Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άλλη μια φορά θέλω κάποια βοήθεια.είχα βάλει το sprite backup αλλά δεν μου κάνει restore.βασικά σαν να κολλάει και δεν μπορώ να επιλέξω το αρχείο του backup.το οποίο παρεπιπτόντως από την συσκευή που είχε δημιοργηθεί το έχω πάει στην κάρτα.μπορεί να φταίει αυτό.δεν μπορώ να κάνω backup με target source την microsd?

κάποιο άλλο πρόγραμμα του είδους?

crete
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

άλλη μια φορά θέλω κάποια βοήθεια.είχα βάλει το sprite backup αλλά δεν μου κάνει restore.βασικά σαν να κολλάει και δεν μπορώ να επιλέξω το αρχείο του backup.το οποίο παρεπιπτόντως από την συσκευή που είχε δημιοργηθεί το έχω πάει στην κάρτα.μπορεί να φταίει αυτό.δεν μπορώ να κάνω backup με target source την microsd?

κάποιο άλλο πρόγραμμα του είδους?

 

Το αρχείο είναι από άλλη συσκευή; υποθέτω X500 έτσι;

To backup αρχείο είναι από την ίδια ROM? (δηλ. δεν είναι άλλαξες ROM και θέλεις να φορτώσεις backup από την παλιά, ε; συνήθως αυτό δεν έχει καλά αποτελέσματα)

Το αρχείο backup σε μένα μπαίνει στο root directory της κάρτας, και από εκεί το επαναφέρω, οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Επίσης μήπως δεν έχεις αρκετό χώρο στη μνήμη για να επαναφέρει όλο το backup? Όταν έκανα upgrade την ROM μου και πήγα να βάλω το παλιό backup (κάτι που επαναλαμβάνω δεν συστήνεται) δεν χωρούσε καθώς η ROM έπιανε περισσότερο χώρο ...

Επίσης όταν αποτυγχάνει το restore συνήθως αναφέρει στο report που βγάζει μετά την επανεκίννηση ποια ήταν τα προβλήματα ...

Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια ανέφερε πιο συγκεκριμένα τι συμβαίνει :)

Εκτός του Sprite υπάρχει και το Spb Backup αλλά νόμιζω το πρώτο είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο είναι από άλλη συσκευή; υποθέτω X500 έτσι;

To backup αρχείο είναι από την ίδια ROM? (δηλ. δεν είναι άλλαξες ROM και θέλεις να φορτώσεις backup από την παλιά, ε; συνήθως αυτό δεν έχει καλά αποτελέσματα)

Το αρχείο backup σε μένα μπαίνει στο root directory της κάρτας, και από εκεί το επαναφέρω, οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Επίσης μήπως δεν έχεις αρκετό χώρο στη μνήμη για να επαναφέρει όλο το backup? Όταν έκανα upgrade την ROM μου και πήγα να βάλω το παλιό backup (κάτι που επαναλαμβάνω δεν συστήνεται) δεν χωρούσε καθώς η ROM έπιανε περισσότερο χώρο ...

Επίσης όταν αποτυγχάνει το restore συνήθως αναφέρει στο report που βγάζει μετά την επανεκίννηση ποια ήταν τα προβλήματα ...

Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια ανέφερε πιο συγκεκριμένα τι συμβαίνει :)

Εκτός του Sprite υπάρχει και το Spb Backup αλλά νόμιζω το πρώτο είναι καλύτερο

 

η συσκευή είναι x500

δεν έχω αλλάξει ROM

δεν δοκιμασα να κανω restore γιατι κόλλησε όπως έγραψα

ίσως είναι και προβλημα χωρου στην RAM.Η κάρτα έχει 900mb

θα δοκιμασω να κανω ξανα backup στην καρτα

ευχαριστω

crete
Link to comment
Share on other sites

E-TEN Glofiish X500+ announced - with VGA display (!) and Windows Mobile 6 on board

http://msmobiles.com/news.php/6334.html

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

η συσκευή είναι x500

δεν έχω αλλάξει ROM

δεν δοκιμασα να κανω restore γιατι κόλλησε όπως έγραψα

ίσως είναι και προβλημα χωρου στην RAM.Η κάρτα έχει 900mb

θα δοκιμασω να κανω ξανα backup στην καρτα

ευχαριστω

 

Δοκίμασε να κάνεις backup στην κάρτα όπως λες.. Αν δεν έχει χώρο η μνήμη της συσκευής δεν κάνει τίποτα.. Εγώ έχω πάρει ένα κάρο backup που αποθηκεύονται κατ' ευθείαν στην κάρτα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.. :)

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Χθές εγκατέστησα το sprite backup με το τρικ της ημερομηνίας και έκτοτε δεν γίνεται ανανέωση προβλέψεων στο spb weather.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό.

Υπάρχει κανείς που έχει εγκατεστημένο το spb weather να δοκιμάσει αν έχει πρόσβαση στο meteo;

Όποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

Χθές εγκατέστησα το sprite backup με το τρικ της ημερομηνίας και έκτοτε δεν γίνεται ανανέωση προβλέψεων στο spb weather.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό.

Υπάρχει κανείς που έχει εγκατεστημένο το spb weather να δοκιμάσει αν έχει πρόσβαση στο meteo;

Όποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

:cry:

Σήμερα έκανα ενημέρωση από meteo.gr.

Για περισσότερη ενημέρωση δες το thread που έφτιαξε ο hab στο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1802954&posted=1

Link to comment
Share on other sites

Zήτησα όμως να αλλάξω πρόσοψη και που είπαν στο πλαίσιο ότι πρέπει να το στείλουν στην Γερμανία
Link to comment
Share on other sites

Zήτησα όμως να αλλάξω πρόσοψη και που είπαν στο πλαίσιο ότι πρέπει να το στείλουν στην Γερμανία

 

Λογικό το βρίσκω, δεν είναι ΝΟΚΙΑ.. :D Γιατί να αλλάξεις πρόσοψη όμως?? :confused:

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟ SPB WEATHER KAI KANEI UPDATE TΙΣ ΠΟΛΕΙΣ KANONIKA. ΚΑΝΩ SOFT RESET KAI ΠΛEON ΔEN ENHMEPΩNETAI. ΘEΛEI EΠANEΓKATAΣTAΣH. KAMMIA IΔEA TI MΠOPEI NA ΦTAIEI;
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις soft reset, επανέρχονται οι ρυθμίσεις σε ότι αφορά τις συνδέσεις κάτι που το προκαλεί το connection wizard.. Δοκίμασε (αφού ρυθμίσεις wireless, mms, και το spb weather λειτουργεί κανονικά) να το απεγκαταστήσεις.. (το επαναφέρεις όποτε θες από το application recovery)..
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το TIM PLUS non-stop στο X500 και να το χρησιμοποιεί για ενημέρωση προγραμμάτων όπως SPB Weather, διάφορα RSS Feeds και γενικά προγράμματα που απαιτούν καθημερινή ή συχνή online ενημέρωση;

Μπορεί να κάνει αυτές τις ενημερώσεις χωρίς να χρεώνεται με την ογκοχρέωση του κλασσικού GPRS, αλλά μόνο με το πάγιο του TIMPLUS non-stop;

Ξέρω πως μπορείς να μπαίνεις internet με μόνο 3,49ευρώ/μήνα μέσω του proxy για το TIM PLUS. Γίνεται το ίδιο και για λήψη e-mail;

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις. Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο θέμα με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα και δεν ξέρω και αν έχουν απαντηθεί. Αν ξέρει κάποιος που το χρησιμοποιεί, ας απαντήσει please.

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟ SPB WEATHER KAI KANEI UPDATE TΙΣ ΠΟΛΕΙΣ KANONIKA. ΚΑΝΩ SOFT RESET KAI ΠΛEON ΔEN ENHMEPΩNETAI. ΘEΛEI EΠANEΓKATAΣTAΣH. KAMMIA IΔEA TI MΠOPEI NA ΦTAIEI;

Δεν ενημερώνεται ενώ είσαι συνδεμένος στο Internet?

Link to comment
Share on other sites

paidia egw tha ithela na koitaksoume kati allo,pou to thewrw idiaitera endiaferon kai xrisimo...mipws iparxei kapoio programma gia pda pou na exei sxesi me diatrofi,diaita ktl.diladi kapoio programma opws thermidometriti,kapoio programma pou mesw gps na sou metra poso metra etrekses,programma me sindiasmous trofwn,me diaites,me askiseis...pisteuw pws akougete idiaitera endiaferon kai xrisimo tha elega...elpizw na vroume kati...
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα και εγώ για κάτι τέτοιο jake αλλά δε βρήκα κάτι για pda δυστυχώς.. Αν κάποιος άλλος φάνηκε πιο τυχερός, ας το μοιραστεί μαζί μας.. :)
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με επιτυχία κάποιο qwerty keyboard? Υποθέτω μόνο bluetooth μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε... Για πείτε μου τις εμπειρίες σας :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ενημερώνεται ενώ είσαι συνδεμένος στο Internet?

Δυστυχώς, ναι vaxevana. To update λειτουργεί κανονικά μετά από κάθε επανεγκατάσταση στο SPB WEATHER, αλλά μόνο μέχρι το επόμενο soft reset. Μετά..., τίποτε. Το περίεργο είναι ότι ο internet eplorer σε αυτή τη φάση λειτουργεί κανονικά. Όπως έγραψε και ο maternus, πιθανά να φταίει ο connection wizard και προτείνει να τον απεγκαταστήσω. Φοβάμαι όμως τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ναι vaxevana. To update λειτουργεί κανονικά μετά από κάθε επανεγκατάσταση στο SPB WEATHER, αλλά μόνο μέχρι το επόμενο soft reset. Μετά..., τίποτε. Το περίεργο είναι ότι ο internet eplorer σε αυτή τη φάση λειτουργεί κανονικά. Όπως έγραψε και ο maternus, πιθανά να φταίει ο connection wizard και προτείνει να τον απεγκαταστήσω. Φοβάμαι όμως τις συνέπειες.

Υποθέτω ότι ο maternus σου έγραψε για τον connection wizard γιατι θεώρησε ότι δεν μπορεις να συνδεθείς με GPRS με Internet. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι φταίει αυτός καθώς απλώς επαναφέρει κάποιες ρυθμίσεις ανάλογα με τον Mobile provider σου (Cosmote, Vodafone, TIM).

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο "σπάσιμο" του λογισμικού. Απλώς όταν κάνεις reset κάνει κάποιους ελέγχους, κρίνει ότι έχει γίνει expired και σταματά να κάνει update ...

Link to comment
Share on other sites

Vaxexana, απλά είχα διαβάσει σε κάποιες σελίδες πιο πίσω ένα σχόλιο ενός χρήστη με γραμμούλα στη μέση :) που έλεγε πως ο connection manager επαναφέρει πολλές ρυθμίσεις που δεν πρέπει μετά από soft reset.. Έτσι υπέθεσα πως μπορεί να είναι αυτό..
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

κέφτομαι κι εγώ να αγοράσω το Eten X500, αλλά διαβάζω διάφορα για το service που με αποθαρρύνουν λίγο.

 

Ερώτηση 1η Εάν το αγοράσω Ελλάδα, πχ Πλαίσιο, και είμαι στο εξωτερικό η εγγύηση με καλύπτει και αν ναι για πόσο καιρό. Δηλ. μπορώ να το πάω εκεί σε κάποιον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο?

 

Ερώτηση 2η Εάν το αγοράσω online από το εξωτερικό, η εγγύηση στην Ελλάδα είναι ok ή το Πλαίσιο θα μου δημιουργήσει πρόβλημα?

 

Ερώτηση 3η Εάν το αγοράσω online από το εξωτερικό, πώς θα μπορέσω να περάσω τα Ελληνικά windows?

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτησή σου indufi, δεν γνωρίζω.. Από κει και πέρα, αν δεν το αγοράσεις απο Πλαίσιο, φυσικά η εγγύηση του Πλαισίου δεν ισχύει και για ό,τι πάθει θα πρέπει να φύγει στο εξωτερικό (κάτι που μπορεί να σε καθυστερει και κανένα 20ήμερο).. Όσο για τα Ελληνικά windows, υπάρχουν οδηγοί σε πιο πίσω σελίδες που περιγράφουν τη διαδικασία.. (γίνεται πάντως αν αυτή είναι η απορία σου..)
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανένας το πρόβλημα με το GPS που δεν συντονίζει με τους δορυφόρους?

Αν ναι το διορθώσατε? και με ποιον τρόπο? χρειαζεται επισκευή απο αντιπρποσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πρόβλημα που δε συντονίζει τους δορυφόρους"? Είσαι δηλαδή έξω κάπου και το GPS viewer δεν κάνει 3D fix? Δε μου έχει παρουσιαστεί κάτι τέτοιο από τότε που το πήρα, δώσε όμως περισσότερες λεπτομέρειες.. (Πριν στείλεις ξανά, κάνε satellite update και αστο λίγη ώρα να ψάξει για δορυφόρους)..
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο maternus σου έγραψε για τον connection wizard γιατι θεώρησε ότι δεν μπορεις να συνδεθείς με GPRS με Internet. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι φταίει αυτός καθώς απλώς επαναφέρει κάποιες ρυθμίσεις ανάλογα με τον Mobile provider σου (Cosmote, Vodafone, TIM).

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο "σπάσιμο" του λογισμικού. Απλώς όταν κάνεις reset κάνει κάποιους ελέγχους, κρίνει ότι έχει γίνει expired και σταματά να κάνει update ...

Άρα ή πηγαίνω για αγορά original ή ψάχνω άλλο πρόγραμμα. Στη β' περίπτωση, μήπως υπάρχει καμμία πρόταση για κανένα δοκιμασμένο που να μην έχει τα προβλήματα του spb weather;

Αλλά και πάλι, πώς δουλεύει σωστά σε τόσους χρήστες; Φαντάζομαι ότι θα είναι... registered.

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτησή σου indufi, δεν γνωρίζω.. Από κει και πέρα, αν δεν το αγοράσεις απο Πλαίσιο, φυσικά η εγγύηση του Πλαισίου δεν ισχύει και για ό,τι πάθει θα πρέπει να φύγει στο εξωτερικό (κάτι που μπορεί να σε καθυστερει και κανένα 20ήμερο).. Όσο για τα Ελληνικά windows, υπάρχουν οδηγοί σε πιο πίσω σελίδες που περιγράφουν τη διαδικασία.. (γίνεται πάντως αν αυτή είναι η απορία σου..)

Ευχαριστώ,

 

Η εγγύηση είναι το ΠΙΟ συμαντικό πράγμα, κάτι που έμαθα πρόσφατα με το lap top μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...