Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mallon tha fano asxetos alla ti na kanw exw xathei kapoy sto protokolla...

Katarxhn na pw oti exw ena SE Z200 me syndesh TIM kai ena kartokinhto S CX65 me karta TIM.Tautoxrona ew kai thn syndesh moy sto b-online sthn syndesh dhladh sto noymero poy exw sto Z200.Twra den katalabainw ti ginete me to wap(kai pws mporw na exw prosbash apo to ena h to allo kinhto kathws kai tis xrewseis kai an exw tipota dwrean afou exw b-online syndesh) kai ti paizei me to GPRS.An paizei rolo an to GPRS einai energopoihmeno olh thn wra.an paizei rolo sto WAP h sta MMS.Sorry alla exw xathei kai den kserw se poio Thema na prwtorwthsw.thnx :worry:

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/31475/hypocrisy.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω το imate jam.

υπάρχει καρτοκινητή υπηρεσία της TIM που να μου δίνει σύνδεση μέσω GPRS/WAP;

Αν ναι, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

έχω το imate jam.

υπάρχει καρτοκινητή υπηρεσία της TIM που να μου δίνει σύνδεση μέσω GPRS/WAP;

Αν ναι, το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού του topic:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=25115

 

Όπως θα δεις, η TIM παρέχει πλέον GPRS και στα καρτοκινητά.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού του topic:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=25115

 

Όπως θα δεις, η TIM παρέχει πλέον GPRS και στα καρτοκινητά.

 

Ευχαριστώ!

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση ρε παιδιά. Είμαι συνδρομητής συμβολαίου ΤΙΜ και κάτοχος Siemens S65. Με τον ενσωματωμένο e-mail client έχω ρυθμίσει διάφορους λογαριασμούς pop3 e-mail (otenet, freemail, της σχολής μου). Συνδέομαι λοιπόν κανονικά με χρήση ΤΙΜ internet over GPRS (το γνωστό apn: gint.b-online.gr) και λαμβάνω κανονικότατα τα ληφθέντα e-mail. Για αποστολή e-mail από το κινητό όμως ούτε λόγος, παρότι είναι σωστά ρυθμισμένα τα smpt (outgoing) server/port. Έχει κανείς καταφέρει να στείλει e-mail με το κινητό του, σύνδεση ΤΙΜ; Αν ναι, πώς;

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση ρε παιδιά. Είμαι συνδρομητής συμβολαίου ΤΙΜ και κάτοχος Siemens S65. Με τον ενσωματωμένο e-mail client έχω ρυθμίσει διάφορους λογαριασμούς pop3 e-mail (otenet, freemail, της σχολής μου). Συνδέομαι λοιπόν κανονικά με χρήση ΤΙΜ internet over GPRS (το γνωστό apn: gint.b-online.gr) και λαμβάνω κανονικότατα τα ληφθέντα e-mail. Για αποστολή e-mail από το κινητό όμως ούτε λόγος, παρότι είναι σωστά ρυθμισμένα τα smpt (outgoing) server/port. Έχει κανείς καταφέρει να στείλει e-mail με το κινητό του, σύνδεση ΤΙΜ; Αν ναι, πώς;

 

Στον incoming server βαζεις του παροχου σου στον outgoing server βαζεις το mail.b-online.gr!!!

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Στον incoming server βαζεις του παροχου σου στον outgoing server βαζεις το mail.b-online.gr!!!

 

Φίλε Evian τη δροσιά του να 'χεις!!! Ευχαριστώ πολύ. Μήπως ξέρεις και αν η χρέωση είναι μόνο αυτή του GPRS (τα kb του e-mail) ή υπάρχει και πρόσθετη χρέωση?

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Evian τη δροσιά του να 'χεις!!! Ευχαριστώ πολύ. Μήπως ξέρεις και αν η χρέωση είναι μόνο αυτή του GPRS (τα kb του e-mail) ή υπάρχει και πρόσθετη χρέωση?

Φιλε chemeng τιποτα παραπανω απο την χρεωση του πακετου GPRS που εχεις!!

 

Ελπιζω να σε βοηθησα!!

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει το GPRS από τότε που σταματήσε το δωρεάν και βγήκαν τα πακέτα.

Από τότε όποτε πάω να συνδεθώ μου βγάζει "ενεργοποιήστε υπηρεσία πρώτα", αλλά ξέρω ότι συνδέεται γιατί παίρνει ενημέρωση ώρας και αλλάζει το λογότυπο σε ΤΙΜ.

Προχτές με την αλλαγή της ώρας είπα να συνδεθώ (έστω με αποτυχία) για να πάρω την νέα ώρα. Συνδέομαι και μπαίνει και στο wap όμως. Έπαιξα λίγο να σιγουρευτώ ότι δεν είναι τίποτε αποθηκευμένο... Υποθέτω λοιπόν ότι κάπως ενεργοποιήθηκε το GPRS μου και μάλιστα χρεώνομαι με ογκοχρέωση. Παίρνω το 1231 (ναι 4 η ώρα τη νύχτα) απαντάει ένας ευγενικός κύριος και ακολούθησε ένα διαλογος της μορφής:

-Μπορείτε να μου πείτε αν είναι ενεργοποιημένο το GPRS στη γραμμή μου;

-Μάλιστα, ένα λεπτό, τα στοιχεία σας δώστε μου..

-693... μπλα μπλά και όνομα εταιρείας (εταιρικό πακέτο, έχει σημασία)

-Ναι είναι ενεργοποιημένο.

-Α! Ποιο πακέτο;

-Το basic!

-Γιατί;;; Δηλαδή, από πότε;

-Μισό λεπτό να κοιτάξω... Από την 1η Μαρτίου!

-Δεν έπρεπε να είναι! Δεν έχει γίνει καμιά αίτηση από μας. Βρείτε μου την αίτηση παρακαλώ, που γίνεται μόνο με φαξ και σφραγίδα εταιρίας και υπογραφή νόμιμου εκπροσώπου και στείλτε τη μου πίσω με φαξ.

-Δεν γίνεται να το κάνω εγώ αυτό!

-Και ποιος μπορεί;

-Θα το κάνει ένας συνάδελφος την Δευτέρα.

-Ωραία σημειώστε το παρακαλώ, όπως και ότι δε θα δεχθώ καμία χρέωση για μια υπηρεσία που δεν έχω ενεργοποιήσει.

-Αυτό δεν γίνεται!

-Μπα; Δηλαδή αν εγώ σας έχω πει να μη μου βάλετε roaming και εσείς βάλετε και πάω εξωτερικό και το κινητό μου λειτουργεί θα πληρώνω;

-Βεβαίως μου λέει!

-Μα τι λέτε, αυτά είναι εταιρικά πακέτα, τα τηλέφωνα τα έχουν υπάλληλοι, δεν μπορείτε εσείς να παίζετε με αυτά, είναι σοβαρά πράγματα.

(εκεί κόλλησε λίγο και κλείσαμε στο ότι θα μιλήσουμε από δευτέρα)

 

Τη Δευτέρα με πήραν από το τμήμα internet της ΤΙΜ και μου λένε ότι σε όσους είχαν παλιά GPRS έχει ενεργοποιηθεί ξανά το δωρεάν πακέτο basic!

Τους λέω αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και μου λέει, κανένα πρόβλημα θα το διακόψουμε. Φυσικά τους είπα ότι όχι μόνο θα το διακόψουν, αλλά θα επιστραφεί και το 1 λεπτό του ευρώ που χρέωσε το wap γιατί δεν είχαμε ενεργοποιήσει υπηρεσία... Αφού το σκέφτηκε λίγο (και αφού ανέφερα πάλι περί υπαλλήλων κτλ) μου είπε, όταν έρθει ο λογαριασμός, να πάρω την ίδια ώστε να μας πιστώσει τις χρεώσεις.

 

Συμπέρασμα 1. Η ΤΙΜ κάνει βλακείες και δε σκέφτεται τις συνέπειες των πράξεων της.

Συμπέρασμα 2. Ελέξτε όσοι το είχατε διακόψει, πρέπει να σας έχει ενεργοποιηθεί.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρέπει να έκανε πρόσφατα και η vodafone, απ'ότι έμαθα από φίλους με εταιρικά.. Ψάχνουν τρόπους να τα παίρνουν και μάλιστα με κουτοπόνηρο τρόπο !

Και πάλι καλά, η ΤΙΜ δεν έχει τις φριχτές κόκκινες πειραγμένες live συσκευές, με το κουμπί live που το πατάς κατά λάθος και χρεώνεσαι ! Ξέρεις πόσα θα βγάζουν από αυτό;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Κ700..., το καλύτερο είναι να μπεις στο site τους και να στείλεις ένα mail στο cc. Θα σου απαντήσουν σε 1 εργάσιμη (!!!) και θα τσεκάρουν και αν έχεις gprs στη γραμμή σου (αν είχες mms λογικά θα στο έχουν δώσει)...

Πάντως είναι πιο γρήγορο από της βόδιφον ! Σήμερα είχα msn messenger chat από το S100 μου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

θα επιθυμουσα να με βοηθησετε αν μπορειτε, διοτι με την tim δεν βγαινει ακρη!

εχω nokia 6600, συμβολαιο tim και εχω ενεργοποιησει το gprs. Εχω αποθυκευμενα στο κινητο μου ρυθμισεις για tim mms,tim gprs, tim internet.

Ενδιαφερομαι να εχω προσβαση στο internet συνδεοντας το 6600 με το desktop ή laptop μου.

-ειναι καλυτερα μεσω irda ή bluetooth?

-Βασικα χρειαζομαι καποιος να μου εξηγησει ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω στο κινητο μου και στο υπολογιστη μου για να μπορω να συνδεθω στο internet?

-η tim ποσο πιανει περιπου στο gprs?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

paidia exw parei molis tim free to go.pira thlefwno thn eksipiretisi pelatwn kai moy sthlane tis rithmiseis gia gprs.tim imagine,kai tim-gprs. th diafora exoyn ayta metaksi tous? episis otan tous eipa gia to internet over gprs moy eipan na allaksw to apn se gint.b-online.gr to ekana sto tim-gprs kai to mono programa pou leitourgise htan to agile messenger! kai de mporousa na anoiksw http selides mesw internet over gprs! telos akousa oti einai dwrean to aplo dial wap! alhthebei? kai an nai pou mporw na brw tis rithmiseis? kathe bohthia eyprosdekth! :)
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

paidia exw parei molis tim free to go.pira thlefwno thn eksipiretisi pelatwn kai moy sthlane tis rithmiseis gia gprs.tim imagine,kai tim-gprs. th diafora exoyn ayta metaksi tous? episis otan tous eipa gia to internet over gprs moy eipan na allaksw to apn se gint.b-online.gr to ekana sto tim-gprs kai to mono programa pou leitourgise htan to agile messenger! kai de mporousa na anoiksw http selides mesw internet over gprs! telos akousa oti einai dwrean to aplo dial wap! alhthebei? kai an nai pou mporw na brw tis rithmiseis? kathe bohthia eyprosdekth! :)

 

hackfree, είναι δωρεάν το GPRS με την F2G? Για Internet over GPRS μιλάω... Ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

hackfree, είναι δωρεάν το GPRS με την F2G? Για Internet over GPRS μιλάω... Ξέρεις?

oxi egw xrewnomai gia to internet over gprs poy mpainw sto agile messenger.alla den kserw giati den anoigei selides me to internet over gprs! kai giati den douleboun kai ta alla programata poy exw me to internet over gprs!(opws to mirc!) :worry:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

epeidi emeina ligo pisw... i tim sinexizei na min xrewnei ogoxrewsi sto gprs panw apo ta lefta tou pagiou? sinexizei auto ? i pleon xreonomaste an kseperasoume to orio twn MB?

euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνει κανονικά αν ξεπεράσεις το όριο. Είναι ο λόγος που πολλοί έπαψαν να το χρησιμοποιούν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (5.0509.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

ΞΞ―Ξ½Ξ±ΞΉ Ξ΅Οκολο ΞΊΞ¬ΟΞΏΞΉΞΏΟ Ξ½Ξ± ΟΞΏΟΟΞ¬ΟΡι ΟΞ· ΟΟΞ­ΟΟΞ· ΟΞ·Ο Ξ€ΞΞ Ξ³ΞΉΞ± GΞ‘RS ΞΊΞ±ΞΉ Ξ―Ξ½ΟΞ΅ΟΞ½Ξ΅Ο ΞΌΞ­ΟΟ GΞ‘RS Ξ³ΞΉΞ± ΟΡλάΟΞ΅Ο ΞΞΞSΞ€; Ξ΅ΟΟΞ±ΟΞΉΟΟΟ...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (5.0509.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

ΞΞ―Ξ½Ξ±ΞΉ Ξ΅Οκολο ΞΊΞ¬ΟΞΏΞΉΞΏΟ Ξ½Ξ± ΟΞΏΟΟΞ¬ΟΡι ΟΞ· ΟΟΞ*ΟΟΞ· ΟΞ·Ο Ξ€ΞΞ Ξ³ΞΉΞ± GΞ‘RS ΞΊΞ±ΞΉ Ξ―Ξ½ΟΞ΅ΟΞ½Ξ΅Ο ΞΌΞ*ΟΟ GΞ‘RS Ξ³ΞΉΞ± ΟΡλάΟΞ΅Ο ΞΞΞSΞ€; Ξ΅ΟΟΞ±ΟΞΉΟΟΟ...

 

Δοκίμασε να γράψεις με λατινικούς χαρακτήρες, το μήνυμά σου δε διαβάζεται!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (5.0509.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Sorry, esteila to msg apo to kinito kai gi'auto den emfanisthke. Rwtusa loipon an einai eukolo kapoios na postarei tis xrewseis sthn tim bbest gia wap kai internet over gprs. Euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (5.0509.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Sorry, esteila to msg apo to kinito kai gi'auto den emfanisthke. Rwtusa loipon an einai eukolo kapoios na postarei tis xrewseis sthn tim bbest gia wap kai internet over gprs. Euxaristw

Για wap σε χρεωνει 0,0029/sec!!

 

Το gprs εχει προγραμματα:

gprs.doc

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα Tim gprs με παγιο 15€ εδω και 2 χρονια χωρις ογκοχρέωση, περσι που εκοψε το unlimited το γυρισα σε 40 mb με 10€, μεχρι τον νοέμβρη που μούργε ενας λογαριασμος τρελος και το κοψα κι αυτό, με το basic κοστιζει 5€ το MB και με webviewer χωρις εικονες στο κινητο το browsing σου τρώει τουλάχιστον 100Κ το δεκάλεπτο => άρα 3€ ή ώρα. Σαν πολύ δεν έίναι.

Απο την άλλη το gprs10 με 15€ δεν μου φτάνουν, και 15€ πληρώνω συνολο στην ΤΙΜ για τα τηλεφωνήματά μου.

ΡΕ ΚΛΕΦΤΕΣ τι χρεωσεις είναι αφτές ποσοι το χρησιμοποιούν πράγματι?

Εβαλα dsl σπιτι κια μπαινω πια μονο απο Pc.

Αληθεια ΒΤ internet sharing στο κινητό με nokia 3650 γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...