Jump to content

Ιατρικές Σειρές (ER, Grey's Anatomy, House, Nip/Tuck etc.)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;  

115 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;

    • Ε.R. (Στην Εντατική)
      18
    • Grey's Anatomy (Μαθήματα Ανατομίας)
      25
    • House M.D. (Ιατρικές Υποθέσεις)
      50
    • Nip/Tuck (Πλαστική Ομορφία)
      20
    • Άλλη...
      2


Recommended Posts

Aν εννοείς αυτόν...καμία σχέση

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πότε ξεκίνησε δε ξέρω. Τώρα όμως είναι στο s01e19 (Kids). Αυτό δηλάδή έπαιξε χθες στο STAR. Ίσως ξεκίνησε λοιπόν πριν 19 βδομάδες *(και ίσως λίγο περισσότερες αν τα παίζει με τη σειρά).

Και η πρώτη season τελείωνει στο 22ο επεισόδιο. (3 more to go)

 

αρα πρεπει να ειδα τα μισα..

εχασα τα πρωτα επεισοδια κ κανα δυο οταν αλλαξε η ημερα προβολης κ μπερδευτηκα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mε ελληνικούς υπότιτλους, όχι (τουλάχιστον απ' όσο ξέρω)!

Αλλά σε Region 1 σίγουρα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;; Τα κομμάτια που παίζουν στους τίτλους αρχής;;

 

Καλά του House είναι εύκολο να τους βρεις είναι το Teardrop των Massive Attack.

 

Όσο για το Grey's το κομμάτι λέγεται Cosy In The Rocket από κάποιους Psapp

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;; Τα κομμάτια που παίζουν στους τίτλους αρχής;;

 

Καλά του House είναι εύκολο να τους βρεις είναι το Teardrop των Massive Attack.

 

Όσο για το Grey's το κομμάτι λέγεται Cosy In The Rocket από κάποιους Psapp

 

 

σε ευχαριστώ!

το πρώτο το βρήκα.

το δεύτερο δεν μπροώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθές παίχθηκε το πρώτο επεισόδιο της 6ης σεζόν του Scrubs. :)

Νέα επεισόδια κάθε Πέμπτη, δηλαδή Παρασκευή για εμάς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πανέξυπνη είναι, καταπληκτική. :)

 

Το Scrubs είναι κωμωδία μεν αλλά λαμβάνει χώρα σε νοσοκομείο, με πρωταγωνιστές γιατρούς και λόγω περιβάλλοντος/θέματος έχει πολλές δραματικές στιγμές. Εντάξει, δεν δείχνει εγχειρήσεις & αίματα αλλά η αντιμετώπισή του στο ιατρικό κομμάτι είναι εξίσου σοβαρή με των υπολοίπων.

OΡΙΣΤΕ????????ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙ?:p

να διευκρινησω οτι απο τις αναφερομενες σειρες ρχω δει μονο την εντατικη.

αν ενοεις πως η αντιμετωπιση του scrubs σε οτι αφορα την ιατρικη ειναι ιδια με τις υπολοιπες-αρα και της εντατικης- τοτε μετα λυπης μου σε διαβεβαιω πως δεν εχουν και μεγαλη σχεση με την πραγματικοτητα

ενχειρησεις λαμβανουν χωρα στους διαδρομους,κανουν μεταγγισεις 500μλ αιματος,κοβουν και ραβουν οπως τους κατεβει,συχνα πυκνα κανουν τραχειοτομεια(το αγαπημενοσ τους) και αλλα πολλα

δε λεω,σα σειρουλα ειναι καλη αλλα καλυτερα να λειπουν οι υπερβολες..

και για να μην πρεξηγηθω,διοτι ενδεχομενως καποιοι να σπευσουν να βγαλουν συμπερασματα

οι σειρες ειναι οκ.οπως ολες..απλα ορισμενα απο αυτα που δειχνουν ειναι τραβηγμενα οχι απο τα μαλλια,αλλα απο τις βλεφαριδες!!!γιαυτο και σχολιασα την τελευταια σου φραση(εκτος ανα αναφερεσαι σε κατι αλλο):)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

συχνα πυκνα κανουν τραχειοτομεια(το αγαπημενοσ τους)

 

Αλήθεια, τόσα χρόνια το έχω απορία: γιατί κάνουν τραχειοτο... πως το λένε τόσο συχνά; είναι για εφέ ή όντως έτσι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση

greys anatomy

house

nip/tuck

υπάρχουνε σε dvd οι sessons?

 

το nip/tuck έχω δει τις 2 σεζόν νοικιασμένες από βίντεο-κλαμπ με ελληνικούς υπότιτλους, για τα άλλα δεν ξέρω

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Το Grey's το πέτυχα στη Fnac (1η σεζον - χωρίς ελληνικούς υπότιτλους)... To nip/tuck υπάρχει...Το House δεν το έχω πετύχει πουθενά!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

OΡΙΣΤΕ????????ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙ?:p

να διευκρινησω οτι απο τις αναφερομενες σειρες ρχω δει μονο την εντατικη.

αν ενοεις πως η αντιμετωπιση του scrubs σε οτι αφορα την ιατρικη ειναι ιδια με τις υπολοιπες-αρα και της εντατικης- τοτε μετα λυπης μου σε διαβεβαιω πως δεν εχουν και μεγαλη σχεση με την πραγματικοτητα

ενχειρησεις λαμβανουν χωρα στους διαδρομους,κανουν μεταγγισεις 500μλ αιματος,κοβουν και ραβουν οπως τους κατεβει,συχνα πυκνα κανουν τραχειοτομεια(το αγαπημενοσ τους) και αλλα πολλα

δε λεω,σα σειρουλα ειναι καλη αλλα καλυτερα να λειπουν οι υπερβολες..

και για να μην πρεξηγηθω,διοτι ενδεχομενως καποιοι να σπευσουν να βγαλουν συμπερασματα

οι σειρες ειναι οκ.οπως ολες..απλα ορισμενα απο αυτα που δειχνουν ειναι τραβηγμενα οχι απο τα μαλλια,αλλα απο τις βλεφαριδες!!!γιαυτο και σχολιασα την τελευταια σου φραση(εκτος ανα αναφερεσαι σε κατι αλλο):)

 

Αφού το έκανες bold θα μπορούσες να είχες κάνει τον κόπο να το διαβάσεις κιόλας. Δεν είπα ότι είναι σοβαρή, αλλά εξίσου σοβαρή. Απόλυτο εναντίον σχετικού.

Δεν το έκρινα για το ρεαλισμό του, όπως και καμία από αυτές τις σειρές. Άλλωστε δεν είμαι σε θέση να το κάνω. Βέβαια ο υπέρμετρος ρεαλισμός δεν κάνει καλό στην τηλεόραση όπως καταλαβαίνεις.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι παρ' όλο που πρόκειται για 100% κωμωδία η αντιμετώπισή του σε θέματα ιατρικά ή κοινωνικά όπου υπεισέρχεται το δραματικό στοιχείο είναι πολύ σοβαρή και ευαίσθητη. Τίποτα περισσότερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε όλοι όσοι δεν έχουμε σπουδάσει ιατρική δεν μπορούμε να κρίνουμε αν αυτά που βλέπουμε είναι σωστά. Αλλά αυτό είναι besides the point, που θα λέγανε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι. Το σημαντικό είναι η ένταση και η ακατάπαυστη δράση σε αυτές τις σειρές μαζί με τα περίεργα περιστατικά...

 

Όσο για το άλλο που λες marvin, δεν έχω δει ποτέ τη σειρά οπότε δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω. Φαντάζομαι οτι για να το λες έτσι θα είναι. Από την άλλη το οτι είναι κωμωδία δεν παίζει ρόλο με την ευασιθησία και την κοινωνική υπευθυνότητα. Πάρα πολλές σειρές που ήταν κατα βάσην κωμικές (π.χ. Friends, Will & Grace) ασχολήθηκαν κατα καιρούς με σοβαρά κοινωνικά θέματα κάτω από το πρίσμα του μισ-οαστείου/μισο-σοβαρού... Με λίγα λόγια, δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας σε αυτό το Scrubs! That's all I'm saying! :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, τόσα χρόνια το έχω απορία: γιατί κάνουν τραχειοτο... πως το λένε τόσο συχνά; είναι για εφέ ή όντως έτσι γίνεται;

 

τραχειοτομια λεγετε,και παρεμφερες ειναι η κονιοτομια...

ο λογος να κανεις κατι τετοιο ειναι σε επειγουσες καταστασεις οπου δε μπορεις να κανεις τπτ αλλο...μεγαλο θεμα ανοιγεις και θα ειμαστε εντελως οφ

παντως τοσο συχνα,οχι,δε γινετε...και σε συνθηκες τετοιες!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερετε που μπορω να βρω ελληνικουσ υποτιτλουσ για το er?Εγω παντως ψηφιζω er!
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για κάποια επεισόδια της 5ης και 12ης σεζόν υπάρχουν ελληνικοί υπότιλοι στο http://www.greektvsubs.gr

 

Δεν χρειάζεται να ανοίγεις θέματα όταν υπάρχουν ήδη σχετικά με αυτό που ψάχνεις ανοιχτά! :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια επεισόδια της 5ης και 12ης σεζόν υπάρχουν ελληνικοί υπότιλοι στο www.greektvsubs.gr

 

Δεν χρειάζεται να ανοίγεις θέματα όταν υπάρχουν ήδη σχετικά με αυτό που ψάχνεις ανοιχτά! :)

To ξερω το ειδα μετα αλλα δε μπορουσα να το σβησω σορρυ:confused:,αγγλικους που μπορω να βρω για ολες τις σεζον?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μπορεί σε καποιους να μην αρεσει ή να διαφωνουν, αλλά απ' ολα πιο πολύ μου αρεσει το Nip/Tuck.... το πιο "ουσιώδες", που δεν ειναι συνηθισμενο
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

House παιά Ο τύπος δεν παίζεται!Ο κυνισμός και η ειρωνία του βγαίνουν τόσο αυθόρμητα!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...