Jump to content

Μπακλαβάς made in Turkey...


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πρόσφατο ταξίδι μου στην Πόλη, γύρισα με 1,5 κιλό καταπληκτικό μπακλαβά (τον πέρασα παράνομα από τα σύνορα :P).

Το κατάστημα στην Πόλη λέγεται Gulluoglu και έμαθα πως εξάγουν σε διάφορες πόλεις της Ελλάδος και αλλού.

Θέλω να μάθω που μπορώ να τον βρω στην Θεσσαλονίκη... ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα τέτοιο κατάστημα στην μητροπόλεως λίγο πριν την πλατεία αριστοτελους διπλα στην στοα που ηταν το hondos center.

Δεν έχω πάρει για να σου πω αν ειναι ίδια ποιότητα.Πάντως έφαγα και εγώ στην Πόλη μπακλαβα και καταίφι και έδωσα τα ρέστα μου..Πήρα και γω 2 κιλα..Και να φανταστεις οτι εδώ δεν μου αρέσει καθόλου.Το καζαν ντι πι προτιμω πάντως το θεσσαλονικιώτικο.. :)

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πρόσφατο ταξίδι μου στην Πόλη, γύρισα με 1,5 κιλό καταπληκτικό μπακλαβά (τον πέρασα παράνομα από τα σύνορα :P).

Το κατάστημα στην Πόλη λέγεται Gulluoglu και έμαθα πως εξάγουν σε διάφορες πόλεις της Ελλάδος και αλλού.

Θέλω να μάθω που μπορώ να τον βρω στην Θεσσαλονίκη... ξέρει κανείς;

βασικα το ζητημα ειναι πως θα δοκιμασουμε αυτον τον μπακλαβα...

τωρα για τετοιο μαγαζι που ψαχνεις...δεν ξερω...αλλα ρωτα και στον χατζη :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα τέτοιο κατάστημα στην μητροπόλεως λίγο πριν την πλατεία αριστοτελους διπλα στην στοα που ηταν το hondos center.

Δεν έχω πάρει για να σου πω αν ειναι ίδια ποιότητα.Πάντως έφαγα και εγώ στην Πόλη μπακλαβα και καταίφι και έδωσα τα ρέστα μου..Πήρα και γω 2 κιλα..Και να φανταστεις οτι εδώ δεν μου αρέσει καθόλου.Το καζαν ντι πι προτιμω πάντως το θεσσαλονικιώτικο.. :)

 

Δεν ξερω αν ειναι ιδια, παντως ηταν πολυ καλο! :D

 

SIA_APARADEKTI Χρονια Πολλα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Ε...οχι κ ban!

Κλασσικος Ελληνας! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει στη Μητροπόλεως εκεί που λέει ο easytarget.

Όταν είχα πάει και εγώ στη Πόλη με πολλά γλυκά γύρισα!

Όχι μόνο μπακλαβά :)

Γιατί λες ότι τον πέρασες παράνομα? Δεν θυμάμαι

να υπήρχε τέτοιο πρόβλημα!

Αν όντως υπήρχε πρόβλημα ευτυχώς δεν με έπιασαν !!!!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πρόσφατο ταξίδι μου στην Πόλη, γύρισα με 1,5 κιλό καταπληκτικό μπακλαβά (τον πέρασα παράνομα από τα σύνορα :P).

Το κατάστημα στην Πόλη λέγεται Gulluoglu και έμαθα πως εξάγουν σε διάφορες πόλεις της Ελλάδος και αλλού.

Θέλω να μάθω που μπορώ να τον βρω στην Θεσσαλονίκη... ξέρει κανείς;

 

τι σύμπτωση ποιος να μιλάει για τουρκικό μπακλαβά :):):)

εγώ από το ίδιο ταξίδι με τον alex έφερα 3 κιλά :):):) δεν ήξερα ότι ήταν παράνομο πάντως!

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

εγώ από το ίδιο ταξίδι με τον alex έφερα 3 κιλά :):):) δεν ήξερα ότι ήταν παράνομο πάντως!

Αν σε πιασουν στο τελονιο στα περνουν και οτι τροφιμο παρεις λες και τη πειραζη :mad: αν εισαι μεσα και τα φας και αν περασεις τα σηνορα πια η διαφορα το ειδιο πραγμα, χερονται κιολας οτι τα κατασχεσαν λες και αυτη δεν τα τρωνε μετα:confused:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

τι σύμπτωση ποιος να μιλάει για τουρκικό μπακλαβά :):):)

εγώ από το ίδιο ταξίδι με τον alex έφερα 3 κιλά :):):) δεν ήξερα ότι ήταν παράνομο πάντως!

 

Δεν το πιστεύω! Τρελή σύμπτωση!!!! Και συ εδώ; :happy:

Τρία κιλά μπακλαβά πήρες τελικά; Εύγε! :yahoo:

 

Παιδιά, φυσικά και κάνω πλάκα πως είναι παράνομο... εδώ όταν με ρώτησε ο τελωνιακός στο τρένο αν έχω κάτι να δηλώσω του είπα... 1,5 κιλό μπακλαβά και μισό κιλό λουκούμια :rolleyes: :p

 

ΒΤW μέσω ενός τούρκου φίλου, βρήκα το ζαχαροπλαστείο στην Μητροπόλεως και πήρα και τηλέφωνο να επιβεβαιώσω ότι όντως έχουν αυτά τα θεϊκά γλυκάκια!!! Μπακλαβάς με σοκολάτα... αντέχω δεν αντέχω μέχρι αύριο που θα περάσω μια βόλτα από κει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, φυσικά και κάνω πλάκα πως είναι παράνομο... εδώ όταν με ρώτησε ο τελωνιακός στο τρένο αν έχω κάτι να δηλώσω του είπα... 1,5 κιλό μπακλαβά και μισό κιλό λουκούμια :rolleyes: :p

Στο τελονιο απαγορευετε να περασεις τροφιμα απο αλλες χορες οπος ψομι,τιρι γενικα τροφιμα. Κανονικα δεν σε αφηνουν, εγω ξερω πολες περιπτοσεις που τα εχουν παρει γιαυτο και μηλησα ετσι πιο επανο:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

emena pali oi baklavades, kataifia kai genika ola auta ta siropiasta me ta karydia den mou aresan pote. Pano apo mia mpoukia den thymamai na exo faei pote, ki auti me to zori, epeidi panta tha itan se kamia oikogeneiaki sygedrosi se styl kerasmatos.

 

Protimo galaktompoureko, pou geuesai tin krema kai tin akous kanonika.... :)

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

emena pali oi baklavades, kataifia kai genika ola auta ta siropiasta me ta karydia den mou aresan pote. Pano apo mia mpoukia den thymamai na exo faei pote, ki auti me to zori, epeidi panta tha itan se kamia oikogeneiaki sygedrosi se styl kerasmatos.

 

Protimo galaktompoureko, pou geuesai tin krema kai tin akous kanonika.... :)

 

κι εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που πήγα στην Κωνσταντινούπολη :lol: :p :D :lol: :p :D

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν φαντάρος στον Έβρο κάνανε κάθε μήνα συνάντηση ο Έλληνας με τον Τούρκο ταξίαρχο. Την περίοδο των Χριστουγέννων έγινε στην δική μας πλευρά και μας έφερε σε όλους στο φυλάκιο από ένα μισόκιλο κουτί μπακλαβά, υπέροχος.

 

Βέβαια κοροϊδεύαμε ότι έχει υπνωτικό και το βράδυ θα μας έκαναν επίθεση και τέτοια αλλά πρώτος ο μπακλαβάς!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο μαγαζί έχει στο Π.Φάληρο και πρόσφατα άνοιξε Κηφισιά!

Μαμ, μιαμ μου ανοίξατε την όρεξη πρωινιάτικα!!!

:food:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο μαγαζί έχει στο Π.Φάληρο και πρόσφατα άνοιξε Κηφισιά!

Μαμ, μιαμ μου ανοίξατε την όρεξη πρωινιάτικα!!!

:food:

 

Και στο Σύνταγμα έχει :)

 

Χρόνια σου πολλά! Ότι επιθυμείς...

Αφού μιλάμε για μπακλαβά μήπως να μας κεράσεις??? :rolleyes:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε απο τερκενλη

για οσους βρισκονται ξαν8η,κομοτηνη,αλεξανδρουπολη->νεντιμ..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στην οδό νίκης και Ερμού έχει το πρώτο του κατάστημα εν Ελλάδι,

 

ανοιξε Φαληρο και Κηφισιά, κάθε μέρα λέει φέρνει βουβαλίσιο γάλα απο την Πόλη για την παραγωγή του μπακλαβά. :p

 

είναι όντως εξαιρετικός αλλά ελαφρώς τσιμπημένος στις τιμές, το καλό πράμα όμως κοστίζει!

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις παρελ8ον με τριγωνα πανοραματος οποτε 8α σε εμπιστευθουμε!!:p
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και στο Σύνταγμα έχει :)

 

Χρόνια σου πολλά! Ότι επιθυμείς...

Αφού μιλάμε για μπακλαβά μήπως να μας κεράσεις??? :rolleyes:

 

Ευχαρίστως, αν είναι να φάω και γω μπακλαβά!

Έχει και ωραίο καζάν ντιπί...:food:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στα γιαννενα κατι αλλο βγαζουν νοστιμο,αλλα δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται(οχι το γιαννιωτικο...)

κι εσυ στην αλεξανδρουπολη μη μιλας...ο νεντιμ διπλα σου ειναι!!

παντως εμενα ο μπακλαβας δε μου αρεσει...γλυκο το οποιο εχει εμσα ξηρους καρπους δε μου αρεσει..(το σαραγλακι νομιζω δεν εχει απο σιροπιαστα,το τουλουμπακι,το ροξ και τα φοινικια)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στα γιαννενα κατι αλλο βγαζουν νοστιμο,αλλα δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται(οχι το γιαννιωτικο...)

κι εσυ στην αλεξανδρουπολη μη μιλας...ο νεντιμ διπλα σου ειναι!!

παντως εμενα ο μπακλαβας δε μου αρεσει...γλυκο το οποιο εχει εμσα ξηρους καρπους δε μου αρεσει..(το σαραγλακι νομιζω δεν εχει απο σιροπιαστα,το τουλουμπακι,το ροξ και τα φοινικια)

 

καλα τι διπλα?

τωρα απο Κομοτηνη εχουμε και εμεις...

ΝΕΝΤΙΜ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ...:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...