Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα.θελω να μαθω αν μπορω να εχω 2 sim ενεργες με το ιδιο τηλεφωνικο νουμερο.στην cosmote παλιοτερα το ειχα.αραγε γινετε και στην wind?

 

Μπορείς απλά είναι με μηνιαία χρέωση και ισχύει μόνο για συμβόλαια : http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/sim-kartes-upiresies/karta-twin/

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά είναι με μηνιαία χρέωση και ισχύει μόνο για συμβόλαια : http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/sim-kartes-upiresies/karta-twin/

ευχαριστω φιλε! τωρα το καταλαβα.αλλα δυστηχως δεν μπορω να το κανω εγω γιατι ειμαι σε εταιρικο συμβολαιο με 84 αριθμους.

το ρωτησα σημερα που πηγα να αλλαξω την καρτα sim που τελικα δεν την αλλαξανε και τελικα την κοψανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Ειναι η δευτερη χρονια μου στο Wind Double Play M της Wind και μετα την αποδοχη της προσφορας τους τηλεφωνικα λαμβανω 3ο λογαρισμο που ειναι πανω απο αυτα που ειχαμε συμφωνησει πριν την ανανεωση!

Τρεις συνεχομενοι φουσκωμενοι λογαριασμοι παει πολυ!! Δυστηχως στο 13800 που εχω μιλησει επανειλλημενα ο ενας τα ριχνει στον αλλο υπαλληλο και ακρη δεν βγαινει περα οτι πλεον χρεώνομαι κανονικα!

 

Γνωριζει καποιος καποιο αλλο νουμερο για την συγκεκριμενη περιπτωση μπας και καταφερω να βγαλω καποια ακρη;

Eιναι πολυ αδικο αυτο που μου κανουν και με εχουν κουρασει οσο δεν παει!!

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάτε λίγο γιατί έχω εγκλωβιστεί άσχημα.

Είμαι αρχαίος συνδρομητής σταθερής στην Wind (από εποχή Tellas) και ταυτόχρονα συνδρομητής συμβολαίου κινητής Wind τα τελευταία 3 χρόνια.

Δυστυχώς η Wind θεωρεί ******* τους παλιούς συνδρομητές και κάνει ότι μπορεί για να τους πιάνει τον ****...

Το σταθερό μου ανήκει σε ένα παλιό - μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον πακέτο Double Play M που περιλαμβάνει μόνο δωρεάν αστικές-υπεραστικές χωρίς χρόνο προς κινητά ή διεθνή και το πληρώνω στα 28,5 το μήνα και μάλιστα χρεώνομαι επιπλέον με κάτι ψιλά για τις βασικές φηφιακές ευκολίες (ξέρετε, αυτές που παντού είναι δωρεάν...).

Στο κινητό από την άλλη είμαι σε ένα παλιό WIND TO ALL 35 που μου δίνει μόνο 240 λεπτά το μήνα ομιλίας χωρίς καθόλου δωρεάν SMS ή ίντερνετ. Μόνο ομιλία. Αυτό το πληρώνω γύρω στα 30,00 το μήνα παρ' όλο που υποτίθεται ότι έχει ήδη υπολογιστεί και μια έκπτωση λόγω συνδυασμού κινητής-σταθερής.

Με λίγα λόγια πληρώνω σχεδόν 60,00 το μήνα για μόνο ομιλία στο κινητό και δωρεάν αστικές - ίντερνετ στο σπίτι...

Το πρόβλημα είναι ότι πριν 3 μήνες με πήραν τηλέφωνο και επειδή με πιάσαν στον ύπνο ανανέωσα το σταθερό για άλλο ένα χρόνο (και δεν φθάνει που με πιάσαν κορόιδο κατά την ανανέωση, είχαν το θράσος να μου χρεώσουνε και 5 ευρώ τέλος ανανέωσης ως ένδειξη ευγνωμοσύνη που τους εμπιστεύτηκα και ανανέωσα με 50% μεγαλύτερο κόστος απ' ότι πουλάνε...), ενώ το κινητό έχει διανύσει μόνο τους 8 από τους 18 μήνες που προβλέπει η τελευταία ανανέωσή του .

Μου την έχει δώσει στα νεύρα η αντιμετώπισή τους... Πως μπορώ να ξεφύγω από τα δόντια τους ?

Θεωρώ γελοίο 10 χρόνια πελάτης να πληρώνει 30,00 ευρώ για δωρεάν αστικές και υπεραστικές και η ίδια εταιρία να δίνει στον νέο πελάτη με 20 ευρώ δωρεάν αστικές-υπεραστικές + 300" προς κινητά... Το ίδιο και στο κινητό όπου τα σημερινά πακέτα της Wind δίνουν πολύ περισσότερα (ομιλία, sms, ιντερνετ) με λιγότερα απ' ότι πληρώνω μόνο για ομιλία...

Edited by theod65
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.

Εγω αποφασισα να σταματησω τη συνδεση Wind που ειχα(ειχε ληξει χρονια,μια παλια συνδεση με τελικο ποσο 35 ευρω/μηνα) και να κανω αιτηση για καρτοκινητο.

 

Μετα απο μερικες μερες με παιρνουν να μου πουν να κανω το WIND Flexy ZERO που δεν εχει παγιο αλλα χρεωνεσαι τις κλησεις.Τους ειπα οχι και επεμεινα για καρτοκινητο.

 

Σημερα με παιρνει ενας και μου λεει να κανω καρτοσυνδεση με 10 ωρες ομιλιας το μηνα,για 18 μηνες,με 10 ευρω τελικο ποσο(με τους φορους κινητης κ.τ.λ.)

 

Επειδη δεν εμπιστευομαι τη WIND καθολου ,υπαρχει τετοιο καρτοπρογραμμα η θα την πατησω μετα με τιποτα παραξενους ορους?Σας εχουν προτεινει κατι παρομοιο?

 

Και τελικα ειναι συμφερον εαν αναλογιστει κανεις οτι μιλαω ελαχιστα στο κινητο μου(εξαιρεση μονο οι διακοπες και κατι εκτακτο) η τελικα το καρτοκινητο με ενεργοποιηση "200 λεπτα προς ολους" π.χ. ειναι πιο συμφερον?

 

Αν ξερει καποιος και μπορει ας βοηθησει :blink:

Edited by bakalex

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποφασισα να σταματησω τη συνδεση Wind που ειχα(ειχε ληξει χρονια,μια παλια συνδεση με τελικο ποσο 35 ευρω/μηνα) και να κανω αιτηση για καρτοκινητο.

 

Καλά κάνεις και θέλεις να το μετατρέψεις σε καρτοκινητό.

Για να το κάνεις όμως πολύ πιο γρήγορα και να μην σε πρήζουν από την Wind, ας κάνεις μια φορητότητα π.χ. σε Frog και μόλις πραγματοποιηθεί κάνεις αίτηση φορητότητας για το F2G.;)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ myphone-fan για την απαντηση και το hint.

 

Eπισης,ξαναδιαβαζοντας απ την αρχη το ποστ μου καταλαβα οτι τελικα η πιο συμφερον λυση για την αφεντια μου ειναι το καρτοκινητο.Tι να τις κανω τις 10 ωρες αφου δεν μιλαω? -> :X

Ευχαριστω λοιπον φιλε bakalex :lol:

Edited by bakalex

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μιά βοήθεια αν μπορείτε

Υπάρχει σύνδεση στήν WIND εδώ καί χρόνια ,τόν Μάιο χρέωσαν κάπου 90 ευρώ γιά περιαγωγή στόν Εβρο γιά πρώτη φορά [επισκέπτομαι τό νομό επαγγελματικά 10 φορές τό χρόνο] Ζήτησα νά αφαιρεθεί τό ποσό γιατί΄απ ότι ξέρω μέχρι στιγμής ο νομός Εβρου ανήκει στήν Ελλάδα .Είπαν θά τό δουν καί πέρασαν μήνες

Καποια στιγμή σταμάτησα νά πληρώνω καί φυσικά κόπηκαν οί εισερχόμενες κλήσεις ,ζήτησα διακοπή τής σύνδεσης από τον Ιούλιο καί δέν τήν κάνουν ,ενω φυσικά τά πάγια χρεώνονται κανονικά Τό συμβόλαιο έχει λήξει από τόν Μάρτιο περίπου

Σήμερα έκανα έγγραφη καταγγελία στή ΕΕΤΤ .

Στό μεταξύ ,γιά νά σταματήσουν τά πάγια ,έκανα αίτηση φορητότητας τήν οποίαν απέρριψαν ,λόγω χρέους...

Μήπως κάποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία απόφαση της Ε..Ε.Τ.Τ που λέει ότι εάν το τηλέφωνο είναι κομμένο ( εισερχόμενες -εξερχόμενες ) για μια ολόκληρη περίοδο χρήσης , δεν χρεώνεται πάγιο .

Ζήτα αυτήν την απόφαση από την Ε.Ε.Τ.Τ. , ίσως βοηθήσει

Το να χρεώνεσαι Ελλάδα μπαίνοντας Σε Τουρκικό δίκτυο είναι το ίδιο σαν να Βρίσκεσαι από την μεριά της Τουρκίας συνδεδεμένος σε Ελληνικό.

Εγώ το καλοκαίρι πήγα στο Τσεσμέ, και αν και ανοίκει μέχρι στιγμής στην Τουρκία δεν πλήρωσα γιατί ήμουν συνδεδεμένος στην Vodafone Ελλάδος.

Όπως καταλαβαίνεις το επιχείρημα σου δεν ευσταθεί .

Όλοι όσοι μένουν κοντά στα σύνορα βάζουν χειροκίνητη αναζήτηση ( Όλοι οι Χιώτες αυτό κάνουν για να μην χρεωθούν, για τους κάτοικους Εύρου υποθέτω συμβαίνει το ίδιο, επίσης υποθέτω ότι πηγαίνοντας 10 φορές τον χρόνο θα γνώριζες τον κίνδυνο. )

Αν έχεις το κινητό σε αυτόματη επιλογή , δυστυχώς αυτό δεν ασχολείται με τις πολιτικές διαιρέσεις - Θα μπεί όπου βρεί δυνατότερο σήμα....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία απόφαση της Ε..Ε.Τ.Τ που λέει ότι εάν το τηλέφωνο είναι κομμένο ( εισερχόμενες -εξερχόμενες ) για μια ολόκληρη περίοδο χρήσης , δεν χρεώνεται πάγιο .

Ζήτα αυτήν την απόφαση από την Ε.Ε.Τ.Τ. , ίσως βοηθήσει

Το να χρεώνεσαι Ελλάδα μπαίνοντας Σε Τουρκικό δίκτυο είναι το ίδιο σαν να Βρίσκεσαι από την μεριά της Τουρκίας συνδεδεμένος σε Ελληνικό.

Εγώ το καλοκαίρι πήγα στο Τσεσμέ, και αν και ανοίκει μέχρι στιγμής στην Τουρκία δεν πλήρωσα γιατί ήμουν συνδεδεμένος στην Vodafone Ελλάδος.

Όπως καταλαβαίνεις το επιχείρημα σου δεν ευσταθεί .

Όλοι όσοι μένουν κοντά στα σύνορα βάζουν χειροκίνητη αναζήτηση ( Όλοι οι Χιώτες αυτό κάνουν για να μην χρεωθούν, για τους κάτοικους Εύρου υποθέτω συμβαίνει το ίδιο, επίσης υποθέτω ότι πηγαίνοντας 10 φορές τον χρόνο θα γνώριζες τον κίνδυνο. )

Αν έχεις το κινητό σε αυτόματη επιλογή , δυστυχώς αυτό δεν ασχολείται με τις πολιτικές διαιρέσεις - Θα μπεί όπου βρεί δυνατότερο σήμα....

 

Οί εισερχόμενες λειτουργούν κανονικά οπότε δεν εμπίπτω σ αυτή τή περίπτωση.

Τό κινητο είναι τό ίδιο πάνω από 2 χρόνια Νοκια Ν8 στήν WIND καί πηγαίνω στόν Εβρο περί τίς 10 φορές ετησίως

Στό εταιρικό ποτέ δεν ήρθε χρέωση γιά περιαγωγή ,ούτε στο προσωπικό WIND παρά μόνο μία φορά[αυτήν μέ τή χρέωση τών 90 ευρω]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.Έχω Wind W. Έκανα αίτηση φορητότητας προς Cosmote μέσω e-shop την Κυριακή το βράδυ.

Σήμερα Τρίτη βράδυ έλαβα mail απο Cosmote οτι η παραγγελία μου έχει αποσταλεί με Speedex.

Σκέφτομαι να πάρω τη Speedex αύριο το πρωί και να αναβάλω τη παράδοση της SIM μέχρι την Παρασκευή ώστε να δώσω χρόνο στη Wind να μου κάνει αντιπροσφορά. Το ερώτημα μου είναι αν μέχρι τη Παρασκευή δεν έχω προσφορά απο Wind και παραλάβω τη κάρτα SIM και ακολουθήσει μετά η προσφορά της Wind θα έχω δικαίωμα να ακυρώσω με Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις καμμία αντιπροσφορά αν δεν παραλάβεις την SIM. Έχει αλλάξει πλέον η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άλλαξε τώρα πρόσφατα αυτό? γιατί το περασμένο χρόνο θυμάμαι οτι μου έκαναν αντιπροσφορά πρίν παραλάβω τη SIM .

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά την παραλαβή της SIM έχω δικαίωμα να ακυρώσω αν είναι καλή η προσφορά της Wind ?

Φαντάζομαι ότι δεν θα πρέπει να έχει γίνει ενεργοποίηση της γραμμής Cosmote για να μπορείς να ακυρώσεις, έτσι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 14 ημέρες να υπαναχωρήσεις ανεξάρτητα αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή ή οχι (αζημίως φυσικά ) .
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό σταθερής που έχω στη wind έχει προσφορά αποκλειστικά για πελάτες σταθερής κάθε μήνα ΔΩΡΟ 300ΜΒ Mobile Broadband για να σερφάρεις από παντού, όπως λέει.

Το έχει ενεργοποιήσει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό σταθερής που έχω στη wind έχει προσφορά αποκλειστικά για πελάτες σταθερής κάθε μήνα ΔΩΡΟ 300ΜΒ Mobile Broadband για να σερφάρεις από παντού, όπως λέει.

Το έχει ενεργοποιήσει κανείς αυτό?

 

Ναι το έχω ενεργοποιήσει και δουλεύει κανονικά.

Μου δώσανε μία ξεχωριστή SIM για data και κάθε 1η του μήνα μου βάζουνε 300MB.

Επίσης κάθε μήνα μου στέλνουνε και sms που με ενημερώνει ότι τα data μπήκαν.

(Συνήθως τα καταναλώνω με το tablet μου ή με το laptop)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Μία φορά το 6μηνο πρέπει να πηγαίνεις σε μαγαζί wind και να βάζεις 5€ αλλιώς χάνεις το νούμερο των data και πρέπει να βγάλεις νέo.

 

Αυτό είναι για όλους; δεν το έχω προσέξει

Δες εδώ: http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband/wind-broadband-unlimited/

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα - ακολουθώντας τις συμβουλές σας - το συμβόλαιο της Cosmote και περιμένω αντιπροσφορά απο Wind.

Εντωμεταξύ στο συμβόλαιο της Cosmote δεν αναγράφονται πουθενά τα δυο δωρεάν πάγια μου μου ανέφεραν τηλεφωνικά ;)

Λέω να τους πάρω τηλέφωνο αύριο γιατί αν συνεχίσω με αυτούς είναι πολύ άδικο να μην τηρούν αυτά που υπόσχονται.

Έχει κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία ?

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω συμβολαιο wind 18μηνο και καρτα Q,μεχρι τωρα παιρνω καθε μηνα 120λ δωρο στο κινητο λογω συνδιασμου σταθερου και κινητου,αραγε μπορω να παιρνω και γω αυτα τα 300mb δωρο στο κινητο Q?Ξερει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Jolla για τηλέφωνο και F2G.

Σαν ρυθμίσεις MMS μου παίρνει αυτόματα κάποιες για Q που δεν κάνουν δουλειά, όμως.

Μπορείτε να μου πείτε ρυθμίσεις MMS για F2G?

Όπου κι να έψαξα δεν έβγαλα άκρη για ποιά χρησιμοποιείται!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...