Jump to content

[Επίσημο] Motorola ROKR Z6


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησα να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου κατάλογο από το V6 στο Z6. Η διαδικασία έγινε μέσω του Motorola Phone Tools, πήρα backup το phonebook και το calendar από το V6 και τα έκανα restore στο Z6.

 

Η μεταφορά των δεδομένων ολοκληρώθηκε χωρίς πρόβλημα, όταν όμως άνοιξα το ευρετήριο στο Z6 διαπίστωσα ότι στα ονοματεπώνυμα οι λατινικοί χαρακτήρες εμφανιζόταν ΟΚ αλλά οι ελληνικοί χαρακτήρες είχαν αντικατασταθεί από τετραγωνάκια!

 

Υποψιάζομαι ότι βασικός λόγος για αυτό το πρόβλημα είναι τα διαφορετικά λειτουργικά των δύο κινητών και η λανθασμένη μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων από το ένα σύστημα στο άλλο. Υπέθεσα όμως ότι το Phone Tools θα ήταν αρκετά έξυπνο και θα μπορούσε να το αντιμετωπίσει αυτό.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μεταφέρω τον τηλ. κατάλογό μου από το ένα κινητό στο άλλο χωρίς να τα ξαναγράψω όλα με το χέρι;

 

Επίσης, πώς μπορώ να διαγράψω όλες τις επαφές από το Ζ6 με τη μία;

 

Να υποθέσω ότι το ίδιο πρόβλημα θα εμφανίζεται και το V8 αφού και αυτό είναι linux-based.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η σύνδεση και στις δύο περιπτώσεις έγινε με USB καλώδιο.

 

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς των επαφών μέσω bluetooth κατ'ευθείαν από το ένα κινητό στο άλλο χωρίς τη χρήση των MPT;

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία έχω (ελπιζώ τελευταία:worry:)

 

Γινεται να το συνδεω στον υπολογιστη με το καλωδιο usb που περιεχεται στην συσκευασια, και να μην το φορτιζει ταυτοχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο να εχεις απορίες... γιατί μπορει τις ίδιες απορίες να έχουν και άλλοι.

Λοιπόν απ ό,τι έχω προσέξει, το κινητό απ τη στιγμή που συνδέεται στη USB αρχίζει να φορτίζει, ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν driver ή όχι...Οπότε μάλλον δεν γίνεται να μην το φορτίζει παράλληλα.

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ το κινητό μπορεί να έχει και 3 γραμμές μπαταρία, αν το σβήσω και το ξανανάψω, ξαφνικά η μπαταρία βγαίνει να έχει μία ή και καμία γραμμή.

Η αυτονομία του δυστυχώς με έχει απογοητεύσει..

Μία μέρα με φυσιολογική χρήση και αν χρησιμοποιήσεις παιχνίδια θέμα είναι αν αντέξει 3 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο να εχεις απορίες... γιατί μπορει τις ίδιες απορίες να έχουν και άλλοι.

Λοιπόν απ ό,τι έχω προσέξει, το κινητό απ τη στιγμή που συνδέεται στη USB αρχίζει να φορτίζει, ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν driver ή όχι...Οπότε μάλλον δεν γίνεται να μην το φορτίζει παράλληλα.

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ το κινητό μπορεί να έχει και 3 γραμμές μπαταρία, αν το σβήσω και το ξανανάψω, ξαφνικά η μπαταρία βγαίνει να έχει μία ή και καμία γραμμή.

Η αυτονομία του δυστυχώς με έχει απογοητεύσει..

Μία μέρα με φυσιολογική χρήση και αν χρησιμοποιήσεις παιχνίδια θέμα είναι αν αντέξει 3 ώρες...

 

Εμένα με κανά 10λεπτο-15λεπτο συνομιλία/ημέρα και 2-3sms/ημέρα

και σχετικά μέτρια χρήση όλων των άλλων (menu κ.τ.λ) μου κρατάει 3 μέρες (το βράδυ το κλείνω όπως όλα μου τα κινητά).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια!! το z6 σε λαχανι εχει βγει??το z8 ειναι κορυφη με το χρωματακι του!!

εε και λεω να βαλω στην θεση του το z6, μιας ειναι και Linux, μιας και ειναι πιο οικονομικο!!Να εχουμε και ενα καλο design!!

ε,παιζει?:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια!! το z6 σε λαχανι εχει βγει??το z8 ειναι κορυφη με το χρωματακι του!!

εε και λεω να βαλω στην θεση του το z6, μιας ειναι και Linux, μιας και ειναι πιο οικονομικο!!Να εχουμε και ενα καλο design!!

ε,παιζει?:confused:

tsoump λαχανι ουτε υπαρχει ουτε προκειται να βγει. Πηγαινε καπου να δεις το πορτοκαλι απο κοντα, αν δε το εχεις δει ηδη, ειναι πολυ εντυπωσιακο και ειναι και αρκετα διαφορετικο απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

αα οκ!! απλα ρωτησα μηπως... ναναι δεν το χα δει ποτε και λαχανι...

το πορτοκαλι το εχω δει!! ειναι τελειο!! :D πολυ καλο!!

μ φαινεται, να αλλαζω κινητο...:lol::lol:

 

{δεν προκειται!! μεχρι να πεθανει τελειως το δικο μου, θα αλλαξω κινητο!!το αγαπαω και δεν θελω να το αλλαξω ακομα!!κανα χρονακι ακομα!!}:rolleyes::love::elephant:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά μετέφερα μερικές επαφές από το ένα κινητό στο άλλο μέσω bluetooth και οι χαρακτήρες εμφανίστηκαν ΟΚ στο Ζ6. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι πρέπει να μεταφέρω μία-μία τις επαφές, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να επιλέξω πολλές ώστε να τις μεταφέρω με τη μία στο Ζ6;
Link to comment
Share on other sites

με τα παιχνίδια τι γίνεται ρε παιδιά?

το αριστερό και το δεξί πλήκτρο δεν δουλεύουν

πως το διορθώνουμε αυτό?

 

δεν παιζει ρολο αυτο!! ειναι αναλογα η εφαρμογη!!

για π.χ. μπορει το παιχνιδι που παιζεις, σε ενα SE, να λειτουργουν κανονικα τα αριστερα δεξια πληκτρα!!

δοκιμασε καποια αλλα κουμπια που μπορουν να λειτουργουν αντι γιαυτα!!

οπως το 4-6 και το 5 ... δοκιμασε αριθμους...:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι χθεσινός αγαπητέ...αλλά δεν ...κι όχι την ώρα που παίζω όταν κυρίως είμαι αναγκασμένος να βρω πλήκτρα για skip.menu,back κτλ...

ειδικά αμα κάνω το λάθος και μπω στα settings ...άστα μένω εγκλωβισμένος εκεί.....

κρίμα γιατί τα τρέχει μια χαρα όλα τα java

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι χθεσινός αγαπητέ...αλλά δεν ...κι όχι την ώρα που παίζω όταν κυρίως είμαι αναγκασμένος να βρω πλήκτρα για skip.menu,back κτλ...

ειδικά αμα κάνω το λάθος και μπω στα settings ...άστα μένω εγκλωβισμένος εκεί.....

κρίμα γιατί τα τρέχει μια χαρα όλα τα java

 

ποιο παιχνιδι ειναι το needs for speed? το ειχε κι ο αδελφος μου(το game), και δεν εκανες τπτ...!! δεν μπορουσες να πατησεις τπτ για να παιξει!!

σε αλλο κινητο την εχεις δοκιμασει αυτην την εφαρμογη...?

~~

οσο για το "δεν είμαι χθεσινός αγαπητέ", μπορουσες να μου το πεις καλυτερα!! πληροφορια εδωσα, μπορει να μην ηξερες...:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα συγκεκριμενου παιχνιδιου .. Ειναι οτι τα soft keys δεν πιανουν ...δεν ξερω αν ειναι θεμα

jad.. Ας πουμε στην opera μια χαρα λειτουργουν ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα συγκεκριμενου παιχνιδιου .. Ειναι οτι τα soft keys δεν πιανουν ...δεν ξερω αν ειναι θεμα

jad.. Ας πουμε στην opera μια χαρα λειτουργουν ..

 

σε πια εφαρμογη δεν πιανουν τα κουμπια....

μου χει τει γιαυτο το λεω... παιζει ρολο η εφαρμογη... μπορει να μην συμβιβαζεται με την συσκευη!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

News: MOTO Z6W or Z6 version with Wi-Fi

 

Today Motorola introduced a Linux slider phone – MOTO Z6W. The new device differs from the original Z6 in the support of Wi-Fi wireless technology.

 

If we take the rest features of the Z6W, we’ll see the very Z6 with a 2-megapixel camera, high-speed USB 2.0 port, microSD slot for up to

4GB storage media. Besides the company reports that its product is compatible with Windows Media Player 11 when connected to PC.

 

 

http://img264.imageshack.us/img264/6586/motoz6wma5.jpg

Link to comment
Share on other sites

καινουριο εε?? ωραιο ειναι... αλλα σε τι τιμη το βρισκουμε, και τι διαφορες εχει με το αλλο? και στην τιμη...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορείτε να μου πει κανείς όταν πάω στις επαφές του Ζ6 και πατώ ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο πως μπορεί να βγαίνει η γραμματοσειρά στα ελληνικά και όχι στα αγγλικά που είναι προεπιλεγμένη. Ακόμα πως μπορώ να κάνω copy-paste σε ένα αριθμό μιας επαφής ώστε να τον μεταφέρω σε μια άλλη.

καλό το linux αλλά νομίζω ότι έχει και πολλά κενά!

Σας ευχαριστώ.

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

1. Πατάς τη # και σε πάει στα Ελληνικά ονόματα ...

2. Δε μπορείς (αυτό γίνεται μόνο σε smartphones, S60, UIQ, Windows mobile ...).

3. Το νέο menu - λειτουργικό είναι αιώνες μπροστά απο το παλιό και στο ίδιο αν όχι σε καλύτερο επίπεδο απο το S40 της NOKIA ... παρ όλα αυτά δεν είναι smartphone, αλλά πάλι, κανείς δεν είπε ότι ήταν ...

Link to comment
Share on other sites

News: MOTO Z6W or Z6 version with Wi-Fi

 

Today Motorola introduced a Linux slider phone – MOTO Z6W. The new device differs from the original Z6 in the support of Wi-Fi wireless technology.

 

If we take the rest features of the Z6W, we’ll see the very Z6 with a 2-megapixel camera, high-speed USB 2.0 port, microSD slot for up to

4GB storage media. Besides the company reports that its product is compatible with Windows Media Player 11 when connected to PC.

 

 

http://img264.imageshack.us/img264/6586/motoz6wma5.jpg

 

... αυτό εννοούσα πριν αρκετό καιρό κι εγώ ...

koulou κι εγώ ενδιαφέρομαι πολύ για το συγκεκριμένο και το έχω παραγγείλει απο Vodafone, το περιμένω Παρασκευή, το Πλαίσιο έχει λάθος πληροφορίες για το ότι έχει WiFi, ΔΕΝ ΕΧΕΙ! Mια άλλη συσκευή της motorola που ακόμη δεν έχει κυκλοφορήσει, και ίσως Ευρώπη να μην έρθει ποτέ, έχει WiFi και εξωτερικά είναι σχεδόν ίδια με το Z6 και λέγεται προς το παρόν Marco.

Εφαρμογές, πέρα απο τα γνωστά χαζοπαιχνιδάκια σε Java και μια εφαρμογή-υπηρεσία (προς το παρόν διαθέσιμη μόνο στη Λατινική Αμερική, αλλά μπορείς να τη κατεβάσεις) της Motorola που λέγεται MotoID (google it για να δείς τι κάνει, συνοπτικά αναγνωρίζει τραγούδια που ακούγονται και σου παρουσιάζει πληροφορίες τους) δυστυχώς δεν θα μπορείς να βάλεις και αυτό γιατί αν και τρέχει Linux core δεν είναι ανοιχτή πλατφόρμα.

Λογισμικό, ναι το πακέτο έχει μέσα το Motorola Phone Tools σε CD και μαζί και καλώδιο USB για σύνδεση με τον υπολογιστή.

Αυτό που ρωτάς για Internet μέσω υπολογιστή με Bluetooth, εγώ το έχω πετύχει και με το V3, λογικά θα γίνεται και με το Ζ6, δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Για τα mp3, ναι παίζει όλων των ειδών τα mp3 είτε έχουν είτε δεν έχουν DRM (πνευματικά δικαιώματα).

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς σε έχουν ήδη καλύψει οι προηγούμενοι πιστεύω.

 

Πάντως δε βλέπω που μπορεί να φανεί πραγματικά χρήσιμο το WiFi σε μια συσκευή σαν το Ζ6. Δε λέω καλοδεχούμενη κάθε επιπλέον προσθήκη, αλλά δε νομίζω να σκοπεύει κάποιος να σερφάρει στο δίκτυο μέσω μιας non spartphone συσκευής όπως το Z6 σε μία οθόνη 2'' με συμβατικό alpha-numerical πληκτρολόγιο. Άσε που αν είσαι σπίτι σου δε πιστεύω να προτιμήσεις το κινητό απο τον υπολογιστή για αυτή τη δουλειά, όσο για έξω απο το σπίτι σου, free wireless hot spots στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα ... Αν κάποιος βέβαια είναι τυχερός να συχνάζει σε ένα απο αυτά, τότε σίγουρα είναι ένα ακόμη πλεονέκτημα της συγκεκριμένης συσκευής... Μακάρι πάντως το WiFi να φτάσει, με τέτοιες ανταγωνιστικές συσκευές, να θεωρείται standard, όπως είναι πλέον το bluetooth, κι ας μη το χρειαστούμε ποτέ ...

Θα προτιμούσα πάντως αντί για WiFi να προσέθεταν 3G και HSDPA ...

Την υποστήριξη για 4GB σε σχέση με τα 2GB του Z6, για SD κάρτες μνήμης, τη βρίσκω σημαντικότερη ...

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ καθόλου

μπορεί να φανεί χρήσιμο σε public places πχ.για ένα τσεκάρισμα mail ή ακόμη και για μια ματιά στο my phone (λέμε τώρα)

 

αλλά και σε όσους δεν έχουν το γνωστό 3,49 της wind που μας έμαθε τι θα πει σερφάρισμα μέσω κινητού........

κυρίως όμως μπορεί να σου λύσει τα χέρια και να σου ελαφρύνει την τσέπη με voip telephony

 

να προσθέσω ότι δούλεψα 3 κινητά πρόσφατα (ν80 nokia -n 81 nokia kai z6moto)

με σύνδεση gprs wind plus κι όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο αυτό που πήγαινε σφαίρα ήταν το z6

πιο γρήγορο κι από το wlan των nokia

 

by the way βρήκα λύση με τα java και το πρόβλημα των soft keys που δεν δουλεύουν.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...