Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν πάνε να κάνουν δουλειά επαγγελματικά με γραμμή adsl, μάλλον κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά...τις έχουν ανακαλύψει τις μισθωμένες και τα SLA ή περιμένουν να βάζουν adsl και Nova για να βλέπουν ποδόσφαιρο στο γραφείο; :-)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αν πάνε να κάνουν δουλειά επαγγελματικά με γραμμή adsl, μάλλον κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά...τις έχουν ανακαλύψει τις μισθωμένες και τα SLA ή περιμένουν να βάζουν adsl και Nova για να βλέπουν ποδόσφαιρο στο γραφείο; :-)

 

Δεν εχουν ολες οι εταιρειες στην Ελλαδα τη δυνατοτητα να πληρωνουν για μισθωμενο κυκλωμα, ας ειμαστε λιγο σοβαροι και να βλεπουμε την πραγματικοτητα, εκτος αν μιλαμε για τραπεζες και για τεραστιες επιχειρησεις που εχουν 1000+ υπολογιστες να δουλευουν. Οι περισσοτερες εταιρειες στην Ελλαδα κανουν τη δουλεια τους με κανονικες γραμμες. Ή δεν μιλαμε για Ελλαδα και εχω μπερδευτει.

 

Κανενας παροχος δεν σου λεει οτι αν εχεις εταιρεια πρεπει να διαλεξεις μισθωμενο κυκλωμα για να λειτουργουν ολα σωστα. Αλλα ακομα και για αυτο υπαρχουν παραπονα, αν θες να μιλησουμε.... για ολους τους παροχους. ;)

 

Οταν πληρωνεις για μια υπηρεσια πρεπει αυτη να σου δινεται... αλλιως τα παντα θα υπολειτουργουν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μα και πάλι, αν εξαρτάσαι από το internet στη δουλειά σου, θα πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου ώστε να έχεις κάποια "διέξοδο" σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Εκτός από τα μισθωμένα, τα οποία πράγματι είναι ακριβά για μικρομεσαίες (ελληνικές) επιχειρήσεις, η άλλη μέθοδος που ακολουθείται και πιστεύω πως είναι η καλύτερη είναι να έχεις τουλάχιστον 2 διαφορετικούς παρόχους, να μοιράζεις εσωτερικά την κίνηση του δικτύου σε αυτούς και σε περίπτωση που ο ένας "σκάσει", απλά να εξυπηρετείσαι από τον άλλον.

Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο κόστος για μια εταιρεία, υπό την προϋπόθεση πάντα ότι εξαρτάται το business της από το internet access.

Link to comment
Share on other sites

Στις 11/01/2011 έκανα αιτηση μετακομισης της γραμμης μου, στο καταστημα του Πειραια.

Μεχρι και σημερα 25/1/2011 το τηλεφωνικο κεντρο 13831 με ενημερωνει πως δεν εχει παραλαβει ακομα την αιτηση.

Σε αντιθεση με το καταστημα του Πειραια το οποιο δηλωνει πως εχει στειλει την αιτηση 3 φορες.

Βρισκομαι στην 14η ημερα από την ημερα που εκανα την αιτηση και ακουγεται τραγικο το ότι ακομα δεν την εχουν παραλαβει.

Το χειροτερο της υποθεσης είναι ότι εχω γινει μπαλακι μεταξυ καταστηματος και call center.

Επισης από το 13831 με ενημερωσαν πως από την Δευτερα 17/01/2011 περιμενουν απαντηση από το τμημα αιτησεων.Χωρις αποτελεσμα όμως, απ’ότι φαινεται.

Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο? Τι μπορω να κανω?

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στο κατάστημα να πάρω τηλέφωνο στο 13831 για να τους βάλω να τα πουν μπροστά μου και να το λύσουν εκείνη τη στιγμή. :)
Link to comment
Share on other sites

Oπως φαινεται μετα απο 15 ημερες η αιτηση καταχωρηθηκε! Αντε να δουμε ενεργοποιηση τωρα.

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

Oπως φαινεται μετα απο 15 ημερες η αιτηση καταχωρηθηκε! Αντε να δουμε ενεργοποιηση τωρα.

 

αφου και εσυ βλεπεις οτι δεν σε θελουν πελατη δεν πηγαινες σε καμια αλλη εταιρια; τι να πω καλη τυχη!:lol:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου έπρεπε από τις πρωτες μέρες να στείλεις εσύ ο ίδιος με φαξ την αίτηση και να μην περιμένεις. Όσον αφορά την ενεργοποίηση, λογικά σε 2, άντε 3 εβδομάδες θα έχεις συνδεθεί, αν δεν ακυρώνει την αίτηση σου ο ΟΤΕ. Για την ενεργοποίηση συνήθως εκεί υπάρχει το κόλλημα. Εμένα πάντως δε με έχει απογοητεύση η εταιρία. Περίμένουμε να ενεργοποιηθείς να μας πείς αν άξιζει τελικά!:happy:
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Πιστευω να ειμαι σε καταληλο μερος για βοηθεια:) .Χαλασε το siemens cl110 modem που ειχα και ενας φιλος μου εδωσε ενα baudtec(connex) adsl2+ ενσυρματο Τ263r1u-A1/B1. Εβαλα και firmware για pstn γιατι ηταν isdn το μοντελο αυτο...:worry: Το θεμα ειναι οτι βρισκει γραμμη,διχνει οτι συνδεθηκε και μπαινω ιντερνετ για 1 λεπτο και με πεταει!Μηπως ξερει κανεις τις ακριβες ρυθμισεις του ωστε να δουλεβει σταθερα σε forthnet?
Link to comment
Share on other sites

ΓΟΛΓΟΘΑΣ!!! Αυτη ειναι η λεξη που περιγραφει την κατασταση μεταξυ των πελατων της Φορθνετ και της εταιριας...Η δικια μου ιστορια...Πατρα-Αγυια

1/11/10 Αιτηση για Νεα γραμμη Φορθνετ (τηλεφωνο και ιντερνετ)

26/11/10 Η πρωτη εκτιμωμενη ημερομηνια ενεργοποιησης (βασικα και μοναδικη...) η οποια αργησε 1 1/2 μηνα περιπου...

10/01/11 Μου στελνουν μυνημα (μετα απο απειρα τηλεφωνα και μειλ) οτι η γραμμη μου κατασκευαστηκε απο τον ΟΤΕ και μου αποστελλουν κωδικους...Παρα την τεραστια αναμονη μου, με ενημερωνουν πως τεχνικος διαθεσιμος θα ειναι σε καμια βδομαδα....

17/01/11 Ερχεται τεχνικος για τη συνδεση. Συνδεση....προβληματικη με πολυ θορυβο στη γραμμη!!! Ιντερνετ ΔΕΝ συγχρονιζει, τηλεφωνο εξερχομενες μονο με πολυ θορυβο, εισερχομενες θεωρουνται πολυτελεια...

18/01/11 Δηλωνεται ως βλαβη στον ΟΤΕ (μιλανε για βραχυκυκλωμα, εχοντας την "εγγυηση" του τεχνικου οτι το προβλημα ειναι εκτος πολυκατοικιας, αστικο κεντρο ισως...) και λαμβανω ενημερωση πως ο ΟΤΕ υποχρεουται σε 2 το πολυ εργασιμες να διορθωσει η τουλαχιστον να ενημερωσει για το προβλημα...

20/01/11 Περασαν οι 2 εργασιμες, περνω τηλεφωνο (τουλαχιστον δε χρεονομαι στο κινητο πλεον...), μου λενε ειναι 2 με 3 οι εργασιμες μερες που υποχρεουται ο ΟΤΕ να επιδιορθωσει η να ενημερωσει για το προβλημα...

01/02/11 Σημερα, το προβλημα παραμενει, απαντηση ο ΟΤΕ γιοκ, κι εγω μπλεγμενος για μια ακομα φορα στο τριπακι του "ποιος φταιει", τα φαρμακεια κλειστα κ εχω ξεμεινει απο Xanax...

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ κιόλας αλλά εσύ θέλησες και μπλέχτηκες με Forthnet. Δε φταίει κανείς άλλος.:ninja:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, ο ΟΤΕ έχει το κύριο μερίδιο ευθύνης. Δε φταίει ο φίλος που πήγε στη 4νετ, αλλά γενικά ο ΟΤΕ κολλισιεργεί στις ενεργοποιήσεις εναλλακτικών, ενώ στις δικές του συνδέσεις είναι τάχυστος. Τυχαίο? Δε νομίζω! Οπότε μη λέμε γενικότητες τοτυ τύπου "εσύ φταις που πήγες 4νετ".
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

και ο οτε πρεπει δηλαδη να κανει ταχυστα των αλλων τις συνδεσεις; αν δεν κοιταξεις το σπιτι σου θα πεσει, εξ'αλλου ο νομος 30 μερες λεει... ο ενας μηνας (Δεκεμβριος) καθυστερηση ειναι προβλημα του ΟΤΕ; μηπως δεν ειχε ανοιχτες πορτες το αστικο κεντρο για την forthnet και δεν τον ενημερωσε; μπορει αλλη εταιρια να ειχε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δεν θα βρούμε άκρη αν αρχίσουμε να λέμε ποιος φταίει και ποιος δε φταίει. το ζητούμενο είναι να έχει σύνδεση ο φίλος. Όμως δε μπορούμε να αρνηθούμε και το γεγονός οτι η καθυστέρηση των εναλλακτικών είναι πάγια πολιτική του ΟΤΕ μερικές φορές!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος και να φταίει για την καθυστέρηση στην υλοποίηση-παράδοση της γραμμής ή τα εκ των υστέρων προβλήμα, είναι σίγουρο ότι ο πελάτης δε φταίει.

Ο πελάτης δεν έχει συναλλαγή με τον ΟΤΕ όταν έχει σύμβαση με εναλλακτικό πάροχο. Ο εκάστοτε πάροχος ας κάνει ό,τι μπορεί για να εξυπηρετείται από τον ΟΤΕ καλύτερα και γρηγορότερα.

Την καραμέλα "δεν είναι από εμάς, είναι βλάβη του ΟΤΕ" τη βαρεθήκαμε.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Τη βαρεθήκαμε δε τη βαρεθήκαμε, ισχύει όμως. Τι να κάνουν δηλαδή να πάνε με τα κουμπούρια και να ζητάνε την ολοκλήρωση των απαραίτητων εργασιών... ΤΩΡΑ???

(χεχε...σαν τον Μπονάτσο ακούστηκα!)

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και τραγικό ρε παιδιά.

Τόσο καιρό έκανα και εγώ από Forthnet να πάω wind..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!

 

03/02/2011 18:41 Η υπηρεσίας σας ενεργοποιήθηκε

31/01/2011 18:00 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

26/01/2011 10:00 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση

26/01/2011 10:00 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ

26/01/2011 09:38 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet

http://i248.photobucket.com/albums/gg174/nithin91/The_Joker_Signature.jpg

 

If you’re good at something, never do it for free...

Link to comment
Share on other sites

Να και κατι καλο(αν δουλευει σωστα και χωρις κολληματα)

 

http://www.spnews.gr/index.php/sports/soccer/4377-forthnet-nova

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είχα ρωτήσει και κανένα μήνα πριν για το πότε μπορώ να φύγω απο την forthnet....σήμερα κλείνει 1 χρόνος μπορώ να κάνω σήμερα την αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία ή να το αφήσω απο εβδομάδα???

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είχα ρωτήσει και κανένα μήνα πριν για το πότε μπορώ να φύγω απο την forthnet....σήμερα κλείνει 1 χρόνος μπορώ να κάνω σήμερα την αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία ή να το αφήσω απο εβδομάδα???

Έτσι και αλλιώς και πριν 1 βδομάδα να έκανες την φορητότητα, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία θέλει αρκετές μέρες.

Οποτε αφού έκλεισε ο χρόνος, είσαι μια χαρά! :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet φέρνει την Superleague στον υπολογιστή των συνδρομητών της!

 

Απόλαυσε το μοναδικό προνόμιο να είσαι συνδρομητής της Forthnet με τη νέα δωρεάν προσφορά στους συνδρομητές των broadband υπηρεσιών της. Δες σε ζωντανή μετάδοση αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος, Live Streaming στον υπολογιστή σου, μέσα από το novasports.gr!

 

Χωρίς user name & password και το πιο σημαντικό χωρίς καμία χρέωση παρακολούθησε σε απευθείας μετάδοση αγώνες της ελληνικής Superleague.

O Όμιλος Forthnet διαθέτει τα αποκλειστικά δικαιώματα για μετάδοση των αγώνων του πρωταθλήματος μέσω της κεντρικής διαχείρισης. Συνδυάζοντας την τεχνογνωσία και εμπειρία της Forthnet στο broadband και της Nova στα media, δημιουργούμε μια νέα ενότητα στο novasports.gr, η οποία θα προσφέρει μια νέα εμπειρία ψυχαγωγίας στους χρήστες του διαδικτύου!

 

Κάθε αγωνιστική, παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος θα προβάλλονται «Live Streaming» μέσα από το web site http://www.novasports.gr και μόνο μέσω του δικτύου Forthnet. Η αρχή γίνεται το Σάββατο 5/2 με τη ζωντανή και αποκλειστική μετάδοση του αγώνα Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα στις 17.15 απευθείας από το γήπεδο της Τρίπολης.

 

Η διαδικασία είναι απλή. Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα http://www.novasports.gr και μπείτε στην ενότητα Live Streaming. Την ημέρα του αγώνα, 5 λεπτά πριν από την έναρξή του, θα εμφανιστεί το button ‘ΕΙΣΟΔΟΣ’ στη δεξιά πλευρά της σελίδας. Πατώντας το θα μπείτε στον player.

 

Η νέα εφαρμογή αφορά όλους τους συνδρομητές broadband υπηρεσιών εντός δικτύου Forthnet!

 

Πατήστε play στον υπολογιστή σας και απολαύστε ζωντανά τους αγώνες της Superleague.

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=313099

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να και κατι καλο(αν δουλευει σωστα και χωρις κολληματα)

 

http://www.spnews.gr/index.php/sports/soccer/4377-forthnet-nova

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πωπωπω τι λες τώρα!!! Μπαλίτσα streaming από τη 4net? Πολύ καλή φάση. Και γιατί να μη δουλεύει σωστά? Πωωπωωω ...σόρρυ αλλα έχω πάθει σοκ! Νομίζω ότι αρχίζει ένας πολύ καλός ανταγωνισμός για το Conn-x TV.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...