Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης κάτι ακόμη...

 

Καμία εφαρμογή στο κινητό δεν μπορεί να 'αναγνωρίσει' τη σύνδεση ως GPRS Internet και όχι ως πρότυπο WAP. Ξέρει κανείς γιατί, ή αν αλλάζει κάπως αυτό;

 

Για τον παραπάνω λόγο, η σύνδεση στο MSN παίζει μόνο από εφαρμογές που χρησιμοποιούν το πρότυπο WAP (mig33 / morange).

 

Μπόρεσε κανείς να τρέξει π.χ. το UltraIM που χρησιμοποιεί Internet???...

 

EDIT: Όλοι διακοπές πήγατε;;; Πείτε 2 κουβέντες.

ΛΟΙΠΟΝ, από ότι κατάλαβα, η χρήση του gwap από τον Υπολογιστή, ούτε IP's για Gateway σου δίνει, ούτε DNS, μόνο μια τοπική IP, οπότε ακόμη και με τη χρήση του Proxy για όλα τα πρωτόκολλα, ούτε πολλές πολλές σελίδες δουλεύουν, ΟΥΤΕ MSN.....

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
Ας μην εχουμε μεγαλες απαιτησεις απο το gwap. Ειναι free παροχη της Wind (τα 3.49 euros ειναι συμβολικο ποσο). Αλλιως δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης του gint, που ειναι και η κανονικη συνδεση χωρις τους περιορισμους του gwap.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

μηπως γνωριζει καποιος ,πως μπορω να μπω στο wap της momad με opera απο π900? ο εξπλορερ(!!) που εχει απο το εργοστασιο το κινητο αυτο ,δεν ανοιγει ολες τις σελιδες ,ενω ο αλλος,τις ανοιγει.αλλα αν δεν μπω στο wap με τον οπερα ,εχει ακριβη χρεωση(0,65σεντς/κβ),ενω εχω μπει με το εργοστασιακο ,στο wap, εχω κατεβασει ντατα 5 mb και η χρεωση ειναι 0.42σεντ/ημερα ,χωρις περιορισμο σε ογκο.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

To νεο "αναβαθμισμενο" Gigabit core δυκτιο της Wind ειναι ετοιμο!

Γιαυτο σιγα σιγα ανοιγουν την 3G κινηση :)

 

Γουσταρω!!!

 

Τι σχέση έχει το backbone με το γεγονός ότι μέχρι πρόσφατα δεν στέλνανε την φωνητική κίνηση πάνω από το 3G;

Το ίδιο bandwidth στο backbone που θα έτρωγε μια φωνητική κλήση πάνω σε GSM, το τρώει και σε 3G!

 

Απλά για κάποιο δικό τους προσωπικό λόγο, οι τεχνικοί της Wind είχαν αφήσει αυτή τη ρύθμιση (δηλαδή να πετάει πολύ εύκολα τις φωνητικές κλήσεις από 3G σε GSM) από την εποχή που το 3G αντιμετώπιζε προβλήματα με τις φωνητικές κλήσεις (περίπου δύο χρόνια πριν).

 

Το backbone και η αναβάθμισή του επηρρεάζουν μόνο την data κίνηση! Η φωνή, το ίδιο bandwidth τρώει πάντα, και μάλιστα αν περνάει πάνω από 3G δίκτυο, αποφεύγεται και η συμφόρηση του GSM γιατί το 3G έχει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα για φωνητικές κλήσεις απ'ό,τι το GSM!

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το backbone με το γεγονός ότι μέχρι πρόσφατα δεν στέλνανε την φωνητική κίνηση πάνω από το 3G;

Το ίδιο bandwidth στο backbone που θα έτρωγε μια φωνητική κλήση πάνω σε GSM, το τρώει και σε 3G!

 

Απλά για κάποιο δικό τους προσωπικό λόγο, οι τεχνικοί της Wind είχαν αφήσει αυτή τη ρύθμιση (δηλαδή να πετάει πολύ εύκολα τις φωνητικές κλήσεις από 3G σε GSM) από την εποχή που το 3G αντιμετώπιζε προβλήματα με τις φωνητικές κλήσεις (περίπου δύο χρόνια πριν).

 

Το backbone και η αναβάθμισή του επηρρεάζουν μόνο την data κίνηση! Η φωνή, το ίδιο bandwidth τρώει πάντα, και μάλιστα αν περνάει πάνω από 3G δίκτυο, αποφεύγεται και η συμφόρηση του GSM γιατί το 3G έχει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα για φωνητικές κλήσεις απ'ό,τι το GSM!

 

ΛΑΘΟΣ!!

 

H WIND οπως και η πολυαγαπημενη μου VODAFONE εχουν ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ BACKBONE (δικτυο κορμου) ΓΙΑ ΤΟ 3G .

( ΟΧΙ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ .)

Το θεμα ειναι οτι ειναι ξεχωριστα εστω και virtual για λογους ασφαλειας και oχι μονο!

Η COSMOTE σε αυτο τον τομεα τα εχει κανει ...ψιλοσκ@τ@.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το backbone με το γεγονός ότι μέχρι πρόσφατα δεν στέλνανε την φωνητική κίνηση πάνω από το 3G;

Το ίδιο bandwidth στο backbone που θα έτρωγε μια φωνητική κλήση πάνω σε GSM, το τρώει και σε 3G!

 

Απλά για κάποιο δικό τους προσωπικό λόγο, οι τεχνικοί της Wind είχαν αφήσει αυτή τη ρύθμιση (δηλαδή να πετάει πολύ εύκολα τις φωνητικές κλήσεις από 3G σε GSM) από την εποχή που το 3G αντιμετώπιζε προβλήματα με τις φωνητικές κλήσεις (περίπου δύο χρόνια πριν).

 

Το backbone και η αναβάθμισή του επηρρεάζουν μόνο την data κίνηση! Η φωνή, το ίδιο bandwidth τρώει πάντα, και μάλιστα αν περνάει πάνω από 3G δίκτυο, αποφεύγεται και η συμφόρηση του GSM γιατί το 3G έχει πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα για φωνητικές κλήσεις απ'ό,τι το GSM!

 

 

Η voice κληση στο gsm πιανει 64kbit ενω στο 3g 13,2.

Το καθαρό ειναι 13,2 αλλά στο gsm τα καναλια πρεπει να ειναι 64 οποτε φαντασου waste of bits που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

paidia help exw to n95 kai an kai exw energopoiisei to plus, ta mms, ti mobile tv den leitoyrgei tpt!!Sto 1260 moy eipan gia xeirokinites ry8miseis tis ekana pali tpt..Mesa leei sta stoixeia toys den toys emfanizei oti den exw kanena problima kai ola ok..Exei kapoios allos to idio problima??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας..

Χθες μου συνέβη το απίστευτο θα λεγα.. Εκεί που είχα κανονικά πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω gprs, στα καλά καθούμενα πάω να μπω και μου βγάζει μήνυμα: "Πακέτα Δεδομ. : Δεν διατίθεται σύνδεση πακέτων δεδομένων". Και από κείνη τη στιγμή ξεκινάει ένας τρελλός αγώνας για να δω τί φταίει.. Παίρνω τηλ. στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τους λέω το πρόβλημά μου, μου στέλνουν τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι τίποτα.. Με τα πολλά, επικοινώνησα αρκετές φορές, και το μόνο που έκαναν ήταν να μου στέλνουν και να μου ξαναστέλνουν τις ρυθμισεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα τελικά.. Τέλος, με παραπέμπουν σ' ένα κατάστημα TIM, μου ξαναστέλνουν από κει τις ρυθμίσεις άλλες δύο φορές και ως "δια μαγείας" (φαντάστηκα) άρχισε να μπαίνει.. Αλλά τελικά συμβαίνει κάτι ακόμα πιο παράξενο.. Μπήκε όταν ήμουν στο κατάστημα γιατί εκεί είχα κάλυψη 3G. Οπότε βγαίνει το πόρισμα, ότι αν και με τεράστια καθυστέρηση, όταν έχω κάλυψη 3G, μπαίνω σε ορισμένες σελίδες( όχι όλες). Όταν δεν έχω, δεν μπαίνω πουθενά και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.. Καμιά ιδέα το τί μπορεί να είναι. 99% πιστεύω πλέον ότι είναι κάποιο λάθος της συσκευής. Απ' το δίκτυο δοκιμάσαμε σχεδόν τα πάντα. Σας ευχαριστώ και όποιος μπορεί να βοηθήσει θα μαι υπόχρεος γιατί στο στρατό σου είναι απαραίτητο το internet.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το Wind Plus...Εχω ενα Κ800 που μου το ειχαν δωσει αφου ειχα κανει συνδεση με την Cosmote...Χτες εμαθα περισσοτερα γι 'αυτη την υπηρεσια....Κανω τις σχετικες ρυθμησεις αλλα ουτε απο τον browser του κινητου αλλα ουτε και απο το mini opera μπενει..μηπως κανενας που εχει Κ800 θα μπορουσε να μου πει τις συγκεκρημενες ρυθμησεις???

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το Wind Plus...Εχω ενα Κ800 που μου το ειχαν δωσει αφου ειχα κανει συνδεση με την Cosmote...Χτες εμαθα περισσοτερα γι 'αυτη την υπηρεσια....Κανω τις σχετικες ρυθμησεις αλλα ουτε απο τον browser του κινητου αλλα ουτε και απο το mini opera μπενει..μηπως κανενας που εχει Κ800 θα μπορουσε να μου πει τις συγκεκρημενες ρυθμησεις???

 

Ευχαριστω

Θα πας στη διεύθυνση https://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1127 και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για να στείλεις τις αυτόματες ρυθμίσεις στο κινητό σου.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι τις ρυθμησεις για wind plus γιατι ηδη εχω στειλει το μυμημα για ενεργοποιηση που Plus...ειχα στελει και κενο μυμνημα στο 234....αλλα μετα παρακατω δεν ξερω τι πρεπει να ρυθμησω για να παιξει
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το θέμα έχει να κάνει με συγκεκριμένους συνδρομητές.. δεν εξηγείται αλλιώς.. Όντως όταν έχω 3G μπαίνει κανονικά.. όταν δεν έχω δεν μπαίνει.. στην εξυπηρέτηση δεν έχουν ιδέα... Δοκίμασα βάζοντας άλλη κάρτα και μπαίνει κανονικότατα... Τί να πώ... αν έχει κάποιος άλλος να παρατηρήσει κάτι, δεκτό...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το θέμα έχει να κάνει με συγκεκριμένους συνδρομητές.. δεν εξηγείται αλλιώς.. Όντως όταν έχω 3G μπαίνει κανονικά.. όταν δεν έχω δεν μπαίνει.. στην εξυπηρέτηση δεν έχουν ιδέα... Δοκίμασα βάζοντας άλλη κάρτα και μπαίνει κανονικότατα... Τί να πώ... αν έχει κάποιος άλλος να παρατηρήσει κάτι, δεκτό...

 

κάτι τέτοιο ψιλιάζομαι κι εγώ από τη δικιά μου εμπειρία. Σχετικά:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2006363#post2006363

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2006635#post2006635

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2006637#post2006637

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2006640#post2006640

Link to comment
Share on other sites

παιδες χαιρεται.

 

μεταφεραμε ολο το εταιρικο μας πακετο στην Wind και σημερα μου ηρθαν και η Data Cards.

συνδεεονται κανονικα στο ιντερνετ και browsing μια χαρα. το προβλημα μου ειναι αλλου, οταν παω να συνδεθω στον exchange server με outlook, παιρνω λε πουλε, πηρα τηλεφωνο στο CS και μου λενε φταει το firewall, αλλα πριν με καρτες Vodafone δουλευε κανονικοτατα, δεν εχει σχεση λεει ο κυριος εκει, εμεις δεν κοβουμε τιποτα (λαθος - κοβουν pings, tracert , nslookup κτλ)

 

καμια βοηθεια κανεις;

 

να σημειωσω οτι ο exchange server ειναι προσβασιμος απο Internet, μπαινουν πολλοι χρηστες με outlook απομακρυσμενα, ειτε με dialup ειτε με ADSL ειτε με καρτες VODA/COTE

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιμετοπιζω το εξης προβλημα εχω ενεργοποιησει την υπηρεσια της wind και παιζει κανονικα στο s700 που εχω και τρεχει και κανονικα το opera.

Στο Κ800 ομως τρεχει μεν κανονικα στον browser του κιν. αλλα οταν μπαινω στην opera ανοιγει την σελιδα κανονικα και μετα κλινει την συνδεση. Αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω σε Forum ενω με το s700 εμπενα κανονικα! Τις λοιπες σελιδες τις ανοιγει κανονικα!\

Εχω δοκιμασει καποιες ρυθμισεις αλλα δεν πετυχα κατι...!

^^^HAVE NO FEAR Greg IS HERE^^^
Link to comment
Share on other sites

παιδες χαιρεται.

 

μεταφεραμε ολο το εταιρικο μας πακετο στην Wind και σημερα μου ηρθαν και η Data Cards.

συνδεεονται κανονικα στο ιντερνετ και browsing μια χαρα. το προβλημα μου ειναι αλλου, οταν παω να συνδεθω στον exchange server με outlook, παιρνω λε πουλε, πηρα τηλεφωνο στο CS και μου λενε φταει το firewall, αλλα πριν με καρτες Vodafone δουλευε κανονικοτατα, δεν εχει σχεση λεει ο κυριος εκει, εμεις δεν κοβουμε τιποτα (λαθος - κοβουν pings, tracert , nslookup κτλ)

 

καμια βοηθεια κανεις;

 

να σημειωσω οτι ο exchange server ειναι προσβασιμος απο Internet, μπαινουν πολλοι χρηστες με outlook απομακρυσμενα, ειτε με dialup ειτε με ADSL ειτε με καρτες VODA/COTE

 

...Π Ε Ρ Ι Ε Ρ Γ Ο...

Εγω εχω το ιδιο προβλημα με Vodafone.

Η Voda οχι μονο δε μου ανοιγει ορισμενα ports αλα δεν μου δινει και ΜΟΝΑΔΙΚΟ IP ADDRESS με αποτελεσμα να εχω την ιδια IP με αλλους 40.000 vodafone internet 3g χρηστες..

Στην Wind οταν ειμουν παλια με τα 99 ευρω ειχα δικο μου IP και ανοιχτα μεχρι και τα torrents!!!

Δοκιμαστε να βαλετε αλο port στον exchange server, π.χ. 21, 22 , 23...

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τισ ρυθμίσεις που χρειάζονται να κάνω στο P550 για να συνδεθώ στο ιντερνετ με μόντεμ το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια:)!εχω διαβασει πολλες σελιδες απο το φορουμ αλλα ακομα δεν βρηκα απαντηση στο εξης ερωτημα:λειτουργει το wind plus non stop με τον mini opera beta 2?το εχει καταφερει κανεις?εχω ενα htc p3300!ευχαριστω:p
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια!!επειδη δεν γινετε να διαβασω ολες τις σελιδες θελω να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω για να ενεργοποιησω τις υπηρεσιες 3G στο κινητο μου.(εχω Ν73 wind)

 

 

ευχαριστω!!!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σε τι συχνοτητα λειτουργει το 3g δικτυο της wind?
Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς? Ως δίκτυο 3G λειτουργεί με το σύστημα WCDMA 2100 Mhz (όπως τα GSM δίκτυα σε 900 και 1800). Tο ακριβές φάσμα ίσως υπάρχει στις ανακοινώσεις αδειοδότησης στο site της ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια χαρα παιδια!!επειδη δεν γινετε να διαβασω ολες τις σελιδες θελω να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω για να ενεργοποιησω τις υπηρεσιες 3G στο κινητο μου.(εχω Ν73 wind)

 

 

ευχαριστω!!!

 

ti ennoeis?den xreiazetai kati.

apla na eisai se perioxi me 3g sima.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

ti ennoeis?den xreiazetai kati.

apla na eisai se perioxi me 3g sima.

 

den eimai omws se perioxi me 3G sima :( kai den 3erw kai pote 8a balun ......

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...