Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφού έλεγες ότι με hol είχες χαμηλές ταχύτητες και είχες 11 snr πως γίνεται με hol με HOL να κατεβαζες οτι γουσταρές και ανοιγες και 10 σελιδες κανονικα ? μάλλον ξέχασες αυτά που είπες ???:lol::lol::lol::lol::lol:
με τη hol επιανα 11000 oxi 11 nsr και ετρεχε ποιο καλα απο οτι τρεχει η forthnet
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το ιντερνετ της forthnet ειναι οτι χειροτερο.Εδω και 6 μηνες που εχω βαλει forthnet πιανω 2mb ολη μερα χωρις να μπορω να κανω τιποτα.Με οτε επιανα 23mb σταθερα.Ας ληξει το 12μηνο και πισω στον οτε.Ποτε ξανα με την αθλια forthnet

 

Αυτό που λες δεν είναι φυσιολογικό!Λογικό είναι από εταιρεία σε εταιρεία να υπάρχει διαφορά στον συγχρονισμό (και λόγω snr) αλλά όχι τόσο μεγάλη!Άσε που η Fortnet λόγω των ρυθμίσεών της φημίζεται για τα ψηλά κλειδώματα!

 

Εγώ ας πούμε στο πατρικό μου χτύπαγα χαλαρά όποια εταιρεία και αν έβαζα γύρω στα 13-14 και με την Forthnet χτύπησα και 15-16!!!Στο σπίτι που μένω τώρα οι γείτονες συγχρονίζουν κοντά στα 5 (είμαστε μακριά από ΟΤΕ) κι εγώ γύρω στα 7(Forthnet)!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

το καλό με τη forthnet είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να κλειδώσεις το snr στο 6 και έτσι να έχεις τις πιο υψηλές ταχύτητες . από την άλλη στον οτε κλειδώνεις μέχρι 9 και έχεις χαμηλότερες ταχύτητες
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι φυσιολογικό!Λογικό είναι από εταιρεία σε εταιρεία να υπάρχει διαφορά στον συγχρονισμό (και λόγω snr) αλλά όχι τόσο μεγάλη!Άσε που η Fortnet λόγω των ρυθμίσεών της φημίζεται για τα ψηλά κλειδώματα!

 

Εγώ ας πούμε στο πατρικό μου χτύπαγα χαλαρά όποια εταιρεία και αν έβαζα γύρω στα 13-14 και με την Forthnet χτύπησα και 15-16!!!Στο σπίτι που μένω τώρα οι γείτονες συγχρονίζουν κοντά στα 5 (είμαστε μακριά από ΟΤΕ) κι εγώ γύρω στα 7(Forthnet)!!!!

και γω αυτο λεω οτι δεν ειναι φυσιολογικο
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα ζητω την γνωμη σας για την επικειμενη αγορα του 3play πακετου της forthnet, ειμαι κατοικος θησεως στη λυκοβρυση, πανω απο τα LIDL, υπαρχει καποιος φιλος που να μενει κοντα στη περιοχη να μου πει εμπειρια απο ταχυτητα ιντερνετ και ποιοτητα τηλεφωνιας ?
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα ζητω την γνωμη σας για την επικειμενη αγορα του 3play πακετου της forthnet, ειμαι κατοικος θησεως στη λυκοβρυση, πανω απο τα LIDL, υπαρχει καποιος φιλος που να μενει κοντα στη περιοχη να μου πει εμπειρια απο ταχυτητα ιντερνετ και ποιοτητα τηλεφωνιας ?

έχω ένα φίλο που μένει εκεί κοντά και έχει forthnet και δεν έχει κάποιο πρόβλημα από ταχύτητες κ.τ.λ. και η γραμμή του αλλά και το ιντρενετ δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλο που μένει εκεί κοντά και έχει forthnet και δεν έχει κάποιο πρόβλημα από ταχύτητες κ.τ.λ. και η γραμμή του αλλά και το ιντρενετ δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα

 

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου, εκει συγκλινω και εγω, στο 3play πακετο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες οταν ειχα HOL και κατεβαζα μεγαλα αρχεια η ταινιες η και torrent και ανοιγα σελιδες στο firefox και στο chrome ανοιγανε κανονικα και γρηγορα

τωρα με Forthnet οταν κανω το ιδιο και ανοιγω σελιγα σερνετε και δεν ανοιγει η ανοιγει παρα πολυ αργα

και η απαντηση τους ειναι οτι το internet τους ειναι συνχρονο.....και να βαλω κανενα προγραμμα για να μη τραβαει ολη τη ταχυτητα το download

Ξερει κανεις τι παιζει και τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες οταν ειχα HOL και κατεβαζα μεγαλα αρχεια η ταινιες η και torrent και ανοιγα σελιδες στο firefox και στο chrome ανοιγανε κανονικα και γρηγορα

 

τωρα με Forthnet οταν κανω το ιδιο και ανοιγω σελιγα σερνετε και δεν ανοιγει η ανοιγει παρα πολυ αργα

 

και η απαντηση τους ειναι οτι το internet τους ειναι συνχρονο.....και να βαλω κανενα προγραμμα για να μη τραβαει ολη τη ταχυτητα το download

 

Ξερει κανεις τι παιζει και τι μπορω να κανω ?

 

 

Να μπεις στα options του προγραμματος που κατεβαζεις torrent και να χαμηλωσεις την ανωτατη τιμη που κατεβαζει η γραμμη σου. Ετσι το προγραμμα αυτο δεν θα ρουφαει τη γραμμη σου και θα μπορεις να κανεις κατι αλλο παραλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Να μπεις στα options του προγραμματος που κατεβαζεις torrent και να χαμηλωσεις την ανωτατη τιμη που κατεβαζει η γραμμη σου. Ετσι το προγραμμα αυτο δεν θα ρουφαει τη γραμμη σου και θα μπορεις να κανεις κατι αλλο παραλληλα.
ναι οκ αλλα με τη hol γιατι δε γινοταν αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να παρεχω αποδειξεις για αυτο που ειπα.Κλειδωνω 15mb και ολη μερα παει με 1-2mb και το βραδυ βαρια βαρια 4.Ποτε παραπανω λες και εχει κοφτη.Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω απογοητευτει πληρως απο τη forthnet
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να παρεχω αποδειξεις για αυτο που ειπα.Κλειδωνω 15mb και ολη μερα παει με 1-2mb και το βραδυ βαρια βαρια 4.Ποτε παραπανω λες και εχει κοφτη.Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω απογοητευτει πληρως απο τη forthnet

 

Μα αν κατεβάζεις με Μαξ γύρω στο 1.5mb/s, είσαι τέλεια για 15αρα γραμμή.

4mb/s μόνο σε Vdsl γραμμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να παρεχω αποδειξεις για αυτο που ειπα.Κλειδωνω 15mb και ολη μερα παει με 1-2mb και το βραδυ βαρια βαρια 4.Ποτε παραπανω λες και εχει κοφτη.Δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω απογοητευτει πληρως απο τη forthnet

 

Στους περισσότερους πάροχους όι περισσότεροι κλειδώνουν κάτω από 1 mb . Με 1,5mb -4mb που κλειδώνεις με forthnet είσαι πολύ καλά .

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο έστειλα σήμερα στην forthnet και το παραθέτω και εδώ για ενημέρωση …

 

Μετά από χρόνια παραμονής στις υπηρεσίες internet και τηλεφωνία, τον περασμένο Δεκέμβριο έκανα το λάθος ( όπως αποδείχτηκε ) να μεταβώ στο πρόγραμμα Christmas ( προσφορά που έτρεχε εκείνη την περίοδο ). Υποτίθεται ότι από εκείνη την στιγμή και έπειτα θα λάμβανα μόνο λογαριασμό nova και όχι forthnet .Πράγμα που δεν συνέβη . Οι λογαριασμοί forthnet έρχονταν κανονικά – παράλληλα με αυτούς της nova – σαν να μην άλλαξε τίποτα . Από λάθος πληρώθηκε ένας από αυτούς ( δεν πρόσεξα την περίοδο χρήσης που αφορούσε ) . Και κάπου εδώ αρχίζει ο Γολγοθάς … Με δεκάδες τηλεφωνήματα στο κέντρο εξυπηρέτησης ( χωρίς κανένα αποτέλεσμα ). Με φραγές στην γραμμή μου , για ποσά που όχι απλός δεν χρωστάω αλλά αντιθέτως μου χρωστάτε . Με τις μεταφορές αιτημάτων και τις συγγνώμες [ όχι πάντα. Ρωτήστε τον “ κύριο ” Λασιθιώτη για το επίπεδο εξυπηρέτησης που μου πρόσφερε ( προφανώς έχει μπερδευτεί και νομίζει ότι κάνει τσαμπουκάδες με τα φιλαράκια του)] να προσφέρονται αφειδώς αλλά αντίθετα να υπάρχει ιδιαίτερη τσιγκουνιά στις λύσεις . Αισίως φτάσαμε σήμερα ( 8 μήνες μετά !!!) να αδυνατούμε να βρούμε λύση στο πρόβλημα που δημιουργήσατε και το μόνο που εξακολουθούν να μου προφέρουν από το κέντρο μη εξυπηρέτησης είναι μεταφορά αιτημάτων . Και να μου λένε ότι πρέπει να επικοινωνήσω για μια ακόμα φορά εγώ ( την Παρασκευή αυτή την φορά ) για να δούμε αν έχει υπαρχή κάποια εξέλιξη ( και κλασικά , την μεταφορά του αιτήματος ).

 

 

 

Σας ενημερώνω ότι είναι η τελευταία φορά που επικοινωνώ μαζί σας γι’ αυτό το θέμα .

 

Αν δεν έχω λάβει απάντηση – λύση μέσα στο επόμενο διάστημα θα προβώ σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ .

 

 

 

Το παρών θα κοινοποιηθεί στο forum myphone για ενημέρωση .

 

Και η παράνοια συνεχίζεται...

[ATTACH]40291[/ATTACH]

 

[ATTACH]40292[/ATTACH]

 

[ATTACH]40293[/ATTACH]

Όποιος κατάλαβε άς μού πει κι εμένα !

Το πραγματικό ποσό που οφείλω είναι 39.90 + 0.28 . Δεν υπάρχει κανένα προηγούμενο υπόλοιπο.

Η κοπέλα από το κέντρο εξυπηρέτησης ( ; ) που μίλησα δεν μπόρεσε να μού εξηγήσει τί είναι αυτό που εμφανίζεται σαν προηγούμενο υπόλοιπο. Μου είπε όμως ότι βλέπει ένα πιστωτικό 17 ευρώ πού πρόκειται να εκδοθεί πού σχετίζεται με την αλλαγή τού προγράμματος που είχα κάνει 5 μήνες πριν ! Όταν τής είπα , τότε θα πληρώσω μόνο το πόσο πού πραγματικά χρωστάω μού είπε ότι άν το κάνω αυτό θα γίνει διακοπή της υπηρεσίας ! Της λέω ,θα γίνει διακοπή τής υπηρεσίας επειδή δεν πλήρωσα κάτι που αυθαίρετα έχετε χρεώσει . Μου λέει ναι, αφού αυτός είναι ο λογαριασμός σας.

 

Η ιστορία της παράθεσης τελείωσε μόλις πριν λίγο καιρό. Μετά από ένα χρόνο ταλαιπωρίας ! Και τώρα πάλι τα ίδια.

Εκεί στην forthnet ακούει κανείς ;

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω παρομοιο προβλημα με ενα πιστωτικο λογο αλλαγης πακετου σε 3play.

Το πιστωτικο αυτο ηταν απο nova που ειχα προπληρωσει και πηρε κοντα χρονο για να αφαιρεθει απο τον ενιαιο λογαριασμο forthnet.

 

Το κορυφαιο ειναι οτι αφου με τα πολλα αρχισαν να μου τα αφαιρουν καθε μηνα απο λιγα λιγα στο τελος μολις "πατσισαμε" μου το ξαναχρεωσαν ολο το πιστωτικο απο την αρχη!

Σπασμενο τηλεφωνο μεχρι να τους εξηγησω τι εχουν κανει.

Στο τελος ξανα αφαιρεθηκαν εννοειται απο λιγα σε καθε λογαριασμο μεχρι που μηδενισαμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω παρομοιο προβλημα με ενα πιστωτικο λογο αλλαγης πακετου σε 3play.

Το πιστωτικο αυτο ηταν απο nova που ειχα προπληρωσει και πηρε κοντα χρονο για να αφαιρεθει απο τον ενιαιο λογαριασμο forthnet.

 

Το κορυφαιο ειναι οτι αφου με τα πολλα αρχισαν να μου τα αφαιρουν καθε μηνα απο λιγα λιγα στο τελος μολις "πατσισαμε" μου το ξαναχρεωσαν ολο το πιστωτικο απο την αρχη!

Σπασμενο τηλεφωνο μεχρι να τους εξηγησω τι εχουν κανει.

Στο τελος ξανα αφαιρεθηκαν εννοειται απο λιγα σε καθε λογαριασμο μεχρι που μηδενισαμε

 

πρέπει για τέτοια θέματα καλύτερα να γίνεται η επικοινωνία με ένα mail στη forthnet που έτσι και πιο γρήγορα αλλά και πιο σίγουρη διαδικασία ώστε λα λυθεί και πιο γρήγορα το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

πρέπει για τέτοια θέματα καλύτερα να γίνεται η επικοινωνία με ένα mail στη forthnet που έτσι και πιο γρήγορα αλλά και πιο σίγουρη διαδικασία ώστε λα λυθεί και πιο γρήγορα το πρόβλημα

 

αν περνουσατε απο το καταστημα της περιοχη σας θα τελιωνε ποιο γρηγορα .γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

πρέπει για τέτοια θέματα καλύτερα να γίνεται η επικοινωνία με ένα mail στη forthnet που έτσι και πιο γρήγορα αλλά και πιο σίγουρη διαδικασία ώστε λα λυθεί και πιο γρήγορα το πρόβλημα

 

Άν δεις παραπάνω στην παράθεση πού έχω κάνει

είναι το μήνυμα πού τούς έστειλα.

Η ιστορία αυτή κράτησε 1 χρόνο!

 

 

 

 

 

αν περνουσατε απο το καταστημα της περιοχη σας θα τελιωνε ποιο γρηγορα .γνωμη μου παντα

 

Στο κατάστημα της περιοχής μού ( Ηράκλειο ) , ο "εξυπηρετικοτατος" υπάλληλος μου είπε : " και τί θέλετε να σας κάνω εγώ ,αφού έχετε μιλήσει με τα κεντρικά ".

Επίσης μού είπε το αμίμητο, ότι οι λογαριασμοί πού λαμβάνουμε δεν έχουν καμία σημασία .Σημασία έχει τί βλέπουν αυτοί στο σύστημα.

 

Η εξυπηρέτηση είναι "άψογη" με όποιον τρόπο και άν επικοινωνήσεις μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

για τέτοια θέματα καλύτερα να επικοινωνείς μαζί τους με ένα μύνημα στο inbox στο fb ή ένα mail στη forthnet (όπως και έκανες)και όχι να πας στα καταστήματα . τώρα περίμενε να δεις τι θα σου πουν SERS1612 .
Link to comment
Share on other sites

αν περνουσατε απο το καταστημα της περιοχη σας θα τελιωνε ποιο γρηγορα .γνωμη μου παντα

 

πρέπει για τέτοια θέματα καλύτερα να γίνεται η επικοινωνία με ένα mail στη forthnet που έτσι και πιο γρήγορα αλλά και πιο σίγουρη διαδικασία ώστε λα λυθεί και πιο γρήγορα το πρόβλημα

 

Εννοειται οτι καθε μηνα που πηγαινα να πληρωσω τους λογαριασμους στο καταστημα τους το ελεγα. Αυτοι επερναν στα κεντρικα τους απαντουσαν οτι θα τακτοποιηθει και παλι τα ιδια.

Τωρα στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση εφαγα ατελειωτες ωρες μεταξυ forthnet και Nova οπου το καθε τμημα με παρεπεμπε στο αλλο. Η μεν forthnet γιατι το πιστωτικο ηταν απο nova και η δε nova στη forthnet γιατι ο λογαριασμος μου πλεον ηταν 3play ενιαιος! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω κατεβαζω με 4mb ενω συγχρονιζω στα 15 εννοω με 400kb.Σαν 4mb γραμμη δηλαδη εδω και 6 μηνες απο οταν εβαλα forthnet.100 τηλεφωνα τους εχω παρει και απλα με γραφουν.Το πακετο του οτε εβγαινε στα 40 αλλα θα ειχα πολυ καλυτερο internet στα 23mb οπως πριν που ειχα οτε και καλυτερο πακετο tv μιας και το start pack της νοβα ειναι χαλια χωρις κανενα hd
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω κατεβαζω με 4mb ενω συγχρονιζω στα 15 εννοω με 400kb.Σαν 4mb γραμμη δηλαδη εδω και 6 μηνες απο οταν εβαλα forthnet.100 τηλεφωνα τους εχω παρει και απλα με γραφουν.Το πακετο του οτε εβγαινε στα 40 αλλα θα ειχα πολυ καλυτερο internet στα 23mb οπως πριν που ειχα οτε και καλυτερο πακετο tv μιας και το start pack της νοβα ειναι χαλια χωρις κανενα hd

Πες τους τότε να σου ρίξουν το snr στο 6 και θα πιάνεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες .

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω κατεβαζω με 4mb ενω συγχρονιζω στα 15 εννοω με 400kb.Σαν 4mb γραμμη δηλαδη εδω και 6 μηνες απο οταν εβαλα forthnet.100 τηλεφωνα τους εχω παρει και απλα με γραφουν.Το πακετο του οτε εβγαινε στα 40 αλλα θα ειχα πολυ καλυτερο internet στα 23mb οπως πριν που ειχα οτε και καλυτερο πακετο tv μιας και το start pack της νοβα ειναι χαλια χωρις κανενα hd

Για τα hd δεν ξέρω τι παίζει . άλλα στο περιεχόμενο η nova έχει καλύτερό πρόγραμμα από τον οτε . Στον οτε δεν έχει καμία καινούργια ταινία να δεις(εκτός και αν πλήρωνες ) ενώ στη nova είναι δωρεάν και στα αθλητικά τα περισσότερα τα έχει η nova και αυτά μου αρέσουν . όσο για την τιμή καλύτερα να βλέπω από μακριά τις τιμές του οτε

Edited by brikaki
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μεγάλη απάτη το ότι πρέπει να πληρώνεις έξτρα για τις καινούριες ταινίες ενώ η διαφήμιση τις προμοτάρει κανονικά..

Θα μου πεις ψάξ' το καλά και μην τους πιστεύεις, εταιρίες είναι, δεν είναι ιδρύματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μεγάλη απάτη το ότι πρέπει να πληρώνεις έξτρα για τις καινούριες ταινίες ενώ η διαφήμιση τις προμοτάρει κανονικά..

Θα μου πεις ψάξ' το καλά και μην τους πιστεύεις, εταιρίες είναι, δεν είναι ιδρύματα.

 

Γενικότερα ο οτε προμοτάρει πολλά στα οποία σου λέει την αρχική τιμή και μετά πληρώνεις τραγικά πολλά λεφτά στον οτε . έχει χρέωση στα πάντα οτε και με αυτή την τακτική χάνει συνεχώς πελάτες ο οτε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...