Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσοχή !

Τα +44.79.. της UNITED MOBILE δεν διατίθενται στην Ελλάδα, ούτε υπάρχουν αντίστοιχες ξυστές κάρτες χρόνου ομιλίας.

Για τις υπερβολικές χρεώσεις κάποιων παρόχων για κλήσεις προς νούμερα United-Mobile το καλύτερο αντίδοτο είναι και οι δύο πλευρές να έχουν UNited-Mobile. Έτσι και κινητοί θα είναι, και η ταρίφα On-Net θα ισχύει, με 0,29/min από και προς τους περισότερους προοροσμούς Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για Λιχτενστάιν η καλύτερη λύση είναι carrefour Μαρινόπουλος με χρέωση 0,25 το λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Για Λιχτενστάιν η καλύτερη λύση είναι carrefour Μαρινόπουλος με χρέωση 0,25 το λεπτό.

 

Το κακό είναι ότι δεν βγαίνουν παντα οι κλήσεις ούτε με αυτούς!

 

Επίσης να σημειώσω ότι η κάρτα με το +447937 νούμερο έχει αρκετά προβλήματα (την εχω πάρει) και δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η +423.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !

Τα +44.79.. της UNITED MOBILE δεν διατίθενται στην Ελλάδα, ούτε υπάρχουν αντίστοιχες ξυστές κάρτες χρόνου ομιλίας.

Μέσα από το επίσημο Site της United Mobile, μπορεί κανείς να αγοράσει χρόνο ομιλίας ή να επιλέξει αυτόματη ανανέωση :)

Για τις υπερβολικές χρεώσεις κάποιων παρόχων για κλήσεις προς νούμερα United-Mobile το καλύτερο αντίδοτο είναι και οι δύο πλευρές να έχουν UNited-Mobile. Έτσι και κινητοί θα είναι, και η ταρίφα On-Net θα ισχύει, με 0,29/min από και προς τους περισότερους προοροσμούς Ευρώπης.

Ή να καλεί μέσω Viva Phone με € 0,25 Min. ή Μέσω κάποιου φθηνού VoIP Provider :p

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν βγαίνουν παντα οι κλήσεις ούτε με αυτούς!

 

Επίσης να σημειώσω ότι η κάρτα με το +447937 νούμερο έχει αρκετά προβλήματα (την εχω πάρει) και δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η +423.

Επειδή το έχω ξανά ακούσει, μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα προβλήματα που σου εμφανίζει και στο που οφείλονται?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξανά ακούσει, μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα προβλήματα που σου εμφανίζει και στο που οφείλονται?

 

Thanks :)

 

Από προσωπική εμπειρία και άλλες συζητήσεις στο prepaidgsm. Σε μένα ενώ κάνει register σε κάποια δίκτυα όταν με καλούν δε χτυπά το τηλέφωνο και ο καλών χρεώνεται. Επίσης έχω σοβαρά προβλήματα με την αναγνώριση κλήσεων (και άλλοι από ότι φαίνεται στο prepaidgsm). Σε κάποιες χώρες που έχει δωρεάν εισερχόμενες (π.χ. Μαρόκο) η κάρτα δε δουλεύει. Κατά συνέπεια δε θα την εμπιστευόμουν σαν μόνη λύση.

Για πες μου (πέρα από betamax που συνήθως δε συνδέει) φτηνό Voip πάροχο για κλήσεις προς +42366. εχεις βρει κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου (πέρα από betamax που συνήθως δε συνδέει) φτηνό Voip πάροχο για κλήσεις προς +42366. εχεις βρει κάποιον;

Κι όμως, με το Voip Buster της Betamax μου δούλεψε κανονικά, και η χρέωση είναι μόνο € 0,200 Min. + VAT

 

Πόσο καιρό έχεις να το δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, με το Voip Buster της Betamax μου δούλεψε κανονικά, και η χρέωση είναι μόνο € 0,200 Min. + VAT

 

Πόσο καιρό έχεις να το δοκιμάσεις?

 

Κάτι παρταπάνω από ένα μήνα. η χρέωση είναι όντως αυτή. Απλά είχα δοκιμάσει και από άλλους κλώνους και δεν εβγαινε.....

Αυτό είναι το φτηνότερο που λες; Σου βγάζει συνέχεια κλήση; Εμένα με χρέωσνε χωρίς καν να καλεί!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρταπάνω από ένα μήνα. η χρέωση είναι όντως αυτή. Απλά είχα δοκιμάσει και από άλλους κλώνους και δεν εβγαινε.....

Αυτό είναι το φτηνότερο που λες; Σου βγάζει συνέχεια κλήση; Εμένα με χρέωσνε χωρίς καν να καλεί!

Σε εμένα δούλεψε κανονικά, μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι φθηνότερο από το VoIP Buster για το πρόθεμα +423 663 και τη Viva Phone για το πρόθεμα +44 7937, όμως εξακολουθώ να το ψάχνω ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Πιο αναλυτικά οι χρεώσεις προς αυτά τα προθέματα είναι:

 

+44 7937 [Jersey Islands - UK]

 

ΟΤΕ [πληροφορίες για τον προορισμό στη σελίδα 4 - ΖΩΝΗ III] € 0,011638 Sec. σε ακέραιο τιμολόγιο - € 0,010460 Sec. σε μειωμένο τιμολόγιο, ήτοι € 0,69828 & € 0,6276, το λεπτό, αντίστοιχα

Viva Phone [κλήση μέσω 825 300 3535] € 0,25 Min. με χρέωση ανά δευτερόλεπτο

VoIP Buster [μετά από δοκιμή μιας και τα νησιά Jersey δεν αναφέρονται στον τιμοκατάλογο για UK] χρέωση € 0,36 Min. + VAT

 

+423 663 [Liechtenstein]

 

ΟΤΕ [πληροφορίες για τον προορισμό στη σελίδα 4 - ΖΩΝΗ VI] € 0,037830 Sec. σε ακέραιο τιμολόγιο - € 0,034922 Sec. σε μειωμένο τιμολόγιο, ήτοι € 2,2698 & € 2,09532

Viva Phone Μη επιτρεπόμενος προορισμός!

VoIP Buster [μετά από δοκιμή για επαλήθευση χρέωσης προς Liechtenstein Mobile] χρέωση € 0,200 Min. + VAT

 

 

To voipbuster χρεώνει 0,18 (+vat) για Αγγλία-κινητό. Μήπως η κλήση σου διηρκεσε 2 λεπτά;; Μόνο έτσι δικαιολογείται το 0,36. Αλλιώς πως;

Link to comment
Share on other sites

To voipbuster χρεώνει 0,18 (+vat) για Αγγλία-κινητό. Μήπως η κλήση σου διηρκεσε 2 λεπτά;; Μόνο έτσι δικαιολογείται το 0,36. Αλλιώς πως;

Έχεις δίκιο, είχα ξεχάσει πως το VoIP Buster χρεώνει τις κλήσεις ανά λεπτό, μιας και η διάρκεια του Test κράτησε 00:01:33, για αυτό με χρέωσε € 0,360... :p

 

Στο Δεύτερο Test με διάρκεια 00:01:00, η χρέωση ήταν € 0,180 :)

 

Διόρθωσα και το Post μου με τις τιμές :cool:

Link to comment
Share on other sites

...μια που βλεπω οτι γινεται συζητηση για το θεμα....προσωπικη

αποψη... η Εσθονικη Καρτα (Travel Sim) ειναι πολυ καλυτερη.....

 

ΥΓ....και να προσθεσω οτι υπηρξα χρηστης ολων σχεδων των διεθνων καρτων.....

...Ισλανδια, Αγγλια (Jersey, Man), Λιχτενσταιν, Εσθονια...κλπ...

καθως και πολλων εθνικων.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...μια που βλεπω οτι γινεται συζητηση για το θεμα....προσωπικη

αποψη... η Εσθονικη Καρτα (Travel Sim) ειναι πολυ καλυτερη.....

 

ΥΓ....και να προσθεσω οτι υπηρξα χρηστης ολων σχεδων των διεθνων καρτων.....

...Ισλανδια, Αγγλια (Jersey, Man), Λιχτενσταιν, Εσθονια...κλπ...

καθως και πολλων εθνικων.....

Είναι όμως και αρκετά ακριβότερη σε ορισμένες περιπτώσεις, σε σχέση με την United Mobile :p

 

Όταν λες καλύτερη, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως και αρκετά ακριβότερη σε ορισμένες περιπτώσεις, σε σχέση με την United Mobile :p

 

Όταν λες καλύτερη, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

 

Thanks :)

 

...η εσθονικη εχει χρεωσεις ΕΕ οταν σε περνουν....τωρα αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις ακριβοτερη δεν το εχω ψαξει....

 

το κυριωτερο ομως ειναι οτι οι αλλες εχουν μεγαλα προβληματα συνδεσης...επειδη ταξειδευω πολυ συχνα αυτο βλεπω...η δευτερη καλυτερη ειναι η united Λιχτενσταιν...αλλα πολυ ακριβες χρεωσεις οταν σε περνουν....η united αγγλιας ειναι μαπα....αλλου συνδεεται...αλλου οχι....η αναγνωριση κλησεων ειναι αμφιβολη.....οποτε μονοδρομος η εσθονικη....γνωμη μου βεβαια...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...η εσθονικη εχει χρεωσεις ΕΕ οταν σε περνουν....τωρα αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις ακριβοτερη δεν το εχω ψαξει....

 

το κυριωτερο ομως ειναι οτι οι αλλες εχουν μεγαλα προβληματα συνδεσης...επειδη ταξειδευω πολυ συχνα αυτο βλεπω...η δευτερη καλυτερη ειναι η united Λιχτενσταιν...αλλα πολυ ακριβες χρεωσεις οταν σε περνουν....η united αγγλιας ειναι μαπα....αλλου συνδεεται...αλλου οχι....η αναγνωριση κλησεων ειναι αμφιβολη.....οποτε μονοδρομος η εσθονικη....γνωμη μου βεβαια...

 

Σε Test που έκανα με την United Mobile + [+44 7937 UK - Jersey] μέσω VoIP, όλα μου μου δούλεψαν άψογα -εκτός από την αναγνώριση κλήσης-, αλλά αυτό δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα :p

 

Για United Mobile + [+44 7937 UK - Jersey] αλλά και γενικά για Αγγλικά κινητά, συμφέρουν με τρέλα οι:

 

  1. InterVoIP με χρέωση € 0,070 το λεπτό [έχει αναφερθεί πως δεν έχει πάντα εγγυημένη ποιότητα συνομιλίας]
  2. PoivY με χρέωση € 0,071 το λεπτό [δοκιμασμένο, άψογο]
  3. SMSdiscount με χρέωση € 0,083 το λεπτό

 

Για United Mobile [+423 663 Liechtenstein] δεν έχω βρει κάτι φθηνότερο από τους:

 

  1. VoiceTrading με χρέωση € 0,0416 το λεπτό [σε GREYroute]
  2. DialNow με χρέωση € 0,119 το λεπτό
  3. SMSdiscount με χρέωση € 0,214 το λεπτό

 

Για Εσθονικό κινητό βρήκα τα εξής:

 

  1. VoiceTrading με χρέωση € 0,0957 το λεπτό [σε GREYroute]
  2. DialNow με χρέωση € 0,107 το λεπτό
  3. PoivY με χρέωση € 0,119 το λεπτό

 

 

Και μιας και το παλεύουμε τόσο πολύ τη θέμα, έφτιαξα έναν πίνακα και τον ανέβασα στο adslgr αλλά θα τον βάλω και εδώ:

 

 

Μετά από αρκετό ξεσκαρτάρισμα, κατάφερα και έφτιαξα μια λίστα με τους φθηνότερους VoIP Providers [Poivy, SMSdiscount, InterVoIP] για τους πιο δημοφιλείς προορισμούς προς Ελλάδα αλλά και του Εξωτερικού, όπως, Κύπρος, Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία και Η.Π.Α.

 

Το κόκκινο χρώμα υποδηλώνει τους φθηνότερους VoIP Providers συνολικά, ή/και της φθηνότερες χρεώσεις ανά προορισμό.

 

Το πορτοκαλί χρώμα υποδηλώνει την αμέσως φθηνότερη χρέωση ανά προορισμό.

 

Το πράσινο χρώμα με την ένδειξη FREE* υποδηλώνει πως ναι μεν οι κλήσεις προς τον συγκεκριμένο προορισμό είναι δωρεάν, άλλα, υπόκεινται σε χρονικούς περιορισμούς ή τέλος πάγιο κλήσης.

 

Το --- υποδηλώνει πως ο συγκεκριμένως προορισμός δεν είναι προσβάσιμος από τον VoIP Provider.

 

 

P.S. αν και φαινομενικά ορισμένοι προορισμοί -ιδίως οι μαρκαρισμένοι με κόκκινο- φαίνεται να έχουν το ίδιο κόστος, στην πραγματικότητα η διαφορά τους μπορεί να κυμαίνεται σε μια αυξομείωση του €0,001 με €0,009, αλλά με το Excell δεν μπόρεσα να τις περάσω στον πίνακα, οπότε καλό θα ήταν για τις ακριβείς διαφορές, να επισκεφθείτε τα Sites των VoIP Providers που σας ενδιαφέρουν.

 

 

http://img137.imageshack.us/img137/3491/voipprovidersratesba5.th.gifhttp://img137.imageshack.us/images/thpix.gif

 

 

Όλες οι τιμές, είναι VAT Included.

Link to comment
Share on other sites

...ολα αυτα Dromeas καλα ειναι και χρησιμα :)....πλην ομως...οι περισσοτεροι που με περνουν εμενα τουλαχιστον τηλεφωνο οταν ειμαι εξω ειναι φιλοι, συνεργατες, συναδελφοι κλπ...δεν ασχολουνται με Voip...αλλα με κλασσικο ΟΤΕ η εναλλακτικους...

 

οποτε αν δουν χρεωσεις προς κινητο Λιχτεν η Jersey-Man στα υψη....θα τους ερθει καπως....

 

..και οπως ειπα και πριν...υπαρχει και το προβλημα κατα ποσο το νουμερο συνδεεται στο δικτυο της χωρας που βρισκεσαι.....;)

 

ΥΓ...εχεις καμμια λυση σταθερο VOIP (οποιαδηποτε χωρας ΕΕ) προωθηση σε διεθνες καρτοκινητο;;;;....αυτο θα βολευε πολυ.... :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...μια που βλεπω οτι γινεται συζητηση για το θεμα....προσωπικη

αποψη... η Εσθονικη Καρτα (Travel Sim) ειναι πολυ καλυτερη.....

 

ΥΓ....και να προσθεσω οτι υπηρξα χρηστης ολων σχεδων των διεθνων καρτων.....

...Ισλανδια, Αγγλια (Jersey, Man), Λιχτενσταιν, Εσθονια...κλπ...

καθως και πολλων εθνικων.....

 

Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου ότι η Εσθονική είναι αρκετά σταθερή. Μάλιστα την πουλάνε και στην Ελλάδα τώρα (rebranded).

Ομως πολύ ικανοποιημένος είμαι κα με την UM (+423). Αν εξαιρέσεις το πόσο ακριβό είναι να σε καλέσουν.

Αναφορικά με τη συνδεσιμότητα αντιμετώπισα αρκετά προβλήμα σύνδεσης στο Εσθονικό νούμερο και με voip παρόχους. Χρεωνόσουν χωρίς να μιλήσεις, δε γινόταν σύνδεση κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς εμπειρία με United Mobile ή ΙCQ SIM (πρακτικά το ίδιο, με φτηνότερο μήνυμα) στην Κούβα; Ενδιαφέρομαι για επικοινωνία Κούβα-Ελλάδα, Κούβα-Αγγλία και Ελλάδα-Κούβα. Όπως βλέπω οι αγγλικοί αριθμοί της UM δεν λειτουργούν στην Κούβα, άρα αναγκαστικά δεν αποφεύγεται η κλήση σε αριθμό Λιχτενστάιν, με υψηλότερη χρέωση.

 

Γενικότερα, έχει κανείς να προτείνει άλλη λύση για την επικοινωνία μεταξύ των προορισμών που προανέφερα (πλην του Skype, που λόγω δορυφορικής σύνδεσης θα σέρνεται);

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με United Mobile ή ΙCQ SIM (πρακτικά το ίδιο, με φτηνότερο μήνυμα) στην Κούβα; Ενδιαφέρομαι για επικοινωνία Κούβα-Ελλάδα, Κούβα-Αγγλία και Ελλάδα-Κούβα. Όπως βλέπω οι αγγλικοί αριθμοί της UM δεν λειτουργούν στην Κούβα, άρα αναγκαστικά δεν αποφεύγεται η κλήση σε αριθμό Λιχτενστάιν, με υψηλότερη χρέωση.

 

Γενικότερα, έχει κανείς να προτείνει άλλη λύση για την επικοινωνία μεταξύ των προορισμών που προανέφερα (πλην του Skype, που λόγω δορυφορικής σύνδεσης θα σέρνεται);

 

Ευχαριστώ. :)

 

Από Ελλάδα για Κούβα η φτηνώτερη χρέωση είναι μέσω Vodafone.

Συγκεκριμένα με καρτοκινητά είναι 0.90 το λεπτό και με σύνδεση 0,63 Ευρώ το λεπτό

Εννοείτε ότι καλείς από Ελλάδα Κουβανέζικο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, είμαι Αγγλία κ έχω orange , αλλα μιλάω πολύ με Ελλάδα, μπορει να μου πει καποιος κατι αλλο που να με συμφέρει...?
Link to comment
Share on other sites

Σε συμφέρει να βάλεις Vodafone Passport. Και να σε καλούν από Ελλάδα με Vodafone A la carte με την υπηρεσία 0.01 το λεπτό . Θα πληρώνεις 0.80 λεπτά για την εισερχόμενη και θα μιλάς μέχρι 60 λεπτά δωρεάν.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Justvoip και να συνδέεις τα δύο κινητά που θέλεις να μιλήσεις

Αν έχεις κάπιο τρόπο να πέρνεις φτηνά σταθερά στην Αγγλία τώτε μπορέις να μπεις στο justvoip και από σταθερό Π.χ για Λονδίνο 02081802727

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβασα ολες τις σελιδες, και προσπαθω να βαλω τις σκεψεις και τα συμπερασματα σε μια σειρα.

 

Με προθεμα 423, ειναι Λιχνενσταιν, και ειναι πιο αξιοπιστο μεν, αλλα γενικα ακριβο?

 

Με προθεμα 44 ειναι Αγγλία, ειναι φτηνοτερο, αλλα οχι τοσο αξιοπιστο?

 

Εγω αγορασα μια sim απο Mediamarkt, και ειναι, καλως ή κακως, 423.

Bασικα, απεξω απο το πακετο, δεν φαινεται τι νουμερο ειναι. Οποτε οτι σου βγει, ή μαλλον στην Ελλαδα φερνουν μονο 423?

 

Απο ελληνικα δικτυα κινητης, συμβολαια και παγια, ποιο ειναι το πιο οικονομικο για κληση σε united mobile?

Για εναλλακτικα δικτυα σταθερη δεν με ενδιαφερει, καθως παιζει μονο οτε για τους δικους μου που θελω, ενω κινητο τους παιρνω οτιδηποτε.

 

Παντως, εχει τα καλα του για αυτον που το εχει.

Δηλαδη, δεν πληρωνεις roaming. Λιγο ειναι αυτο?

Ακομη, εμενα με νοιαζει το mobile internet(ελλαδα ντεν εχει, τριτος κοσμος ως συνηθως...).

Εχω και vodafone mobile connect prepay, καθιστε καλα, 11ευρω το megabyte στο εξωτερικο, ενω με united mobile sim μονο 1.3ευρω το megabyte.

 

Περιμενω σχολια στα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

To 423 6 είναι ειδικός αριθμός που ο οτε χρεώνειγύρω στο 1.6 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Συμφερει η κληση, γι αυτον που θελει να σου τηλεφωνησει στο 423, μονο απο carrefour μαρινοπουλος απο ελλαδα, οπως ειπωθηκε; Εχει φτηνη χρεωση;
Link to comment
Share on other sites

To 423 6 είναι ειδικός αριθμός που ο οτε χρεώνειγύρω στο 1.6 ευρώ

 

Απο cosmokarta ειδα τη σελιδα με τα τιμολογια αλλα ειλικρινα μπερδευτηκα και δεν βρηκα ποσο παει το μαλλι-η κληση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...