Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια.

 

μου ηρ8ε σημερα ο λογαριασμος του φορ8νετ 2 πλαι....με το βασικο ομως 8εμα

 

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!περιμενω εδω και 3 μηνες σαν μ...κας!και εχουν το 8ρασσος να μου στειλουν λογαριασμο για κατι που δεν προσφερουν!

 

τι λετε?

 

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου, εννοείται να μην τον πληρώσεις και να τους ενημερώσεις σχετικά με email στο internet-sales

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η εταιρια πουλα ενα προιον με ταχυτητα έως 24....

 

Απ'οτι διαβαζω στα φορουμ οι περισσοτεροι εχουν μεγιστη καπου στα 10-13Mbps αλλα υπαρχουν και λιγοι με 20-22

 

Το 24 ειναι βασικα θεωρητικο περισσοτερο.

 

Kλειδωνω στα 13.5 παραπανω εχω συνεχεις αποσυνδεσεις...:(

 

Το προβλημα επιλυεται σταδιακα μεχρι τελη Οκτωβριου...μου ειπε η Forthnet.

 

Η θεσσαλονικη 2η πολη της Ελλαδας εχει τις πιο προβληματικες γραμμες, κεντρα , DSLAM κλπ.κλπ

ΜΠΡΑΒΟ σε ολες τις εταιρειες που μας παιρνουν το χρημα αλλα..

απο υποδομη-επενδυση-σοβαροτητα-υπευθυνοτητα....:cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Προς ariadgr

 

επειδή έχω παρατηρήσει ότι ξέρεις αρκετά πράγματα για προϊόντα, αιτήσεις που χρειάζονται κλπ, είπα να σε ρωτήσω κατευθείαν.

 

Θα μετακομίσω σε κανα μήνα στο σπίτι στο οποίο θα μείνω για την υπόλοιπη ζωή μου και μια και θα φάω καθυστέρηση, θεωρώ ότι είναι είναι ιδανική περίπτωση να κάνω και κάποια αναβάθμιση.

 

Θα πάω στα 100μ από εκεί που είμαι τώρα, άρα δεν τίθεται θέμα αλλαγής κέντρου. Έχω ISDN τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ (με τις κλήσεις στη VIVODI) και ADSL 768 στη Forthnet. Άρα πέρα απ' τη συνδρομή για ετήσια ADSL, πληρώνω και 2 πάγια στον ΟΤΕ με προοπτική ενός τρίτου PSTN μια και θα χρειαστώ ένα νέο νούμερο επίσης (μόνο του όπως είναι χωρίς ανάγκη Internet κλπ). Άρα τα χρήματα είναι πια πάρα πολλά και η ταχύτητα πολύ χαμηλή.

 

Το ιδανικό θα ήταν ένα από τα double πακέτα της HOL ή της NetOne τα οποία παρέχουν και 2ο νούμερο. Επειδή όμως δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω ούτε 2 βδομάδες (όχι μήνες), κάνω μία έρευνα διαβάζοντας εδώ και καιρό τα γνωστά boards.

 

Κοιτάζοντας τις ανάγκες μου απ' την άλλη βλέπω ότι το πακέτο 2play SOHO μάλλον είναι αυτό που θέλω δεδομένου ότι κάνω ελάχιστα τηλέφωνα. Αν βάλω αυτό και μία PSTN, νομίζω ότι μου έρχεται μία ή άλλη όσον αφορά το κόστος σε σχέση με τα πακέτα HOL & NetOne που προανέφερα, αλλά θα έχω πιστεύω αξιοπιστία και ίσως ταχύτητα στην όλη διαδικασία.

 

Είμαι αρκετά κοντά σ' αυτό που θέλω, έτσι; Θα ήθελα όμως παρόλα αυτά να κάνεις μια εκτίμηση σε όλο αυτό το σενάριο αν έχεις την καλοσύνη καθώς και αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για το πως μπορεί να ελαχιστοποιηθεί ο χρόνος χωρίς τηλέφωνο & Internet.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.

 

μου ηρ8ε σημερα ο λογαριασμος του φορ8νετ 2 πλαι....με το βασικο ομως 8εμα

 

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!περιμενω εδω και 3 μηνες σαν μ...κας!και εχουν το 8ρασσος να μου στειλουν λογαριασμο για κατι που δεν προσφερουν!

 

τι λετε??????????????????????

 

 

 

 

καλα φιλε μου μιλας σοβαρα τωρα;;; ΜΠΑΝΑΝΙΑ η forthnet.

 

δε το περιμενα ποτε οτι θα μπορουσε να συμβει κατι τατοιο.

 

 

εχω κανει αιτηση εδω και 1,5 μηνα. Γνωριζει κανεις αν μπορω να την αναιρεσω; Ουτως η αλλως ουτε εξοπλιοσμο εχω παρει ουτε τπτ ακομη.

 

 

γνωριζετε αν μπορω να διακοψω την διαδικασια τωρα;;;;:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στα 100μ από εκεί που είμαι τώρα, άρα δεν τίθεται θέμα αλλαγής κέντρου. Έχω ISDN τηλεφωνία μέσω ΟΤΕ (με τις κλήσεις στη VIVODI) και ADSL 768 στη Forthnet. Άρα πέρα απ' τη συνδρομή για ετήσια ADSL, πληρώνω και 2 πάγια στον ΟΤΕ

 

Αφού έχεις μία ISDN, γιατί πληρώνεις 2 πάγια στον ΟΤΕ;

 

€19/μήνα είναι το πάγιο της ISDN, για κοίταξε το λογαριασμό σου

 

με προοπτική ενός τρίτου PSTN μια και θα χρειαστώ ένα νέο νούμερο επίσης (μόνο του όπως είναι χωρίς ανάγκη Internet κλπ). Άρα τα χρήματα είναι πια πάρα πολλά και η ταχύτητα πολύ χαμηλή.

 

Το επιπλέον νούμερο θα μπορούσε να είναι MSN πάνω σε ISDN με επιπλέον χρέωση περίπου €1/μήνα.

 

Το ιδανικό θα ήταν ένα από τα double πακέτα της HOL ή της NetOne τα οποία παρέχουν και 2ο νούμερο. Επειδή όμως δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω ούτε 2 βδομάδες (όχι μήνες), κάνω μία έρευνα διαβάζοντας εδώ και καιρό τα γνωστά boards.

 

Κοιτάζοντας τις ανάγκες μου απ' την άλλη βλέπω ότι το πακέτο 2play SOHO μάλλον είναι αυτό που θέλω δεδομένου ότι κάνω ελάχιστα τηλέφωνα. Αν βάλω αυτό και μία PSTN, νομίζω ότι μου έρχεται μία ή άλλη όσον αφορά το κόστος σε σχέση με τα πακέτα HOL & NetOne που προανέφερα, αλλά θα έχω πιστεύω αξιοπιστία και ίσως ταχύτητα στην όλη διαδικασία.

 

Είμαι αρκετά κοντά σ' αυτό που θέλω, έτσι; Θα ήθελα όμως παρόλα αυτά να κάνεις μια εκτίμηση σε όλο αυτό το σενάριο αν έχεις την καλοσύνη καθώς και αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για το πως μπορεί να ελαχιστοποιηθεί ο χρόνος χωρίς τηλέφωνο & Internet.

 

Θα κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για μεταφορά της ISDN στο νέο σπίτι.

Κανονικά μαζί με την ISDN θα μεταφερθεί και η DSL εφόσον είσαι σίγουρος ότι θα πέφτεις στο ίδιο κέντρο.

 

Άρα με το που θα μεταφέρει ο ΟΤΕ την ISDN στο νέο σπίτι, θα έχεις και τηλέφωνο και Internet (το υπάρχον).

 

Η ISDN έχει πάνω της 2 γραμμές, στην παρούσα κατάσταση με 1 τηλεφωνικό αριθμό.

Αν θέλεις 2ο τηλεφωνικό αριθμό και σου αρκούν οι 2 γραμμές, μπορείς να ζητήσεις από τον ΟΤΕ προσθήκη ενός MSN πάνω στην ISDN. Έτσι με €1 περίπου το μήνα θα έχεις 2ο αριθμό, δηλ. ο αρχικός αριθμός θα αντιστοιχεί στη μία γραμμή της ISDN και ο MSN στη 2η γραμμή της.

Συνολικό πάγιο θα πληρώνεις €20/μήνα για την ISDN και το MSN.

 

Για Internet, βάλε Forthnet ADSL (Shared LLU) πάνω στην ISDN του ΟΤΕ.

Έτσι θα συνεχίσεις να πληρώνεις το πάγιο ΟΤΕ, θα έχεις τις 2 τηλεφωνικές γραμμές που θέλεις μέσω της ISDN, και Internet έως 24Mbps από το ιδιόκτητο της Forthnet με €21,50 επιπλέον το μήνα.

 

Α' λύση: Συνολικό μηνιαίο κόστος €41,50 + τις τηλεφωνικές κλήσεις .

 

Σε καλύπτει το παραπάνω;

 

Χωρίς Internet κανονικά δε θα μείνεις παρά ελάχιστο διάστημα (στην αίτηση της forthnet θα σημειώσεις ότι έχεις ήδη ενεργή Forthnet ΑΡΥΣ ADSL στη γραμμή σου και να φροντίσουν η μετάβαση σε Shared LLU να γίνει χωρίς προηγούμενη διακοπή του Internet).

 

Τέλος, επειδή ανέφερες ότι έχεις προεπιλογή στη Vivodi, έχε υπόψη σου ότι για τις κλήσεις προς κινητά σε συμφέρει να καλείς μέσω OTE βάζοντας το 1777 πριν την κλήση (χρεώνει ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστο χρόνο χρέωσης).

 

Η Β'λύση που θα μπορούσες να επιλέξεις:

 

Αφού μεταφέρεις την ISDN στο νέο σπίτι (και χωρίς να έχεις ζητήσει MSN):

 

Κάνεις αίτηση στη Netone για φορητότητα σε Full LLU (ενεργός βρόχος) με την ένδειξη "μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση (Forthnet ADSL ΑΡΥΣ).

Έτσι θα έχεις Internet έως 16Mbps και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, 2 τηλ. γραμμές με 2 νούμερα (το υπάρχον που θα μεταφέρεις και ένα 211 που θα σου δώσει η Netone).

 

Β' λύση: Συνολικό μηνιαίο κόστος €40 (με απεριόριστες αστικές/υπεραστικές)

 

Ούτε και σε αυτή την περίπτωση μένεις χωρίς τηλέφωνο/Internet

 

Εαν σε ενδιαφέρουν οι απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, λύση Β.

Αν κάνεις πολύ λίγα τηλέφωνα, λύση Α.

 

Η Netone και η Forthnet έχεις επιβεβαιώσει ότι σε καλύπτουν μέσω ιδιόκτητου δικτύου, έτσι;

 

Εχε υπόψη σου ότι αντί λογαριασμού ΟΤΕ (που θα γράφει την παλιά διεύθυνση), αν κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό για Internet θα στείλεις εκτύπωση που θα πάρεις από τον ΟΤΕ (που θα αναφέρει τη νέα διεύθυνση, τον αριθμό τηλεφωνικής σύνδεσης και ότι σου ανήκει).

 

Για όποια απορία/διευκρίνηση χρειάζεσαι εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις μία ISDN, γιατί πληρώνεις 2 πάγια στον ΟΤΕ;

 

€19/μήνα είναι το πάγιο της ISDN, για κοίταξε το λογαριασμό σου

 

Το επιπλέον νούμερο θα μπορούσε να είναι MSN πάνω σε ISDN με επιπλέον χρέωση περίπου €1/μήνα.

 

Συνολικό πάγιο θα πληρώνεις €20/μήνα για την ISDN και το MSN.

 

Forthnet ADSL (Shared LLU)[/url] πάνω στην ISDN του ΟΤΕ

 

από το ιδιόκτητο της Forthnet με €21,50 επιπλέον το μήνα.

 

Α' λύση: Συνολικό μηνιαίο κόστος €41,50 + τις τηλεφωνικές κλήσεις .

 

Internet έως 16Mbps και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, 2 τηλ. γραμμές με 2 νούμερα (το υπάρχον που θα μεταφέρεις και ένα 211 που θα σου δώσει η Netone).

 

Β' λύση: Συνολικό μηνιαίο κόστος €40 (με απεριόριστες αστικές/υπεραστικές)

 

Εαν σε ενδιαφέρουν οι απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, λύση Β.

Αν κάνεις πολύ λίγα τηλέφωνα, λύση Α.

 

Η Netone και η Forthnet έχεις επιβεβαιώσει ότι σε καλύπτουν μέσω ιδιόκτητου δικτύου, έτσι;

 

Για όποια απορία/διευκρίνηση χρειάζεσαι εδώ είμαστε. :)

 

Σ' ευχαριστώ πραγματικά για την άμεση απάντηση.

 

2ο πάγιο εννοώ της DSL 768 από τον ΟΤΕ (δε θυμάμαι τώρα πόσο είναι, πάντως με αυτό της ISDN είναι περίπου €70 το δίμηνο).

 

Ευχαριστώ για το hint της MSN. Ξέρεις μήπως πόσα μέτρα καλώδιο max μπορώ να έχω από τη 2η πόρτα του NetMod σε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο; (Αυτό γιατί αυτό θέλω να το στείλω στο κάτω διαμέρισμα της αδερφής μου.)

 

Το 2ο σενάριο είναι καλύτερο (ναι - με καλύπτουν από ιδιόκτητο και οι δύο στη Ν. Ιωνία Αττικής), μόνο που κανείς δε μου εξασφαλίζει ότι δε θα είμαι ένα από τα δεκάδες θύματα των εναλλακτικών + ΟΤΕ και που είναι κάπου μεταξύ ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ & ΑΙΓΙΝΗΤΙΟ με σύνδρομο μόνιμης νευρολογικής διαταραχής!

 

Χωρίς πλάκα τώρα, επειδή είναι άγνωστο αν θα πάρω Α/Α σειράς 232 πχ και δεδομένου ότι η HOL μπορεί να έχει για παράδειγμα 5 τεχνικούς για όλα τα νότια προάστια, σκέφτομαι μήπως το πρώτο σενάριο είναι καλύτερο.

 

Τελος, επειδή είναι τρομερά όλα αυτά που διαβάζω και επειδή διατηρώ και δημοπρασίες online - θα ήθελα να αποφύγω με κάθε τρόπο τέτοιου είδους περιπέτειες (για αυτό και μιλάω για όσο δυνατόν λιγότερο χρόνο εκτός δικτύων).

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2ο πάγιο εννοώ της DSL 768 από τον ΟΤΕ (δε θυμάμαι τώρα πόσο είναι, πάντως με αυτό της ISDN είναι περίπου €70 το δίμηνο).

 

Α, μάλιστα.

Πληρώνεις γραμμή DSL στον ΟΤΕ και συνδρομή Internet DSL στη Forthnet.

Πράγματι αυτό δε σε συμφέρει καθόλου.

 

Ευχαριστώ για το hint της MSN. Ξέρεις μήπως πόσα μέτρα καλώδιο max μπορώ να έχω από τη 2η πόρτα του NetMod σε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο; (Αυτό γιατί αυτό θέλω να το στείλω στο κάτω διαμέρισμα της αδερφής μου.)

 

Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το να στείλεις το καλώδιο στον κάτω όροφο.

 

Το 2ο σενάριο είναι καλύτερο (ναι - με καλύπτουν από ιδιόκτητο και οι δύο στη Ν. Ιωνία Αττικής), μόνο που κανείς δε μου εξασφαλίζει ότι δε θα είμαι ένα από τα δεκάδες θύματα των εναλλακτικών + ΟΤΕ και που είναι κάπου μεταξύ ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ & ΑΙΓΙΝΗΤΙΟ με σύνδρομο μόνιμης νευρολογικής διαταραχής!

 

Χωρίς πλάκα τώρα, επειδή είναι άγνωστο αν θα πάρω Α/Α σειράς 232 πχ και δεδομένου ότι η HOL μπορεί να έχει για παράδειγμα 5 τεχνικούς για όλα τα νότια προάστια, σκέφτομαι μήπως το πρώτο σενάριο είναι καλύτερο.

 

Μίλησα μόνο για Forthnet και Netone, όχι για HOL.

Πάντως στην λύση Β' δεν σε επισκέπτεται τεχνικός του παρόχου για την εγκατάσταση, αφού κάνεις φορητότητα σε ενεργό βρόχο (χρησιμοποιείται το υπάρχον ζεύγος καλωδίων).

 

Τελος, επειδή είναι τρομερά όλα αυτά που διαβάζω και επειδή διατηρώ και δημοπρασίες online - θα ήθελα να αποφύγω με κάθε τρόπο τέτοιου είδους περιπέτειες (για αυτό και μιλάω για όσο δυνατόν λιγότερο χρόνο εκτός δικτύων).

 

Φρόντισε στην αίτηση που θα στείλεις στη Forthnet να επιλέξεις "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση", λόγω της ενεργής ADSL γραμμής που έχεις.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

 

Παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Μίλησα μόνο για Forthnet και Netone, όχι για HOL.

Πάντως στην λύση Β' δεν σε επισκέπτεται τεχνικός του παρόχου για την εγκατάσταση, αφού κάνεις φορητότητα σε ενεργό βρόχο (χρησιμοποιείται το υπάρχον ζεύγος καλωδίων).

 

 

Σωστό. Κάτι τελευταίο - αντιγράφω από αντίστοιχη απάντησή σου σε άλλο thread περί καθυστερήσεων

 

στην περίπτωση που ο νέος πάροχος καθυστερεί αναίτια να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ, ή δεν έχει διαθέσιμες πόρτες ή διαθέσιμα καλώδια στο DSLAM του (ακόμα και αν εμφανίζει διαθεσιμότητα στο website)

 

Αφορά τη 2η λύση που όπως είναι προφανές φοβάμαι πάρα πολύ. Πάντως μου αρέσει η αισιόδοξη νότα που έχουν οι απαντήσεις σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο - αντιγράφω από αντίστοιχη απάντησή σου σε άλλο thread περί καθυστερήσεων

 

στην περίπτωση που ο νέος πάροχος καθυστερεί αναίτια να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ, ή δεν έχει διαθέσιμες πόρτες ή διαθέσιμα καλώδια στο DSLAM του (ακόμα και αν εμφανίζει διαθεσιμότητα στο website)

 

Αφορά τη 2η λύση που όπως είναι προφανές φοβάμαι πάρα πολύ.

 

Αφορά τη 2η λύση ακριβώς όσο αφορά και την 1η λύση :)

 

Δηλαδή και σε Shared, και σε Full LLU σε ενεργό βρόχο με φορητότητα ο πάροχος μπορεί να καθυστερεί αναίτια να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ, ή να μην έχει διαθέσιμες πόρτες ή διαθέσιμα καλώδια στο DSLAM του (ακόμα και αν εμφανίζει διαθεσιμότητα στο website)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω να καταγγειλω οτι εκανα συνδεση για 2 play και ειμαι συνδεδεμενοσ απο 24/5 ομωσ με το που ερχεται ο λογαριασμοσ σημερα βλεπω τρελεσ χρεωσεισ σε αστικα υπεραστικα αλλο παγιο και παει λεγοντασ. και αφου βλεπω καλα καλα το λογαριασμο βλεπω οτι ωσ προγραμμα χρηση ελεγε 2play SOHO και τρελαινομαι και τουσ παιρνω τηλεφωνο του ριχνω ενα χεσ......μο και μου λενε να τουσ στειλω την αιτηση που εχω ωσ αντιγραφο για να κανουν αντιπαραβολη για να δουνε την αιτηση που εχουν αυτοι και να διαπιστωσουν οτι οντωσ εχει γινει λαθοσ απο μερουσ τουσ και οχι οτι εγω εκανα λαθοσ. δηλαδη μου λεγανε εμμεσωσ πλην σαφωσ οτι εγω υπεγραψα λαθοσ αιτηση.

 

μαζι με την αιτηση θα τουσ στειλω και μια επιστολη που θα τουσ απειλω αν δεν μου τακτοποιησουν το θεμα.

 

τι λετε θα γινει τιποτα ή θα τα σπασω ολα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω να καταγγειλω οτι εκανα συνδεση για 2 play και ειμαι συνδεδεμενοσ απο 24/5 ομωσ με το που ερχεται ο λογαριασμοσ σημερα βλεπω τρελεσ χρεωσεισ σε αστικα υπεραστικα αλλο παγιο και παει λεγοντασ. και αφου βλεπω καλα καλα το λογαριασμο βλεπω οτι ωσ προγραμμα χρηση ελεγε 2play SOHO και τρελαινομαι και τουσ παιρνω τηλεφωνο του ριχνω ενα χεσ......μο και μου λενε να τουσ στειλω την αιτηση που εχω ωσ αντιγραφο για να κανουν αντιπαραβολη για να δουνε την αιτηση που εχουν αυτοι και να διαπιστωσουν οτι οντωσ εχει γινει λαθοσ απο μερουσ τουσ και οχι οτι εγω εκανα λαθοσ. δηλαδη μου λεγανε εμμεσωσ πλην σαφωσ οτι εγω υπεγραψα λαθοσ αιτηση.

μαζι με την αιτηση θα τουσ στειλω και μια επιστολη που θα τουσ απειλω αν δεν μου τακτοποιησουν το θεμα.

 

τι λετε θα γινει τιποτα ή θα τα σπασω ολα

 

Eαν εσύ υπέγραψες αίτηση για 2play και όχι για 2play SoHo, ούτε να εκνευρίζεσαι χρειάζεται, ούτε να τα σπάσεις όλα.

Στείλε μια επιστολή με ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ της αίτησης που υπέγραψες (για να έχεις εσύ το πρωτότυπο σε περίπτωση που χάσουν την επιστολή σου), εξηγώντας ότι σε καταχώρησαν από δικό τους λάθος στο SoHo, οπότε:

α) να σε καταχωρήσουν ως "2play με μηνιαίο πάγιο €39,90"

β) να σου πιστώσουν τις αστικές/υπεραστικές που σου χρέωσαν.

 

Να σκέφτεσαι ότι άνθρωπος καταχώρησε την αίτησή σου, και μπορεί κατά λάθος να επέλεξε άλλο κουτάκι στο σύστημα.

Εφόσον δεν έπαθες κανένα μεγάλο κακό, δεν υπάρχει λόγος να τους απειλείς για οτιδήποτε, παρά μόνο αν μετά την επιστολή σου σου απαντήσουν ότι αρνούνται να διορθώσουν το δικό τους λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Eαν εσύ υπέγραψες αίτηση για 2play και όχι για 2play SoHo, ούτε να εκνευρίζεσαι χρειάζεται, ούτε να τα σπάσεις όλα.

Στείλε μια επιστολή με ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ της αίτησης που υπέγραψες (για να έχεις εσύ το πρωτότυπο σε περίπτωση που χάσουν την επιστολή σου), εξηγώντας ότι σε καταχώρησαν από δικό τους λάθος στο SoHo, οπότε:

α) να σε καταχωρήσουν ως "2play με μηνιαίο πάγιο €39,90"

β) να σου πιστώσουν τις αστικές/υπεραστικές που σου χρέωσαν.

 

Να σκέφτεσαι ότι άνθρωπος καταχώρησε την αίτησή σου, και μπορεί κατά λάθος να επέλεξε άλλο κουτάκι στο σύστημα.

Εφόσον δεν έπαθες κανένα μεγάλο κακό, δεν υπάρχει λόγος να τους απειλείς για οτιδήποτε, παρά μόνο αν μετά την επιστολή σου σου απαντήσουν ότι αρνούνται να διορθώσουν το δικό τους λάθος.

 

 

 

την αιτηση την συμπληρωσε τηλεφωνικα ο υπαλληλοσ τησ forthnet αλλα εχω αντιγραφω με τα γραμματα που τα εχει συμπληρωσει αυτη η γκομενα. μου την εστειλαν με courier και την υπεγραψα και η αιτηση επανω λεει 2play οχι την αλλη τη λαλακια που μου εβαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά τη 2η λύση ακριβώς όσο αφορά και την 1η λύση :)

 

Δηλαδή και σε Shared, και σε Full LLU σε ενεργό βρόχο με φορητότητα ο πάροχος μπορεί να καθυστερεί αναίτια να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ, ή να μην έχει διαθέσιμες πόρτες ή διαθέσιμα καλώδια στο DSLAM του (ακόμα και αν εμφανίζει διαθεσιμότητα στο website)

 

OK - άρα δεν παίζει ρόλο. Δεν ξαναρωτάω τίποτα - honestly. :O

 

Μόνο που μια και εμπιστεύομαι την κρίση σου ;) τολμώ να ρωτήσω - ποια λύση θα διάλεγες προσωπικά;

 

Αν η Β, έχεις προσωπική άποψη ίσως για κάποιον ΙSP? Απ' ότι έχω καταλάβει όλοι έχουν προβλήματα. 'Ισως όμως η Forthnet να έχει τα περισσότερα. :X

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου - να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera..

8a i8ela na rwtisw...

eimai apo salonika exw 4net me 768kb kai lew na allaxw se 2play i se programma tis vodafone ... ti proteinete? dia8esimotita exw k sta 2!

 

soho i voda?

oikononika....kai me sxesi taxytites....?????

kai fysika energopoiisi ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Μήπως ξέρει κάποιος εαν το ρουτερ της siemens (cl110) που δίνει η forthnet έχει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ;

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις που εχει κάνει στο μοντεμ του ;

Δεν ξέρω αλλά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απο τις ταχύτητες της forthnet και σκέφτομαι μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση το μοντεμ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Μήπως ξέρει κάποιος εαν το ρουτερ της siemens (cl110) που δίνει η forthnet έχει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ;

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις που εχει κάνει στο μοντεμ του ;

Δεν ξέρω αλλά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απο τις ταχύτητες της forthnet και σκέφτομαι μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση το μοντεμ .

 

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009863

Link to comment
Share on other sites

aytes tis rithmiseis tis exi kanei

 

iparxoun kapoies alles pou mporo na kano?

 

Υπάρχει γενικό πρόβλημα με τις ταχύτητες της Forthnet στη Θεσσαλονίκη, μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις μεγάλα αρχεία από Microsoft, Apple κλπ χρησιμοποιώντας download manager και να δεις τι ταχύτητες πιάνεις;

 

Αλήθεια, σε τι ταχύτητα συγχρονίζει το modem?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πάσχουμε απο ταχύτητες στη Θεσσαλονίκη εδώ και έναν μήνα περίπου. Είπαν μέσα στον Οκτώβρη θα φτιάξουν το link Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Άντε να δούμε. 16 έχει ο μήνας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικό πρόβλημα με τις ταχύτητες της Forthnet στη Θεσσαλονίκη, μπορείς όμως να δοκιμάσεις να κατεβάσεις μεγάλα αρχεία από Microsoft, Apple κλπ χρησιμοποιώντας download manager και να δεις τι ταχύτητες πιάνεις;

 

Αλήθεια, σε τι ταχύτητα συγχρονίζει το modem?

 

Current ADSL line status is displayed as the below.

 

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time

Line Power State L0 Line Up Time 00:04:50:12

Line Coding Trellis On Line Up Count 1

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 14188 Kbps 1085 Kbps

Attainable Line Rate 16324 Kbps 1344 Kbps

Noise Margin 6.2 dB 16.5 dB

Line Attenuation 25.0 dB 9.5 dB

Output Power 12.1 dBm 0.0 dBm

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς 2play στο Καραμπουρνάκι Θεσ/νίκης, να μου πεί ένα ενδεικτικό παράδειγμα ταχύτητας? την πέμπτη περιμένω το courier να φέρει τον εξοπλισμό..
Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενεργοποιημενο adsl forthnet 768, αν το μετατρεψω σε 2 play ποσο καιρο θα κανει?χωρις να διακοπει το ιντερνετ. Θα κανει τοσο πολυ οσο βλεπω απο καποια παιδια εδω?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε περίπου ένα μήνα και το ίντερνετ και το τηλέφωνο κόπηκαν για μερικές ώρες την ημέρα της ενεργοποίησης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...