Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαφώς.;)

 

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν την συμφέρει να διατηρεί μια τέτοια προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς.;)

 

Αλλά σε γενικές γραμμές δεν την συμφέρει να διατηρεί μια τέτοια προσφορά.

 

οπως ειπες,ειναι προσφορες πυροτεχνηματα για να μαζεψει κοσμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ένας πελάτης της wind πραγματοποιήσει κλήσεις 300 λεπτών προς vodafone και cosmote, η wind θα πρέπει να πληρώσει:

300 λεπτά x 0,060885 (τέλη τερματισμού συμπεριλαμβανομένου φπα) = 18,27€

 

Αν αφαιρέσουμε το φόρο καρτοκινητής από την ανανέωση των 20€ προκύπτει 17,86€.

 

Πιστεύω ότι είναι προφανής ο λόγος για τον οποίο δεν πρόκειται να συνεχιστεί η προσφορά των 300 λεπτών με κάθε ανανέωση των 20€.

 

 

Aυτός ο υπολογισμός θα ίσχυε αν η χρέωση ηταν ανα δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη. Ομως υπάρχει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά. Αυτό σημαίνει 100 κλήσεις μάξιμουμ.

Είναι γνωστό ότι αρκετές από τις κλήσεις που κάνουμε με το κινητό είναι μικρότερες του λεπτού και αυτό ανεξάρτητα από το τι θέλουμε εμείς.

Επίσης από αυτές τις κλήσεις κάποιες, λογικά, θα είναι προς σταθερά που τα τέλη τερματισμού είναι πολύ φτηνότερα. Το βασικό όφελος της wind πάντως είναι το τρίλεπτο.

Γενικά η προσφορά αυτή συμφέρει περισσότερο όποιον έχει το κλασσικό F2g και λιγότερο όποιον έχει το f2g2.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέσα δεν μπαίνει, μην λέμε ότι θέλουμε. Σκέψου απλά ότι πολλοί δεν θα καταναλώσουν τα 300λεπτά αλλά πολύ λιγότερα.

 

δεν ειναι 300 λεπτα καθαρα αλλωστε.η χρεωση δεν ειναι ανα δευτερολεπτο

 

Aυτός ο υπολογισμός θα ίσχυε αν η χρέωση ηταν ανα δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη. Ομως υπάρχει ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά. Αυτό σημαίνει 100 κλήσεις μάξιμουμ.

Είναι γνωστό ότι αρκετές από τις κλήσεις που κάνουμε με το κινητό είναι μικρότερες του λεπτού και αυτό ανεξάρτητα από το τι θέλουμε εμείς.

Επίσης από αυτές τις κλήσεις κάποιες, λογικά, θα είναι προς σταθερά που τα τέλη τερματισμού είναι πολύ φτηνότερα. Το βασικό όφελος της wind πάντως είναι το τρίλεπτο.

Γενικά η προσφορά αυτή συμφέρει περισσότερο όποιον έχει το κλασσικό F2g και λιγότερο όποιον έχει το f2g2.

Αυτά που αναφέρετε είναι σωστά αλλά δεν είναι οι μόνοι λόγοι για τους οποίους ο παραπάνω υπολογισμός είναι λάθος. Συγκεκριμένα δεν έχει υπολογιστεί ότι τα 17,86€ της ανανέωσης παραμένουν στην κάρτα και όσα από αυτά χρησιμοποιηθούν για κλήσεις πρός σταθερά - cosmote - vodafone θα επιβαρύνουν τη wind με περαιτέρω τέλη τερματισμού. Το ίδιο θα συμβεί και με τα 5€ μπόνους που θα πάρει κάποιος ανανεώνοντας το χρόνο ομιλίας σε κάποιο κατάστημα wind, αν φυσικά προλάβει να τα χρησιμοποιήσει πρίν λήξουν. Δεν υπάρχει τρόπος, ούτε φυσικά μας ενδιαφέρει ως καταναλωτές, να υπολογίσουμε αν και πόσο χάνει η wind απο αυτή την προσφορά. Με τον παραπάνω υπολογισμό ήθελα να πω ότι, κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη προσφορά είναι μια προωθητική ενέργεια η οποία δεν πρόκειται να πάρει παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η ανάλυση έγινε για λόγους αποδείξεως οτι η wind δεν πρόκειται να συνεχίσει μια τέτοια προσφορά. Δεν την συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

.

Οι χρεώσεις αφορούν μόνο τους συνδρομητές καρτοκινητής WIND F2G 1,2,3,4,5,6,7,8 και τα ήδη υπάρχοντα ενεργοποιημένα προγράμματα που έχουν αποκτήσει μέσω του προγράμματος "Wind - Δέσμευση τιμής για πάντα". ;)

 

Επισημαίνετε ότι όσοι έχουν το πακέτο WIND F2G 2 είναι οι πλέον προνομιούχοι συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα μεταξύ και των τριών Ελληνικών δικτύων γιατί απολαμβάνουν σήμερα τις μικρότερες χρεώσεις χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης (χρέωση ανά δευτερόλεπτο). :p

 

 

F2G 1 --> Q CARD

F2G 2 --> FROG MOBILE

F2G 3 --> VODAFONE CU

F2G 4 --> COSMOTE WHAT'S UP

F2G 5 --> VODAFONE A LA CARTE

F2G 6 --> COSMOTE COSMOCARTA

F2G 7 --> MO'MAD

F2G 8 --> AB VASILOPOULOS - CARREFOUR - CHAMPION MARINOPOULOS

 

 

 

*Σημειώνεται ότι αλλαγή υπάρχει μόνο στο ΦΠΑ που τώρα πλέον είναι στο 23%.

**Για να δείτε σε ποιό πακέτο F2G είστε κάνετε μια δωρεάν κλήση στο 1269 και στο τέλος του μηνύματος σας λέει σε ποιό πακέτο F2G ανήκετε.

***Για αλλαγή προγράμματος δωρέαν κλήση στο 1342. (Πλέον σήμερα γίνεται μόνο μεταξύ WIND F2G (απλό σημερινό) και WIND Καρτοκινητής με δυνατότητα μιας δωρεάν αλλαγής κάθε 30 ημέρες).

 

 

http://4.bp.blogspot.com/_fy5lNXfBvm8/SxuA2GmCI-I/AAAAAAAAG4U/WS4EsaXzdrM/s200/wind-f2g.jpg

 

http://i196.photobucket.com/albums/aa48/grigsgr/00001998_Pinakes_BPG_gr_b.jpg

 

 

.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, το σημερινό F2G είναι αυτο που ονομάζεται στον πίνακα ως F2G4.

Το λέω γιατί έκανα πρόσφατα μετάφορά απο wind καρτοκινητη σε F2G και ακουγοντας σημερα το μηνυμα στο 1269 είδα οτι με πήγε στο F2G4.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τίποτα δεν ισχύει σε αυτόν τον πίνακα εκτός από την χρέωση ομιλίας στο F2G2

Όλα τα άλλα , μυνήματα και χρέωση ομιλίας στο ίδιο δίκτυο έχουν αλλάξει .

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος κάνει ανανέωση με κάρτα των 20 ευρώ , θα τα πάρει τα 300 λεπτά?

Αν κάποιος κάνει ανανέωση με κάρτα 20 ευρώ , θα τα πάρει τα 300 λεπτά , με δύο προϋποθέσεις :

α) Έχει κάνει εγγραφή στο 1242.

β) Κάνει την ανανέωση μέχρι 16 Ιανουαρίου .

επιπλεόν θα πάρει 120 MB

An κάνει την ανανέωση από κατάστημα WIND Μέχρι 15 Ιανουαρίου θα πάρει

α) 600 λεπτά ομιλίας WIND + Q

β) 600 SMS προς WIND + Q

γ) 5 ευρώ για 30 ημέρες

 

 

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/hristougenniatiki-prosfora/

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος κάνει ανανέωση με κάρτα των 20 ευρώ , θα τα πάρει τα 300 λεπτά?

 

Μεχρι 16/01/2012

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κάνει ανανέωση με κάρτα 20 ευρώ , θα τα πάρει τα 300 λεπτά , με δύο προϋποθέσεις :

α) Έχει κάνει εγγραφή στο 1242.

β) Κάνει την ανανέωση μέχρι 16 Ιανουαρίου .

επιπλεόν θα πάρει 120 MB

An κάνει την ανανέωση από κατάστημα WIND Μέχρι 15 Ιανουαρίου θα πάρει

α) 600 λεπτά ομιλίας WIND + Q

β) 600 SMS προς WIND + Q

γ) 5 ευρώ για 30 ημέρες

 

 

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/hristougenniatiki-prosfora/

 

Με ανανέωση 10 ευρώ σε κατάστημα wind συνεχίζει να δίνει (?)

-300 Λεπτά προς WIND/Q

-300 SMS προς WIND/Q

-100 Λεπτά προς WIND/Q +20 ΜΒ

?

Το λέω γιατί ο κολλητός μου που έκανε ανανέωση σε κατάστημα wind αντί για όλα τα παραπάνω του δόθηκαν μόνο 100 Λεπτά προς WIND/Q +20 ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανωτέρω ισχύουν για ανανέωση 20 ευρώ. Για ανανέωση 10 ευρώ πέρνεις 100 Λεπτά ομιλίας και 20 ΜΒ

σύμφωνα με την παρακάτω σελίδα.

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/bonus-ananeosis

Όμως στην σελίδα http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/hristougenniatiki-prosfora/ γράφει ότι μέχρι 15 Ιανουαρίου ισχύουν άλλα

Φαίνεται πως η WIND χει χάσει τον έλεγχο στις προσφορές.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κάνει ανανέωση με κάρτα 20 ευρώ , θα τα πάρει τα 300 λεπτά , με δύο προϋποθέσεις :

α) Έχει κάνει εγγραφή στο 1242.

β) Κάνει την ανανέωση μέχρι 16 Ιανουαρίου .

επιπλεόν θα πάρει 120 MB

An κάνει την ανανέωση από κατάστημα WIND Μέχρι 15 Ιανουαρίου θα πάρει

α) 600 λεπτά ομιλίας WIND + Q

β) 600 SMS προς WIND + Q

γ) 5 ευρώ για 30 ημέρες

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/hristougenniatiki-prosfora/

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο.

Αν δηλαδή πάω σε κατάστημα Wind και κάνω ανανέωση €20 δεν θα πάρω τα 300 λεπτά προς όλους αλλά μόνο δωρεάν χρόνο προς Wind/Q;

Με συμφέρει δηλαδή να κάνω την ανανέωση με κάρτα ανανέωσης από περίπτερο; :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος, Εννόούσα ότι πέρα από τα 300 λεπτά θα πάρει και τα υπόλοιπα που περιγράφω .

Αλλά επειδή τρέχουν δύο προσφορές ταυτόχρονα , πάρε την εξυπηρέτηση και ρώτα τί ακριβώς ισχύει .

στα μηνύματα μου πιό πάνω δίνω και τις δύο παραπομπές.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανωτέρω ισχύουν για ανανέωση 20 ευρώ. Για ανανέωση 10 ευρώ πέρνεις 100 Λεπτά ομιλίας και 20 ΜΒ

σύμφωνα με την παρακάτω σελίδα.

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/bonus-ananeosis

Όμως στην σελίδα http://www.wind.com.gr/gr/f2g/always-win/hristougenniatiki-prosfora/ γράφει ότι μέχρι 15 Ιανουαρίου ισχύουν άλλα

Φαίνεται πως η WIND χει χάσει τον έλεγχο στις προσφορές.

 

Δεν έχει χάσει τη μπάλα απλά αυτη τη περίοδο παίρνεις αθροιστικά και τις δύο προσφορές. Με ανανέωση 10€ πήρα τα 300&300 και παράλληλα και 100 λεπτά &20MB επιπλέον από το παλιό bonus, με ανανέωση 20€ όλα τα γνωστά και τα 100 λεπτά και 120ΜΒ internet. Ανεβάζω και φώτο από ανανέωση 20€ στο δικο μου νουμερο και από 10€ σε δεύτερο νούμερο για επαλήθευση. Απλά ενώ τα 100 επιπλέον λεπτά στην ανανέωση των 10€ τα πήραν όλοι τα 100 λεπτά στην ανανέωση των 20€ δε τα πήραν όλοι οι φίλοι μου...

 

 

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο.

Αν δηλαδή πάω σε κατάστημα Wind και κάνω ανανέωση €20 δεν θα πάρω τα 300 λεπτά προς όλους αλλά μόνο δωρεάν χρόνο προς Wind/Q;

Με συμφέρει δηλαδή να κάνω την ανανέωση με κάρτα ανανέωσης από περίπτερο; :wacko:

 

Noμίζω αυτό έχει γίνει πλέον ξεκάθαρο τα 300 λεπτά θα τα πάρεις από όπου κι αν κάνεις ανανέωση αλλά επιπρόσθετα και μονο στο κατάστημα θα παρεις και 600 λεπτά και 600 sms με κάθε ανανέωση.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω f2g2,και εχω μπονους διπλασιασμου λογω δευτερης ανανεωσης(δεκεμβρη).Το μπονους μπορει να χρησιμοποιηθη και για mms;Επισης κατι εχω μαθει οτι μπορω να το δωρισω καπου ισχυει;Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε MMS . Μπορείς επίσης να το δωρίσεις στο Χαμόγελο του παιδιού καλώντας 14545 ή στα παιδικά χωρία SOS καλώντας 14567

Η κάθε κλήση στοιχίζει 2,46

Edited by Vasileios
Διόρθωση αριθμού
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο για το χαμογελο του παιδιου;Δεν θα μου φαει απο την κανονικη καρτα;(Επειδη ειναι πενταψηφιο).Επισης ισχυει για οποιοδηποτε μπονους;(πχ wind card to all).
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο διπλασιασμός για την 2η και 3η κάρτα σταμάτησε να ισχύει; Θέλω να κάνω αύριο ανανέωση για να πάρω τα 300'.Παραπάνω διάβασα οτι δεν ισχύει πλέον.Είναι επίσημο αυτό;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο διπλασιασμός για την 2η και 3η κάρτα σταμάτησε να ισχύει; Θέλω να κάνω αύριο ανανέωση για να πάρω τα 300'.Παραπάνω διάβασα οτι δεν ισχύει πλέον.Είναι επίσημο αυτό;

 

Επίσημο και wind δεν πάνε μαζί. Εμένα πάντως, δεν μου τον έδωσε τον διπλασιασμο. Άμα θες δοκιμασε κι εσύ να μας πεις τι έγινε... :-P

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο και wind δεν πάνε μαζί. Εμένα πάντως, δεν μου τον έδωσε τον διπλασιασμο. Άμα θες δοκιμασε κι εσύ να μας πεις τι έγινε... :-P

 

οσο και να δοκιμασει,ειναι ματαιο. Τελος η προσφορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εστω οτι βαζω την προσφορα και μου δινει τα 300 προς ολους

και εχω και πακετο 600 λεπτα προς wind

 

κανω μια κληση προς WIND θα μου φαει απο τα 300 η απο τα 600?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...