Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου το έιχε κάνει και εμένα με Nexus σε σημείο που έστειλα το κινητό στο service (χωρίς να έχει πρόβλημα) πλέον όλα κομπλέ και μπορώ να πω πως το σήμα έχει γίνει καλύτερο γενικά στα σημεία που κινούμαι
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει συσκευη για full σημα στη wind?Aυτη που εχει η vodafone,μπορει να χρησιμοποιηθεί στη wind?
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν υπάρχει τέτοια συσκευή στηγουιντ

πολύ κακό αυτό διότι άμα είχε θα είχε περισσότερες πωλήσεις από τα αλλά δίκτυα ! Πρέπει να βγάλει για μένα !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο χάλια το 3G στου Ζωγράφου-Ιλίσια-Γουδί; Ενεργοποίησα μια κάρτα της wind και σε 3G είμαι ανάμεσα σε μία γραμμή και καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο χάλια το 3G στου Ζωγράφου-Ιλίσια-Γουδί; Ενεργοποίησα μια κάρτα της wind και σε 3G είμαι ανάμεσα σε μία γραμμή και καθόλου.

 

Είναι δυστυχώς.

Ανάλογα την γειτονιά, παίζει μεταξύ Edge και 3G.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....ήμουν συνηθισμένος στο 3G της cosmote και μου ρθε κάπως σήμερα. Δεν πειράζει. Αφού θέλω να γλιτώσω χρήματα....ανάγκα και θεοί πείθονται.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ....ήμουν συνηθισμένος στο 3G της cosmote και μου ρθε κάπως σήμερα. Δεν πειράζει. Αφού θέλω να γλιτώσω χρήματα....ανάγκα και θεοί πείθονται.

 

Δεν σημαίνει επειδή παίζει μια εταιρία σε κάποιον και μια σε κάποιον άλλο ότι ισχύει πάντα για όλους. Στην δική μου γειτονιά παίζει μόνο η wind η voda πρέπει να πας στο παράθυρο και η cosmote πρέπει να βγεις στο μπαλκόνι. Ένα στενό παρακάτω όλα ανατρέπονται.

 

Σε γενικές γραμμές Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι πάνω κάτω τα ίδια. Όλοι έχουν τρύπες με τα ανεβοκατεβάσματα των κεραιών.

 

Δοκιμάζεις και εάν σε συμφέρει το κρατάς. Η wind είναι πολύ πίσω στην επαρχία εκεί έχει πολύ μα πολύ δουλειά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ στη " γειτονιά " μου αναφέρομαι. Απλά μου φάνηκε περίεργο που σε 3 κεντρικα και διαφορετικά σημεία 3G δεν έπιανα.
Link to comment
Share on other sites

Η wind είναι πολύ πίσω στην επαρχία εκεί έχει πολύ μα πολύ δουλειά.

 

Το θέμα είναι οτι τοσα χρόνια δεν κανουν τίποτα γι αυτό,απλα απαραδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ μία κάρτα wind f2g (με την προσφορά free2surf) σε ένα usb router Huawei E1552 σε windows 7 χωρίς πρόβλημα.

Εχθές εγκατέστησα το εν λόγω router σε ένα laptop με windows 8. Εγκαταστάθηκε κανονικά, μάλιστα βρήκα drivers στο site της Huawei για windows 8. Εγκατέστησα και το Wind Connection Manager. Ενώ έχω δίκτυο και δείχνει να συνδέεται κανονικά (ανάβει συνεχώς το μπλε φωτάκι στο router) δεν στέλνει/λαμβάνει δεδομένα... [Εννοείται ότι έχω επαρκές υπόλοιπο χρηματικό & MB).

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Στο 1231 που κάλεσα μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο usb router (το είχα αγοράσει πριν χρόνια από το ebay).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ μία κάρτα wind f2g (με την προσφορά free2surf) σε ένα usb router Huawei E1552 σε windows 7 χωρίς πρόβλημα.

Εχθές εγκατέστησα το εν λόγω router σε ένα laptop με windows 8. Εγκαταστάθηκε κανονικά, μάλιστα βρήκα drivers στο site της Huawei για windows 8. Εγκατέστησα και το Wind Connection Manager. Ενώ έχω δίκτυο και δείχνει να συνδέεται κανονικά (ανάβει συνεχώς το μπλε φωτάκι στο router) δεν στέλνει/λαμβάνει δεδομένα... [Εννοείται ότι έχω επαρκές υπόλοιπο χρηματικό & MB).

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Στο 1231 που κάλεσα μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο usb router (το είχα αγοράσει πριν χρόνια από το ebay).

 

κατά αρχάς αποσύνδεσε το στικακι τελείως και κάνε επανεκκινηση στον υπολογιστή σου πιθανό να έχει κολλήσει . Και ξανά προσπάθησε. Μετά δοκίμασε την κάρτα σήμ σε άλλο στικακι ή στο κινητό σου με το ίδιο ακριβώς σημείο σύνδεσης που έχεις και στο laptop και πές μας εάν συνδέεται ! . Εάν συνδέεται πολύ πιθανόν να χρειάζεται να αλλάξεις το σημείο σύνδεσης στον υπολογιστή και να επιλέξεις , λόγω τις εγκατάστασης σε άλλο υπολογιστή χρειάζεται να επιλέξεις το προφίλ σύνδεσης και το σημείο σύνδεσης apn για να μπεί , μου το κάνει και εμένα όταν το ξανά περνάω το πρόγραμμα του usb broadband !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς αποσύνδεσε το στικακι τελείως και κάνε επανεκκινηση στον υπολογιστή σου πιθανό να έχει κολλήσει . Και ξανά προσπάθησε. Μετά δοκίμασε την κάρτα σήμ σε άλλο στικακι ή στο κινητό σου με το ίδιο ακριβώς σημείο σύνδεσης που έχεις και στο laptop και πές μας εάν συνδέεται !

 

Τα έχω ήδη κάνει αυτά και δεν άλλαξε κάτι.

Σε συσκευή κινητού συνδέεται κανονικά, δεν έχει πρόβλημα η κάρτα sim.

Σε λάπτοπ με windows 7 λειτουργεί κανονικά.

 

Εάν συνδέεται πολύ πιθανόν να χρειάζεται να αλλάξεις το σημείο σύνδεσης στον υπολογιστή και να επιλέξεις , λόγω τις εγκατάστασης σε άλλο υπολογιστή χρειάζεται να επιλέξεις το προφίλ σύνδεσης και το σημείο σύνδεσης apn για να μπεί , μου το κάνει και εμένα όταν το ξανά περνάω το πρόγραμμα του usb broadband !

 

Με το Wind Connection Manager ρυθμίζεται αυτόματα το σημείο σύνδεσης apn και ότι άλλο χρειάζεται.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι πρόβλημα ασυμβατότητας των windows 8...:(

 

Κάποια άλλη βοήθεια/ιδέα/λύση?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ήδη κάνει αυτά και δεν άλλαξε κάτι.

Σε συσκευή κινητού συνδέεται κανονικά, δεν έχει πρόβλημα η κάρτα sim.

Σε λάπτοπ με windows 7 λειτουργεί κανονικά.

 

 

 

Με το Wind Connection Manager ρυθμίζεται αυτόματα το σημείο σύνδεσης apn και ότι άλλο χρειάζεται.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι πρόβλημα ασυμβατότητας των windows 8...:(

 

Κάποια άλλη βοήθεια/ιδέα/λύση?:blink:

 

παρε ενα mifi που σου κανει την συνδεση ασυρματο wifi οποτε θα μπαινεις ασυρματα! ( και οχι μονο στο σπιτι αλλα παντου ,διοτι το mifi εχει μπαταρια. ) .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα mifi που σου κανει την συνδεση ασυρματο wifi οποτε θα μπαινεις ασυρματα! ( και οχι μονο στο σπιτι αλλα παντου ,διοτι το mifi εχει μπαταρια. ) .

 

Ευχαριστώ, αλλά τί είναι το mifi?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά τί είναι το mifi?:blink:

 

http://whatis.techtarget.com/definition/MiFi

 

MiFi is a portable broadband device that allows multiple end users and mobile devices to share a 3G or 4G mobile broadband Internet connection and create an ad-hoc network.

 

μοιράζεις το ασύρματο 3G/4G με άλλες συσκευές, κάτι σαν hotspot

 

π.χ. http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/mobile-internet-usb/Turbo-X-Mifi.htm

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα mifi που σου κανει την συνδεση ασυρματο wifi οποτε θα μπαινεις ασυρματα! ( και οχι μονο στο σπιτι αλλα παντου ,διοτι το mifi εχει μπαταρια. ) .

 

http://whatis.techtarget.com/definition/MiFi

 

MiFi is a portable broadband device that allows multiple end users and mobile devices to share a 3G or 4G mobile broadband Internet connection and create an ad-hoc network.

 

μοιράζεις το ασύρματο 3G/4G με άλλες συσκευές, κάτι σαν hotspot

 

π.χ. http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/mobile-internet-usb/Turbo-X-Mifi.htm

 

Ευχαριστώ αλλά αν είναι να αγοράσω κάποια συσκευή καλύτερα να αγοράσω ένα καινούργιο usb router με παρόμοιο κόστος!;)

Link to comment
Share on other sites

:confused:

http://whatis.techtarget.com/definition/MiFi

 

MiFi is a portable broadband device that allows multiple end users and mobile devices to share a 3G or 4G mobile broadband Internet connection and create an ad-hoc network.

 

μοιράζεις το ασύρματο 3G/4G με άλλες συσκευές, κάτι σαν hotspot

 

π.χ. http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/mobile-internet-usb/Turbo-X-Mifi.htm

 

Πολύ χρήσιμη εφεύρεση το mifi!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά αν είναι να αγοράσω κάποια συσκευή καλύτερα να αγοράσω ένα καινούργιο usb router με παρόμοιο κόστος!;)

 

το mifi το μεταφερεις παντου μαζι σου και αμα δεν εχεις και σημα το βαζεις σε ενα σημειο με καλυτερο 3g παραδειγματος χαρη σε ενα παραθυρο και μπαινεις με wifi , επισης εχει και μπαταρια μεσα για χρηση εκτος σπιτιου , αρα δεν αξιζει το στικακι usb , μερικα mifi περα οτι μπορεις να συνδεθεις με καλωδιο , μπορεις να βαλεις και εξτρα μνημη micro sd και να κανεις το mifi σου ασυρματο σκληρο δισκο!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σ ολους! Εχω το galaxy s4 mini android και ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα πλέον οταν πατάω να ανοίξουν τα δεδομένα κινητου , ουσιαστικά το ιντερνετ της wind ,δεν γίνεται τίποτα .Δεν εμφανίζονται καν το βελάκια όπως συνέβαινε πάντα.Καμία ιδεα για το τι συμβαίνει??:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σ ολους! Εχω το galaxy s4 mini android και ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα πλέον οταν πατάω να ανοίξουν τα δεδομένα κινητου , ουσιαστικά το ιντερνετ της wind ,δεν γίνεται τίποτα .Δεν εμφανίζονται καν το βελάκια όπως συνέβαινε πάντα.Καμία ιδεα για το τι συμβαίνει??:worry::worry:

 

To APN είναι σωστά ρυθμισμένο;

Edited by Vasileios

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σ ολους! Εχω το galaxy s4 mini android και ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα πλέον οταν πατάω να ανοίξουν τα δεδομένα κινητου , ουσιαστικά το ιντερνετ της wind ,δεν γίνεται τίποτα .Δεν εμφανίζονται καν το βελάκια όπως συνέβαινε πάντα.Καμία ιδεα για το τι συμβαίνει??:worry::worry:

 

μου έχει τύχει πολλές φορές όταν δεν έχω υπόλοιπο τότε απενεργοποιείται η ένδειξη του ίντερνετ! . Ελενξε τό υπόλοιπο σου , εάν έχεις υπόλοιπο , κάνε επανεκκινηση και ξανά δοκίμασε μην τυχόν έχει κολλήσει !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το mifi το μεταφερεις παντου μαζι σου και αμα δεν εχεις και σημα το βαζεις σε ενα σημειο με καλυτερο 3g παραδειγματος χαρη σε ενα παραθυρο και μπαινεις με wifi , επισης εχει και μπαταρια μεσα για χρηση εκτος σπιτιου , αρα δεν αξιζει το στικακι usb , μερικα mifi περα οτι μπορεις να συνδεθεις με καλωδιο , μπορεις να βαλεις και εξτρα μνημη micro sd και να κανεις το mifi σου ασυρματο σκληρο δισκο!.

To mifi είναι πολύ χρήσιμη συσκεύη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...