Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, το θέμα σας είναι να μην γίνει μάθημα.Έτσι απλά, ε;

 

Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί πλέον το σχολείο. Ξέρω ότι στο φροντιστήριο είναι που πρέπει να διαβάζω. Οπότε δεν με απασχολεί πλέον για το αν θα χάσουμε μάθημα και πόσο. Εκεί που πρέπει να διαβάσω διαβάζω και το σχολείο είναι απλά κάτι υποχρεωτικό που απλά πηγαίνω γιατί μόνον εκεί μπορώ να δωσω πανελλήνιες. Δυστυχώς έτσι έχουμε καταντήσει, χωρίς φροντιστήριο από τη δευτέρα δεν κάνεις τπτ. Μπορεί να πιέζομαι από τώρα, αλλά τουλάχιστον θα έχω ακόμη λιγότερες πιθανότητες να σπάσω τα μούτρα μου στις πανελλήνιες, χωρίς να αποκλείουμε μια πιθανή αποτυχία. Αλλά και οι καταλήψεις που γίνονται, ανούσια γίνονται. Δεν είναι λόγος να στηρίξεις τον καθηγητή. Αυτός σε στήριξε όταν σε πίεζε να γράψεις διαγώνισμα σε κάτι που μόνος σου πάλευες να μάθεις, κι αυτό όπως όπως για ένα καλό βαθμό. Ή όταν σε κατέκλυζε με ασκήσεις; Ή όταν σου έβαζε 10 στη γυμναστική επειδή για τον α ή β λόγο δεν έκανες παρέλαση; Και σιγά τις καταλήψεις που κάνουν. Αν είναι έτσι οι καταλήψεις, φαντάζομαι πόσο συναρπαστική είναι η παιδική χαρά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτσε ρε φίλε που κάνουν καλά οι δάσκαλοι!

 

Είναι οι μοναδικοί εργαζόμενοι που δουλεύουν 9 μήνες και πληρώνονται κανονικά για 12 και η πλάκα είναι ότι αυτή την στιγμή ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ τους είναι ΣΧΕΔΟΝ 1000€(και είναι και μόνιμοι!!!)!Για πες μου λοιπόν εσύ....ποιος εργαζόμενος παίρνει τέτοιο μισθό για πρώτο!!!

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τελείως ΕΛΕΕΙΝΟΙ γιατί ζητάνε αύξηση 40-45%....τι λέτε ρε κάγκουρες!Θέλετε σαν πρώτο μισθό κάτι λιγότερο από 1500€;;Οι Πανεπιστημιακοί τότε τι θα παίρνουν;Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

 

Παρα το γεγονός οτι συμφωνώ μαζί σου δε θα πρέπει να ξεχνάμε οτι στο Δημόσιο με το μισθό που ξεκινάς τερματίζεις, δηλαδή δεν παιρνουν ιδιαίτερες προσαυξήσεις με τη πάροδο του χρόνου και ούτε ιδιαίτερα καλή σύνταξη

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Παρα το γεγονός οτι συμφωνώ μαζί σου δε θα πρέπει να ξεχνάμε οτι στο Δημόσιο με το μισθό που ξεκινάς τερματίζεις, δηλαδή δεν παιρνουν ιδιαίτερες προσαυξήσεις με τη πάροδο του χρόνου και ούτε ιδιαίτερα καλή σύνταξη

+1!:) Τα χρήματα των εκπαιδευτικών έχουν παραμείνει ίδια εδώ και 10-15 χρόνια.Ε να μη ζητήσουν και αυτοί?;) Και είναι γεγονός ότι άμα δε ζητήσεις και δεν αγωνιστείς δε παίρνεις τίποτα!:lol: :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ίσως ισχύει αυτό για τον βασικό μισθό αλλά τα επιδόματα είναι που αυξάνουν αρκετά το ποσό που "πέφτει στο χέρι". Βέβαια το "αρκετά" είναι και αυτό υποκειμενικό ίσως (κάποιος θα έλεγε "λίγο", κάποιος "πολύ")...

 

Επί τη ευκαιρία...

 

http://timss.bc.edu/pirls2001i/PIRLS2001_Pubs_IR.html

 

Η μεγαλύτερη έρευνα σε θέματα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στον κόσμο. Το εντυπωσιακό είναι (αν κανείς ενδιαφέρεται να ψάξει...) ότι οι Έλληνες μαθητές δημοτικού είναι από τους χειρότερους της ΕΕ όσον αφορά κάποιες παραμέτρους μάθησης (όπως το τι πληροφορίες μπορούν να αντλήσουν από ένα κείμενο) και μάλιστα με μικρή διακύμανση. Δηλαδή δεν έχουμε πολλούς κακούς που ρίχνουν τον μέσο όρο αλλά είναι όλοι "ένα επίπεδο". Άρα από ποιότητα δασκάλων και εκπαιδευτικών διαδικασιών είμαστε μάπα.

 

Έχει και πολύ ωραία πράγματα για τις δαπάνες. Δεν είμαστε και τόσο κάτω σε γενικές δαπάνες αλλά φαίνεται ότι ξοδεύουμε τεράστιο ποσοστό χρημάτων για τους μισθούς! Από την στιγμή που σε απόλυτα νούμερα οι δάσκαλοι δεν είναι οι πλέον καλοπληρωμένοι (σαφώς...) με έκανε εντύπωση αυτό. Μετά σκέφτηκα το πόσες ώρες δουλεύουν οι Έλληνες δάσκαλοι, το πόσοι αναπληρωτές χρειάζονται λόγω κακής οργάνωσης, τυχόν μικρά σχολεία στην επαρχία (αυτό δεκτό) κτλ.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

52 off topic μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ.

 

 

Σας παρακαλώ για άλλη μια φορά να κρατήσετε το επίπεδο του θέματος σε νορμάλ επίπεδα και να μην καταλήξετε πάλι να μιλάτε για τους κ*λους των καθηγητριών σας και για τις τυρόπιτες...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονησε να ερθεις Ξανθη να τους ξεσηκωσεις λιγο γιατι δεν κανουνε καταληψεις!:p
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κανονικό μαθήματάκι αύριο. Θα δω. Αν βαριέμε δεν ΠAΩ!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κανονικό μαθήματάκι αύριο. Θα δω. Αν βαριέμε δεν ΠAΩ!

 

Εμείς θα κάνουμε καιρό να κάνουμε κανονικό μάθημα.:yahoo:

Πάντως όλα τα λύκεια της Καβάλας έχουμε πορεία αύριο το πρωί στις 11,00. :ρ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα κάνουμε καιρό να κάνουμε κανονικό μάθημα.:yahoo:

Πάντως όλα τα λύκεια της Καβάλας έχουμε πορεία αύριο το πρωί στις 11,00. :ρ

Τι ακριβως ζητατε??

Για την καταληψη εννοω!

Να κανουμε και εμεις αν ειναι! Για συμπαρασταση!!

Θυμαμαι οταν ημουν 3η Γυμνασιου που κανανε (σχεδον) ολα τα λυκεια και γυμνασια του Βολου καταληψη για συμπαρασταση σε εμας!

Ηταν μια κεραια(παρανομη) κινητης τηλεφωνιας κοντα στο σχολειο μου!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ζητατε??

Για την καταληψη εννοω!

Να κανουμε και εμεις αν ειναι! Για συμπαρασταση!!

Θυμαμαι οταν ημουν 3η Γυμνασιου που κανανε (σχεδον) ολα τα λυκεια και γυμνασια του Βολου καταληψη για συμπαρασταση σε εμας!

Ηταν μια κεραια(παρανομη) κινητης τηλεφωνιας κοντα στο σχολειο μου!

 

Να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ η βάση του 10.

Θέλουμε δημόσιο δωρεάν σχολείο και στο εκπαιδευτικό σύστημα, που θα καλύπτει τις ανάγκες μαθητών και εκπαιδευτικών.

Θέλουμε τα πτυχία να εξασφαλίζουν την άμεση εύρεση εργασίας.

Είναι κι άλλα πολλά αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα όλα.:O

Link to comment
Share on other sites

Να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ η βάση του 10.

Θέλουμε δημόσιο δωρεάν σχολείο και στο εκπαιδευτικό σύστημα, που θα καλύπτει τις ανάγκες μαθητών και εκπαιδευτικών.

Θέλουμε τα πτυχία να εξασφαλίζουν την άμεση εύρεση εργασίας.

Είναι κι άλλα πολλά αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα όλα.:O

 

 

Με μια λεξη: Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Δε μας εφταναν οι καθηγητες, κανουν τωρα καταληψεις και απεργιες και οι μαθητες..Και εγω θελω να χανω μαθημα ρε παιδια, αλλά οχι και ετσι, ειπαμε..:rolleyes: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Με μια λεξη: Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Δε μας εφταναν οι καθηγητες, κανουν τωρα καταληψεις και απεργιες και οι μαθητες..Και εγω θελω να χανω μαθημα ρε παιδια, αλλά οχι και ετσι, ειπαμε..:rolleyes: :mad:

 

Δεν είμαστε το μόνο σχολείο, στην Αθήνα απ' όσο ξέρω έχουν κάνει ήδη πάρα πολλά σχολεία κατάληψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε το μόνο σχολείο, στην Αθήνα απ' όσο ξέρω έχουν κάνει ήδη πάρα πολλά σχολεία κατάληψη.

 

To ξερω Πετρο, δεν κατηγορω εσας συγκεκριμενα, αλλά ολους οσους το κανουν.Με την ιδια λογικη, ας παμε να καψουμε τα σχολεια για να τελειωνουμε μια καλη δηλαδη.. π.χ. η καταργηση του 10. Γιατι να καταργηθει η βαση του 10? Πειτε ενα τρανταχτο επιχειρημα και θα πω "ενταξει, εχετε δικιο".

Link to comment
Share on other sites

Οντως ποιο ειναι το προβλημα σας με την βαση του 10??

Εγω συμφωνω που επιτελους μπηκε ενα οριο.

Μα να γραφεις 3 και να περνας εμποροπλοιαρχων κτλ.

Ελεος....

Καλυτερα που μπηκε επιτελους μια βαση.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα σχολεία εδώ στην Καβάλα τουλάχιστον το σημαντικότερο επιχείρημα που έχουν είναι αυτό με την βάση του 10.

Κι εγώ είμαι υπέρ στο να καταργηθεί, γιατί να υπάρχει διαχωρισμός?:worry:

Είναι σαν να λένε αυτός που έβγαλε 10,5 θα περάσει, αυτός που έβγαλε 9,5 δεν θα περάσει.Δεν πρέπει να υπάρχει βάση.Ας πάει στο πανεπιστήμιο αυτός που θα γράψει κάτω από 10, ας περάσει στην σχολή που θα περάσει, κι αν δεν διαβάζει και γράφει κι εκεί χάλια, ας μείνει "αιώνιος" φοιτητής, αλλά να μην υπάρχει διαχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα σχολεία εδώ στην Καβάλα τουλάχιστον το σημαντικότερο επιχείρημα που έχουν είναι αυτό με την βάση του 10.

Κι εγώ είμαι υπέρ στο να καταργηθεί, γιατί να υπάρχει διαχωρισμός?:worry:

Είναι σαν να λένε αυτός που έβγαλε 10,5 θα περάσει, αυτός που έβγαλε 9,5 δεν θα περάσει.Δεν πρέπει να υπάρχει βάση.Ας πάει στο πανεπιστήμιο αυτός που θα γράψει κάτω από 10, ας περάσει στην σχολή που θα περάσει, κι αν δεν διαβάζει και γράφει κι εκεί χάλια, ας μείνει "αιώνιος" φοιτητής, αλλά να μην υπάρχει διαχωρισμός.

 

 

Για αυτο δεν προκειται να παει ποτε μπροστα η Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

να ταν μονο αυτο φιλε μου...για κλαματα ειμαστε..:chair:

 

Ε,καλα, ας αρχισουμε απο αυτο και βλεπουμε :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ τι εννοουμε στην Ελλάδα όταν λέμε σπουδές :

Αραλίκι , τάβλι , φραπεδία , γκομενες , πληρωμένη πτυχιακή

ε, και όταν γυρίσουμε απο το στρατό βλέπουμε για δουλεια ....

 

Οι περισσότεροι θέλουν να περάσουν απλά για να ζήσουν τα 5 χρόνια της ανεμελειας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...