Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

ποιος καπνός φέρνει περισσότερο σε marlboro (βιομηχανικά), έκτος από τον ίδιο τον marlboro.

σιγά σιγά στρέφομαι σε καπνό και θέλω να δω ποιος εκτός του marlboro θα μου ταιριάζει. δεν θέλω κάτι τελείως διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιος καπνός φέρνει περισσότερο σε marlboro (βιομηχανικά), έκτος από τον ίδιο τον marlboro.

σιγά σιγά στρέφομαι σε καπνό και θέλω να δω ποιος εκτός του marlboro θα μου ταιριάζει. δεν θέλω κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Drum White αφου ειναι παρομοιο χαρμανι με το Marlboro δηλ Virginia + Burley + Oriental

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει τον καπνο camel; Αρκετα καλος και ποιοτικος θα ελεγα, χωρις επιπροσθετα. Μπορειτε να προτεινετε και αλλους καπνους; Εχω δοκιμασει και old holborn κιτρινο.

 

Επισης εχετε δοκιμασει τα swan μαυρα φιλτρακια; Αυτα χρησιμοποιω τωρα μαζι με χαρτακια rizzla πορτοκαλι γλυκοριζα.

 

Υπαρχει καποια ιστοσελιδα που να λεει ποση νικοτινη εχει ο καθε καπνος και ποση πισσα εχουν τα χαρτακια;

 

Τελος, οταν ρουφαω το τσιγαρο, φευγει καπνος και απο το φιλτρο. Ειναι λογικο αυτο; Μηπως γινεται επειδη δε το στριβω καλα, και το φιλτρακι δεν ειναι δυνατα στερεωμενο στο χαρτι;

 

Και ενα πραμα που μου τη σπαει με τα στριφτα, ειναι πως λερωνουν πολυ! Ο καπνος πεφτει πολλες φορες κατω! Δεν ειναι για μεσα στο σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει τον καπνο camel; Αρκετα καλος και ποιοτικος θα ελεγα, χωρις επιπροσθετα. Μπορειτε να προτεινετε και αλλους καπνους; Εχω δοκιμασει και old holborn κιτρινο.

 

Επισης εχετε δοκιμασει τα swan μαυρα φιλτρακια; Αυτα χρησιμοποιω τωρα μαζι με χαρτακια rizzla πορτοκαλι γλυκοριζα.

 

Υπαρχει καποια ιστοσελιδα που να λεει ποση νικοτινη εχει ο καθε καπνος και ποση πισσα εχουν τα χαρτακια;

 

Τελος, οταν ρουφαω το τσιγαρο, φευγει καπνος και απο το φιλτρο. Ειναι λογικο αυτο; Μηπως γινεται επειδη δε το στριβω καλα, και το φιλτρακι δεν ειναι δυνατα στερεωμενο στο χαρτι;

 

Και ενα πραμα που μου τη σπαει με τα στριφτα, ειναι πως λερωνουν πολυ! Ο καπνος πεφτει πολλες φορες κατω! Δεν ειναι για μεσα στο σπιτι!!

Τον camel το δοκίμασα μέσα στον Ιούλιο καθώς μου τον πρότεινε μια από τις αγαπημένες "κοπέλες των περιπτέρων":rolleyes::rolleyes:

Ωραίος καπνός πράγματι, με ακόμη καλύτερη θήκη! η θήκη του ήταν όλα τα λεφτά. Κρατούσε πολύ καλά τον καπνό για 3 μέρες σίγουρα!

 

Όμως συνεχίζω με καπνό Karelia. και είναι πραγματικά υπέροχος.

 

έχω πάει σε golden virginia κίτρινο, old holborn κίτρινο και άσπρο (ο άσπρος ήταν ωραίος αλλά ελαφρύς), Drum, Craven αλλά σαν τον karelia δε συγκρίνεται κανένα για εμένα. Μάλλον λάθος, συγκρινόταν ο Craven και ήταν τέλειος αλλά την ήθελα τη ζωή μου :P

 

Τα swan τα μαύρα τι διαφορά έχουν;

 

για σελίδα με πίσσες κτλ δν έχω ιδέα. Απλά θυμάμαι ότι πίσω από τον Craven έγραφε 4 διαφορετικά νούμερα για πίσσα- νικοτίνη αναλόγως αν είναι λεπτό ή χοντρό το τσιγάρο και αν τα χαρτάκια είναι τύπου Α ή Β!

Ποια είναι όμως τα τύπου Α και ποια τα Β?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα swan μαυρα περιεχουν κομματακια ανθρακα, για πιο ελαφρια αισθηση καπνισματος.

 

http://grocerytrader.co.uk/wp-content/uploads/2008/07/smooth-3.jpg

 

Ψαχνω και τα swan menthol, να δοκιμασω.

 

Επισης ξερετε αλλα χαρτακια με γευσεις; Ο craven τοσο βαρυς ειναι;

 

Ο καπνος virginia ειναι καλος; Υπαρχει; Ο καπνος karelia ειναι με γευση, ε;

 

Εχει δοκιμασει κανεις τους καπνους black devil; Βγαινει σε μαυρο και ασπρο. Επισης ειδα κατι πακετα black devil με γευσεις βανιλια,κερασι,τριανταφυλλο! Γιατι δε τα φερνουν αυτα εδω;

 

Σε κατι reviews που διαβασα, οι καλυτεροι καπνοι ειναι οι : craven, Old Horborn μπλε, , virginia green, drum blonde, camel, karelia με τη σειρα που τα λεω.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην Καλλικράτεια χθες και πήγα να πάρω τα Σαντέ φίλτρο που παίρνω συνήθως. Ήταν ένα παιδάκι το οποίο δεν ήξερε από τσιγάρα στο μίνι μάρκετ από όπου τα ζήτησα. Του περιέγραψα πως είναι το πακέτο και μου δίνει ένα Σαντέ κανονικό πακέτο μαλακό! Η τιμή τους στα 2 ευρώ! Δε τα είχα ξαναδοκιμάσει και με την τιμή αυτή πήρα δύο πακέτα.

 

Έχω γυρίσει Θεσσαλονίκη. Αν σας πω ότι ίσα που πάω Καλλικράτεια και αδειάζω το μαγαζί από ότι του έχει απομείνει σε απόθεμα, θα με πιστέψετε; Πραγματικά θυμήθηκα πως ήταν το τσιγάρο πριν 5 χρόνια. Τέτοια ποιότητα. Και διάβασα σε κάποιο blog ότι καταργήθηκαν! Καταργούνται τέτοια τσιγάρα; Ε αν είναι δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites

Δε εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το Σαντε μαλακο.

 

Το Σαντε φιλτρο παντως πολυ ωραιο και καθαρο τσιγαρο, αλλα μετα απο λιγο καιρο το ειχα σιχαθει, δε ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Τα swan μαυρα περιεχουν κομματακια ανθρακα, για πιο ελαφρια αισθηση καπνισματος.

 

http://grocerytrader.co.uk/wp-content/uploads/2008/07/smooth-3.jpg

 

Ψαχνω και τα swan menthol, να δοκιμασω.

 

Επισης ξερετε αλλα χαρτακια με γευσεις; Ο craven τοσο βαρυς ειναι;

 

Ο καπνος virginia ειναι καλος; Υπαρχει; Ο καπνος karelia ειναι με γευση, ε;

 

Εχει δοκιμασει κανεις τους καπνους black devil; Βγαινει σε μαυρο και ασπρο. Επισης ειδα κατι πακετα black devil με γευσεις βανιλια,κερασι,τριανταφυλλο! Γιατι δε τα φερνουν αυτα εδω;

 

Σε κατι reviews που διαβασα, οι καλυτεροι καπνοι ειναι οι : craven, Old Horborn μπλε, , virginia green, drum blonde, camel, karelia με τη σειρα που τα λεω.

καλός ο virginia, και καταπληκτικό το κλείσιμο της θηκούλας, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα αν χαλάσει το αυτοκολλητάκι κτλ!

 

ο karelia έχει ένα άρωμα αλλά ελαφρύ. Ναι ο craven είναι βαρύς. Αν δεν κάνω λάθος η κυκλοφορία του επιτρέπεται μόνο σε Ελλάδα και Ολλανδία:blink:

 

 

Black Devil άκουσα προχθές ότι δοκίμασε ένας που βρισκόταν στην παρέα μας και είπε ότι του άρεσε! θα πέσει τέστινγκ αν είναι και θα ενημερώσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το Σαντε μαλακο.

 

Το θέμα είναι το τι είδος καπνού προτιμάς. Το Σαντέ μαλακό όπως έμαθα είναι κυρίως ανατολίτικο χαρμάνι. Τα Σαντέ φίλτρο είναι κυρίως Virginia. Τώρα εάν προτιμάς τον Oriental θα λατρέψεις τα μαλακά αλλά όχι τόσο τα φίλτρο. Αν προτιμάς Virginia θα σου κακοφανούν τα μαλακά. Είναι νομίζω θέμα γούστου καθαρά. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από τις διάφορες κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χαρτακια ασημενια για πλακα, πολυ ελαφρυ το τσιγαρο γινεται! Σα να μη καπνιζω τιποτα! Μπορει να φταιει οτι κανω και φιλτρακια μαυρα που το κανει ακομα πιο ελαφρυ.

 

Εσεις τι χαρτακια + φιλτρακια χρησιμοποιειτε;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χαρτακια ασημενια για πλακα, πολυ ελαφρυ το τσιγαρο γινεται! Σα να μη καπνιζω τιποτα! Μπορει να φταιει οτι κανω και φιλτρακια μαυρα που το κανει ακομα πιο ελαφρυ.

 

Εσεις τι χαρτακια + φιλτρακια χρησιμοποιειτε;

 

Χαρτάκια: Πράσινα rizla (φανατικα) ή γαλάζια

 

Φιλτράκια: swan Κίτρινα

ΑΓΓΕΛΟΣ

 

BIG MINDS ARE FOR ALL!!!!! :superman:

Link to comment
Share on other sites

φιλτρακια μαυρα τί εννοεις?πρωτη φορα το ακουω αυτο????

παραπάνω εξηγεί τι είναι τα μαύρα swan αν δεις ;)

Πηρα χαρτακια ασημενια για πλακα, πολυ ελαφρυ το τσιγαρο γινεται! Σα να μη καπνιζω τιποτα! Μπορει να φταιει οτι κανω και φιλτρακια μαυρα που το κανει ακομα πιο ελαφρυ.

 

Εσεις τι χαρτακια + φιλτρακια χρησιμοποιειτε;

 

πράσινα rizla, αν και κάποιες φορές όταν δε βρίσκω πάω στο γαλάζιο! σήμερα που τελειώνοει η πραμάτεια και θα πάω για ανεφοδιασμό θα δοκιμάσω τα μαύρα τα swan και θα πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρασινα ειναι ιδια με τα πορτοκαλι, απλα εχουν κομμενες τις γωνιες. Αυτος ειναι ο λογος που τα χρησιμοποιειτε; Γινεται το στριψιμο πιο ευκολα;

 

Παντως αυτα με τη γλυκοκριζα μου αρεσαν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρασινα ειναι ιδια με τα πορτοκαλι, απλα εχουν κομμενες τις γωνιες. Αυτος ειναι ο λογος που τα χρησιμοποιειτε; Γινεται το στριψιμο πιο ευκολα;

 

Παντως αυτα με τη γλυκοκριζα μου αρεσαν πολυ.

 

δεν ήξερα ότι είναι τα ίδια με τα πορτοκαλί γιατί δεν τα είχα χρησιμοποιήσει ποτέ τα πορτοκαλί τα άσπρα αλλά μόνο τα πορτοκαλί με τη γλυκόριζα!

και ναι είναι τέλεια η γλυκόριζα αλλά δεν πιστεύω να είναι για πολλά πολλά. προσωπικά έχω φυλαγμένο ένα πακετάκι σπίτι για να κάνω πού και πού! είναι διαφορετική γεύση αλλά όχι αρκετά πιο βαρύ μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα τα swan κυκλοφορουν κανονικα?δεν εχω βρει οπου και αν ρωτησα!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

προτιμω virginia Κιτρινο!ο holborn o Κιτρινος αφηνει αρκετη γευση και κουραζει,μου κανει για αρωματικος αν και δεν ειναι φυσικα!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα τα swan κυκλοφορουν κανονικα?δεν εχω βρει οπου και αν ρωτησα!
Οπου εχω παει τα εχω βρει. Αυτα που δε βρισκω ειναι τα ασπρα με μενθολη.

 

Τα κοκκινα τα εχετε δοκιμασει; Ειναι τα slm για πιο μεγαλο τσιγαρο.

 

προτιμω virginia Κιτρινο!ο holborn o Κιτρινος αφηνει αρκετη γευση και κουραζει,μου κανει για αρωματικος αν και δεν ειναι φυσικα!
Ειναι μετρια αρωματισμενος, δεν ειναι εντελως καθαρος.

 

Δοκιμαστε και τον camel και πειτε εντυπωσεις.

 

Black devil καπνος υπαρχει ο μαυρος και ο ασπρος. Ο ασπρος τι ειναι; Πιο ελαφρυς;

Link to comment
Share on other sites

τα κοκκινα τα swan ειναι σαν να κανεις rizla φιλτρακι το oldschool που υπαρχει ακομα στο μεγαλο το κουτακι απλα ειναι λιγο πιο σφιχτο σαν το Slim που βγαζει,σε σχεση με το rizla!μια χαρα ειναι!

 

δε ξερω γιατι αλλα ειμαι προκατηλειμενος με καπνους τυπου marlboro,camel,black devil και τους αλλους που ενω ηταν πρωτοποροι στα πακετα ξαφνικα εβγαλαν και καπνο!

 

προτιμω τις παλιες μαρκες τυπου holborn,virginia,drum αντε και κανα craven Μια στο τοσο!

 

οσο για τα Blackswan ειμαι Καμενα Βουρλα αυτο το καιρο διακοπες και δεν τα εχει κανεις:(

 

Μολις παω Αθηνα θα ψωνισω και θα αφησω εντυπωσεις;)

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

O old holborn ξερεις οτι στην Αγγλια δεν εχει σχεδον καθολου ζητηση, ενω εδω εχει περιπου το 50% των καπνων; Ειδικα ο πορτοκαλι και ο ασπρος βγαινουν μονο στην Ελλαδα!!

 

Ο craven τοσο βαρυς ειναι βρε παιδια; Πως τον ζηταω; Μονο ενα πακετο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

ε ναι πώς αλλιως?ενα craven θα πεις:lol::lol::lol:

βαρυς τρελα δεν ειναι,απλα δεν ειναι για συνεχεια πιστευω..

εψαχνα για drum gold αν δεις μερικα Posts πιο πριν αλλα μου ειπαν οτι δεν κυκλοφορει Ελλαδα!κανω κανα μηνα τωρα drum blond.πολυ καλος αλλα ξεκινησε λιγη βραχναδα και φλεματα σε μικρο βεβαια βαθμο..κατι που πρωτη φορα μου εμφανιζεται με το στριφτο τσιγαρο οποτε μαλλον θα επιστρεψω στον αναντικαταστατο κατα τη γνωμη μου virginia yellow...

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα τον black devil το μαύρο να δούμε τι είναι και αυτός. έχει πολύ ωραία μυρωδιά, είναι των 30 γραμμαρίων και έχει 4 ευρώ! πολύ ωραία μυρωδιά μ' άρεσε πάρα πολύ. Και έχει μια ιδιαίτερη γεύση. Ίσως μείνω σε αυτόν. Θα δούμε βέβαια, ανάλογα και με το πως θα αντιδράσει ο λαιμός μου.

 

σήμερα ζήτησα και 'γω φιλτράκια μαύρα swan αλλά του είχαν τελειώσει γμτ! τεσπα, άλλη φορά αυτά

Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο με το καπνο black devil, ειναι οτι στη συσκευασια δεν υπαρχει το αυτοκολλητο για να βαζουμε τα χαρτακια.

 

Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος για να στριβουμε; Πολλες φορες δε το καταφερνω με τη πρωτη και μου σπαει τα νευρα!! Επισης οταν βαζουμε το καπνο στο χαρτακι, το βαζουμε σε ολη την επιφανεια ή αφηνουμε λιγο πισω για το φιλτρακι;

 

Οσο πιο βαρυ ειναι το χαρτακι, τοσο πιο ευκολο ειναι το στριψιμο, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο με το καπνο black devil, ειναι οτι στη συσκευασια δεν υπαρχει το αυτοκολλητο για να βαζουμε τα χαρτακια.

 

Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος για να στριβουμε; Πολλες φορες δε το καταφερνω με τη πρωτη και μου σπαει τα νευρα!! Επισης οταν βαζουμε το καπνο στο χαρτακι, το βαζουμε σε ολη την επιφανεια ή αφηνουμε λιγο πισω για το φιλτρακι;

 

Οσο πιο βαρυ ειναι το χαρτακι, τοσο πιο ευκολο ειναι το στριψιμο, σωστα;

 

Το στρίψιμο το μαθαίνεις με τον καιρό. Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος.

 

Βάζεις στη μέση τον καπνό όσο πιο ομοιόμορφα απλωμένο μπορείς, αφήνεις λίγο χώρο στη μια μεριά κενό για το φιλτράκι, σπρώχνεις με το φιλτράκι τον καπνό προς τα μπροστά και αφού στρίψεις, μαζεύεις από μπροστά τυχόν περίσσευμα.

 

Για να στρίψεις, αφού βάλεις καπνό και φιλτράκι και τα έχεις απλώσει, πιάνεις τις δυο αριστερές γωνίες με δείχτη και αντίχοιρα αντικριστά και αντίστοιχα για τις δεξιές και "παίζεις" τον καπνό μέσα στο χαρτάκι μαζί με το φίλτρο για να πάρει στρόγγυλο σχήμα. Χωρίς να ξεσφίξεις, τσακίζεις την πλευρά χωρίς την κόλλα για να μπεί κάτω από την πλευρά με την κόλα (αυτό νομίζω είναι το πιο δύσκολο για τους πρωτάρηδες) και αφού το καταφέρεις, χωρίς να ξεσφίξεις, σαλιώνεις και το κλείνεις.

 

Νομίζω πως το περιέγραψα όσο πιο παραστατικά μπορούσα. :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...