Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας συλληπητηρια.Μπορεις να κοψεις το κινητο και το σταθερο κανει αλλαγη στοιχειων στην Wind στο ονομα της συζυγου.Θα πας με την συζυγο του και με ληξιαρχικη πραξη θανατου σε καταστημα Wind.

Για διακοπη του κινητου κανενα θεμα,θα γινει η διακοπη χωρις θεμα.Για το σταθερο ομως θα υπαρξει ποινη επειδη θα σπασεις το συμβολαιο.Καλυτερα να συνεχισει 11 μηνες ακομα,οπου ληγει το συμβολαιο και μετα φορητοτητα σε αλλο παροχο.

Υποψην η εκπτωση στη σταθερη λογω συμβολαιου κινητης θα κοπει αφου καταργησετε το νουμερο.

 

Λογικά δεν θα υπάρχει ποινή ούτε στο σταθερό.τουλαχιστον έτσι έπραξε η νόβα σε αντίστοιχη περίπτωση.

 

Στο σταθερό υπάρχει τελος μεταβίβασης γυρω στα 10€. Ποινή για το σταθερό δεν νομίζω να υπάρξει αν παραμείνει στην εταιρία.Εξαρταται για τι συνδυασμό μιλάμε. Αν ο συνδυασμός είναι λογιστικός,δηλαδή 2play στον ιδιο λογαριασμό με κάποιο συμβόλαιο κινητού,απλά θα χαθεί η συνδυαστική έκπτωση. Αν όμως μιλάμε για 3play αλλάζει το θέμα. Εκει μπορεί να υπάρχει μεγαλυτερη ποινή και αναγκαστικά αλλαγή προγραμματος σταθερου σε 2play. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να διευκρινησεις τι θα ισχύσει και με ποιά σειρά θα κινηθείς.

Για περίπτωση φορητότητας,συμφωνώ με τον Νικόλα δεν συμφέρει να γίνει πριν λήξει το συμβόλαιο. Εννοείται οτι θα πρέπει να προηγηθεί η αλλαγή ονόματος αν αποφασιστεί αλλαγή εταιρείας.

Διακοπή στο κινητό επιβαρύνεται νομίζω πλέον της ποινής και με 10€ τελη αποσύνδεσης αλλά όλα αυτά εφόσον το κινητό είναι στο όνομα του αποθανόντα δεν μπορούν να γίνουν απαιτητά πιστεύω.

 

Οκ, σας ευχαριστώ, θα τα δω από Τρίτη σε κατάστημα για να δω τί συμφέρει.

Σίγουρα το συμβόλαιο του σταθερύ χωρίς την έκπτωση παγίου (μαζί με το συμβόλαιο κινητού) είναι ασύμφορο...:blink::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 μήνες τώρα συμβόλαιο με 16 ευρώ το μήνα τελική.600min προς όλους 2gb internet,60 SMS.

Με κάλυπτει απόλυτα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 μήνες τώρα συμβόλαιο με 16 ευρώ το μήνα τελική.600min προς όλους 2gb internet,60 SMS.

Με κάλυπτει απόλυτα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Πως το έκλεισες αν έχεις και σταθερό wind κλπ.

Ακούγεται πολύ καλό για συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικό συμβόλαιο ή καρτοσυνδεση ειναι? Ποιο πρόγραμμα είναι? (αναγράφεται στο λογαριασμό)
Link to comment
Share on other sites

Κανονικό συμβόλαιο w2 tp.

Xωρις να έχω άλλη σχέση με wind.

Aπλα έκανα το f2g συμβόλαιο και κράτησα τον αριθμό.

Το έκλεισα σε κατάστημα wind στους Αμπελόκηπους.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by kostis20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά να πω και εγώ το παράξενο που μου συνέβει. Μέρες τώρα μιλάω με wind για να κάνω νεα σύνδεση VDSL με τηλέφωνο και ιντερνετ. Έχω δώσει όλα τα στοιχεία, όλα καλά, κλείνουμε και ραντεβού για να έρθουν για τον εξοπλισμό μια χαρά. Με καλεί ένα φρούτο πριν από λίγο που λέτε και μου λεει με ύφος καρδιναλλίων "πρέπει να δώσετε 900€ για να προχωρήσει η αίτησή σας" Λεω για ποιο λόγο; Μου λέει δε γνωρίζω, θέλετε να ακυρώσω την αίτηση; Λεω όχι, θέλω να μου πείτε για ποιο λόγο ζητάτε τόσα χρήματα. Μου λεει δεν γνωρίζω, θέλετε να ακυρώσω την αίτηση;

Δεν την παλεύουν ρε παιδιά εκεί, τι είν' τούτο πάλι;

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Ζητας ονομα κλπ στοιχεία και μιλας απευθείας εσυ με την εταιρεία ή και με την εεττ αν δεν βγάλεις άκρη. Ειχες καποιο παλιοτερο χρεος σε οποιαδήποτε απο τις εταιρίες σταθερής/κινητής ή άλλη σύνδεση στο όνομα σου με ληξιπρόθεσμες οφειλές? Αν και 900€ για εγγύηση μου φαίνονται πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτησέ τους ή πάρε την εξυπηρέτηση πελατών.

Έχεις μήπως χρέη από άλλο πάροχο ;

Κάτι πρέπει να χτύπησε στο credit check αλλά πρώτη φορά ακούω για τέτοιο μεγάλο ποσό ...

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Ζητας ονομα κλπ στοιχεία και μιλας απευθείας εσυ με την εταιρεία ή και με την εεττ αν δεν βγάλεις άκρη. Ειχες καποιο παλιοτερο χρεος σε οποιαδήποτε απο τις εταιρίες σταθερής/κινητής ή άλλη σύνδεση στο όνομα σου με ληξιπρόθεσμες οφειλές? Αν και 900€ για εγγύηση μου φαίνονται πολλά.

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτησέ τους ή πάρε την εξυπηρέτηση πελατών.

Έχεις μήπως χρέη από άλλο πάροχο ;

Κάτι πρέπει να χτύπησε στο credit check αλλά πρώτη φορά ακούω για τέτοιο μεγάλο ποσό ...

 

Από όσο ξέρω δεν έχω χρεη όχι. Έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο, να δούμε τι θα γίνει και με αυτούς

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλάβει κανείς ποτέ πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας ώστε να αλλάξω στις 20 Ιουνίου ; Γιατί με το νέο νόμο που δίνει 14 ημέρες δεν έχω καταλάβει αν είναι 14 ημέρες αναμονής η μεταφέρονται και στον νέο πάροχο. Δηλαδή πρέπει να κάνω αίτηση 19 Ιουνίου η 6;
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να αλλαξεις,πανε σε w προγραμμα,αυτο με τα 5gb.

Αν και κακως εκανες συμβολαιο.Ας επαιρνες συσκευη με ατοκες δοσεις μεσω πιστωτικης.

 

Τελικα θα ζητησω αποσυρση διακοπή συμβολαιου στο 2μηνο και απο 22,5 ευρω παγιο που πληρωνω με 600 λεπτα και 1 GB ιντερνετ θα γυρισω στο f2go μου ειπαν απο την WinD!! Το προστιμο πεναλτυ αγγιζει στα 94 ευρω....οσο ακριβως και η επιδοτηση συσκευης που μου εκαναν....αλλα το προτιμω απο το να δινω 30 ευρω τυο μηνα σε κινητα και να μην εχω και ιντερνετ μεσα,....μεγαλη βλακεια τα καρτοσυμβολαια!!! ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ και παλι ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ:mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταλάβει κανείς ποτέ πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας ώστε να αλλάξω στις 20 Ιουνίου ; Γιατί με το νέο νόμο που δίνει 14 ημέρες δεν έχω καταλάβει αν είναι 14 ημέρες αναμονής η μεταφέρονται και στον νέο πάροχο. Δηλαδή πρέπει να κάνω αίτηση 19 Ιουνίου η 6;

Είναι 14 μερες αναμονη μεχρι να προωθηθει η αιτηση φορητότητας. Μετα υπολογιζε καποιες λιγες μερες μεχρι την τελικη αλλαγη. Ολο αυτο αφορα συμβαση απο αποσταση βέβαια. Δεν ισχυει το ιδιο για αιτηση σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στις 6 ώστε 20 να γίνει η φορητότητα σωστά; Επίσης μου είπαν ότι όταν κάνω τηλεφωνικά την αίτηση θα στείλουν και το συμβόλαιο να υπογράψω ταχυδρομικά
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι,αλλά αυτό καλό είναι να στο επιβεβαιώσουν και επίσημα πριν στειλουν οτιδήποτε. Αν ειναι 14 εργασιμες θα παει και πιο περα,και προφανως θες 1-2 μερες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.Οι μέρες λογικά μετράνε απο τη στιγμή που παραλαμβάνουν το συμβόλαιο υπογεγραμμένο. Μην φοβάσαι για χρεωση ολοκλήρου παγίου στην παλιά εταιρεία,στον εκκαθαριστικο θα πληρώσεις ο,τι αναλογεί μετά τις 20.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά να πω και εγώ το παράξενο που μου συνέβει. Μέρες τώρα μιλάω με wind για να κάνω νεα σύνδεση VDSL με τηλέφωνο και ιντερνετ. Έχω δώσει όλα τα στοιχεία, όλα καλά, κλείνουμε και ραντεβού για να έρθουν για τον εξοπλισμό μια χαρά. Με καλεί ένα φρούτο πριν από λίγο που λέτε και μου λεει με ύφος καρδιναλλίων "πρέπει να δώσετε 900€ για να προχωρήσει η αίτησή σας" Λεω για ποιο λόγο; Μου λέει δε γνωρίζω, θέλετε να ακυρώσω την αίτηση; Λεω όχι, θέλω να μου πείτε για ποιο λόγο ζητάτε τόσα χρήματα. Μου λεει δεν γνωρίζω, θέλετε να ακυρώσω την αίτηση;

Δεν την παλεύουν ρε παιδιά εκεί, τι είν' τούτο πάλι;

 

Ζητας ονομα κλπ στοιχεία και μιλας απευθείας εσυ με την εταιρεία ή και με την εεττ αν δεν βγάλεις άκρη. Ειχες καποιο παλιοτερο χρεος σε οποιαδήποτε απο τις εταιρίες σταθερής/κινητής ή άλλη σύνδεση στο όνομα σου με ληξιπρόθεσμες οφειλές? Αν και 900€ για εγγύηση μου φαίνονται πολλά.

 

Είναι η μέγιστη εγγύηση που μπορεί να ζητήσει η wind βάσει των όρων του συμβολαίου που υπέγραψες (και λογικά δεν διάβασες). Δεν θεωρώ ότι παίζει άλλος λόγος πέρα από κάποιο χρέος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μέγιστη εγγύηση που μπορεί να ζητήσει η wind βάσει των όρων του συμβολαίου που υπέγραψες (και λογικά δεν διάβασες). Δεν θεωρώ ότι παίζει άλλος λόγος πέρα από κάποιο χρέος.

 

Δεν είχα παραλάβει κανένα συμβόλαιο για να υπογράψω, γι' αυτό και παραξενεύτηκα. Άν είχα παραλάβει θα το διάβαζα. Αίτηση έγινε τηλεφωνικώς και 1 ημέρα πριν παραλάβω με την courier συμβόλαια και router με κάλεσε αυτός ο "ευγενέστατος" και απαιτούσε 900ε. Το θεωρώ λήξαν μιας και έκανα σε άλλη εταιρεία απροβλημάτιστα. ξαναλεω δεν έχω κάποιο χρεωστικό υπόλοιπο με άλλες εταιρείες. Προφανώς στα επαγγελματικά κάνουν ΟΤΙ τους καπνίσει και θεωρούν οτι ο επαγγελματίας "έχει χρήμα"

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

με πηραν για προσφορα σταθερου απο την wind αλλα μου ειπαν οτι ειναι εκ μερους της wind (πλεγμα net λεγονται) και μου κανουν κλασσικη προσφορα που κανουν και στα καταστηματα αλλα δωρο και μια δωροεπιταγη public 50e.

 

Τους εμπιστευομαστε η ειναι καμια κομπινα και δεν θα δω ποτε την δωροεπιταγη?

 

Μου ειπαν οτι θα ειναι διαθεσιμη 20 μερες μετα στα public

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα γραπτώς την προσφορά σε email και με πλήρη στοιχεία.

 

Να έχετε υπόψιν σας πως τα διάφορα δώρα που δίνουν οι εταιρείες με τις συνδέσεις (δωροεπιταγές, ταβλετ, smartwatch της κακιάς ώρας κλπ) θεωρούνται "επιδότηση" και σε περίπτωση που στο μέλλον αποφασίσετε να κάνετε χρήση δικαιώματος διακοπής "αζημίως" (πχ λόγω αυξήσεων) θα πρέπει να επιστρέψετε το ποσό που τους αναλογεί..

 

Προσφορές (ειδικά στην Wind) μπορούν να αναζητηθούν με επικοινωνία στο facebook account της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα γραπτώς την προσφορά σε email και με πλήρη στοιχεία.

 

Να έχετε υπόψιν σας πως τα διάφορα δώρα που δίνουν οι εταιρείες με τις συνδέσεις (δωροεπιταγές, ταβλετ, smartwatch της κακιάς ώρας κλπ) θεωρούνται "επιδότηση" και σε περίπτωση που στο μέλλον αποφασίσετε να κάνετε χρήση δικαιώματος διακοπής "αζημίως" (πχ λόγω αυξήσεων) θα πρέπει να επιστρέψετε το ποσό που τους αναλογεί..

 

Προσφορές (ειδικά στην Wind) μπορούν να αναζητηθούν με επικοινωνία στο facebook account της εταιρείας.

ειναι για σταθερο,υφισταται επιδοτηση σε σταθερο?
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω : Οτιδήποτε δίνεται υπό μορφή δώρου με κάποια χρηματική αξία (δωροεπιταγές, συσκευές, gadgets κλπ) θεωρείται επιδότηση και θα ζητηθεί πίσω αν ο πελάτης καταγγείλει την σύμβαση "αζημίως" πριν την λήξη της. Αυτό ισχύει τόσο σε συνδέσεις σταθερής όσο και κινητής τηλεφωνίας.

 

Το Public συχνά κάνει τέτοιες προσφορές σε πελάτες της Wind όπως κατά καιρούς το κάνει και ο Γερμανός στους πελάτες Cosmote

 

Προσέχετε για να έχετε!

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Επαναλαμβάνω : Οτιδήποτε δίνεται υπό μορφή δώρου με κάποια χρηματική αξία (δωροεπιταγές, συσκευές, gadgets κλπ) θεωρείται επιδότηση και θα ζητηθεί πίσω αν ο πελάτης καταγγείλει την σύμβαση "αζημίως" πριν την λήξη της. Αυτό ισχύει τόσο σε συνδέσεις σταθερής όσο και κινητής τηλεφωνίας.

 

Το Public συχνά κάνει τέτοιες προσφορές σε πελάτες της Wind όπως κατά καιρούς το κάνει και ο Γερμανός στους πελάτες Cosmote

 

Προσέχετε για να έχετε!

:worry: Μ' έβαλες σε σκέψεις.

 

Υποθετικά, δε θ' αναφερόταν στο συμβόλαιο ή στην απόδειξη? Π.χ. όταν ήμουν στην Cosmote (κινητό), αναγραφόταν στη δήλωση σύνδεσης το ποσό επιδότησης, το ποσό που πλήρωσα για τη συσκευή, το πρόγραμμα κλπ. Στο Public που έκανε η κοπέλα μου τη μεταφορά σταθερού στη Wind, της έδωσαν τη δωροεπιταγή και μια απόδειξη για το smartwatch υπό μορφή εγγύησης/just in case που λέμε.

 

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου, απλά ρωτάω, για να ξέρω περαιτέρω λεπτομέρειες και να είμαστε όλοι καλυμμένοι :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι μπορείς να κάνεις με τα € που μπαίνουν κάθε μήνα σε κάθε νούμερο? Έχω τέσσερα καρτοσυμβολαια με την wind και κάθε μήνα βάζει 8€.Μου είχαν πει τηλεφωνικά όταν έκλεισα αυτό το πακέτο ότι θα μπορώ να αγοράσω όποιο πακέτο θέλω ( ομιλία ή ίντερνετ) αλλά δεν ισχύει.Τι μπορώ να τα κάνω? Σορυ αν είναι σε λάθος νήμα η ερώτηση κι αν είναι ας μεταφερθεί από τους Μοντ..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Ξέρει κανείς τι μπορείς να κάνεις με τα € που μπαίνουν κάθε μήνα σε κάθε νούμερο? Έχω τέσσερα καρτοσυμβολαια με την wind και κάθε μήνα βάζει 8€.Μου είχαν πει τηλεφωνικά όταν έκλεισα αυτό το πακέτο ότι θα μπορώ να αγοράσω όποιο πακέτο θέλω ( ομιλία ή ίντερνετ) αλλά δεν ισχύει.Τι μπορώ να τα κάνω? Σορυ αν είναι σε λάθος νήμα η ερώτηση κι αν είναι ας μεταφερθεί από τους Μοντ..

 

Same Sh1t... Different Day

 

Είναι σε περίπτωση που υπερβείς το δωρεάν χρόνο ομιλίας/sms να στα "τραβήξει" απο εκεί. Δεν αγοράζεις πακέτα με τα 8€.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν παιρνω της μετρητις αυτο που αναφερθηκε οτι οι δωροεπιταγες μετρανε σαν επιδοτηση.

 

Δεν προκυπτει απο καπου αυτο ουτε και δινονται επιδοτησεις στις συνδεσεις σταθερου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...