Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου.

1. Πριν πάρω το Χ500 είχα το Sony Ericsson P800. Η ποιότητα των freeware προγραμμάτων που κατάφερα μέχρι τώρα να βρώ για το Χ500 δεν έχει καμία σχέση με του P800 (το Sony υπερέχει).

2. Περίμενα το ραδιόφωνο να ακούγεται και από το εξωτερικό ηχείο, του οποίου η απόδοση δεν με ενθουσίασε.

3. Δεν έχω βρεί τρόπο να διατηρώ τις mms ρυθμίσεις και πρέπει να τις ξαναφτιάχνω μετά από soft reset.

4. H φωτογραφική μηχανή μου άρεσε.

5. Καλό επίσης και το Destinator.

6. H γραφίδα μετά από κάποιες χρήσεις, βγαίνει χωρίς να ξεδιπλώνεται από μόνη της.

7. Το Πλαίσιο κάνει τον κινέζο, άμα του ζητήσεις βάση φόρτισης, μπαταρία ή πενάκι.

Παρεπιπτόντως, γνωρίζετε κανένα καλό site με freeware για το pda μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το τηλέφωνο δημιουργεί επιστροφή ήχου (ηχώ) σε όσους με καλούν. Εγώ τους ακούω κανονικά, αλλά αυτοί ξανακούν τη φωνή τους. Όταν χρησιμοποιώ bluetooth δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα - υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο δημιουργεί επιστροφή ήχου (ηχώ) σε όσους με καλούν. Εγώ τους ακούω κανονικά, αλλά αυτοί ξανακούν τη φωνή τους. Όταν χρησιμοποιώ bluetooth δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα - υπάρχει κάποια λύση;

 

Φιλε μου και γω το ιδιο προβλημα εχω!!! ειναι πολυ κουραστικο γι αυτον π σου μιλαει!!! καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και γω το ιδιο προβλημα εχω!!! ειναι πολυ κουραστικο γι αυτον π σου μιλαει!!! καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει???

Γινεται σε αρκετες συσκευες αλλα ποιο πολυ σε συσκευες που εχουν wm5 (ppc) το μονο που πρεπει να κανετε ειναι οταν μιλατε στο τηλεφωνο να μην εχετε το ακουστικο στο τερμα για να μην εχουν αντιλαλο οι αλλοι! Να το εχετε ενα με δυο κλικ ποιο κατω. Μονο οταν δεν ακουτε καλα να το εχετε στο τερμα ετσι δεν εχει και αντιλαλο :)

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις 354...

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ενώ αντιθέτως σε δύο X500 φίλων μου που έχουν ακόμα την 291, ακούγεται ηχώ. Και το "κολπάκι" που λέει ο morgan που έχω δοκιμάσει να τους κάνω, δε βελτιώνει την κατάσταση.

 

Από την άλλη εγώ με 354 δεν έχω ακούσει παράπονα από κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.

3. Δεν έχω βρεί τρόπο να διατηρώ τις mms ρυθμίσεις και πρέπει να τις ξαναφτιάχνω μετά από soft reset.

 

Έχει απαντηθεί πολλές φορές. Μια απάντηση που βρήκα είναι:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1802336#post1802336

 

Καλησπέρα φίλοι μου.

7. Το Πλαίσιο κάνει τον κινέζο, άμα του ζητήσεις βάση φόρτισης, μπαταρία ή πενάκι.

 

Αν ψάξεις στο εδώ forum θα βρείς πολλές προτάσεις που σε καλύπτουν για αυτά που αναφέρεις. Για βάση αμαξιού + φορτιστή μία λύση είναι η:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1790874#post1790874

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις 354...

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ενώ αντιθέτως σε δύο X500 φίλων μου που έχουν ακόμα την 291, ακούγεται ηχώ. Και το "κολπάκι" που λέει ο morgan που έχω δοκιμάσει να τους κάνω, δε βελτιώνει την κατάσταση.

 

Από την άλλη εγώ με 354 δεν έχω ακούσει παράπονα από κανέναν...

Δυστυχώς έχω την 354GR και το πρόβλημα παραμένει ... αυτό με την μείωση της έντασης του ακουστικού τελείως βοηθάει στο πρόβλημα σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρεία του πρώτου μου μηνύματος στο forum, θα ήθελα να απευθύνω και το χαιρετισμό μου.

Με λένε Γιάννη και είμαι κάτοχος ενός X500 εδώ και λίγους μήνες.

Ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση (αλλά έχω χαθεί με τον όγκο των πληροφοριών που υπάρχουν) θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω θέματα:

1. Έχω προμηθευτεί ένα Sony Ericsson Bluetooth Headset HBH-DS970 με το οποίο έχω το ακόλουθο πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένο με το τηλέφωνο και δέχομαι κλήση, δεν ακούγεται κουδούνισμα από το τηλέφωνο αλλά μόνο από το ακουστικό πράγμα που σημαίνει ότι για να ακούσω την κλήση πρέπει να έχω το ακουστικό στο αυτί μου. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω να ακούγεται το κουδούνισμα στο τηλέφωνο.

2. Έχω δει ότι έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά δεν κατόρθωσα να βρω τη λύση στο εξής: Είναι δυνατόν να ακούσουμε ραδιόφωνο από το Glofiish μέσω του ακουστικού Bluetooth?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και απολογούμαι αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρεία του πρώτου μου μηνύματος στο forum, θα ήθελα να απευθύνω και το χαιρετισμό μου.

Με λένε Γιάννη και είμαι κάτοχος ενός X500 εδώ και λίγους μήνες.

Ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση (αλλά έχω χαθεί με τον όγκο των πληροφοριών που υπάρχουν) θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω θέματα:

1. Έχω προμηθευτεί ένα Sony Ericsson Bluetooth Headset HBH-DS970 με το οποίο έχω το ακόλουθο πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένο με το τηλέφωνο και δέχομαι κλήση, δεν ακούγεται κουδούνισμα από το τηλέφωνο αλλά μόνο από το ακουστικό πράγμα που σημαίνει ότι για να ακούσω την κλήση πρέπει να έχω το ακουστικό στο αυτί μου. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω να ακούγεται το κουδούνισμα στο τηλέφωνο.

2. Έχω δει ότι έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά δεν κατόρθωσα να βρω τη λύση στο εξής: Είναι δυνατόν να ακούσουμε ραδιόφωνο από το Glofiish μέσω του ακουστικού Bluetooth?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και απολογούμαι αν σας κούρασα.

 

 

exw akribws to idio problhma file mou me to bt jabra 8010..

an kserei kapoios tha boithouse poli

thanks

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος για την αγορά ενός νέου κινητού/PDA και μετά από αρκετή αναζήτηση βρίσκομαι ανάμεσα στο HTC P3300 και το ETEN X500 Glofiish. Από τα γενικά τεχνικά χαρακτηριστικά τους μοιάζουν ίδια με μικρές εξαιρέσεις, κυρίως στον επεξεργαστή.

Το κινητό που έχω τώρα είναι το SonyEricsson P900. Οι λειτουργίες που κυρίως χρησιμοποιώ ή με ενδιαφέρουν για το μέλλον, πέρα από την τηλεφωνία, είναι:

1. Συγχρονισμος με Outlook (οπωσδήποτε)

2. VoIP επικοινωνία με Skype σε δίκτυο WiFi (οπωσδήποτε)

3. GPS (απλά θα μου ήταν χρήσιμο)

 

Θα μου ήταν πολύτιμη κάποια βοήθεια για να διευκρινίσω τα εξής:

1. ποια ακριβώς είναι η διαφορά των δύο επεξεργαστών (ποιότητα, ταχύτητα κλπ πέρα από τα Mhz)

2. τι προβλήματα υπάρχουν στην πράξη στα δυο τηλέφωνα (αναφέρομαι σε τυπική χρήση τους) συμπεριλαμβανομένης της ποιότητας του service

3. που αλλού ή σε τι άλλο θα πρέπει να εστιάσω την προσοχή μου;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Διάβασα ότι δεν υπάρχει τρόπος να ακούσουμε το ραδιοφωνάκι από το μεγάφωνο γιατί τα ακουστικά λειτουργούν σαν κεραία. Αυτό βέβαια αντιμετωπίζεται με επιτυχία σε πολύ φθηνότερα κινητά. Μήπως τελικά υπάρχει και για μας κάποια λύση;

Θα ήθελα ακόμη να ρωτήσω αν υπάρχει ελπίδα να δούμε TV (αναλογική ή ψηφιακή) με απευθείας λήψη από τους τηλεοπτικούς σταθμούς, μέσω κάποιας κάρτας SD ή κάποιο άλλο USB "περιφερειακό".

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου μία ακόμη, γιατί είμαι νέος στο χώρο.

Τι σημαίνει Wi-Fi και πως μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε στο Χ500;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το e-shop που λέει το παρακάτω post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1671236&highlight=brando#post1671236

Η ΕΧΙΜ που λές καλύπτει όλη την επιφάνεια της οθόνης;

Ξέρει κανένας από πού μπορούμε να προμηθευτούμε screen protector?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καμάρι μου στο latest setup του. Ελπίζω να είναι και το τελευταίο.

 

Καλές γιορτές σε όλους, τα λέμε από Γενάρη!

 

http://www.mathiteio.com/mats/latest.jpg

Μιας και το τηλέφωνο έγινε αγνώριστο (με την καλή έννοια) θα μας πείς πώς εμφανίζεις εορτολόγιο και πρόγνωση καιρού στο desktop;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας από πού μπορούμε να προμηθευτούμε screen protector?

Ευχαριστώ.

Για να μην παιδεύεσαι να γράφεις post και να περιμένεις απαντήσεις, στο forum υπάρχει και η δυνατότητα να κανεις search στα μηνύματα αυτoύ του topic (του Χ500 δηλ.). Το link ονομάζεται "Αναζήτηση σε αυτό το θέμα" (πάνω αριστερά). Π.χ. σε ενδιαφέρει για "screen protector"? το ψάχνεις και βλέπεις ότι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων :) συνιστούν Brando Workshop ...

Εγώ τον αγόρασα από το Internet (γύρω στα 10$)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεσαι να γράφεις post και να περιμένεις απαντήσεις, στο forum υπάρχει και η δυνατότητα να κανεις search στα μηνύματα αυτoύ του topic (του Χ500 δηλ.). Το link ονομάζεται "Αναζήτηση σε αυτό το θέμα" (πάνω αριστερά). Π.χ. σε ενδιαφέρει για "screen protector"? το ψάχνεις και βλέπεις ότι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων :) συνιστούν Brando Workshop ...

Εγώ τον αγόρασα από το Internet (γύρω στα 10$)

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρεία του πρώτου μου μηνύματος στο forum, θα ήθελα να απευθύνω και το χαιρετισμό μου.

Με λένε Γιάννη και είμαι κάτοχος ενός X500 εδώ και λίγους μήνες.

Ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση (αλλά έχω χαθεί με τον όγκο των πληροφοριών που υπάρχουν) θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω θέματα:

1. Έχω προμηθευτεί ένα Sony Ericsson Bluetooth Headset HBH-DS970 με το οποίο έχω το ακόλουθο πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένο με το τηλέφωνο και δέχομαι κλήση, δεν ακούγεται κουδούνισμα από το τηλέφωνο αλλά μόνο από το ακουστικό πράγμα που σημαίνει ότι για να ακούσω την κλήση πρέπει να έχω το ακουστικό στο αυτί μου. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω να ακούγεται το κουδούνισμα στο τηλέφωνο.

2. Έχω δει ότι έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά δεν κατόρθωσα να βρω τη λύση στο εξής: Είναι δυνατόν να ακούσουμε ραδιόφωνο από το Glofiish μέσω του ακουστικού Bluetooth?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και απολογούμαι αν σας κούρασα.

 

Aν ανοίξεις το DS970 σε standby συνδέεται με το profile Α2DP (advanced audio distribution profile) και όλοι μα όλοι οι ήχοι ανεξαιρέτως μεταφέρονται στα ακουστικά.

Αν τα ανοίξεις όμως κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και στην αρχή την ώρα που καλεί θα συνδεθεί σαν απλό bluetooth ακουστικό και μόνο οι τηλεφωνικές συνδιαλέξεις θα μεταφέρονται στα ακουστικά. Οι υπόλοιποι ήχοι (ringtones, mp3, destinator κτλ) θα αναπαράγoνται από το ηχειάκι του τηλεφώνου.

Αν κάποια στιγμή θελήσεις ν' ακούσεις mp3, πλοήγηση GPS και οτιδήποτε άλλο με το bluetooth κλείνεις και ξανανοίγεις το DS970 σε standby και ούτω καθ'εξής.

Εγώ ακολουθώ τα παραπάνω βήματα και μου δουλεύει τέλεια.

Συνήθως το συνδέω σαν απλό bluetooth ώστε ν' ακούγονται οι ήχοι κλήσεων και οι ειδοποιήσεις μηνυμάτων.

 

Οσο για το ράδιο δεν γίνεται γιατί τα ενσύρματα ακουστικά λειτουργούν σαν κεραία.;)

 

Γιάννη καλώς ήρθες στην παρέα μας.

 

Οδυσσέας.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Επιτρέψτε μου μία ακόμη, γιατί είμαι νέος στο χώρο.

Τι σημαίνει Wi-Fi και πως μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε στο Χ500;

Ευχαριστώ.

ειναι πρωτοκολο επικοινωνιας,βασικα ειναι για να βλεπεις σελιδες ιντερνετ,δεν εχει χρεωση αρκει φυσικα να υπαρχει wifi στον χωρο που εισαι,πχ στο συνταγμα στην αθηνα εχει βαλει δωρεαν ο δημος,μπορεις να εχεις και στο σπιτι σου αν εχεις ρουτερ που το υποστιριζει,σε ορισμενα σημεια πρεπει να πληρωσεις καποιο ποσο για να παρεις κωδικο
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεσαι να γράφεις post και να περιμένεις απαντήσεις, στο forum υπάρχει και η δυνατότητα να κανεις search στα μηνύματα αυτoύ του topic (του Χ500 δηλ.). Το link ονομάζεται "Αναζήτηση σε αυτό το θέμα" (πάνω αριστερά). Π.χ. σε ενδιαφέρει για "screen protector"? το ψάχνεις και βλέπεις ότι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων :) συνιστούν Brando Workshop ...

Εγώ τον αγόρασα από το Internet (γύρω στα 10$)

ke episis na sou po oti efere ksana to play247 screen protector gia to x500

Link to comment
Share on other sites

Παιδες help! εβαλα ενα προγραμμα superalert! μου φανηκε μουφα το εκανα uninstall και εξακολουθει να μου πεταει μηνυμα λαθους οτι δεν βρεθηκε \windows\superalert.exe!!! εσβησα τα σχετικα απο το registry αλλα αυτο το χαβα του! ααα το μηνυμα μου το πεταει οταν ειναι σβηστη η οθονη και παταω το power button! μονο τοτε! καμια ιδεα κανενας γιατι μου χει σπασει τα νευρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Aν ανοίξεις το DS970 σε standby συνδέεται με το profile Α2DP (advanced audio distribution profile) και όλοι μα όλοι οι ήχοι ανεξαιρέτως μεταφέρονται στα ακουστικά.

Αν τα ανοίξεις όμως κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακόμα και στην αρχή την ώρα που καλεί θα συνδεθεί σαν απλό bluetooth ακουστικό και μόνο οι τηλεφωνικές συνδιαλέξεις θα μεταφέρονται στα ακουστικά. Οι υπόλοιποι ήχοι (ringtones, mp3, destinator κτλ) θα αναπαράγoνται από το ηχειάκι του τηλεφώνου.

Αν κάποια στιγμή θελήσεις ν' ακούσεις mp3, πλοήγηση GPS και οτιδήποτε άλλο με το bluetooth κλείνεις και ξανανοίγεις το DS970 σε standby και ούτω καθ'εξής.

Εγώ ακολουθώ τα παραπάνω βήματα και μου δουλεύει τέλεια.

Συνήθως το συνδέω σαν απλό bluetooth ώστε ν' ακούγονται οι ήχοι κλήσεων και οι ειδοποιήσεις μηνυμάτων.

 

Οσο για το ράδιο δεν γίνεται γιατί τα ενσύρματα ακουστικά λειτουργούν σαν κεραία.;)

 

Γιάννη καλώς ήρθες στην παρέα μας.

 

Οδυσσέας.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Οδυσσέα.

Αλλά όντας νέος με το SE Bluetooth, θα ήθελα αν είναι δυνατόν λίγες περισσότερες πληροφορίες για το πως γίνονται οι συνδέσεις.

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν ανοίγω το ακουστικό πατώντας παρατεταμένα το αντίστοιχο κουμπί, μπαίνει σε κατάσταση pairing το οποίο επιτυγχάνεται μόλις διαλέξω το ακουστικό στο αντίστοιχο menu του τηλεφώνου.

 

Πως ακριβώς γίνεται αυτό που περιγράφεις παραπάνω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Οδυσσέα.

Αλλά όντας νέος με το SE Bluetooth, θα ήθελα αν είναι δυνατόν λίγες περισσότερες πληροφορίες για το πως γίνονται οι συνδέσεις.

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν ανοίγω το ακουστικό πατώντας παρατεταμένα το αντίστοιχο κουμπί, μπαίνει σε κατάσταση pairing το οποίο επιτυγχάνεται μόλις διαλέξω το ακουστικό στο αντίστοιχο menu του τηλεφώνου.

 

Πως ακριβώς γίνεται αυτό που περιγράφεις παραπάνω?

Ευχαριστώ.

 

Σε όλα τα bluetooth ακουστικά μόνο την πρώτη φορά κάνεις την διαδικασία για τον εντοπισμό με τον κωδικό 0000 (πατώντας παρατεταμένα για πάνω από 5 δευτερόλεπτα το κουμπί on/off στη συγκεκριμένη περίπτωση). Τις επόμενες φορές απλά πατάς το κουμπί on/off και συνδέεται με την mobile συσκευή.

Εφόσον έχεις κάνει τη διαδικασία για το pairing και το DS970 συνδέεται αυτόματα με το X500 χωρίς καμμία διαδικασία πλέον δοκίμασε ν' ανοίξεις το DS970 πατώντας το on/off για μισό δευτερόλεπτο ενώ έχεις μία ενεργή κλήση στο Χ500 και αυτό θα συνδεθεί αυτόματα αλλά σαν απλό bluetooth και όχι με το profile A2DP.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που περιγράφω πιο πάνω στο προηγούμενο post.

Αν δεν τα καταφέρεις και πάλι, εδώ είμαστε.:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες help! εβαλα ενα προγραμμα superalert! μου φανηκε μουφα το εκανα uninstall και εξακολουθει να μου πεταει μηνυμα λαθους οτι δεν βρεθηκε \windows\superalert.exe!!! εσβησα τα σχετικα απο το registry αλλα αυτο το χαβα του! ααα το μηνυμα μου το πεταει οταν ειναι σβηστη η οθονη και παταω το power button! μονο τοτε! καμια ιδεα κανενας γιατι μου χει σπασει τα νευρα!!!

 

Καποιος, καποια απαντηση????????????

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...