Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εξοπλισμό έχεις ? μήπως δεν είναι adsl2+ kαι γι'αυτο δεν μπορείς να πιάσεις (π.χ το CRYPTO ADSL MODEM F200 USB πιανει μέχρι 8Mbps downstream και 832Kbps upstream)

 

exw ena modem sagem apo thn otenet pou eixa kapote...twra modelo akrivws den kserw.:( kai epishs den kserw an einai adsl2+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ έχω ένα Zyxel Prestige 630. Δεν είναι σίγουρα ADSL2+ αλλά τί ταχύτητες μπορώ να πιάσω με αυτό? Εχω download 662 και upload 159. Σημειώστε είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της 4net με τα 24!
Link to comment
Share on other sites

1. Αναγνώριση κλήσης από ότι βλέπω , γενικά, δεν παίζει?

2. Για να ξεκινήσω την ενεργοποίηση πρέπει να βάλω τηλέφωνο από τον ΟΤΕ γιατί αυτοί δεν μπορούν να το αναλάβουν. Πρέπει να περιμένω να μου έρθει και ο πρώτος λογαριασμός για να μπορέσω να καταθέσω τα δικαιολογητικά;

Link to comment
Share on other sites

1. Αναγνώριση κλήσης από ότι βλέπω , γενικά, δεν παίζει?

2. Για να ξεκινήσω την ενεργοποίηση πρέπει να βάλω τηλέφωνο από τον ΟΤΕ γιατί αυτοί δεν μπορούν να το αναλάβουν. Πρέπει να περιμένω να μου έρθει και ο πρώτος λογαριασμός για να μπορέσω να καταθέσω τα δικαιολογητικά;

 

1.Αναγνώριση Κλήσεων εχει δωρεαν ΕΔΩ

2.ναι αλλα απ'οτι ξέρω η σύμβαση με τον οτε ειναι τουλάχιστον 2 μηνων

 

Εγώ έχω ένα Zyxel Prestige 630. Δεν είναι σίγουρα ADSL2+ αλλά τί ταχύτητες μπορώ να πιάσω με αυτό? Εχω download 662 και upload 159. Σημειώστε είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της 4net με τα 24!

μέχρι 8Mbps downstream και 832Kbps upstream ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

2. Για να ξεκινήσω την ενεργοποίηση πρέπει να βάλω τηλέφωνο από τον ΟΤΕ γιατί αυτοί δεν μπορούν να το αναλάβουν. Πρέπει να περιμένω να μου έρθει και ο πρώτος λογαριασμός για να μπορέσω να καταθέσω τα δικαιολογητικά;

 

Μπορείς να κάνεις άμεσα την αίτηση στη forthnet, στέλνοντας αντί για λογαριασμό ΟΤΕ, το χαρτί που πρέπει να σου αφήσει ο τεχνικός τη μέρα που θα συνδέσει τη νέα γραμμή στο διαμέρισμα, που θα αναφέρει τα στοιχεία της γραμμής (τηλέφωνο, κάτοχος κλπ).

Εννοείται ότι πρέπει να επιμείνεις ώστε να σου δώσουν αυτό το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιόκτητο είναι η ''περιοχή σου'' , εσένα σε ''έβαλαν" ?

μήπως εισαι με 768 ? αντε το πολυ 1μβ . Δεν φταίει σίγουρα το μοντεμ !

Link to comment
Share on other sites

epidi exw 4.8 db , mallon tha valw 2play.

telika me tis tilefonikes xreoseis einai ola ok?

me ta kinita oi xreoseis se sxesi me ote pos einai?

exw ena modem zyxel prestige 660r , pou ipostirizei adsl2+

alla einai gia isdn grammi

na xrisimopiisw auto?

iparxei periptosi kapia alli etairia na dinei megalitero upload????

exei 12mini desmeusi?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το «κάποτε» που λες, πότε είναι; Δε πρέπει να είναι ADSL2+ μάλλον.

 

to eixa parei 20/5/06 kai ap oti eida stis prodiagrafes tou den anaferei tpt gia adsl2+...

Link to comment
Share on other sites

epidi exw 4.8 db , mallon tha valw 2play.

telika me tis tilefonikes xreoseis einai ola ok?

me ta kinita oi xreoseis se sxesi me ote pos einai?

exw ena modem zyxel prestige 660r , pou ipostirizei adsl2+

alla einai gia isdn grammi

na xrisimopiisw auto?

iparxei periptosi kapia alli etairia na dinei megalitero upload????

exei 12mini desmeusi?

http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Pricelist%202play_110107.pdf

το ρουτερ σου δεν κανει, σε ιδιοκτητο φορθνετ υπαρχει μονο pstn γραμμη, οχι isdn. οι αλλες εταιριες δινουν 1mbit αλλα και voip τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για να καταλάβω κάτι. Εχω forthnet 1024 μέσω ΟΤΕ αυτή την στιγμή και έκανα αίτηση στην Forthnet για 2play. Βλέπω αυτά που λέτε για maximum ταχύτητες ανάλογα με το τι downstream attenuation έχουμε και ρωτάω το εξής. Εγώ τώρα έχω downstream attenuation 42db, άρα 8 Mbps μετά βίας. Αυτό όμως έχει να κάνει με την γραμμή και το κέντρο του ΟΤΕ, έτσι δεν είναι? Όταν μπω στο ιδιόκτητο της Forthnet, το κέντρο μπορεί να είναι κοντύτερα, μπορεί και μακρύτερα, έτσι δεν είναι? Άρα τι νόημα έχει να μετράμε τους router μας τι λένε ΠΡΙΝ συνδεθούμε στο ιδιόκτητο? Έχω χάσει κάτι? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Στα περισσοτερα κεντρα υπαρχει συνεγκατασταση με τον ΟΤΕ οποτε ειναι το ιδιο πραγμα. :O

Link to comment
Share on other sites

exw ena modem sagem apo thn otenet pou eixa kapote...twra modelo akrivws den kserw.:( kai epishs den kserw an einai adsl2+

 

Το f@st εννοεις. Το ιδιο ειχα κι εγω καποτε, ειναι απλο aDSL οχι 2+. :O

Link to comment
Share on other sites

Το f@st εννοεις. Το ιδιο ειχα κι εγω καποτε, ειναι απλο aDSL οχι 2+. :O

 

ara ayto ftaiei pou pianw mikres taxythtes....:mad: elpizw na erthei syntoma o eksoplismos apo thn forthnet!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση.

Σε περίπτωση που μεταφέρω τον αριθμό της Fothnet (2play στο ιδιόκτητο) σε άλλη περιοχή (λόγω μετακόμισης) που έχει πάλι ιδιόκτητο δίκτυο η εταιρεία, πόσο θα χρεωθώ και σε πόσο χρόνο γίνεται η μεταφορά από τη στιγμή που κάνω την αντίστοιχη αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει modem που να συνδέεται με τον υπολογιστή με ethernet?

Tiraklakis, ψάξε στο software όπως λέει και ο Hostolis, (χρόνια πολλά ρεεεε!!! :)). Αν δεν είναι άμεσα εμφανές, τότε θα υπάρχουν τίποτα advanced options (όπως πχ στο δικό μου Microcom που πατάς alt+p για να τα δεις όλα). Ψάξε και σε κανένα manual συσκευής...

 

Έχω το sagem αλλά δεν φαίνεται πουθενά εγκατεστημένο!!Ούτε στο πίνακα ελέγχου ούτε στο φαξ και μόντεμ ούτε στη διαχείρηση συσκευών!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με shared llu δεν έχω καμία αποσύνδεση. Πόσο snr noise margin έχετε; Λογικά λίγο πιο πάνω απο 6db, σωστά; Και πόσο attenuation; Στα πόσα kbps συγχρονίζετε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω και εγω γιατι περιμενω ενεργοποιηση στο ιδιοκτητο στις 13/9/07 εχω ενα router 3com αυτα τα στοιχεια downstream attenuation κτλ απο που θα τα δω και πως λειτουργουν θελω να πω τι πρεπει να εχω για να εχω καλο download;

υ.γ. συγγνωμη για την ασχετοσυνη:confused:

το σταθερο στο ιδιοκτητο θα ειναι VOIP;

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο webinterface του router, κάπου που να λέει ADSL line statistics ή κάτι παρόμοιο.

Θέλουμε:

Χαμηλό attenuation (db)

Υψηλό SNR margin (db)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως καταπληκτικη εξυπηρετηση η Forthnet παιδια ....

 

Αφου παιδευτηκα απο την αρχη με κολληματα και αποσυνδεσεις..

καταληξαμε και με την επισκεψη ενος τεχνικου στο σπιτι μου,

οτι πρεπει να χαμηλωσει το προφιλ της συνδεσης απο 18.500

σε 14000-14500 οπου πραγματι δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Τωρα εδω και 8 μερες καποιος ...:X:cry::cry::X ανεβασε το προφιλ παλι και δεν εμφανιζεται ουτε ο τεχνικος εδω Θεσσαλονικη , ουτε

κανουν τιποτα ενω τους εχω καλεσει 10 φορες !!

 

Φαντασου να ζητουσαμε και τιποτα αλλο.

Υποτιθεται οτι ειναι και απο τις πρωτες εταιριες...

 

Υποστηριξη μηδεν ....

Συνδεσεις προβληματικες...

Κοστος υψηλο γιατι τελικα δεν παιρνεις αυτα που υποσχονται...

 

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ το ADSL στην Ελλαδα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...