Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αν όλα αυτά αποδειχθούν μπαρούφα, αυτός που το ξεκίνησε θα πρέπει να αισθάνεται πολύ μάγκας που έχει αναστατώσει τόσο κόσμο :p

 

Εγώ πάντως το είδα πρώτα σήμερα το πρωϊ σε ανταγωνιστικό site/forum (δεν υπάρχει λόγος να κάνω διαφήμιση γιατί ακολουθώ το my phone απο εποχής gsm.eos.gr :alien: ) στην πρώτη σελίδα. Βέβαια κάτι πήρε το μάτι μου και στο Ιrc χτες βράδυ...

 

Αν κάποιος άλλος έχει εντοπίσει την ανακοίνωση αυτή κάπου αλλού ας ενημερώσει. Είτε είναι μπαρούφα είτε κάποιος είναι πολυ καλά ενημερωμένος. Και στις δύο περιπτωσεις θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε.

 

Αν δεν επιβεβαιωθεί τίποτα πάντως βλεπω το thread να γίνεται τεραστιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας παιδιά δεν είναι Internet Providers για να έχουν εκατοντάδες Mbps σε bandwidth. Προσφέρουν το GPRS για κάλυψη βασικών αναγκών πρόσβασης στο Internet. Όταν το καταλάβουμε όλοι αυτό τότε τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα ;)

 

 

Στην Αμερική η T-Mobile έχει με 29,99 $ απεριόριστη χρήση του gprs και απεριόριστα sms... Οπότε εκεί δεν προσφέρουν το gprs μόνο για κάλυψη βασικών αναγκών :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα για ποια 50 ΜΒ λεμε? Λιγες ωρες σερφαρισμα ειναι 50 ΜΒ μην τρελαθουμε εντελως. και μαλιστα χωρις κατεβασμα προγραμματων μονο σερφαρισμα. Απαγορευτικο τελειως ειναι. Εκτος εκτακτων αναγκων δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Όσο σοβαρό ήταν το post του gregx άλλο τόσο σοβαρό ήταν και το δικό μου! Ο καθένας λέει ότι θέλει εδω μέσα τη στιγμή που η Telestet δεν έχει πάρει επίσημα θέση. Μέχρι να ακούσω κάτι από στετ για μένα αυτά είναι μπαρούφες! :(
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη αλλα κανεις δεν εχει ενημερωθει ακομα;Κανενα δελτιο τυπου δεν εφτασε;Εγω το ξεκινησα το αλλο thread και ημουν στη δουλεια κιολας και μου στειλε με fax ο αδερφος μου μια καταχωρηση της telestet στη σημερινη εφημεριδα "Το Κερδος".Τι βλακειες λενε απο το cc οτι δεν ξερουν τιποτα;Θα μας τρελανουν;;

 

Edit:Εγω φταιω που πεταξα το fax να σας το ειχα σκαναρει να το βλεπατε με τα ματια σας.

Link to comment
Share on other sites

-Αν είναι αλήθεια καλά κάνουν. Θα δούμε μια άσπρη μέρα. Όμως θα προτιμούσα κάπως διαφορετικά πακέτα, όχι αυτά τα κλασικά.

Άντε σύντομα ακολουθεί και η cote.

Έχει ακούσει κανείς αν θα υπάρξει διαφοροποίηση για εταιρικές συνδέσεις;

-Αν είναι ψέματα δεν θα αργήσει να γίνει...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Η επιβεβαίωση από το ίδιο το site της Telestet

 

http://www.telestet.gr/01_01_01.cfm?PageID=785

 

;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Η επιβεβαίωση από το ίδιο το site της Telestet

 

http://www.telestet.gr/01_01_01.cfm?PageID=785

 

;)

 

 

YYYEEESSS!!! EPITELOUS!!! OLEEE!!!

 

Na aposimfori8oun ta kanalia, na isixasoume oloi apo tous kataxrastes, oleee ole ole oleee!!! :p :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Η επιβεβαίωση από το ίδιο το site της Telestet

 

http://www.telestet.gr/01_01_01.cfm?PageID=785

 

;)

 

 

Αυτο ακριβως αυτουσιο υπηρχε στο Κερδος σημερα,αντε επιτελους... :mad:

Link to comment
Share on other sites

"Οι υπάρχοντες χρήστες GPRS, μετά την πάροδο δύο μηνών, θα μεταφερθούν στο πρόγραμμα GPRS, εκτός εάν έχουν υποδείξει διαφορετικά..."

 

 

Αυτό τι σημαίνει τώρα? Θα έχουμε για ακόμα 2 μήνες gprs χωρίς ογκοχρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το GPRS 10 Μηνιαίο Πάγιο 15€ με 10MB, copy paste από voda του gprs plus.

 

 

[κακία] ουφ... vodafone user says [/κακία]

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

"Οι υπάρχοντες χρήστες GPRS, μετά την πάροδο δύο μηνών, θα μεταφερθούν στο πρόγραμμα GPRS, εκτός εάν έχουν υποδείξει διαφορετικά..."

 

 

Αυτό τι σημαίνει τώρα? Θα έχουμε για ακόμα 2 μήνες gprs χωρίς ογκοχρέωση?

 

 

Προφανώς. Το περιθώριο 2 μηνών που λέγαμε εδώ και καιρό ότι θα υπάρξει πριν την εφαρμογή της ογκοχρέωσης στους υπάρχοντες συνδρομητές.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο με τα 3 ευρω ειναι προφανως για νεες συνδεσεις που θα εχουν μονο gprs και καθολου ομιλια;Αν ειναι ετσι πρωτη φορα δεν γινεται στην Ελλαδα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Dromeas

 

YYYEEESSS!!! EPITELOUS!!! OLEEE!!!

 

Na aposimfori8oun ta kanalia, na isixasoume oloi apo tous kataxrastes, oleee ole ole oleee!!! :p :lol: :)

 

 

Πες τα πές τα! Ειλικρινά είναι ό,τι πιο ευχάριστο έχω ακούσει!

 

Επιτέλους όσοι λυμαίνονταν εδώ και τόσους μήνες το GPRS της Telestet με τα warez και τα divx θα πάρουν δρόμο και θα έχουμε GPRS της προκοπής! :lol: :happy:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου λίγο κάτι plzzz.Ποιο είναι το ιντερνετ και ποιο το wap?Aν χρησιμοποιώ το webviewer και το pop3 mail στο κινητό θεωρείται wap?Kαι αν συνδέσω το κινητό στο pc θεωρείται internet έτσι?Και πως θα καταλαβαίνει η τελεστετ πότε έχω ιντερνετ και πότε wap?Sorry αν η ερώτηση είναι τελείως χαζή. :o
Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα ρε παιδιά θα αλλάξω θέμα. Με το συμβόλαιο που έκανα πήρα στο telestet 70 δωρεάν ένα alcatel 535. Δεν το πολυέψαξα, μια και είμαι....παντρεμένος εδώ και πολύ καιρό με ένα s45 και δεν σκεφτόμουν να το αλλάξω. Οστόσο αυτό το τηλεφωνάκι με έχει καταπλήξει. ΣΦΑΙΡΑΤΟ gprs, πολύ καλύ και μεγάλη οθόνη με καλοσχεδιασμένα γραφικά (καμία σχέση με αυτές των έγχρωμων siemens-ericsson), ανοικτή συνομιλία...Νομίζω best buy. Συγκεκριμένα προχτές το βράδι to δοκίμασα συγκριτικά, έτσι για να σκωτώσω την ώρα μου, με τα s45, τ300 που έχω, +nokia 3650 της κοπέλας μου και me45 φίλου με πιο καινούριο firmware από το δικό μου, μέσω υπερύθρων, και στα δύο δίκτυα. Συμπέρασμα: 1ο Alcatel, 2o 3650, 3o me45 fw28, 4α μαζί τ300 - s45 fw24.

Αυτά έτσι για να χαλαρώσουμε λιγάκι.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pppp, από τα λίγα που γνωρίζω, για πρόσβαση wap δίνεις άλλο apn και συγκεκριμένο ip. Βέβαια παλαιότερα όταν είχα προτοενεργοποήσει το gprs της cosmote, είχα καταφέρει να μπω από τον υπολογιστή μου δίνοντας apn και ip αυτά του wap, αλλά νομίζω πλέον αυτό δεν γίνεται. Μάλλον ο provider καταλαβαίνει από που μπαίνεις από τον τρόπο που γίνεται το authentication (chap, pap) κλπ. Αλλά μπορεί να λέω και μπαρούφες, δεν τα κατέχω καλά αυτά τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Εξηγήστε μου λίγο κάτι plzzz.Ποιο είναι το ιντερνετ και ποιο το wap?Aν χρησιμοποιώ το webviewer και το pop3 mail στο κινητό θεωρείται wap?Kαι αν συνδέσω το κινητό στο pc θεωρείται internet έτσι?Και πως θα καταλαβαίνει η τελεστετ πότε έχω ιντερνετ και πότε wap?Sorry αν η ερώτηση είναι τελείως χαζή. :o

 

 

To access point και για Internet και για WAP είναι το ίδιο, όμως το WAP over GPRS (στην Telestet τουλάχιστον) ακολουθεί διαφορετική δρομολόγηση από το Internet over GPRS. Επομένως υπάρχει τρόπος να ελέγξουν ξεχωριστά την κίνηση σε καθένα από τα δύο ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο για το apn στη Στετ. Ξεχάστηκα διότι τόσο καιρό ήμουν στο απέναντι στρατόπεδο... Άσχετο, αλλά επειδή είμαι καινούριος στο forum, λίγο πριν μου εμφανίστηκε ενα παράθυρο java script που έλεγε κάτι για μήνυμα κλπ και ασυναίσθητα το έκλεισα αμέσως. Υπάρχει δυνατότητα και για private μηνματα στο forum?
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά η Cote γιατί δεν έχει τέτοια προβλήματα?...

Τι φταίει ο κόσμος που ΠΛΗΡΩΝΕΙ τα 15€ και κατεβάζει? Αν θέλει να διώξει κόσμο, ας μην το έκανε διαθέσιμο με 15€, ή ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ, ας έκανε τις ανάλογες υποδομές όπως η Cote!

 

Ελληνική νοοτροπία...

Έτσι θα πάμε μπροστά...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

To access point και για Internet και για WAP είναι το ίδιο, όμως το WAP over GPRS (στην Telestet τουλάχιστον) ακολουθεί διαφορετική δρομολόγηση από το Internet over GPRS. Επομένως υπάρχει τρόπος να ελέγξουν ξεχωριστά την κίνηση σε καθένα από τα δύο ;)

 

Aυτό μήπως έχει σχέση με το γεγονός ότι για το wap πρέπει να χρησιμοποιηθεί οπωσδήποτε ένα ip/gateway?Ετσι καταλαβαίνει ότι το δίκτυο ότι πρόκειται για wap?Γιατί στην περίπτωση του internet από ότι ξέρω έχεις καθαρή ip η οποία δεν είναι ίδια κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nicksoti

 

Άσχετο, αλλά επειδή είμαι καινούριος στο forum, λίγο πριν μου εμφανίστηκε ενα παράθυρο java script που έλεγε κάτι για μήνυμα κλπ και ασυναίσθητα το έκλεισα αμέσως. Υπάρχει δυνατότητα και για private μηνματα στο forum?

 

 

Υπάρχει. Το Pm που βρίσκεται μαζί με άλλα κουμπάκια, δες στο τέλος του Post.

 

Πάνω δεξιά στο φόρουμ έχει ρυθμίσεις, ημερολόγιο, λίστα μελών κ.λ.π.

Πήγαινε "ρυθμίσεις" και μετά Προσωπικά μηνύματα.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 3 ευρώ δεν το είχα προσέξει....πολύ κουφό. Τότε γιατί δεν το βγάζουν σε καρτοκινητό; Εμένα πάντως στο site της ανακοίνωσης μου βγάζει στα πεδία των χρεώσεων για αυτή τη συγκεκριμένη υπηρεσία αστεράκια, λόγω προφανώς κακού encoding. Μπορεί κάποιος να μου μεταφέρει τις χρεώσεις; thanks
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...