Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα . Επιβεβαιώνεται αυτά που σκέφτομαι για την WIND . Θα δώ . Εάν δεν έχω την έκπτωση που θέλω από την VODAFONE που το ξαναλέω είμαι ευχαριστημένος αλλά πανάκριβη την κάνω για cosmote .Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαίρετε αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με τη Wind , βρισκομαι στο εξωτερικο και δεν ξερω τι να κανω. Ειχα συνδεσει το κινητο με το σταθερο και ειχα εκπτωση εδω και 1 μιση χρονο. Ωστοσο εφυγα για σπουδες Αγγλια και αναγκαστηκα να κοψω τη συνδεση, μαλιστα ενω ειχα επιλεξει εκπτωση στο λογαριασμο του κινητο μου αντι για επιδοτηση πληρωσα και λεφτα για την αποσβεση, Ειχα κανει ενα μηνα αιτημα για διακοπη τον Ιουλιο και με ειδοποιουν τον Αυγουστο πως δε διακοπηκε η γραμμη μου ,γιατι δεχτηκα μια προσφορα απο αυτους πραγμα που δε συνεβη ποτε και αναγκαστηκα να κανω φορητοτητα γιατι σε μια βδομαδα εφευγα και δεν μπορουσα να περιμενω ενα μηνα παλι.Exω πληρωσει τα παντα και φευγω για αγγλια . Βγαινει λογαρισμος το Σεπτεμβρη πιστωτικος μειον 38 ευρω, τα οποια μου λενε τα εκαναν εκπτωση στο σταθερο γιατι ηταν στο ιδιο ονομα,πραγμα που δε συνεβη ποτε και το κορυφαιο ειναι πως μου χρεωσαν 88 ευρω στο σταθερο για ανεξοφλητους λογαρισμους του κινητου τον Οκτωβρη και απειλουν τους δικους μου πως θα το κοψουν το σταθερο. Παιδια ειμαστε καλα? εκει που μας χρωσταγαν μας και πηραν και το βοδι?Δεν ξερω τι να κανω και δε μου εχουν εξηγησει πως βγηκαν οι ανεξοφλητοι λογαρισμοι του κινητου. Αν γνωριζει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα.
Link to comment
Share on other sites

Πες τους να σου δείξουν την υπογραφή για την προσφορά αλλιώς θα κάνεις καταγγελία σε όλους τους αρμόδιους φορείς.
Link to comment
Share on other sites

Πες τους να σου δείξουν την υπογραφή για την προσφορά αλλιώς θα κάνεις καταγγελία σε όλους τους αρμόδιους φορείς.

 

Μου ειχαν πει και καλα πως δεχτηκα τηλεφωνικα την προσφορα, αλλα μετα λυθηκε το θεμα κ εκανα φορητητα για να διακοψω τη συνδεση. Το θεμα ειναι αλλο, ειναι δυνατον να εχει κοπει η γραμμη τον 4 Αυγουστου να τα εχω εξοφλησει ολα και να μου λενε πως εχω 88 ευρω υπολοιπο τον Οκτωβρη? το οποιο δε μου εξηγουν πως προεκυψε και δε μου ηρθε λογαριασμος για αυτα τα λεφτα και στην υπηρεσια e bill του κινητου ο τελευταιος λογαριασμος εκδοθηκε σεπτεμβρη πιστωτικος για το κινητο και τον εχω ψηφιακα υπογεγραμμενο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι λογικό, διότι προπληρώνεις ένα πάγιο, και αν στη Wind ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος, μπορεί να ισχύει αυτό που λέω.
Link to comment
Share on other sites

Αν στειλει καποιος ενα mail στο crm@wind.com.gr απαντανε η τζαμπα κοπος?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν στειλει καποιος ενα mail στο crm@wind.com.gr απαντανε η τζαμπα κοπος?

 

Θα σου απαντήσουν σίγουρα. Προσπάθησε απλά να είσαι αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα και θέλω συμβουλή..

 

Φίλος με εταιρικό πρόγραμμα (3 γραμμές) bbest flexy 300 πήρε iphone 4 και με 10€ του έβαλαν 350mb για ένα μήνα. Χτες απόγευμα ο μετρητής των data έδειχνε 120mb και σήμερα το πρωί που ξύπνησε ήταν στα 4.2GB

 

Ο φίλος μου ορκίζεται ότι είχε κλειστό το switch των δεδομένων (από τα settings του iphone) και το wifi επίσης κλειστό. Επίσης όλες αυτές τις ώρες ζήτημα είναι ακόμα και το αν είχε στα χέρια του το κινητό. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι μετά τα 350 mb είναι η χρέωση 7€/mb πράγμα που σημαίνει ότι θα του έρθει ένας λογαριασμός κάπου στα 27000€.. :X

 

Όλα αυτά όμως μπορούμε να τα δούμε μόνο αφού εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός.

 

Ο φίλος μου είναι κάποια βήματα από το εγκεφαλικό όπως καταλαβαίνετε.. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις (πέρα από βαθιές ανάσες)??

 

υ.γ. λεπτομέρεια σημαντική (???): ο φίλος μου έχει κάνει αίτηση διακοπής στο τέλος του μήνα..

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει ένα τηλ στο 1231 να ρωτήσει αν μπορούν τώρα να δουν την κίνηση που έκανε. Μάλλον λάθος του κινητού είναι. Είναι αδύνατον να κατέβηκαν 4.2 GB σε ένα βράδυ,ακόμη κι αν συνδέθηκε κάποια εφαρμογή στο Internet. Τι στο καλό; Εκτός αυτού, αν είναι σίγουρος για το ότι ήταν κλειστή η κίνηση data, τότε 100% πρόκειται για λάθος του μετρητή.

 

Συμβουλή: η Wind δεν είναι και η καταλληλότερη εταιρία για internet χωρίς πονοκεφάλους με έξτρα χρεώσεις κλπ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα και θέλω συμβουλή..

 

Φίλος με εταιρικό πρόγραμμα bbest flexy 300 πήρε iphone 4 και με 10€ του έβαλαν 350mb για ένα μήνα. Χτες απόγευμα ο μετρητής των data έδειχνε 120mb και σήμερα το πρωί που ξύπνησε ήταν στα 4.2GB

 

Ο φίλος μου ορκίζεται ότι είχε κλειστό το switch των δεδομένων (από τα settings του iphone) και το wifi επίσης κλειστό. Επίσης όλες αυτές τις ώρες ζήτημα είναι ακόμα και το αν είχε στα χέρια του το κινητό. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι μετά τα 350 mb είναι η χρέωση 7€/mb πράγμα που σημαίνει ότι θα του έρθει ένας λογαριασμός κάπου στα 27000€.. :X

 

Είναι απίστευτα περίεργη μία κίνηση 4.2GB μέσα σε 8-9 ώρες... Μόνο αν υπήρξε πρόβλημα από κάποια εφαρμογή ή έκανε ολα τα update από όλες τις εφαρμογές και λογισμικό σε ένα βράδυ...

Αν πρόκειται για λάθος του μετρητή, δεν έχει σχέση αν είχε ενεργοποιημένο wi-fi ή δεδομένα.

Δεν νομίζω να είχε ανοίξει κανά Προσωπικό HotSpot ο ίδιος;;;!!!

 

Τώρα για το θέμα BBest Flexy 300 και ενεργοποιημένα τα 350mb (κόστος 10€) το παραπάνω mb κοστίζει 0,10€

Οπότε το 1GB έχει κόστος περίπου 100€

Οπότε σαν λογαριασμός αν έχει κάνει 4.2GB είναι περίπου 400€

Αυτό που του είπαν 7€/mb θα ίσχυε αν δεν είχε ενεργοποιημένα τα 350MB

 

PS: @kotsianis7 δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον είχε προστατέψει κάποια άλλη εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα περίεργη μία κίνηση 4.2GB μέσα σε 8-9 ώρες... Μόνο αν υπήρξε πρόβλημα από κάποια εφαρμογή ή έκανε ολα τα update από όλες τις εφαρμογές και λογισμικό σε ένα βράδυ...

Αν πρόκειται για λάθος του μετρητή, δεν έχει σχέση αν είχε ενεργοποιημένο wi-fi ή δεδομένα.

Δεν νομίζω να είχε ανοίξει κανά Προσωπικό HotSpot ο ίδιος;;;!!!

 

Τώρα για το θέμα BBest Flexy 300 και ενεργοποιημένα τα 350mb (κόστος 10€) το παραπάνω mb κοστίζει 0,10€

Οπότε το 1GB έχει κόστος περίπου 100€

Οπότε σαν λογαριασμός αν έχει κάνει 4.2GB είναι περίπου 400€

Αυτό που του είπαν 7€/mb θα ίσχυε αν δεν είχε ενεργοποιημένα τα 350MB

 

PS: @kotsianis7 δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον είχε προστατέψει κάποια άλλη εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση...

 

Όπως πολύ σωστά λέει και o DemetreKre Δεν δικαιολογείται η αύξηση των δεδομένων, ούτε χρονικά, ούτε ποσοτικά, οπότε μάλλον ευθύνεται η συσκευή.

 

@kotsianis7: Παραμπιπτόντως ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι θα έκανε μια άλλη εταιρία. Το σίγουρο είναι ότι για οτιδήποτε προκύψει, η Wind προσπαθεί τουλάχιστον να βρει μια λύση, τη στιγμή που τα ανταγωνιστικά δίκτυα σε γράφουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Απλό.Θα τον χρεωνε λιγότερο.Για την ακρίβεια,τα μισα.

Και θα είχε & sms ενημερωση όταν θα πλησίαζε τη χρήση του προγράμματος.

 

Αλλά δεν τίθεται θέμα χρέωσης από Wind μαλλον εδώ...Ο,τι εφαρμογές κι αν έχεις,τι αναβαθμίσεις είναι ικανές να κάνουν και να κατεβάσουν τόσα gigabytes;

Link to comment
Share on other sites

Απλό.Θα τον χρεωνε λιγότερο.Για την ακρίβεια,τα μισα.

Και θα είχε & sms ενημερωση όταν θα πλησίαζε τη χρήση του προγράμματος.

 

Αλλά δεν τίθεται θέμα χρέωσης από Wind μαλλον εδώ...Ο,τι εφαρμογές κι αν έχεις,τι αναβαθμίσεις είναι ικανές να κάνουν και να κατεβάσουν τόσα gigabytes;

 

Για να λέμε και την αλήθεια ώστε να κλείσουμε την άτυπη "κόντρα" VODAFONE - WIND συμφωνώ πως στη VODAFONE θα πλήρωνε τα μισά...

 

Την πραγματική μόνη ασφάλεια θα την είχε με τα προγράμματα Wind to ALL

Θα του ερχόταν SMS στα 340mb, (άλλο ένα 5-10€ πριν το ανώτατο όριο), μα το σημαντικό είναι πως θα έμπαινε φραγή στο ποσό που θα είχε ορίσει ο ίδιος. Μπορεί να βάλει να φράζει 15€ επιπλέον του παγίου του...

Είναι τα μόνα συμβόλαια που φράζουν.

 

Τώρα για τις εφαρμογές, υπάρχουν αρκέτα π.χ παιχνίδια στο AppStore που μπορεί να έχουν όγκο 1GB

Βέβαια με updates είναι λίγο απίθανο αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ολες οι εταιρείες είναι τριτοκοσμικές στην Ελλάδα σε θέματα ίντερνετ! Το ίντερνετ θα έπρεπε να είναι ελευθερο η άντε το πολύ να πληρώνεις ένα δεκαευρω το μήνα και να είναι απεριόριστο. Όλα τα αλλα είναι απάτη. Εγώ πλέον το ίντερνετ το έχω απενεργοποιήσει απ το κινητό μου, θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μπαίνω από όπου έχει δωρεάν ασύρματο και από το σπίτι μου και την δουλειά μου. Σιγά μη πληρώνω ληστρικά λεφτά στους απατεώνες επίδει πουλάνε το ίντερνετ στην Ελλάδα σα να πουλάνε πλάκες χρυσού.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και την αλήθεια ώστε να κλείσουμε την άτυπη "κόντρα" VODAFONE - WIND συμφωνώ πως στη VODAFONE θα πλήρωνε τα μισά...

 

Την πραγματική μόνη ασφάλεια θα την είχε με τα προγράμματα Wind to ALL

Θα του ερχόταν SMS στα 340mb, (άλλο ένα 5-10€ πριν το ανώτατο όριο), μα το σημαντικό είναι πως θα έμπαινε φραγή στο ποσό που θα είχε ορίσει ο ίδιος. Μπορεί να βάλει να φράζει 15€ επιπλέον του παγίου του...

Είναι τα μόνα συμβόλαια που φράζουν.

 

Τώρα για τις εφαρμογές, υπάρχουν αρκέτα π.χ παιχνίδια στο AppStore που μπορεί να έχουν όγκο 1GB

Βέβαια με updates είναι λίγο απίθανο αλλά...

 

Καλό θα ήταν τότε να τα κάνουν διαθέσιμα και στην εταιρική τους μορφή. Όχι ότι δεν μπορεί κάποιος εταιρικός να μεταβεί σε ατομικό πρόγραμμα, αλλά όπως και να το κάνουμε, τα εταιρικά έχουν κάποια επιπλέον προνόμια.

 

Όσον αφορά τις εφαρμογές, άντε να κατεβάσουν και 1 και 2 GB(που λέει ο λόγος). Αλλά 4??:blink: Μάλλον για λάθος του τηλεφώνου πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Το Appstore δεν αφήνει να κατεβάσεις τόσο μεγάλα app/updates μέσω δικτύου κινητής αλλά ζητάει wifi οπότε αποκλείεται να έγινε από εκεί..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

wind.com.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/dioikisi/nasos-zarkalis/ Πως γινεται ενας διευθυνων συμβουλος εταιρειας επικοινωνιων να ειναι χημικος μηχανικος? Φαρμακοβιομηχανια ειναι?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Χτες είχα μια ευχάριστη έκπληξη από τη Wind. Mε πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχω επιδότηση συσκευής.

Ποιό το περίεργο; Είμαι σε πρόγραμμα Wind One και όταν το είχα ενεργοποιήσει μου είχαν πει ότι λόγω μεγάλης έκπτωσης στις χρεώσεις του προγράμματος δεν θα υπάρχει επιδότηση στο κλείσιμο του έτους.

 

Φαίνεται ότι το ξανασκέφτηκαν και άλλαξαν γνώμη. Και η επιδότηση είναι καλούτσικη: €100, περίπου το διπλάσιο από ένα μέσο λογαριασμό μου!

 

Μπράβο Wind!

Link to comment
Share on other sites

wind.com.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/dioikisi/nasos-zarkalis/ Πως γινεται ενας διευθυνων συμβουλος εταιρειας επικοινωνιων να ειναι χημικος μηχανικος? Φαρμακοβιομηχανια ειναι?

Μη την ίδια λογική που στην VF GR ο Κορωνιάς ήταν αεροναυπηγός μηχανικός :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

wind.com.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/dioikisi/nasos-zarkalis/ Πως γινεται ενας διευθυνων συμβουλος εταιρειας επικοινωνιων να ειναι χημικος μηχανικος? Φαρμακοβιομηχανια ειναι?

 

Μη την ίδια λογική που στην VF GR ο Κορωνιάς ήταν αεροναυπηγός μηχανικός :)

 

για το καρτελ, μια χαρά ειναι! Εαν ηταν επαγγελματιες στις επικοινωνιες, νομιζετε οτι θα εκαναν αυτα που εκαναν; Αληθεια, ξερει κανεις ο Mr.Cosmote τι εχει σπουδασει;

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσαμάζ κατέχει πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων από το Πανεπιστήμιο του New Brunswick του Καναδά.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλαρακι εχει το Wind L το παλιο με 50% εκπτωση για ενα χρονο, τελειωνει τελη του χρονου. Τους πηρε τηλ. να ρωτησει αν γινεται να το συνεχεισουν κ του ειπαν οχι, με αιτηση φορητοτητας παιζει να το συνεχεισουν? Οποιος ξερει ας πει.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλαρακι εχει το Wind L το παλιο με 50% εκπτωση για ενα χρονο, τελειωνει τελη του χρονου. Τους πηρε τηλ. να ρωτησει αν γινεται να το συνεχεισουν κ του ειπαν οχι, με αιτηση φορητοτητας παιζει να το συνεχεισουν? Οποιος ξερει ας πει.

Αν όχι 50%, 30% σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι 50%, 30% σίγουρα.

 

Να του πω λες να κανει αιτηση φορητοτητας τελη του χρονου? Να σου πω την αληθεια ψινεται για καρτοσυμβολαιο κοσμοτε. Ετσι κ αλλιως ολοι οι γνωστοι του κοσμοτε εχουμε!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καλός πελάτης θα πάρει 50%. Αν όχι θα πάρει 30%. Όταν κάνει το αίτημα φορητότητας μετά από 1-2 μέρες το πολύ θα τον καλέσουν. Η έκπτωση εφαρμόζεται από τον επόμενο λογ/μό οπότε ας υπολογίσει αυτός πότε θέλει και αν θέλει να την λάβει. Θα λάβει κλήση από τον αριθμό 6933-837000.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...