Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pio antivirusna peraso se vista home premium?piga na peraso to macafee 2006 kai mou vgale provlima.format me ti mia ekana.to norton 2007 oute to egkatastei.ta antivirus den ta exo afthentika.mipos ftaiei afto?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το nod τρέχει σίγουρα σε vista και χωρίς να θέλω να αρχίσω flame, γενικά κάνει καλύτερη δουλειά από τα άλλα 2 ^^.

 

Εγώ με παρόμοια χρήση είμαι γύρω στο 20% σε 2500+@2.2... Δεν ξέρω τι φταίει.

Αρκετή CPU πάντως μου έτρωγε το RSS widget της sidebar.

 

 

Το Superfetch είναι (google it)

 

Και για τα δύο, δίκιο είχες. Οπότε κλείνουμε το rss και σταματάμε να ασχολούμαστε με την ram. :p

Για τα ελεϊνά fps στα παιχνίδια, γίνεται τίποτα; Σε 4600+ με 7950gx2 το CS:S πάει με 15-20fps στα 1600χ1200 την ώρα που στα xp πάει με 65-70... :X:X

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω αυριο το πρωτο μου format...Εχω γνησια vista home premium.Θα δεχθουν παλι το ιδιο serial ή θα μου λενε οτι εχει χρησιμοποιηθει ???? Η εμπειρια μου σε format με γνησια windows ειναι μηδενικη...Ευχαριστω πολυ.

 

Κατ'αρχην Χρονια πολλα και Χριστος ανεστει!Ναι,θα δεχθουν το ιδιο serial,αρκει να ειναι στο ιδιο pc!Πραμα που φυσικα ισχειει για την περιπτωση σου!Να ξερεις δεν το δεχονται,αν προσπαθησεις να τα βαλεις σε αλλο pc!Εχω κανει και γω φορματ με γνησια vista home premium και το δεχτηκε μια χαρα..!Καλη τυχη:happy:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην Χρονια πολλα και Χριστος ανεστει!Ναι,θα δεχθουν το ιδιο serial,αρκει να ειναι στο ιδιο pc!Πραμα που φυσικα ισχειει για την περιπτωση σου!Να ξερεις δεν το δεχονται,αν προσπαθησεις να τα βαλεις σε αλλο pc!Εχω κανει και γω φορματ με γνησια vista home premium και το δεχτηκε μια χαρα..!Καλη τυχη:happy:

για κατά την εγκατάσταση θα δεχθούν οποιοδήποτε serial για home pr.

 

αλλά κατά το activation το παλιό serial (που το έχεις ήδη ενεργοποιήσει) ΔΕΝ θα δουλεύει.

 

μη σε νοιάζει. θα κάμεις ενεργοποίηση από το τηλέφωνο και είναι οκ. το έχω κάνει αρκετές φορές ;) παίρνει 10 λεπτά περίπου (καλύτερα να πάρεις στο ελληνικό τηλέφωνο Τρίτη πρωί γιατί το Αγγλικό έχει θόρυβο και πολλές φορές δεν ακούς καλά τα νούμερα)

 

Υ.Γ. στην αρχή τελάθηκα μιας και είχα κάνει Upgrade από xp σε vista ult αυθεντικά και ενεργοποίησα το κλειδί. αλλά όταν έκαμα format και έβαλα τα vista ult στο ίδιο πισί με το ίδιο κλειδί δε γινόταν. το ίδιο έπαθε και άλλος φίλος εδώ στο φόρουμ.

 

Εγώ με παρόμοια χρήση είμαι γύρω στο 20% σε 2500+@2.2... Δεν ξέρω τι φταίει.

Αρκετή CPU πάντως μου έτρωγε το RSS widget της sidebar.

 

 

Το Superfetch είναι (google it)

βασικά cachάρει τα περισσότερα (περίπου τη μισή ram) αλλά και πάλι κάτω κάτω στον task manager σου δείχνει ότι είναι ελεύθερη.

 

ουσιαστικά αυτό είναι που κάνει τα vista πιο γρήγορα από τα xp (στο ίδιο πισί) σε χρήση εφαρμογών και ρυθμίσεων.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Στο internet cafe ενος φιλου εγκατεστησα σε 2 υπολογιστες τα vista.Το δικτυο ομως του μαγαζιου και τον εκτυπωτη δεν μπορω να τα δω.Καποια βοηθεια με τις ρυθμισεις?Βλεπονται μονο οι δυο μεταξυ τους,χωρις ομως να εχω καταφερει να μπορω να μπω στους φακελους,που θα μου παει ομως θα το βρω.Κατι ακομα ο πρωτος που εκανα εγκατασταση ειναι με μονο πυρηνα στα 3,3ghz ενα ghz μνημη και εβαλα τα premium.Τρεχουν χωρις προβλημα αν εξαιρεσεις οτι γινεται λιγο χαμος με το nero vision,transconding και burn μαζι.Προχθες εφερε εναν intel pentium d cpu 3.00ghz,3,00ghz,1ghz ram,32 bit.Μου λεει ο φιλος που εχει το μαγαζι να δουλευω αυτον μια και ειναι πιο δυνατος και για δοκιμη βαλαμε τα ultimate.Ελα ομως που σερνεται πολυ χειροτερα απο τον αλλο οταν ζοριζεται,ειδικα με το nero vision η κατασταση ειναι αηδιαστικη.Μια και εχω τα vista <<αγορασμενα>> μηπως θα ητανε καλυτερα να βαλω τα premium η φταιει κατι αλλο και σερνεται?Η αξιολογηση σε αυτον με τον διπλο πυρηνα ειναι 3 και στον αλλο 2,1.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Στον πινακα ελεγχου το nero burn rights μου εμφανιζεται οπως παρακατω.

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/xymyqyoiz22vutmzt0k5.jpg

 

 

 

 

Οταν ανοιγω το nero μου γυριζει τις ρυθμισεις των vista σε basic...Αν ανοιξω την επιλογη nero burn rights μου λεει οτι :

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/xnmmyyya2j2jjenyhfnj.jpg

 

 

 

Τι φταιει ρε παιδια ???? Με την ιδια εκδοση nero σε αλλο pc με vista δεν υπαρχει προβλημα ...

 

Ευχαριστω και Καλη ανασταση !!!

 

 

Τελικα εφαρμοσα την κλασικη πατροπαραδοτη συνταγη...Επειδη ειχα αλλα 2-3 προβληματακια με τα vista θυμηθηκα οτι "ενα format την ημερα τον ...γιατρο τον κανει περα" ...Και τον εκανε ...Ολα καλα ...για την ωρα !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπεις αρχεία από το ένα στον άλλο, πρέπει να ενεργοποιήσεις τη σχετική ρύθμιση. Αυτό που λες για τους εκτυπωτές και τα αρχεία είναι λίγο περίεργο επειδή στο lan μου στο σπίτι βλέπει και το άλλο pc με τα xp κανονικά και τυπώνει από τον εκτυπωτή του :wacko:.

 

Το antivirus λέγεται nod32. http://www.eset.com το site της κατασκευάστριας εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αυτό το κόλπο + να βάλεις για region τις ΗΠΑ και να κάμεις restart.

 

Thank u φίλε μου! Μόλις ενεργοποίησα και αυτό το extra των Ultimate!

 

Κατεβαζεις ενα .ΕΧΕ που ειναι για φλασαρισμα του μπαιος απο την σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης και το τρεχεις. αυτο κανει τα υπολοιπα.

ΠΡΟΣΟΧΗ, πρεπει να ξερεις ακριβως το μοντελο και τυπο απο την μητρικη σου και να κατεβασεις ακριβως αυτο που αντιστοιχει, αν κανεις λαθος δεν θα ανοιξει ο υπολογιστης σου, καλυτερα αν δεν το εκανες αλλη φορα να βρεις καποιον που ξερει για να μην εχεις αλλα. Αν θελεις κανεις μια βολτα απο την σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης σου οπου σιγουρα θα εχει οδηγιες, ισως να εχει και καποιο προγραμμα αναβαθμισεις που αφου το εγκαταστησεις ψαχνει μονο του για πιθανες αναβαθμισεις. Ξαναλεω ομως οτι κανεις με πολλη προσοχη και μονο αν εισαι σιγουρος.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους με υγεια και αγαπη.

 

Ευχαριστώ αδερφέ για την απάντησή σου! Πήγα στη εταιρεία, έψαξα για το .exe που θα με καλύπτει αλλά δεν τα κατάφερα. Άσε που είμαι και τελείως άχρηστος με το update του BIOS όπως έχω προαναφέρει... Τι να γίνει... Θα κάνω υπομονή μπας και βγει το πολυπόθητο update του driver... Θα δείξει... Θα το ψάξω λίγο ακόμη όμως!

Ευχαριστώ και πάλι και Χριστός Ανέστη παίδες!

[sIGPIC][/sIGPIC] ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι... ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ... Η μπάλα είναι μόνο η αφορμή...

Γι'αυτό γίναμε Π.Α.Ο.Κ. ρε μάγκες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

για κατά την εγκατάσταση θα δεχθούν οποιοδήποτε serial για home pr.

 

αλλά κατά το activation το παλιό serial (που το έχεις ήδη ενεργοποιήσει) ΔΕΝ θα δουλεύει.

 

μη σε νοιάζει. θα κάμεις ενεργοποίηση από το τηλέφωνο και είναι οκ. το έχω κάνει αρκετές φορές ;) παίρνει 10 λεπτά περίπου (καλύτερα να πάρεις στο ελληνικό τηλέφωνο Τρίτη πρωί γιατί το Αγγλικό έχει θόρυβο και πολλές φορές δεν ακούς καλά τα νούμερα)

 

Υ.Γ. στην αρχή τελάθηκα μιας και είχα κάνει Upgrade από xp σε vista ult αυθεντικά και ενεργοποίησα το κλειδί. αλλά όταν έκαμα format και έβαλα τα vista ult στο ίδιο πισί με το ίδιο κλειδί δε γινόταν. το ίδιο έπαθε και άλλος φίλος εδώ στο φόρουμ.

 

 

βασικά cachάρει τα περισσότερα (περίπου τη μισή ram) αλλά και πάλι κάτω κάτω στον task manager σου δείχνει ότι είναι ελεύθερη.

 

ουσιαστικά αυτό είναι που κάνει τα vista πιο γρήγορα από τα xp (στο ίδιο πισί) σε χρήση εφαρμογών και ρυθμίσεων.

 

Φιλε μου Αλεξ,εγω ενεργοποιεισα 2 φορες τα Vista μεσω internet στο ιδιο pc!!Πως γινεται?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα ήταν και οι δύο φορές σε clean installation και πριν περάσεις OEM drivers ;)

 

όταν κάμεις upgrade θεωρεί διαφορετικό σύστημα απότι το clean. αυτό τονίζω. αλλά και πάλι όλα λύνονται σε 10'

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα ήταν και οι δύο φορές σε clean installation και πριν περάσεις OEM drivers ;)

 

όταν κάμεις upgrade θεωρεί διαφορετικό σύστημα απότι το clean. αυτό τονίζω. αλλά και πάλι όλα λύνονται σε 10'

 

Α,ναι εχεις δικιο!Ηταν clean installation!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

http://img362.imageshack.us/img362/6734/captureml0.th.jpg

Έχετε κάμια ιδέα γιατί μου βγάζει θαυμαστικό στην δεύτερη κάρτα γραφικών;

Έχω περάσει τους drivers της nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: Όταν παίζω pro μετά απο 20-30 λεπτά η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να κουνήσω το ποντίκι..Χρησιμοποιώ μοχλό..Τι φταίει;Επίσης γιατί όταν ανοίγω ένα πρόγραμμα όπως ο media player μου βγάζει το παραθυρο σύνδεσης στο ιντερνετ..
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: Όταν παίζω pro μετά απο 20-30 λεπτά η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να κουνήσω το ποντίκι..Χρησιμοποιώ μοχλό..Τι φταίει;Επίσης γιατί όταν ανοίγω ένα πρόγραμμα όπως ο media player μου βγάζει το παραθυρο σύνδεσης στο ιντερνετ..

λογικα θα θέλει να μπει μέσα για να κάμει update. δεν είναι τπτ κακό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβληματακι:

 

Οταν απο τον Windows Explorer ανοιγω ενα φακελο που εχει μεσα καμια 20αρια αρχεια divx 300 ΜΒ το καθενα, αργει να μου δειξει τα περιεχομενα του φακελου.

Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

αν γίνεται μόνο για divx τότε κατά 99% φταίει ο codec. πιο πίσω αναφέρουμε κάποια συμβατά codecs.

 

εμένα το τελευταίο ffdshow δε δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: Όταν παίζω pro μετά απο 20-30 λεπτά η οθόνη μαυρίζει και πρέπει να κουνήσω το ποντίκι..Χρησιμοποιώ μοχλό..Τι φταίει;Επίσης γιατί όταν ανοίγω ένα πρόγραμμα όπως ο media player μου βγάζει το παραθυρο σύνδεσης στο ιντερνετ..

 

Για το πρωτο ισως να μπαινει σε λειτουργια η προφυλαξη οθονης δες τις ρυθμισεις.

για το δευτερο σιγουρα δεν ειναι καποιο Update, και θα πρεπει να δεις τι φταιει, ισως να ψαχνει καποιο Codec στην χειροτερη μπορει να τσιμπησες κανενα ιο.

 

λογικα θα θέλει να μπει μέσα για να κάμει update. δεν είναι τπτ κακό.

 

 

Στα βιστα τα updates ειναι silent στο backround και συνηθως γινονται ολα απο το Control panel/security/ update.

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει αυτό?

 

σχεδόν ΚΑΘΕ εφαρμογή της msft όταν την ανοίγεις (αλλά και ακόμα περισσότερα services) ψάχνει σύνδεση στο νετ.

 

αυτό είναι το ίδιο σε κάθε windows από τα 2K και μετά.

 

(μια ματιά στον windows defender, στα προγράμματα που έχουν πρόσβαση στο νετ θα σε πίσει ;) )

 

Υ.Γ. αν είναι horse θα το είχε βρει ο defender, αν είναι ιός λογικά το AV που θα έχεις, έχεις? :lol:

όταν μιλάς για κάθε πρόγραμμα, ποιά εννοείς? πχ ακόμα και το calc?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς? για το θέμα του hold'em?

 

είναι απλά απαγόρευση των ηλεκτρονικών τυχερών παιχνιδιών στην ΕΕ. δεν βρίσκω κάτι άλλο .

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει αυτό?

 

σχεδόν ΚΑΘΕ εφαρμογή της msft όταν την ανοίγεις (αλλά και ακόμα περισσότερα services) ψάχνει σύνδεση στο νετ.

 

αυτό είναι το ίδιο σε κάθε windows από τα 2K και μετά.

 

(μια ματιά στον windows defender, στα προγράμματα που έχουν πρόσβαση στο νετ θα σε πίσει ;) )

 

Υ.Γ. αν είναι horse θα το είχε βρει ο defender, αν είναι ιός λογικά το AV που θα έχεις, έχεις? :lol:

όταν μιλάς για κάθε πρόγραμμα, ποιά εννοείς? πχ ακόμα και το calc?

 

Δεν νομιζω οτι καθε φορα που ανοιγεις ενα προγραμμα σου βγαζει παραθυρο να συνδεθει στο νετ? και αν συμβαινει αυτο τοτε δεν εχεις τις καταλληλες ρυθμισεις, οσο για το defender τα αξιοπιστα προγραμματα τα αφηνει χωρις ειδοποιηση, τωρα αν νομιζεις οτι με το defender και ενα καλο AV εισαι ενταξει επετρεψε μου να διαφωνω, αν προσεξες το θεμα του ιου το ανεφερα σαν την χειροτερη περιπτωση, πιο φυσικο θα ηταν το πρωτο που ανεφερα (Codec) αλλα το να ψαχνουμε καθετι που μας κανει εντυπωση μονο κακο δεν ειναι, κακο ειναι οι ευκολες απαντησεις οπως ελαφρα τη καρδια εδωσες χωρις να αποτελει αυτο μομφη αλλα με τα τοσα που εχω δει προτρεπω να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα και ειδικα τετοια που ειναι καθησηχαστικα. Οσο για την ερωτηση σου στο τελος να το παρω ως ειρωνια η πραγματικα δεν ξερεις και θελεις να μαθεις?:!:

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση πάει στο μέλος tiraklakis:

 

όταν μιλάς για κάθε πρόγραμμα, ποιά εννοείς? πχ ακόμα και το calc?

 

και όχι στο μέλος alfa :)

Υ.Γ. για τα άλλα ουδέν σχόλιον

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση πάει στο μέλος tiraklakis:

 

όταν μιλάς για κάθε πρόγραμμα, ποιά εννοείς? πχ ακόμα και το calc?

 

και όχι στο μέλος alfa :)

Υ.Γ. για τα άλλα ουδέν σχόλιον

 

:X :)

 

end of off topic

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα εκανα ενα ψαξιμο αλλα δεν καταλαβα καλα οσο αναφορα το bsplayer 2.16 το εχω εγκαταστηση για να βλεπω ταινιες με υποτιτλους αλλα βλεπω μονο υποτιτλους και οχι εικονα!!! πρεπει να περασω καποιους codecs ? η δεν παιζει το bsplayer ?

 

και κατι τελευταιο μεσα στα update μου εβγαλε και διαφορες γλωσσες για εγκατασταση καποια στιγμη θα βγαλει και για ελληνικα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...