Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό μου έβαγλε και ένα δεύτερο πρόβλημα και ανησυχώ... Εκτός από την κάρτα που εξαφανίζεται αντιμετώπισα το ίσο πρόβλημα όπως ένας φίλος έχει αναφέρει πιο πριν... Μερικές φορές με καλούν και δεν ακούγεται ο ηχος της κλήσης και πρέπει να το ξανανοίξω για να ξεκολλήσει. Εννοείται ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Πιστεύω ότι είναι επιβεβλημένο ένα update... μήπως ξέρει κανείς κάτι σχετικό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρα απο τις διαστάσεις, εξωτερική εμφάνιση και την ποιότητα κατασκευής(...), οι διαφορές είναι:

 

1. το 6290 έχει δύο (2) stereo ηχεία και οθόνη 2,2" ενώ το Ν76 ένα ηχείο

2. το Ν76 έχει οθόνη 2,4" (0,5 εκ. διαγωνίως -λίγο μεγαλύτερη) με βύσμα ήχου 3.5 και όχι 2.5 mini jack !!

 

αυτά τουλάχιστον βρήκα εγώ απο τα specs!! :O

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό μου έβαγλε και ένα δεύτερο πρόβλημα και ανησυχώ... Εκτός από την κάρτα που εξαφανίζεται αντιμετώπισα το ίσο πρόβλημα όπως ένας φίλος έχει αναφέρει πιο πριν... Μερικές φορές με καλούν και δεν ακούγεται ο ηχος της κλήσης και πρέπει να το ξανανοίξω για να ξεκολλήσει. Εννοείται ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Πιστεύω ότι είναι επιβεβλημένο ένα update... μήπως ξέρει κανείς κάτι σχετικό?

 

Μήπως φταίει η κάρτα μνήμης και πρέπει να την αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο @mantsag1 για την καρτα μνημης που εξαφανιζετε μαλον θα θελει αλλαγη, ειχα αγοραση παλιοτερα μια καρτα μνημης απο την βουλγαρια και το παθενα σηνεχια μεχρη που την αλαξα και ησηχασα, αν εχεις τον ηχο στην καρτα μνημης βαλτον στο τηλ :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εσείς που έχετε αυτό το πρόβλημα με την κάρτα μνήμης τι κάρτες έχετε? (μάρκα, μέγεθος, κλπ)

 

και κάποιοι που δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα τι κάρτες έχουν?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τις διαστάσεις, εξωτερική εμφάνιση και την ποιότητα κατασκευής(...), οι διαφορές είναι:

 

1. το 6290 έχει δύο (2) stereo ηχεία και οθόνη 2,2" ενώ το Ν76 ένα ηχείο

2. το Ν76 έχει οθόνη 2,4" (0,5 εκ. διαγωνίως -λίγο μεγαλύτερη) με βύσμα ήχου 3.5 και όχι 2.5 mini jack !!

 

αυτά τουλάχιστον βρήκα εγώ απο τα specs!! :O

Και αυτο δικαιολογει την διαφορα που εχουν στην τμη?

Μηπως το Ν76 εχει πιο καλο επεξεργαστη και τρεχει πιο ανετα τις εφαρμογες?

Απο μπαταρια εχουν την ιδια? Μηπως το Ν76 εχει πιο πολλα πραμματα στο κουτι πχ. μεγαλυτερη καρτα μνημης κτλ

 

(κανω τις ιδιες ερωτησεις στο tread του Ν76)

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο δικαιολογει την διαφορα που εχουν στην τμη?

Μηπως το Ν76 εχει πιο καλο επεξεργαστη και τρεχει πιο ανετα τις εφαρμογες?

Απο μπαταρια εχουν την ιδια? Μηπως το Ν76 εχει πιο πολλα πραμματα στο κουτι πχ. μεγαλυτερη καρτα μνημης κτλ

 

(κανω τις ιδιες ερωτησεις στο tread του Ν76)

 

Και τα δύο έχουν τον ίδιο επεξεργαστή:

Single CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 369 MHz

 

Διαφορά υπάρχει στη μνήμη RAM, το Ν76 έχει περίπου 44 MB ενώ το 6290 έχει περίπου 20MB ελεύθερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

:confused: :confused:

Διαφορά υπάρχει στη μνήμη RAM, το Ν76 έχει περίπου 44 MB ενώ το 6290 έχει περίπου 20MB ελεύθερα.

 

το ότι έχουν διαφορά στη μνήμη δεν σημαίνει ότι το ένα κινητό είναι πιο γρήγορο απο το άλλο.. ή κάνω λάθος?:confused: πάντως πιστεύω ότι δεν μιλάμε για ram όπως σε ένα υπολογιστή..

Link to comment
Share on other sites

:confused: :confused:

 

το ότι έχουν διαφορά στη μνήμη δεν σημαίνει ότι το ένα κινητό είναι πιο γρήγορο απο το άλλο.. ή κάνω λάθος?:confused: πάντως πιστεύω ότι δεν μιλάμε για ram όπως σε ένα υπολογιστή..

Το ίδιο που συμβαίνει με ένα PC, συμβαίνει και με το κινητό.

Όσο πιο μεγάλη ram έχει τόσο περισσότερες εφαρμογές μπορείς να έχεις ανοικτές χωρίς καθυστερείς και κολλήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με διπλασια σχεδον RAM, θα μπορει να τρεχει σχεδον τις διπλασιες εφαρμογες ταυτοχρονα?

(εννοω αν το 6290 αρχισει και κολλαει αν το φορτωσεις με το route66 και κατι αλλο ταυτοχρονα, το Ν76 θα αντεξει)

 

 

Στο μενου ειναι το ιδιο?

Στο Ν73 που εχει ενας φιλος, οι παρουσιαση των εικονων στην εκθεση ειναι εντυπωσιακη (μoιαζει με Vista!) , ενω στο 6290 θυμισει ενα απλο s40 οπως το 6280.

Link to comment
Share on other sites

Για τη ram είναι όπως τα λες.

 

Το μενού, σε σχέση με το Ν76 είναι το ίδιο, διότι είναι και τα δύο S60 3.1 Edition.

 

Τώρα όσο αφορά την Έκθεση, το γραφικό της περιβάλλον ίσως είναι διαφορετικό λόγω της διαφορετικής κατηγορίας που ανήκουν τα δύο κινητά, ως γνωστό τα Nseries είναι τα κινητά που δίνουν έμφαση στα πολυμέσα ενώ το 6290 ανήκει στη κλασσική κατηγορία.

 

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω πως η έκθεση των Ν76 με του 6290 είναι διαφορική παρόλο που έχουν την ίδια έκδοση S60, που επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εσείς που έχετε αυτό το πρόβλημα με την κάρτα μνήμης τι κάρτες έχετε? (μάρκα, μέγεθος, κλπ)

 

και κάποιοι που δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα τι κάρτες έχουν?

 

Παιδια δεν νομίζω φταίει η κάρτα μνήμης. Αλλα και πάλι τι να πω... Η κάρτα που έχω είναι kingston 1 gb!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν νομίζω φταίει η κάρτα μνήμης. Αλλα και πάλι τι να πω... Η κάρτα που έχω είναι kingston 1 gb!:confused:

 

Ωχ.. τελικα μαλλον φταιει η καρτα μνημης.. κι εγω την ιδια εχω

Link to comment
Share on other sites

σα να ξεδιαλύνεται το μυστήριο της κάρτας! :P

με transcend έχει δοκιμάσει κανείς?

όλα καλά?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Για τη ram είναι όπως τα λες.

 

Το μενού, σε σχέση με το Ν76 είναι το ίδιο, διότι είναι και τα δύο S60 3.1 Edition.

 

Τώρα όσο αφορά την Έκθεση, το γραφικό της περιβάλλον ίσως είναι διαφορετικό λόγω της διαφορετικής κατηγορίας που ανήκουν τα δύο κινητά, ως γνωστό τα Nseries είναι τα κινητά που δίνουν έμφαση στα πολυμέσα ενώ το 6290 ανήκει στη κλασσική κατηγορία.

 

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω πως η έκθεση των Ν76 με του 6290 είναι διαφορική παρόλο που έχουν την ίδια έκδοση S60, που επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

 

 

Τοτε προκειται για ενα απλως διαφορετικο theme?

Δεν υπαρχει καμια πατεντα να φαινεται ετσι και στο 6290?

 

Η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι η RAM.. αλλα 180ευρω για 20ΜΒ μνημη ειναι παρα πολλα, ουτε μνημη cache να ηταν!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρόκειται για θέμα! Είναι απλώς αλλιώς σχεδιασμένη η έκθεση στο Ν76.

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια πατέντα, αλλά χλωμό το βλέπω.

Ίσως αν είχες πρόσβαση σε κάποιο Ν76 και αντέγραφες την εφαρμογή της έκθεσης μέσω κάποιου explorer και την έβαζες στο 6290 σου, ίσως γινόταν κάτι........κανείς δεν ξέρει!:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πάμε για αλλαγή κάρτας.... Τουλάχιστον αν λύνει τα προβλήματα (εξαφανιση, ηχο κλήσης) χαλάλι... καλύτερα κάρτα παρά τηλέφωνο!

Πάντως καλό είναι οι κάτοχοι καρτών που δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα να προτείνουν κάποια μάρκα για όλους τους άτυχους με την kingston. Ετσι για να ξέρουμε όλοι ποια είναι η πιο αξιόπιστη για το κινητό μας!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οι συσκευες απο τη vodafone έχουνε το vodafone μενού?

 

Απ'οσο γνωριζω οχι. Ωστοσο εγω τη συνδεση vodafone την εκανα στο πλαισιο ωστε οταν θα δικαιουμαι αναβαθμηση να μην ειμαι υποχρεωμενος να επιλεξω αναμεσα σε live συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω οχι. Ωστοσο εγω τη συνδεση vodafone την εκανα στο πλαισιο ωστε οταν θα δικαιουμαι αναβαθμηση να μην ειμαι υποχρεωμενος να επιλεξω αναμεσα σε live συσκευες

 

απλώς το πρωϊ που πήγα να το αγοράσω απο ένα κατάστημα vodafone (δεν το είχανε διαθέσιμο τελικά) ρωτούσα την πωλήτρια και δεν μπορούσε να μου πει...

 

Thanks για την γρήγορη απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...