Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια βοηθεια !!! μολις περασα τους drivers απο την moderbord εκανε και καποιο update απο το ιντερνετ ,και μολις εκανα επανεκηνιση μου βγαζει πριν αποο το boot ενα μυνυμα ¨Welcome to asus motherboard make disk for DOS menu" KAI απο κατω μου δινει 4 επιλογες δηλ. απο το 1 μεχρι 4 να διαλεξω σας παρεθετω φοτο , παρακαλω βοηθηστε καποιος γιατι τα χασα :( :( :(

μηπως άφησες την δισκέττα με τους Σατα drivers στο floppy?

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι θελησουν να γυρισουν απο vista σε ΧΡ θα τα βρουν μπαστουνια. Κατι διαβασα οτι χρειαζονται SATA drivers που δεν εχει το cd των ΧΡ μεσα, θελει να τα βαλεις σε δισκεττα, τα περισσοτερα φορητα δεν εχουν δισκεττα, οποτε πακετο η δουλεια. Εκανε κανεις επιστροφη σε ΧΡ να μας πει διαδικασιες, κλπ? Εμενα παντως δεν βλεπει το δισκο οποτε σταματαει η διαδικασια. Ρε τι ξυλο θελει η Microsoft...
Link to comment
Share on other sites

ρε τι ξύλο θέλουν οι κατασκευαστές να λές!!!!

είναι δυνατόν, να σου στέλνουν νέο λαπτοπ χωρίς drivers cd,με το ζόρι να γίνει Preinstalled και να σου φτιάχνει 8gb recovery partition επειδή έτσι θέλει?

αγόρασα στην εταιρεία μού ένα Pavilion χθές και αναγκάστηκα σήμερα να παραγγείλω Usb floppy για να μπορέσω να το φορμάρω ώστε να στήσω xp pro γιατί η αηδία δεν δέχεται κάν Upgrade απο home σε pro.

και όχι μόνο αυτό,η άλλη κλασσική αηδία! να πληρώνεις 2 φορές λειτουργικό....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους προπυλακισμούς που δέχθηκα από τη σύζυγο :X, βασικά μου είπε ότι το καινούριο λειτουργικό τη φόβησε και την εκνεύρησε αφάνταστα (UAC), τόσο που φοβόταν να μπει στο νετ, πήγα να το ξαναγυρίσω σε ΧΡ.

Φρίκη: Βάζω CD εγκατάστασης, περνά το πρώτο στάδιο, reboot και...... λούτσος! :lol: Η οθόνη γέμισε με ASCII χαρακτήρες και κόλλησε.

Σκέψη: Έχουν αλλάξει το boot σε EFI άρα θέλει φορμάτ κανονικό και όχι quick που είχα βάλει για να γλιτώσω χρόνο.

Βάζω Hiren's boot CD και το ξεκάνω με fdisk.

Μετά από 92 updates είμαι πάλι στα ΧΡ και για πρώτη φορά είμαι χαρούμενος γι' αυτό.

Σημ: μετα από εκτενή συζήτηση που είχα με τη γυναίκα μου καταλήξαμε στο εξής' η μετάβαση από τα 98 στα ΧΡ SP2 ήταν πραγματικά μιά καινοτομία όσο αφορά τη σταθερότητα και τη χρηστικότητα του λειτουργικού. Τα ΧΡ στο μηχάνημα που έχω, με 1GB πραγματικά πετάνε και στην ουσία δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κανείς λειτουργικό.

Έχει δίκιο λοιπόν ένα στέλεχος της MS που είπε ότι ο μεγαλύτερο ανταγωνιστής των βίστα είναι τα ΧΡ. Του βγάζω το καπέλο.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελησουν να γυρισουν απο vista σε ΧΡ θα τα βρουν μπαστουνια. Κατι διαβασα οτι χρειαζονται SATA drivers που δεν εχει το cd των ΧΡ μεσα, θελει να τα βαλεις σε δισκεττα, τα περισσοτερα φορητα δεν εχουν δισκεττα, οποτε πακετο η δουλεια. Εκανε κανεις επιστροφη σε ΧΡ να μας πει διαδικασιες, κλπ? Εμενα παντως δεν βλεπει το δισκο οποτε σταματαει η διαδικασια. Ρε τι ξυλο θελει η Microsoft...

βασικά δεν χρειάζεται να γυρίσεις πίσω απλά να βάλεις dual boot (ό,τι πιο επαγγελματικό).

 

όσο περνάει ο καιρός θα χρησιμοποιείς λιγότερο τα xp (δεν γίνεται και αλλιώς μιας και τουλάχιστον σε εμένα τα explorer features είναι αρχεία και δυχρηστα).

 

στο κάτω κάτω είναι νέο πυρήνας. προσωπικά από τότε που έβαλα όλους τους οδηγούς από το site HP-compaq δεν έχει κολλήσει ποτέ (μονάχα καμιά εφαρμογή). είναι χαρακτηριστικό ότι μπορούν να μείνουν ανοιχτά χρόνια! δλδ δεν αυξάνουν την ανάγκη τους σε μνήμη όπως τα xp όσο περνάει η ώρα αντίθετα την μειώνουν.

 

Υ.Γ. για μένα που έχω και tablet τα vista είναι μονόδρομος λόγω sleep και αυπίστευτου pen feature.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά (λέμε). Βάζω το PC για ύπνο (sleep) και ενώ αρχίζει να κοιμάται σαν πουλάκι, παπ ξυπνάει!!! Σας συμβαίνει αυτό εσάς;

Βρυκόλακα PC έχω; :ninja:

 

Κι εγω το ιδιο προβλημα.. Κλεινει η οθονη, για λιγο κλεινει ο σκληρος -τα ανεμιστηρακια δεν σβηνουν καθολου- και μετα απο 2-3 ξυπναει!!

 

Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως "ξυπνάει" από κανά ping του ρούτερ... δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

 

@Alexkass: θα ήθελα πολύ να τα χρησιμοποιήσω, ειδικά το sleep είναι το καλύτερο feature των βίστα και πραγματικά είναι φοβερά εξυπηρετικό, αλλά δυστυχώς δεν αξίζει να μπω στην διαδικασία, τουλάχιστον προς το παρών. Τα ΧΡ για τη δουλειά που τα θέλω και τα προγράμματα που τρέχω είναι τέλεια, τα βίστα ΘΑ δουλεύουν καλά με 2-3 GB RAM, ενώ οι καινοτομίες που έχουν δεν είναι αυτές που θα περίμενε κανείς μετά από 5 χρόνια. Ήδη ορισμένοι αναλυτές αναφέρουν ότι τα βίστα είναι πισογύρισμα στα 98. Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τους προπυλακισμούς που δέχθηκα από τη σύζυγο :X, βασικά μου είπε ότι το καινούριο λειτουργικό τη φόβησε και την εκνεύρησε αφάνταστα (UAC), τόσο που φοβόταν να μπει στο νετ, πήγα να το ξαναγυρίσω σε ΧΡ.

 

Αν η γυναικα σου εκνευρίζετε, να της πείς να πεί ξυδάκι!!! Το νέο λειτουργικό μια χαρά είναι, και αν δεν της αρέσει το UAC μπορείς να της το αφαιρέσεις.

 

ΕΤΣΙ :

 

Disable User Account Control from prompting for credentials to install applications

 

Use the following procedure to disable UAC from prompting for credentials to install applications.

Note

 

To perform the following procedure, you must be logged into a client computer as a local administrator.

To disable UAC from prompting for credentials to install applications

 

1. Click Start, click All Programs, click Accessories, click Run, type secpol.msc in the Open text box, and then click OK.

2. From the Local Security Settings console tree, click Local Policies, and then Security Options.

3. Scroll down and double-click User Account Control: Detect application installations and prompt for elevation.

4. From the User Account Control: Detect application installations and prompt for elevation Properties dialog box, click Disabled, and then click OK.

5. Close the Local Security Settings window.

 

Change the elevation prompt behavior

 

Use the following procedure to change the elevation prompt behavior for UAC.

Note

 

To perform the following procedure, you must be logged into a client computer as a local administrator.

To change the elevation prompt behavior

 

1. Click Start, click Accessories, click Run, type secpol.msc in the Open text box, and then click OK.

2. From the Local Security Settings console tree, click Local Policies, and then Security Options.

3. Scroll down to and double-click User Account Control: Behavior of the elevation prompt for administrators or User Account Control: Behavior of the elevation prompt for standard users.

4. From the drop-down menu, select one of the following settings:

* No prompt

* Prompt for credentials (this setting requires user name and password input before an application or task will run as elevated, and is the default for standard users)

* Prompt for consent (this is the default setting for administrators only)

5. Click OK.

6. Close the Local Security Settings window.

 

Υ.Γ. Μα είναι ποτέ δυνατόν να ακούς γυναίκες για αυτά τα πράγματα? Ημαρτον κύριε.... Μάλλον θα έχει να πάει μέρες για shopping therapy.

Link to comment
Share on other sites

πάμε τώρα στα των vista: καμιά φορά παρουσιάζεται ένα πρόβλημα, μετά από μέρες ανοιχτό το πισί, δεν αλλάζει τη γλώσσα γραφής από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστοιχα. βέβαια με ένα log off φτιάχνει το πράγμα. το έχει συναντήσει κανείς αυτό?

 

επίσης: (το κάμει είτε με clean είτε με upgrade):

 

"Re: HP Vista driver downloads

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

i got an issue with VISTA. when my computer boot up after the welcome screen, every thing load up real fast then the hard drive just stop running. 20 sec later it starts to run again. during that 20 sec delay i cant open some programs. EX: diskeeper. it says the service is not started. but after that 20 sec the screen blinks and the hard drive start running again. and i can open any program now. i hate this problem" καμιά βοήθεια?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

[Για όσους έχουν προβλήματα με τα Vista και κάρτες ήχου τις Creative]

 

Για τις κάρτες αυτές ενδέχεται να υπάρχουν drivers μόνο σε στάδιο Beta (ναι δυστυχώς, ακόμα). Οι οποίοι σε μερικές περιπτώσεις δεν δουλεύουν σωστά ή και καθόλου. Δοκιμάστε να:

 

1. Βρείτε drivers από το windows update (έχει αναφερθεί ότι κυκλοφόρησαν νέοι drivers που δουλεύουν σωστά)

2. Αν έχετε κατεβάσει τον (beta) installer από την Creative, δοκιμάστε να κάνετε extract τα αρχεία που περιέχει και μετά να εγκαταστήσετε τον driver από τον device manager. Με update driver, επιλέγετε το folder όπου κάνατε extract τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο firefox δε μου κανει την εγκατασταση του flash player, ενω κανω ληψη του προγραμματος μου λεει οτι απετυχε η εγκατασταση, ξερεται καμια λυση γιατι ειναι εκνευριστηκο σε καθε σελιδα να πεταει ειδοποιηση για εγκατασταση.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελησουν να γυρισουν απο vista σε ΧΡ θα τα βρουν μπαστουνια. Κατι διαβασα οτι χρειαζονται SATA drivers που δεν εχει το cd των ΧΡ μεσα, θελει να τα βαλεις σε δισκεττα, τα περισσοτερα φορητα δεν εχουν δισκεττα, οποτε πακετο η δουλεια. Εκανε κανεις επιστροφη σε ΧΡ να μας πει διαδικασιες, κλπ? Εμενα παντως δεν βλεπει το δισκο οποτε σταματαει η διαδικασια. Ρε τι ξυλο θελει η Microsoft...

ειχα γυρισει παλιοτερα απο Vista RC1 σε XP SP2 χωρις προβλημα. ηταν ομως SP2 που υποστηριζουν SATA δισκους. παλιοτερα με XP χωρις SP δε μπορουσα να κανω εγκατασταση..

και δεν καταλαβαινω πως εχουν τοσοι τετοια προβληματα..υποτιθεται οτι δε χρειαζεσαι drivers αν εχεις sp2 :confused:

πάμε τώρα στα των vista: καμιά φορά παρουσιάζεται ένα πρόβλημα, μετά από μέρες ανοιχτό το πισί, δεν αλλάζει τη γλώσσα γραφής από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστοιχα. βέβαια με ένα log off φτιάχνει το πράγμα. το έχει συναντήσει κανείς αυτό?

οχι, δε μου το κανει αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο firefox δε μου κανει την εγκατασταση του flash player, ενω κανω ληψη του προγραμματος μου λεει οτι απετυχε η εγκατασταση, ξερεται καμια λυση γιατι ειναι εκνευριστηκο σε καθε σελιδα να πεταει ειδοποιηση για εγκατασταση.
Κατέβασε τον installer από εδώ: http://www.adobe.com/go/getflashplayer/
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον installer από εδώ: http://www.adobe.com/go/getflashplayer/
Το εγκατεστησα αλλα ο firefox μου ξαναδειχνει το ιδιο μηνυμα...
Link to comment
Share on other sites

[Για όσους έχουν προβλήματα με τα Vista και κάρτες ήχου τις Creative]

 

Για τις κάρτες αυτές ενδέχεται να υπάρχουν drivers μόνο σε στάδιο Beta (ναι δυστυχώς, ακόμα). Οι οποίοι σε μερικές περιπτώσεις δεν δουλεύουν σωστά ή και καθόλου. Δοκιμάστε να:

 

1. Βρείτε drivers από το windows update (έχει αναφερθεί ότι κυκλοφόρησαν νέοι drivers που δουλεύουν σωστά)

2. Αν έχετε κατεβάσει τον (beta) installer από την Creative, δοκιμάστε να κάνετε extract τα αρχεία που περιέχει και μετά να εγκαταστήσετε τον driver από τον device manager. Με update driver, επιλέγετε το folder όπου κάνατε extract τα αρχεία.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παλιό thread, αλλά όσοι δεν έχουν υποστήριξη 3D sound+ΕΑΧ στα games, ας δοκιμάσουν το Alchemy: http://forums.creative.com/creativelabs/board/message?board.id=Vista&message.id=5009

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω με τους 2.12.0001 (δεν ξέρω αν είναι beta), είναι πως δε μπορεί να κάνει uncap το AUX In το DSCaler. :mad: Στα XP έπαιζε κανονικότατα...

Κατά τ' αλλά η Audigy δουλεύει απροβλημάτιστα :D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως "ξυπνάει" από κανά ping του ρούτερ... δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

 

Αυτο ρυθμιζεται απο το BIOS εκει που εχει τις ΑΤΡ ρυθμισεις, σωστα?

Παντως σιγουρα δεν ειναι αυτο γιατι το αποσυνδεσα απο το δικτυο και κανει παλι τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Τα χω λατρέψει πολύ τα Vista,κάνουν λιγότερο απο λεπτό να ξεκινήσουν στο λάπτοπ μου!....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε Porc το laptop σου ειναι αγορασμενο last week και ειναι ...πυραυλος!:D

 

Του Toxic μάλλον ειναι πιο παλιό και ...σερνετε:X

Link to comment
Share on other sites

εκεί θέλω να καταλήξω,

 

ελπίζω να μην με παρεξηγήσει ο Toxic. Ανέφερε οτι σέρνετε το λάπτοπ του χωρίς να δώσει κανένα στοιχείο γι'αυτό.Cpu,ram,hdd,graphics Και τέλος αν είναι Vista Capable.

 

αναφέρω λοιπόν το δικό μου.

Dell Latitude D820, Duo Core 7200 @ 2.0 Ghz. 1gb ram @667mhz, 80gb sata 7200rpm 8mb cache και τέλος γραφικά Nvidia Quadro 256mb.

τρέχω Vista Business Και απο software Adobe Acrobat 8,Nero 7.7.5.1,Photoshop CS2,Netop Remote Control,Nod32 Antivirus,Cisco SDM,Ultraiso, 2.3.2,Office 2007 SBE,powerdvd 8.0

το σύστημα μου κάνει boot σε λιγότερο απο ένα λεπτό και μπορώ να πώ πως χειριστικά, είναι ταχύτερο απο τα Xp pro SP2 που είχα ώς Preinstalled.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρυθμιζεται απο το BIOS εκει που εχει τις ΑΤΡ ρυθμισεις, σωστα?
Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση στο bios, αυτό που ξέρω είναι ότι για να ξεκινήσει ο υπολογιστής μέσω δικτύου πρέπει να υπάρχει ενεργοποιημένη η αντίστοιχη επιλογή στο tab advanced της κάρτας δικτύου, αφού βέβαια την υποστηρίζει η κάρτα δικτύου (βασικά νομίζω Μόνο INTEL έχω δει να το υποστηρίζουν, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν και άλλων κατασκευαστών) και να έχει προστεθέι ένα ειδικό καλωδιάκι από κάρτα δικτύου σε motherboard (εκτός αν είναι on board). Η ενεργοποίηση γίνεται αν στείλεις 16 φορές την Mac address της κάρτας δικτύου του υπολογιστή που θέλεις να bootarει σε αυτόν.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το προβλημα λυθηκε, δημιουργηθηκε ομως ενα καινουργιο!:mad:

 

Επρεπει να παω Control Panel->Mouse-> Hardware Tab -> Properties -> Change Settings -> Power Management Tab και ξετικαρα το "Allow this devise to wake the computer". To ιδιο και στο πληκτρολογιο. Λογικα το εκανε αυτο επειδη ειναι ασυρματα.

 

Το προβλημα τωρα ειναι πως οταν "ξυπναει" το pc, δεν αναγνωριζει την καρτα δικτυου (ασυρματη level one). Με ενα restart στρωνει αλλα τι να το κανεις.. Βασικα στις αρχες το εκανε αυτο (δηλαδη μολις ανοιγα το pc δεν αναγνωριζε την καρτα δικτυου και χρειαζοταν restart) αλλα το προβλημα σταματησε απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εχω συναντήσει 2 προβλήματα μέχρι τωρα στα Vista.

1. Ο σκληρός δίσκος άρχισε να κλωτσάει απο τότε που τα έβαλα (ο sata πρεπει να είναι)

2. Μετα απο λίγη ωρα μέσα στα Windows αποσυνδέομαι απο το internet εικονικά, δηλαδή είμαι συνδεμένος, αλλά δεν μπορώ να μπώ πουθενά. Ούτε MSN, ούτε σε σελίδες.

Εχει κανείς άλλος τα προβλήματα μου? Help!

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...