Jump to content

My Devices: Παρατηρήσεις / προτάσεις κ.α.


pantelis07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα, :D

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μετά από πρόσφατη αναζήτησή μου για καινούρια συσκευή (μικρή, κομψή συσκευή, συντροφιά για τα "μεγάλα" PPC μου) ανακάλυψα πως στον τομέα των παρουσιάσεων έχουμε μείνει αρκετά πίσω (σε σχέση πάντα με τα παλιότερα δεδομένα μας). Θυμάμαι ότι μέχρι πριν 4-5 μήνες είχαμε παρουσιάσεις συνεχώς από όλα τα καινούρια κινητά (είτε που κυκλοφορούσαν είτε που ανακοινώνονταν). Είχαμε δε πολλές φορές και αποκλειστικές (σε πανελλήνιο επίπεδο συνεχώς και κάποιες φορές σε παγκόσμιο) πρώτες παρουσιάσεις. Τώρα δεν είδαμε παρουσίαση ούτε καν για το 3G iPhone που ναι μεν δεν έχει σημαντικές διαφορές από το πρώτο αλλά μιλάμε για ότι πιο "hot" κυκλοφορεί.

Τώρα, έψαχνα συγκεκριμένα παρουσίαση για slim κινητά όπως το Sony Ericsson C902 είτε κάποιο από τα λεπτά και κομψά Nokia ή για παράδειγμα από κάτι σε LG αλλά δε βρήκα τίποτα βρε παιδιά. Ούτε καν για το HTC Diamond ή το Touch Pro δε βρήκα κάτι που επίσης θεωρούνται πολύ εμπορικά μοντέλα (και μάλιστα το πρώτο έχει ήδη κυκλοφορήσει).

Ανοίγω αυτό το θέμα απλά για να ακούσω την άποψη του Μάνου (MsK) για το θέμα γιατί το βρίσκω αρκετά σοβαρό. Συνήθως ο Μάνος ήτανε στην πρώτη γραμμή των παρουσιάσεων και τώρα έχει μείνει αρκετά πίσω. Ακόμη, θυμάμαι πως παρουσιάσεις έγραφε και ο Mythozz και τώρα έχει εξαφανιστεί.

Ελπίζω πως δεν γίνομαι αδιάκριτος και don't take me wrong γιατί αυτά που λέω τα λέω όχι για να μειώσω το site μας (το οποίο έτσι κι αλλιώς, ακόμη και στατιστικά να το δούμε, είναι πρώτο και δεν μπορεί να μειωθεί με τίποτα) αλλά γιατί ενδιαφέρομαι πραγματικά για το πιο ζωντανό κομμάτι του site μετά το forum το οποίο εδώ και 4 μήνες περίπου έχει νεκρωθεί.

Ευχαριστώ και πάλι

PS. Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι και μ'αρέσει να γράφω παρουσιάσεις (έχω γράψει κάποιες και στο παρελθόν και δημοσιεύτηκαν) γι'αυτό αν θέλει ο Μάνος ας επικοινωνήσει μαζί μου να μου πει τι παρουσιάσεις χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς τα πράγματα είναι χειρότερα από αυτά που περιγράφεις.

Φτάνει να δεις οτι το 2008 έχουν δημοσιευτεί 3 μόνο reviews.

To mydevices απλά είναι ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις john φίλε μου, απλά ήθελα να φανώ κομψός. Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως :lol: ;) Είσαι μάγκας

Θυμάμαι για μένα το MyDevices ήταν πάντα μια πηγή πληροφοριών για τις μελλοντικές μου συσκευές ενώ τώρα ενημερώνομαι από ξένα sites μόνο και αυτό είναι κρίμα :/

Link to comment
Share on other sites

Οντως θυμαμαι παλια διαβαζαμε συνεχεια για νεα κινητα. Kειμενα που εγραφαν και αλλα παιδια, o trobocop ο mythozz o tn97 o gkr41 και αλλοι! Τι εγινε, γιατί σταμάτησαν ολοι αυτοι? Και δεν ειναι μονο αυτο το ιδιο γινεται και με τις ειδησεις πλεον εχουμε καθυστερηση σε αυτες και γραφει μονο ο MSK. Γιατι δεν γραφουν και αλλοι οπως παλια να διαβαζουμε συνεχεια ειδησεις και reviews?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρα πολυ καιρο να παρακολουθησω το φορουμ, μπαινοντας προσφατα παρατηρησα και γω οτι εχει μεινει πισω οχι τοσο στην ενημερωση αλλα, κυριως, στις παρουσιασεις νεων συσκευων. Μου εκανε εντυπωση, οπως και το νεο skin :p. Τωρα το βλεπω.

Ποιος ξερει, μπορει να καινε κι αυτα πετρελαιο και να ειναι ασυμφορα τα ριβιου τελευταια...

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα γίνονται με μία λογική σειρά. Όπως έγραψα και εδώ το τελευταίο 3μηνο έχουν πάρει σειρά ορισμένες σημαντικές εργασίες. Έφθασε ίσως η στιγμή να παραθέσω και ένα στοιχειώδες χρονοδιάγραμμα:

 

α) αναβάθμιση του server, η οποία ολοκληρώθηκε στα τέλη Ιουνίου (ξεκίνησε τον Μάιο),

β) αναβάθμιση της ενότητας forum, η οποία ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί (μολονότι έχουν ήδη γίνει οι αλλαγές που «φαίνονται») και η οποία αναμένεται να τελειώσει έως το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας με την οριστικοποίηση διαφόρων ακόμη παραμέτρων (ξεκίνησε επίσης τον Μάιο).

γ) αναβάθμιση των ενοτήτων my gallery ώστε να λυθούν διάφορα προβλήματα που αυτή έχει - και να ενωθεί ξανά με το forum όπως θα έπρεπε - η διαδικασία αυτή αναμένεται επίσης να ολοκληρωθεί εώς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας (ξεκίνησε τον Ιούλιο).

δ) αναβάθμιση του WAP Site, το οποίο ακόμη δεν έχει πειραχθεί μετά την αναβάθμιση, με αποτέλεσμα να μην βλέπει καν τη database του νεότερου forum - η διαδικασία αυτή αναμένεται να ολοκληρωθεί έως την Παρασκευή, 8 Αυγούστου (δεν έχει ακόμη ξεκινήσει)

ε) αναβάθμιση του My Software, το οποίο είναι ακόμη πιο παραμελημένο από το My Devices. Αν όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα θα αλλάξει εντελώς όψη και χρηστικότητα, επιτρέποντας σε όλους να συμμετέχουν - η διαδικασία αυτή αναμένεται να τελειώσει έως την Παρασκευή, 15 Αυγούστου (δεν έχει ακόμη ξεκινήσει).

 

Και αφού γίνουν όλα αυτά, ξεκινάει η «αναβάθμιση» του My Devices - το οποίο εκτός του ότι είναι στάσιμο, αυτή τη στιγμή δεν συνεργάζεται όπως θα έπρεπε με το vBulletin, αλλά ούτε και με την ενότητα My Gallery, με αποτέλεσμα να μην είναι καν δυνατή η «δημοσίευση» περιεχομένου. Παράλληλα, θα δοκιμαστεί στην πράξη script, το οποίο θα ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο τις τιμές και την κυκλοφορία των συσκευών. Ας δώσω και μερικες ακόμη εξηγήσεις για το My Devices, αναφορικά με το software το οποίο το παρουσιάζει. Ουσιαστικά, η ενότητα My Devices «ελέγχεται» από ένα script, το οποίο είναι βασισμένο τόσο στο vBulletin, όσο και στο Photopost. Αντλεί πληροφορίες συνεχώς και από τις δύο αυτές ενότητες ώστε να δημιουργεί τις σελίδες - το τελικό αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο script είναι homemade, που σημαίνει ότι αναπτύχθηκε προσωπικά από εμένα ώστε να εξυπηρετεί απόλυτα τις ανάγκες του myphone.gr. Μετά την αναβάθμιση του vBulletin, που ήταν αναπόφευκτη και του Photopost, αρκετές από τις συνδυαστικές ικανότητες είτε έχουν χαθεί, είτε υπολειτουργούν με αποτέλεσμα η «λειτουργικότητά» του να έχει περιοριστεί αυτή τη στιγμή στο ελάχιστο. Αφενός η αναβάθμιση του vBulletin και του Photopost έπρεπε να γίνει και γι αυτό... έγιναν / γίνεται ώστε να είμαστε up-to-date.

 

Πρακτικά λοιπόν, ακόμη και να υπήρχε περιεχόμενο αυτή τη στιγμή, αυτό είναι αδύνατο να παρουσιαστεί. Ωστόσο, έως τα μέσα Σεπτεμβρίου, θα έχουν «ανέβει» 10 νέα previews και 2 ή 3 reviews συσκευών - που ήδη έχω στα χέρια μου και έχω κρατήσει σημειώσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρω να συντάξω το τελικό κείμενο. Στατιστικά ο μέσος όρος κάθε έτους είναι 12 reviews και 50-60 previews, στόχος ο οποίος θα επιτευχθεί και με το παραπάνω (ήδη έχουν ανέβει 31 previews το 2008 και όσοι τα διαβάσατε πιστέυω ότι έχετε καταλάβει πως τα περισσότερα περιέχουν στοιχεία από reviews καθώς εκφράζονται και hands-on απόψεις). Τότε, όσοι έχουν την καλή διάθεση νομίζω ότι θα μπορούν και πάλι να υποβάλλουν περιεχόμενο για δημοσίευση - έως τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι, ούτε προτίθεμαι να αλλάξω τη σειρά των αναβαθμίσεων, αφού θέλοντας και μη πρώτα έρχεται το software του server και μετά το περιεχόμενο.

 

υ.γ. Προφανώς και το χρονοδιάγραμμα είναι ενδεικτικό, πάντοτε υπάρχει η περίπτωση να χρειαστεί περισσότερος χρόνος από ό,τι αρχικά είχε εκτιμηθεί λόγω απρόβλεπτων παραγόντων. Για παράδειγμα, θεωρητικά, η αναβάθμιση του vBulletin θα έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί ήδη από τις αρχές του Ιουλίου, ωστόσο αποφασίστηκε να γίνουν διάφορες αλλαγές με στόχο τη βελτιστοποίηση της χρηστικότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα, :D

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μετά από πρόσφατη αναζήτησή μου για καινούρια συσκευή (μικρή, κομψή συσκευή, συντροφιά για τα "μεγάλα" PPC μου) ανακάλυψα πως στον τομέα των παρουσιάσεων έχουμε μείνει αρκετά πίσω (σε σχέση πάντα με τα παλιότερα δεδομένα μας). Θυμάμαι ότι μέχρι πριν 4-5 μήνες είχαμε παρουσιάσεις συνεχώς από όλα τα καινούρια κινητά (είτε που κυκλοφορούσαν είτε που ανακοινώνονταν). Είχαμε δε πολλές φορές και αποκλειστικές (σε πανελλήνιο επίπεδο συνεχώς και κάποιες φορές σε παγκόσμιο) πρώτες παρουσιάσεις. Τώρα δεν είδαμε παρουσίαση ούτε καν για το 3G iPhone που ναι μεν δεν έχει σημαντικές διαφορές από το πρώτο αλλά μιλάμε για ότι πιο "hot" κυκλοφορεί.

Τώρα, έψαχνα συγκεκριμένα παρουσίαση για slim κινητά όπως το Sony Ericsson C902 είτε κάποιο από τα λεπτά και κομψά Nokia ή για παράδειγμα από κάτι σε LG αλλά δε βρήκα τίποτα βρε παιδιά. Ούτε καν για το HTC Diamond ή το Touch Pro δε βρήκα κάτι που επίσης θεωρούνται πολύ εμπορικά μοντέλα (και μάλιστα το πρώτο έχει ήδη κυκλοφορήσει).

Ανοίγω αυτό το θέμα απλά για να ακούσω την άποψη του Μάνου (MsK) για το θέμα γιατί το βρίσκω αρκετά σοβαρό. Συνήθως ο Μάνος ήτανε στην πρώτη γραμμή των παρουσιάσεων και τώρα έχει μείνει αρκετά πίσω. Ακόμη, θυμάμαι πως παρουσιάσεις έγραφε και ο Mythozz και τώρα έχει εξαφανιστεί.

Ελπίζω πως δεν γίνομαι αδιάκριτος και don't take me wrong γιατί αυτά που λέω τα λέω όχι για να μειώσω το site μας (το οποίο έτσι κι αλλιώς, ακόμη και στατιστικά να το δούμε, είναι πρώτο και δεν μπορεί να μειωθεί με τίποτα) αλλά γιατί ενδιαφέρομαι πραγματικά για το πιο ζωντανό κομμάτι του site μετά το forum το οποίο εδώ και 4 μήνες περίπου έχει νεκρωθεί.

Ευχαριστώ και πάλι

PS. Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι και μ'αρέσει να γράφω παρουσιάσεις (έχω γράψει κάποιες και στο παρελθόν και δημοσιεύτηκαν) γι'αυτό αν θέλει ο Μάνος ας επικοινωνήσει μαζί μου να μου πει τι παρουσιάσεις χρειαζόμαστε.

 

Δυστυχώς τα πράγματα είναι χειρότερα από αυτά που περιγράφεις.

Φτάνει να δεις οτι το 2008 έχουν δημοσιευτεί 3 μόνο reviews.

To mydevices απλά είναι ανύπαρκτο.

 

Δίκιο έχεις john φίλε μου, απλά ήθελα να φανώ κομψός. Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως :lol: ;) Είσαι μάγκας

Θυμάμαι για μένα το MyDevices ήταν πάντα μια πηγή πληροφοριών για τις μελλοντικές μου συσκευές ενώ τώρα ενημερώνομαι από ξένα sites μόνο και αυτό είναι κρίμα :/

 

Οντως θυμαμαι παλια διαβαζαμε συνεχεια για νεα κινητα. Kειμενα που εγραφαν και αλλα παιδια, o trobocop ο mythozz o tn97 o gkr41 και αλλοι! Τι εγινε, γιατί σταμάτησαν ολοι αυτοι? Και δεν ειναι μονο αυτο το ιδιο γινεται και με τις ειδησεις πλεον εχουμε καθυστερηση σε αυτες και γραφει μονο ο MSK. Γιατι δεν γραφουν και αλλοι οπως παλια να διαβαζουμε συνεχεια ειδησεις και reviews?

 

Λες να πηγαν διακοπες;

 

Ειχα παρα πολυ καιρο να παρακολουθησω το φορουμ, μπαινοντας προσφατα παρατηρησα και γω οτι εχει μεινει πισω οχι τοσο στην ενημερωση αλλα, κυριως, στις παρουσιασεις νεων συσκευων. Μου εκανε εντυπωση, οπως και το νεο skin :p. Τωρα το βλεπω.

Ποιος ξερει, μπορει να καινε κι αυτα πετρελαιο και να ειναι ασυμφορα τα ριβιου τελευταια...

 

Μιας και αναφέρθηκε το όνομά μου και μιας και το θέμα με αφορά ως πρώην Chief Editor, από την μεριά μου θα πω μερικά πράγματα αν και δεν είμαι υποχρεωμένος.

 

Από τα τέλη του unwired.gr και την αρχή του myphone.gr, υπήρξε μια ομάδα η οποία είχε ως αποστολή την συνεχή προσθήκη ειδήσεων, reviews, previews και, γενικότερα, περιεχομένου στο site.

 

Η ομάδα αυτή, φυσικά, ήταν οι Editors και δημιουργήθηκε, καταρχήν, από τον Mythozz και εμένα. Με τα χρόνια μπήκαν διάφορα άτομα (αυτή την στιγμή μπορώ να μνημονεύσω τους gkr41, Dr. Maslow, VeCo, PMNEDM, Elektrik Eye, bored01, Carpenoctum, Stardusted, Globy, noman, R.I.P., kostantinos bei, Trobocop, Dessermissrain, αλλά και άλλα παιδιά τα οποία ξεχνάω τώρα).

 

Στην «χρυσή εποχή» του Editors Team υπήρχαν 10-12 ενεργοί Συντάκτες με τους οποίους ο Mythozz ως επικεφαλής και ο gkr41 και εγώ, ως Chiefs Editors, είχαμε άψοψη συνεργασία με guidelines, συνεχή αλληλοβοήθεια και υποστήριξη και παροχή περιεχομένου 24 ώρες το 24ωρο.

 

Αποτέλεσμα; Η live κάλυψη μεγάλων εκθέσεων και γεγονότων του εξωτερικού, το συνεχές «ανέβασμα» previews συσκευών την ημέρα που ανακοινώνονταν ή μέσα το πολύ σε 1-2 μέρες και, φυσικά, reviews όποτε μπορούσαμε να έχουμε συσκευές στα χέρια μας. Να αναφέρω ότι ειδικά στα reviews μεγάλο ρόλο έπαιζαν οι Mythozz και R.I.P. ενώ τα previews τα είχαμε αναλάβει όλοι από κοινού. Και όχι μόνο αυτό... οι παλαιότεροι θα θυμούνται ότι κάθε μέρα ανέβαιναν πολλά νέα γραμμένα από τους Συντάκτες από όλο τον κόσμο και για όλα τα γούστα με όσο το δυνατόν λιγότερη καθυστέρηση.

 

Δεν θα συνεχίσω την απαρίθμηση της δουλειάς που έγινε στο Editors. Ό,τι έγινε το ξέρει όλος ο κόσμος και προσωπικά ευχαριστώ όλους τους αναγνώστες που μας τίμησαν με την συμμετοχή και το ενδιαφέρον τους.

 

Τι έγινε και δεν υπάρχει πλέον αυτή η ομάδα; Εσωτερικοί λόγοι οδήγησαν προοδευτικά στην... παύση εργασιών μέχρι που φτάσαμε στις αρχές του 2007 οπότε και πρακτικά διαλύθηκε τελείως η Συντακτική Ομάδα.

 

Μιας και η δική μου ενασχόληση λοιπόν σταμάτησε από τότε, προσωπικά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με το Editors από εκείνη την εποχή και ύστερα. Πάντως όχι, δεν... πήγαμε διακοπές όπως είπε χιουμοριστικά ένας φίλος παραπάνω. Απλά δεν υπάρχει Editors από το 2007.

Link to comment
Share on other sites

(αυτή την στιγμή μπορώ να μνημονεύσω τους gkr41, Dr. Maslow, VeCo, PMNEDM, Elektrik Eye, bored01, Carpenoctum, Stardusted, Globy, noman, R.I.P., kostantinos bei, Trobocop, Dessermissrain, αλλά και άλλα παιδιά τα οποία ξεχνάω τώρα).

 

E, εντάξει, δεν ξέχασες και πολλούς. :p

 

ΜΟΝΟ τους kotetsi, brutus, mirrorofsorrow, mplip^, DeathAngel, blackup, Alexkass, akamatos, William Blake, rigasnic, UnReal, EchiDNA, Mike-Dee, petran, Ptolemaios, Soulman.

 

Τώρα που τους ξαναβλέπω, ούτε τους μισούς δεν ανέφερες. Στην πυράααααααααααα!!! :lol:

 

Και εγώ βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι τους έβαλα όλους. Μέχρι και το μαύρο πρόβατο ο Profwiz είχε ανεβάσει είδηση :blink:

Link to comment
Share on other sites

E, εντάξει, δεν ξέχασες και πολλούς. :p

 

ΜΟΝΟ τους kotetsi, brutus, mirrorofsorrow, mplip^, DeathAngel, blackup, Alexkass, akamatos, William Blake, rigasnic, UnReal, EchiDNA, Mike-Dee, petran, Ptolemaios, Soulman.

 

Τώρα που τους ξαναβλέπω, ούτε τους μισούς δεν ανέφερες. Στην πυράααααααααααα!!! :lol:

 

Και εγώ βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι τους έβαλα όλους. Μέχρι και το μαύρο πρόβατο ο Profwiz είχε ανεβάσει είδηση :blink:

 

Ωχ ξέχασα πραγματικά πολλούς. :(

 

Τέλος πάντων, να είναι καλά τα παιδιά, έχουν προσφέρει πολλά στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, να είναι καλά τα παιδιά, έχουν προσφέρει πολλά στο myphone.

 

Και το Myphone πανω απο ολα αναγνωριζει και εκτιμα την προσφορα των αλλων :D

 

Εμενα τι με αναφερεις , ενα παιδακι που νομιζε οτι κανει κατι στην ζωη του επειδη εχει μια συσκευη στα χερια του και γραφει σε ενα φορουμ ημουν , τιποτα παραπανω :ρ .

 

Ξερεις ποσα χρονια τωρα η αναβαθμιση του Vbulletin , του Wap , του i-Mode (που πατωσε και το χαιρομαι) κλπ κλπ κλπ ερχονται πανω απο ολα τα υπολοιπα? (μα ΟΛΑ ομως ) . Τι και αν στο τελος ακομα και το pestaola.gr ( :lol: ) θα εχει περισσοτερες παρουσιασεις συσκευων , και το φορουμ εδω στο myphone θα περιεχουν περισσοτερες πληροφοριες και ειδησεις απο οτι η πρωτη σελιδα .

Για αυτο εγω οτι πληροφορια μπορω να δωσω την δινω στον Eldar ή στο φορουμ του Mobile review και μετα διασκεδαζω με το να βλεπω ποσο χρονο θα κανει να γυρισει εδω στο Myphone :rolleyes: (Για να κραξουμε μαζι κανενα SE )

 

Ευτυχως που εχω πολλεεεες ωρες στην δουλεια καθημερινα να σκοτωσω , και τελικα ναι , παρ'ολες τις ελλειψεις του , το Myphone ειναι πολυ χρησιμο για να σκοτωσεις την ωρα σου , αλλα και να ενημερωθεις εστω και με καθυστερηση .

 

P.S.

 

Θα το φαω το ΒΑΝ στο τελος , τοσο καιρο περιμενει να μου / μας το ριξει .

Εδω εχουμε καταντησει εδω και χρονια πολλοι απο εμας να σωζουμε τις σελιδες με τα ποστ που κανουμε γιατι εχουν μια ταση να εξαφανιζονται απο μονα τους . Και εχω καταπληκτικες συζητησεις αποθηκευμενες που ειναι κριμα να μην μπορουμε να τις διαβασουμε ολοι μαζι να γελασουμε ( ή να κλαψουμε)

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει κ γω ότι μέλη που παλιά ήταν ΕΝΕΡΓΟΤΑΤΑ, όπως ο RIP ο οποίος επί εποχών Siemens (πριν καν γίνει BenQ-Siemens και BenQ) ή ακόμη ο ΤΝ97 που παλιότερα (όπως καταλαβαίνετε και από το post του όσοι δε θυμάστε) υπήρξε ενεργότατο μέλος έχουν πια σταματήσει να συμμετέχουν αλλά δεν ήξερα ότι μεταξύ του site (MsK ουσιαστικά) και κάποιων πάλαι πότε ορκισμένων συμμάχων του υπάρχει πλέον αυτή η "κόντρα". Λυπάμαι που το διαβάζω γιατί παρόλο που το site έχει χάσει πλέον κάποια από την αίγλη του (γιατί κακά τα ψέματα, αυτή η συνεχής ροή ειδήσεων και τα απίστευτα reviews-previews έχουν χαθεί) πίστευα ότι κάπου στο βάθος οι σκληροπυρηνικοί Myphonίτες υπήρχαν ακόμα.

Κρίμα ... :rolleyes:

(fairytale gone bad :p :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία κόντρα, τουλάχιστον από την πλευρά μας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στα λεγόμενα των προηγούμενων διακρινόταν μια "πικρία" (για να το θέσω κομψά) πάντως.

PS. Μιας και το ανοίξαμε που το ανοίξαμε το θέμα, ο rigasnic που έχει πάει? Καιρό τώρα έχει φύγει

Link to comment
Share on other sites

Στα λεγόμενα των προηγούμενων διακρινόταν μια "πικρία" (για να το θέσω κομψά) πάντως

 

Άλλο πικρία, άλλο κόντρα. Πικρία υφίσταται, κόντρα όμως όχι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν υπάρχει Editors από το 2007.

Υπάρχει Editors, αλλά μόνο στα χαρτιά. Αφού τα 3... βόδια που «όργωναν» το forum για να βρουν/εκπαιδεύσουν/συντονίσουν άλλα... βόδια και να βρουν/γράψουν/διορθώσουν/ανεβάσουν νέα/reviews/previews, τα βρόντηξαν κι έφυγαν για εσωτερικούς λόγους όπως είπε και ο TN97.

 

Αυτή τη στιγμή κρίνοντας εκ' του αποτελέσματος μόνο, το υπάρχον σύστημα μάλλον δε δουλεύει και τόσο καλά... Οι Editors που έμειναν πίσω όλη μέρα πίνουν τα Mojito τους κάτω από τον καυτό ήλιο του Chat & Fun. Και καλά κάνουν, καθώς φαινεται πως συνεχίζεται η κατάσταση που αφήσαμε όταν φύγαμε.

 

Οι δικαιολογίες περί αναβάθμισης του VBulletin, της μεταφοράς στο νέο server κτλ, μπορεί μεν να είναι πραγματικότητα, αλλά στην ουσία αποδεικνύουν πως το Editors όσο και να νομίζουν κάποιοι το αντίθετο, μόνο με ομαδική δουλειά μπορεί να έχει συνεχή ροή ειδήσεων και φρέσκων reviews/previews. Κοινώς, δε χωράνε δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη.

 

Με chief editor τον gkr41 πως να μη διαλυθεί η ομάδα.:grin:

Από πόσα forum που ήσουν mod είπαμε πως έχεις πάρει πόδι; :clap:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Editors, αλλά μόνο στα χαρτιά.

 

Γενναιόδωρο σε βρίσκω :lol:

 

Ούτε καν στα χαρτιά υπάρχει. Γενικώς δεν υπάρχει καμία σχέση στην τωρινή κατάσταση με αυτό που εννοούσαμε κάποτε σαν Editor's.

 

Αυτή τη στιγμή κρίνοντας εκ' του αποτελέσματος μόνο, το υπάρχον σύστημα μάλλον δε δουλεύει και τόσο καλά... Οι Editors που έμειναν πίσω όλη μέρα πίνουν τα Mojito τους κάτω από τον καυτό ήλιο του Chat & Fun. Και καλά κάνουν, καθώς φαινεται πως συνεχίζεται η κατάσταση που αφήσαμε όταν φύγαμε.

 

Οι δυο που έχουμε ξεμείνει όπως είπα, δεν έχουμε σχέση, πλέον με την προηγούμενη κατάσταση. Συνεπώς, οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που περιγράφεις θα ήταν περίεργο.

 

Προσωπικά ανεβάζω ειδήσεις πια μόνο όταν έχω χρόνο, ο οποίος είναι ελάχιστος, κακά τα ψέματα. Άλλο να είσαι 21 χρονών, φοιτητής, με το μυαλό πάνω από το κεφάλι, και άλλο 27 με δουλειά, γυναίκα, σπίτι, υποχρεώσεις, τρεξίματα... Απλώς αν τύχει και βρω κάτι ενδιαφέρον, αν και όταν, το ανεβάζω. Όπως αυτό για παράδειγμα, που το πέτυχα σε καθημερινή εφημερίδα (χάρτινη), βρήκα την πηγή και το ανέβασα δυο μέρες μετά. Πριν 4 χρόνια θα το ανέβαζα αυθημερόν. Δεν είμαστε όμως πριν τέσσερα χρόνια.

 

Κάποια πράγματα απλώς κάνουν τον κύκλο τους. Τιμής ένεκεν παραμένω. Ουσιαστικά εδώ και ένα χρόνο+ δεν υφίσταμαι σαν συντάκτης με την παλιά έννοια και δεν έχω πρόβλημα να το πω. Μπορώ να προσφέρω ίσως μια είδηση το μήνα ε, αυτή προσφέρω. Αφού δεν έχει πρόβλημα ο MsK, εμένα μου περισσεύει. Αν πάλι αποκτήσει πρόβλημα (sic) ισχύει αυτό που είχε πει κάποτε ο Mythozz: «Όσο εύκολα μπαίνεις, άλλο τόσο εύκολα βγαίνεις» και το οποίο είχα και έχω αποδεχθεί (εξού και έχω φύγει δυο φορές από συντάκτης, μια με "παραίτησαν" το 2003 -το θυμάμαι τώρα και γελάω, α ρε Global :)- και μια παραιτήθηκα, το 2005 νομίζω).

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο ΤΝ97, συνοπτικά, με απλά λόγια και χωρίς φανφάρες. Η ιστορία έγραψε ότι ένα μεσημεριανό του Απρίλη του 2007 η ομάδα διαλύθηκε (και τυπικά). Το πώς και το γιατί δεν ξέρω αν έχει σημασία, τέτοια που να αφορά και τα υπόλοιπα μέλη (λογικά όχι, εκτός αν το myphone είναι φόρουμ για κατίνες), αλλά αυτό που μένει είναι πως ό,τι έγινε έγινε και δεν ξεγίνεται.

 

Κρίμα.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω συνιστούν προσωπικές απόψεις και μιλώ μόνο για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει κ γω ότι μέλη που παλιά ήταν ΕΝΕΡΓΟΤΑΤΑ, όπως ο RIP ο οποίος επί εποχών Siemens (πριν καν γίνει BenQ-Siemens και BenQ) ή ακόμη ο ΤΝ97 που παλιότερα (όπως καταλαβαίνετε και από το post του όσοι δε θυμάστε) υπήρξε ενεργότατο μέλος έχουν πια σταματήσει να συμμετέχουν αλλά δεν ήξερα ότι μεταξύ του site (MsK ουσιαστικά) και κάποιων πάλαι πότε ορκισμένων συμμάχων του υπάρχει πλέον αυτή η "κόντρα". Λυπάμαι που το διαβάζω γιατί παρόλο που το site έχει χάσει πλέον κάποια από την αίγλη του (γιατί κακά τα ψέματα, αυτή η συνεχής ροή ειδήσεων και τα απίστευτα reviews-previews έχουν χαθεί) πίστευα ότι κάπου στο βάθος οι σκληροπυρηνικοί Myphonίτες υπήρχαν ακόμα.

Κρίμα ... :rolleyes:

(fairytale gone bad :p :lol:)

 

 

 

Κοντρα καμια ειλικρινα....

Αλλωστε αν το ειχαμε ξεκινησει ολοι εμεις στην κοντρα θα ειχε γινει εμφανες σε ολους

(μπορει να εμπαινε και σαν σημαντικη ειδηση το "θα το κλεισω το μπ......" )

 

Απλα.... πυρηνικοι ( :lol: ) σε οτι εχει να κανει με τα κινητα γενικοτερα ειμαστε ακομα καποιοι απο εμας , καποιο λιγοτερο καποιοι αλλοι περισσοτερο .

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχουμε και ιδιαιτερη διαθεση να προσφερουμε εδω μεσα και τιποτα .

Για εμενα προσωπικα εχει πλακα οπως ειπα ηδη να τα προσφερω αλλου και να περιμενω να γυρισουν μεχρι εδω :)

Ετσι για να βλεπω την διαφορα ωρας με την Ρωσσια βρε παιδι μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Editors, αλλά μόνο στα χαρτιά. Αφού τα 3... βόδια που «όργωναν» το forum για να βρουν/εκπαιδεύσουν/συντονίσουν άλλα... βόδια και να βρουν/γράψουν/διορθώσουν/ανεβάσουν νέα/reviews/previews, τα βρόντηξαν κι έφυγαν για εσωτερικούς λόγους όπως είπε και ο TN97.

 

Οι δικαιολογίες περί αναβάθμισης του VBulletin, της μεταφοράς στο νέο server κτλ, μπορεί μεν να είναι πραγματικότητα, αλλά στην ουσία αποδεικνύουν πως το Editors όσο και να νομίζουν κάποιοι το αντίθετο, μόνο με ομαδική δουλειά μπορεί να έχει συνεχή ροή ειδήσεων και φρέσκων reviews/previews. Κοινώς, δε χωράνε δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη.

 

Ξερεις ποσα βοδια ακομα εχουν παρατησει τα παντα εδω μεσα πριν απο ολους εμας?

 

Ειναι περιπου δεκα τα nick που μου ερχονται αυτη την στιγμη στο μυαλο , και ευτυχως δεν ξερω για ολους και την ιστορια που τους εφτασε οσο εκει .

 

Σε οτι εχει να κανει με τις αναβαθμισεις κλπ , μην μου πεις οτι ειναι η πρωτη φορα που βλεπεις και διαβαζεις τετοιες δικαιολογιες .

Αφου καποια στιγμη τους αριθμους που παρουσιαζονται εδω για previews και reviews και οχι μονο , οι οποιοι εξυπηρετουν καλα τον εντυπωσιασμο , ηταν κειμενο που διαβαζαμε και εμεις με τα ματια μας αλλου και αλλοτε και τα τριβαμε να δουμε μηπως διαβαζουμε λαθος .

Γιατι αλλο να βαλεις εναν αριθμο οπως π.χ. ποσα preview μπορουμε να βρουμε εδω στο myphone και αλλο να τα συνδιασεις με τις ημερομηνιες ανακοινωσης της καθε συσκευης , οπως επισης ακομα χειροτερα αλλο ειναι ο αριθμος των review και αλλο η ημερομηνια που εφτασε η συσκευη στην αγορα και βγηκε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και το Review . Ενω υπηρχαν εποχες που αυτα ανεβαιναν πριν οι συσκευες κυκλοφορησουν στην αγορα ( καπου εδω αν δεν σβηστει το ποστ μου , βλεπω το G900 να ερχεται σαν παραδειγμα για το αντιθετο , οι κινησεις εντυπωσιασμου που λεγαμε....)

Link to comment
Share on other sites

Γενναιόδωρο σε βρίσκω :lol:

 

Ούτε καν στα χαρτιά υπάρχει. Γενικώς δεν υπάρχει καμία σχέση στην τωρινή κατάσταση με αυτό που εννοούσαμε κάποτε σαν Editor's.

 

 

 

Οι δυο που έχουμε ξεμείνει όπως είπα, δεν έχουμε σχέση, πλέον με την προηγούμενη κατάσταση. Συνεπώς, οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που περιγράφεις θα ήταν περίεργο.

 

Προσωπικά ανεβάζω ειδήσεις πια μόνο όταν έχω χρόνο, ο οποίος είναι ελάχιστος, κακά τα ψέματα. Άλλο να είσαι 21 χρονών, φοιτητής, με το μυαλό πάνω από το κεφάλι, και άλλο 27 με δουλειά, γυναίκα, σπίτι, υποχρεώσεις, τρεξίματα... Απλώς αν τύχει και βρω κάτι ενδιαφέρον, αν και όταν, το ανεβάζω. Όπως αυτό για παράδειγμα, που το πέτυχα σε καθημερινή εφημερίδα (χάρτινη), βρήκα την πηγή και το ανέβασα δυο μέρες μετά. Πριν 4 χρόνια θα το ανέβαζα αυθημερόν. Δεν είμαστε όμως πριν τέσσερα χρόνια.

 

Κάποια πράγματα απλώς κάνουν τον κύκλο τους. Τιμής ένεκεν παραμένω. Ουσιαστικά εδώ και ένα χρόνο+ δεν υφίσταμαι σαν συντάκτης με την παλιά έννοια και δεν έχω πρόβλημα να το πω. Μπορώ να προσφέρω ίσως μια είδηση το μήνα ε, αυτή προσφέρω. Αφού δεν έχει πρόβλημα ο MsK, εμένα μου περισσεύει. Αν πάλι αποκτήσει πρόβλημα (sic) ισχύει αυτό που είχε πει κάποτε ο Mythozz: «Όσο εύκολα μπαίνεις, άλλο τόσο εύκολα βγαίνεις» και το οποίο είχα και έχω αποδεχθεί (εξού και έχω φύγει δυο φορές από συντάκτης, μια με "παραίτησαν" το 2003 -το θυμάμαι τώρα και γελάω, α ρε Global :)- και μια παραιτήθηκα, το 2005 νομίζω).

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο ΤΝ97, συνοπτικά, με απλά λόγια και χωρίς φανφάρες. Η ιστορία έγραψε ότι ένα μεσημεριανό του Απρίλη του 2007 η ομάδα διαλύθηκε (και τυπικά). Το πώς και το γιατί δεν ξέρω αν έχει σημασία, τέτοια που να αφορά και τα υπόλοιπα μέλη (λογικά όχι, εκτός αν το myphone είναι φόρουμ για κατίνες), αλλά αυτό που μένει είναι πως ό,τι έγινε έγινε και δεν ξεγίνεται.

 

Κρίμα.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω συνιστούν προσωπικές απόψεις και μιλώ μόνο για τον εαυτό μου.

 

 

Και να φανταστεις οτι υπηρχαν καποιοι εδω μεσα που προσεφεραν εχοντας ηδη οικογενεια και παιδια , και προσεφεραν ενεργα με μερακι και θεληση .

 

Εχω τουλαχιστον ενα παραδειγμα , πολυ καλου στην "προσφορα" του αλλα και γενικοτερα σαν ανθρωπο μελους το οποιο πηρε ποδι οικιοθελως μετα απο Digital Sound Proccessing κοντινου γνωστου του και οχι μονο για αυτο....

 

 

Αντε κανε και μια βολτα τα φορουμ που "προσεχαν" παλαιοτερα οι γνωστοι αγνωστοι και δες πως εχουν καταντησει τωρα ....

Αν γραψω ενα "......ω anything" θα περασουν κατι μερες μεχρι να το δει καποιος . :p

 

 

Υ.Γ. Ποση ωρα νομιζεις οτι θα χρειαστει για να εξαφανιστουν τα ποστ μας και να κλειδωθει το θεμα με ενα λογο υπερασπισης στον οποιο κανεις δεν θα εχει δικαιωμα απαντησης/σχολιασμου ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανεβάζω ειδήσεις πια μόνο όταν έχω χρόνο, ο οποίος είναι ελάχιστος, κακά τα ψέματα. Άλλο να είσαι 21 χρονών, φοιτητής, με το μυαλό πάνω από το κεφάλι, και άλλο 27 με δουλειά, γυναίκα, σπίτι, υποχρεώσεις, τρεξίματα... Απλώς αν τύχει και βρω κάτι ενδιαφέρον, αν και όταν, το ανεβάζω. Όπως αυτό για παράδειγμα, που το πέτυχα σε καθημερινή εφημερίδα (χάρτινη), βρήκα την πηγή και το ανέβασα δυο μέρες μετά. Πριν 4 χρόνια θα το ανέβαζα αυθημερόν. Δεν είμαστε όμως πριν τέσσερα χρόνια.

 

Κάποια πράγματα απλώς κάνουν τον κύκλο τους. Τιμής ένεκεν παραμένω. Ουσιαστικά εδώ και ένα χρόνο+ δεν υφίσταμαι σαν συντάκτης με την παλιά έννοια και δεν έχω πρόβλημα να το πω. Μπορώ να προσφέρω ίσως μια είδηση το μήνα ε, αυτή προσφέρω. Αφού δεν έχει πρόβλημα ο MsK, εμένα μου περισσεύει. Αν πάλι αποκτήσει πρόβλημα (sic) ισχύει αυτό που είχε πει κάποτε ο Mythozz: «Όσο εύκολα μπαίνεις, άλλο τόσο εύκολα βγαίνεις» και το οποίο είχα και έχω αποδεχθεί (εξού και έχω φύγει δυο φορές από συντάκτης, μια με "παραίτησαν" το 2003 -το θυμάμαι τώρα και γελάω, α ρε Global :)- και μια παραιτήθηκα, το 2005 νομίζω).

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο ΤΝ97, συνοπτικά, με απλά λόγια και χωρίς φανφάρες. Η ιστορία έγραψε ότι ένα μεσημεριανό του Απρίλη του 2007 η ομάδα διαλύθηκε (και τυπικά). Το πώς και το γιατί δεν ξέρω αν έχει σημασία, τέτοια που να αφορά και τα υπόλοιπα μέλη (λογικά όχι, εκτός αν το myphone είναι φόρουμ για κατίνες), αλλά αυτό που μένει είναι πως ό,τι έγινε έγινε και δεν ξεγίνεται.

 

Κρίμα.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω συνιστούν προσωπικές απόψεις και μιλώ μόνο για τον εαυτό μου.

Δε χρειάζεται να "απολογείσαι", γιατί δε φταις ούτε εσύ, ούτε ο Desert. Δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που έχει περάσει κι έχει μείνει χωρίς να μπορεί να προσφέρει 100%.

Θέλω να πω, πως δεν πρέπει να στεκόμαστε στα ονόματα. Στη θέση τη δική σου και του Desert, θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε δίδυμο που θα μπορούσε να συνεισφέρει σαν "full-time" editor. Μόνο που όσο και να ήθελαν αυτά τα άτομα να βοηθήσουν, πιστεύω πως με το σημερινό τρόπο λειτουργίας (ο MsK με όλο το φορτίο της ροής των ειδήσεων και το Editors νεκρό) και συγκεκριμένες τακτικές (αυτές που οδήγησαν στη διάλυση της παλιάς ομάδας) που σίγουρα θα διαιωνίζονταν, αργά ή γρήγορα θα κατέληγαν στο να μην κάνουν τίποτα και να κωλοβαράνε.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...