα σε ευχρηστια .

Ομως , το Ε90 και το Ν95 ειναι οι πρωτες προσπαθειες της Νοκια σε αυτον τον τομεα και τους λειπουν χρονια βελτιωσεων σε συγκριση με τα WM

Link to comment
Share on other sites

O RIP είχε πει καιρό τώρα οτι έχει το Ε90. Μάλλον δε διαβάζετε προσεκτικά τα πόστ.

 

Αλήθεια, RIP, εσένα ποιό firmware φοράει; Τα 2 νεότερα είναι τα εξής:

V 07.17.3.0 26-04-2007

V 07.21.0.0 21-05-2007

 

ενώ απ'ότι λέγεται, είναι έτοιμη μια ακόμα νεότερη η οποία θα ξεκινήσει απο μέρα σε μέρα να διανέμεται στους beta testers.

 

Πολλοί λένε μάλιστα οτι η αναβάθμιση αυτή θα είναι και η πρώτη που θα εφοδιάζονται τα πρώτα μοντέλα παραγωγής. Αμφιβάλω όμως αν αυτές οι συσκευές θα είναι πρωτότυπα γιατίκάτι τέτοιο θα ερχόταν σε αντίθεση με τα όσα γνωρίζουμε - οτι δηλαδή η παραγωγή θα ξεκινήσει την 23η βδομάδα του έτους και όχι νωρίτερα.

 

Εσένα RIP, το Ε90 που σου προμηθεύσαν, δεν θα το ζητήσουν πίσω; Γιατί, απ'όσο γνωρίζω, τα ζητάνε πίσω μετά απο ένα διάστημα και προμηθεύουν με μια αμέσως απόμενη παρτίδα. Με σένα, δε θα γίνει το ίδιο; Θα το κρατήσεις;

 

Με την τακτική αυτή δεν μπαίνει κανένας στον κόπο να αναζητήσει τρόπο να αναβαθμίσει το μοντέλο που έχει στα χέρια του. Πολλά άτομα, σε διάφορα φόρουμ, έχουν δηλώσει οτι έχουν κάποιο πρωτότυπο Ε90, όμως δεν έχω διαβάσει οτι κάποιος κατάφερε να το αναβαθμίσει.

 

Αλήθεια, το IMEI της συσκευής σου αρχίζει απο 0044 / 0046 ή απο 35; Γιατί, νομίζω, οτι αν αρχίζει απο 35, θα μπορείς κάλλιστα, σε λίγο καιρό που θα ανέβει και επίσημα η πρώτη αναβάθμιση, να του την περάσεις.

 

Σε ποιούς τομείς πιστεύεις οτι χρειάζεται βελτίωση η έκδοση που φοράει η συσκευή σου; Τρώει κολλήματα;

 

Τι εφαρμογές έχεις περάσει;

 

Γενικά είναι πάρα πολλά τα ερωτήματα που έχω για την συσκευή αλλά μάλλον θα ήταν υπερβολή να στα παραθέσω όλα μεμιας σε ένα ποστ.

 

 

1. 6.048.0.0 αν θυμαμαι καλα ειναι η εκδοση .

 

2. Μια εκδοση που φορανε τα πρωτοτυπα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ειναι και η πρωτη των μοντελων παραγωγης . Αντιθετως , στα proto ειναι που αποφασιζεται αν καποια εκδοση εχει φτασει σε επιπεδο που μπορεινα βγει στην παραγωγη .

 

3. Δεν υπαρχει κοινη στρατηγικη να τα παιρνουν ολα πισω και να δινουν νεοτερα . Πολλες φορες απλα δινουν και νεοτερο με νεοτερη εκδοση και πολλες φορες δινουν στο τελος και ενα μοντελο παραγωγης με το κουτι του κανονικα .

 

4. 0044 ειναι το ΙΜΕΙ αλλα αναβαθμιζονται κανονικα και αυτα , και με το Phoenix αλλα και με το nokia software updater αρκει να εχουν κανονικο Product code ωστε να μπορει ο updater να τα αναγνωρισει . Συγκεκριμενα το δικο μου μπορει να το αναγνωρισει κανονικα αλλα προφανως απο την στιγμη που η συσκευη δεν κυκλοφορει , δεν εχουν ακομα διαθεσιμη την αναβαθμιση μεσω αυτου .

 

5. Κολλαει γενικως και αοριστως δυστυχως χωρις καποια ιδιαιτερη λογικη , εκτος απο τον Browser που κολλαει μονιμως οταν τον κλεινεις αν δεν αδειασεις πρωτα την cache του ... Σε Ε90 με νεοτερη εκδοση που εχω δει αυτα τα προβληματα δεν υπαρχουν καθολου .

 

6. Να σου πω την αληθεια , δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου και επειδη δεν ειναι σταθερο δεν εχω ασχοληθει να του βαλω καμια εφαρμογη . Ειχε απο την "μαμα" του καποια επιπλεον προγραμματα οπως memory monitor .

 

 

7. Μπορεις να ρωτησεις οτι θελεις :)

Link to comment
Share on other sites

ληψη καλη εχει , την δουλεια του μπορει να την κανει χωρις σχεδον κανενα προβλημα , μπορει να χασει στιγμαια το σημα σε καποια δυσκολη περιοχη αλλα μεσα σε δευτερολεπτα το βρισκει παλι .

Συγκριτικα με το Ν95 "παιζει" λιγο καλυτερα σε επιπεδο ευαισθησιας .

 

Σε αναμονη μπορει να δωσει καλους χρονους στην εξωτερικη οθονη , καλυτερους απο το Ν95 και λογω μπαταριας . Με την εσωτερικη οθονη και τον φωτισμο της η αναμονη ερχεται στα ιδια επιπεδα με το Ν95 και οριακα καλυτερο . Αν μπορεις να βρεις ενα σταθερο σημειο σε ενα αυτοκινητο για να το αφησεις με ανοιχτη την οθονη θα κανει μια χαρα την δουλεια του .

Φυσικα την κανει και με κλειστη , αλλα "χτυπαει" ασχημα στο ματι (περι ορεξεως βεβαια...) .

 

Αν το συγκρινεις ομως με μια optimized για αυτη την δουλεια συσκευη βασισμενη σε WM χανει αρκετα σε ευχρηστια .

Ομως , το Ε90 και το Ν95 ειναι οι πρωτες προσπαθειες της Νοκια σε αυτον τον τομεα και τους λειπουν χρονια βελτιωσεων σε συγκριση με τα WM

Να'σαι καλα...Αυτο που θελω εγω ειναι να πιανει καλα το σημα.

ΑΝ δεν βγει εκδοση TomTom που να υποστηριζει το GPS μεσα στο καλοκαιρι δεν προκειται να το παρω.

Μου ειναι 100% απαραιτητο το GPS και το TomTom(θελω χαρτες Αγγλια και Western Europe).

Κατα τα αλλα αυτο που δεν μου αρεσει στο Ε90 ειναι φυσικα η ελλειψη touchscreen και το γεγονος οτι το word-excel κλπ που ειχαν μπαρα αλα windows για επιλογες εχουν γινει τελειως s60 look κατι που δεν το θεωρω τοσο λειτουργικο σε τοσο μεγαλη οθονη.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικό για μένα... τιμούλα ξέρουμε?!

όχι ευρώ, αλλά SAR :)

Στο site της Nokia δεν υπάρχουν ακόμα πληροφορίες για το SAR της συσκευής.

Δεν ξέρω αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι περισσότερο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικό για μένα... τιμούλα ξέρουμε?!

όχι ευρώ, αλλά SAR :)

 

Απο το manual της συσκευης (το εχω ανεβασει παλιοτερα) : 0.65 W/kg

http://www.2and2.net/files/4664602f37810.jpg

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Λοιπόν είμαι στο Ελσίνκι αυτήν την στιγμή και εχθές ήμουν στο κέντρο στο Kamppikeskus και το πήρα στα χέρια μου το E90.

 

Αρκετά συμπαγές, λίγο μεγαλούτσικο αλλά πολύ πιο λεπτό απο το N95.

Λίγο με χάλασε ο μηχανισμός που ανοίγει, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά αλλά είτε θα ανοίξουν οι "μεντεσέδες" απο την μεριά της οθόνης, είτε θα ανοίξουν απο την μεριά του πληκτρολόγιου.

 

Το περιμένουν τέλος του μήνα εδώ πέρα και τιμή €790.

Κρίμα που είχαν μόνο ένα ανοιχτό για πώληση, αλλιώς θα το χτύπαγα, πολύ καλή τιμή για αυτό που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Nά'το και σε ασημένιο!!

 

_______________________

 

Αυτό που ακούγεται είναι οτι θα κυκλοφορήσει σε μόκκα (είναι αυτό που είδαμε πρώτο και μοιάζει πολύ με μαύρο) και σε κόκκινο για το κοινό ενώ λίγο αργότερα θα κυκλοφορήσει σε μαύρο και ασημί αλλά μόνο για τις επιχειρήσεις. Τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο ακόμα. Επίσημα, η Nokia, έχει δηλώσει οτι θα κυκλοφορήσει μόνο σε μόκκα και κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Nά'το και σε ασημένιο!!

 

_______________________

 

Αυτό που ακούγεται είναι οτι θα κυκλοφορήσει σε μόκκα (είναι αυτό που είδαμε πρώτο και μοιάζει πολύ με μαύρο) και σε κόκκινο για το κοινό ενώ λίγο αργότερα θα κυκλοφορήσει σε μαύρο και ασημί αλλά μόνο για τις επιχειρήσεις. Τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο ακόμα. Επίσημα, η Nokia, έχει δηλώσει οτι θα κυκλοφορήσει μόνο σε μόκκα και κόκκινο.

 

παντως το κοκκινακη ειναι φοβερο.:D

πολυ μ'αρεσε.καλη επιλογη εκανε η nokia.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες στο clubnokia των Αγ.Αναργύρων(dummy βέβαια).Αρκετά μεγάλο αλλά και συμμαζεμένο σε σχέση με το 9500.Με παραξένεψε λίγο το άνοιγμα της οθόνης...
Link to comment
Share on other sites

Nokia E90 support pages published

http://europe.nokia.com/A4399568

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

....άντε να μας έρθει και η ίδια η συσκευή....:p :lol:

Kalimera to E90 diatithetai Kanonika apo tin erxomeni Paraskeyi sta gnwsta katastimata pwliseis kai sta gnwsta e shops

Made in filand original stock 2 years warranty.

filika

mast

Link to comment
Share on other sites

Τιμή;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...