Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει τυχει σε καποιον αλλο να "χανει" ξαφνικα την καρτα μνημης ?

Να μη βλεπει δηλαδη ξαφνικα την καρτα μνημης και να χρειαζεται να την βγαλεις και να την ξαναβαλεις.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σου δώσει την δική του κάρτα,αν φυσικά το δικό του τηλ χρησιμοποιεί micro sd,ώστε να μπορέσεις να δείς μήπως φταίει η συγκεκριμένη κάρτα?
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονο εγω το εχω ξαναθιξει το θεμα με μονο μια απαντηση οτι μπορει να μην κουμπωνει το κλιπακι και γι'αυτο να μη βλεπει την καρτα.

Αρα δε συμβαινει σε αρκετους, η τουλαχιστον δε το εχουν αναφερει αρκετοι.

Το κλιπακι παντως σε εμενα μια χαρα ειναι κουμπωμενο αλλα παρ'ολα υπαρχει προβλημα καποιες φορες

 

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στα post 529 και 543. Δεν νομίζω ότι είναι κουραστικό να ρίχνουμε καμιά ματιά και πίσω... Αλλωστε με αυτό που έγραψα να βοηθησω ήθελα... ότι είμαστε αρκετοί με αυτό το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στα post 529 και 543. Δεν νομίζω ότι είναι κουραστικό να ρίχνουμε καμιά ματιά και πίσω... Αλλωστε με αυτό που έγραψα να βοηθησω ήθελα... ότι είμαστε αρκετοί με αυτό το πρόβλημα!

 

Αφου ξεκαθαρισω οτι εχω διαβασει ολα τα post, επιμενω οτι το προβλημα που περιγραφεις στο Post 529 δεν ειναι ιδιο, η τουλαχιστον οπως το περιγραφεις δεν φαινεται να ειναι ιδιο με το δικο μου.

Σε εμενα οταν βγαζω την καρτα και την ξαναβαλω την ξαναβλεπει κανονικα, οπως επισης τιποτα μα τιποτα δεν εχει σβηστει.

Αρα πριν βιαστεις να κανεις υποδειξεις για το αν κοιταει καποιος πισω η οχι, καλο ειναι να checkαρεις κι εσυ τι ειναι γραμμενο πισω.

Ευχαριστω για τη βοηθεια ωστοσο.

Link to comment
Share on other sites

Γινετε κάθε φορά που κλείνω το καπακι να κλειδώνει το πληκτρολόγιο αυτόματα;;;;;

Ρυθμισεις-> Ρυθμισεις τηλεφ.-> Γενικες-> Ασφαλεια-> Τηλεφωνο και καρτα SIM-> Χρονος αυτ. κλειδ. πλ.

(στον ιδιο χρονο θα κλειδωνει και το "κυριως" πληκτρολογιο οταν το εχεις ανοιχτο!)

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-> Ρυθμισεις τηλεφ.-> Γενικες-> Ασφαλεια-> Τηλεφωνο και καρτα SIM-> Χρονος αυτ. κλειδ. πλ.

(στον ιδιο χρονο θα κλειδωνει και το "κυριως" πληκτρολογιο οταν το εχεις ανοιχτο!)

 

thnx :D

Link to comment
Share on other sites

γιατί να το κλειδώνεις το εσωτερικό το πληκτρολόγιο αφού έτσι κι αλλιώς δε μπορούν να πατηθούν καταλάθος πλήκτρα.

το εξωτερικά τα πλήκτρα (κάτω από την εξωτερική οθόνη) κλειδώνουν κι αυτά?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

γιατί να το κλειδώνεις το εσωτερικό το πληκτρολόγιο αφού έτσι κι αλλιώς δε μπορούν να πατηθούν καταλάθος πλήκτρα.

το εξωτερικά τα πλήκτρα (κάτω από την εξωτερική οθόνη) κλειδώνουν κι αυτά?

Κλειδωνουν τα εξωτερικα πληκτρα αλλα δυστυχως οταν το εχεις ανοιχτο στον ιδιο χρονο "απραξιας" κλειδωνει και το εσωτερικο!Ισως θα επρεπε να βαλουν μια επιλογη επιπλεον!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα όπως σωστα επισημάνατε ειναι με τα εξωτερικά κληκτρα τα οποια πολυ ευκολα πατιουνται με αποτέλεσμα να ανοιγει ασκόπος το ραδιοφωνο ή ο media player.

 

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι ενεργοποιουνται τα πληκτρα όταν ανοιγεις το πορτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα όπως σωστα επισημάνατε ειναι με τα εξωτερικά κληκτρα τα οποια πολυ ευκολα πατιουνται με αποτέλεσμα να ανοιγει ασκόπος το ραδιοφωνο ή ο media player.

 

Το καλό της υπόθεσης είναι οτι ενεργοποιουνται τα πληκτρα όταν ανοιγεις το πορτάκι.

 

Για να ανοιξει το ραδιοφωνο πρεπει να ειναι επανω τα ακουστικα.. Για να ανοιξει ο player και να παιξει πρεπει να πατηθει το ιδιο κουμπι 2 φορες..

Προσωπικα νομιζω οτι το κλειδωμα των πληκτρων ειναι υπερβολη, αν και αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο για τον καθενα

Link to comment
Share on other sites

Για να ανοιξει ο player και να παιξει πρεπει να πατηθει το ιδιο κουμπι 2 φορες..

Προσωπικα νομιζω οτι το κλειδωμα των πληκτρων ειναι υπερβολη, αν και αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο για τον καθενα

Αφου θα πατηθει μια φορα τι το εμποδιζει να πατηθει και δευτερη μεσα σε μια τσεπη κανοντας μια οποιαδηποτε κινηση;

Και ειδικα στην πισω αριστερη τσεπη του παντελονιου* που το βαζω εγω και ευτυχως και πολλοι αλλοι;

 

*συμφωνα με εναν "σοβαρο" -και οχι επιχορηγουμενο απο τις οποιες εταιρειες- Ελληνα επιστημονα(δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη τ' ονομα του), η λιγοτερο "βλαβερη" θεση πανω μας ειναι αυτη!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είχα το 6111 και αγόρασα το 6290.

Δε μπορώ να βρώ τις φατσούλες :ninja: :X :cry: στο SMS. Στο 6111 η ενεργοποίηση γινόταν με το πάτημα 2 φορές του*+.Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν μπορώ να τις κατεβάσω από κάπου

Ευχαριστώ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελατε ενα προγραμμα για να παιρνετε screenshot στο κινητο σας και δε μπορουσατε λογω της ελλειψης του "μολυβιου", ριξτε μια ματια εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1916251#post1916251

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι απο το κινητο παιδια, υπαρχουν εφαρμογες που καλυπτουν ολα τα γουστα και συγκρινεται με αλλα μοντελα series 60?
Link to comment
Share on other sites

Ειστε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι απο το κινητο παιδια, υπαρχουν εφαρμογες που καλυπτουν ολα τα γουστα και συγκρινεται με αλλα μοντελα series 60?

 

Δεν είχα εμπειρία με αλλα symbian κινητα και δε μπορώ να κάνω συγκριση με αυτά. Πάντως για τα λεφτα του ειμαι 100% ικανοποιημένος.

 

ΥΓ. Όλες οι εφαρμογες τρέχουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι απο το κινητο παιδια, υπαρχουν εφαρμογες που καλυπτουν ολα τα γουστα και συγκρινεται με αλλα μοντελα series 60?

 

κοίτα εγώ είχα το panasonic 700 με symbian 2nd edition και απογοητεύτικα πολύ, αυτό βέβαια πιστεύω τώρα ήτανε λόγω του κινητού και όχι του symbian..

 

Το Nokia 6290 δεν το έχω αγοράσει ακόμα αλλά το έχω δουλέψει και μάλλον θα με κάνει να ξεφορτοθώ το PPC WM5 που έχω και θα επιστρέψω στη Symbian..

 

Απο εφαρμογές κρίνοντας απο την πληθώρα που υπάρχουν για symbian προηγούμενων εκδόσεων πιστεύω ότι σύντομα θα κυκλοφορήσουν και γι'αυτήν την έκδοση, και πίστεψε με θα σου καλύψουν κάθε σου ανάγκη..

όπως θα έχεις διαβάσει σε προηγούμενα Posts οι εφαρμογές των άλλων εκδόσεων δεν λειτουργούν σε αυτό το κινητό.. λίγη υπομονή απλώς...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξεκαθαρισω οτι εχω διαβασει ολα τα post, επιμενω οτι το προβλημα που περιγραφεις στο Post 529 δεν ειναι ιδιο, η τουλαχιστον οπως το περιγραφεις δεν φαινεται να ειναι ιδιο με το δικο μου.

Σε εμενα οταν βγαζω την καρτα και την ξαναβαλω την ξαναβλεπει κανονικα, οπως επισης τιποτα μα τιποτα δεν εχει σβηστει.

Αρα πριν βιαστεις να κανεις υποδειξεις για το αν κοιταει καποιος πισω η οχι, καλο ειναι να checkαρεις κι εσυ τι ειναι γραμμενο πισω.

Ευχαριστω για τη βοηθεια ωστοσο.

 

Μάλλον δεν τα διάβασες, όπως με συμβουλεύεις, καλά. Αν το δικο μου post δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο γιατί ήμουν ο πρώτος που εντόπισε το "πρόβλημα" το δεύτερο ποστ σίγουρα σου ξεκαθάρισε πως πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα. Αρα: εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και όχι για να την λέμε. Κοινά προβλήματα κοινές προσπάθειες επίλυσης. Και κάτι ακόμη τη "γλώσσα μου έδωσαν ελληνική" και έτσι πρέπει να τη χρησιμοποιούμε και όταν γράφουμε και όταν διαβάζουμε. Ευχαριστώ!

υγ. Το πρόβλημα μου παρουσιάστηκε ξανά και χρειάστηκε να βγάλω και να βάλω ξανά την κάρτα για να επιλυθεί... μέχρι την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Χθες έπιασα για πρώτη φορά το κινητό στα χέρια μου. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η ταχύτητα στο menu της συσκευής, καθώς και τα πολύ δυνατά ηχεία του. Σαν αρνητικό μπορώ να σημειώσω το σχετικά μεγάλο μέγεθος του κινητού. Μάλλον από βδομάδα θα το αγοράσω κι εγώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά καμιά πληροφορία για τη μπλε συσκευή?

πήρα τηλ στη nokia εδώ στη γειτονιά μου και δεν ξέρουν τίποτα..

στο expansys υπάρχει κανονικά όμως..

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Σαν αρνητικό μπορώ να σημειώσω το σχετικά μεγάλο μέγεθος του κινητού.

 

Φίλε διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω για κινητό με Symbian 60 δεν είναι πολύ μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψήνομαι για το 6290 και είμαι άσχετος με Symbian, έχω δυο ερωτησούλες:

 

1. τρέχει όλα τα (παλιά) καλά παιχνίδια/ εφαρμογές για Symbian 60 ?

 

2. θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια εφαρμογή navigator μέσω bluetooth GPS ? το έκανε κανείς?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψήνομαι για το 6290 και είμαι άσχετος με Symbian, έχω δυο ερωτησούλες:

 

1. τρέχει όλα τα (παλιά) καλά παιχνίδια/ εφαρμογές για Symbian 60 ?

 

2. θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια εφαρμογή navigator μέσω bluetooth GPS ? το έκανε κανείς?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Καλησπερα :)

1.Οχι δεν λειτουργουν παλιοτερες εφαρμογες. Τρεχει ομως εφαρμογες,παιχνιδια για symbian 9 (δες το αναλογο θεμα)

2.ναι, το route66,smart2go (δες τα αναλογα θεματα)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψήνομαι για το 6290 και είμαι άσχετος με Symbian, έχω δυο ερωτησούλες:

 

1. τρέχει όλα τα (παλιά) καλά παιχνίδια/ εφαρμογές για Symbian 60 ?

 

2. θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια εφαρμογή navigator μέσω bluetooth GPS ? το έκανε κανείς?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

1. Κανενα καινουριο symbian 3rd edition δεν τρεχει τα παλια. Ωστοσο πλεον υπαρχουν πολλα προγραμματα και παιχνιδια για το 3rd edition.

 

2. Το εχω κανει εγω και παιζει αψογα με Route66 και smart2go

Link to comment
Share on other sites

nervous & oregon

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :rolleyes:

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικες διαφορες με το N76 ποιες ειναι?

Με μια προχειρη ματια φαινεται να μοιαζουν πολυ σε χαρακτηριστικα, οχι ομως και σε μεγεθος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...