Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιταζα τις χρεωσεις της planetsim για εξωτερικο. Συγκεκριμενα, με ενδιαφερε να εχω internet στην ελβετια, μεσω της planetsim. Περιαγωγη δεδομενων.

Ή εγω κανω καποιο λαθος, ή αυτοι ειναι απλα Πανάκριβοι!!!!

 

0,959 ευρω, με χρεωση λεει σε κομματια των 100kb.

Δηλαδη για 1mb, θελει 9,59 ευρω?????????

 

Η vodafone mobile connect που εχω, και ειναι και προπληρωμενη(ακριβη εξαρχης δηλαδη), μου παει καπου 8,κατι ευρω για περιαγωγη data σε ελβετια.

 

Κανω καποιο λαθος, ή πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες?

Μιλω παντα για mobile internet, μεσω της planetsim σε αλλη χωρα.

 

Oι κάρτες αυτές είναι κυρίως για ομιλία. Η επιλογή data δε μπορεί προφανώς να συναγωνιστεί αυτή της Vodafone ή μιας μεγάλης αντίστοιχης εταιρίας. Μπορεί όμως να είναι πολύ ανταγωνιστικές για χωρες εκτός Ευρωπης στην ομιλία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτη η τελευταια καρτα δε πιστευω να θελει και αυτη ταυτοποιηση?χαχαχα.μην ψαρωνετε!στο χερι μας ειναι να μην κανουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το νούμερο που έχεις τι χρεώσεις έχει όταν σε καλούν από Ελλάδα; Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ έχει γραφτεί

Αντιστοιχη με αυτη την κάρτα μπορείς να αγοράσεις και από Ελλάδα. Λέγεται planetsim. Δες http://www.planetsim.gr

Το κόστος για να σε καλούν είναι κόστος προς κινητο Εσθονίας, τουλάχιστον από ΟΤΕ

 

Μέχρι το καλοκαίρι έτσι ήταν. Ξανατσέκαρε από το σάιτ για σιγουριά. Επίσης μπορείς να καλείς μέσω καρτών διεθνών συνδιαλέξεων από σταθερά ΟΤΕ (για άλλους παρόχους δεν ξέρω τίποτα) με αρκετά χαμηλότερο από τον ΟΤΕ κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ έχει γραφτεί

 

 

Μέχρι το καλοκαίρι έτσι ήταν. Ξανατσέκαρε από το σάιτ για σιγουριά. Επίσης μπορείς να καλείς μέσω καρτών διεθνών συνδιαλέξεων από σταθερά ΟΤΕ (για άλλους παρόχους δεν ξέρω τίποτα) με αρκετά χαμηλότερο από τον ΟΤΕ κόστος.

 

και αυτό θέλει τσεκάρισμα γιατί κάποιοι πάροχοι χρεώνουν ακριβότερα από ΟΤΕ προς το συγκεκριμένο πρόθεμα Εσθονίας και κάποιοι voip πάροχοι (π.χ. betamax) δεν είναι πολύ αξιόπιστοι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τώρα που το θυμήθηκα!

Διάβασα στο σάιτ τους ότι πρέπει να πάμε και να ταυτοποιήσουμε και τα planetsim μας.

WTF... επιτέλους :mad:

 

Κανένας δεν το έχει ποστάρει αυτό εδωπέρα;

 

http://planetsim.gr/user_files/planetsim_number_declaration_gr.pdf

 

Μπήκα για να δω τις χρεώσεις στις ΗΠΑ (αρκετά ακριβές για τη δική μου περίπτωση χρήσης) και έπεσα πάνω στην ανακοίνωση αυτή...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα!

Διάβασα στο σάιτ τους ότι πρέπει να πάμε και να ταυτοποιήσουμε και τα planetsim μας.

WTF... επιτέλους :mad:

 

Κανένας δεν το έχει ποστάρει αυτό εδωπέρα;

 

http://planetsim.gr/user_files/planetsim_number_declaration_gr.pdf

 

Μπήκα για να δω τις χρεώσεις στις ΗΠΑ (αρκετά ακριβές για τη δική μου περίπτωση χρήσης) και έπεσα πάνω στην ανακοίνωση αυτή...

 

Εγώ την είχα ψυλλιαστεί με το που έβαλε 12% τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας στις κάρτες.

 

Πάντως το ίδιο προϊόν ακριβώς προσφέρει η travel sim και χωρίς ταυτοποίηση, ούτε 12% τέλος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν το έχει ποστάρει αυτό εδωπέρα;

...

 

το συγκεκριμενο εχει αναφερθει αλλου στο myphone.....θυμαμαι να το εχω σχολιασει...

 

...δυστυχως μια ακομα λαθος πτυχη της πολιτικης της κυβερνησης....αναγκαζομαστε να παρακαμπτουμε τον ελληνα εισαγωγεα για να γλυτωσουμε το 12% και την γραφειοκρατια.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ενδέχεται να κάνω ένα tour σε Σόφια, Βελιγράδι, Κων/πολη. Να πάρω καρτοκινητό της εκαστοτε χώρας, εναλλακτική καρτοκινητή ή το κινητό μου;
Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να κάνω ένα tour σε Σόφια, Βελιγράδι, Κων/πολη. Να πάρω καρτοκινητό της εκαστοτε χώρας, εναλλακτική καρτοκινητή ή το κινητό μου;

 

Για Βουλγαρία ισχύει το eurotariff οπότε αν πάρεις μαζί σου ένα φρογκ με διπλασιασμένη πρώτη κάρτα ή ένα μομαντ είσαι οκ. Για Σερβία και Τουρκία οι χρεώσεις περιαγωγής είναι γενικά αρκετά υψηλές οπότε δεν συνιστάται η χρήση ελληνικού καρτοκινητού. Αν πάρεις planetsim θα εχεις εισερχομενες δωρεαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να κάνω ένα tour σε Σόφια, Βελιγράδι, Κων/πολη. Να πάρω καρτοκινητό της εκαστοτε χώρας, εναλλακτική καρτοκινητή ή το κινητό μου;

 

Στην Τουρκία πρέπει να προσέξεις τα παρακάτω:

Για να αποκτήσεις αριθμό καρτοκινητού θα πρέπει να υπογράψεις ένα συμβόλαιο με τον πάροχο (Türkcell, Avea ή Vodafone) και ίσως χρειαστούν μέχρι και 2-3 μέρες μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου. Επιπλέον, προκειμένου να εξασφαλίσεις απρόσκοπτη επικοινωνία, θα πρέπει η συσκευή σου να είναι αγορασμένη στην Τουρκία ή να έχει δηλωθεί στο τελωνείο και να την έχεις καταχωρήσει στα μητρώα της τουρκικής ΕΕΤΤ. Συσκευές των οποίων τα IMEI δεν είναι καταχωρημένες στα τουρκικά μητρώα, λειτουργούν μόνο για λίγες μέρες (1 εβδομάδα) και μετά φράσσεται η λειτουργία τους ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ, όταν εισάγεται τουρκική κάρτα SIM. Είναι αυτονόητο πως το roaming δεν εντάσσεται σε αυτόν τον περιορισμό. Οι χρεώσεις είναι συγκριτικά χαμηλότερες σε σχέση με το roaming, αλλά οι κάρτες ανανέωσης έχουν διάρκεια ισχύος 3 μήνες και ισχύουν οι ανωτέρω περιορισμοί.

 

Συνεπώς, είτε δοκίμασε την τύχη σου με κάποια διεθνή κάρτα SIM, είτε με κάποιο πακέτο τύπου Vodafone Passport.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε σε Planet Sim και σία. Ποια όμως είναι η καλύτερη για την περίπτωσή μου;

 

H αυθεντική travel sim που δεν έχει και χαράτσι 12%. Ο πιο φθηνός τρόπος να παραγγείλεις είναι στο travelsimshop.com

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για ίδιο δίκτυο τι με συμφέρει;

 

Αν εννοείς ελληνικό δίκτυο δεν νομίζω να συμφέρει. Έστω και αν υπάρχει πρόγραμμα unlimited, ο μεν καλών δεν θα χρεώνεται, αλλά εσύ ως καλούμενος θα επιβαρύνεσαι με το κόστος της εισερχόμενης κλήσης, το οποίο είναι αρκετά υψηλό, όταν βρίσκεσαι εκτός ΕΕ. Εξαίρεση οι χωρες που ισχύει το vodafone passport μία από τις οποιες είναι και η Τουρκία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως ότι η κάρτα κοστίζει 30€ με 10€ χρονο ομιλίας.

* Να σημειώσω ότι θα καθίσω γύρω στις 2-3 ημέρες στο κάθε μέρος.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως ότι η κάρτα κοστίζει 30€ με 10€ χρονο ομιλίας.

* Να σημειώσω ότι θα καθίσω γύρω στις 2-3 ημέρες στο κάθε μέρος.

 

Σύμφωνα με το site της εταιρείας η κάρτα δεν λήγει ποτέ, αρκεί να γίνεται μία εξερχόμενη κλήση τουλάχιστον ανά δύο χρόνια. Θα μπορέσεις να την αξιοποιήσεις και σε μελλοντικά ταξίδια.

 

Ακόμη, αν σκεφτείς ότι με 2 ευρώ κατά μ.ο ανά λεπτό προς Ελλάδα, που έχουν τα ελληνικά καρτοκινητά (χωρίς το τέλος συνδρομητών) στα πρώτα 10 λεπτά κλήσεων θα έχεις καλύψει τη διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο μιλάω με την οικογένειά μου, όπου μπορούμε να μιλάμε με unlimited. Μήπως συμφέρει για κάποια χώρα το ελληνικό νούμερο και για κάποια άλλη η travelsim;
Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο μιλάω με την οικογένειά μου, όπου μπορούμε να μιλάμε με unlimited. Μήπως συμφέρει για κάποια χώρα το ελληνικό νούμερο και για κάποια άλλη η travelsim;

 

Ίσως μόνο για Βουλγαρία το ελληνικό.

 

Στον πίνακα χρεώσεων της τραβελ σιμ έχει μία υποσημείωση ότι δεν περιλαμβάνονται τοπικές χρεώσεις (local charges not included).

 

Τί θέλει να πει το ποιητή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μόνο για Βουλγαρία το ελληνικό.

 

Στον πίνακα χρεώσεων της τραβελ σιμ έχει μία υποσημείωση ότι δεν περιλαμβάνονται τοπικές χρεώσεις (local charges not included).

 

Τί θέλει να πει το ποιητή;

 

που ακριβώς το λέει αυτό;

 

Δώσε ένα link να δούμε τι μπορεί να σημαίνει

Link to comment
Share on other sites

που ακριβώς το λέει αυτό;

 

Δώσε ένα link να δούμε τι μπορεί να σημαίνει

 

http://shop.travelsim.com/en/page/view.html?id=38

 

Επιλέγεις χώρα από το χάρτη και σου βγάζει πίνακα με τις χρεώσεις. Εκεί δες την πρώτη υποσημείωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και μενα το θεμα, αλλα περυσι, μολις ειχα αγορασει της sim της UnitedMobile, αυτη εκλεισε!

Και απο τοτε ειμαι πολυ επιφυλακτικος με αυτες τις εταιριες.

Ολα εξαρτωνται απο τις συμφωνιες που εχουν κανει στα διαφορα κρατη, και οπως καταλαβα δεν θελει και πολυ για να βαρεσουν κανονι.

Εγω παντως, μετα το περσινο φιασκο με την united mobile, απογοητευτηκα και το παρατησα το θεμα.

Εμεινα με τη sim στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

http://shop.travelsim.com/en/page/view.html?id=38

 

Επιλέγεις χώρα από το χάρτη και σου βγάζει πίνακα με τις χρεώσεις. Εκεί δες την πρώτη υποσημείωση

 

Δεν το βλέπω αυτο που λες. Εβαλα διάφορες χώρες και δεν το εμφανίζει σε καμιά.

 

Μονο κάποιες επιπλέον χρεώσεις όταν καλείς συγκεκριμένες χώρες μου εμφανίζει...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και μενα το θεμα, αλλα περυσι, μολις ειχα αγορασει της sim της UnitedMobile, αυτη εκλεισε!

Και απο τοτε ειμαι πολυ επιφυλακτικος με αυτες τις εταιριες.

Ολα εξαρτωνται απο τις συμφωνιες που εχουν κανει στα διαφορα κρατη, και οπως καταλαβα δεν θελει και πολυ για να βαρεσουν κανονι.

Εγω παντως, μετα το περσινο φιασκο με την united mobile, απογοητευτηκα και το παρατησα το θεμα.

Εμεινα με τη sim στο χερι.

 

Υπάρχει μία προσφορά εδώ και αρκετό καιρό ανταλλαγής της κάρτας united mobile με travel sim σε αυτό το σύνδεσμο. Ίσως να μην ισχύει πια, γι αυτό καλύτερα στείλε ένα mail να ρωτήσεις, αν σε ενδιαφέρει. Το γεγονός ότι έκλεισε η UM δεν σημαίνει ότι θα κλείσουν και οι άλλες εταιρείες. Υπάρχουν αρκετές πάντως, πολλές με παρουσία πολλών ετών, όπως η ekit.

 

Δεν το βλέπω αυτο που λες. Εβαλα διάφορες χώρες και δεν το εμφανίζει σε καμιά.

 

Μονο κάποιες επιπλέον χρεώσεις όταν καλείς συγκεκριμένες χώρες μου εμφανίζει...

 

http://img188.imageshack.us/img188/2079/screenshot083w.png

 

Εκεί που λέει all prices are exclusive of any local taxes. Ποιά είναι αυτά τα taxes που εννοεί;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...