Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οτι ειναι ασκοπη αν οχι παραλογη απαιτηση η vga σε μια "φορητη" συσκευη

Εσύ βολέψου με τις qvga και τους 200άρηδες OMAP.

Εμένα μου επιτρέπεις να έχω υψηλότερες απαιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οτι ειναι ασκοπη αν οχι παραλογη απαιτηση η vga σε μια "φορητη" συσκευη

 

Παραλογη σιγουρα δε μπορει να ειναι.

Προσωπικα περιμενω καιρο για μια συσκευη VGA+ phone, σε αποδεκτα πλαισια αναφορικα με το μεγεθος( το 9000 το αγορασα 2 φορες, αλλα δεν καταφερα να το συνηθισω ποτε), παραδοξως ομως οι κατασκευαστες οπως προαναφερθηκε φαινεται να ριχνουν αλλου το βαρος, στις νεες προτασεις που παρουσιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Preview:

http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=70203

 

Παιδιά είναι φανταστικό!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το wi-fi μπορεις να συνδεθεις σε καποιο wi-fi hot spot πχ στο Συνταγμα,στα Σταρμπακς,στο Μαρουσι,στο Αεροδρομιο Ελευθ.Βενιζελος???

 

Επειδη ειδα οτι ειναι 801b.Αν τα προαναφερθεντα hot spots ειναι g χωρις υποστηριξη προς τα πισω λογικα δεν παιζει ετσι???

 

Και κατι τελευταιο,μπορεις να χρησιμοποιησεις εφαρμογες τυπου Skype για κλησεις προς σταθερα μεσω της wi-fi συνδεσης ή οχι???

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε johner ειμαι ο τελευταιος που θα βολευοταν με τον 200ρη της TI.Aπο την αλλη βεβαια δε θα απαιτουσα οτιδηποτε μου περνουσε πρωτο απο το κεφαλι ετσι για να δικαιολογησω το οτι εχω και καλα,"υψηλες απαιτησεις".

 

Πιστεψε με η αναλυση Qvga για μια συσκευη κατω απο τα 125cc,λαμβανοντας υποψιν και τις δυνατοτητες των σημερινων μπαταριων ειναι η χρυση τομη

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Το Χ500 θα εισαχθει κανονικα απο ΠΛΑΙΣΙΟ και λογικα (οπως ολα τα ΕΤΕΝ που εφερε),με ελληνικη ROM.

Θα ερθει ταυτοχρονα σχεδον,με ολες τις χωρες που θα κυκλοφορησει..

Πρωτη ημερα διαθεσης θα ειναι μαλλον η 15 Νοεμβριου.

Η τιμη θα ειναι στα 599 ευρω και δε θα περιελαμβανει GPS software προεγκατεστημενο.

Ισως να υπαρξει και εκδοση με GPS software στα 699 ευρω.

Η πρωτη παρτιδα θα ειναι 100 κομματια.

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

σχετικα λογικη τιμη.Αν και για μενα τη διαφορα την κανει η καλυψη του Πλαισιου
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλές οι φώτο του review πιο πανω,η τιμή λογική για τα χαρακτηριστικά του και την φορητότητα.. νομίζω πως το X500 εχει ολο το μέλλον μπροστά του! ειλικρινά μπράβο στην eten γιατι φαίνεται απο τις νεες εταιρίες να προσπαθεί πολυ σκληρα να βελτιωθεί σε πολλά! :D

 

/edit:

επιμένω πάντως πως δε του πάει το χρωματάκι αυτό! με ενα άλλο θα έδειχνε καλύτερο.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Φιλε johner ειμαι ο τελευταιος που θα βολευοταν με τον 200ρη της TI.Aπο την αλλη βεβαια δε θα απαιτουσα οτιδηποτε μου περνουσε πρωτο απο το κεφαλι ετσι για να δικαιολογησω το οτι εχω και καλα,"υψηλες απαιτησεις".

 

Πιστεψε με η αναλυση Qvga για μια συσκευη κατω απο τα 125cc,λαμβανοντας υποψιν και τις δυνατοτητες των σημερινων μπαταριων ειναι η χρυση τομη

 

Για ppc μιλάμε ή για μηχανάκια;:lol:

Τέλος πάντων για εμένα η VGA είναι must, για εσένα δεν είναι. Δε θα μαλώσουμε για αυτό.

Εμένα αυτό που με ενοχλεί τόσο πολύ είναι η στασιμότητα στις WM συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Το ΗTC 3300 σαφως και ειναι στασιμοτητα αλλα το Χ500 δεν νομιζω. Και μην συγκρινεις τις VGA οθονες με τις QVGA, μιλας για τελειως διαφορετικα σε ογκο μηχανακια. Η μοναδικη συσκευη με VGA οθονη που κυκλοφορει ειναι η 9000 οπως σου ειπαν και πιο πανω γι αυτο βλεπεις ολους και τις πουλανε κατω απο την μιση τιμη κτήσης.....! Εδω μιλαμε για PPC phones και οχι για tablet PC:)

Aν ηταν ετσι πηγαιναμε και για το Flybook με Wide-XGA! PPC phone δεν ειναι κι αυτο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guys μήπως τα έχετε μπερδέψει λίγο;

Τι σχέση έχει το μέγεθος με την ανάλυση της οθόνης;

Ποιός είπε οτι δεν μπορούμε να έχουμε μια VGA σε ένα S200 για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

http://shop.eten.hu/eten-x500-p-84.html

 

Το έβγαλε και το eten shop 528€. Νομίζω πως η τιμή είναι χωρίς Φ.Π.Α., αλλά άμα θυμόσαστε δεν το πληρώνουμε καν αν έχουμε ΑΦΜ επιχείρησης;)

 

Διαθεσιμότητα 24 Νοεμβρίου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το eshop είναι πιο ακριβό από το Πλαίσιο, και γενικότερα το θεωρώ ακριβό. Κοίτα πόσο έχει το m600+. 455€ χωρίς Φ.Π.Α. κτλ ενώ το Πλαίσιο με όλα μέσα το έχει 499. Αν υπολογίσουμε τη διαφορά λογικά θα το φέρει γύρω στο 570€, άντε 600€ το πολύ.

 

Btw το m600 το είχα πάρει, με το που είχε κυκλοφορήσει, χωρίς μεταφορικά (από aspidshop προσφορά) και χωρίς Φ.Π.Α. γύρω στα 450€. Πιστεύω ότι εύκολα όταν κυκλοφορήσει θα το βρει κάποιος γύρω στα 550€ με μεταφορικά...

 

Η τιμή είναι παρεμφερείς με του Artemis αλλά μην ξεχνάς ότι θα είναι κι αρκετά πιο γρήγορο από το Artemis και θα προσφέρει ακριβώς τα ίδια (με εξαίρεση το mouse).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα johner ειναι λιγο πιο περιπλοκο το θεμα της οθονης.Αν μια συσκευη με οθονη 2.8" ειχε qvga αναλυση,ολα τα λειτουργικα στοιχεια του UI(fonts,εικονιδια κτλ) θα εμφανιζονταν παρα πολυ μικρα.Ακομα και rescaling να γινοταν στο επιπεδο του πυρηνα του OS(και οχι με "βαρια" τριτα προγραμματα)παλι θα υπηρχαν οπτικες ατελειες.Κανε ενα πειραμα:Ρυθμισε την οθονη σου στη μεγιστη αναλυση που υποστηριζει η καρτα γραφικων σου και θα καταλαβεις τι εννοω.

Απο την αλλη μεγαλυτερη οθονη σημαινει και μεγαλυτρες απαιτησεις.Ολα πλεον θα τρεχαν σε 4πλασια αναλυση.Δες το universal που με τον 624αρη Xscale και παλι ειναι απλα αξιοπρεπες-τπτ παραπανω.

Απο την αλλη ιοχυροτερη cpu σημαινει και μεγαλυτερες απαιτησεις σε ενεργεια.Δλδ μεγαλυτερη μπαταρια.Συνεπως μεγαλυτερος ογκος/βαρος αρα ξεφευγουμε απο την κλαση του S200

 

Τελικα δλδ ευτυχως που οι κατασκευαστες δεν παρασυροναται απο τα Must της καθε εποχης

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

NTROPIC νομίζω κάνεις κάποιο λάθος.

Η VGA δε λειτουργεί σαν true VGA. Γίνεται scale όλο το περιβάλλον.

Δηλαδή σε μια VGA και μια qvga ίδιων διαστάσεων βλέπεις ακριβώς τα ίδια στο ίδιο μέγεθος, αλλά σε καλύτερη ανάλυση.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί να το δουλέψει και σαν true VGA με ειδικά προγράμματα, αλλά σε αυτή την περίπτωση πράγματι όλα γίνονται μικρά και λίγοι το χρησιμοποιούν έτσι. Τα βαριά προγράμματα που αναφέρεις δεν το έπιασα, αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Το Uni έχει τον 520άρη Bulverde και πράγματι τα πάει αξιοπρεπώς. Ο 624 xscale τα πάει αρκετά καλύτερα.

Συμφωνούμε οτι χρειάζεται πολύ επεξεργαστική ισχύς και κατανάλωση μπαταρίας, αλλά αυτό εννοώ όταν λέω στασιμότητα. Κανείς δεν εξελίσεται στο θέμα της μπαταρίας και η εισαγωγή του OMAP δεν ήταν λύση, αλλά πισωγύρισμα.

Link to comment
Share on other sites

ακομα χειροτερα δλδ.Με εναν 600+ οι ενεργειακες απαιτησεις θα ταν αλλου.

Τωρα αν εσυ περιμενεις να βαλουν fuel cells σε κινητο τοτε παω πασο.

+1 το κοστος κατασκευης τετοιων οθονων

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

simera pira to p3300 to exo na fortizi epexa 5min mono mazi tou opote tha mporo na ekfero kaliteri gnomi tis epomenes meres, ala os katoxos hp 4700 mporo na po oti exi sxedon tin idia piotita apikonisis sxedon omos to 4700 ixe pio anaglifi tin oli ikona me vga othoni to idio kai i apokrisi se opio pliktro kai an patousa itan amesi sto 3300 kani ligo parapano milame omos gia kathisterisi tou 1-2 sec(makari sto x500 na ine alios) me ton omap logiko ine....sto thema ton batarion nomizo oti ine geniko to provlima.Diladi exoun mini stasimes texnologika....px ena kinito pou ipostirizi 3g ine zitima an i mpataria tou kratisi gia na di kapios mia olokliri ekpompi i podosferiko agona
Link to comment
Share on other sites

i apokrisi sto 3300 kani ligo parapano milame omos gia kathisterisi tou 1-2 sec(makari sto x500 na ine alios) me ton omap logiko ine....

 

Αν το Χ500 ειναι σαν το Μ600 (που λογικα θα ειναι επειδη εχουν τον ιδιο επεξεργαστη),η διαφορα αποκρισης με το 3300 θα ειναι παραπανω απο εμφανης...

Στο S200 ας πουμε,με τον OMAP-πα,που το εχει ενας φιλος,η διαφορα αποκρισης με το Μ600 ειναι εκνευριστικη..

Οσον αφορα τις VGA οθονες,ειναι οντως ασυγκριτες...

Ομως δεν ειδα κανεναν να αναφερει το γεγονος της ασυμβατοτητας μερικων προγραμματων με τις VGA οθονες...Στα περισσοτερα απο αυτα βγαινει ειδικη εκδοση για qVGA και για VGA...Εχω συναντησει ομως προγραμματα που ενω στο Μ600 ετρεχαν μια χαρα,οταν τα περνουσα στο 9000 ενος φιλου...τρελαινοντουσαν...

Δε μιλαμε βεβαια για software σοβαρων εταιριων,αλλα για καποια freeware tools καποιων ιδιωτων..

Παντως συγκριση δεν γινεται..Οι VGA ειναι απιστευτες..

 

Υ.Γ.:Το Χ500 θα ερθει τελικα προς το τελος του μηνα απο ΠΛΑΙΣΙΟ...Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γινει η τιμολογηση στα 599 ευρω

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Αν το Χ500 ειναι σαν το Μ600 (που λογικα θα ειναι επειδη εχουν τον ιδιο επεξεργαστη),η διαφορα αποκρισης με το 3300 θα ειναι παραπανω απο εμφανης...

Στο S200 ας πουμε,με τον OMAP-πα,που το εχει ενας φιλος,η διαφορα αποκρισης με το Μ600 ειναι εκνευριστικη..

Οσον αφορα τις VGA οθονες,ειναι οντως ασυγκριτες...

Ομως δεν ειδα κανεναν να αναφερει το γεγονος της ασυμβατοτητας μερικων προγραμματων με τις VGA οθονες...Στα περισσοτερα απο αυτα βγαινει ειδικη εκδοση για qVGA και για VGA...Εχω συναντησει ομως προγραμματα που ενω στο Μ600 ετρεχαν μια χαρα,οταν τα περνουσα στο 9000 ενος φιλου...τρελαινοντουσαν...

Δε μιλαμε βεβαια για software σοβαρων εταιριων,αλλα για καποια freeware tools καποιων ιδιωτων..

Παντως συγκριση δεν γινεται..Οι VGA ειναι απιστευτες..

 

Υ.Γ.:Το Χ500 θα ερθει τελικα προς το τελος του μηνα απο ΠΛΑΙΣΙΟ...Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γινει η τιμολογηση στα 599 ευρω

 

Συμφωνώ απόλυτα για τις VGA! Προτιμώ να έχω τον φορτιστή παρέα παρά να ξαναγυρίσω σε QVGA! Κάτοχος του Ν560 και πρωην κάτοχος του e800 προτιμώ να μην έχω τηλέφωνο και να κουβαλάω το Κ800 μου μαζι με το Ν560 μου παρά να ξαναπάω σε QVGA πόσο μάλλον σε ΟΜΑΡα!

Link to comment
Share on other sites

Αν το Χ500 ειναι σαν το Μ600 (που λογικα θα ειναι επειδη εχουν τον ιδιο επεξεργαστη),η διαφορα αποκρισης με το 3300 θα ειναι παραπανω απο εμφανης...

Στο S200 ας πουμε,με τον OMAP-πα,που το εχει ενας φιλος,η διαφορα αποκρισης με το Μ600 ειναι εκνευριστικη..

Οσον αφορα τις VGA οθονες,ειναι οντως ασυγκριτες...

Ομως δεν ειδα κανεναν να αναφερει το γεγονος της ασυμβατοτητας μερικων προγραμματων με τις VGA οθονες...Στα περισσοτερα απο αυτα βγαινει ειδικη εκδοση για qVGA και για VGA...Εχω συναντησει ομως προγραμματα που ενω στο Μ600 ετρεχαν μια χαρα,οταν τα περνουσα στο 9000 ενος φιλου...τρελαινοντουσαν...

Δε μιλαμε βεβαια για software σοβαρων εταιριων,αλλα για καποια freeware tools καποιων ιδιωτων..

Παντως συγκριση δεν γινεται..Οι VGA ειναι απιστευτες..

 

Υ.Γ.:Το Χ500 θα ερθει τελικα προς το τελος του μηνα απο ΠΛΑΙΣΙΟ...Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γινει η τιμολογηση στα 599 ευρω

 

Ηρθε ΣΗΜΕΡΑ στο ΠΛΑΙΣΙΟ 700 ΕΥΡΩ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,λιγο νωρις δεν ειναι?Για μεσα Νοεμβρη λενε.Υπαρχει καποιο λινκ που να το στηριζει αυτο γιατι σε πρωτη φαση δεν καταφερα να βρω κατι στο site του Πλαισιου.

Η τιμη ειναι με καποιο software GPS,προφανως?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...