Jump to content

[Επίσημο] Motorola KRZR K1


Nikos_s3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το Κ1 εδω και ενα χρονο, ολα είναι οκ αλλα τις τελευταιες 15 μερες μου έχει παρουσιασει το εξης (2 φορες όχι συνεχως):

δέχομαι κλιση και η μικρη οθονη γινεται μαυρη (οχι οπως οταν ειναι σβηστο) με αποτελεσμα να μπορεις να διακρινεις ποιος καλει. ανοιγοντας το "καπακι" η εσωτερικη οθονη ειναι λευκη. Η κατασταση αυτη παραμενει και μετα το τελος της κλισης.

Απενεργοποιώντας το κινητο και ενεργοποιώντας το ξανά ολα είναι οκ.

εχει ιδεα κανεις τι μπορει να φταιει;;;

ΥΓ το κινητο δεν είναι "πειραγμενο" (motorola λογισμικο) και παιζει σε δυκτιο cosmote

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 597
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει αναλυτικός οδηγός για να περνάμε θέματα στο Κ1 και αν ναι, δώστε παρακαλώ ένα link... thnx!

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει καπου εδω, αλλα μπορω να σε βοηθησω αναλυτικοτατα εγω!!:)

Εξ'αρχης θα χρειαστεις τους drivers και το skinman!

 

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει αναλυτικός οδηγός για να περνάμε θέματα στο Κ1 και αν ναι, δώστε παρακαλώ ένα link... thnx!

 

Υπάρχει. http://grmoto.blogspot.com/2006/09/e-guidestutorials.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια επεσε στα χερια μου ενα κ1 το οποιο ομως ,απο τη πολυ μεταχειριση εχει ξεθοριασει η μπροστινη επιφανεια.που μπορω να βρω καπακια?αλλαζουν μονο τα μπροστινα?
Link to comment
Share on other sites

στο e-bay να παραγγειλεις!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κι εγώ το Κ1 και παλεύω να ενεργοποιήσω μόνιμα την αναφορά παράδοσης στα μηνύματα. Αν και ακολούθησα την οδηγία του φίλου Differ στη σελίδα 20 (seem edit και αλλαγή offset 9F bit 4) δεν ενεργοποιήθηκε μόνιμα η αναφορά. Παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και σε κάποιον άλλο ή έγιναν όλα εντάξει;

Δε νομίζω ότι έχει λυθεί ακόμα το ζήτημα με τη μόνιμη αναφορά στο Κ1, όποιος τα έχει καταφέρει ας πει μια γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Κ1 για να το επιβεβαιώσω, αλλά σχετικά με την αναφορά παράδοσης κοίτα εδώ:

 

http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=22161

 

Αναφέρεται στο seem 0032_0001.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επεσε στα χερια μου ενα κ1 το οποιο ομως ,απο τη πολυ μεταχειριση εχει ξεθοριασει η μπροστινη επιφανεια.που μπορω να βρω καπακια?αλλαζουν μονο τα μπροστινα?

 

τελικά βρήκες? Εδώ είναι ένα σοβαρό "skin" κάλυμμα! και πιο κάτω θα βρείς κι άλλα, πιο γελοία καλλύματα!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Έχω παραγγείλει ένα νέο κινητό Motorola (1η φορά που διαλέγω αυτή τη μάρκα, είχα όλο SE & Nokia) και θα ήθελα εν συντομία να μου πείτε οι χρήστες του συγκεκριμένου κινητού τα συν & πλήν αυτού.

 

Το κινητό είναι το Motorola KRZR K1 Blue και το αγόρασα 100€ (εξωτερικό είμαι).....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω παραγγείλει ένα νέο κινητό Motorola (1η φορά που διαλέγω αυτή τη μάρκα, είχα όλο SE & Nokia) και θα ήθελα εν συντομία να μου πείτε οι χρήστες του συγκεκριμένου κινητού τα συν & πλήν αυτού.

 

Το κινητό είναι το Motorola KRZR K1 Blue και το αγόρασα 100€ (εξωτερικό είμαι).....

 

Δεν έκανες και την καλύτερη επιλογή για να γνωριστείς με τη μαμά μότο.

Το k1 φοράει το παλιό μενού της μοτορόλα(ένα μενού που δεν χρησιμοποιείται πια, αν δεν κάνω λάθος, ούτε στα φτηνά μοντέλα).

Τα γραφικά είναι ξεπερασμένα, το μενού είναι σχετικά αργό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες και την καλύτερη επιλογή για να γνωριστείς με τη μαμά μότο.

Το k1 φοράει το παλιό μενού της μοτορόλα(ένα μενού που δεν χρησιμοποιείται πια, αν δεν κάνω λάθος, ούτε στα φτηνά μοντέλα).

Τα γραφικά είναι ξεπερασμένα, το μενού είναι σχετικά αργό.

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, ακόμα έχω δυνατότητα ακύρωσης παραγγελίας!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το Κ1 τρέχει Synergy, λειτουργικό που τρέχουν τα περισσότερα Motorola, ακόμα και το V9 και το καινούργιο Z9 τρέχουν τέτοιο. Το Κ1 βέβαια τρέχει μια κάπως παλιότερη έκδοση, όχι όμως να το λέμε και παλιατζούρα!

 

Επίσης να ληφθεί υπ'όψη ότι ο άνθρωπος έδωσε 100 ευρώ για το κινητό. Στο ebay.de που κοιτάω συχνά για Motorola κινητά δε βρίσκεις τα καινούργια μοντέλα για τέτοια λεφτά.

 

Για να πω την αλήθεια για 100 ευρώ (ή λίγο παραπάνω) θα έπαιρνα από το ebay κάποιο V3xx ή (ακόμα καλύτερα) V6maxx. Τρέχουν και αυτά Synergy και είναι και 3G κινητά.

 

Αν δεν ενδιαφέρει η 3G δυνατότητα και η τιμή δεν είναι απαγορευτική θα πρότεινα το Z6. Το χρησιμοποιώ εδώ και οκτώ μήνες και είμαι ικανοποιημένος. Είναι φτηνότερο από το V8 που επίσης τρέχει Motomagx, παίρνει κάρτες μνήμης microSD, είναι εύχρηστο, συμπαγές και καλοφτιαγμένο. Δεν έχει όμως δυνατότητα 3G, όπως κανένα Motomagx μοντέλο άλλωστε.

 

Ας μας πει ο topmar τις σκέψεις του να τον βοηθήσουμε.

 

ΥΓ: Άντε Borussia και πάλι Bundesliga θα σε καμαρώνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Το Κ1 τρέχει Synergy, λειτουργικό που τρέχουν τα περισσότερα Motorola, ακόμα και το V9 και το καινούργιο Z9 τρέχουν τέτοιο. Το Κ1 βέβαια τρέχει μια κάπως παλιότερη έκδοση, όχι όμως να το λέμε και παλιατζούρα!

 

Επίσης να ληφθεί υπ'όψη ότι ο άνθρωπος έδωσε 100 ευρώ για το κινητό. Στο ebay.de που κοιτάω συχνά για Motorola κινητά δε βρίσκεις τα καινούργια μοντέλα για τέτοια λεφτά.

 

Για να πω την αλήθεια για 100 ευρώ (ή λίγο παραπάνω) θα έπαιρνα από το ebay κάποιο V3xx ή (ακόμα καλύτερα) V6maxx. Τρέχουν και αυτά Synergy και είναι και 3G κινητά.

 

Αν δεν ενδιαφέρει η 3G δυνατότητα και η τιμή δεν είναι απαγορευτική θα πρότεινα το Z6. Το χρησιμοποιώ εδώ και οκτώ μήνες και είμαι ικανοποιημένος. Είναι φτηνότερο από το V8 που επίσης τρέχει Motomagx, παίρνει κάρτες μνήμης microSD, είναι εύχρηστο, συμπαγές και καλοφτιαγμένο. Δεν έχει όμως δυνατότητα 3G, όπως κανένα Motomagx μοντέλο άλλωστε.

 

Ας μας πει ο topmar τις σκέψεις του να τον βοηθήσουμε.

 

ΥΓ: Άντε Borussia και πάλι Bundesliga θα σε καμαρώνουμε!!

 

Καλημέρα.

 

Αναλυτικότατη η περιγραφή σου φίλε μου, σε ευχαριστώ κι εσένα.

 

Τελικά ακύρωσα την παραγγελία μιας και δεν είμαι εξοικειωμένος με τα Motorola ακόμα.....αλήθεια, έχοντας SE K770i & ΝΟΚΙΑ 6233, ποιό από τα λεπτά Motorola πλησιάζει σε επιδόσεις και λειτουργικότητα?

 

Βασικά θέλω να δοκιμάσω Motorola (έως 150€) μόνο και μόνο διότι είναι λεπτά, ποιό μου προτείνετε....;) Ενημερωτικά τα V3i , V3xx & Maxx V6 βγαίνουν εδώ σχεδόν τα ίδια λεφτά και μπορώ να τα πάρω (115€ , 120€, 145€).....

 

ΥΓ: Ναι, επιτέλους ξανά Bundesliga:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, πέρα από ένα Bosch 909S όλα τα υπόλοιπα κινητά που είχα/έχω (και είναι αρκετά) είναι Motorola. Ίσως κάποιος άλλος από το φόρουμ μπορεί να βοηθήσει σχετικά με τις συγκρίσεις που ψάχνεις.

 

Από τα μοντέλα που αναφέρεις, θα πρότεινα το V6maxx. Κοίτα εδώ τις επίσημες πληροφορίες:

http://www.motorola.com/consumer/v/index.jsp?vgnextoid=f16d2373ebd2f010VgnVCM1000008206b00aRCRD&show=productHome

 

Δεν είναι καινούργιο μοντέλο (μερικοί το έχουν και σαν end of life), αλλά για την τωρινή τιμή του μια πολύ καλή επιλογή. Κοίτα το review εδώ:

http://www.mobile-review.com/review/motorola-v6maxx-en.shtml

 

Το μόνο αρνητικό που του βρίσκει είναι η υψηλή (τότε) τιμή του, πράγμα που δεν ισχύει πλέον.

 

Βέβαια από τα 145 ευρώ στα 170-180 που θα δώσεις για ένα Z6 δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Αν μπορείς να την αντέξεις σκέψου το σοβαρά. Review του Ζ6 εδώ:

http://www.mobile-review.com/review/motorola-z6-en.shtml

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το SLVR L9 αν θες να κοιτάξεις.Εξαιρετικά όμορφο και λεπτό.

 

Αυτό κάνει 105€ φίλε αλλά δεν είναι με clamshell, είναι bar....:happy:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

να μείνουμε στα του Κ1..??

για συγκρίσεις και ρποτάσεις υπάρχουν οι διαξιφισμοί.

thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Το Κ1 τρέχει Synergy, λειτουργικό που τρέχουν τα περισσότερα Motorola, ακόμα και το V9 και το καινούργιο Z9 τρέχουν τέτοιο. Το Κ1 βέβαια τρέχει μια κάπως παλιότερη έκδοση, όχι όμως να το λέμε και παλιατζούρα!

Συγγνώμη παιδιά, δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και τπτ, απλά είπα τη γνώμη μου.:O

Για πρώτη γνωριμία με μια εταιρία δεν είναι και οτι καλύτερο, δεδομένου οτι υπάρχουν πολλά νεότερα και καλύτερα τηλέφωνα.

Μπορεί να τρέχει synergy και το k1, αλλά στην πράξη, σε σχέση με το v3xx ή το v9 είναι η μέρα με τη νύχτα

 

Επίσης να ληφθεί υπ'όψη ότι ο άνθρωπος έδωσε 100 ευρώ για το κινητό. Στο ebay.de που κοιτάω συχνά για Motorola κινητά δε βρίσκεις τα καινούργια μοντέλα για τέτοια λεφτά.Για να πω την αλήθεια για 100 ευρώ (ή λίγο παραπάνω) θα έπαιρνα από το ebay κάποιο V3xx ή (ακόμα καλύτερα) V6maxx. Τρέχουν και αυτά Synergy και είναι και 3G κινητά.

Αυτό είχα στο μυαλό μου και εγώ.

Με 100 ευρώ βρίσκει v3xx.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά, δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και τπτ, απλά είπα τη γνώμη μου.

 

Προς Θεού, δεν υπήρξε θέμα προσβολής.

 

Με 100 ευρώ βρίσκει v3xx.:)

 

Συμφωνώ απόλυτα! Το V3xx μπορεί να έχει μόνο 1,3MP κάμερα, αλλά είναι πιο "κλασάτη" συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα!

 

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κι εγώ το Κ1 και παλεύω να ενεργοποιήσω μόνιμα την αναφορά παράδοσης στα μηνύματα. Αν και ακολούθησα την οδηγία του φίλου Differ στη σελίδα 20 (seem edit και αλλαγή offset 9F bit 4) δεν ενεργοποιήθηκε μόνιμα η αναφορά. Παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και σε κάποιον άλλο ή έγιναν όλα εντάξει;

ΜΟΝΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΣΤΟ Κ1

 

Αλλαγές που πρέπει να γίνουν στη seem 0032_0001

 

ΜΕΣΩ P2KAE

 

- 1276; Ability to create EMS (K1, L7e, Z3) (1 - ,0 off-GDL)

- 1483; Report on the delivery of SMS by default (1276 bits must be off) (1 - incl ,0-off)

 

ή

 

ΜΕΣΩ XVI32

 

- offset 9F bit 4 OFF

- offset B9 bit 3 ON

 

Είναι δοκιμασμένο από εμένα και λειτουργεί 100%

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο tweak για να κάνουμε πιο γρήγορο το μενού στην απόκριση?

Ευχαριστώ!

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που σκέφτηκα είναι να βάλεις skins με ελαφρότερα εικονίδια.το είχα κάνει στο v3 και είχα δει διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω καποιο προβλημα με την καμερα.. Καποιες φορες λειτουργει κανονικα και καποιες αλλες βγαζει το μηνυμα αποτυπωση εικονας απετυχε και επανερχεται στο αρχικο μενου..Ξερει καποιος τι συμβαινει;
Link to comment
Share on other sites

Σφάλματα της motorola.

Για δοκίμασε μια ολική επαναφορά και μια ολική διαγραφή!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...