Jump to content

HP iPAQ rw6815 Personal Messenger


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 977
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω , γιατι κοντευα να τρελαθω (επειδη gps ρυθμισεις εβλεπα) , που την βρισκουμαι αυτη ? (πρεπει να ειναι συγκεκριμενα για hp ή οτι να ειναι) ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προμηθευτείς μια κεραία GPS ανεξάρτητα μάρκας. Στα Forums εδς στο my phone θα βρείς διάφορους τύπους Για το Hp μας δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ το αυθεντικό hands free που ήρθε με το HP?

 

Γιατί από ότι μου λένε όλοι οι συνομιλητές μου δεν ακούγομαι καθόλου καλά, μάλλον τα έχει παίξει το μικρόφωνο ή τα καλώδιά του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ το αυθεντικό hands free που ήρθε με το HP?

 

Γιατί από ότι μου λένε όλοι οι συνομιλητές μου δεν ακούγομαι καθόλου καλά, μάλλον τα έχει παίξει το μικρόφωνο ή τα καλώδιά του.

 

deyan δεν ξέρω αν ειναι αυθεντικά αλλά πρόσφατα καθώς χάζευα στη σελίδα του plaisioυ ψαχνοντας bluetooth για το ipaq, πέτυχα κ αυτά τα Ακουστικά τα οποία είναι ίδια (εμφανισιακά τουλάχιστον) με αυτά που σου δίνουν με το hp...τσέκαρε μία..;):happy:

Link to comment
Share on other sites

deyan δεν ξέρω αν ειναι αυθεντικά αλλά πρόσφατα καθώς χάζευα στη σελίδα του plaisioυ ψαχνοντας bluetooth για το ipaq, πέτυχα κ αυτά τα Ακουστικά τα οποία είναι ίδια (εμφανισιακά τουλάχιστον) με αυτά που σου δίνουν με το hp...τσέκαρε μία..;):happy:

Ναι τα ίδια μου φαίνονται, πιστεύω ότι κάνουν. Φαντάζομαι ότι η HP αν τα πουλάει θα τα πουλάει και στη διπλάσια τιμή...!

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα!

Δύο απορίες:

Α) Οταν χρησιμοποιω φωτογραφίες για wallpaper φαινονται να πω σαν ξεθοριασμενες...Ειναι φυσιολογικο αυτο η χρειαζεται καποια ρυθμιση;

Β) Πως μπορω να στειλω sms με bluetooth?

Προσπαθησα μ ενα προγραμματακι που λεγεται SimpleSMS αλλα μαλλον δεν πρεπει να κανει τιποτα....

Ελπιζω να μπορει καποιος να με διαφωτησει σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα!

Δύο απορίες:

Α) Οταν χρησιμοποιω φωτογραφίες για wallpaper φαινονται να πω σαν ξεθοριασμενες...Ειναι φυσιολογικο αυτο η χρειαζεται καποια ρυθμιση;

Β) Πως μπορω να στειλω sms με bluetooth?

Προσπαθησα μ ενα προγραμματακι που λεγεται SimpleSMS αλλα μαλλον δεν πρεπει να κανει τιποτα....

Ελπιζω να μπορει καποιος να με διαφωτησει σχετικα.

 

Α. Δοκίμασε τα wallpaper που βάζεις να είναι σε ανάλυση 320*240pixel γιατί αυτή η "θολούρα" που λες είναι αποτέλεσμα του αλγόριθμου που μικρύνει τις μεγάλες εικόνες για να χωρέσουν στην ανάλυση της οθόνης σου.

 

Β. Τι ακριβώς εννοείς; Θες να στέλνεις μηνύματα sms με bluetooth από το κινητό σου σε άλλα κινητά; Ή έχεις κάποιο πρόγραμμα στο pc που συνδέεται με bluetooth με το κινητό σου και στέλνει τα sms που γράφεις στο pc?

 

 

@Dedilou Τελικά δεν αγόρασα τα handfree. Μιας και τα παλιά μου είχαν εντελώς χαλάσει αποφάσισα να τα ανοίξω και ότι γίνει. Κούνησα λίγο τα καλωδιάκια (μάλλον κάποιο βραχυκύκλωμα γινόταν) και έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Θες να στέλνεις μηνύματα sms με bluetooth από το κινητό σου σε άλλα κινητά; Ή έχεις κάποιο πρόγραμμα στο pc που συνδέεται με bluetooth με το κινητό σου και στέλνει τα sms που γράφεις στο pc?

 

Θελω να στελνω μυνηματα απο το ππψ σε αλλα κινητα με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Α. Δοκίμασε τα wallpaper που βάζεις να είναι σε ανάλυση 320*240pixel γιατί αυτή η "θολούρα" που λες είναι αποτέλεσμα του αλγόριθμου που μικρύνει τις μεγάλες εικόνες για να χωρέσουν στην ανάλυση της οθόνης σου.

 

Τζιφος!

Δεν αλλαξε τιποτα:(

Link to comment
Share on other sites

@Dedilou Τελικά δεν αγόρασα τα handfree. Μιας και τα παλιά μου είχαν εντελώς χαλάσει αποφάσισα να τα ανοίξω και ότι γίνει. Κούνησα λίγο τα καλωδιάκια (μάλλον κάποιο βραχυκύκλωμα γινόταν) και έφτιαξε!

 

Νομίζω έκανες την καλύτερη δουλειά :happy: γενικά τα ακουστικά αυτα ειναι της πλάκας και επίσης ειναι πολύ ευαίσθητα...πάντως κράτησε τα να κάνεις την δουλειά σου και αμα δεις οτι δεν την παλεύουν αλλο τα πετάς :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να στελνω μυνηματα απο το ππψ σε αλλα κινητα με bluetooth.

 

Δε νομίζω ότι αυτό που θες γίνεται. Όχι SMS τουλάχιστον. Άμα θες να στέλνεις σε άλλο ppc μπορείς να στέλνεις με bluetooth αρχεία txt, σε άλλο κινητό όμως δεν ξέρω αν τα αναγνωρίζει...

 

Τζιφος!

Δεν αλλαξε τιποτα:(

 

Άαα! από που ορίζεις τα wallpaper? Αν θυμάμαι καλά πιο πίσω στο θέμα αυτό και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα επειδή τα όριζε από το πρόγραμμα Photosmart που έρχεται με το HP. Υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις τα wallpaper που δε συμβαίνει αυτό που λες. Για διάβασε λίγο παραπίσω ίσως να το βρείς. Ή σε αυτό το θέμα ή σε αυτό

 

Νομίζω έκανες την καλύτερη δουλειά :happy: γενικά τα ακουστικά αυτα ειναι της πλάκας και επίσης ειναι πολύ ευαίσθητα...πάντως κράτησε τα να κάνεις την δουλειά σου και αμα δεις οτι δεν την παλεύουν αλλο τα πετάς :cool::cool:

 

Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω! Δε έφταιγαν όμως τα ακουστικά αλλά εγώ! Θυμήθηκα ότι πιο παλιά μου είχε πέσει το κινητό και το πρόλαβα και το κράτησα από τα handsfree :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Άαα! από που ορίζεις τα wallpaper? Αν θυμάμαι καλά πιο πίσω στο θέμα αυτό και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα επειδή τα όριζε από το πρόγραμμα Photosmart που έρχεται με το HP. Υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις τα wallpaper που δε συμβαίνει αυτό που λες. Για διάβασε λίγο παραπίσω ίσως να το βρείς. Ή σε αυτό το θέμα ή σε αυτό

 

@rhodiver

:shifty: μμμ λοιπόν αν θυμάμαι καλά αυτό με τις εικόνες και το φόντο το έχω δει με 2 τρόπους. Ο ένας ειναι όταν κανεις κλικ σε μια εικόνα, σου ανοίγει μέ το photosmart mobile και εκει πας μενού->αντιστοίχηση σε -> φόντο οθόνης σήμερα. Αν το κάνεις ετσι δεν πρέπει να σου βγεί θολά στο "desktop" ,αλλά θα ειναι περιορισμένη σε έκταση.

Ο άλλος ειναι στο φάκελο με τις εικόνες σου, πριν κανεις κλικ στην εικονα για να σου ανοίξει με το photosmart mobile, πατας συνεχόμενα πάνω στην εικόνα που θέλεις (δεξι κλικ) ->ορισμός ως φόντο σήμερα. Με αυτό το τρόπου σου βγαίνει θολά αλλά καταλαμβάνει ολο το "desktop" :cool:

 

νομίζω οτι αυτοί πρέπει να ειναι...παντως ψάξτο λίγο και στο thread αλλα και γενικότερα στο net γιατί ισως βρεις κάποιο προγραμματάκι που να βάζει ως φόντο τις εικονίτσες σου και να ειναι και μεγάλες και καθαρές ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προγραμματακι στο φακελο Windows που λέγεται pimg.exe

Αυτο λύνει το προβλημα μια και εχεις επιλογη του transperancy της εικονας.

Μεχρι εδω ολα καλα!

Πως μπορω να κανω επικοληση του αρχειου αυτου και να το βλεπω στα προγραμματα μου?

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος!

Δεν αλλαξε τιποτα:(

 

Αν χρησιμοποιήσεις το Photosmart Mobile για να βάλεις την φωτογραφία δεν βάζει transparency.

 

Αν χρησιμοποιήσεις τον File Explorer των Windows δεν μπορείς και βάζει αυτόματα την ασπρίλα για να διαβάζονται τα γράμματα στο Today Screen.

 

Αν χρησιμοποιήσεις τον Resco Photo Viewer σε αφήνει να διαλέξεις εσύ πόσο θολή/transparent θα είναι η φωτογραφία :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προγραμματακι στο φακελο Windows που λέγεται pimg.exe

Αυτο λύνει το προβλημα μια και εχεις επιλογη του transperancy της εικονας.

Μεχρι εδω ολα καλα!

Πως μπορω να κανω επικοληση του αρχειου αυτου και να το βλεπω στα προγραμματα μου?

  • Tap το αρχείο στον File Explorer για να βγάλει το μενού,
  • Copy,
  • πήγαινε στον φάκελο \Windows\Start Menu\Programs (ή \Windows\Start Menu αν θές να φαίνεται στο αρχικό μενού),
  • κρατα το πενάκι πατημένο λίγο στην οθόνη και διάλεγε το Paste Shortcut :)

 

Το shortcut που θα δημιουργηθεί μπορείς να το κάνεις rename σε ότι όνομα θέλεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

@ PropheT

Και οι δυο λυσειςμε καλυπτουν 100%.

Ευχαριστω για τον χρονο σου!

 

Κατι αλλο τωρα:

Γνωριζει κανεις url ελληνικων ραδιφωνων για να τα βαλω στο Resco Radio?

Link to comment
Share on other sites

θελω να το αγορασω και να το εχω σαν κινητο αλλα και σαν ppc.ειναι ευχρηστο σε καθημερινη χρηση? θα μπορεσω να αποθηκευσω γρηγορα ενα τηλ οταν θα ειμαι στο δρομο?η μπαταρια ποσο αντεχει?
Link to comment
Share on other sites

θελω να το αγορασω και να το εχω σαν κινητο αλλα και σαν ppc.ειναι ευχρηστο σε καθημερινη χρηση? θα μπορεσω να αποθηκευσω γρηγορα ενα τηλ οταν θα ειμαι στο δρομο?η μπαταρια ποσο αντεχει?

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό.

 

Η αποθήκευση επαφής είναι απλή διαδικασία αλλά χρειάζεσαι 2 χέρια (εκτός και αν πατήσεις το κουμπί της ηχογράφησης, κρατήσεις μια φωνητική σημείωση και προσθέσεις το νουμερο αργότερα, ή αν κάνεις μια κλήση στο νούμερο που θες - γίνεται και με ένα χέρι - και φυλάξεις τον αριθμό από το ιστορικό αργότερα).

 

Η μπαταρία βγάζει 2 ημέρες αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ (χωρίς wifi). Εγώ πάντως το φορτίζω κάθε μέρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό.

 

Η αποθήκευση επαφής είναι απλή διαδικασία αλλά χρειάζεσαι 2 χέρια (εκτός και αν πατήσεις το κουμπί της ηχογράφησης, κρατήσεις μια φωνητική σημείωση και προσθέσεις το νουμερο αργότερα, ή αν κάνεις μια κλήση στο νούμερο που θες - γίνεται και με ένα χέρι - και φυλάξεις τον αριθμό από το ιστορικό αργότερα).

 

Η μπαταρία βγάζει 2 ημέρες αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ (χωρίς wifi). Εγώ πάντως το φορτίζω κάθε μέρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

ευχαριστω για την απαντηση.εχω ενα smartphone nokia εδω και 3 χρονια και θελω να το αλλαξω απλα θελω να παρω κατι διαφορετικο.οχι να δωσω λεφτα για κατι περιπου ιδιο.σε windows mobile 6 μπορει να αναβαθμιστει? αν αγορασω bluetooth gps το προγραμμα και η ανανεωση των χαρτων πως γινετε? αγοραζω ενα οποιοδηποτε προγραμμα και το βαζω?μιλαω για κατι επισημο.οχι σπασμενα απο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το 6815. Θέλω ένα πρόγραμμα που να κλειδώνει αυτόματα το pda μόλις κλείσει ή μετά από κάποια ώρα, ακριβώς όπως το απλό κλείδωμα όταν κρατήσεις πατημένο το κόκκινο πλήκτρο με το τηλέφωνο όπου κλειδώνει εκτός από την οθόνη και όλα τα πλήκτρα. Δεν θέλω να βάζω κωδικό ή κάτι τέτοιο, απλό κλείδωμα...

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σήμερα μπήκα και είδα ότι επιτέλους βγήκε ένα update για τη συσκευή μας! Βέβαια δεν πρόκειται για WM6 καθώς η hp είχε ανακοινώσει πως δεν θα βγάλει τέτοια αναβάθμιση. Αλλά είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το 6815 το είχε εντελώς ξεχασμένο η HP...!

 

Πρόκειται για την έκδοση 1.12.00 η οποία από τα λίγα που διάβασα κάνει διάφορες διορθώσεις. Αμφιβάλλω όμως αν πρόκειται για νέο AKU που το κινητό μας είναι ακόμα στο 2.6 ενώ έχει βγει και 3.5 από τη MS

 

Δεν ξέρω αν θα τη βάλω άμεσα γιατί δεν έχω το κουράγιο να περάσω όλα τα προγράμματα στο κινητό από την αρχή. Αν κάποιος την βάλει ας πει εντυπώσεις.

 

link!

 

 

Edit: Άκυρο... Αν και το update το βρήκα και το κατέβασα από το ελληνικό site της HP είναι η έκδοση WWE και όχι η Ελληνική ELL και συνεπώς δεν μου επέτρεψε τη συνέχεια της αναβάθμισης... Τώρα όμως θα το πάρουν το e-mail οι της HP γιατί παραπάει....

 

Edit2: Καλά οκ το Ελληνικό site της HP είναι παντελώς ανακριβές και κακοδιαχειριζόμενο... Εκτός από τα παραπάνω έκανα μία ώρα να βρω email επικοινωνίας, βρήκα αντ' αυτού μια φόρμα επικοινωνίας η οποία αν κατάλαβα από το mail αποτυχίας που μου ήρθε δε έστειλε πουθενά το παράπονό μου!

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σήμερα μπήκα και είδα ότι επιτέλους βγήκε ένα update για τη συσκευή μας! Βέβαια δεν πρόκειται για WM6 καθώς η hp είχε ανακοινώσει πως δεν θα βγάλει τέτοια αναβάθμιση. Αλλά είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το 6815 το είχε εντελώς ξεχασμένο η HP...!

 

Πρόκειται για την έκδοση 1.12.00 η οποία από τα λίγα που διάβασα κάνει διάφορες διορθώσεις. Αμφιβάλλω όμως αν πρόκειται για νέο AKU που το κινητό μας είναι ακόμα στο 2.6 ενώ έχει βγει και 3.5 από τη MS

 

Δεν ξέρω αν θα τη βάλω άμεσα γιατί δεν έχω το κουράγιο να περάσω όλα τα προγράμματα στο κινητό από την αρχή. Αν κάποιος την βάλει ας πει εντυπώσεις.

 

link!

 

 

Edit: Άκυρο... Αν και το update το βρήκα και το κατέβασα από το ελληνικό site της HP είναι η έκδοση WWE και όχι η Ελληνική ELL και συνεπώς δεν μου επέτρεψε τη συνέχεια της αναβάθμισης... Τώρα όμως θα το πάρουν το e-mail οι της HP γιατί παραπάει....

 

Edit2: Καλά οκ το Ελληνικό site της HP είναι παντελώς ανακριβές και κακοδιαχειριζόμενο... Εκτός από τα παραπάνω έκανα μία ώρα να βρω email επικοινωνίας, βρήκα αντ' αυτού μια φόρμα επικοινωνίας η οποία αν κατάλαβα από το mail αποτυχίας που μου ήρθε δε έστειλε πουθενά το παράπονό μου!

 

Το κατέβασα και το εγκατέστησα εγώ. Το changelog περιέχει διάφορες βελτιώσεις/διορθώσεις, πάντως όχι τίποτα που φαίνεται με μια απλή ματία πέρα από μια μικρή αύξηση ταχύτητας.

 

Η πορεία θα δείξει. Κάνω hard reset κάθε δύο μέρες προσπαθώντας να βρώ ποια από τις εφαρμογές μου κολλάει το ppc κάθε τρεις και λίγο, οπότε σε λίγες μέρες θα ξέρω αν έχει βελτιωθεί καθόλου η σταθερότητα του συστήματος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...