Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενω εμπαινα δεν κατεβαζε τιποτα!τωρα τους πηρα τηλ και μου ειπαν να παω στα extra settings του modem στα windows[απο control panel κλπ] και εκει να βαλω την εντολη ' +cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr". τι στο διαολο χρειαζεται αυτο?τωρα κατεβαζει κανονικα!και μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να δημιουργησω δυο προφιλ στο κινητο αλλα μονο ενα!το gwap....εχω ακουσει μεχρι τωρα 4 διαφορετικες γνωμες !αλλη καμμια?lol
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κατεβάζεις π.χ. e-mail μέσω του ενσωματωμένου mail client του κινητού, δεν αρκεί το WAP προφίλ. Εκεί χρειάζεται το Internet προφίλ, με το APN gint.b-online.gr

 

Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου μόνο για WAP πρόσβαση, τότε δεν χρειάζεται Internet προφίλ. παρά μόνο το προφίλ WAP με το APN gwap.b-online.gr

 

Το at+cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr" που σου είπαν από το 1231 να βάλεις στα extra settings του modem "λέει" στο modem (κινητό σου) ποιο APN να χρησιμοποιήσει (έχω δώσει εδώ και καιρό αυτή την εντολή στην πρώτη σελίδα αυτού του topic αν προσέξεις). Αν όμως είχες φτιάξει στο κινητό σου το Internet προφίλ που σου είχα πει πριν δεν χρειαζόταν η εντολή αυτή.

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

τωρα που εχω δυο προφιλ και εχω βαλει και την εντολη στις ρυθμισεις του μοντεμ οταν μπαινω και μετα βγαινω παω να ελεγξω το APN του wap προφιλ και ω του θαυματος το APN του wap εχει γινει gint....!!!!!!!!!!και φυσικα για να ξαναμπω στο wap πρεπει να ξανα αλλαξω το apn!!τι να κανω ρε γαμωτο?οπως μου ειπες αφου εχω δυο προφιλ δεν χρειαζεται η εντολη πια,ετσι?αλλα και παλι το προβλημα υπαρχει!απαξ και μπω στο ιντερνετ μου αλλαζει το apn του wap!
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!πρεπει το προφιλ του gprs να ειναι ΠΡΩΤΟ[cid=1] τα προφιλ του wap και των mms να ειναι μετα.αλλα πρωτο αυτο του gprs για να μην αλλαζει το apn.
Link to comment
Share on other sites

κανεις που να εχει σωστες ρυθμισεις για WAP Over GPRS για το 6600 ρε παιδια??? , μου εχουν σπασει τα νευρα στο 1231 , μεχρι που αλλαξε το APN ολα δουλευαν μια χαρα , αλλα τωρα τιποτα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78

 

Από τη στιγμή που έχουν και πρόγραμμα GPRS με μηδέν πάγιο δεν μπορώ να βρω το λόγo που δεν δίνουν πλέον GPRS στα καρτοκινητά, έστω για πρόσβαση WAP. Είναι το μοναδικό δίκτυο (εκτός από την Q :wacko: :p ) που δεν έχει GPRS για τα καρτοκινητά. Ας ελπίσουμε να δώσουν σύντομα.

 

Πάντως εγώ σήμερα συνδέθηκα για λίγη ώρα με τα νέα προγράμματα (λίγο στο IRC μπήκα, μην νομίζει κανένας ό,τι έκανα τρελά downloads :lol: ) και είδα τα εξής:

 

1) Τα disconnects πέφτουν βροχή. Όχι κάθε 1,5 ώρα όπως γινόταν όταν δεν υπήρχε ογκοχρέωση, αλλά τώρα γίνεται disconnect κάθε 10 λεπτά ακριβώς :blink:

Έλεοshhhh (Γεωργίου speaking) Αντί να τα διορθώσουν, τα αύξησαν κιόλας; :mad:

2) Έχει αλλάξει εντελώς το routing, οι IP ενώ υπάρχει και NAT. Είχα IP 10.25.70.25 ενώ στο IRC όσες φορές κι αν συνδέθηκα φαινόμουν πάντα με το hostname pppac3ath13.b-online.gr (στο οποίο όμως ούτε reply ερχόταν στα ping, ούτε DCC έπαιζε ούτε τίποτα...) (άσχετο: το ath13 το προσέξατε ε; Μα πού κατάλαβε η Telestet ότι είμαι Παναθηναϊκός; :wacko: :p )

Επίσης στο traceroute από ένα σημείο και μετά (κάποιος κόμβος της Forthnet) χάνονται όλα τα πακέτα, προφανώς για το λόγο που έγραψα πριν (εικονικό hostname pppac3ath13.b-online.gr ).

 

Μπράβο στην τελεστετ. :p Οδηγεί τις εξελίξεις.Τώρα φαίνεται τι συστήματα έχουν οι γελοίοι που κάποτε τους πληρώναμε τα 15€ για το ****GPRS τους.Και τώρα δεν μπορούν να μας πείσουν ότι είναι υπερφορτωμένο το δίκτυο GPRS γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν κοροϊδα που με αυτές τις χρεώσεις κατεβάζουν όλη μέρα ταινίες και Mp3 από το kazaa :mad:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τον Ιουλιο ειχα το gprs και σερφαρα,ολα καλα με τα γνωστα μικροπροβληματα.Χθες ανοιξα το gprs στο προγραμμα με την ογκοχρεωση χωρις παγιο αλλα δεν μπορω να μπω με τιποτα απο τον Πειραια,η οθονη του τηλ γραφει 'GPRS MH ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ" ,προσπαθησα με δυο συσκευες την ΟΤ 735 και το S45i και στα δυο το ιδιο αποτελεσμα.

Ο υπαλληλος στο 1231 μου λεει "θα ηταν καλυτερα να προτιμησετε το προγραμμα με το παγιο των 15 ευρω" μηπως εννοουσε οτι προτεραιοτητα στην συνδεση εχουν αυτοι που εχουν συνδεση με παγιο?εχει κανεις χρησιμοποιησει το προγραμμα με την ογκοχρεωση χωρις παγιο και ειναι ενταξη?

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο μου φαίνεται αυτό που σου είπε πάντως.

Εγώ είχα μια άλλη σκέψη:

Αν θέλω το gprs μόνο για 2 εβδομάδες αλλά θέλω να κατεβάσω 40ΜΒ, μπορώ να ενεργοποιήσω το 40ΜΒ πρόγραμμα που κάνει €30, να τα χαλάσω τα 40ΜΒ σε δυο βδομάδες και μετά να ζητήσω διακοπή; Θεωρητικά θα μου επιστρέψουν €15.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα αυτες της ρυθμησεις για το 6600 αλλα με το wap browser του κινητου ΔΕΝ ανοιγει καμια σελιδα , με το opera δουλευει ΜΟΝΟ το wap.myphone.gr ( με κινεζικα ελληνικα )

καμια ιδεα απο κανεναν??? Global που εισαι φιλε μου καλεεεεεε?

 

Ρυθμίσεις Gprs για την συσκευή Nokia 6600.

 

Πιέζουμε το μπλε κουμπί που βρίσκεται στα αριστερά όπου εμφανίζεται το μενού τις συσκευής απο εκεί επιλέγουμε τα εξής:

 

1. Επιλέγουμε Εργαλεία

2. Επιλέγουμε Ρυθμίσεις

3. Επιλέγουμε Σύνδεση

4. Επιλέγουμε Σημεία Πρόσβασης

 

 

Στην συνέχεια εμφανίζονται τα σημεία πρόσβασης ανάλογα με τις υπηρεσίες που έχει ενεργοποιήσει ο συνδρομητής π.χ Telestet Gprs, Telestet Mms,Telestet data κ.ο.κ.

 

Επιλέγουμε το σημείο πρόσβασης που επιθυμούμε να χρησιμοποιούμε για την σύνδεσή μας στην συγκεκριμένη περίπτωση το Telestet Gprs και πιέζουμε Επιλογές:

 

Όνομα Σύνδεσης

Telestet Gprs

Φορέας Δεδομένων

Gprs

Όνομα σημείου πρόσβασης

gint.b-online.gr

Όνομα χρήστη

Wap

Προτροπή κωδ. Πρόσβασης

Όχι

Κωδικός πρόσβασης

Wap

Έλεγχος στοιχείων

Κανονικός

Αρχική σελίδα

http://wapportal.telestet.gr

 

Τέλος θα πρέπει να επιλέξουμε Επιλογές και να επιλέξουμε Προχωρημένες ρυθμίσεις

 

Διεύθυνση IP τηλεφώνου

Αυτόματη

Κύριος διακομιστής ονομάτων

0.0.0.0

Δευτερεύων διακομιστής ονόματος

0.0.0.0

Διεύθυνση διακομιστή μεσολάβησης

192.168.200.010

Αριθμός θύρας διακομιστή μεσολάβησης

9401

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειναι σωστες οι ρυθμισεις αλλα ξεχασαν κατι , πρεπει να βαλεις και το APN στα GPRS settings toy κινητου , μπηκα IRC , φιλε Ng78 το NAT IP δεν μου το εβγαλε εμενα

 

————–——–————–——–————–——–——–––——-—-–--–

Whois Reply

Handle: Hunte|2

Address: PC14@pppgint-86-41.b-online.gr

Irc Name: TheoM

Channels: #myphone

Server: dionisos.irc.gr It's not a bug, it's a feature

Hunte|2 has identified for this nick

Idle time: 20secs

Logged on: Wed Dec 10 20:59:52 2003

End Whois Reply

————–——–————–——–————–——–——–––——-—-–--–

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter

 

λοιπον ειναι σωστες οι ρυθμισεις αλλα ξεχασαν κατι , πρεπει να βαλεις και το APN στα GPRS settings toy κινητου , μπηκα IRC , φιλε Ng78 το NAT IP δεν μου το εβγαλε εμενα

 

————–——–————–——–————–——–——–––——-—-–--–

Whois Reply

Handle: Hunte|2

Address: PC14@pppgint-86-41.b-online.gr

Irc Name: TheoM

Channels: #myphone

Server: dionisos.irc.gr It's not a bug, it's a feature

Hunte|2 has identified for this nick

Idle time: 20secs

Logged on: Wed Dec 10 20:59:52 2003

End Whois Reply

————–——–————–——–————–——–——–––——-—-–--–

 

 

Κι εγώ αυτό έκανα αλλά έχω πάντα διεύθυνση pppac3ath13.b-online.gr :wacko:

 

Ιδού:

 

ng78 is ee@pppac3ath13.b-online.gr * ee

ng78 using nana.irc.gr FORTHnet's HUB Server

ng78 has been idle 11secs, signed on Thu Dec 11 00:27:15

ng78 End of /WHOIS list.

 

Αρχικά υπέθεσα μήπως το κάνει αυτό μόνο στον nana.irc.gr που είναι της Forthnet, αλλά μετά μπήκα και σε άλλους chat servers (GR-Net και μη) και έχω πάντα pppac3ath13.b-online.gr

 

Επίσης στο status της σύνδεσης δείχνει IP 10.70.25.* Δες και την

εικόνα (στο client address)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω δει στο irc διευθύνσεις pppgint και όχι σαν αυτή του ng78...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter

 

Global που εισαι φιλε μου καλεεεεεε?

 

 

Εδώ.Τι θες? :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Global moderator

 

Εδώ.Τι θες? :)

 

 

 

ε άργησες λιγάκι αλλά ήρθες , είχα πρόβλημα με ρυθμίσεις GPRS αλλά όλα καλά τώρα φίλε μου , να είσαι καλά :D

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter

 

ε άργησες λιγάκι αλλά ήρθες , είχα πρόβλημα με ρυθμίσεις GPRS αλλά όλα καλά τώρα φίλε μου , να είσαι καλά :D

 

ΠΜ την άλλη φορά :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από χθες και σε μένα τέλος το ppp.gnet και στις 2 συνδέσεις Telestet που είχα ενεργοποιημένο gprs. Τις τελευταίες μέρες δούλευε καλά με το παλιό APN και έκλεισα και πάνω από μια μέρα on-line χωρίς ούτε μια αποσύνδεση όπως θα δείτε και από την φωτογραφία που συνοδεύει αυτό το κείμενο. Απίστευτο και όμως αληθινό. Μετά από 1 μέρα και μερικές ώρες on-line έπρεπε να κάνω σε μια φάση επανακίνηση το laptop και έτσι έκλεισα και τη σύνδεση. Κρίμα για μια ακόμη φορά που η Telestet και η κάθε Telestet χρεώνει ξαφνικά υπέρογκα μια υπηρεσία που μέχρι πρότεινος παρείχε πολύ φτηνά... Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, εχω περιπου 2 χρονια μια συνδεση τλστετ χωρις δςρεαν χρονο ομιλιας ή καποια αλλη υπηρεσια, εδν πρεπει να εχω καποια επιδοτηση σ'αυτα τα χρονια?
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!πηρα σημερα το bluetooth usb adaptor της omnius απο τον γερμανο το εγκατεστησα αλλα τωρα τι κανω?πως "βρισκει " το κινητο τ610 το usb αυτο και πως κανω το κινητο modem για να μπαινω στο ιντερνετ οπως ειχα τις υπερυθρες πριν?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οτι βλεπω το να συνδεσω το κινητο μεσω υπερυθρων με το laptop ηταν παιχνιδακι σε σχεση με το ρημαδι το bluetooth!ενω εχω καταφερει μεχρι στιγμης να τα κανω paired μπορω να στειλω κατι μονο απο το κινητο στο κομπιουτερ!και φυσικα δεν εχω καταφερει να μπω στο ιντερνετ μεσω bluetooth!απο οτι καταλαβα ναι μεν το κινητο βρισκει το κομπιουτερ ,το κομπιουτερ ομως οταν το βαζω να βρει το κινητο δεν το βρισκει!heeeelp!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η κακοκαιρία χτύπησε και το GPRS. Όλη τη μέρα σήμερα στην Αθήνα τουλάχιστον είμαστε όλοι offline και από ό,τι μου είπαν τρέχουν να διορθώσουν τα προβλήματα...
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ilka71 (23 Δεκ. 2003 , 17:56)

 

@ng78 στειλτο αλλη μια φορα να το εμπεδωσουμε!λολ

 

 

Έφαγε κόλλημα το thread και βγήκε 10 φορές το post μου :o

 

Μόλις έσβησα όλα τα διπλά που έκανα :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Tώρα, η Telestet, στα πλαίσια της διεθνούς ανάπτυξης του GPRS, παρέχει σε όλους εσάς, τους συνδρομητές με συμβόλαιο και συνδρομή GPRS, τη δυνατότητα να έχετε πρόσβαση στις υπηρεσίες WAP και Internet από το κινητό σας ακόμη κι όταν βρίσκεστε στο εξωτερικό. Πρώτοι σταθμοί: Ιταλία, Τσεχία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ολλανδία, Πολωνία, Σλοβακία, Φιλανδία, Τουρκία, Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο. Σύντομα προβλέπεται η επέκταση της υπηρεσίας και σε άλλους προορισμούς στον κόσμο. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...