Jump to content

Χρήση του Opera Mini και Internet στο PC μέσω Wind Plus Non-Stop (gwap)


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Πιστεύετε πως το  

560 members have voted

  1. 1. Πιστεύετε πως το

    • Ναι, συμφέρει πάρα πολύ
      489
    • Όχι, 3,49€/μήνα είναι πολλά
      29
    • Δεν είμαι συνδρομητής WIND και δεν με ενδιαφέρει .
      42


Recommended Posts

Καλημερα.Εχω ενα ppc και δεν εχω προσβαση σε σελιδες ασφαλους συνδεσης(https://)

Συνδεομαι κανονικα με τον opera mobile 8.60 και εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις για το Wind plus non stop.

Σε σελιδες με μη ασφαλη συνδεση μπαινω κανονικα.

Αυτα μονο με τον Opera mobile,γιατι με τον explorer δε μου ανοιγει τιποτα..

Τι μπορει να φταιει?Μηπως χρειαζεται διαφορετικη πορτα για την ασφαλη συνδεση? Εχει κανενας παρομοιο προβλημα??

Στον opera παντως εχω δωσει κανονικα proxy settings,ενω στον Explorer δε βρισκω καπου να καταχωρησω ρυθμισεις.

Οποιος μπορει ας βοηθησει,γιατι εχω πελαγωσει ψαχνωντας ολα τα posts και δεν εχω δει καμμια αναφορα στο θεμα.Αν υπαρχει καποιο link με τη λυση,ευπροσδεκτο..

 

Υγ. Πληροφοριακα το ppc μου ειναι το ipac 6915,εχει τα win mobile 5..

Υγ2. Με τον opera 8,65 που δεν εχει επιλογη καταχωρησης για proxy,μπορουμε να συνδεθουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε και μια αναζήτηση στο thread αν μπορείς γιατί μπαίνω μέσω wind plus και μου είναι λίγο δύσκολο! Κάπου υπάρχει ήδη ανεβασμένο σε προηγούμενες σελίδες!

 

το βρηκα επιτελους το τιμημενο :mad:στη σελιδα 74 ηταν :lol:και ειχα ψαξει παντου εκτος των σελιδων70-80 τελος καλο και ναι δουλευει κατι λιγο που το ψαξα:)thanks

Καλημερα.Εχω ενα ppc και δεν εχω προσβαση σε σελιδες ασφαλους συνδεσης(https://)

Συνδεομαι κανονικα με τον opera mobile 8.60 και εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις για το Wind plus non stop.

Σε σελιδες με μη ασφαλη συνδεση μπαινω κανονικα.

νομιζω οτι δεν μπορεις ναμπεις σε https σελιδες δεν περναει απο τον proxy.απο την οπερα για πσ παντος δεν μπορεις σιγουρα αρα μαλον οχι και απο ppc

Link to comment
Share on other sites

yz8826

Έχω ένα Qtek9100 & μπαίνω κανονικά σε όλες τις σελίδες & τις https με τον ενσωματωμένο Internet Explorer της συσκευής. Εξίσου καλά δουλεύει & ο Opera Mini 4.1 ο οποίος είναι java, όχι σαν τον Opera Mobile που είναι μόνο για Symbian & Windows Mobile συσκευές.

& στους δυο browsers δεν έχω περάσει απολύτως καμία ρύθμιση. Απλά απο τα WM έχω ορίσει σαν προεπιλεγμένη σήνδεση το Wind Plus.

Πιο αναλυτικά για Αγγλικά Windows πας:

Start - Settings - Connections - Connections - Advanced - Select Networks

Στην πρώτη & προερετικά & στην δεύτερη επιλογή που θα δεις στην οθόνη σου επέλεξε Wind Plus ή όπως λέγεται η σύνδεση που θέλεις να χρησιμοποιείς για να συνδέεσαι στο internet.

Τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει σε WM5 Ελληνικά & WM6 , WM6.1 Αγγλικά.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ. Διαφορετική πόρτα στον Opera Mobile δεν θα δουλέψει. Μόνο η 9401 είναι για Wind Plus.

Qtek 9100 (Wizard) / HTC HD2 (Leo) / Xiaomi Hongmi (RedRice)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το προβλημα ειναι οτι δεν μπαινει με ton ιντερνετ explorer της συσκευης και η θυρα ειναι σωστη,καθως και ολες οι ρυθμισεις..Τελικα μπαινει ή δεν μπαινει σε σελιδες ασφαλους συνδεσης? Με μπερδεψατε λιγο..Παντως λογικα κατι μου διαφευγει σιγουρα..Τι να κανω???:(
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το προβλημα ειναι οτι δεν μπαινει με ton ιντερνετ explorer της συσκευης και η θυρα ειναι σωστη,καθως και ολες οι ρυθμισεις..Τελικα μπαινει ή δεν μπαινει σε σελιδες ασφαλους συνδεσης? Με μπερδεψατε λιγο..Παντως λογικα κατι μου διαφευγει σιγουρα..Τι να κανω???:(

 

Για τον Opera Mobile δεν ξέρω εαν μπαίνει σε https. Ήλπιζα με την παραπάνω απάντησή μου να σε είχα πείσει να δοκιμάσεις τον Opera Mini... μάλλον δεν τα κατάφερα.

Εαν θέλεις να προσπαθήσεις να συνδεθείς με τον IE ξαναπέρασε χειροκίνητα τις ρυθμίσεις όπως φαίνεται στο παρακάτω post. Εγώ αυτές εχω περάσει & όλα δουλεύουν μιά χαρά. Για οτιδήποτε παραπάνω απο αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164502&page=57

Δες το post 1130

Qtek 9100 (Wizard) / HTC HD2 (Leo) / Xiaomi Hongmi (RedRice)
Link to comment
Share on other sites

Για τον Opera Mobile δεν ξέρω εαν μπαίνει σε https. Ήλπιζα με την παραπάνω απάντησή μου να σε είχα πείσει να δοκιμάσεις τον Opera Mini... μάλλον δεν τα κατάφερα.

Εαν θέλεις να προσπαθήσεις να συνδεθείς με τον IE ξαναπέρασε χειροκίνητα τις ρυθμίσεις όπως φαίνεται στο παρακάτω post. Εγώ αυτές εχω περάσει & όλα δουλεύουν μιά χαρά. Για οτιδήποτε παραπάνω απο αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

http://www.myphone.gr/forum/showthre...164502&page=57

Δες το post 1130

 

Οχι ρε συ,το εχω δοκιμασει το οπερα mini αλλα δε μπαινει πουθενα.Μπορεις να δωσεις παλι το λινκ,γιατι αυτο που εδωσες δε δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

Το link οντως δεν δουλεύει. Δεν ξέρω γιατί. Αφού δεν μπαίνει ούτε ο mini ούτε ο ΙΕ σχεδόν σίγουρα φταίνε οι ρυθμίσεις σου γιατί αυτοί οι browsers παίρνουν τις ρυθμίσεις της σύνδεσης που έχεις ως προεπιλογή στα WM.

Παρακάτω παραθέτω τις ρυθμίσεις που έλεγα.

Για τα παρακάτω, τα credits πάνε στον petemil.

 

Ενεργοποίησα το tim plus non stop ( PLUS στο 349 ), και έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις :\\Press Start

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

Access Point Name: gwap.b-online.gr

Press Next

User name: wap

Password: wap

Domain:

Press Finish

Select Proxy Settings tab

Set the following

This network connects to the Internet: tick

This network uses a proxy server to connect to the Internet: tick

Proxy server: 192.168.200.10

Press Advanced

HTTP: 192.168.200.10 port 9401

WAP: 192.168.200.10 port 9401

Secure WAP: 192.168.200.10 port 9401

Socks: 192.168.200.10 port 1080

Press Ok

Press Ok again

Qtek 9100 (Wizard) / HTC HD2 (Leo) / Xiaomi Hongmi (RedRice)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε,καλε μου φιλε..Ευχαριστω για τις απαντησεις σου στο προβλημα μου,ομως εχω περασει ακριβως τις ρυθμισεις αυτες και με τοn Opera mobile μπαινω κανονικα,εκτος απο τις σελιδες ασφαλους λειτουργιας..Αρα οι ρυθμισεις παιζουν,αλλα το Οπερα μινι και ο Internet explorer αρνουνται..Δεν ειναι λιγο παραξενο αυτο? Τα εχω διπλοτσεκαρει ολα και δε βλεπω κατι λαθος.Αυτο που βλεπω ειναι οτι ο ιnternet explorer απο καπου αλλου παιρνει settings για να μπει στο internet και σιγουρα δεν ειναι πουθενα απο τις παραπανω ρυθμισεις αυτο το "αλλου"..:blink:
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει μπορεί παρακαλώ να απαντήσει.

Σε Sony Ericsson P1i με opera mini τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω ώστε να μπαίνω με non stop plus σε σελίδες http και να μην χρεωθώ παραπάνω από τα 3,49 ευρώ;

Θα χρειαστεί να μου στείλουν και από την Wind κάποιες ρυθμίσεις ή όχι;

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε κενό μήνυμα στο 234 ωστε να σου στείλουν τις ρυθμίσεις, και μετά θα επιλέξεις το προφίλ wind plus. Τα γράφει αναλυτικά και στην πρώτη σελίδα του thread.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γνωρίζει μπορεί παρακαλώ να απαντήσει.

Σε Sony Ericsson P1i με opera mini τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω ώστε να μπαίνω με non stop plus σε σελίδες http και να μην χρεωθώ παραπάνω από τα 3,49 ευρώ;

Θα χρειαστεί να μου στείλουν και από την Wind κάποιες ρυθμίσεις ή όχι;

Ευχαριστώ. :)

 

τιποα παραπανω απο οσα λει στην αρχικη σελιδα κανε μυνημα στην γουιντ στο 234 κρατα ολα τα αλα και σβησε το wind internet μετα βαλε το οπερα μινι και εισαι ετοιμος στο π1 μπορει και να μην χριαζετε να στηλεις μηνημα εγω ειχα ενεργοποιησει την υπηρεσια σε αλλο τηλ και μολις εβαλα την καρτα στο π990

μπηκαν μονες τους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. :)

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα τη πρώτη σελίδα αλλά με μπέρδεψε το βήμα 2 :O και είπα να ρωτήσω για να έχω μια πιο σίγουρη απάντηση. :O Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κατεβάσω τον opera mini 4.1 και μόλις το έκανα εγκατάσταση βλέπω έκδοση 3. Πάω να το ανοίξω.. καμία σχέση με οποιαδήποτε έκδοση εχω δει. Το μενού ήταν του κινητού, στο πάνω μέρος της οθόνης μου εμφάνιζε το σήμα, την κατάσταση της μπαταρίας κλπ.. και τα αριθμητικά πλήκτρα δεν μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω! Τι παίζεται;
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κατεβάσω τον opera mini 4.1 και μόλις το έκανα εγκατάσταση βλέπω έκδοση 3. Πάω να το ανοίξω.. καμία σχέση με οποιαδήποτε έκδοση εχω δει. Το μενού ήταν του κινητού, στο πάνω μέρος της οθόνης μου εμφάνιζε το σήμα, την κατάσταση της μπαταρίας κλπ.. και τα αριθμητικά πλήκτρα δεν μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω! Τι παίζεται;

Στο δικό μου μια χαρά παίζει.. (Ν73)

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κατεβάσω τον opera mini 4.1 και μόλις το έκανα εγκατάσταση βλέπω έκδοση 3. Πάω να το ανοίξω.. καμία σχέση με οποιαδήποτε έκδοση εχω δει. Το μενού ήταν του κινητού, στο πάνω μέρος της οθόνης μου εμφάνιζε το σήμα, την κατάσταση της μπαταρίας κλπ.. και τα αριθμητικά πλήκτρα δεν μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω! Τι παίζεται;

και σε εμένα το ίδιο πήγε να κάνει ....το ακύρωσα και άνοιξα την σελίδα του οπερα με τον browser της συσκευής και όλα εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον κατέβασα πάλι από την επιλογή download στον υπολογιστή και είναι μια χαρά. Αυτό με την διακοπή δεν το άλλαξαν τελικά :mad: Πρέπει να περιμένεις να φορτώσει ολόκληρη η σελίδα ή να κάνεις πρώτα zoom out και μετά διακοπή. Ελπίζω τουλάχιστον να κρατάει πλέον τις διευθύνσεις στο πεδίο που τις πληκτρολογούμε και να μην χάνονται όταν κλείσουμε το κινητό όπως ήταν στην έκδοση beta..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή να επιλέγεις πόσο ζουμ θέλεις σε μία σελίδα μέσω του opera4;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον κατέβασα πάλι από την επιλογή download στον υπολογιστή και είναι μια χαρά. Αυτό με την διακοπή δεν το άλλαξαν τελικά :mad: Πρέπει να περιμένεις να φορτώσει ολόκληρη η σελίδα ή να κάνεις πρώτα zoom out και μετά διακοπή. Ελπίζω τουλάχιστον να κρατάει πλέον τις διευθύνσεις στο πεδίο που τις πληκτρολογούμε και να μην χάνονται όταν κλείσουμε το κινητό όπως ήταν στην έκδοση beta..

 

εμενα δεν ειχε προβλημα ουτε η βετα με τισ διευθυνσεις μετα το κλεισιμο μαλον παιζει ρολο και η συσκευη σαυτο οταν παω να κατεβασω κατι απο το ιπμαρτ καποιο sis πχ και παταω save as μου βγαζει ενα symbian error ξερει κανενας τη ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...