Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ εαν κάποιος θυμάται, που υπάρχει το αρχείο που δίνει ελληνικά στο index των επαφών του τηλεφώνου. Μιλάω για το default contacts του τηλεφώνου, γιατί το τλφ μου είναι αγγλικό και οι επαφές μου ελληνικές. Δεν θέλω, προς το παρόν, να καταφύγω σε λύσεις pocket cm ή κάτι άλλο σχετικό. Νομίζω ότι κάποτε είχα εντοπίσει το σχετικό αρχείο (.ini ??) αλλά δεν θυμάμαι που :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ εαν κάποιος θυμάται, που υπάρχει το αρχείο που δίνει ελληνικά στο index των επαφών του τηλεφώνου. Μιλάω για το default contacts του τηλεφώνου, γιατί το τλφ μου είναι αγγλικό και οι επαφές μου ελληνικές. Δεν θέλω, προς το παρόν, να καταφύγω σε λύσεις pocket cm ή κάτι άλλο σχετικό. Νομίζω ότι κάποτε είχα εντοπίσει το σχετικό αρχείο (.ini ??) αλλά δεν θυμάμαι που :wacko:

 

για ποιο λογο να καταφυγεις σε ""λυσεις pocket cm κλπ"" ?:blink:

 

η αναζητηση των επαφων γινεται ακομη και με φουλ αγγλικο(δλδ χωρις να εχεις καποιον εξελληνισμο του πληκτρολογιου κλπ) τηλ ΚΑΙ αναμεσα σε ελληνικες επαφες :!:

 

απλα στις ρυθμισεις πρεπει να εχεις regional settings greece ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και θα σου πώ!

 

κανε την δουλεια σου εσυ ;)

 

και δεν ειναι αναγκη να μας πεις :D

 

αυτο δουλευουμε ολοι μας :lol::p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@ zaharakis,

 

Όλα αυτά που αναφέρεις, τα γνωρίζω και τα δουλεύω. Αυτό που θέλω είναι το αρχείο που κάνει τα εξής :

 

α. προσθέτει πάνω από τα contacts τη σειρά "αβγ, δεζ, κ.ο.κ." αντί του "#ab, cde κ.ο.κ" και

 

β. κρατώντας πατημένο το κάτω πλήκτρο navigation, "σκρολλάρει" τα γράμματα ΑΒΓΔΕ κ.ο.κ. στα ελληνικά.

 

Το αρχείο αυτό, βρίσκεται και στην εξελληνισμένη rom του Meschle για το artemis, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομά του :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμασες καν δλδ να κοιταξεις αν ειναι η οχι σε λειτουργια πτησης??????????:blink:

 

δεν χρειαζεται κανενα ξεκλειδωμα :lol: μην ανυσηχεις :)

 

και

 

Απλό: Φίλε μου...οταν βάζεις την κάρτα της COSMOTE...σου ζητάει PIN?

 

Αν ΝΑΙ ..δεν είσαι σε Flight mode και υπάρχει θέμα με το register στο δίκτυο.

Αν ΟΧΙ ..είσαι σε Flight mode και ο Τιτάνας λειτουργεί μόνο σαν PDA.

 

:cry::ninja: [βγάζοντας την χαρτοσακούλα]

 

Τελικά, στις επόμενες προσπάθειες η κάρτα Cosmote δούλεψε.

Όσο και να είμαι σίγουρος ότι δεν είχα ενεργοποιημένο το flight mode την πρώτη φορά που την δοκίμασα, λόγω της απειρίας μου δεν μπορεί να αποκλειστεί, ούτε υπάρχει κάποια άλλη πιθανή εξήγηση :O

 

Ευχαριστώ τους zaharakis kai Tomcat για τις απαντήσεις, και συγγνώμη που σας κούρασα άδικα.

[ξαναβάζοντας την χαρτοσακούλα]:ninja:

 

:O:O

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας τους πειραματισμούς μου με το Kaiser, έχω τις εξής απορίες:

 

α) όταν ξεκινάει, βγάζει τους εξής κωδικούς

R 1.27.12.32

G 22.45.88.07H

D 1.56.00.00

Υποθέτω ότι είναι οι εκδόσεις radio και Rom(το τρίτο δεν το ξέρω), αλλά:

  • ποιο είναι τί;

  • είναι οι τελευταίες (ή σχεδόν τελευταίες) εκδόσεις, ή πρέπει να πάω για αναβαθμίσεις;

  • Σε περίπτωση που αναβάθμιση είναι αναγκαία, είναι καλύτερα να πάω στην ACE να μου την κάνουν (μια και το τηλέφωνο είναι ολοκαίνουριο) ή μπορώ να την κάνω μόνος μου;

 

β) Εγκατ'εστησα το ActivSync (δεν πειραματίστηκα ακόμη με άλλα προγράμματα) και προσπάθησα να κάνω συγχρονισμό με το Outlook και να βάλω στο Kaiser επαφές και γεγονότα ημερολογίου (τα οποία τα είχα πάρει από το παλιό μου τηλέφωνο, πάλι μέσω συγχρονισμού με το Outlook).

Το αποτέλεσμα ήταν μία πλήρης αποτυχία, παρότι το ActiveSync έβγαλε μήνυμα επιτυχούς συγχρονισμού.

 

Η ερώτηση είναι η κλασσική: τί έκανα λάθος; :X

 

Να επισημάνω, ότι τόσο οι επαφές, όσο και το ημερολόγιο εμφανίζονται κανονικά στον υπολογιστή, αλλά δεν πέρασαν στο Kaiser (πιθανώς το πρόβλημα να μην είναι στο Kaiser, αλλά στο Outlook, γιατί οι επαφές δεν είναι στον κανονικό φάκελο του Outlook, αλλά σε έναν υποφάκελο ονόματι Personal folder (και υποφακέλους μετά για επαφές, ημερολόγιο κλπ.)

Έψαξα αλλά δεν βρήκα επιλογή για να του δηλώσω να συγχρονίσει τον συγκεκριμενο υποφάκελο του Outlook και όχι τον στάνταρ, αλλά μετά το κάζο που έπαθα με τις κάρτες Sim (βλ. πιο πάνω) οι πιθανότητες είναι εις βάρος μου

 

γ) (είμαι καινούριος σε WinMobile, οπότε ζητώ κατανόηση σχετικά με τις επόμενες ερωτήσεις)

Παρατήρησα ότι, αν ανοίξω κάποιο πρόγραμμα και μετά το κλείσω με το Χ, αυτό δεν πρέπει να κλείνει εντελώς, γιατί πατώντας μετά στην κεντρική οθόνη στο εικονίδιο πάνω δεξιά (υποθέτω ότι είναι κάτι σαν TaskManager) μου εμφανίζει τα προγράμματα που είχα ανοίξει πριν (και νόμιζα ότι τα είχα κλείσει πατώντας το Χ) και μου δίνει την δυνατότητα να τα (ξανά ?) κλείσω, είτε μεμονωμένα, είτε όλα μαζί.

 

Κάνω εγώ κάτι λάθος, ή είναι χαρακτηριστικό το να πρέπει να κλείσεις τα προγράμματα 2 φορές, για να κλείσουν εντελώς; (μία με το Χ και μία μετά μέσω του "ΤaskManager" που ανέφερα πιο πάνω;

Υπάρχει δυνατότητα (ή ρύθμιση) να κλείνουν εντελώς με την μία, και πώς γίνεται αυτό;

 

δ) από το συνοδευτικό cd, εγκατέστησα το SpriteBackup (ή κάπώς έτσι) και το GPRSMonitor. Καλά έκανα ή να τα βγάλω;

 

ε) Το GPRSMonitor έβγαλε ένα εικονίδιο, το οποίο μπήκε στην πάνω σειρά (εκεί που είναι η μπαταρία, το μεγαφωνάκι για τις ρυθμίσεις ήχου κλπ.) και το οποιο καλύπτει το εικονίδιο για το Wifi.

Δοκίμασα να μετακινήσω το εικονίδιο του GPRSMonitor λίγο πιο αριστερά (που υπάρχει χώρος), αλλά αυτό δεν μετακινείται.

Πώς μπόρώ να το μετακινήσω;

 

στ) Όταν θέλω να κλείσω την συσκευή, βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Η συσκευή θα σβήσει και μπορεί να χάσετε δεδομένα. Θέλετε να συνεχίσετε; Ναι - Όχι"

Ποια δεδομένα εννοεί, ότι μπορούν να χαθούν (να προσθέσω εδώ, ότι δεν έχω καμία εφαρμογή ανοιχτή).

Υποθέτω ότι η προειδοποίηση είναι γενική και αφορά μόνο τυχον περιπτώσεις που κλείνω την συσκευή και ε΄χω ξεχάσει κάποια εφαρμογή ανοιχτή, αλλά θα ήθελα να το σιγουρέψω

 

Ευχαριστώ (και συγγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα)

Μύρων

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας τους πειραματισμούς μου με το Kaiser, έχω τις εξής απορίες:

 

α) όταν ξεκινάει, βγάζει τους εξής κωδικούς

 

Υποθέτω ότι είναι οι εκδόσεις radio και Rom(το τρίτο δεν το ξέρω), αλλά:

  • ποιο είναι τί;

  • είναι οι τελευταίες (ή σχεδόν τελευταίες) εκδόσεις, ή πρέπει να πάω για αναβαθμίσεις;

  • Σε περίπτωση που αναβάθμιση είναι αναγκαία, είναι καλύτερα να πάω στην ACE να μου την κάνουν (μια και το τηλέφωνο είναι ολοκαίνουριο) ή μπορώ να την κάνω μόνος μου;

ειναι οι κωδικοι του ραδιο του os και του build της ρομ που εχει το τηλ.

 

οποιαδηποτε αναβαθμιση αυτην την στιγμη στο καιζερ σου αναιρει πληρως την εγγυηση(μεσω cooked rom) μιας και ακομη δεν εχει βγει καποιο επισημο update απο την htc για το καιζερ ακομη..

 

β) Εγκατ'εστησα το ActivSync (δεν πειραματίστηκα ακόμη με άλλα προγράμματα) και προσπάθησα να κάνω συγχρονισμό με το Outlook και να βάλω στο Kaiser επαφές και γεγονότα ημερολογίου (τα οποία τα είχα πάρει από το παλιό μου τηλέφωνο, πάλι μέσω συγχρονισμού με το Outlook).

Το αποτέλεσμα ήταν μία πλήρης αποτυχία, παρότι το ActiveSync έβγαλε μήνυμα επιτυχούς συγχρονισμού.

 

Η ερώτηση είναι η κλασσική: τί έκανα λάθος; :X

 

Να επισημάνω, ότι τόσο οι επαφές, όσο και το ημερολόγιο εμφανίζονται κανονικά στον υπολογιστή, αλλά δεν πέρασαν στο Kaiser (πιθανώς το πρόβλημα να μην είναι στο Kaiser, αλλά στο Outlook, γιατί οι επαφές δεν είναι στον κανονικό φάκελο του Outlook, αλλά σε έναν υποφάκελο ονόματι Personal folder (και υποφακέλους μετά για επαφές, ημερολόγιο κλπ.)

Έψαξα αλλά δεν βρήκα επιλογή για να του δηλώσω να συγχρονίσει τον συγκεκριμενο υποφάκελο του Outlook και όχι τον στάνταρ, αλλά μετά το κάζο που έπαθα με τις κάρτες Sim (βλ. πιο πάνω) οι πιθανότητες είναι εις βάρος μου

 

κατα την 1η φορα που συνδεεις μια νεα συσκευη wm μεσω active synch πρεπει να επιλεξεις τι θελεις εσυ να συγχρονιζει το τηλ με το outlook καθε φορα που συνδεεις το τηλ στον υπολογιστη μεσω καλωδιου.

δλδ τσεκαρεις αυτο που θελεις να συγχρονιστει και αφηνεις ατσεκαριστο οτι δεν θελεις να κανει συγχρονισμο.

 

κατι που εγω εχω καταργησει εδω και χρονια μιας και ειναι μια λειτουργια με πολλα προβληματα αν αλλαζεις συχνα ρομς η κανεις επαναφορα καποιου backup στο τηλ σου μετα apo hard reset...

 

 

γ) (είμαι καινούριος σε WinMobile, οπότε ζητώ κατανόηση σχετικά με τις επόμενες ερωτήσεις)

Παρατήρησα ότι, αν ανοίξω κάποιο πρόγραμμα και μετά το κλείσω με το Χ, αυτό δεν πρέπει να κλείνει εντελώς, γιατί πατώντας μετά στην κεντρική οθόνη στο εικονίδιο πάνω δεξιά (υποθέτω ότι είναι κάτι σαν TaskManager) μου εμφανίζει τα προγράμματα που είχα ανοίξει πριν (και νόμιζα ότι τα είχα κλείσει πατώντας το Χ) και μου δίνει την δυνατότητα να τα (ξανά ?) κλείσω, είτε μεμονωμένα, είτε όλα μαζί.

 

Κάνω εγώ κάτι λάθος, ή είναι χαρακτηριστικό το να πρέπει να κλείσεις τα προγράμματα 2 φορές, για να κλείσουν εντελώς; (μία με το Χ και μία μετά μέσω του "ΤaskManager" που ανέφερα πιο πάνω;

Υπάρχει δυνατότητα (ή ρύθμιση) να κλείνουν εντελώς με την μία, και πώς γίνεται αυτό;

 

πηγαινε εναρξη/ρυθμισεις /συστημα task manager και στο υπομενου tab(η καπως ετσι δεν εχω ελληνικα στο δικο μου) ενεργοποιησε να κλεινει το πληκτρο ""οκ"" και οχι να κανει ελαχιστοποιηση οπως ειναι by default

 

 

 

δ) από το συνοδευτικό cd, εγκατέστησα το SpriteBackup (ή κάπώς έτσι) και το GPRSMonitor. Καλά έκανα ή να τα βγάλω;

 

ε) Το GPRSMonitor έβγαλε ένα εικονίδιο, το οποίο μπήκε στην πάνω σειρά (εκεί που είναι η μπαταρία, το μεγαφωνάκι για τις ρυθμίσεις ήχου κλπ.) και το οποιο καλύπτει το εικονίδιο για το Wifi.

Δοκίμασα να μετακινήσω το εικονίδιο του GPRSMonitor λίγο πιο αριστερά (που υπάρχει χώρος), αλλά αυτό δεν μετακινείται.

Πώς μπόρώ να το μετακινήσω;

 

και καλα εκανες μιας και ειναι καλες εφαρμογες αλλα και παραλληλα δεν ειναι και οτι ποιο σωστο μιας και (διορθωστε με αν κανω λαθος) δεν ειναι φουλ εφαρμογες....

 

 

 

στ) Όταν θέλω να κλείσω την συσκευή, βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Η συσκευή θα σβήσει και μπορεί να χάσετε δεδομένα. Θέλετε να συνεχίσετε; Ναι - Όχι"

Ποια δεδομένα εννοεί, ότι μπορούν να χαθούν (να προσθέσω εδώ, ότι δεν έχω καμία εφαρμογή ανοιχτή).

Υποθέτω ότι η προειδοποίηση είναι γενική και αφορά μόνο τυχον περιπτώσεις που κλείνω την συσκευή και ε΄χω ξεχάσει κάποια εφαρμογή ανοιχτή, αλλά θα ήθελα να το σιγουρέψω

 

Ευχαριστώ (και συγγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα)

Μύρων

 

δεν χανεις τπτ αρκει μην εχεις αφησει καποιο word-excell αρχειο ανοιχτο,γιατι κλεινοντας το τηλ ετσι δεν θα αποθηκευτουν οποιες τυχον αλλαγες εχεις κανει σε τετοιου ειδους αρχεια.

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια απορια, πως θα σωσω τις επαφες μου στον υπολογιστη η στη καρτα σδ??? θα το δωσω κ καπου πρεπει να τις αποθηκευσω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια απορια, πως θα σωσω τις επαφες μου στον υπολογιστη η στη καρτα σδ??? θα το δωσω κ καπου πρεπει να τις αποθηκευσω

 

πως τις περασες στο τηλ??:O

 

αν τις εχεις περασει χειροκινητα απλα διαβασε το μηνυμα μου αμεσως μετα το δικο σου ;)

 

η μαλλον αναμεσα στα δικα σου :rolleyes::D:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ειναι οι κωδικοι του ραδιο του os και του build της ρομ που εχει το τηλ.

 

οποιαδηποτε αναβαθμιση αυτην την στιγμη στο καιζερ σου αναιρει πληρως την εγγυηση(μεσω cooked rom) μιας και ακομη δεν εχει βγει καποιο επισημο update απο την htc για το καιζερ ακομη..

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Άρα περιμένω την ACE να βγάλει update.

 

 

 

κατα την 1η φορα που συνδεεις μια νεα συσκευη wm μεσω active synch πρεπει να επιλεξεις τι θελεις εσυ να συγχρονιζει το τηλ με το outlook καθε φορα που συνδεεις το τηλ στον υπολογιστη μεσω καλωδιου.

δλδ τσεκαρεις αυτο που θελεις να συγχρονιστει και αφηνεις ατσεκαριστο οτι δεν θελεις να κανει συγχρονισμο.

 

Μου έβγαλε αυτή την επιλογή, και εγώ επέλεξα να συγχρονίσει calendar, tasks kai contacts (αφησα δηλαδή εκτός τα email).

 

Το πρόβλημα είναι ότι το Outlook στον υπολογιστή μου έχει (όπως ανακάλυψα μετά) διπλά ημερολόγια, επαφές και tasks, από ένα στο βασικό μενού/φάκελο (με υποφακέλους ημερολόγιο, επαφές κλπ, τα οποία είναι όλα κενά) του Outlook και ένα σε κάποιον υποφάκελο "personal folder" (πάλι με υποφακέλους ημερολόγιο, επαφές κλπ.), τα οποία είναι αυτά που θέλω να μεταφέρω στο Kaiser.

 

Το Kaiser δηλαδή (φαίνεται να) συγχρονίζει κανονικά με τα βασικά ημερολόγιο, επαφές κλπ. του Outlook (τα οποία όμως είναι κενά, για αυτό και δεν μεταφέρεται καμία πληροφορία), ενώ εγώ θέλω να συγχρονίσω με ημερολόγιο, επαφές κλπ. του υποφακέλου "personal folder" του Outlook

 

(για αυτό και έγραψα πριν, ότι ίσως είναι πρόβλημα του Outlook του υπολογιστή, και όχι του Kaiser)

 

 

κατι που εγω εχω καταργησει εδω και χρονια μιας και ειναι μια λειτουργια με πολλα προβληματα αν αλλαζεις συχνα ρομς η κανεις επαναφορα καποιου backup στο τηλ σου μετα apo hard reset...

 

Εννοείς ότι έχεις καταργήσει τον συγχρονισμό με Outlook εντελώς;

 

Χρησιμοποιείς κάποιο άλλο πρόγραμμα (αν ναι, ποιό) ή απλά δεν συγχρονίζεις πλέον καθόλου;

 

 

πηγαινε εναρξη/ρυθμισεις /συστημα task manager και στο υπομενου tab(η καπως ετσι δεν εχω ελληνικα στο δικο μου) ενεργοποιησε να κλεινει το πληκτρο ""οκ"" και οχι να κανει ελαχιστοποιηση οπως ειναι by default

 

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση της επιλογής αυτής

 

 

και καλα εκανες μιας και ειναι καλες εφαρμογες αλλα και παραλληλα δεν ειναι και οτι ποιο σωστο μιας και (διορθωστε με αν κανω λαθος) δεν ειναι φουλ εφαρμογες....

 

Οκ, θα τις κρατήσω μέχρι να βρώ καλύτερες (και να είμαι σε θέση να τις χειριστώ) :)

 

Σχετικά με το θέμα του εικονιδίου που ρώτησα, υπάρχει δυνατότητα να μετακινηθεί;

 

 

 

δεν χανεις τπτ αρκει μην εχεις αφησει καποιο word-excell αρχειο ανοιχτο,γιατι κλεινοντας το τηλ ετσι δεν θα αποθηκευτουν οποιες τυχον αλλαγες εχεις κανει σε τετοιου ειδους αρχεια.

 

Ευχαριστώ

 

 

:thanks::thanks:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω να κλείσω την συσκευή, βγάζει ένα μήνυμα που λέει "Η συσκευή θα σβήσει και μπορεί να χάσετε δεδομένα. Θέλετε να συνεχίσετε; Ναι - Όχι"

Ποια δεδομένα εννοεί, ότι μπορούν να χαθούν (να προσθέσω εδώ, ότι δεν έχω καμία εφαρμογή ανοιχτή).

Υποθέτω ότι η προειδοποίηση είναι γενική και αφορά μόνο τυχον περιπτώσεις που κλείνω την συσκευή και ε΄χω ξεχάσει κάποια εφαρμογή ανοιχτή, αλλά θα ήθελα να το σιγουρέψω

 

Ευχαριστώ (και συγγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα)

Μύρων

Ό,τι σου είπε ο zaharakis, απλά να συμπληρώσω ότι γενικά στα Pocket PCs δεν συνηθίζεται να κλείνουμε τελείως τη συσκευή όπως στα συμβατικά κινητά. Αν θέλεις να κλείσεις τη συσκευή ώστε να μην δέχεσαι τηλεφωνήματα είναι καλύτερο να μην την κλείνεις τελείως αλλά να τη βάζεις σε "Flight Mode". Έτσι η συσκευή δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία και είναι πρακτικά κλειστή ως προς τη μονάδα κινητού/bluetooth/wi-fi κτλ. Επιπλέον έτσι έχεις το πλεονέκτημα ότι όλα τα alarms/reminders κτλ. είναι πάντα ενεργά και θα ειδοποιείσαι κανονικά όταν χρειάζεται.

 

Το να κλείνεις τελείως τη συσκευή κρατώντας πατημένο το Power είναι κάτι σαν να βγάζεις τη μπαταρία από ένα συμβατικό κινητό. Η συσκευή νεκρώνεται τελείως. Γιαυτό και σου βγάζει το μήνυμα ότι μπορεί να χάσεις δεδομένα. Είναι κάτι που δεν συνηθίζεται και ισοδυναμεί με soft reset. Το καλύτερο όπως είπα πιο πάνω είναι να το βάζεις σε "Flight Mode" και ένα κλικ στο Power ή άστο να πάει μόνο του σε standby.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Άρα περιμένω την ACE να βγάλει update.

 

 

 

 

 

Μου έβγαλε αυτή την επιλογή, και εγώ επέλεξα να συγχρονίσει calendar, tasks kai contacts (αφησα δηλαδή εκτός τα email).

 

Το πρόβλημα είναι ότι το Outlook στον υπολογιστή μου έχει (όπως ανακάλυψα μετά) διπλά ημερολόγια, επαφές και tasks, από ένα στο βασικό μενού/φάκελο (με υποφακέλους ημερολόγιο, επαφές κλπ, τα οποία είναι όλα κενά) του Outlook και ένα σε κάποιον υποφάκελο "personal folder" (πάλι με υποφακέλους ημερολόγιο, επαφές κλπ.), τα οποία είναι αυτά που θέλω να μεταφέρω στο Kaiser.

 

Το Kaiser δηλαδή (φαίνεται να) συγχρονίζει κανονικά με τα βασικά ημερολόγιο, επαφές κλπ. του Outlook (τα οποία όμως είναι κενά, για αυτό και δεν μεταφέρεται καμία πληροφορία), ενώ εγώ θέλω να συγχρονίσω με ημερολόγιο, επαφές κλπ. του υποφακέλου "personal folder" του Outlook

 

(για αυτό και έγραψα πριν, ότι ίσως είναι πρόβλημα του Outlook του υπολογιστή, και όχι του Kaiser)

 

 

 

 

Εννοείς ότι έχεις καταργήσει τον συγχρονισμό με Outlook εντελώς;

 

Χρησιμοποιείς κάποιο άλλο πρόγραμμα (αν ναι, ποιό) ή απλά δεν συγχρονίζεις πλέον καθόλου;

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση της επιλογής αυτής

 

 

 

 

Οκ, θα τις κρατήσω μέχρι να βρώ καλύτερες (και να είμαι σε θέση να τις χειριστώ) :)

 

Σχετικά με το θέμα του εικονιδίου που ρώτησα, υπάρχει δυνατότητα να μετακινηθεί;

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ

 

 

:thanks::thanks:

 

για το εικονιδιο πηγαινει στις ρυθμισεις του gprs monitor και θα δεις οτι εχει επιλογη για μετακινηση σε αλλο σημειο πανω στην ιδια μπαρα, του εικονιδιου.

 

για τον συγχρονισμο δοκιμασε και σε αλλο pc

 

εγω κανω backup λογω 6.1 ρομς πλεον,μονο με sprite backupκαι pim μονο μεσω spb backup;)

 

απλα καθε φορα που θελω να περασω επαφες σε αλλη συσκευ(σε 2ες που χρησιμοποιω κατα καιρους) συγχρονιζω μια φορα το pda μου μεσω outllok και τελος.απλα μονο και μονο για να εχω ενημερωμενες τις επαφες μου και το ημερολογιο μου στο outllok για να μπορω να περναω τα στοιχεις σε αλλο κινητο και για κανενα αλλο λογο!!

 

ειναι σοβαρο μειονεκτημα το microsoft active synch με τον τροπο που δουλευει,κατι που σε πολλους χρηστες κατα καιρους εχει αποβει μοιραιο:mad:

 

εχουν χαθει τα παντα και απο τηλ αλλα και απο υπολογιστη αν δεν ξερεις τι να κανεις και ποτε να το κανεις :mad:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια απορια, πως θα σωσω τις επαφες μου στον υπολογιστη η στη καρτα σδ??? θα το δωσω κ καπου πρεπει να τις αποθηκευσω

 

paw ekei alla den mou anoigei ekei pou grafei contacts. mesa sto exlpore den vriskw kati. kanonika eprepe na mou anoigei to prwto koutaki pou leei contacts. sosta??

 

κατα την 1η φορα που συνδεεις μια νεα συσκευη wm μεσω active synch πρεπει να επιλεξεις τι θελεις εσυ να συγχρονιζει το τηλ με το outlook καθε φορα που συνδεεις το τηλ στον υπολογιστη μεσω καλωδιου.

δλδ τσεκαρεις αυτο που θελεις να συγχρονιστει και αφηνεις ατσεκαριστο οτι δεν θελεις να κανει συγχρονισμο.

 

 

φιλε μου σου ειπα να διαβασεις το μηνυμα μου αλλα μαλλον δεν διαβαζεις:O

 

με τα πμς που μου στελνεις και αυτα που ζητας και με τον τροπο που μου τα εξηγεις δεν μπορω να καταλαβω τι μαγικο θελεις να κανεις :blink:

 

ελπιζω καποιος αλλος να εχει μεγαλυτερη φαντασια απο μενα και να σε βοηθησει :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@ DrMobile

 

ευχαριστω για τις πληροφορίες.

 

Συνηθισμένος από τα κανονικά κινητά (που τα κλεινω κάθε βράδυ, αλλα το ξυπνητήρι τους χτυπάει ακόμα και αν είναι κλειστά) και επειδή η χρήση του Kaiser είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο (δηλ. με πρόχειρη Sim, ακριβώς για να μην με ενοχλήσει αν κάνω κάτι λάθος), το κλείνω (για να μην χαλάσει ούτε το λίγο τις μπαταρίας σε λειτουργία πτήσης), γιατί συνήθως ασχολούμε μαζί του μία φορά την ημέρα, το βράδυ που γυρίζω σπίτι. :D

 

 

Μια και το ανέφερες όμως, έχω μία ερώτηση σχετικά με reminders και ξυπνητήρι:

Το reminder θέλει τη συσκευή ανοιχτή (τουλάχιστον σε flight mode) για να δουλέψει.

Ισχύει το ίδιο και για το ξυπνητήρι; Δηλαδή αν ρυθμίσω το ξυπνητήρι να χτυπήσει στις 7 το πρωί και κλείσω εντελώς την συσκευή (με το Power), θα χτυπήσει το ξυπνητήρι ή όχι;

 

 

(ρωτάω επειδή αναφέρθηκε το θέμα και επειδή δεν έχω δίπλα μου την συσκευή για να το δοκιμάσω τώρα. Αν δεν έχετε πρόχειρη την απάντηση, αφήστε το και θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι, για να μην σας κουράζω)

 

 

@ Zaharakis

 

Ευχαριστώ για τις ρυθμίσεις του GPRSmonitor, θα το εφαρμώσω το βράδυ που θα πάω σπίτι

 

Σχετικά με τον συγχρονισμό

απλα καθε φορα που θελω να περασω επαφες σε αλλη συσκευ(σε 2ες που χρησιμοποιω κατα καιρους) συγχρονιζω μια φορα το pda μου μεσω outllok και τελος.απλα μονο και μονο για να εχω ενημερωμενες τις επαφες μου και το ημερολογιο μου στο outllok για να μπορω να περναω τα στοιχεις σε αλλο κινητο και για κανενα αλλο λογο!!

 

Αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, να χρησιμοποιήσω το Outlook ως ενδιάμεσο, για να συγχρονίσω (στην ουσία, για να μεταφέρω) τις επαφές και το ημερολόγιο από το παλιό κινητό στο Kaiser. Μονάχα που οι επαφές και το ημερολόγιο φαίνεται ότι πήγαν σε κάποιον υποφάκελο του Outlook (αφήνοντας κενό το αντίστοιχο ημερολόγιο και τις επαφές του κυρίως φακέλου του Outlook) και έχω το πρόβλημα που ανέφερα πιο πάνω :rolleyes:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μια και το ανέφερες όμως, έχω μία ερώτηση σχετικά με reminders και ξυπνητήρι:

Το reminder θέλει τη συσκευή ανοιχτή (τουλάχιστον σε flight mode) για να δουλέψει.

Ισχύει το ίδιο και για το ξυπνητήρι; Δηλαδή αν ρυθμίσω το ξυπνητήρι να χτυπήσει στις 7 το πρωί και κλείσω εντελώς την συσκευή (με το Power), θα χτυπήσει το ξυπνητήρι ή όχι;

 

 

(ρωτάω επειδή αναφέρθηκε το θέμα και επειδή δεν έχω δίπλα μου την συσκευή για να το δοκιμάσω τώρα. Αν δεν έχετε πρόχειρη την απάντηση, αφήστε το και θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι, για να μην σας κουράζω)

 

 

 

τα ξυπνητηρια των wm δεν φημιζονται για την σταθεροτητα αλλα και την αξιοπιστια τους ;)εγω ,οπως και παρα παρα πολλοι αλλοι χρηστες τετοιων συσκευων,δεν τα χρησιμοποιω ποτε :!:

 

χρησιμοποιησε μονο το ptravel alarm (ξερεις που θα το βρεις)

μιας και ειναι το μονο σταθεροτατο και αξιοπιστο προγραμμα για αυτη την δουλεια στα wm:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

τα ξυπνητηρια των wm δεν φημιζονται για την σταθεροτητα αλλα και την αξιοπιστια τους ;)εγω ,οπως και παρα παρα πολλοι αλλοι χρηστες τετοιων συσκευων,δεν τα χρησιμοποιω ποτε :!:

 

χρησιμοποιησε μονο το ptravel alarm (ξερεις που θα το βρεις)

μιας και ειναι το μονο σταθεροτατο και αξιοπιστο προγραμμα για αυτη την δουλεια στα wm:)

 

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση σχετικά με την αναξιοπιστία των ενσωματωμένων ξυπνητηριών στα wm.

 

Όσο για το ptravel alarm, θα εγκατασταθεί πρώτο-πρώτο

:thanks:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, να χρησιμοποιήσω το Outlook ως ενδιάμεσο, για να συγχρονίσω (στην ουσία, για να μεταφέρω) τις επαφές και το ημερολόγιο από το παλιό κινητό στο Kaiser. Μονάχα που οι επαφές και το ημερολόγιο φαίνεται ότι πήγαν σε κάποιον υποφάκελο του Outlook (αφήνοντας κενό το αντίστοιχο ημερολόγιο και τις επαφές του κυρίως φακέλου του Outlook) και έχω το πρόβλημα που ανέφερα πιο πάνω :rolleyes:

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν τελικά τα κατάφερες, για αυτό θα σου αναφέρω μια λύση:

 

Αυτό το οποίο προσπαθείς να κάνεις είναι το αντίστροφο απ'ότι είναι by Default setarismeno να γίνεται. Εξηγώ: By default με το Sychronize ενημερώνονται οι επαφές στο Outlook του PC από το κινητό και γίνονται οι όποιες καινούργιες αλλαγές.

 

Αν θέλεις να περάσεις τις επαφές σου από το PC στο kaiser:

1) Σύνδεσε το Kaiser με το PC

2) Στο ActiveSync ---> Eργαλεία--> Επιλογές ....και άλλαξε την ρύθμιση που αναφέρεται στο τι ενημερώνει τι.

 

**Προαπαιτούμενο στην αρχική ρύθμιση της κινητής συσκευής να έχεις επιλέξει τα Contacts.****

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν τελικά τα κατάφερες, για αυτό θα σου αναφέρω μια λύση:

 

Αυτό το οποίο προσπαθείς να κάνεις είναι το αντίστροφο απ'ότι είναι by Default setarismeno να γίνεται. Εξηγώ: By default με το Sychronize ενημερώνονται οι επαφές στο Outlook του PC από το κινητό και γίνονται οι όποιες καινούργιες αλλαγές.

 

Αν θέλεις να περάσεις τις επαφές σου από το PC στο kaiser:

1) Σύνδεσε το Kaiser με το PC

2) Στο ActiveSync ---> Eργαλεία--> Επιλογές ....και άλλαξε την ρύθμιση που αναφέρεται στο τι ενημερώνει τι.

 

**Προαπαιτούμενο στην αρχική ρύθμιση της κινητής συσκευής να έχεις επιλέξει τα Contacts.****

 

 

Έχω την εντύπωση ότι είχα τσεκάρει την σχετική επιλογή (να ενημερώσει το pc το kaiser), αλλά μετά το κάζο που έπαθα με τις sim δεν λέω τίποτα :X μέχρι να το (ξανα) δοκιμάσω

 

:)

 

 

(αν και υποψιάζομαι, ότι το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερα πιο πάνω, αλλά :X:X )

 

Θα επανέλθω άυριο, μετά τις σχετικές δοκιμές

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

@ DrMobile

 

ευχαριστω για τις πληροφορίες.

 

Συνηθισμένος από τα κανονικά κινητά (που τα κλεινω κάθε βράδυ, αλλα το ξυπνητήρι τους χτυπάει ακόμα και αν είναι κλειστά) και επειδή η χρήση του Kaiser είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο (δηλ. με πρόχειρη Sim, ακριβώς για να μην με ενοχλήσει αν κάνω κάτι λάθος), το κλείνω (για να μην χαλάσει ούτε το λίγο τις μπαταρίας σε λειτουργία πτήσης), γιατί συνήθως ασχολούμε μαζί του μία φορά την ημέρα, το βράδυ που γυρίζω σπίτι. :D

 

 

Μια και το ανέφερες όμως, έχω μία ερώτηση σχετικά με reminders και ξυπνητήρι:

Το reminder θέλει τη συσκευή ανοιχτή (τουλάχιστον σε flight mode) για να δουλέψει.

Ισχύει το ίδιο και για το ξυπνητήρι; Δηλαδή αν ρυθμίσω το ξυπνητήρι να χτυπήσει στις 7 το πρωί και κλείσω εντελώς την συσκευή (με το Power), θα χτυπήσει το ξυπνητήρι ή όχι;

Όχι, δυστυχώς δεν θα χτυπήσει τίποτα αν έχεις τη συσκευή τελείως κλειστή. Τίποτα απολύτως! Είναι σαν να έχεις βγάλει την μπαταρία. Μόνο το Power δουλεύει για να το ανοίξεις και το ρολόι του (όχι το ξυπνητήρι). Τίποτε άλλο.

 

Αν το έχεις σε Flight Mode η κατανάλωση είναι πρακτικά μηδενική (~1% ανά 24ωρο), οπότε δεν έχει κανένα νόημα να το κλείνεις τελείως. Έτσι γλυτώνεις και την αναμονή της εκκίνησης στην αρχή και το μηχάνημα είναι πάντα έτοιμο για χρήση.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοίμασα ένα μικρό tutorial για τις ρυθμίσεις του Wi-Fi για κρυπτογράφηση (encryption) και για να βλέπουμε απ' το Kaiser φακέλους/δίσκους του desktop PC. Κάποια βήματα σίγουρα τα ξέρετε και τα έχετε ήδη κάνει, αλλά τα αναφέρω για πληρότητα και για αυτούς που δεν έχουν καθόλου δουλέψει το Wi-Fi. Οι ρυθμίσεις είναι σε 3 φάσεις, στον router, στον desktop PC και στo Kaiser.

 

Ρυθμίσεις router:

 

Απ' τον desktop PC μπαίνουμε με κάποιον browser στις σελίδες ρυθμίσεων του router και επιλέγουμε τη σελίδα με τις ρυθμίσεις Wireless/Wi-Fi/WLAN. Εκεί κάνουμε τα παρακάτω:

 

1. Ενεργοποιούμε την ασύρματη μονάδα.

2. Δίνουμε κάποιο όνομα (SSID) στο Wi-Fi δίκτυο.

3. Στις επιλογές για WEP ή WPA encryption επιλέγουμε WPA.

4. Στις ρυθμίσεις WPA δίνουμε αυτά που φαίνονται στο screenshot.

 

Στο (4) εκτός από TKIP μπορεί να έχει και επιλογή για AES. Αν ναι, επιλέγουμε AES. Εμένα ο δικός μου router υποστηρίζει μόνο TKIP. Στο Authentication επιλέγουμε Pre-Shared Key (PSK). Αυτό σημαίνει ότι θα επιλέξουμε εμείς τη φράση-κλειδί (passphrase) και θα τη δώσουμε χειροκίνητα στον router και στην κάθε συσκευή (π.χ. στο Kaiser) που θέλουμε να έχει πρόσβαση στο Wi-Fi δίκτυο. Αυτή είναι η ασφαλέστερη μέθοδος. Το screenshot που παραθέτω είναι από το SAGEM F@st 1500WG. Ανάλογα με τη μάρκα του router μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές οι σελίδες και τα ονόματα των παραμέτρων, ψάξτε το λίγο στα μενού του δικού σας router και θα τα βρείτε. Αφού κάνουμε τα παραπάνω αποθηκεύουμε τις αλλαγές και κάνουμε reboot τον router.

 

Ρυθμίσεις desktop PC:

 

Έστω ότι θέλουμε να δώσουμε στο Kaiser πλήρη δικαιώματα (ανάγνωσης/εγγραφής κτλ.) του δίσκου C: του desktop PC. Από το PC ανοίγουμε το "My Computer", κάνουμε δεξί κλικ στο δίσκο C: και επιλέγουμε "Sharing and Security...". Στο παράθυρο που θα ανοίξει πατάμε το κουμπί "New Share" και στο νέο παράθυρο δίνουμε ένα όνομα, ας πούμε "Desktop_C" και πατάμε το κουμπί "Permissions". Στο επόμενο παράθυρο στη στήλη "Allow" τσεκάρουμε το κουτάκι "Full Control" και πατάμε OK σε όλα τα παράθυρα μέχρι να γυρίσουμε στο "My Computer". Αν όλα έχουν γίνει σωστά θα παρατηρήσουμε ένα "χεράκι" πάνω στο εικονίδιο του C: σαν να "σερβίρει" το δίσκο στον έξω κόσμο.

 

:!: Προσοχή! Μοιράζοντας όλο το δίσκο όπως περιγράφω παραπάνω μπορεί να είναι βολικό, αλλά είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρετε τι κάνετε, με αποτέλεσμα να κάνετε άθελά σας διαθέσιμα όλα τα δεδομένα σας στο internet! Για μεγαλύτερη ασφάλεια μπορείτε να δημιουργήσετε ένα φάκελο στο PC με όνομα ας πούμε "Shared Files" και να κάνετε sharing μόνο αυτόν και όχι όλο το δίσκο. Επίσης μπορείτε να ορίσετε μέσω των permissions ποιοι ακριβώς χρήστες θα έχουν πρόσβαση. Δηλαδή αντί για "Everyone" στα permissions μπορείτε να βάλετε συγκεκριμένο όνομα χρήστη οπότε μόνο αυτός θα έχει πρόσβαση. Σε κάθε περίπτωση βάλτε password στα accounts των XP (Control Panel --> User Accounts), μην τα αφήνετε απροστάτευτα. Δείτε αυτό το link για πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να ασφαλίσετε καλύτερα το δίκτυό σας.

 

Επίσης να σημειώσω ότι οι παραπάνω ρυθμίσεις προϋποθέτουν ότι στα Tools --> Folder Options --> View του Explorer στα XP είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "Use simple file sharing (Recommended)". Αν δεν είναι, τότε ο τρόπος ρύθμισης του desktop PC είναι διαφορετικός και πιο απλός από αυτόν που περιγράφω παραπάνω.

 

Ρυθμίσεις Kaiser:

 

Αφού ενεργοποιήσουμε το WLAN από τον Comm Manager, πηγαίνουμε Settings/Connections/Wi-Fi και αν κάναμε σωστά τα προηγούμενα θα δούμε το δίκτυό μας (με το SSID που δώσαμε στον router). Το επιλέγουμε και κάνουμε "Connect". Εκεί θα μας ζητηθεί να δώσουμε το passphrase που δώσαμε στον router. Το δίνουμε και αν όλα έχουν πάει καλά θα συνδεθούμε και θα έχουμε πρόσβαση στο internet κανονικά. Μετά, για επιβεβαίωση, επιλέγουμε τη σύνδεση που μόλις φτιάξαμε και κάνουμε "Next". Στην κάρτα που θα εμφανιστεί θα πρέπει να φαίνονται οι παρακάτω επιλογές:

 

Authentication: WPA-PSK

Data Encryption: TKIPAES αν δώσαμε AES στο (4) παραπάνω)

The key is automatically provided: Unchecked

Network Key: [το κλειδί που δώσαμε στο (4) παραπάνω]

 

Εγκαθιστούμε τον Resco Explorer 2007 αν δεν τον έχουμε ήδη. Με ενεργοποιημένο πάντα το WLAN πατάμε το κάτω-δεξιό εικονιδιάκι και επιλέγουμε "Map Drive". Στη λίστα που θα εμφανιστεί θα δούμε το όνομα του PC μας, που σημαίνει ότι το Kaiser τον "βλέπει". Τον επιλέγουμε και μέσα του θα εμφανιστεί ο δίσκος "Desktop_C" που πριν λίγο κάναμε διαθέσιμο στο δίκτυο. Τον επιλέγουμε και αποθηκεύουμε τις ρυθμίσεις. Από εδώ και πέρα ο δίσκος του PC θα είναι διαθέσιμος στο φάκελο "Network" στο root folder του Kaiser. Να σημειώσω ότι δεν είναι απαραίτητο να τρέχει ο Resco Explorer 2007 γιατί η ρύθμιση είναι του συστήματος και παραμένει ενεργή. Επίσης αν έχετε βάλει password στα XP (αν δηλαδή σας ζητάει password για να μπείτε στα XP), τότε κάποια στιγμή στη διαδικασία του "Map Drive" στο Kaiser θα σας ζητηθεί να το δώσετε (μία φορά, μετά το θυμάται).

 

Όλα τα παραπάνω εννοείται ότι αρκεί να γίνουν μία φορά και μετά το ξεχνάμε και έχουμε πρόσβαση στο C: του PC αυτόματα κάθε φορά που ενεργοποιούμε το WLAN στο Kaiser. Πολύ βολικό, γρήγορο και πρακτικά άσπαστο (η WPA encryption είναι πάρα πολύ ασφαλής και είναι πρακτικά αδύνατο να μπορέσει κάποιος hacker να μπει στο δίκτυο χωρίς το passphrase).

 

Ελπίζω να τα εξήγησα αρκετά αναλυτικά, ό,τι άλλο χρειαστείτε, απορίες, διορθώσεις κτλ. εδώ είμαστε.

 

Κώστας

 

 

 

Πραγματι φίλε μου πολύ καλή δουλεία.

 

Δυστυχώς εγώ συνεχίζω να αντιμετοπίζω πρόβλημα τε το wifi. Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις, το Kaiser βλέπει το δίκτυο, πάει να συνδεθεί αλλά δείχνει πάλι το δίκτυο διαθέσιμο. Άλλαξα δύο router (Belkin και 3com) αλλά δυστυχώς τίποτα.Μήπως υπάρχει καμία ιδέα!!!Το kaiser είναι με ελληνικό rom της ACE.

The_Apostolos

 

ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φίλε μου πολύ καλή δουλεία.

 

Δυστυχώς εγώ συνεχίζω να αντιμετοπίζω πρόβλημα τε το wifi. Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις, το Kaiser βλέπει το δίκτυο, πάει να συνδεθεί αλλά δείχνει πάλι το δίκτυο διαθέσιμο. Άλλαξα δύο router (Belkin και 3com) αλλά δυστυχώς τίποτα.Μήπως υπάρχει καμία ιδέα!!!Το kaiser είναι με ελληνικό rom της ACE.

 

Ειχα παρομοιο προβλημα κ τελικα εφταιγε το οτι δεν ειχα βαλει password στο account μου των windows.Σου ζηταει καποιο κωδικο μπαινοντας στα win?Αν οχι ορισε καποιον κ δοκιμασε..εμενα αυτο εφταιγε:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φίλε μου πολύ καλή δουλεία.

 

Δυστυχώς εγώ συνεχίζω να αντιμετοπίζω πρόβλημα τε το wifi. Ενώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις, το Kaiser βλέπει το δίκτυο, πάει να συνδεθεί αλλά δείχνει πάλι το δίκτυο διαθέσιμο. Άλλαξα δύο router (Belkin και 3com) αλλά δυστυχώς τίποτα.Μήπως υπάρχει καμία ιδέα!!!Το kaiser είναι με ελληνικό rom της ACE.

Σ' ευχαριστώ Απόστολε για τα καλά λόγια. Δυστυχώς δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει... Λογικά αν ακολουθήσεις κατά γράμμα το tutorial πρέπει να δουλέψει. Κάνε αυτό που λέει ο Driver_3 να δεις μήπως φταίει αυτό. Εγώ έχω πάντα passwords σε όλα μου τα μηχανήματα και συνιστώ σε όλους να κάνουν το ίδιο, ειδικά αν κάνουν shared στο δίκτυο σκληρούς/φακέλους του PC. Έστω και μια απλή λέξη/όνομα είναι καλύτερα απ' το τίποτα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς δεν θα χτυπήσει τίποτα αν έχεις τη συσκευή τελείως κλειστή. Τίποτα απολύτως! Είναι σαν να έχεις βγάλει την μπαταρία. Μόνο το Power δουλεύει για να το ανοίξεις και το ρολόι του (όχι το ξυπνητήρι). Τίποτε άλλο.

 

Αν το έχεις σε Flight Mode η κατανάλωση είναι πρακτικά μηδενική (~1% ανά 24ωρο), οπότε δεν έχει κανένα νόημα να το κλείνεις τελείως. Έτσι γλυτώνεις και την αναμονή της εκκίνησης στην αρχή και το μηχάνημα είναι πάντα έτοιμο για χρήση.

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

 

 

 

Σχετικά με το πρόβλημα που είχα με τον συγχρονισμό και έχω αναφέρει πιο πάνω, το δοκίμασα χθες που πήγα σπίτι αυτά που πρότεινε ο Tomcat. Οι ρυθμίσεις ήταν όπως έπρεπε, δηλαδή με τσεκαρισμένα calendar, tasks, contacts και να παίρνει στοιχεία από τον υπολογιστή στο Kaiser (και όχι το αντίστροφο).

 

Οι ίδιες ρυθμίσεις υπήρχαν και πριν, αλλά τις ξαναέλεγξα. Και πάλι μετά τον συγχρονισμό, δεν υπήρξε αποτέλεσμα (έγραψα και πριν, ότι στο Outlook μου υπάρχουν 2 επαφές, μία στον κυρίως φάκελο του Outlook και μία σε έναν υποφάκελο του. Αυτές στον κυρίως φάκελο δεν έχουν περιεχόμενο, ενώ αυτές στον υποφάκελο έχουν τα ονόματα+τηλέφωνα που θέλω να μεταφέρω. Συμπεραίνω, ότι στον συγχρονισμό κοιτάζει μόνο στον κυρίως φάκελο για να συγχρονίσει, για αυτό και εμφανίζει μηδέν στοιχεία).

 

Θέλοντας να το επιβεβαιώσω, σκέφτηκα να αντικαταστήσω τα (κενά) Contacts του κυρίως φακέλου του Outlook, με τα (σωστά) Contacts του υποφακέλου. Η προσπάθεια απέτυχε παταγωδώς: η μεταφορά έγινε μεν, αλλά οι ελληνικοί χαρακτήρες στις επαφές (που εμφανιζόντουσαν σωστά όταν ήταν στον υποφάκελο) εμφανίστηκαν ξαφνικά με ακαταλαβίστικα στοιχεία. Σε εκείνο το σημείο τα παράτησα και πήγα για ύπνο, και θα ξαναδοκιμάσω το Σαββατοκύριακο με απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά από το μηδέν του Outlook, μεταφορά στο Outlook των επαφών από το παλιό μου τηλέφωνο και καινούρια προσπάθεια συγχρονισμού με το Kaiser

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω, δουλεψε!Έχω όμως άλλο πρόβλημα, όταν επιλέγω to dialer tης Htc, όποτε πάω να καλέσω ένα νούμερο που δεν υπάρχει στη λίστα, στο τεταρτο νούμερο που πατάω κολάει και δεν κλείνει με τίποτα, ενώ όταν επιλέξω το wm 6 dialer (με τη βοήθεια του kaiser tweak) όλα δουλεύουν κανονικά. Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...