Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά η αδρανοποίηση των Windows Vist διαφέρει από αυτή των Xp?Όταν είχα τα Xp ο υπολογιστής έσβηνε μετά από κάποια λεπτά αλλά συνέχιζε να κατεβάζει ενώ τώρα δεν κάνει τπτ....υπάρχει κάποια επιλογή ώστε να συνεχίζει να κατεβάζει αφού σβήσει?

Μάλλον η οθόνη σου έσβηνε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eδω και 2 μερες χτυπαει το σπικερ του πισι για καποιο λογο μονο οταν ειμαι μεσα στα βιστα.

 

Δε ξερω αν ειναι του κουτιου ή καποιο πανω στη μητρικη. Απο το device manager απενεργοποιησα το μπιιπερ (θελει Show hidden devices πρωτα) αλλα αυτο συνεχιζει να χτυπαει οποτε θελει.

 

Υπαρχει καποια λυση; Ειναι δυνατον να ειναι χαρντγουερ προβλημα και να μη χτυπαει εκτος βιστα;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

αρχικά βάλε τους τελευταίους οδηγούς της μητρικής.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιους εχει, ειναι αρκετα παλιοι εξαλλου.

Το προβλημα παραμενει...

 

εντιτ:

Tελικα εκλεισα το αλερτ του bios για το cpu fan και σταματησε. Φυσικα λειτουργει, τσεκαρισμενο.

 

Επιτελους γιατι τα ειχα παρει.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

ας ξαναγράψει κάποιος παρακαλώ....

κάηκε η μητρική μου, και έχω τα Windows Vista original. Προφανώς επειδή θα αγοράσω άλλη μητρική και μνήμες και επεξεργαστή, δεν θα μπορω να κάνω εγκατάσταση ξανά με τον ίδιο κωδικό. Τι πρέπει να κάνω για να μην αγοράσω ξανά τα Vista?

Link to comment
Share on other sites

Ποσος καιρος περασε απο τοτε που εκανες ενεργοποιηση? Αν περασε κανενα 6,ημο δεν εχεις προβλημα, τουλαχιστον εγω με τα xp εφτιαξα καινουργιο υπολογιστη και δεν υπηρξε προβλημα στην ενεργοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δεις και πιο πίσω, αλλά η "ουσία" είναι αυτή:

 

κάνεις κανονικά εγκατάσταση με το νόμιμο κλειδί.

 

όταν πας να κάμεις ενεργοποίηση σου λέει ότι δεν γίνεται και επιλέγεις ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου (χωρίς χρέωση από σταθερό, τύπου 800...).

 

εκεί ακολουθείς τις οδηγίες του τηλεφωνητή και σε συνδέει μετά με έναν υπάλληλο που σε ρωτάει αν άλλαξες κάτι (cpu, hdd, mboard etc). του λες ότι σου κάηκε η mboard (δε συο ζητάει στοιχεία προσωπικά) και σου δίνει έναν κωδικό που τον βάζεις στην φόρμα που υπάρχει μπροστά σου στο πισί.

 

 

Υ.Γ. κατά τη διαδικασία πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο νετ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα χρειαζομαι την βοηθεια σας. εχω ενα φορητο acer aspire 3005 80g HDD 1024 ram amd sempron 3000+ και θελς να βαλω τα vista ultimate. θα το αντεξει; πρεπει να αλλαξω bios; καποια αλλη εκδοση των vista;

το partition του σκληρου ειναι 35,5g και προερχεται απο φορματ (κενοσ τελειως) προσπαθω να τα κανω εγκατασταση και μου λεει οτι καποιο σφαλμα υπαρχει ή στο hardware ή στο software. τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα χρειαζομαι την βοηθεια σας. εχω ενα φορητο acer aspire 3005 80g HDD 1024 ram amd sempron 3000+ και θελς να βαλω τα vista ultimate. θα το αντεξει; πρεπει να αλλαξω bios; καποια αλλη εκδοση των vista;

το partition του σκληρου ειναι 35,5g και προερχεται απο φορματ (κενοσ τελειως) προσπαθω να τα κανω εγκατασταση και μου λεει οτι καποιο σφαλμα υπαρχει ή στο hardware ή στο software. τι να κανω;

1ον.

 

η μνήμη που έχεις είναι ελάχιστη. θα σέρνονται. αν θες να αντιγράψεις ένα dvd ή να έχεις 2-3 προγράμματα ανοιχτά και να ακούς μουσική απλά ξέχνα το. βάλε άλλο 1GB και θα είσαι οκ.

 

2ον.

 

σε ποιο σημείο αναφέρει το σφάλμα? κατέβασε τη νεώτερη έκδοση του bios από την εταιρία και δες αν είναι vista capable ο υπολογιστής. αν δεν είναι καλύτερα άφησέ το.

 

3ον.

 

ο χώρος στο δίσκο είναι λίγος. σκέψου ότι 10GB θα πιάσουν τα ultimate (μετά και από τις εγκαταστάσεις οδηγών κλπ κλπ) και θα έχεις 25GB. άλλα 2-3GB για το pagefile. άλλα 12-15GB για το system restore (μην σκεφτείς να το απενεργοποιήσεις... θα είναι το μεγαλύτερο λάθος που θα κάνεις στα vista :p) και Ο,ΤΙ μείνει ελεύθερο για προγράμματα και αρχεία...

 

 

Υ.Γ. το dvd είναι αυθεντικό?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

θελω να τα δοκιμασω, δεν με ενδιαφερει αν σερνεται. πως αλλαζω το bios αφου δεν εχω δισκετα?

 

δεν ειναι απαραίτητο να αλλάξεις το bios.... που το άκουσες κ εχεις κολλήσει με αυτό? Η αλλαγή του bios σε υπολογιστή για να δεχτεί τα Vista, είναι αναγκαία μόνο όταν χρησιμοποιήσει το "sleep" τους. Δλδ να μην κλείνεις το pc όπως τόσα χρόνια έκανες,να το βάζεις σε sleep και μετά με ενα πλήκτρο τυχαίο να ανοίγει. Sleep θα μπαίνει, αλλα δεν θα επανέρχετε σε λειτουργία γιατι δεν θα έχεις αλλαγμένο bios.

 

πάντως όπως σου είπαν και οι παραπάνω, έχεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ πράγματα να λύσεις στον υπολογιστή σου πλήν του bios που δεν είναι και κάτι το τελείως απαραίτητο. Καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραίτητο να αλλάξεις το bios.... που το άκουσες κ εχεις κολλήσει με αυτό? Η αλλαγή του bios σε υπολογιστή για να δεχτεί τα Vista, είναι αναγκαία μόνο όταν χρησιμοποιήσει το "sleep" τους. Δλδ να μην κλείνεις το pc όπως τόσα χρόνια έκανες,να το βάζεις σε sleep και μετά με ενα πλήκτρο τυχαίο να ανοίγει. Sleep θα μπαίνει, αλλα δεν θα επανέρχετε σε λειτουργία γιατι δεν θα έχεις αλλαγμένο bios.

 

πάντως όπως σου είπαν και οι παραπάνω, έχεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ πράγματα να λύσεις στον υπολογιστή σου πλήν του bios που δεν είναι και κάτι το τελείως απαραίτητο. Καταλαβαίνεις?

 

+1. :cool:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν ξεκιναει καν την εγκατασταση. ενω σε αλλο υπολογιστη που το δοκιμασα ξεκιναει κανονικα να κανει εγκατασταση. το πολυ πολυ βαζω τα home και οχι τα ultimate ωστε να τα σηκωνει ο φορητος
Link to comment
Share on other sites

δεν φτανουν 1024; δεν μπορω ουτε με xp να κανω εγκατασταση λειπει καποιο αρχειο setup.pp καπως ετσι κωδικος σφαλματος 7. για vista εχει αλλο bios η εταιρια αλλα δεν εχω δισκετα για να το περασω με cd γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν τα 1024 φίλε μου. Έχω εγκαταστήσει τα vista σε υπολογιστές με 1 gb μνήμης αλλά μικρότερους επεξεργαστές από τον δικό σου. Από την στιγμή που θες απλά να δοκιμάσεις το λειτουργικό δεν σε πειράζει που θα σέρνεται λίγο ο υπολογιστής. Μπορείς να προσθέσεις αργότερα RAM αν θες.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα ο σκληρός σου ή ότι το αρχείο εγκατάστασης του λειτουργικού είναι εντάξει;

Για το bios πήγαινε στην σελίδα του κατασκευαστή και θα βρεις λεπτομέρειες. Αν και λογικά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε γράψει χιλιάδες φορές αλλά και όλα τα ξένα φόρα ότι vista + 1GB απλά ΔΕΝ γίνεται. εκτός αν θες να κάμεις μόνο τα βασικά.

 

ούτε καν το superfetch δεν θα δουλεύει καλά. αν σκεφτείς ότι ένα μέτριο Pc με AV, indexing etc έχει 65-75 διεργασίες... τα 1GB δεν φτάνουν.

 

όλοι συστήνουν 2GB+ (ειδικά αν είναι φορητός που έχει περισσότερες διεργασίες).

 

να μην πω καλύτερα για το aero που το dwm τρώει γύρω στα 100MB μόνο και μόνο αυτό.

 

τυχαίο είναι ότι όλα τα Pc σχεδόν που βγαίνουν τώρα με vista είναι 2GB. (υπάρχουν και κάποια budget με 1).

 

όποιος αμφισβητεί αυτά τότε απλά ΔΕΝ ξέρει από vista. έχοντας κάμει πάνω από 44 (λολ) εγκαταστάσεις διαφόρων build αλλά και τελικών εκδόσεων (είχα λάβει μέρος στο beta testing program @ msft) μπορώ να ξέρω ότι τα 512MB ως min recs είναι απλά αστεία. τα ελάχιστα είναι το 1GB, και αυτό είναι για τους "ελάχιστους". ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω τις γνωσεις κανενος και ακουω τις γνωμες ολων. η χρηση που κανς στο φορητο ειναι το internet, να παιζω football manager και να βλεπω καμια ταινια. τιποτα αλλο. το προβλημ τωρα ειναι οτι δεν κανει τιποτα εγκατασταση ουτε τα vista ουτε τα XP. τι κανω τωρα;
Link to comment
Share on other sites

έχουμε γράψει χιλιάδες φορές αλλά και όλα τα ξένα φόρα ότι vista + 1GB απλά ΔΕΝ γίνεται. εκτός αν θες να κάμεις μόνο τα βασικά.

 

Εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα.

Ο άνθρωπος θέλει απλά να τα Δ-Ο-Κ-Ι-Μ-Α-Σ-Ε-Ι. Το είπε πριν. Φαντάζομαι δεν έχεις επιλεκτική μνήμη.

Και μπορεί να το κάνει κάλλιστα. Είπα ήδη ότι έχω βάλει Vista σε μικρότερης επεξεργαστικής ισχύος υπολογιστές. Έστω και αν εγώ δεν το συνιστούσα. Τα Vista τρέχαν μια χαρά με το ένα γίγα. Απλά όλα τα κάνουν πιο αργά. Αν όμως κάποιος θέλει να δει απλά το λειτουργικό, μπορεί να το δοκιμάσει.

 

Είναι ανάγκη να γράφεις συνέχεια τα ίδια πράγματα χωρίς λόγο;

 

δεν αμφισβητω τις γνωσεις κανενος και ακουω τις γνωμες ολων. η χρηση που κανς στο φορητο ειναι το internet, να παιζω football manager και να βλεπω καμια ταινια. τιποτα αλλο. το προβλημ τωρα ειναι οτι δεν κανει τιποτα εγκατασταση ουτε τα vista ουτε τα XP. τι κανω τωρα;

 

Για την χρήση. Για ίντερνετ κανένα πρόβλημα με το hardware που έχεις ήδη. Για την ταινία τα πράγματα ζορίζουν λίγο αν τρέχει οτιδήποτε στο παρασκήνιο. Για το παιχνίδι δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει. Δεν παίζω παιχνίδια.

 

Δεν υπάρχει οδηγός δισκέτας ώστε να κάνεις εκ νέου φορμάτ από κει;

Link to comment
Share on other sites

Μην επανερχόμαστε συνεχώς στο θέμα των απαιτήσεων σε μνήμη που έχει το λειτουργικό. Είναι σαφώς μεγάλες, αλλά εξαρτώνται πολύ από το τι κάνει ο καθένας με το μηχάνημα. Όλα αυτά όμως έχουν γραφτεί πολλές φορές, δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνονται. Σε τελική ανάλυση, όποιος θέλει ας δοκιμάσει το λειτουργικό και αν η μνήμη που έχει είναι τόσο λίγη ώστε να υπάρχουν προβλήματα, ας αποφασίσει ο ίδιος τι θα κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...έχω ένα πρόβλημα...έβαλα τα vista πρόσφατα έβαλα το bt αλλά δεν το βλέπει πουθενά...τι συμβαίνει?

1ον. τα έβαλες με clean installation ή upgrade?

 

2ον. τι εννοείς έβαλες το bt? είναι usb ή εσωτερικό? τι μάρκα είναι? τα xp sp2 το έβλεπαν κανονικά? και με ποιους οδηγούς το δούλευες? της msft ή της broadcomm (ή άλλους?)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...