Jump to content

[Project] Virtual Keyboards και ελληνικά με 160 χαρακτήρες


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To plhktrologio ayto einai sxedon teleio kata thn gnwmh mou!

Ekeina pou leipoun meta apo mia mera xrhshs, einai:

-Oposdhpote ena akomh plhktro gia diorthwsh lathwn plhktrologishs.(Backspace) (to kyriotero, mias kai o tropos pou exei, sthn praksh kai idiws otan biazesai einai gelios)

-Ena akomh board gia kanonika Ellhnika.

-Ena plhktro gia keno sto Board twn arithmwn

 

Deyan, mhpws tha mporouses na kaneis kati se ayta?

Prospathhsa ligo, alla den katafera tipota.

To brhka poly xrhsimo to programmataki, kai pisteyw oti meta den xreizesai kanena allo. Den theleis meta penaki gia otidhpote.

 

Θα καθίσω να φτιάξω ένα board (για την ακρίβεια 2 χρειάζονται, ένα για κεφαλαία και ένα για πεζά...) με ελληνικά όσο πιο σύντομα γίνεται.

 

Α! Ξέχασα να πώ!!

Το backspace γίνεται με την κίνηση του πενακιού ή του χεριού προς τα πίσω!

Το space με την κίνηση προς τα εμπρός, και με ακόμα μεγαλύτερη προς τα εμπρός η παύλα -

Το enter με την κίνηση προς τα κάτω.

Καλό;;!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό αλλά σε βολεύει?? Εγώ όλο και σε κάποιο κουμπί επάνω πέφτω κι αντί για να σβήσω γράφω κι άλλη βλακεία :lol:

 

Πάντως σε αυτό που φτιάχνω έχω βάλει και κουμπί για space και για backspace...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόον, σε συνεργασία και με το hab φέραμε εις πέρας τη διαμόρφωση του Blimkeys, του πληκτρολογίου που πλέον θα μας λύσει τα χέρια! Ότι προτάσεις για διορθώσεις έχετε μετά από τη χρήση του θα χαρούμε να τις συζητήσουμε!

 

[ATTACH]9259[/ATTACH]

[ATTACH]9260[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγχαρητηρια.ειναι καταπληκτικο!!!μονο που σε μενα για καποιο λογο δε δουλευει.ενω φαινεται εγκατεστημενο δεν μπορω να το επιλεξω στα μηνυματα.καμια ιδεα;και παλι μπραβο σας!!!

 

τελικα βαλε,βγαλε δουλεψε...παντως πολυ μου αρεσε και παλι μπραβο,γλιτωσαμε απο κουμπακια ψειρες...

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγχαρητηρια.ειναι καταπληκτικο!!!μονο που σε μενα για καποιο λογο δε δουλευει.ενω φαινεται εγκατεστημενο δεν μπορω να το επιλεξω στα μηνυματα.καμια ιδεα;και παλι μπραβο σας!!!

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά δοκίμασε τα κλασσικά...

Απεγκατέστησέ το, κάνε soft reset, ξαναεγκατέστησέ το, soft reset πάλι...

 

:edit: και μένα το έκανε τώρα, Με το soft reset πάντως έφτιαξε... περίεργο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Para polla eyxaristw ston hab kai ston deyan!!!

Eisaste apisteytoi! Den perimena na exete kati toso grhgora!

Ayrio tha perasei apo kalo test to programmataki!

Pisteyw oti einai h kalyterh lysh mexri stigmhs, gia plhktrologish me to ena xeri!!!

Eyxaristw kai pali!!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόον, σε συνεργασία και με το hab φέραμε εις πέρας τη διαμόρφωση του Blimkeys, του πληκτρολογίου που πλέον θα μας λύσει τα χέρια! Ότι προτάσεις για διορθώσεις έχετε μετά από τη χρήση του θα χαρούμε να τις συζητήσουμε!

 

[ATTACH]9259[/ATTACH]

[ATTACH]9260[/ATTACH]

Πολύ καλό guys.

Δεν ξέρω ποσο καλό θα είναι στην πράξη, αλλά η προσπάθεια μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Να και η δικιά μου "εκδοχή". Μοιάζει λίγο περισσότερο με το PhonePad.

Τα πλήκτρα με τα τετράγωνα είναι (κατά σειρά) backspace, enter, space-tab.

Στο αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι backspace, space-enter-tab.

Για αρχικό (default) έχω βάλει το πληκτρολόγιο SMS.

 

Τροποποίηση:

Θα το βρείτε στο μήνυμα #43.

Link to comment
Share on other sites

εγς δεν μποορώ να το επιλέξω ρε γμτ :( παρόλο που το έκανα Install χειροκίνητα και με το cab, το διαλέγω και μου εμφανίζει το default των windows :(
Link to comment
Share on other sites

Τυχερος εισαι εσυ!Εγω 2 φορες εκανα install το cab και της 2 φορες τα επεξε το 3300 μου!Format-backup!:cry:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε και μια βόλτα από το site του τύπου που έδωσα παραπάνω, μπείτε και στο forum μπορεί αυτά να λύνονται. Πάντως εμένα μια φορά που κρέμασε το ppc ήταν όταν πάτησα να ανοίξω το πληκτρολόγιο ενώ δεν είχε ολοκληρωθεί ή αντικατάσταση του txt, και με soft reset όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Να και η δικιά μου "εκδοχή". Μοιάζει λίγο περισσότερο με το PhonePad.

Τα πλήκτρα με τα τετράγωνα είναι (κατά σειρά) backspace, enter, space-tab.

Στο αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι backspace, space-enter-tab.

Για αρχικό (default) έχω βάλει το πληκτρολόγιο SMS.

 

Αγγελε καμιά βελτίωση του απλού μπλέ με κάτι πιό sic δεν παίρνει ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα κι εγώ να κάνω μερικές αλλαγές στα χρώματα αλλά σα να έχει κάποιο bug με τη μπάρα όπου είναι η επιλογή πληκτρολογίου και δεν αλλάζει το χρώμα από τα γράμματα. Θα το προσπαθήσω πάλι και θα κάνω post εάν έχω νέα...
Link to comment
Share on other sites

Να και η δικιά μου "εκδοχή". Μοιάζει λίγο περισσότερο με το PhonePad.

Τα πλήκτρα με τα τετράγωνα είναι (κατά σειρά) backspace, enter, space-tab.

Στο αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι backspace, space-enter-tab.

Για αρχικό (default) έχω βάλει το πληκτρολόγιο SMS.

 

http://img329.imageshack.us/img329/1310/blimkeysgrtk9.th.png

 

Angele, kalh h lysh pou ebgales, alla merikes diorthwseis:

-Molis pathseis to erwthmatiko ; tote peftei se 70 xarakthres to sms.

-Mporeis na baleis to board tou sms na grafei kai sms anti gia ΑΒΓ;

-Mporeis na kaneis to "αβγ" να ειναι και "ΑΒΓ"; Kefalaia dhladh. (Sto idio board an ginete)

 

Και μια γενικη ερωτιση. Μπορουμε να αλλαξοθμε τον χρονο πατηματος πληκτρων; Να εχουμε πιο πολυ χρονο δηλαδη, π.χ. για να πατησω 3 φορες μεχρι να βγει το "Γ"

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόον, σε συνεργασία και με το hab φέραμε εις πέρας τη διαμόρφωση του Blimkeys, του πληκτρολογίου που πλέον θα μας λύσει τα χέρια! Ότι προτάσεις για διορθώσεις έχετε μετά από τη χρήση του θα χαρούμε να τις συζητήσουμε!

 

[ATTACH]9259[/ATTACH]

[ATTACH]9260[/ATTACH]

 

deyan k hab, na kanw kapoies protaseis;

-Mporeis sta symbola na prostheseis kai thn - payla? -

-Mporeis to backspace na to exeis mono tou? Giati an theleis na sbhseis 3-4 grammata, patas kata lathos kai to #, to opoio to douleyeis para poly spania.

 

Exw na pw oti to programma kai ta boards pou kanate einai teleia! Kanei sxedon axreiasto to penaki.

To mono pou den exei einai T9. Alla mhn ta theloume kai ola dika mas.:D

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Και μια γενικη ερωτιση. Μπορουμε να αλλαξοθμε τον χρονο πατηματος πληκτρων; Να εχουμε πιο πολυ χρονο δηλαδη, π.χ. για να πατησω 3 φορες μεχρι να βγει το "Γ"

 

Δυστυχώς εκεί που έχουμε εμείς δυνατότητα ρυθμίσεων (στο txt) δεν υπάρχει τέτοια επιλογή...

 

deyan k hab, na kanw kapoies protaseis;

-Mporeis sta symbola na prostheseis kai thn - payla? -

-Mporeis to backspace na to exeis mono tou? Giati an theleis na sbhseis 3-4 grammata, patas kata lathos kai to #, to opoio to douleyeis para poly spania.

 

Exw na pw oti to programma kai ta boards pou kanate einai teleia! Kanei sxedon axreiasto to penaki.

To mono pou den exei einai T9. Alla mhn ta theloume kai ola dika mas.:D

 

Έχεις δίκιο για το backspace, το είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά αμελούσα να το αλλάξω...

Έβαλα λοιπόν το # από την άλλη μεριά ώστε να μείνει μόνο του το backspace.

Επίσης έβαλα την - παύλα και άλλαξα λιγάκι τα σύμβολα.

Τώρα για το Τ9 θα βγει κάποια στιγμή, το θέμα είναι για να γίνει στα ελληνικά δεν θα είναι απλό δυστυχώς...

 

Ορίστε λοιπόν:

[ATTACH]9283[/ATTACH]

[ATTACH]9282[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

-Mporeis na baleis to board tou sms na grafei kai sms anti gia ΑΒΓ;

 

Το board του sms δε γράφει τίποτα επειδή είναι το default (πάντα επιστρέφει σε αυτό, αν δεν έχεις άλλο board επιλεγμένο). Το board που γράφει ΑΒΓ έχει τους κανονικούς ελληνικούς χαρακτήρες (κεφαλαία) και όχι αυτούς που χρειαζόμαστε για τα sms. Αυτό εννοείς;

 

 

-Mporeis na kaneis to "αβγ" να ειναι και "ΑΒΓ"; Kefalaia dhladh. (Sto idio board an ginete)

 

Εννοείς να είναι στο ίδιο board και τα μικρά και τα κεφαλαία.

Δηλαδή, π.χ. στο πρώτο πλήκτρο να γράφει "αΑβΒγΓάΆ"; Αν αυτό εννοείς, νομίζω πως δε θα είναι καθόλου πρακτικό.

 

Όσο για το ερωτηματικό, έχεις δίκιο και θα το διορθώσω στο επόμενο που θα ανεβάσω. Και σ' αυτό θα προσπαθήσω να κάνω και καμμιά αλλαγή στα χρώματα, αν βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

-Έχω κάνει κάποιες αλλαγές στα χρώματα τελικά.

(Το καφέ χρώμα των γραμμάτων στη δεξιά στήλη δεν μπορεί να αλλάξει.)

 

-Το πρόβλημα με το ερωτηματικό το διόρθωσα.

 

-Στα πλήκτρα backspace, space, και enter, έχω γράψει δίπλα τι κάνει το καθένα, για να μην τα χάνουμε με όλα αυτά τα τετραγωνάκια.

Απλά χρειάζεται προσοχή, όταν θα πατάμε για δεύτερη φορά τα πλήκτρα αυτά πρέπει να αφήνουμε να περνά λίγος χρόνος.

[Όπως συμβαίνει δηλαδή και με τα υπόλοιπα πλήκτρα, όταν γράφουμε π.χ. λέξεις με το ίδιο γράμμα συνεχόμενο (Άγγελος) ή τον ίδιο αριθμό συνεχόμενα.]

(Πατώντας 2 φορές το spc παίρνουμε το tab. Στο αριθμητικό πληκτρολόγιο πατώντας δεύτερη φορά το spc παίρνουμε enter και τρίτη φορά το tab.)

 

http://img138.imageshack.us/img138/6033/blimkeysgrku0.png

 

Τροποποίηση:

Το πιο πάνω σκιν, αλλά χωρίς ενδείξεις στα πλήκτρα λειτουργίας (bsp, spc κλπ.). Επίσης, οι αριθμοί και τα σύμβολα είναι σε διαφορετικά board.

 

http://img297.imageshack.us/img297/4647/blimkeysgr2yt1.png

 

Θα τα βρείτε και τα δύο σε αυτό το συμπιεσμένο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση του πληκτρολογίου για δοκιμή στο S200 (ACE Hellas) μου και τα έπαιξε!...

 

Έμενε σε μία άσπρη οθόνη στην εκκίνηση και δεν αντιδρούσε σε τίποτε εκτός από reset... Δεν ξέρω τι το προκάλεσε, ίσως συνδυασμός εφαρμογών ή κάτι άλλο!...

 

Έκανα hard reset και τώρα restore από το Sprite Backup που ελπίζω να ολοκληρωθεί σωστά γιατί πολύ αργεί!...

 

Προσοχή λοιπόν, πάρτε κανένα backup πριν την εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω με Π-3300 απο ace!Ασπρη οθονη και format!
Link to comment
Share on other sites

-Έχω κάνει κάποιες αλλαγές στα χρώματα τελικά.

(Το καφέ χρώμα των γραμμάτων στη δεξιά στήλη δεν μπορεί να αλλάξει.)

 

-Το πρόβλημα με το ερωτηματικό το διόρθωσα.

 

-Στα πλήκτρα backspace, space, και enter, έχω γράψει δίπλα τι κάνει το καθένα, για να μην τα χάνουμε με όλα αυτά τα τετραγωνάκια.

Απλά χρειάζεται προσοχή, όταν θα πατάμε για δεύτερη φορά τα πλήκτρα αυτά πρέπει να αφήνουμε να περνά λίγος χρόνος.

[Όπως συμβαίνει δηλαδή και με τα υπόλοιπα πλήκτρα, όταν γράφουμε π.χ. λέξεις με το ίδιο γράμμα συνεχόμενο (Άγγελος) ή τον ίδιο αριθμό συνεχόμενα.]

(Πατώντας 2 φορές το spc παίρνουμε το tab. Στο αριθμητικό πληκτρολόγιο πατώντας δεύτερη φορά το spc παίρνουμε enter και τρίτη φορά το tab.)

 

http://img151.imageshack.us/img151/4549/blimkeysgrrh9.png

 

 

Φίλε angelos_cy το παλιό πληκτρολογιο χωρίς τις περιγραφές στο space,enter κλπ μου ήταν πιο βολικό για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Απλά στο παλιο σου πληκτρολόγιο πέρασα τα χρώματα που έφτιαξες, διόρθωσα το '' ; "" (03b) έμεινα με τα τετραγωνακια που δεν μου είναι πρόβλημα και όλα εντάξει. Ευχαριστουμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω με Π-3300 απο ace!Ασπρη οθονη και format!

 

Tο ίδιο και σε εμένα στον Τιτάνα... Λευκή οθόνη και hard reset...

 

Προσοχή πάρτε φρέσκο backup καποιο πρόβλημα πετάει με τα ace hellas μοντέλα. Κρίμα και ήταν τέλειο για one hand χρήση...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παραξενεύομαι που το κάνει αυτό γιατί εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και το χρησιμοποιώ αρκετά.

 

Μήπως να ψάξουμε κάποια κοινά στοιχεία, έχει δλδ τύχει αυτό το πράγμα μόνο στα της ACE hellas μοντέλα ή και σε άλλα; Και άν είναι της ACE hellas έχει κάνει το upgrade για τους 160 χαρακτήρες ή οχι; Μήπως έτσι βγάλουμε κάποια άκρη και ζητήσουμε να διορθωθεί στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου τρέχει και είμαι με wwe αγορασμένο απο γερμανία qtek 9100. εσάς που σας κρέμασε μήπως είχατε εγκατεστημένο το resco keybord?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος δεν εχω resco εγκατεστημενο.Deyan εχω το της Ace με το upgrade.επισης εχω φορτωσει πολλα προγραματα και δεν μπορω να καταλαβω αν καποιο απο αυτα δημιουργει το προβλημα.Μυθε οντως ειναι κριμα να μην μπορω να στελνω μηνυματα με το ενα χερι και αυτος ειναι ο λογος,που προσπαθησα να το κανω εγκατασταση 2 φορες!:O Δεν πειραζει ομως,μεχρι και αν βρεθει λυση,με παρηγορει το hikeyboard!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...