Jump to content

[Επίσημο] Motorola ROKR Z6


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε dal_kos, φτιαξε ενα οδηγο και πες τι αναβαθμιστηκε και σε τι επιπεδο.... θα ηταν καλυτερα αν μας περιεγραφες την διαδικασια!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το maxi reflash, είναι μια τροποποιημένη έκδοση του POL ή αλλιώς Power Of Linux. Πρόκειται ουσιαστικά για πακέτα που προσφέρουν κάποιες παραπάνω δυνατότητες στα κινητά μας.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

1) Χρήση θεμάτων που κατεβάζουμε είτε από το internet είτε τα δημιουργούμε μόνοι μας.

2)Δυνατότητα αλλαγής των bootscreen

3)Το αριστερό πλαϊνό πλήκτρο επιτέλους αποκτά χρηστικότητα καθώς παύει να λειτουργεί ως συντόμευση για την κάμερα και τώρα πια το χρησιμοποιούμε για το bluetooth[ίσως μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για άλλη εφαρμογή με λίγο προγραμματισμό αλλά ακόμα το ψάχνω]

4)Έχουμε πρόσβαση στα αρχεία ρυθμίσεων cfg του τηλεφώνου μέσω telnet ή ftp, μέσα από τα οποία μπορούμε να αλλάξουμε διάφορες παραμέτρους του.

5) Η κάμερα τώρα πια χρησιμοποιεί άλλες αναλύσεις που είναι πολύ πιο χρήσιμες[ 640*480, 800*600,1024*1280,1200*1600]

6) Παρέχονται κάποιες έξτρα εφαρμογές όπως Word, Excel, και κάποιες άλλες για backup.

 

 

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

1. Χάνεται η εγγύηση

2. Χάνονται τα μηνύματα και οι σημειώσεις αλλά διατηρούνται [με backup] οι επαφές και οι καταχωρήσεις του ημερολογίου

3. Χάνονται οι ήχοι που είχε από τη μάνα του[εμένα μου άρεσαν :) ]

 

 

Διευκρινίζω πως την έκδοση αυτή δεν την χρησιμοποιώ πάνω από δύο μέρες οπότε δεν μπορώ να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

Περισσότερες πληροφορίες για το maxi reflash εδώ:

http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=77441

 

[Δεν μπόρεσα να βρω αν επιτρέπονται τα λινκς, οπότε ελπίζω να επιτρέπονται.. :O]

 

Αυτά τα ολίγα... Σε λίγο έρχεται και ο οδηγός του reflashing

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ BACKUP

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΗ Η ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΣΑΣ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΑΣ!

 

 

Μετά από αρκετές προσπάθειες, η κοινότητα των modders κατάφερε να βρει τρόπο ώστε να μπορούμε να κάνουμε backup του λογισμικού των z6. Για να γίνει αυτό:

1. Κατεβάζετε το Flash&Backup 3 από εδώ:

http://www.modmymoto.com/forums/downloads.php?do=file&id=7557

[Χρειάζεται ακριβώς αυτή η έκδοση ώστε όλα να λειτουργήσουν σωστά]

2. Εγκαθιστάτε το Flash&Backup3

3. Κατεβάζετε το προφιλ του z6 για το F&B3 απο εδώ:

http://www.modmymoto.com/forums/downloads.php?do=file&id=7317

4.Τοποθετείτε τα αρχεία του προφίλ στο φάκελο του F&B3 [το .ldr-> loaders, .prof-> profiles]

5. Κατεβάζετε το fb3hook από εδώ:

http://users.tpgi.com.au/jfwfreo/fb3hook.zip

6. Κάνετε unzip του fb3hook.zip

7.Τοποθετείτε το fb3hook.exe στο φάκελο του Flash&Backup3

8. Τρέχετε το fb3hook.exe, και αν όλα τα κάνατε σωστά εμφανίζεται ένα μήνυμα "z6 code loaded"

9. Επιλέγετε το z6 από την λίστα τηλεφώνων, συνδέετε το z6 σας με το pc σε bootloader mode [ενώ είναι απενεργοποιημένο πατάμε #,*, και το κόκκινο κουμπί συγχρόνως] και είστε έτοιμοι να κάνετε backup των codegroups που σας ενδιαφέρουν.

 

[πηγή: http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=79071]

 

*** Για να γίνουν τα παραπάνω χρειαζόμαστε και τους drivers που θα βρούμε εδώ:

http://www.modmymoto.com/forums/downloads.php?do=file&id=2239

 

Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι.

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τις χρησιμες πληροφοριες που μας δινει ο φιλος μας θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια. Εχω μια καρτα Wind F2G στο Ζ6 και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης : οταν καλω πχ το 1268 για ανανεωση του χρονου ομιλιας, γραφω τον κωδικο της καρτας ανανεωσης και το τηλεφωνο δεν αντιδρα καθολου :wacko: Απλα αδιαφορει για οποιοδηποτε ψηφιο και αν γραφω.

Το ιδιο γινεται οτι θελω να ενεργοποιησω αλλες υπηρεσιες απο το μενου της Wind πχ 500' προς αλλο νουμερο wind. Πατωντας το αντιστοιχο νουμερο που ακουω απο τις οδηγιες ενεργοποιησης της καθε υπηρεσιας το τηλ παλι δεν κανει τιποτα.

 

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία REFLASHING

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΗ Η ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΣΑΣ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΑΣ!

 

To reflashing είναι μια διαδικασία με την οποία περνάμε στο κινητό μια έκδοση λογισμικού επιρεάζοντας μόνο κάποια κομμάτια του και όχι όλο το σύστημα.[Ο bomber είχε γράψει μια αναλυτική περιγραφή του reflashing] Ωστόσο με τη διαδικασία του Reflashing χανεται η εγγύηση.

 

Για να κάνουμε reflashing χρειαζόμαστε:

 

1. Κινητο με γεμάτη μπαταρία

2. PC με ups κατα προτίμηση γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα απο ένα αποτυχημένο reflashing λόγω διακοπής ρευματος

3. Το RSD Lite 4.1 το οποίο πρέπει να βρείτε μόνοι σας μέσω Google [για ευνόητους λόγους] μαζί με τους drivers ου θα βρείτε στον οδηγό backup

4. Το πακέτο reflash που επιθυμούμε να περάσουμε.

 

Αφού έχουμε όλα τα παραπάνω, πριν προχωρήσουμε κάνουμε backup όλων των δεδομένων του κινητού γιατί ποτε δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβει...

 

Αφού ολοκληρωθεί το backup:

 

1. Απενεργοποιούμε το κινητό

2. Μπαίνουμε σε bootloader mode [*,#, on/off πατημένα όλα μαζί]

3. Εμφανίζεται μια μαύρη οθόνη που μας παροτρύνει να συνδεσουμε το καλώδιο usb, το κανουμε.

4. Ανοίγουμε το RSD Lite 4.1 το οποίο πρέπει να αναγνωρίσει το κινητό και να το εμφανίσει στον πίνακα που εμφανίζεται.

5. Παταμε το κουμπί με τις τρεις τελειες(...) και επιλέγουμε το reflash που θέλουμε να περάσουμε.

[6. Οι θρησκόληπτοι ανάβουν κερια και κάνουν προσευχές, αν και τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά ;) ]

7. Πατάμε το κουμπί start, αρχίζει το reflash και περιμένουμε μέχρι να κάνει επανεκκίνηση το κινητό και να βγεί το μήνυμα pass στο κουτί progress διπλα στο κινητο.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Τώρα πια έχουμε μια διαφορετική έκδοση λογισμικού στο κινητό μας.

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Maximod Reflash

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΗ Η ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΣΑΣ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΑΣ!

 

1. Κατεβάζουμε το αρχείο reflash απο εδώ.

2. Εγκαθιστούμε το reflash ακολουθώντας τον οδηγό reflash ου σας εγραψα παραπάνω

3. Κάνουμε διαγραφή όλων των δεδομένων από τις ρυθμίσεις[ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΜΕΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΣ SIM]

4. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και τοποθετούμε τους φακέλους στην κάρτα μνήμης

 

Είμαστε έτοιμοι!

 

- Για να περάσετε skins βάζετε τους φακέλους στο φακελο του τηλεφώνου .skins με ονομα φακελου απο 0 έως 9 και το φορτώνετε από τα θέματα->νεο->skin, επιλεγετε το δικό σας

- Για να μπείτε μέσω telnet ή ftp, επιλέγετε το αντίστοιχο από το maxi menu και ανοίγετε το RSD lite. Αφού αναγνωρίσει το τηλέφωνό σας, έχετε πρόσβαση σε αυ΄το από τη διεύθυνση 192.168.16.2 με username root.

 

Περισσότερα για το maximod reflash: http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=77441

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι

 

Φιλικά,

Κώστας

 

ΥΓ: @moderators: Συγγνώμη για τα πολλά μηνύματα αλλά θεώρησα καλύτερο να είναι κάθε κομμάτι ξεχωριστά:)

Link to comment
Share on other sites

ma giati xanete i egiisi?:(((((((( re paidia na sas pw i mpataria sas krataei?emena diskolo na kratisei mia mera...xamilosa fotismo sto 0 kai krataei ligo perissotero...ama de sindesw kai to bluetooth handsfree ekei xanei tin mpala...mia wra krataei i mpataria tou....file dal_kos an mporeis ftiakse ligo ta links sou...den ta anigei...thanx
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω το reflashing θα το κάνω αργότερα για να δω αν θα βγαλει τπτ προβληματα το κινητο στο επομενο διαστημα οποτε να μην εχω προβλημα με εγγυηση.

Κάτι άλλο όμως τώρα.Έχω απογοητευτεί με το θέμα της αναπαραγωγής video. Πρώτα απ όλα οτι βιντεο κ αν πάω κ του βαλω (.avi) που εχω στο pc δεν το παίζει. Τι μετατροπες εχω κανει σε bitrate που γραφει το manual τι διαφορετικους codecs χρησιμοποιω δεν γινεται τπτ.Μονο κατι βιντεακια που ειχα απο το παλιο κινητο στην καρτα μνημης τα παιζει αλλα με τρελλο πιξελιασμα στην οθονη σε σημειο που φυσικα το βιντεο δεν βλεπεται.Κοινως αχρηστο media player.

Εσεις τι βιντεο βαζετε μέσα.Χρησιμοποιείτε τπτ συγκεκριμένους codecs κανενα συγκεκριμένο πρόγραμμα (προτιμω σε linux αλλα κ σε win δεν θα με χαλαγε).

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

βασικα, αλλαξε την επεκταση .avi , διοτι δεν μπορει να την παιξει το κινητο!! μπορει να παιξει 3gp,3GO,mp4 κλπ.... οποτε τσεκαρε την αναλυση (πιθανον εως 240χ360) και την επεκταση.

προγραμματα υπαρχουν για να ρυθμιζεις τα παραπανω... (ειναι ενα καλο... νομιζω καπως... video converted...) δεν θυμαμαι!!:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω το reflashing θα το κάνω αργότερα για να δω αν θα βγαλει τπτ προβληματα το κινητο στο επομενο διαστημα οποτε να μην εχω προβλημα με εγγυηση.

Κάτι άλλο όμως τώρα.Έχω απογοητευτεί με το θέμα της αναπαραγωγής video. Πρώτα απ όλα οτι βιντεο κ αν πάω κ του βαλω (.avi) που εχω στο pc δεν το παίζει. Τι μετατροπες εχω κανει σε bitrate που γραφει το manual τι διαφορετικους codecs χρησιμοποιω δεν γινεται τπτ.Μονο κατι βιντεακια που ειχα απο το παλιο κινητο στην καρτα μνημης τα παιζει αλλα με τρελλο πιξελιασμα στην οθονη σε σημειο που φυσικα το βιντεο δεν βλεπεται.Κοινως αχρηστο media player.

Εσεις τι βιντεο βαζετε μέσα.Χρησιμοποιείτε τπτ συγκεκριμένους codecs κανενα συγκεκριμένο πρόγραμμα (προτιμω σε linux αλλα κ σε win δεν θα με χαλαγε).

se πληροφορώ ότι κάνεις μεγάλο λάθος

και avi ποιο κινητο αναπαράγει για να το κάνει αυτό-χωρίς έξτρα εφαρμογή ή να είναι windows mobile

εγώ το windows media το αντιλαμβάνομαι σε wma ή wmv που το δεύτερο το αποκλείω

πάντως η αναπαραγωγή mp4 είναι άψογη

η βιντεολήψη είναι λίγο μάπα_εώς πολύ....

Link to comment
Share on other sites

για τέλειο αποτέλεσμα

 

Video Bitrate: 325 kbps

Resolution: 320x240

Frame Rate: 25

Audio Codec: LC-AAC

Audio Bitrate: 96 kbps

 

αν θες δες αυτό και πες μου άποψη....http://rapidshare.com/files/79874120/Futurama_-_S01E01_-_The_Space_Pilot_3000__up_by_lukcio_.mp4

ε'ιναι το pilot του FUTURAMA

το εϊχα ξαναδημοσιεύσει δοκίμασε αυτό το αρχείο και πες μου

θέλω πολύ να ακούσω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

το εϊχα ξαναδημοσιεύσει δοκίμασε αυτό το αρχείο και πες μου

θέλω πολύ να ακούσω εντυπώσεις

 

Ναι το futurama που εδωσες το παιζει κανονικά.

Για πες ποιο prog χρησιμοποιείς?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Τα εφτιαξα τα λινκ και τώρα δουλεύουν κανονικά :)

 

Για το θέμα του video εγω χρησιμοποιώ το Super το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

http://www.erightsoft.biz/GetFile.php?SUPERsetup.exe

 

επισης μερικές πληροφορίες για το πρόγραμμα εδώ:

http://www.erightsoft.com/S6Kg1.html

 

Εγώ κάνω encoding με χαρακτηριστικά:

Encode to File Format: mp4

Video: MPEG-4, 320:240(4:3), 240kbps, 15fps

Audio: AAC, Mono, 32kbps, 44100hz

 

Η ποιότητα του video είναι αρκετά καλή. Μπορείτε να παίξετε λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά υπάρχει ένα όριο για τον media player του z6 μέχρι 350kbps σύνολο. Πιο αναλυτικά παραθέτω το κείμενο από το manual του κινητού:

 

MPEG4 + AAC: total bit rate up to 350kbps

- video up to 296 kbps, 320 x 240, 15fps

- audio up to 128 kbps, 48 kHz, stereo

- mp4 or 3gp file format.

H.263 + AAC: total bit rate up to 350 kbps

- video up to 296 kbps, 320 x 240, 15 fps

- audio up to 128 kbps, 48 kHz, stereo

- 3gp file format.

Real Video + Audio: total bit rate up to 350kbps

- video up to 296 kbps, 320 x 240, 15fps

- audio up to 64 kbps, 48 kHz, stereo

- rm or rmvb file format.

 

Edit: Με το maxireflash αυξάνεται το μέγιστο bitrate που δέχεται ο media player, όπότε κατάφερα να περάσω βίντεο με 480kbps video/ 25fps / 112kbps audio χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά η ποιότητα είναι τέλεια

Για το ελληνικό firmware φιλε RILOS, επειδή είναι μεγάλο δεν μπορώ να στο ανεβάσω. Αλλά μπορείς να περάσεις το ίδιο firmware μιας άλλης γλώσσας και μετά να flashαρεις το ελληνικό language pack που μπορείς να βρεις από εδώ. Να σημειώσω πως δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν αναλαμβάνω οποιαδήποτε ευθύνη.

 

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία REFLASHING

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΗ Η ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΣΑΣ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΑΣ!

 

To reflashing είναι μια διαδικασία με την οποία περνάμε στο κινητό μια έκδοση λογισμικού επιρεάζοντας μόνο κάποια κομμάτια του και όχι όλο το σύστημα.[Ο bomber είχε γράψει μια αναλυτική περιγραφή του reflashing] Ωστόσο με τη διαδικασία του Reflashing χανεται η εγγύηση.

 

Για να κάνουμε reflashing χρειαζόμαστε:

 

1. Κινητο με γεμάτη μπαταρία

2. PC με ups κατα προτίμηση γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα απο ένα αποτυχημένο reflashing λόγω διακοπής ρευματος

3. Το RSD Lite 4.1 το οποίο πρέπει να βρείτε μόνοι σας μέσω Google [για ευνόητους λόγους] μαζί με τους drivers ου θα βρείτε στον οδηγό backup

4. Το πακέτο reflash που επιθυμούμε να περάσουμε.

 

Αφού έχουμε όλα τα παραπάνω, πριν προχωρήσουμε κάνουμε backup όλων των δεδομένων του κινητού γιατί ποτε δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβει...

 

Αφού ολοκληρωθεί το backup:

 

1. Απενεργοποιούμε το κινητό

2. Μπαίνουμε σε bootloader mode [*,#, on/off πατημένα όλα μαζί]

3. Εμφανίζεται μια μαύρη οθόνη που μας παροτρύνει να συνδεσουμε το καλώδιο usb, το κανουμε.

4. Ανοίγουμε το RSD Lite 4.1 το οποίο πρέπει να αναγνωρίσει το κινητό και να το εμφανίσει στον πίνακα που εμφανίζεται.

5. Παταμε το κουμπί με τις τρεις τελειες(...) και επιλέγουμε το reflash που θέλουμε να περάσουμε.

[6. Οι θρησκόληπτοι ανάβουν κερια και κάνουν προσευχές, αν και τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά ;) ]

7. Πατάμε το κουμπί start, αρχίζει το reflash και περιμένουμε μέχρι να κάνει επανεκκίνηση το κινητό και να βγεί το μήνυμα pass στο κουτί progress διπλα στο κινητο.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Τώρα πια έχουμε μια διαφορετική έκδοση λογισμικού στο κινητό μας.

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά

Κώστας

Βάλε τον οδηγό αυτό στο επισημασμένο που έχουμε για το flashing.Εξαιρετική δουλειά και είναι κρίμα να μην έχουμε όλους τους οδηγούς flashing συγκεντρωμένους.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και έκανα το reflash ,(με τις οδηγίες του Κώστα)

1) δημιούργησε στο menu μια κατηγορία με όνομα menu D ingenieeria που όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει..

2)δεν φαίνεται το όνομα του παρόχου,πάντως κατά τα άλλα όλα φαίνονται μια χαρά!!! + ότι έχει και ωραία θεματάκια μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και έκανα το reflash ,(με τις οδηγίες του Κώστα)

1) δημιούργησε στο menu μια κατηγορία με όνομα menu D ingenieeria που όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει..

ίσως είναι το γνωστό engineering menu που περιλαμβάνει κάποιες "advanced" επιλογές που δε νομίζω ότι αφορούν τον απλό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Τα εφτιαξα τα λινκ και τώρα δουλεύουν κανονικά :)

 

Για το θέμα του video εγω χρησιμοποιώ το Super το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

http://www.erightsoft.biz/GetFile.php?SUPERsetup.exe

 

επισης μερικές πληροφορίες για το πρόγραμμα εδώ:

http://www.erightsoft.com/S6Kg1.html

 

Εγώ κάνω encoding με χαρακτηριστικά:

Encode to File Format: mp4

Video: MPEG-4, 320:240(4:3), 240kbps, 15fps

Audio: AAC, Mono, 32kbps, 44100hz

 

Η ποιότητα του video είναι αρκετά καλή. Μπορείτε να παίξετε λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά υπάρχει ένα όριο για τον media player του z6 μέχρι 350kbps σύνολο. Πιο αναλυτικά παραθέτω το κείμενο από το manual του κινητού:

 

 

 

Edit: Με το maxireflash αυξάνεται το μέγιστο bitrate που δέχεται ο media player, όπότε κατάφερα να περάσω βίντεο με 480kbps video/ 25fps / 112kbps audio χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά η ποιότητα είναι τέλεια

Για το ελληνικό firmware φιλε RILOS, επειδή είναι μεγάλο δεν μπορώ να στο ανεβάσω. Αλλά μπορείς να περάσεις το ίδιο firmware μιας άλλης γλώσσας και μετά να flashαρεις το ελληνικό language pack που μπορείς να βρεις από εδώ. Να σημειώσω πως δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν αναλαμβάνω οποιαδήποτε ευθύνη.

 

Φιλικά,

Κώστας

 

Με το super μου φτιάχνει μια χαρά τα βιντεακια τώρα.

teodoroGR εσυ ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και έκανα το reflash ,(με τις οδηγίες του Κώστα)

1) δημιούργησε στο menu μια κατηγορία με όνομα menu D ingenieeria που όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει..

2)δεν φαίνεται το όνομα του παρόχου,πάντως κατά τα άλλα όλα φαίνονται μια χαρά!!! + ότι έχει και ωραία θεματάκια μέσα!

 

Φίλε RILOS δεν έχεις δει ακόμα τίποτα... :)

Κάνε backup όλων των δεδομένων σου και μετά κάνε διαγραφή όλων των δεδομένων του τηλεφώνου[προσοχή να έχεις βγάλει την κάρτα sim γιατί μπορεί να σου διαγραφούν και απο εκεί οι επαφές σου].

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία θα έχεις άλλα δύο στοιχεία στο menu σου και νέα διάταξη των στοιχείων του. Το θέμα με τον πάροχο είναι πρόβλημα των θεμάτων που περιέχονται και "τραβάνε" όλα τα στοιχεία της αρχικής οθόνης προς τα πάνω. Δοκίμασε κάποιο άλλο skin[εξαιρετικα είναι τα mRzt και Iphone] και θα φαίνεται κανονικά ο πάροχος. :)

 

[Φίλε bomber, απ' ότι είδα οι οδηγοί στο επισημασμένο είναι αρκετά πιο αναλυτικοί, και ο δικός σου για το Rsdlite εξαιρετικός. Οπότε δεν το πέρασα. Ωστόσο αν θέλετε μπορώ να περάσω την διαδικασία εγκατάστασης του maximod reflash]

 

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...