Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποίες οι διαφορές;

 

Είναι μια μίνι αναβάθμιση των WM6 πριν την έλευση των 7 με νέα μενού, δυνατότητες και καλύτερη υποστήριξη bluetooth, WiFi κλπ από ότι λένε. Μια σύντομη αναζήτηση στο Google θα σου δώσει πολλές πληροφορίες αλλά και εικόνες από την αναμενομενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα δε ρώταγα?.. Αφού ήξερες, δεν έλεγες?.. :lol:

 

Μικρό καλάθι δε λές τίποτα. Κοίτα να δεις άρχισαν τα μισόλογα από τώρα "..When I’ve asked them about the 3D acceleration, they have stated they try to implement it, but nothing is for sure. (Read: it’s in no way guaranteed the device will have hardware 3D acceleration – that is, the official spec may not become fully implemented.)". πηγή: http://www.pocketpcmag.com/blogs/index.php?blog=3&title=mwc_more_s_e_xperia_x1_info_aamp_photos&more=1&c=1&tb=1&pb=1

 

Καλές οι μεγάλες αναλύσεις αλλά χρειάζονται, κότσια, τεχνογνωσία και το μόνο σίγουρο dedicated κάρτα γραφικών και μνήμη.

Με δεδομένο πως η SE τελειοποιεί τα firmware ένα χρόνο μετά την παρουσίαση της όποιας συσκευής,πως είναι η παρθενική της προσπάθεια στο χώρο των WM και πως η HTC με τόσα χρόνια στην πλάτη της ακόμα παιδεύεται με προβλήματα drivers το καλάθι σίγουρα θα είναι πολύ μικρό φίλε Δημήτρη..

Είναι σωστά αυτά που λες, το θέμα της μεγάλης ανάλυσης σε τέτοιες μικροσκοπικές οθόνες/συσκευές είναι δίκοπο μαχαίρι... Σίγουρα είναι ευπρόσδεκτη η WVGA 800x480 αλλά αμέσως αμέσως έχεις πολλαπλασιασμό των απαιτήσεων σε υπολογιστική ισχύ για τα γραφικά. WVGA/QVGA = 5 πράγμα που σημαίνει ότι το SE έχει θεωρητικά 5 φορές πιο απαιτητική οθόνη. Τώρα αν το h/w έχει dedicated μονάδα γραφικών τότε OK. Αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα...

 

Να πω και κάτι άλλο που ίσως κάνει κάποιους να αντιδράσουν, αλλά θα το πω. Κατά την ταπεινή μου γνώμη η QVGA είναι η ιδανική ανάλυση για οθόνες 2.8-3". Αν δείτε τα dpi που προκύπτουν από τη σχέση ανάλυσης/μεγέθους οθόνης θα δείτε ότι η οθόνη του Kaiser είναι πιο πυκνή σε pixels από τη συντριπτική πλειοψηφία των PC monitors που κυκλοφορούν στην αγορά αυτή τη στιγμή. Αν το υπολογίσετε θα δείτε ότι το Kaiser είναι περίπου στα 143 dpi, όταν το 17" monitor του PC μου (1280x1024) είναι μόλις 96 dpi !!! Δηλαδή το Kaiser είναι υψηλότερης ανάλυσης (ανά μονάδα μήκους/εμβαδού) από το 99% των PC monitors της αγοράς. Η WVGA οθόνη του SE έχει την εκπληκτική πυκνότητα pixels των (κρατηθείτε) 311 dpi :grin: :drool: :shock: Εξ ου και η ανάγκη χρήσης large fonts κ.τ.λ.

 

Συμπέρασμα (για μένα): Αν το μηχάνημα έχει δυνατό dedicated h/w για την υποστήριξη της WVGA και έχει λειτουργικό που να είναι σχεδιασμένο απ' την αρχή για VGA/WVGA με όμορφα high-res εικονίδια και όχι απλά να φοράει large fonts πάνω σε low-res GUI και να ξεχειλώνει τα μικρά 16x16 εικονίδια και να φαίνεται για φτύσιμο, τότε (και μόνο τότε) ναι στην WVGA... Αλλιώς παραμένω στην QVGA με τα 143 dpi της μέχρι να δούμε κάποιο σωστό hi-res implementation.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το Χ1 καλό ή κακό δείχνει το δρόμο προς το αύριο..

Το TytnIII θα τα φέρει πάλι όλα άνω-κάτω και μ'αυτόν το ρυθμό σε 1-2 χρόνια από τώρα τα πάντα θα είναι διαφορετικά.

Δε λέω καλύτερα από την καρδιά μου.. Απλά, διαφορετικά..

 

Γιαυτό μ'αρέσει να χαίρομαι το κάιζερ μου τώρα όσο περισσότερο μπορώ..

Γιατί δε θα ξεχάσω ποτέ εκείνες τις μέρες που φόρτωνα το Wolf 3D στον ολοκαίνουργιο 386 μου.. Κι έτρεχε.. Τα είχα καταφέρει κι έτρεχε μ'ένα σωρό πατέντες στο config.sys και την emm στη τσίτα..

Κι ένα σωρό πατενταρισμένες εκκινήσεις παιχνιδιών και προγραμμάτων κάνοντάς με ευτυχισμένο λες και τα είχα γράψει εγώ..

 

Θα θυμάται ο Δημήτρης, ο Θοδωρής, ο καθένας μας εδώ μέσα, τις μέρες που άλλαζαν 5 ρομ σε μία μέρα και θα τις αναπολούν..

Τότε που δεν είχαν 1 ευρώ για σουβλάκι αλλά φορτωμένο software άνω των 10.000 από το μαγαζάκι..

Κι ας κρατούν στα χέρια τους κάτι για το οποίο θα σκότωναν σήμερα, τυποποιημένο και ψυχρό όμως σαν ένα άσπαστο iphone..

 

Πειράξτε, μαγειρέψτε, χαρείτε φίλοι μου..

Τώρα που τα ppc δεν είναι ισχυρά, αλλά είναι "αυθόρμητα"..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε tranaee, μου θυμίζεις τις παλιές καλές εποχές του ZX Spectrum 48K και της Amiga 500... Τότε που τα μηχανήματα είχαν χαρακτήρα... Τώρα έχει πέσει τόση αφθονία στα PC που δεν συγκινούμαστε πια εύκολα. Κορεσμός... Τώρα με τα PDA/PPC μπήκαν νέες προκλήσεις όπως φορητότητα, αυτονομία, UI... Έχουμε να δούμε όμορφα πράγματα στο άμεσο μέλλον... :drool:

 

Οπότε χαρείτε τα Kaiserάκια σας... Kαι μην τα πουλήσετε, κρατήστε τα να τα θυμάστε μετά από 20-30 χρόνια και να αναπολείτε τους παλιούς καλούς καιρούς... Εγώ τον έχω ακόμα τον Spectrum μου, στο κουτί του παρακαλώ! :grin:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω και σας χαιρομαι ρε παιδια ειλικρινα :)

 

η τεχνολογια δεν σταματαει και δυστυχως θελει πολυ ελευθερο χρονο αλλα και πολυ χρημα για να την παρακολουθεις κατα ποδας.:O

 

αυτη καθε αυτη η τεχνολογια ειναι που μας κανει αχορταγους και ζηταμε και ζηταμε αλλα και θα ζηταμε παντα κατι παραπανω..

 

χαρειτε τα μηχανακια σας και να μαστε καλα πανω απο ολα,θα ρθουν πολλα καλυτερα ακομη:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνει με τις ρομ αλήθεια :D κοντεύω να κλείσω μήνα χωρίς να ανεβάσω μια ρομ!!! είδα και το νέο pda και έγινα turbo πάλι. η μόνη διαφορά είναι ότι το kaiser το αγόρασα χωρίς να το δω ούτε μία φορά live και θα το ξανα έκανα. απλά το καλύτερο pda που έχω δει ποτέ μου.

 

το SE όμως ΜΟΝΟ αν το δω, το πιάσω, και το ξεσκίσω στις δοκιμές θα το αγόρασω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χαρειτε τα μηχανακια σας και να μαστε καλα πανω απο ολα,θα ρθουν πολλα καλυτερα ακομη:)

 

Σωστός!!! :) Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... :cool:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

το SE όμως ΜΟΝΟ αν το δω, το πιάσω, και το ξεσκίσω στις δοκιμές θα το αγόρασω :)

 

ετσι ακριβως θοδωρη ;)

μονο απο κοντα πρωτα και ζωντανη η δοκιμη :!:

 

γιατι δεν τρωω αλλη πατατα απο SE :mad:

 

τελος :rolleyes:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Παντως πατατα παιδια δε θα ειναι.. αφου εβαλε και η htc το χερακι της.. Σκεφτειτε το αλλο.. φανταστητε να το εβαζε η eten το χερακι της τι θα γινοταν... :blink::cry:
Link to comment
Share on other sites

Παντως πατατα παιδια δε θα ειναι.. αφου εβαλε και η htc το χερακι της.. Σκεφτειτε το αλλο.. φανταστητε να το εβαζε η eten το χερακι της τι θα γινοταν... :blink::cry:

 

θα ηταν αδικο να ελεγε κανεις πατατα μια τετοια κινηση απο οποια εταιρεια:!:

 

ισα ισα που σε ολους μας γυαλισε :rolleyes:

 

ελπιζω να ειναι καλο οπως το δειχνουν,δεν θα χαλαγε κανεναν μας :D

 

επισης δεν λεμε οτι μπορει να ειναι καλο επειδη εβαλε η htc το χερακι της..(αυτο με ανυσηχει :lol:).

 

ισα ισα που θελουμε να βγαινουν νεες δυνατες συσκευες,για να ξυπνησουν ολοι πλεον οι κατασκευαστες κινητων και να καταλαβουν επιτελους οτι αυτοι που τους ταιζουν(εμεις οι καταναλωτες) εχουμε απαιτησεις και δεν μπορουν να μας κοροιδευουν αλλο,με παχια λογια και με πανακριβες αναξιοπιστες συσκευες :!:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τρωω αλλη πατατα απο SE

 

τελος (εσυ ειπες για πατατα ζαχαρακη, δεν το ειπα εγω..:p

 

ακριβως ειπα οτι δεν θα φαω αλλη πατατα ενοωντας οτι δεν ξαναπιστευω σε παχια λογια της SE για σουπερ ντουπερ μελλοντικες συσκευες της,που φυσικα δεν θα τις αγορασω με τπτ αν πρωτα δεν τις δοκιμασω ο ιδιος στα χερια μου ;)

 

οχι οτι ειναι πατατα το συγκεκριμενο ;)

 

δεν ειμαστε σε θεση να το ξερουμε ακομη...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Διάλειμμα..

Δοκιμάστε αυτό το freeware είναι ενδιαφέρον.

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-avot-mv-v1-2.html

Συγκεντρώνει video από video sites (youtube, google κλπ) και στα πακετάρει πολύ όμορφα έτοιμα για το ppc σου..

Τα βίντεο έχουν πολύ καλή ανάλυση, καλύτερη από m.youtube, αλλά δυστυχώς εδώ φαίνεται το πρόβλημα των drivers γιατί αναλαμβάνει να τα παίξει ο WMPlayer σαν plugin μέσα από Internet Explorer..:( Παναγία μου.. :cry:HORROR:cry:.. Το κακό συναπάντημα.. η αστραπή συναντήθηκε με τον σίφουνα.. το καρέ πάει σύννεφο παιδιά αλλά εντάξει μη πανικοβάλεστε.. δοκιμάστε το αξίζει..:wink:

 

Δημήτρη sorry, καταλαβαίνεις τι εννοώ.. μόλις έγινε το κακό..:(

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε θα πω πολλά αυτη τη φορά..

Απλά κοιτάξτε αυτό..

Ποιός μίλησε για το XPERIA?..:lol:

 

http://www.nvidia.com/object/apx_2500.html

http://www.engadgetmobile.com/2008/02/13/hands-on-with-nvidias-apx-2500-and-yeah-it-plays-quake/

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2238374&posted=1

 

:heat:

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως θοδωρη ;)

μονο απο κοντα πρωτα και ζωντανη η δοκιμη :!:

 

γιατι δεν τρωω αλλη πατατα απο SE :mad:

 

τελος :rolleyes:

 

εγώ θα περιμένω να το αγοράσεις πρώτα εσύ και αμα δεν φωνάζεις πολύ τότε θα το πάρω :D

Link to comment
Share on other sites

το SE μπορείτε να το κρατήσετε. εγώ θα αγοράσω το nVidia :) !!!! επιτέλους!!!!! πλησιάζουμε ΠΟΛΥ κοντά στο πως θα έπρεπε να είναι ενα PDA!!

 

αρχίζω να μαζεύω κουμπαρά :D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το SE μπορείτε να το κρατήσετε. εγώ θα αγοράσω το nVidia :) !!!! επιτέλους!!!!! πλησιάζουμε ΠΟΛΥ κοντά στο πως θα έπρεπε να είναι ενα PDA!!

 

αρχίζω να μαζεύω κουμπαρά :D

 

Ζεστάθηκες από τώρα Θοδωρή;;; :) Έχεις στα υπόψιν ότι θα καθυστερήσει λίγο ετσι; Όχι τίποτα άλλο αλλά σε έχει φοβηθεί το μάτι μου από τότε που περίμενες το Kaiser!!! :lol:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ζεστάθηκες από τώρα Θοδωρή;;; :) Έχεις στα υπόψιν ότι θα καθυστερήσει λίγο ετσι; Όχι τίποτα άλλο αλλά σε έχει φοβηθεί το μάτι μου από τότε που περίμενες το Kaiser!!! :lol:

 

Παιδιά επειδή είμαι λίγο noob ακόμα εδώ μέσα, έχω χάσει αυτό το σήριαλ με το Θοδωρή και το κάιζερ.. Περίληψη κάποιος?..:rolleyes:

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο webvirous.επιτελους θα ηρεμησουμε απ τις κραυγες αγωνιας σου.δωσε μας και συ τις εντυπωσεις σου,σημερα ομως γιατι αυριο θα τοχει ολη η ελλαδα απο το πλαισιο.δεν ειναι μπηχτη,απλα ενημερωνω και τα αλλα παιδια οτι αυριο θα ειναι διαθεσιμο.και βγαλε και τον χοντρο απ την υπογραφη σου,13 ειναι σημερα.αντε καλοφορετο

 

Αφήστε, μόλις τελείωσα τη μελέτη.. Περνούσατε μια χαρά είδα.. Άντε νάμαστε καλά να τα ξαναζήσουμε με τον επόμενο τιτάνα ρε παιδιά.. -αν είναι καλύτερος από το NVidia βέβαια..:wink:-

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.gr/files/r8hknn5m20ebo4h7l8gh.jpg

 

14/02/08 !!!NEW BUILD!!! SEE NO EVIL V2.5 !!! "Give it a Flash!!!"

 

This ROM is now UC Compliant!!! Check THIS LINK:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=366337

 

I have replaced the graphics dll with the one from the LG KS20. I know this is not a solution, but many people (including myself) have observed slightly better graphic responce.

 

I have also included the Pocket IE Scrolling fix. This way you dont have to do anything at all to improve the graphic performance of your device, its already up to its "software limits". The only thing we can do now is wait for a proper driver

 

 

I want to thank all those users who flashed my See No Evil v2.0 ROM, tested it and gave me so many advices and hints!!! It is really handy to me and I hope this ROM satisfies most of your needs.

 

So... what else does the See No Evil v2.5 Include:

http://imageshack.gr/files/v7p29z9muvyhsftcmzpr.gif

 

 

Base ROM:

 

-Kaiser's HTC WWE 1.56.405.5 (5.2.1620 OS)

-Classic Touch Comm Manager (assigned to Voice Button)

-Standard Games

-Ms Office 6.1

-NetCF V2.0 (For compatibility reasons)

-Windows Media Player

-Audio Manager

-HTC Home 2.0.814716.0 (Works fine no Problematic Soft Reset Issues)

-ArkSoft MMS 4.2.8.1

-QuickGPS

 

REMOVED : WINDOWS LIVE, TRANSCRIBER

 

Extra Software:

 

-AltTab function (assinged to HOLD Voice button)

-BtCrawler

-MoBlue PPC Version (Bluetooth Manager) - Set also to HTC HOME Launcher

-GSFinder+ - Set also to HTC HOME Launcher

-Chess

-Freecell

-HTC Album 1.0.822.716 (woohoo! With ENGLISH Folder Selection - Set also to HTC HOME Launcher)

-KaiserTweak

-Pocket RAR

-Pocket Notepad

-PocketXPDF

-Registry Editor (Supports Import+Export)

-HTC Task Manager 2.0 Build 30487

-TCPMP Newest version 0.81RC1 - Set also to HTC HOME Launcher

-Java Esmertec 20070802.2.1 - No security messages!!!

-VistaHide Battery Indicator

-PimBackup

-1-Calc Calculator

-WiFiFoFum

-Modaco NoData

-Glossy Black Bars

-SMSDrFix

-HTC Bluetooth Explorer

-HTC Network Plugin

-Transformers Sliding Sound (Deactivated by default)

-Visual GPSce

-GPSTest

-ZoomSMS

-Greek and Latin Character Smart Dialing

 

 

Registry Stuff:

 

-OBEX Enabled by default

-Font cache changed to 131072

-File system cache changed to 2048

-Beam is disabled by default

-Security Warning disabled

-Default Documents to Storage Card

-Connection Wizard disabled (you can turn it on from Settings)

 

Known Issues:

-Moblue terminates if you try to edit the file filters. Not a big deal cause its really handy and it is set to save everything in storage card.

 

Download Instructions:

 

http://rapidshare.com/files/91717690/SNEV25UC.zip

 

Recommended Radios: 1.27.12.17, 1.27.12.32 and more...

Link to comment
Share on other sites

wizeman δεν ειναι η 1η που ειχες βγαλει ,ειναι νεα ετσι?:)

 

τι διαφορες εχει απο την 1η σου?μιας και δεν ειχα ξετρελαθει με αυτη ;)

 

για ποιους λογους να αφησω την καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει, 6.1lite του dutty, να ξαναφλασαρω και να στησω απο την αρχη ενα καιζερ με 48mb backup?

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...