Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις δικιο!Αυτο που κατεβαζεις εχει νοήμα!

Με rapidshare, Flashget και πολλαπλά links κατεβάζω με 2,2 MB/Sec...

 

Δηλαδή τέλεια! Και εγώ το τελευταίο καιρό βλέπω ταχύτητες σταθερά πάνω από 1,5 ΜΒ/sec (σε γραμμή που συγχρονίσει στα 15 περίπου Mbps...).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παλι προβληματα με την forhnet. συνεχεις αποσυνδεσεις και χαμηλη ταχυτητα...

ειμαι στα δυτικα της θεσσαλονικης... εχει καποιος αλλος προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κι'εγω αντιμετωπιζω σημερα προβλημα.ευτυχως δεν εχω καμια αποσυνδεση,αλλα εχω χαμηλη ταχυτητα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παλι προβληματα με την forhnet. συνεχεις αποσυνδεσεις και χαμηλη ταχυτητα...

ειμαι στα δυτικα της θεσσαλονικης... εχει καποιος αλλος προβλημα?

 

εγω μονο χαμηλη ταχυτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

κλειδωνω στα 21Mbit

απο μεγαλα site κατεβαζω με 2.5 Mbyte/sec

σχεδον καθολου αποσυνδεσεις

forthnet και παλι forthnet

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι. αλλα τα 2,5 δεν ειναι λιγα?

παει και παραπανω?? εμενα μια χαρα μου φαινονται :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι κλαιγονται αν κατεβαζουν με 2,20μβ/σεκ 'η με 2.19μβ/σεκ ενω πληρωνουν για ΜΕΧΡΙ 24μπβσ.... ξεχνατε καποιοι οτι μεχρι πριν δεκαπεντε χρονια το αν συνδεοσουν με 5 κβ/σεκ με την διαλ υπ και επιανεσ τα 5 κβ φουλ εκανεσ το σταυρο σου. Τωρα που εχει ερθει ο πολιτισμος στη χωρα που τον γεννησε (!) κλαιγομαστε! γιατι πιανω 800κβ/σεκ το βραδυ και 150κβ/σεκ το πρωι... και δοξα τω θεω να λεμε. τουλαχιστον να εχουμε υποψιν οτι με 19,50 ευρω ή 24,90 εχουμε μεχρι 24 ενω μεχρι προτεινος αλλου με 19,50 ειχες 2μβπς... τα δικτυα κανουν εργασιες αναβαθμιζονται. θα ερθουν κ καλυτερες ταχυτητες. οποιος το παιζει τοσο βιαστικος που θελει να κατεβαζει με καθε καιρο 2,5ΜΒ το σεκοντ να σκεφτει οτι μπαινει το καλοκαιρι τα σχολεια κλεινουν και τα παιδιακια θα μπαινουν ιντερνετ κ θα πεφτει το bandwidth οσο κ να κλαιγομαστε. Οταν ημασταν εμεις παιδακια τα 5κβ/σ ηταν ευχης εργο και τωρα με τα 200κβ πανω κατω το κανουμε θεμα...

και για καποιον που ειπε οτι τα 2,5Μbyte ειναι λιγα, τοσο ειναι περιπου το ΜΑΞΙΜΟΥΜ στα 24ΜΒps, γιατι μπερδευουν τα νουμερα και εχω ακουσει να περιμενουν να κατεβαζουν με 24ΜΒytes/sec . . .

Link to comment
Share on other sites

Kαλα μην συγκρινεις τις παλιες εποχες των dial up με τις σημερινες.Τοτε κατεβαζαμε με 10-20 kbps και χωροπηδουσαμε απο τη χαρα μας αλλα τοτε δεν κατεβαζαμε ουτε ταινιες,ουτε παιχνιδια ουτε cd's και οι χωιτηκοτητες των αρχειων ηταν μηδαμηνες σε σχεση με αυτα που κατεβαζυμε τωρα.Συφωνω ομως οτι πλεον τρωγομαστε με τα ρουχα μας και κλαιγομαστε γιατι δεν κατεβαζω με 1.5Mbps αλλα με 1 και γιατι δεν κλειδωνω με 24Mbps αφου για τοσο πληρωνω και αλλα τετοια.

Προς το παρων δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μπει καποιος με 24 και το downloading με 2,5 ειναι παρα μα παρα πολυ καλη ταχυτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλα μην συγκρινεις τις παλιες εποχες των dial up με τις σημερινες.Τοτε κατεβαζαμε με 10-20 kbps και χωροπηδουσαμε απο τη χαρα μας αλλα τοτε δεν κατεβαζαμε ουτε ταινιες,ουτε παιχνιδια ουτε cd's και οι χωιτηκοτητες των αρχειων ηταν μηδαμηνες σε σχεση με αυτα που κατεβαζυμε τωρα.Συφωνω ομως οτι πλεον τρωγομαστε με τα ρουχα μας και κλαιγομαστε γιατι δεν κατεβαζω με 1.5Mbps αλλα με 1 και γιατι δεν κλειδωνω με 24Mbps αφου για τοσο πληρωνω και αλλα τετοια.

Προς το παρων δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μπει καποιος με 24 και το downloading με 2,5 ειναι παρα μα παρα πολυ καλη ταχυτητα.

 

Συμφωνω απολυτα! Δεν κανει να συγκρινουμε διαφορετικες εποχες!! 15 χρονια?!?!?!?! μια αιωνιοτητα..Σωστο επισης οτι τρογωμαστε με τα ρουχα μας, "Σημερα ανοιξα το modem και μπηκε με 18000, γιατι ρε γμτ χτες ειχα δει 21000!! και κατι τετοια.. Αλλα οκ ολα στο προγραμμα ειναι ;)

 

Θελω κατι να ρωτησω ομως: Εχω το Siemens CL-110 κ το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μου πεφτει πολυ συχνα η συνδεση (σβηνει το λαμπακι PPP) αλλα αν κανω restart στον υπολογιστη - ωστε ταυτοχρονα να κανει restart και το modem-router- ειναι ολα τις περισσοτερς φορες οκ! Αν ανοιγοκλεισω μονο το modem πολυ σπανια θα δουν τα windows οτι εχω internet (να βγει δηλαδη η υδρογειος στο εικονιδιο δικτου) Λετε να φταιει το modem??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Θελω κατι να ρωτησω ομως: Εχω το Siemens CL-110 κ το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μου πεφτει πολυ συχνα η συνδεση (σβηνει το λαμπακι PPP) αλλα αν κανω restart στον υπολογιστη - ωστε ταυτοχρονα να κανει restart και το modem-router- ειναι ολα τις περισσοτερς φορες οκ! Αν ανοιγοκλεισω μονο το modem πολυ σπανια θα δουν τα windows οτι εχω internet (να βγει δηλαδη η υδρογειος στο εικονιδιο δικτου) Λετε να φταιει το modem??

 

Και το δικό μου μερικές φορές δεν συχρονίζει, όμως με ένα reset ξεκαθαρίζει

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

To Siemens cl110 ειναι αστα βραστα παιδια, αμα εχετε κανα αλλο απο προηγουμενη συμβαση βαλτε εκεινο, ρωτηστε κανα γνωστο/ξαδερφο/γιαγια/θειο ολο κ καποιου θα του περισευει κανα ρουτερ. το θεμα ειναι οτι ουτε καν καινουργιο firmware δεν αξιωθηκαν να εκδοσουν. Το ΡΡΡ ειναι ενα προβλημα, το αλλο ειναι με το αυτοματο script για reset, μετα απο 2 τρεις φορες, τα χανει κ μενει σβηστο το ΡΡΡ. Παντως η Forthnet τελευταια δινει καλυτερα ρουτερ με χρονο αλλαγης ΙΡ στα 10 sec. Μια χαρα.. ελπιζω να βολεψω κανα τετοιο. Το αλλο με τα ασυρματα ρουτερ ειναι οτι πεφτει μες το ιδιο σου το σπιτι η συνδεση γιαυτο καλωδιο και παλι καλωδιο. Με τα ασυρματα που μας τριγυριζουν θα ψηθουμε στον υπνο μας καμια μερα.. Καντε ενα search στις πολυκατοικιες σας... τα Ηz που τραβανε τα κυτταρακια μας δεν παιζονται..και απτην καλη πλευρα να το παρεις:ειναι σαν να "ακουνε" 10δες διαφορετικους κακογουστους σταθμους μαζι :ΡρΡρ γιαυτο ο καρκικος κανει παρτυ

 

εκτος απο ρεσταρτ στο siemens, δοκιμασε απτη σελιδα του 19216811 να πατησεις Connect, και στη χειροτερη ξαναβαλε τους κωδικους σου. ετισ θα συνδεθει και χωρις να επανεκκινησεις το PC.

Link to comment
Share on other sites

To Siemens cl110 ειναι αστα βραστα παιδια, αμα εχετε κανα αλλο απο προηγουμενη συμβαση βαλτε εκεινο, ρωτηστε κανα γνωστο/ξαδερφο/γιαγια/θειο ολο κ καποιου θα του περισευει κανα ρουτερ. το θεμα ειναι οτι ουτε καν καινουργιο firmware δεν αξιωθηκαν να εκδοσουν. Το ΡΡΡ ειναι ενα προβλημα, το αλλο ειναι με το αυτοματο script για reset, μετα απο 2 τρεις φορες, τα χανει κ μενει σβηστο το ΡΡΡ. Παντως η Forthnet τελευταια δινει καλυτερα ρουτερ με χρονο αλλαγης ΙΡ στα 10 sec. Μια χαρα.. ελπιζω να βολεψω κανα τετοιο. Το αλλο με τα ασυρματα ρουτερ ειναι οτι πεφτει μες το ιδιο σου το σπιτι η συνδεση γιαυτο καλωδιο και παλι καλωδιο. Με τα ασυρματα που μας τριγυριζουν θα ψηθουμε στον υπνο μας καμια μερα.. Καντε ενα search στις πολυκατοικιες σας... τα Ηz που τραβανε τα κυτταρακια μας δεν παιζονται..και απτην καλη πλευρα να το παρεις:ειναι σαν να "ακουνε" 10δες διαφορετικους κακογουστους σταθμους μαζι :ΡρΡρ γιαυτο ο καρκικος κανει παρτυ

 

εκτος απο ρεσταρτ στο siemens, δοκιμασε απτη σελιδα του 19216811 να πατησεις Connect, και στη χειροτερη ξαναβαλε τους κωδικους σου. ετισ θα συνδεθει και χωρις να επανεκκινησεις το PC.

 

Ok Ocean! Την επομενη φορα θα το κανω και θα δω!! Ευχαριστω!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Μενω Αγια Παρασκευη και ειμαι ενα χρονο στην forthnet με το 2play και router crypto wf110e. το σπιτι μου απο τηλεφωνικο κεντρο ειναι κοντα στο 1,5χλμ. Μεχρι και πριν τρεις μηνες εβλεπα συχνα την συνδεση μου στα 8Mp/s (η κατωτερη ηταν 3Mp/s), ξαφνικα αρχισε να πεφτει τρελα η συνδεση και να μου κοβετε για κανα 5' χωρις να εχω πειραξει ρυθμησεις. Ειπα απο μεσα μου να μην αρχισω τα τηλεφωνα και οτι μπορει να ειναι κατι που θα περασει, ομως εδω και μια βδομαδα δεν την παλευει η forthnet... οχι απλα δεν μπορω να κατεβασω αλλα ουτε το google να ανοιξω, και οταν μπορεσω να ανοιξω σελιδα κατεβαζω (να το θεσω οπως και η forthnet) απο 0.1 εως 20kbps και απο ταχυτητα....η χαμηλοτερη 78kb/s εως 1Mb/s εψαξα στο ιντερνετ (μην φανταστειτε απο το σπιτι μου σε ιντερνετ καφε πηγα) να δω μηπως το εχω μονο εγω ή ειναι γενικο... και βλεπω οτι ειναι γενικο το κακο...

 

Και αφου σας κουρασα θετω τα ερωτηματα μου:

πως γινετε απο την μερα που αρχισε η συνδεση μου να εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα και φιλος μου στο χαλανδρι να μην πεφτει κατω απο τα 19mb/s?

αν αλλαξω router μπορει να φτιαχει το θεμα?

να αρχισω τα τηλεφωνα στην forthnet και να τους κραξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Μενω Αγια Παρασκευη και ειμαι ενα χρονο στην forthnet με το 2play και router crypto wf110e. το σπιτι μου απο τηλεφωνικο κεντρο ειναι κοντα στο 1,5χλμ. Μεχρι και πριν τρεις μηνες εβλεπα συχνα την συνδεση μου στα 8Mp/s (η κατωτερη ηταν 3Mp/s), ξαφνικα αρχισε να πεφτει τρελα η συνδεση και να μου κοβετε για κανα 5' χωρις να εχω πειραξει ρυθμησεις. Ειπα απο μεσα μου να μην αρχισω τα τηλεφωνα και οτι μπορει να ειναι κατι που θα περασει, ομως εδω και μια βδομαδα δεν την παλευει η forthnet... οχι απλα δεν μπορω να κατεβασω αλλα ουτε το google να ανοιξω, και οταν μπορεσω να ανοιξω σελιδα κατεβαζω (να το θεσω οπως και η forthnet) απο 0.1 εως 20kbps και απο ταχυτητα....η χαμηλοτερη 78kb/s εως 1Mb/s εψαξα στο ιντερνετ (μην φανταστειτε απο το σπιτι μου σε ιντερνετ καφε πηγα) να δω μηπως το εχω μονο εγω ή ειναι γενικο... και βλεπω οτι ειναι γενικο το κακο...

 

Και αφου σας κουρασα θετω τα ερωτηματα μου:

πως γινετε απο την μερα που αρχισε η συνδεση μου να εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα και φιλος μου στο χαλανδρι να μην πεφτει κατω απο τα 19mb/s?

αν αλλαξω router μπορει να φτιαχει το θεμα?

να αρχισω τα τηλεφωνα στην forthnet και να τους κραξω?

Δώσε μας ακριβώς τα στοιχεία της γραμμής στο router (ακριβή ταχύτητα συγχρονισμού, attenuation, snr), δοκίμασε να κατεβάσεις ένα αρχείο από το apple.com ή το nvidia.com και πες μας ταχύτητα και πάρε στο 8001009000 (δωρεάν τεχνική υποστήριξη forthnet 24ωρης λειτουργίας) να το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση..προσφατα μου κανανε δωρεαν αναβαθμιση στα 8mbit εκτος ιδιοκτυτου,και ολα μια χαρα εως τωρα.

σημερα πηγα πληρωσα τον λογαριασμο σε forthnet shop και ο υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω το modem και οτι με αυτο δεν δουλευει καλα,εχω την εντυπωση οτι λεει "μ@μακιες" και τα λεει αυτα για να παρουμε αλλο.να σημειωσω οτι εχω modem το πιο απλο..απο τα πρωτα crypto χωρις κανενα προβλημα.

στο μελλον που θα μπω στο ιδιοκτυτο..(αν ποτε ερθει) φανταζομαι οτι θα μου δωσουν αυτοι νεο εξοπλισμο,αρα τωρα μια πιθανη αναβαθμιση την θεωρω πεταμενα λεφτα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας ακριβώς τα στοιχεία της γραμμής στο router (ακριβή ταχύτητα συγχρονισμού, attenuation, snr), δοκίμασε να κατεβάσεις ένα αρχείο από το apple.com ή το nvidia.com και πες μας ταχύτητα και πάρε στο 8001009000 (δωρεάν τεχνική υποστήριξη forthnet 24ωρης λειτουργίας) να το κοιτάξουν.

 

Modem Status

 

Connection Status Connected

Us Rate (Kbps) 1084

Ds Rate (Kbps) 7142

US Margin 6

DS Margin 4

Trained Modulation ADSL2Plus

LOS Errors 0

DS Line Attenuation 39

US Line Attenuation 21

Peak Cell Rate 2556 cells per sec

CRC Rx Fast 0

CRC Tx Fast 0

CRC Rx Interleaved 8

CRC Tx Interleaved 0

Path Mode Interleaved

DSL Statistics

 

Near End F4 Loop Back Count 0

Near End F5 Loop Back Count 0

 

αυτα τα στοιχεια λογικα θα θες... (σημερα ειναι μια ομορφη μερα για donwload, αυριο να δω πως θα ειναι η συνδεση)

 

αν εστω μενω σε αυτην την κλιμακα ειμαι καλα?

ευχαριστω για τον χρονο σας:):):)

Link to comment
Share on other sites

Modem Status

 

Connection Status Connected

Us Rate (Kbps) 1084

Ds Rate (Kbps) 7142

US Margin 6

DS Margin 4

Trained Modulation ADSL2Plus

LOS Errors 0

DS Line Attenuation 39

US Line Attenuation 21

Peak Cell Rate 2556 cells per sec

CRC Rx Fast 0

CRC Tx Fast 0

CRC Rx Interleaved 8

CRC Tx Interleaved 0

Path Mode Interleaved

DSL Statistics

 

Near End F4 Loop Back Count 0

Near End F5 Loop Back Count 0

 

αυτα τα στοιχεια λογικα θα θες... (σημερα ειναι μια ομορφη μερα για donwload, αυριο να δω πως θα ειναι η συνδεση)

 

αν εστω μενω σε αυτην την κλιμακα ειμαι καλα?

ευχαριστω για τον χρονο σας:):):)

 

Θα έπρεπε να πιάνεις ελάχιστα παραπάνω αλλά και εκεί καλά είσαι. Μου κάνει βέβαια εντύπωση το margin 4. Ίσως από εκεί να προκύπτουν οι αποσυνδέσεις.

 

Κάλεσε στη τεχνική υποστήριξη της forthnet να δούμε τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα τους παρω αυριο το πρωι (αφου τελειωσω με το αμκα στο κεπ.. την τρελα μου μεσα με την μ@..κια που βγαλανε) και θα ενημερωσω...

νομιζεις οτι θα μπορεσω να ανεβω κι αλλο απο θεμα ταχυτητας?

 

απο nvidia κατεβαζω με 710kbps...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει σε 2 ατομα! με 24αρα γραμμη εχω δει: στην 1 που ειμαι εγω(πισω απο το δημαρχειο) κλειδωνει στα 23997kbps download και 1020kbps upload. στην αλλη γραμμη που ειναικοντα στην παλια αστυνομια, ειδα download 21993 και upload 1020.

χωρς κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις ή κατι αλλο και οι 2 γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει σε 2 ατομα! με 24αρα γραμμη εχω δει: στην 1 που ειμαι εγω(πισω απο το δημαρχειο) κλειδωνει στα 23997kbps download και 1020kbps upload. στην αλλη γραμμη που ειναικοντα στην παλια αστυνομια, ειδα download 21993 και upload 1020.

χωρς κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις ή κατι αλλο και οι 2 γραμμες.

Αυτα ειναι :up: :yahoo:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πειτε την γνωμη σας κ για την δικη μου γραμμη?? Συνηθως εμπαινα με 20-22Mbps αλλα τις τελευταιες μερες εχει ψιλοπεσει..

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 17958 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 17848 Kbps 1336 Kbps

Noise Margin 6.3 dB 16.8 dB

Line Attenuation 21.0 dB 8.6 dB

Output Power 12.1 dBm 0.0 dBm

MSGC (number of bytes in overhead channel message) 67 10

B (number of bytes in Mux Data Frame) 248 145

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1 1

T (Mux Data Frames over sync bytes) 2 1

R (number of check bytes in FEC Data Frame) 6 0

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.4428 4.5447

L (number of bits in PMD Data Frame) 4607 257

D (interleave depth) 64 1

Delay 7 1

Super Frames 6949 6171

Super Frame Errors 0 181

RS Words 1014698 0

RS Correctable Errors 34 0

RS Uncorrectable Errors 0 0

HEC Errors 0 294

OCD Errors 0 0

LCD Errors 0 0

Total Cells 4754181 1151573

Data Cells 8017 29190

Bit Errors 0 17768

Total ES 0 0

Total SES 0 0

Total UAS 17 0

 

Δεν ξερω ποια θελετε, ετσι τα εβαλα ολα! ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...