Jump to content

Papago 7 (Ελλάδα)


simotemplar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρήκα κανένα Τοπικ για το Papago 7 .. Κανείς δεν το χρησιμοποιεί;

 

Φαίνεται πως έχει Ελληνικούς χάρτες και σχετικά καλή κάλυψη, ίσως όχι τόσο καλή όσο το Destinator με τους χάρτες της NGi.

 

Για την κάλυψη δείτε εδώ http://www.papago.gr/index.asp?mod=articles&id=141

 

Κάποιος που το έχει δοκιμάσει θα μας πεί την γνώμη του; Αξίζει;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 206
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πώς έχει καλύτερα γραφικά απο το Destinator 6 , αλλά οι χάρτες του είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία.Πάντως κάνουν μεγάλες προσπάθειες και σε λιγο καιρό θα είναι ..για μένα ..καλύτερο απο το Dest . Τα γραφικά είναι ιsάξια του iGO.......... Παράδειγμα. Έδωσα την ίδια διαδρομή και στο PaPago7 kai sto Dest 6 και το πρώτο ήταν άπιαστο ενώ με το Dest απο Καβάλα για Λίμνη Πλαστήρα θα πρέπει να κάνω 100 και χιλ μ παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο. Το Papago είναι όντως καλύτερο σαν software αλλά οι χάρτες του Destinator μέχρι στιγμής δεν συγκρίνονται. Βέβαια το Papago έχει συχνότερες ανανεώσεις χαρτών οπότε ίσως να φτάσει κάποια στιγμή να συναγωνίζεται αυτούς της NGI.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει η δυνατότητα να μου το δώσει και εμένα που δουλευω με το destinator να το δοκιμάσω????

το cr***k ψάχνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα (αν και δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός για να απαντήσω μιας κι εκπροσωπώ την NGi)

 

1. Τι εννοείται ότι το papago είναι καλύτερο από το Destinator? Έχεται δοκιμάσει να βάλετε προορισμό στο Papago?

 

2. Παρατήρηση: Οι χάρτες πέρα από τη κάλυψη (που είναι καθαρά αντικειμενικό κριτήριο - αν παρουσιαστεί με εντιμότητα) κρίνονται κι από τη ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα (αν και δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός για να απαντήσω μιας κι εκπροσωπώ την NGi)

 

1. Τι εννοείται ότι το papago είναι καλύτερο από το Destinator? Έχεται δοκιμάσει να βάλετε προορισμό στο Papago?

 

2. Παρατήρηση: Οι χάρτες πέρα από τη κάλυψη (που είναι καθαρά αντικειμενικό κριτήριο - αν παρουσιαστεί με εντιμότητα) κρίνονται κι από τη ποιότητά τους.

 

είμαι κάτοχος και των 2 φίλε zepelin και προσωπικά για εμένα (για να μην παρεξηγηθώ) το software του Papago είναι καλύτερο.Το skin είναι καλύτερο η πλοήγηση καλύτερη, φωνητικά κατά πολύ καλύτερο.¨έχω βάλει προορισμούς όπως ανέφερα και σε άλλο ποστ και σύγκρινα..

Το Dest είναι ποιο γρήγορο ,αξιόπιστο ,ευκολότερο μενού,προσέγγιση δρόμου καλύτερο.

Χάρτες. εδώ βλέπω ότι το Papago έχει συχνότερες ανανεώσεις και σιγά σιγά θα καλύψει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα και επιτελους συναγωνισμος.Τιμη για το papago ξερουμε?

Το Dest ειναι ενα καταξιωμενο προγραμμα και ουδεις αμφισβητει , αλλα σιγουρα μπορει να γινει καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, εγώ έχω εγκαταστήσει το destinator 6 στο ppc μου και θέλω να δώ και το papago V7

Μήπως έχει κανένας το papago όλο ή μονο το ***** για να το βάλω και να τεστάρω και εγώ στο Ppc μου???

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παλαιός στο forum καθώς επίσης και εκπρόσωπος της NGI. Είθισται ένα tread που αναφέρεται σε ένα προϊόν να περιορίζεται στα θετικά και τα αρνητικά του χωρίς συγκρίσεις. Διαβάζοντας όμως τα προηγούμενα post και τη αναφορά στο Destinator και τους χάρτες της NGI δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να κάνω ορισμένες αντικειμενικές πιστεύω παρατηρήσεις.

Κατ’ αρχάς η έλευση κάθε νέου ανταγωνιστή στον χώρο της πλοήγησης είναι καλοδεχούμενη και κατά τεκμήριο εποικοδομητική. Όμως, στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για μια νέα παρουσία στον Ελληνικό χώρο αλλά για μια εξίσου παλαιά με το Destinator (2004). Μόνο που τότε οι ονομασίες τους ήταν για όσους θυμούνται Papago5 και Destinator3.

Επίσης υπήρχε και τότε thread στο forum αυτό, με πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=581534#post581534

Διαβάζοντάς το λοιπόν θα διαπιστώσετε ότι και τότε τα επιχειρήματα των εκπροσώπων του Papago, όσον αφορά τους χάρτες, ήταν ακριβώς τα ίδια. Δηλαδή ότι είχε ήδη πολύ καλής ποιότητας χάρτες, με πολύ καλή για την εποχή του κάλυψη (καλύτερη από το Destinator) και ότι με τις πολύ συχνές αναβαθμίσεις που είχαν υποσχεθεί πολύ σύντομα θα γινόταν αξεπέραστο (τότε).

Έκτοτε έχουν περάσει πάνω από δύο χρόνια και πιστεύω ότι τα γεγονότα και η αγορά μιλούν από μόνα τους. Όσοι μάλιστα είναι γνώστες και παρακολουθούν τις εξελίξεις από κοντά, θα έχουν επίσης διαπιστώσει ότι ακόμη και σήμερα, το Papago περιέχει μόνο πέντε (5) πόλεις με πλοήγηση (δηλαδή με κατευθύνσεις και αρίθμηση) και ότι εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον δεν έχει προστεθεί ούτε μία νέα πόλη με πραγματική πλοήγηση παρά τις συνεχείς νέες εκδόσεις χαρτών που έχουν κυκλοφορήσει. Αντίστοιχα το Destinator περιλαμβάνει ήδη έντεκα (11) εκ των οποίων οι επτά (7) προσετέθησαν μέσα στον τελευταίο χρόνο. Στην επόμενη μάλιστα έκδοση του Μαρτίου θα προστεθούν άλλες δέκα (10) πόλεις με πραγματική πλοήγηση. Προσωπικά λοιπόν θεωρώ λοιπόν ότι με τους ρυθμούς αυτούς η απόσταση μεταξύ των δύο προϊόντων στην κάλυψη όχι μόνο δεν μειώνεται αλλά αντίθετα μεγαλώνει. Όσο δε για το θέμα της ποιότητας εκτός από τα συγκριτικά test και έχουν βγει κατά καιρούς στα διάφορα περιοδικά μπορεί κανείς να συμβουλευτεί και χρήστες που τα χρησιμοποιούν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βασικό μειονέκτημα που του βρίσκω είναι οτι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι. Για να πληκτρολογήσεις χρησιμοποιείς το virtual keyboard. Γενικά το interface είναι πολύ φτωχό. Απελπιστικά αργό στην περιήγηση...

Οι χάρτες τώρα μπορώ να πω οτι είναι αρκετά καλοί όπως τους βλέπω στην περιήγηση. Υπάρχουν πολλά μέρη που στο destinator δεν υπάρχουν, επίσης έχει πάρα πολλά POIs. Πιστεύω οτι δεν αξίζει κάποιος να αντικαταστήσει το Dest για το papago, αλλά φαίνεται μια καλή προσπάθεια.

Αργοτερα θα το δοκιμάσω με GPS να δω πως τα πάει.

Link to comment
Share on other sites

ομως ένα βασικό μειονέκτημα του destinator είναι ότι δεν μπορείς να χαράξεις δικό σου δρόμο (βλ εξοχικό στην ανω - κάτω Μακρινίτσα). Και αυτό ίσως φαίνετε γελίο γιατί το εξοχικό σου το ξέρεις αλλα όταν πρόκειτε για κάποιο κατάλυμα σε κάποιο νησί που όταν έφτασες βράδυ σε πήρε ο ιδιοκτήτης του καταλύματος και σε πήγε στο σπίτι και την άλλη ημέρα δεν ήξερες που πάνε τα τέσσερα και από που ανατέλει ο ήλιος, τότε φαίνεται χρήσιμο το να μπορείς να χαράξεις μια καινούργια οδό στο navigator σου και να μην σου δείχνει χωράφια όταν δεν υπάρχει στον χάρτη ο χωματόδρομος!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ομως ένα βασικό μειονέκτημα του destinator είναι ότι δεν μπορείς να χαράξεις δικό σου δρόμο (βλ εξοχικό στην ανω - κάτω Μακρινίτσα). Και αυτό ίσως φαίνετε γελίο γιατί το εξοχικό σου το ξέρεις αλλα όταν πρόκειτε για κάποιο κατάλυμα σε κάποιο νησί που όταν έφτασες βράδυ σε πήρε ο ιδιοκτήτης του καταλύματος και σε πήγε στο σπίτι και την άλλη ημέρα δεν ήξερες που πάνε τα τέσσερα και από που ανατέλει ο ήλιος, τότε φαίνεται χρήσιμο το να μπορείς να χαράξεις μια καινούργια οδό στο navigator σου και να μην σου δείχνει χωράφια όταν δεν υπάρχει στον χάρτη ο χωματόδρομος!!!!!

Nαι, αυτό είναι χρήσιμο. Εγώ χρησιμοποιώ το GPS Tuner για αυτή τη δουλειά, αλλά υπάρχουν αρκετά πρόγράμματα που το κάνουν.:)

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτό (GPS Tuner) πως βάζεις χάρτες????

Δεν έχει κανονικούς χάρτες.

Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε φωτογραφία χάρτη και αυτό που ψάχνω είναι υψηλής ανάλυσης photos από google earth. Πιστεύω θα είναι τέλειο για off-road διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

και δεν θελει καλιμπραρισμα ???

γιατι για off road σαν της αναβασης δεν ειναι τιποτα ;);)

Link to comment
Share on other sites

και δεν θελει καλιμπραρισμα ???

γιατι για off road σαν της αναβασης δεν ειναι τιποτα ;);)

Ναι θέλει.

Υπαρχει πρόγραμμα στο pc για calibration.

Link to comment
Share on other sites

Παντως όποιος το θελει μπορει να το πάρει απο εδω:

http://rapidshare.com/files/2326839/Papago_v7_Greece.rar

 

Thanks Matrix

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παντως όποιος το θελει μπορει να το πάρει απο εδω:

http://rapidshare.com/files/2326839/Papago_v7_Greece.rar

 

thanx matrix

χαρτες που μπορουμε να βρουμε?

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...