Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Και μένα ο προπάππους μου κάπνιζε μια ζωή και έζησε 95 χρονών όμως γιατι αμφιβάλεις ότι αν ο παππούς σου δεν κάπνιζε ίσως ζουσε μέχρι πχ τα 110?Το τσιγάρο εχει αποδειχθεί βλαβερό για την υγεία μας.Όμως εμείς το κάνουμε εν γνώση μας αυτό...δεν είμαι αντικαπνιστης,αφού και γω καπνίζω..όμως γνωρίζω ότι δεν είναι και το πιο υγιεινο πράγμα.Παρολαυτα πες με όπως θες αλλά εγω καπνίζω...Σορρυ για το off-topic αλλά μπορεί να μας αρέσει το τσιγάρο αλλά δεν γίνεται να το απενοχοποιουμε

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μένα ο προπάππους μου κάπνιζε μια ζωή και έζησε 95 χρονών όμως γιατι αμφιβάλεις ότι αν ο παππούς σου δεν κάπνιζε ίσως ζουσε μέχρι πχ τα 110?Το τσιγάρο εχει αποδειχθεί βλαβερό για την υγεία μας.Όμως εμείς το κάνουμε εν γνώση μας αυτό...δεν είμαι αντικαπνιστης,αφού και γω καπνίζω..όμως γνωρίζω ότι δεν είναι και το πιο υγιεινο πράγμα.Παρολαυτα πες με όπως θες αλλά εγω καπνίζω...Σορρυ για το off-topic αλλά μπορεί να μας αρέσει το τσιγάρο αλλά δεν γίνεται να το απενοχοποιουμε

Φιλικά πάντα :)

 

Δεν αντιλέγω. Ούτε είπα οτι είναι το ίδιο το τσιγάρο με το νερό. Απλά ως προς το off-topic, έχω δει αρκετές φορές όταν ανοίγεται ένα θέμα για το ποια μάρκα τσιγάρων είναι η καλύτερη, η για το ποιος καπνός είναι ο πιο ελαφρύς, ο πιο καλός κλπ... να βγαίνουν κάποια άτομα και να κατακρίνουν το κάπνισμα κοκ... Όταν μιλάμε για κάπνισμα, μιλάμε για κάπνισμα. Είναι ανούσιο να λέμε για τα κατά διότι χαλάει το θέμα. Εγώ αυτό που θα πω στον κάθε νέο καπνιστή είναι. 1) Να μην αρχίσει με βαρύ τσιγάρο - καπνό. 2) Να καπνίζει με μέτρο ( παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοι ) 3) Να καταλήξει γρήγορα σε μια μάρκα καπνού, χαρτάκια, φίλτρα η μια μάρκα τσιγάρων. Σε άλλες εποχές όντος ο καπνός και τα τσιγάρα ήταν πιο γνήσια. Τέλος είναι διαφορετικά να καπνίζεις 3 πακέτα την ημέρα, απο το να καπνίζεις 3 τσιγάρα την ημέρα, η 3 στριφτάρια. Και βεβαίως υπάρχουν τα ελαφρά τσιγάρα και καπνοί.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι ένα 4ο?

 

4)να μην ενοχλείς τον διπλανό σου με τον καπνό. Αν είσαι σπίτι κάπνισε 500 πακέτα. Όταν είσαι με άλλους, σεβασου τους...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε μαγκες, πριν λιγο πηρα winston 25αρι μλπε, και αντι να εχει μεσα 25 τσιγαρα ειχε 23 :blink: :!: :rtfm:

Αρχισανε να κανουν μαλ..:)..ες και οι καπνοβιομηχανιες?..

 

Εγω ο ιδιος ανοιξα το πακετο, και ειναι απο τα καινουρια, που εχει και εναν κωδικο για εναν διαγωνισμο. Το πηρα χαμπαρι στο πρωτο τσιγαρο που τραβηξα καθως φαινοταν χαλαρο μεσα, σα να ελειπαν καποια, οπου τελικα ειχα δικιο.

 

Το εχει παθει κανενας αλλος ή σημερα ηταν μερα γκαντεμιας?

Link to comment
Share on other sites

Αστο φιλαρακι ειναι κανα 3 μηνο που τα χουν κανει 23 τα λαμογια αρχικα ειχε 24 αντι 25 και τωρα εχει 23 αλλα φταιμε εμεις που το καπνιζουμε το κολοτσιγαρο!!
Link to comment
Share on other sites

Για διάβασε καλά πάνω στο πακέτο τι γράφει; 23 ΤΣΙΓΑΡΑ και όχι 25 ΤΣΙΓΑΡΑ. Εδώ και πολύ καιρό γίνεται αυτό στα υποτίθεται 25άρια.
Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι ο τιτλος αναφερει καπνισμα κλπ και λογο και του οτι και το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι σχετικο με το θεμα μηπως θα επρεπε να προστεθει στην ψηφοφορια σαν εναλλακτικη απαντηση;

Αν παλι πιστευετε οτι θα γινει ''μπαχαλο'' το θεμα παλι οκ, ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο τωρα το προσεξα. Πανω γραφει 23 οχι 25. Και γιατι το εκαναν αυτο..? ..?

 

Το καθε τσιγαρο κοστιζει 0.165 επι 20 = 3.3 ευρω. Τα 23 τσιγαρα κοστιζουν 3.795 ευρω. Μας κλεβουν και απο πανω 0.005 λεπτα.:shifty:

 

Ενα μαγαζακι που πηγα τις προαλλες ειχε ολα τα winston τακτοποιημενα με την σειρα τους διπλα διπλα, εκτος απο το μπλε 20αρι. Οταν του το ζητησα νομιζε εννοουσα το κατοσταρι ή το 23-25 αρι. Υπαρχουν δυο ενδεχομενα. Ειτε δεν θα ηξερε οτι υπαρχουν και τα 20αρια μπλε, ειτε προωθουν τα ακριβοτερα οι εταιριες. Το να τελειωσαν τα πακετα απο το μαγαζι δεν μου φανηκε καθως ειχε πολλα απο τυπους και μαρκες απο δαυτα, με την σειρα τους τακτοποιημενα,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος οι δισβάστακτοι φόροι που επιβάλει το κράτος στις καπνοβιομηχανίες.

Οπότε για να μην ανεβάζουν τις τιμές λιγοστεύουν τα τσιγάρα.

Η απαγόρευση της διαφίμησης. Οι νέοι καπνιστές είναι πιό λίγοι από παλιά.

Δεν είναι πιά της μόδας.

Ένας λόγος που το έκοψα ήταν οι υπερβολικοί φόροι όπως έκοψα και την σύνδεση κινητού τηλεφώνου όταν επιβλήθηκε φόρος κινητής τηλεφωνίας. Δεν γουστάρω να πληρώνω άδικους φόρους.

Παλιά τουλάχιστον βρίσκαμε και κάνα γνήσιο Αμερικάνικο Transit και καπνίζαμε.

Τώρα όλα είναι μαιμού.

Οπότε δυσκολεύτικα λίγο και έβαλα τον διακόπτη στο. No smoking.

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία έχουν 19 τσιγάρα το πακέτο των 20.

Στην Ελλάδα επίσης τους ανάγκασαν να γράψουν επάνω στα πακέτα σε μαύρο πλαίσιο τι μπορεί να πάθουμε, στην Ταϊλάνδη βάζουν φωτογραφίες http://postimg.org/image/o9yvc8j4z/ http://postimg.org/image/o9yvc8j4z/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

... Οι νέοι καπνιστές είναι πιό λίγοι από παλιά.

Δεν είναι πιά της μόδας.

...

Γνωρίζεις κάποια στατιστικά στοιχεία που να δείχνουν ότι έχει μειωθεί το κάπνισμα στις νεαρές ηλικίες; Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά σε μια τέτοια έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος είναι ο καλύτερός συνδιασμος ώστε να πετύχω την γεύση του Marlboro gold σκληρό?

Και τι εννοώ?καπνός marlboro gold αλλά με τι χαρτάκια???

Έχω φάει κόλλημα από το 2001 με τα lights και δεν μπορώ να αλλάξω με τίποτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κάποια στατιστικά στοιχεία που να δείχνουν ότι έχει μειωθεί το κάπνισμα στις νεαρές ηλικίες; Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά σε μια τέτοια έρευνα.

 

Ένα παράδειγμα εδώ:

http://s20.postimg.org/hezv18n65/smoke.jpg

 

Για δες και εδώ:

http://lmgtfy.com/?q=world+statistics+smoking+per+age

Γενικότερα παγκοσμίως υπάρχει μία μείωση.

 

:)

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν. Το δοκίμασα και εγώ το ΗΤ. Αλλά βαρέθηκα να πειραματίζομαι με διάφορα μπουκαλάκια και σύνεργα και στο τέλος μου ερχόταν ακριβότερο.
Link to comment
Share on other sites

Μειωση η απλα μεταβαση προς το ΗΤ;

Πιστευω εχει παιξει και αυτο το ρολο του :)

 

Πιθανόν. Το δοκίμασα και εγώ το ΗΤ. Αλλά βαρέθηκα να πειραματίζομαι με διάφορα μπουκαλάκια και σύνεργα και στο τέλος μου ερχόταν ακριβότερο.

 

Αυτο δοκιμαζω εγω τωρα....δεν εχει ομως νικοτινη και δεν βλεπω να με "κρατα"....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει με νικοτίνη. Μια χαρά ήταν αλλά όχι σαν τσιγάρο.

Να και μία άλλη παλαιότερη άποψη.

 

http://s20.postimg.org/ane1c4nkd/smoking.jpg

Εφημερίδα Ακρόπολις 21.6.1967

«Το γενικό συμπέρασμα των ερευνητών του υπουργείου Υγιεινής των Ηνωμένων Πολιτειών είναι ότι το μέτριον κάπνισμα είναι αβλαβές και μάλιστα ευεργετικόν λόγω της απολυμάνσεως των αναπνευστικών οδών από τα υποπροϊόντα της καύσεως του καπνού. Μόνον όταν καπνίζη κανείς πάνω από ένα πακέτο ημερησίως αρχίζουν να παρουσιάζωνται συμπτώματα καρδιακής κοπώσεως… Ένας υγιής άνθρωπος… δεν έχει ανάγκη να στερηθή την απόλαυσι του τσιγάρου του, υπό τον όρον να μη γίνη μανιακός» (Ακρόπολις 21.6.1967)

 

Λέτε να αλλάξουν πάλι τα πράγματα;

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν. Το δοκίμασα και εγώ το ΗΤ. Αλλά βαρέθηκα να πειραματίζομαι με διάφορα μπουκαλάκια και σύνεργα και στο τέλος μου ερχόταν ακριβότερο.
Το ακριβοτερο οταν πιασεις το νοημα θα εξαλειφθει ;)

 

Αυτο δοκιμαζω εγω τωρα....δεν εχει ομως νικοτινη και δεν βλεπω να με "κρατα"....

Νικοτινη να φανε και οι κοτες :lol::lol:

Υπαρχουν υγρα για καθε γουστο και με την αναλογη νικοτινη που χρειαζεται ο καθε οργανισμος μιας και ολοι δεν ειναι το ιδιο ;)

 

Εγω εχω 2,5 χρονια πλεον με το ΗΤ, φυσικα ''πισω'' δεν γυριζω μιας και δεν υπαρχει πλεον λογος αφου και το ΗΤ το κρατω μονο και μονο για τις γευσεις του που επειτα απο τοσο διαστημα χρησης ειναι πλεον φρουτενιες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Νικοτινη να φανε και οι κοτες :lol::lol:

Υπαρχουν υγρα για καθε γουστο και με την αναλογη νικοτινη που χρειαζεται ο καθε οργανισμος μιας και ολοι δεν ειναι το ιδιο ;)

 

Α ωραια.μου δινεις κουραγιο,θα ψαξω να βρω.στον πειραια σε 2 κεντρικοτατα φαρμακεια δεν εχει.βρηκα σε ενα μαγαζι (πρωην φαρμακειο που εγινε καταστημα καλλυντικων και τουχαν ξεμεινει).

Και οπως καταλαβαινεις δεν εχει ποικιλια...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα που ήθελα 8+ ευρώ την ημέρα για τσιγάρα εννοείται πως μου έρχεται πιο φτηνά, για κάποιον όμως που βγάζει τρεις μέρες με έναν 20ρι καπνό ίσως να μην είναι ιδανικό (πάντα από οικονομική άποψη ε, όχι από άποψη υγείας).

 

Venoos μεγάλο λάθος για εμένα καθώς χωρίς νικοτίνη στερείσαι την μισή «εξάρτηση» (αν μου επιτραπεί ο όρος) και μάλιστα την σωματική που δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. :)

 

Ανάλογα με το πόσο κάπνιζες, δοκίμασε υγρά με χαμηλή (6mg/ml) ή μέση (10-12mg/ml) περιεκτικότητα, έτοιμα ή DIY. Τις πρώτες ώρες μπορεί να σου κακοφανεί η αίσθηση στο λαιμό αλλά την συνηθίζεις μέσα στην πρώτη μέρα. Επίσης θέλει πολύ ψάξιμο για να βρεις το καπνικό υγρό που σου ταιριάζει, προσωπικά θα πρότεινα τα πρώτα δυο ή τρια της σειράς Numbers της Nobacco που έχω κολλήσει εδώ και κανένα μήνα (με το 1 να είναι εντελώς καπνικό, το 2 γλυκίζει ελάχιστα στο τέλος, το 3 ακόμα περισσότερο) αλλά αυτά πάνε περί ορέξεως.

 

Το πιο δύσκολο πράγμα στο ΗΤ είναι να βρει ο ατμιστής που θέλει την ιδανική καπνική γεύση, κάτι που θέλει αρκετό ψάξιμο, αλλά αν υπάρχει χρόνος, όρεξη και -το κυριότερο- το έχει πάρει κάποιος απόφαση, αξίζει. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι οτι κρίνουν με βάση το πρώτο υγρό και την πρώτη συσκευή που δοκιμάζουν και μετά «γειά σας». :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως akpe.δευτερα (ή τριτη αν δεν προλαβω) παω να παρω με νικοτινη.ευχαριστω για την καθοδηγηση :).

Σχεδον ενα πακετο muratti κανω (σαν μαλμπορο λαιτς ειναι)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το βασικότερο, πάντα δοκιμάζεις τα υγρά προτού τα αγοράσεις! Πολλά καταστήματα-αλυσίδες έχουν υγρά προς δοκιμή, τουλάχιστον στη νομπάκο και σε κάποια (νομίζω) της alterego.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στο θέμα της φορολογίας, όντος το κράτος τα έχει κάνει μπάχαλο. Και φυσικά όχι μόνο δεν μειώνονται οι καπνιστές, αλλά στρέφονται στο λαθρεμπόριο, το οποίο είναι εξαιρετικά δαπανηρό τόσο για τα έσοδα του κράτους, όσο και για τη δημόσια υγεία. Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που φορολογεί τον καπνό για στριφτό περισσότερο απο ότι στα έτοιμα τσιγάρα. Σε μια συσκευασία καπνού για στριφτό των 25g τα 3,83 είναι φόροι. Και φυσικά όλοι αυτοί η φόροι δεν πάνε στην δημόσια υγεία, αλλά στις τσέπες των πολιτικών. Το μόνο που κατάφεραν με αυτή την φορολογία είναι... αφενός μεν να κάνουν τους λαθρέμπορους αφεντικά και αφετέρου να διαλύσουν τον κλάδο του καπνού, ένα κερδοφόρο κλάδο για την Ελλάδα. Βεβαίως καπνός μπορεί να βρεθεί σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές, πλήν όμως δεν δικαιολογείται η τόσο υψηλή φορολόγιση στον καπνό. Απο θέμα υγείας το μόνο βλαβερό που διαθέτει ο καπνός είναι η πίσσα. Με τη σωστή επεξεργασία μπορεί να καταστεί εντελός ακίνδυνος. Χρειάζεται απλά οι αρμόδιοι να εστιαστούν στο τι πρέπει να γίνει και όχι απλά στα διάφορα συμφέροντα. Ότα στις καπνοβιομηχανίες περνάνε τον καπνό απο 1002 ουσίες, για να βγεί μια διαφορετική γεύση ανάλογα με τη μάρκα, λογικό είναι να προστίθονται διάφορα άχρηστα και δαπανηρά για την υγεία. Εκεί πρέπει να δωθεί προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία τυπώνεται ανελλιπώς εδώ και χρόνια. Προφανώς και το έγραψε ένας εντελώς τούβλο στα γράμματα! Μάλλον όμως κανένας αρμόδιος δεν είναι πιό έξυπνος από το "τούβλο" για να παρέμβει και να το διορθώσει!

 

Τι είναι λάθος στην παρακάτω "προειδοποίηση" στα τσιγάρα;;;;;

 

http://img6.imageshack.us/img6/8769/2iel.jpg

 

Χαχα έλεος...δηλαδή όπως το γραφει ο τύπος φαίνεται οτι είναι καλο το τσιγαρο!!!Α ρε αθάνατα τουβλα.Ακου αποφράσσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...