Jump to content

Οι πρώτες καφετέριες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ έγιναν από Έλληνες


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κολλάς στις λεπτομέρειες τώρα.ζητάς είτε φραπόγαλο είτε φραπέ με γάλα,εαν και εφόσον θέλεις γάλα.δεν είναι τίποτα το παράξενο.

αν δεν θέλεις γάλα ζητάς φραπέ .είναι πολύ απλό.

εγώ σου είπα οτι έτσι αποκαλώ τον φραπέ όταν μιλάμε.φραπέ ή φραπόγαλο.

που είναι το ίδιο για μένα.

 

aaa sorry la8os se katalava

 

isos kai esy la8os mou eksigises!

 

giati rwtisa ti 8a pei frapogalo kai esy mou eipes frappe!!!! e ti na katalavo egw? kai pou na kserw oti panta me gala ton pineis! :p

 

... an kai empasi periptosi i xrisi tis leksis tin 8ewrw leksilogika entelws la8os alla any way

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και όσο για τα starbucks που λέτε εδώ τα μποικοτάρουν συνέχεια,λόγω της πολιτικής που έχουν στην αφρική.

 

Θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω ?:blink: Ποιος τα μποικοταρει και τι κανανε στην Αφρικη ?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις εδω ?:blink: Ποιος τα μποικοταρει και τι κανανε στην Αφρικη ?:lol:

logw tou oti sthn agglia ta panta basizontai sthn ipotithemenh ithikh,peri ependusewn,ktl mpoikotaroun ta starbucks logw otu oti,opws lene,agorazei sxedon tsampa ton kafe pou paragetai ekei kai exei kerdos se terastia pososta.dhladh milane peri ekmetalefshs.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

logw tou oti sthn agglia ta panta basizontai sthn ipotithemenh ithikh,peri ependusewn,ktl mpoikotaroun ta starbucks logw otu oti,opws lene,agorazei sxedon tsampa ton kafe pou paragetai ekei kai exei kerdos se terastia pososta.dhladh milane peri ekmetalefshs.

 

Μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται μου φαινεται. Η Starbucks αγοραζει τον καφε ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ απο τις αλλες εταιριες καφε. Τον οργανισμο FAIR TRADE τον ξερεις? Αυτος ο οργανισμος προστατευει τουε παραγωγους καφε και τους πληρωνει ποιο ακριβα για να τους στηριξει οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω την εντύπωση οτί "Φραπόγαλο", αυτή η παράξενη "αργκό" λέξη, πρέπει να προέρχεται από τις λέξεις "frappe", που εδώ στο εξωτερικό την χρησημοποιούν για κάτι "χτυπητό", και "γάλα". Άρα "φραπόγαλο" είναι το χτυπημένο γάλα (σαν αυτό που βάζουμε στον cappuccino, όπως προειπώθηκε). Πάντως δεν είναι αλήθεια οτί ακούγεται σε όλη την Ελλάδα αυτός ο όρος. Εγώ, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, Θεσσαλονίκη δεν το'χω ακούσει ποτέ. Ειναί, ελπίζω ακόμα, και η Θεσσαλονίκη Ελλάδα, σωστά; Όσο για την πρώτη "καφετέρια" στην Πόλη το 1475 το είχα ακούσει και εγώ. Μόλις παρείκμασε ο Ελληνισμός (Η Άλωση του 1453) το'ριξε στον καφέ! Τι άλλο να σου κάνει ο φτωχός Ρωμιός ξέροντας οτί κατακτήθηκε από Τούρκους. Το θέμα είναι γιατί ακόμα σήμερα συνεχίζει αυτή η νοοτροπία, του καφέ. Θα μάθουμε επιτέλους να δουλεύουμε;
GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

για αυτα που εχω κοκκινισει, :blink: , πως λεμε καμια σχεση.:confused:

γονιμο εδαφος οι καφετεριες?

ημαρτον.

εχουν καταντησει να ειναι ο official χωρος των αργοσχολων...

πανε εκει, παιζουν ταβλι, πινουν καφε, χαζευουν, παιζουν ταβλι, παιζουν αυτο το ηλεκτρονικο το ορθιο που τρωει τα ευρω για πλακα, πινουν καφε, λενε καμμια μ@λ@κια να περασει η ωρα, πινουν καφε, κανουν καμμια μ@λ@κια γιατι με τα λογια δε περναει η ωρα, καπνιζουν ενα σκασμο τσιγαρα και εν τελει αφηνουν τεσσερα ευρω και φευγουν μνημονευοντας τις τεσσερις πιο αδικοχαμενες ωρες της ημερας τους.

 

Όλοι οι Έλληνες λοιπόν που συχνάζουν στις καφετέριες είναι αργόσχολοι.

Το διάβασα κι αυτό.

Σιχαίνομαι τις άτοπες γενικεύσεις,οι οποίες χρησιμοποιούνται για να υποστηριχθούν άτοπες απόψεις.

 

Ούτε τάβλι παίζω στην καφετέρια ούτε καφέ πίνω με τις ώρες.

Απλά συζητώ με την παρέα για τα θέματα που μιλάμε συνήθως,παρακολουθώντας παράλληλα κάποιον αγώνα.

Οι περισσότεροι έτσι κάνουν.

 

Χάνουμε τον χρόνο μας και είμαστε αργόσχολοι;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται μου φαινεται. Η Starbucks αγοραζει τον καφε ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ απο τις αλλες εταιριες καφε. Τον οργανισμο FAIR TRADE τον ξερεις? Αυτος ο οργανισμος προστατευει τουε παραγωγους καφε και τους πληρωνει ποιο ακριβα για να τους στηριξει οικονομικα.

περίεργο γιατί έχουν ξεκινήσει μεγάλη εκστρατεία.δεν ξέρω τίποτα για το θέμα,απλά μια καθηγήτρια σχεδόν κάθε μέρα κάνει προπαγάνδα κατα των starbucks τονίζοντας πόσο ανήθικοι είναι στο θέμα της αφρικής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω την εντύπωση οτί "Φραπόγαλο", αυτή η παράξενη "αργκό" λέξη, πρέπει να προέρχεται από τις λέξεις "frappe", που εδώ στο εξωτερικό την χρησημοποιούν για κάτι "χτυπητό", και "γάλα". Άρα "φραπόγαλο" είναι το χτυπημένο γάλα (σαν αυτό που βάζουμε στον cappuccino, όπως προειπώθηκε). Πάντως δεν είναι αλήθεια οτί ακούγεται σε όλη την Ελλάδα αυτός ο όρος. Εγώ, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, Θεσσαλονίκη δεν το'χω ακούσει ποτέ. Ειναί, ελπίζω ακόμα, και η Θεσσαλονίκη Ελλάδα, σωστά; Όσο για την πρώτη "καφετέρια" στην Πόλη το 1475 το είχα ακούσει και εγώ. Μόλις παρείκμασε ο Ελληνισμός (Η Άλωση του 1453) το'ριξε στον καφέ! Τι άλλο να σου κάνει ο φτωχός Ρωμιός ξέροντας οτί κατακτήθηκε από Τούρκους. Το θέμα είναι γιατί ακόμα σήμερα συνεχίζει αυτή η νοοτροπία, του καφέ. Θα μάθουμε επιτέλους να δουλεύουμε;

καλά θα μας τρελάνετε εντελώς??δεν έχετε ξανακούσει ποτέ αυτή τη τόσο παράξενη αργκό λέξη ,φραπόγαλο???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Το φραπόγαλο είναι πολύ στάνταρντ λέξη! Υπάρχει και το γνωστό Frapogalo Cappers team (FrTV) που ανεβάζει το Παρά πέντε και άλλες σειρές στο Internet.
Link to comment
Share on other sites

Οχι και αργοσχολοι βρε παιιδια, δηλαδη μην τα κανουμε όλα ίσωμα... Και καλά εγώ μπορεί και να είμαι, αλλά ξέρω πολύ κόσμο που κάθεται σε ένα καφέ για 15-20' να παρει μια ανάσα απο τη δουλειά η για να δει ένα ραντεβού ή για πολλούς άλλους λόγους...Δεν είναι αποκλειστικά ελληνικο φαινόμενο αυτό...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ denior θελεις να μου πεις πως ολοι αυτοι οι ανθρωποι που γεμιζουν ολες τις ωρες τις ημερας και της

νυχτας τις απανταχου καφετεριες

ειναι ατομα που προωθουν τις κοινωνικες τους σχεσεις?

δε νομιζω...

να σου υπενθυμισω οτι δεν εχει καθε μερα αγωνα ποδοσφαιρου...

δεν ξερω που μενεις και τι βλεπεις, αλλα εγω επειδη

καθημερινα κινουμαι κατα κυριο λογο στο πειραια, στη καλλιθεα και στο παγκρατι, οποια

καφετερια και να συναντησω ειναι μονιμως γεματη

απο καθε λογης ατομα.

μη μου πεις οτι ολοι αυτοι κοινωνικοποιουνται αραγμενοι στις καφετεριες!

τεμπελιαζουν, δεν εχουν κατι αλλο να κανουν και απλα αδικοσκοτωνουν την ωρα τους χυμενοι

σε ενα καναπε με τσιγαρο και καφε.

μιας και μιλησες για: "άτοπες γενικεύσεις,οι οποίες χρησιμοποιούνται για να υποστηριχθούν άτοπες απόψεις", να σου πω

πως εγω δε γενικευσα κατι, και ιδου η αποδειξη: "εχουν καταντησει να ειναι ο official χωρος των αργοσχολων...

πανε εκει, παιζουν ταβλι, πινουν καφε, χαζευουν, παιζουν ταβλι, παιζουν αυτο το ηλεκτρονικο το ορθιο που τρωει τα ευρω

για πλακα, πινουν καφε, λενε καμμια μ@λ@κια να περασει η ωρα, πινουν καφε, κανουν καμμια μ@λ@κια γιατι με τα λογια δε

περναει η ωρα, καπνιζουν ενα σκασμο τσιγαρα και εν τελει αφηνουν τεσσερα ευρω και φευγουν μνημονευοντας τις τεσσερις πιο

αδικοχαμενες ωρες της ημερας τους", προφανως και δεν αναφερομαι στο 100% των πελατων στις καφετεριες.

αντιθετα, αυτο εγω το λεω γενικευση: "Όλοι οι Έλληνες λοιπόν που συχνάζουν στις καφετέριες είναι αργόσχολοι. το διαβασα και

αυτο"!

αλλα και ακομη ετσι να ειναι, για πες μου ποσοι ανθρωποι ειναι παντελως ελευθεροι και εχουν τη δυνατοτητα

απο το πρωι εως το βραδυ να γεμιζουν τις καφετεριες?

μαθητες?

εργαζομενοι μηπως?

γιατι αν κρινω απο το δικο μου προγραμμα, το πρωι εχω μαθηματα στο πανεπιστημιο και το απογευμα δουλευω.

παλαιοτερα το πρωι ειχα μαθημα στο σχολειο και το απογευμα ξενες γλωσσες και φροντιστηριο.

και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος με τετοιο προγραμμα!

αν δεν εισαι συνταξιουχος ή ανεργος ή αεργος ή εισοδηματιας, δεν εχεις λογο να σαπιζεις ολημερις και ολονυχτις στις

καφετεριες.

κανω λαθος?

το αν εσυ πηγαινεις με τη παρεα σου να δεις εναν αγωνα, σαφως και δεν αποτελεις τη πλειονοτητα ολως εκεινων που

ασκοπα για 4ωρα και 5ωρα σκοτωνουν τη μερα τους.

και εγω πηγαινω σε καφετεριες, δε το αρνουμαι αυτο, αλλα παω για να πιω ενα ποτο και να χαλαρωσω

και οχι να περασω ατελειωτες ωρες κοιταζοντας το κενο.

αν τωρα θες και ειλικρινη απαντηση, ναι, για εμενα το 90% ολων αυτων που γεμιζουν τις

καφετεριες και σαπιζουν για ατελειωτες ωρες ειναι αργοσχολοι (αν βεβαια δεν ανηκουν στις παραπανω κατηγοριες:συνταξιουχος

ή ανεργος ή αεργος ή εισοδηματιας).

υπαρχουν χιλιοι αλλοι τροποι να κοινωνικοποιηθεις.

ο κ. καραμανλης, ειχε πει: "η ελλαδα ειναι ενα ατελειωτο φρενοκομειο", αν ζουσε τωρα πιστευω πως στη θεση του φρενοκομειου

θα εβαζε τη λεξη καφενειο.

καποιος φιλος νωριτερα ανεφερε πως: "ξέρω πολύ κόσμο που κάθεται σε ένα καφέ για 15-20' να παρει μια ανάσα απο τη

δουλειά η για να δει ένα ραντεβού ή για πολλούς άλλους λόγους...Δεν είναι αποκλειστικά ελληνικο φαινόμενο αυτό...",

και εχει απολυτο δικιο.

τρανη αποδειξη ολων οσων γραφω, ειναι οτι σε καθε τετραγωνο πλεον στην αθηνα υπαρχουν τουλαχιστον 1-2 καφετεριες, ολων

των ειδων, ορθια, καθιστη, αραχτη, ethnic, oriental(!), rock, pop και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

γιατι?

μηπως επειδη εχουν δουλεια?

μηπως επειδη εχουν καταλαβει πως ο ελληνας γουσταρει να λιωνει και να αργοπεθαινει με τις ωρες?

στο εξωτερικο το πολυ να καθονται μια ωρα για καφε,

και πιο τακτικα απο ολα να παιρνουν το καφε στο χερι και να

φευγουν.

για να μην αναφερω την διαφορα στις τιμες, που αυτο ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα, (ολοι εχουν παραπονα για

την ακριβεια αλλα ολοι εχουμε 5-6ευρω να πιουμε καφε με σοκολατα, κρεμα γαλακτος, παγωτο και ο,τι αλλο κυκλοφορει).

και εγω εχω κατσει με τις ωρες σε καφετερια, αλλα τοτε ημουν μαθητης και δεν ειχα τι αλλο να κανω ή

ηταν καλοκαιρι και χαλαρωνα (κοντα σε μια παραλια και οχι σε τεσσερις κλειστους τοιχους στο κεντρο, εχει διαφορα!)

αλλα πλεον κατι τετοι δε με γεμιζει καθολου.και νομιζω και οτι πολλους κατι τετοιο δε τους γεμιζε καθολου,

αλλα τι αλλο να κανουν?

τελος παντων, εγω την ειπα την αποψη μου και οσοι νομιζουν οτι θιγονται ας μου το πουν, δε με νοιαζει.

δε νομιζω να λεω ψεματα ή πραγματα της φαντασιας μου, και αν ακομη συμβαινει κατι τετοιο ας μου το πουν.

Link to comment
Share on other sites

Το φραπόγαλο είναι πολύ στάνταρντ λέξη! Υπάρχει και το γνωστό Frapogalo Cappers team (FrTV) που ανεβάζει το Παρά πέντε και άλλες σειρές στο Internet.

 

ta paidia einai apo Athina :O

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

καλά θα μας τρελάνετε εντελώς??δεν έχετε ξανακούσει ποτέ αυτή τη τόσο παράξενη αργκό λέξη ,φραπόγαλο???

 

Για να είμαι ειλικρινής όχι. Με συγχωρείς, Alfiegen, μπορεί να μη μιλάω καλά Ελληνικά. Αλλάς πως μπορώ να γνωρίζω έναν όρο αν δεν τον έχω ακούσει ποτέ στο περιβάλλον μου; Όπως και να'χει ως περιγραφή του "χτυπημένου" γάλατος, κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη, θα μπορούσε να ίσως να ευσταθεί, αλλά για τον φραπέ γενικά...το θεωρώ άστοχο. Δηλαδή ο "σκέτος"(χωρίς γάλα) γιατί να ονομάζεται φραπόΓΑΛΟ; Αλλά εν πάσι περιπτώσει έχουμε λοξοδρομήσει απ'το θέμα που τέθηκε αρχικώς. Πες τε τον φραπέ όπως θέλετε. :O

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο "σκέτος"(χωρίς γάλα) γιατί να ονομάζεται φραπόΓΑΛΟ;

ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ έτσι ο σκέτος/γλυκός/μέτριος αν δεν έχει γάλα. Αμάν πιά, πόσες φορές πρέπει να το πούμε :p

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ έτσι ο σκέτος/γλυκός/μέτριος αν δεν έχει γάλα. Αμάν πιά, πόσες φορές πρέπει να το πούμε :p

 

Sorry, έχεις δίκαιο. Αστοχία μου το "σκέτος". :O Καλά βρε παιδιά μην βαράτε. Την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα αντί για "γλυκό φραπέ με γάλα" θα ζητήσω ένα "γλυκό φραπόγαλο" :lol: Πάντα υπάρχει χρόνος στην ζωή μας να εμπλουτίσουμε το λεξιλόγιό μας με καινούριους ελληνικούς όρους. Θα επαναλάβω την θέση μου: Δουλειά! Δουλειά μήπως και προκόψουμε.

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ denior θελεις να μου πεις πως ολοι αυτοι οι ανθρωποι που γεμιζουν ολες τις ωρες τις ημερας και της

νυχτας τις απανταχου καφετεριες

ειναι ατομα που προωθουν τις κοινωνικες τους σχεσεις?

δε νομιζω...

να σου υπενθυμισω οτι δεν εχει καθε μερα αγωνα ποδοσφαιρου...

δεν ξερω που μενεις και τι βλεπεις, αλλα εγω επειδη

καθημερινα κινουμαι κατα κυριο λογο στο πειραια, στη καλλιθεα και στο παγκρατι, οποια

καφετερια και να συναντησω ειναι μονιμως γεματη

απο καθε λογης ατομα.

μη μου πεις οτι ολοι αυτοι κοινωνικοποιουνται αραγμενοι στις καφετεριες!

τεμπελιαζουν, δεν εχουν κατι αλλο να κανουν και απλα αδικοσκοτωνουν την ωρα τους χυμενοι

σε ενα καναπε με τσιγαρο και καφε.

μιας και μιλησες για: "άτοπες γενικεύσεις,οι οποίες χρησιμοποιούνται για να υποστηριχθούν άτοπες απόψεις", να σου πω

πως εγω δε γενικευσα κατι, και ιδου η αποδειξη: "εχουν καταντησει να ειναι ο official χωρος των αργοσχολων...

πανε εκει, παιζουν ταβλι, πινουν καφε, χαζευουν, παιζουν ταβλι, παιζουν αυτο το ηλεκτρονικο το ορθιο που τρωει τα ευρω

για πλακα, πινουν καφε, λενε καμμια μ@λ@κια να περασει η ωρα, πινουν καφε, κανουν καμμια μ@λ@κια γιατι με τα λογια δε

περναει η ωρα, καπνιζουν ενα σκασμο τσιγαρα και εν τελει αφηνουν τεσσερα ευρω και φευγουν μνημονευοντας τις τεσσερις πιο

αδικοχαμενες ωρες της ημερας τους", προφανως και δεν αναφερομαι στο 100% των πελατων στις καφετεριες.

αντιθετα, αυτο εγω το λεω γενικευση: "Όλοι οι Έλληνες λοιπόν που συχνάζουν στις καφετέριες είναι αργόσχολοι. το διαβασα και

αυτο"!

αλλα και ακομη ετσι να ειναι, για πες μου ποσοι ανθρωποι ειναι παντελως ελευθεροι και εχουν τη δυνατοτητα

απο το πρωι εως το βραδυ να γεμιζουν τις καφετεριες?

μαθητες?

εργαζομενοι μηπως?

γιατι αν κρινω απο το δικο μου προγραμμα, το πρωι εχω μαθηματα στο πανεπιστημιο και το απογευμα δουλευω.

παλαιοτερα το πρωι ειχα μαθημα στο σχολειο και το απογευμα ξενες γλωσσες και φροντιστηριο.

και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος με τετοιο προγραμμα!

αν δεν εισαι συνταξιουχος ή ανεργος ή αεργος ή εισοδηματιας, δεν εχεις λογο να σαπιζεις ολημερις και ολονυχτις στις

καφετεριες.

κανω λαθος?

το αν εσυ πηγαινεις με τη παρεα σου να δεις εναν αγωνα, σαφως και δεν αποτελεις τη πλειονοτητα ολως εκεινων που

ασκοπα για 4ωρα και 5ωρα σκοτωνουν τη μερα τους.

και εγω πηγαινω σε καφετεριες, δε το αρνουμαι αυτο, αλλα παω για να πιω ενα ποτο και να χαλαρωσω

και οχι να περασω ατελειωτες ωρες κοιταζοντας το κενο.

αν τωρα θες και ειλικρινη απαντηση, ναι, για εμενα το 90% ολων αυτων που γεμιζουν τις

καφετεριες και σαπιζουν για ατελειωτες ωρες ειναι αργοσχολοι (αν βεβαια δεν ανηκουν στις παραπανω κατηγοριες:συνταξιουχος

ή ανεργος ή αεργος ή εισοδηματιας).

υπαρχουν χιλιοι αλλοι τροποι να κοινωνικοποιηθεις.

ο κ. καραμανλης, ειχε πει: "η ελλαδα ειναι ενα ατελειωτο φρενοκομειο", αν ζουσε τωρα πιστευω πως στη θεση του φρενοκομειου

θα εβαζε τη λεξη καφενειο.

καποιος φιλος νωριτερα ανεφερε πως: "ξέρω πολύ κόσμο που κάθεται σε ένα καφέ για 15-20' να παρει μια ανάσα απο τη

δουλειά η για να δει ένα ραντεβού ή για πολλούς άλλους λόγους...Δεν είναι αποκλειστικά ελληνικο φαινόμενο αυτό...",

και εχει απολυτο δικιο.

τρανη αποδειξη ολων οσων γραφω, ειναι οτι σε καθε τετραγωνο πλεον στην αθηνα υπαρχουν τουλαχιστον 1-2 καφετεριες, ολων

των ειδων, ορθια, καθιστη, αραχτη, ethnic, oriental(!), rock, pop και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

γιατι?

μηπως επειδη εχουν δουλεια?

μηπως επειδη εχουν καταλαβει πως ο ελληνας γουσταρει να λιωνει και να αργοπεθαινει με τις ωρες?

στο εξωτερικο το πολυ να καθονται μια ωρα για καφε,

και πιο τακτικα απο ολα να παιρνουν το καφε στο χερι και να

φευγουν.

για να μην αναφερω την διαφορα στις τιμες, που αυτο ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα, (ολοι εχουν παραπονα για

την ακριβεια αλλα ολοι εχουμε 5-6ευρω να πιουμε καφε με σοκολατα, κρεμα γαλακτος, παγωτο και ο,τι αλλο κυκλοφορει).

και εγω εχω κατσει με τις ωρες σε καφετερια, αλλα τοτε ημουν μαθητης και δεν ειχα τι αλλο να κανω ή

ηταν καλοκαιρι και χαλαρωνα (κοντα σε μια παραλια και οχι σε τεσσερις κλειστους τοιχους στο κεντρο, εχει διαφορα!)

αλλα πλεον κατι τετοι δε με γεμιζει καθολου.και νομιζω και οτι πολλους κατι τετοιο δε τους γεμιζε καθολου,

αλλα τι αλλο να κανουν?

τελος παντων, εγω την ειπα την αποψη μου και οσοι νομιζουν οτι θιγονται ας μου το πουν, δε με νοιαζει.

δε νομιζω να λεω ψεματα ή πραγματα της φαντασιας μου, και αν ακομη συμβαινει κατι τετοιο ας μου το πουν.

δε καταλαβαίνω,επειδή δεν γεμίζει εσένα προσωπικά το να κάθεσαι με τις ώρες σε ενα καφέ,γιατί αποτελεί κατηγορία για τους άλλους που κάθονται?δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό με αυτό.άλλος γουστάρει να κάθεται στο νετ με τις ώρες,άλλος στα καφέ,άλλος γουστάρει να περπατάει,οτιδήποτε φανταστείς.

γιατί είναι αργόσχολοι δηλαδή?επειδή δεν κάνουν κάτι δημιουργικό όπως ανφέρετε?

κι αυτό πάλι είναι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας και τι γουστάρει σε προσωπικό επίπεδο.εγώ έχω χτυπήσει και 10 ωρίτσες σε καφέ.

αραλίκι και ξάπλα με φραπόγαλο και τσιγαράκι.μουσικούλα,κι αν έχεις και καλή παρέα μια χαρά είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαίνω,επειδή δεν γεμίζει εσένα προσωπικά το να κάθεσαι με τις ώρες σε ενα καφέ,γιατί αποτελεί κατηγορία για τους άλλους που κάθονται?δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό με αυτό.άλλος γουστάρει να κάθεται στο νετ με τις ώρες,άλλος στα καφέ,άλλος γουστάρει να περπατάει,οτιδήποτε φανταστείς.

γιατί είναι αργόσχολοι δηλαδή?επειδή δεν κάνουν κάτι δημιουργικό όπως ανφέρετε?

κι αυτό πάλι είναι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας και τι γουστάρει σε προσωπικό επίπεδο.εγώ έχω χτυπήσει και 10 ωρίτσες σε καφέ.

αραλίκι και ξάπλα με φραπόγαλο και τσιγαράκι.μουσικούλα,κι αν έχεις και καλή παρέα μια χαρά είναι.

απλα την αποψη μου ειπα.:)

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα οτι είπες τη γνώμη σου.δεν δικαιολογείς όμως.απλά λες οτι όποιος κάθεται στα καφέ είναι αργόσχολος.το ίδιο θα μπορούσε να πεί κι ο καθένας για το οτιδήποτε.κι αυτά που κοκίνησες δεν σημαίνουν τίποτα.

όπως εσύ πας για δουλειά και σχολή έτσι κι εγώ πάω για καφέ,αλλά δεν σε χαρακτήρισα αργόσχολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα οτι είπες τη γνώμη σου.δεν δικαιολογείς όμως.απλά λες οτι όποιος κάθεται στα καφέ είναι αργόσχολος.το ίδιο θα μπορούσε να πεί κι ο καθένας για το οτιδήποτε.κι αυτά που κοκίνησες δεν σημαίνουν τίποτα.

όπως εσύ πας για δουλειά και σχολή έτσι κι εγώ πάω για καφέ,αλλά δεν σε χαρακτήρισα αργόσχολο.

 

για το 90% μιλησα.

και δε σε ειπα αργοσχολο.

μη βαζεις στην οθονη μου λογια που δεν εγραψα.:p

αν νομιζεις οτι κανω λαθος σε κατι απο οσα εγραψα απλα πες το μου.

αυτο που κοκκινισα, εσυ το βλεπεις υγιες?:blink:

εντελως φιλικα, παντα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μας μονο ο Ελληνας περναει τοση ωρα σε καφε.

Τουλαχιστον σε σχεση με τουθς Ιταλους καθομαστε αρκετα περισσοτερο.(Με τους Ιταλους του Νοτου η διαφορα μειωνεται.)

Απλως ο Ιταλος τις 3 ωρες κενο που εχει θα τις χωρισει:1ωρα καφε,1ωρα να μαζευτουν στο σπιτι ενος φιλου,30λεπτα βολτα στον δρομο,30λεπτα κατι αλλο.

Ο Ελληνας πολυ απλα προτιμα και τις 3ωρες να τις περασει εκει.

Οπως και να εχει τα καφε ειναι ενας χωρος χαλαρωσης,ανταλαγης αποψεων (οποιες και αν ειναι αυτες).Την μια μερα μιλαμε για γκομενικα,την αλλη για πολιτικα και την αλλη για μαθηματα.

Και αυτο ισχυει παντου και οχι μονο στην Ελλαδα.

Απλως οπως προειπα ο Ελληνας δεν εχει προβλημα οοοοολον του τον ελευθερο χρονο να τον περασει ριζωμενος σε ενα καφε.

Οι αργοσχολοι και οι λοιποι, ειτε σε καφε πανε,ειτε σπιτι τους μεινουν, αργοσχολοι θα ειναι.;)

Και οσον αφορα τον τιτλο του θεματος, προσωπικα δεν το ηξερα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...