Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο μήνα σέρνεται πολύ το δίκτυο ή είναι εντύπωσή μου; Ήμουν Καλαμάτα και δεν έπιασα πουθενά πάνω από 400-500 kbyte/sec. Λέω εντάξει θα είναι τοπικό πρόβλημα./υπερφόρτωση. Ανεβαίνω Αθήνα και ο μέσος όρος δεν ξεπερνά τα 500-600Kbps στο κέντρο εκτός από 1800-2000Kbps έξω από τη Βουλή. Έχει γεμίσει κόσμο ή διαλύεται το δίκτυο βρε παιδιά;

 

Επίσης, πέτυχα 2-3 περιπτώσεις όπου είχα κανονικά σηματοδοσία 3G και κλήσεις αλλά για μερικά λεπτά δεν είχα δεδομένα. Είχα ένδειξη οτι είχα δεδομένα αλλά δεν συνδεόταν πουθενά (Ελλάδα-Εξωτερικό) και αυτό πάλι στο κέντρο (Ακαδημίας/Σταδίου κτλ).

 

στο ιδιο σημειο οπου πριν 15 μερες ειχα ταχυτητα μεχρι 1mbps, τωρα δε ξεπερναω ουτε τα 120kbps!

 

ελεος?

τι μπορει να φταιει?

 

Είναι προφανέστατο τι φταίει. Η Wind και η πέρα από κάθε λογική προσφορά της με τα 1.5GB απολύτως δωρεάν για ολόκληρο το 2010. Ειδικά μερικοί που έχουν πάρει 5-10 κάρτες (=7,5-15GB/μήνα) για συνδέονται από υπολογιστή, με όλα τα "έξοδα" πληρωμένα απ' τη Wind.

 

Μερικοί τα λέγαμε τότε που βγήκε η προσφορά ότι με την ασυλλόγιστη κίνηση της Wind, θα έχει σοβαρά προβλήματα χωρητικότητας, αλλά ποιος ακούει τέτοια "ψιλοπράματα".

 

Επί 3.5 χρόνια χρησιμοποιούσα το προπληρωμένο ADSM σε 3 συγκεκριμένες περιοχές. Οι ταχύτητες ήταν 2-3Mbps (Αθήνα) και 1-2Mbps (εκτός Αθηνών). Τώρα στις ίδιες τρεις περιοχές, κάνω πάρτυ αν πιάσω 300-600kbps. Πήρα λοιπόν το προπληρωμένο OnDemand της Vodafone (που είναι και λίγο φτηνότερο) και πιάνω σταθερά 3-5Mbps και σταθερότατα ping με μισούς χρόνους από της Wind (60-70ms).

 

Αποτέλεσμα; Η Wind με τις τραγελαφικές πολιτικές της, έχασε έναν πελάτη (και φαντάζομαι πάρα πολλούς άλλους), που πλήρωναν 56€/μήνα και απόκτησε χιλιάδες άλλους που τις δίνουν 0€/μήνα. Δηλαδή οι έξυπνοι "μάνατζερς" της Wind κατάφεραν με μια "απλή" κίνηση όχι μόνο να ζημιώσουν οικονομικά την εταιρία, αλλά και να υπερφορτώσουν το δίκτυο με αποτέλεσμα κανείς τελικά να μην είναι ευχαριστημένος με την παρεχόμενη υπηρεσία.

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω περάσει τις ρυθμίσεις mail της otenet στο κινητό με σύνδεση wind, λαμβάνω τα mail αλλά δεν μπορώ να στείλω. Η Wind σε επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν ότι δεν υπάρχει smtp δικό τους οπότε δεν υπάρχει τρόπος να στείλει κάποιος mail μέσω της σύνδεσης wind. Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό? Ευχαριστώ.

 

Πράγματι, αρκετοί internet providers δεν επιτρέπουν να συνδεθείς στους SMTP Servers τους, αν δεν έχεις IP του δικτύου τους. Αν έχεις κάποιο gmail account (ή από άλλο freemail provider), ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δικό τους SMTP Server, κάνοντας χρήση των credentials (user/pass) του gmail στο SMTP Authentication (οδηγίες για να το κάνεις αυτό με το gmail μπορείς να βρεις εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν συνδέω το κινητό μου(νοκια 5800) ως modem η μέγιστη ταχυτητα που μου δινει ειναι 921.6 Κbit/s?Συμφωνα με τις προδιαγραφες του κινητου δε θα πρεπε να ηταν υψηλοτερη?μιλαω ασχετως καλυψη δικτυου..
Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

μιλαω ασχετως καλυψη δικτυου..

νομίζω ότι δεν μπορείς να μιλάς για ταχύτητα χωρίς να συμπεριλαμβάνεις αυτό τον παράγοντα. Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να έχεις υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν συνδέω το κινητό μου(νοκια 5800) ως modem η μέγιστη ταχυτητα που μου δινει ειναι 921.6 Κbit/s?Συμφωνα με τις προδιαγραφες του κινητου δε θα πρεπε να ηταν υψηλοτερη?μιλαω ασχετως καλυψη δικτυου..

 

Μήπως το συνδεεις μέσω Bluetooth?

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν συνδέω το κινητό μου(νοκια 5800) ως modem η μέγιστη ταχυτητα που μου δινει ειναι 921.6 Κbit/s?Συμφωνα με τις προδιαγραφες του κινητου δε θα πρεπε να ηταν υψηλοτερη?μιλαω ασχετως καλυψη δικτυου..

 

Αυτή η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με την πραγματική ταχύτητα σύνδεσης USB. Παλιά κακή νοοτροπία των windows με τα modem. Μην ανησυχείς, ο driver της ΝΟΚΙΑ ρυθμίζει τον controller να έχει μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που αναγράφεται στην COM port.

Δεν έχεις πρόβλημα πρακτικά πάντα!

Το netfix το έκανες;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν μπορείς να μιλάς για ταχύτητα χωρίς να συμπεριλαμβάνεις αυτό τον παράγοντα. Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να έχεις υπόψη.

 

Μήπως το συνδεεις μέσω Bluetooth?

 

Με καλώδιο usb το συνδέω και στις ιδιοτητες στην κατασταση συνδεσης δε μου βγαζει μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτη που ανέφερα..σαφως και παιζουν ρολο και άλλοι παράγοντες απλα το ειχα απορια αν επηρρεαζει αυτη η ενδειξη την ταχυτητα ανεξαρτητως καλυψης δικτύου.π.χ. βλέπω διαφορα ταχύτητας αναμεσα στο netbook του αδερφού μου με υποδοχη για κάρτα σιμ σε ενσωματωμενο modem και στο δικο μου laptop με χρηση του κινητου μου ως modem,στην ιδια περιοχη και με την ιδια καρτα σιμ,εχοντας ομως εκεινου μεγαλυτερη ενδειξη μεγιστης ταχυτητας.

.

Αυτή η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με την πραγματική ταχύτητα σύνδεσης USB. Παλιά κακή νοοτροπία των windows με τα modem. Μην ανησυχείς, ο driver της ΝΟΚΙΑ ρυθμίζει τον controller να έχει μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που αναγράφεται στην COM port.

Δεν έχεις πρόβλημα πρακτικά πάντα!

Το netfix το έκανες;

 

το netfix τι ειναι?βελτιωνει την ταχυτητα?

Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Με το ovi suite δε συνδέεσαι στο internet;

Όταν συνδέεσαι με Vista SP2/Windows 7 σε παροτρύνει να κατεβάσεις hotfix που διορθώνει πρόβλημα υψηλής ταχύτητας USB όταν αυτή αναφέρεται ως COM port-σειριακή αλλά προηγούμενης γενιάς.

Αυτή η ταχύτητα που βλέπεις είναι για το pipe του OS,δηλαδή η ταχύτητα που θεωρητικά επικοινωνεί η θύρα COM με το λειτουργικό.

Πρακτικά,η ταχύτητα είναι μεγαλύτερη. Μη σε απασχολεί καθόλου... :)

αν χρησιμοποιείς linux δεν πρέπει να σε απασχολεί τίποτα από αυτά :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ένα λίγο πιο γρήγορο modem στο Πήλιο :

 

http://img830.imageshack.us/img830/4672/windnewmodem.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δηλώνω άκρως ικανοποιημένος και από κάλυψη 3ης γενιάς και από ταχύτητες!

Well done wind@thessaly :) Μπράβο,πραγματικά!

 

Καλύτερα από HOL που είχα στο Βόλο...το ασύρματο της Wind!

 

Το πρόβλημα με την εμβέλεια που έχει το 3g από το Σωρό να διορθώσουν,που καλύπτει με εικονικό σήμα 3ης γενιάς της παραλίες του Παγασητικού του Νοτίου και Ανατολικού Πηλίου με αποτέλεσμα τα κινητά να μπερδεύονται και να πέφτουν "εκτός κάλυψης" με full 3g και είμαστε τέλεια!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ένα λίγο πιο γρήγορο modem στο Πήλιο :

 

http://img830.imageshack.us/img830/4672/windnewmodem.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δηλώνω άκρως ικανοποιημένος και από κάλυψη 3ης γενιάς και από ταχύτητες!

Well done wind@thessaly :) Μπράβο,πραγματικά!

 

Καλύτερα από HOL που είχα στο Βόλο...το ασύρματο της Wind!

 

Το πρόβλημα με την εμβέλεια που έχει το 3g από το Σωρό να διορθώσουν,που καλύπτει με εικονικό σήμα 3ης γενιάς της παραλίες του Παγασητικού του Νοτίου και Ανατολικού Πηλίου με αποτέλεσμα τα κινητά να μπερδεύονται και να πέφτουν "εκτός κάλυψης" με full 3g και είμαστε τέλεια!

 

έχεις καμιά ένδειξη για ταχύτητες στην περιοχή από Αγριά έως Λεχώνια ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έχεις καμιά ένδειξη για ταχύτητες στην περιοχή από Αγριά έως Λεχώνια ?

 

Ναι,κάτι έχω. 3Mbps περίπου η ταχύτητα,όπου έχεις HSDPA σε αυτή την περιοχή :) Αυτό είχα μετρήσει.

Βέβαια,ο περιορισμός του modem που χρησιμοποιούσα και γενικά χρησιμοποιώ είναι στα 3.6Mbit (Blackberry Bold ή NOKIA E66)

Το θέμα είναι σε αυτή την περιοχή να έχεις HSDPA,γιατί μπορεί σε εξωτερικούς χώρους να είναι "καμπάνα" αλλά σε εσωτερικούς δε ξέρω τι γίνεται!

Το παραπάνω speedtest αφορά Αργαλαστή Πηλίου ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένας φίλος στην Γερμανία έχει unlimited data plan με μόλις 10 ευρώ το μήνα.

Η wind παρέχει κάτι αντίστοιχο; Στη σελίδα τους τα έχουν λίγο όπως να ναι.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος στην Γερμανία έχει unlimited data plan με μόλις 10 ευρώ το μήνα.

Η wind παρέχει κάτι αντίστοιχο; Στη σελίδα τους τα έχουν λίγο όπως να ναι.

 

unlimited με 10 ευρώ ψάχνεις στην Ελλάδα ? Δεν νομίζω.

 

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Νωρίς ακόμη για τέτοια πράγματα στη ζούγκλα μας ε; :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

η προσφορά που υπήρχε για 1gb με 10 ευρώ για 1 μήνα στο F2G καταργήθηκε?

στη σελίδα της wind δείχνει τώρα μόνο μια προσφορά για 2 μέρες και μια για 7 μέρες

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!αυριο θα προσπαθησω να συνδεθω με ενα στικακι της cosmote (ZTE) με καρτουλα f2g μεσα με τα 1.5gb το μηνα...εχω κατεβασει drivers και το connection manager της wind.. θα χρειαστω κατι αλλο για να εχω ιντερνετ?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

τελικα συνδεθηκα..ολα ωραια και καλα..οταν προσπαθω να στειλω σμσ απο το connection manager της wind μου αφηνει την επιλογη ανοιχτη μονο οταν δεν ειναι συνδεμενο στο ιντερνετ..γιατι οχι?

 

και οταν δεν ειναι συνδεμενο δε με αφηνει να στελνω σμσ..το κεντρο μηνυματων ειναι λαθος,το διορθωνω με το σωστο +30693597000 και δε το αποθηκευει..καμια ιδεα?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο κεντρο μηνυματων ειναι το +30693599000 παντως

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.com.gr/LeftMenu/kinhth/for_individual/suxnes-erwthseis-apadhseis/kartokinhth/%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%81.aspx

 

και αυτο?

 

edit : δοκιμασα και τα 2 και το σωστο ειναι αυτο της σελιδας της wind

 

τελικα αριθμο κεντρου μπορουσα να αλλαξω μονο μεσα απο καποιο κινητο και οχι απο το manager...

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το μοντεμ που δινει στην καρτοκινητη πληρωμενο Ιντερνετ ποιο ειναι παιδια και αν ειναι καλο/ ισχυουν τα 12 γιγκα για 7 ημερες τελικά?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις καποιο link με την πιο προσφατη έκδοση του mobilepartner της huawei? εχω ενα Ε1823 της cosmote κ θελω να το κανω debranded..
Link to comment
Share on other sites

από καρτοκινητό με 3G έπιασα 1119 και 223 (θεσσαλονίκη)

 

http://lh5.ggpht.com/_V10fiTb34Wg/TJXMY1jEfeI/AAAAAAAAABA/mrdTJH_5xLw/s800/snap20100919_113745.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδες..ενα μινι γκαλοπ..σε μενα το connection manager σε windows 7 παρουσιαζει συνεχεια προβλημα και κλεινει η εφαρμογη..συνεχεια ομως..υπαρχει καποια λυση?

 

ευχαριστω!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...