Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΝ παιζετ παιχνιδια καλυτερα να αποθηκευουνται σε αλλο διαμερισμα του δισκου για καλυτερες επιδοσεις, τουλαχιστον αυτο εκανε ενας φιλςο μου που ειναι φανατικος gamer...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μια βοηθεια ( αν και λιγο ασχετο) για να μην γραφω παλι το ιστορικο οποιος θελει μπορει να δει εδω ---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=187501 και αν μπορει να βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

αναφερθήκατε για κάρτες Intel είτε αυτές είναι φορητά είτε για επιτραπέζια συστήματα.

 

Να σχολιάσω πάλι; Θα το κάνω.

Δεν βλέπω για ποιο λόγο έγραψες αυτά που έγραψες. Μιλούσαμε για συγκεκριμένα πράγματα και όχι για αυτά που κάνεις λόγο εσύ.

1ον (ξανά-μανά) Δεν μιλάγαμε για φορητούς.

2ον Ούτε για κάρτες intel που αναφέρεις συνέχεια. Επεξεργαστή intel είπε ότι έχει ο άνθρωπος. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει κάρτα Intel. Μπορεί και να έχει όντως αλλά από που το έβγαλες εσύ;

Αν έλεγε ποιο motherboard έχει, θα ξέραμε και για ποια κάρτα πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε στο windows update και το greek language pack σαν Extra!

Αν το κάνω install τί θα αλλάξει στο σύστημά μου?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορείς από τα regional settings να αλλάξεις τη γλώσσα. έτσι νομίζω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ok..thanks!

 

επίσης βγήκε βελτιωμένη έκδοση κάποιου παλιού hotfix..

http://bink.nu/news/new-version-of-the-compatibility-reliability-and-stability-update-for-windows-vista.aspx

Link to comment
Share on other sites

ας περιμενουμε το windows update γιατι αλλιως δουλεια δεν γινεται

:worry:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas,

 

Loipon...Peira new pc kai exourn pano ta Vista. Den mporo na po poli wraia grafika kai genikos ta sinithisa. Alla perasa ena programma to Paintshop kai gia na mou leitourgisoun ta pluging(filtra) xreiazete na perasw kati .dll ston fakelo ton windows/system32. ;opote paw na ta valo mou leei oti xreiazete adeia gia thn energeia afti. (Antigrafi-Epikollisi). Gia ti adeia milaei? psaxno psaxno kai tipota den vrisko:(.

Sas parakalw mporei kapoios na me voithisei.

 

Thanks:)

/[/url]www.sofia.esmartdesign.com/[/url]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλει να έχεις δικαιώματα Administrator (διαχειριστή) για να μπορέσεις να κάνεις αυτή την ενέργεια.

Δυστυχώς δεν έχω vista για να σου πως θα το κάνεις ακριβώς...:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..!!Κάπου στον Απρίλιο έβαλα τα Vista από πειρατικό CD για να δω τι παίζει..Λοιπόν όλα πήγαιναν πολύ καλά και είχα κατα ενθουσιαστεί, μέχρι που έφυγα απο εδώ που σπουδάζω για τις διακοπές του καλοκαιριού και τώρα που γύρισα περίπου 3 μήνες μετά, Έχω το εξής πρόβλημα..Όναν ανοίγω το PC μπαίνει κανονικά, και μετά απο λίγο αρχίζουν και crashάρουν οι drivers της κάρτας γραφικών (GeForce 7900 GTO σε περίπτωση που παίζει ρόλο). Κατέβασα λοιπόν τους latest drivers τους έκανα Install και παρουσίασε περίπου το ίδιο πρόβλημα..Βέβαια τώρα κάνω τα τετεύταια update των Vista που δεν εγκαταστήθηκαν όλο το καλοκαίρι μήπως και διορθωθεί τίποτα..Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο γιατί έχω τρελαθεί..και το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ακριβώς και ο συγκάτοικος μου..

 

Ευχαριστώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

δλδ όλο το καλοκαίρι ήταν κλειστό το Pc και ενώ πριν δούλευε ρολόι με το που το άνοιξες (πριν βάλεις updates, drivers, software, programs) άρχισε να κολλάει?

 

κάτι δεν πάει καλά. για hardware θέμα φαίνεται ή μπορεί να φταίνε τα "σπασμένα" vista.

 

δεν μπορώ να ξέρω τι ιδιοτροπίες έχουν τέτοιου ίδους "παράθυρα" :worry:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas,

 

Loipon...Peira new pc kai exourn pano ta Vista. Den mporo na po poli wraia grafika kai genikos ta sinithisa. Alla perasa ena programma to Paintshop kai gia na mou leitourgisoun ta pluging(filtra) xreiazete na perasw kati .dll ston fakelo ton windows/system32. ;opote paw na ta valo mou leei oti xreiazete adeia gia thn energeia afti. (Antigrafi-Epikollisi). Gia ti adeia milaei? psaxno psaxno kai tipota den vrisko:(.

Sas parakalw mporei kapoios na me voithisei.

 

Thanks:)

 

Φυσικά τα'χεις πάρει. Τα Vista για λόγους ασφαλείας -και για να μας σπάσουν τα νεύρα θα έλεγα- δεν επιτρέπουν αλλαγές στους φακέλους συστήματος "που να χτυπιέσαι χάμω" ακόμα και ως διαχειριστής. Αφού απενεργοποιήσεις το UAC (User Account Control - Έλεγχος Λογαριασμού Χρήστη) από τον Πίνακα Ελέγχου κάνε δεξί κλικ στο φάκελο System32, και μετά Properties. Εκεί υπάρχει η καρτέλα Security που δεν υπάρχει στα XP. Σίγουρα εκεί βρίσκεται η ύστατη λύση για τις περιπτώσεις που θέλουμε σώνει και καλά να γράψουμε ή να διαγράψουμε κάτι και δεν μας αφήνουν τα Vista. Εκεί μέσα είναι όλα τόσο μπερδεμένα που δεν θυμάμαι ακριβώς τι πρέπει να γίνει μετά. Πειραματίσου με τις επιλογές Edit, Advanced και ακόμα πιο βαθιά (Owner, Auditing, Effective Permissions). Μπορεί να πάρει πολλή ώρα. Όταν αποκτήσεις τα κατάλληλα δικαιώματα, ας πούμε πλήρη κυριαρχία με δικαιώματα ζωής και θανάτου σε κάποιο αρχείο ή φάκελο θα μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Έτσι κατάφερα να διαγράψω εντελώς όλο το φάκελο System με τα περιεχόμενά του από μια προβληματική εγκατάσταση των Vista, ενέργεια εντελώς "ανεπίτρεπτη" από τα Vista αφού οδηγεί στην κατάρρευση του λειτουργικού συστήματος!

Link to comment
Share on other sites

δλδ όλο το καλοκαίρι ήταν κλειστό το Pc και ενώ πριν δούλευε ρολόι με το που το άνοιξες (πριν βάλεις updates, drivers, software, programs) άρχισε να κολλάει?

 

κάτι δεν πάει καλά. για hardware θέμα φαίνεται ή μπορεί να φταίνε τα "σπασμένα" vista.

 

δεν μπορώ να ξέρω τι ιδιοτροπίες έχουν τέτοιου ίδους "παράθυρα" :worry:

 

Τελικά είναι μάλλον hardware κι εγώ έτσι το κόβω..γιατί τελικά μερικές φορές μετά το restart η οθόνη δεν ανοίγει καν μένει στην κατάσταση standby με το πορτοκαλί λαμπάκι καταλαβαίνεται..Και τελικά είπα να κάνω format και να βάλω τα XP πάλι να τελειώνω και να ησυχάσω μια και καλή..κι εκει που είμαι όλος χαρά ότι θα βάλω τα XP και θα δουλεύει μια χαρά το PC μου να που μετα την αντιγραφή των αρχείων από το CD στον δίσκο κατα τη διαδικασά εγκατάστασης των XP όταν ήρθε η ώρα για την εξαναγκασμεένη εκκίνηση που κάνει ανα τακτά χρονικά διαστήματα η διαδικασία εγκατάστασης να που δεν άνοιξε καθόλου η οθόνη οπότε ούτε ξερω αν έγινε η εγκατάσταση και μέχρι πιο στάδιο έφτασε..Βέβαια τελικά αυτό μας οδηγεί ότι δεν ειναι bug των Vista και άρα πρέπει να μεταφερθώ σε άλλο thread του Computing forum..Please αν θέλει κάποιος και μπορεί ας απαντήσει..ή αν μπορεί κάποιος moderator να κόψει τα post μου απο εδώ κι ας τα κάνει ένα καινούργιο thread..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τα'χεις πάρει. Τα Vista για λόγους ασφαλείας -και για να μας σπάσουν τα νεύρα θα έλεγα- δεν επιτρέπουν αλλαγές στους φακέλους συστήματος "που να χτυπιέσαι χάμω" ακόμα και ως διαχειριστής. Αφού απενεργοποιήσεις το UAC (User Account Control - Έλεγχος Λογαριασμού Χρήστη) από τον Πίνακα Ελέγχου κάνε δεξί κλικ στο φάκελο System32, και μετά Properties. Εκεί υπάρχει η καρτέλα Security που δεν υπάρχει στα XP. Σίγουρα εκεί βρίσκεται η ύστατη λύση για τις περιπτώσεις που θέλουμε σώνει και καλά να γράψουμε ή να διαγράψουμε κάτι και δεν μας αφήνουν τα Vista. Εκεί μέσα είναι όλα τόσο μπερδεμένα που δεν θυμάμαι ακριβώς τι πρέπει να γίνει μετά. Πειραματίσου με τις επιλογές Edit, Advanced και ακόμα πιο βαθιά (Owner, Auditing, Effective Permissions). Μπορεί να πάρει πολλή ώρα. Όταν αποκτήσεις τα κατάλληλα δικαιώματα, ας πούμε πλήρη κυριαρχία με δικαιώματα ζωής και θανάτου σε κάποιο αρχείο ή φάκελο θα μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Έτσι κατάφερα να διαγράψω εντελώς όλο το φάκελο System με τα περιεχόμενά του από μια προβληματική εγκατάσταση των Vista, ενέργεια εντελώς "ανεπίτρεπτη" από τα Vista αφού οδηγεί στην κατάρρευση του λειτουργικού συστήματος!

 

Afto me tin asfalia to exw kanei kai exw pliri prosvasi alla mou vgazei se orismena arxeia tou fakelou "Parousiastike ena sfalma kata tin efarmogi twn plhroforivn asfalias C:\Windows\System32\arxeio..... Den epitrepete i prosvasi "Apenergopoiisa to UAC alla tpt. aaaaaaaa ta nevra mou. Kala afti pou ta ftiaksan ta nevra theloun na mas spasoun? Kai oxi tpt allo den mporw na doulepsw to programma kai kai exw pelati sto perimene:(

/[/url]www.sofia.esmartdesign.com/[/url]
Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος System (ή System32) των Vista δεν μπορεί να πειραχτεί ακόμα κι αν τον προσπελάσουμε από XP, Safe Mode κλπ. Ψάχνοντας με το Google βρήκα κάπου το εξής που είχα ξεχάσει:

 

To take ownership of a file using the command prompt:

 

Click on Start, All Programs, Accessories, right click on Command Prompt, and click "Run as administrator".

When prompted for User Account Control consent, click on Continue.

Type "takeown /f X:\WINDOWS\SYSTEM32\file.foo", where X: is the drive Windows is installed to and file.foo is the file you wish to take ownership of.

 

Now you should be able to navigate to X:\WINDOWS\SYSTEM32 in Windows Explorer and view the security settings on that file and modify them as you need.

 

Η εντολή takeown όμως δεν υπάρχει στα Vista, είναι ένα πολύ μικρό αρχείο-πρόγραμμα που θα πρέπει να κατεβάσεις από εδώ http://www.dynawell.com/reskit/microsoft/win2000/takeown.zip και να το αποσυμπιέσεις στο C:\.

Στην περίπτωσή μας γράφεις όντας στο C:\

takeown /f C:\WINDOWS\SYSTEM32\*.*

Σειρά έχει η καρτέλα Security που λέγαμε. 'Εχει την επιλογή Advanced που περιέχει άλλες καρτέλες οι περισσότερες από τις οποίες έχουν κουμπί Edit.. που σε οδηγεί σε άλλες καρτέλες που με τη σειρά τους έχουν άλλα κουμπιά Change..., Advanced..., Add... Object Types... Locations... και δε συμμαζεύεται! :confused: Αν υπάρχει κανείς απλός χρήστης που καταλαβαίνει τι γίνεται κει μέσα του υποκλίνομαι! :!: Μόνο μετά από καναδυό ώρες πειραματισμών κατάφερα να πετύχω το ζητούμενο κατά τύχη και να μην εισπράξω την άρνηση πρόσβασης. Κάτι πρέπει να παίζει με τoν "Trusted Installer" και τα "auditing entries" (ό,τι κι αν σημαίνουν αυτά). Σιγουρέψου επίσης ότι οι αλλαγές εφαρμόζονται σε όλο το φάκελο System και όχι μόνο σε κάποιο από τα αρχεία του. Περιμένω να ακούσω ότι τα κατάφερες, έστω και αύριο...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά τεράστια μανούρα...

 

παρακαλώ κάποιος μοντ να το πάρει από εδώ και να το κάμει sticky. είναι βασικό για το computing στη vista era.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω επιλεξει να εμφανιζοντε σαν λιστα και την εχω ορισει προεπιλεγμενη μορφη , μερικες φορες το...ξεχνουν και εμφανιζοντε με αλλη προβολη.Τι μπορω να κανω ???

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera sas,

 

Efxaristw poli gia tin atapantisi sou trellolello alla telika vrika akri kai to programma mou doulevei.

 

Alexkass manoura den les tpt:lol: alla mias exw aporia ti enoeis (το κάμει sticky???:wacko:) Oxi oxi den eimai ksathina:lol

 

See ya

/[/url]www.sofia.esmartdesign.com/[/url]
Link to comment
Share on other sites

Μερικα αρχεια πραγματικα ειναι δυσκολο να προσπελαστουν, εναν οδηγο για καποια κολπα παντως στα Βιστα βρηκα προσφατα στο ιντερνετ που μιλα για την ανασυκγροτηση αλλα και τις επιδοσεις στο Superfetch. Aν απενεργοποιηθει μαλιστα το συστημα μπουταρει πολυ γρηγορα..
Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω επιλεξει να εμφανιζοντε σαν λιστα και την εχω ορισει προεπιλεγμενη μορφη , μερικες φορες το...ξεχνουν και εμφανιζοντε με αλλη προβολη.Τι μπορω να κανω ???

 

Ευχαριστω.

δεν έχω βρει λύση. το ίδιο συμβαίνει κατά καιρούς από το 2001 με τα xp :confused:

 

βασικά σχετίζει την όψη ενός φακέλου με κάποιον άλλο άσχετο (ίδιου "επιπέδου"). τα έχω κάμει όλα "list" και έτσι δε με νοιάζει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα...

Εχω βαλει τα Windows Vista Ultimate στο μηχανημα που ηδη ειχα (3,4 με 2 γιγα μνημη) και στο παρτισιον του σκληρου που ηδη ειχα που ειναι 20γιγα. ΕΙχα διαβασει αρχικα οτι αυτο το λειτουργικο θελει χωρο στο σκληρο (προτεινεται πανω απο 20) αλλα αφου ειδα οτι κατα την εγκατασταση ηθελε περιπου 6-7 γιγα ειπα οκ ειναι....Τωρα μερα με τη μερα και χωρις να κανω πολλα απντειτς (μονο τα απαραιτητα που ειναι και μικρα) ο χωρος στο δισκο μου μειωνεται γρηγορα και απειλιτικα...Το λειτουργικο ξεχειλωνει και δε ξερω απο που και πως να το μαζεψω...Εχει κανεις αναλογη εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι το system restore? Εγω ειχα παθει κατι παρομοιο στα xp και μου ειχε φαει κοντα στα 10gb!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το system restore. Με τόσο λίγο χώρο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Αν υπάρχει περιθώριο μεγάλωσε το partition. 20 γίγα είναι πολύ λίγα για τέτοιο λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το system restore. Με τόσο λίγο χώρο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Αν υπάρχει περιθώριο μεγάλωσε το partition. 20 γίγα είναι πολύ λίγα για τέτοιο λειτουργικό.

είναι λίγα αλλά το system restore ΔΕΝ πρέπει να το απενεργοποιείς ΠΟΤΕ. μην τους ακούς.

 

απλά διέγραψε τα παλιά system points από disk cleanup.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...