Jump to content

Επιτραπέζια DVD Recorders με σκληρό δίσκο (HD)


gag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

PIONNER,τρομερη ποιοτητα και παραδοση στον χωρο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
paidia sas parakalo voi8ia.:cry:exo pari to TOSHIBA RD-XS27 kai den mporo na pekso ipotitlous.exo di oles ti ri8misis kai to mono pou katafera na kano einai na vgazo kati ipotitlous paramorfomenous epilegodas tin agliki glosa;)(giati den ipostirizi tin eliniki).iparxi kapia lisi?:help:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς το πιο εξοπλισμένο dvd recorder με σκληρό; Είχα ενα LG το οποίο είχε πολλές διευκολύνσεις αλλά και κάποια προβλήματα. Είχε πολύ καλό μενού στον σκληρό δίσκο και στην διαχείριση αρχείων. Πήρα και ένα Philips τώρα το οποίο έχει διευκολύνσεις οσον αφορά τις εγγραφές σε άδεια dvd.Με δύσκολο μενού για τον σκληρο. Το 1ο έχει 160 σκληρό και το δεύτερο 250.

Ποιό είναι καλύτερο απο τις άλλες μάρκες ώστε να αγοράσω κάτι άλλο; Ακούω καλά σχόλια για τα pionner, sony, panasonic.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Την πιο ολοκληρωμένη και αξιόπιστη απάντηση θα τη δώσεις μόνος σου αν κάνεις την εξής χρονοβόρα διαδικασία:

Συγκεντρώνεις τα υποψήφια μηχανήματα, βρίσκεις ποια είναι προσιτά στο πορτοφόλι σου και διαθέσιμα στην αγορά και κατεβάζεις τα αντίστοιχα manuals για να τους ρίξεις μια ματιά.

Εγώ κάτι τέτοιο είχα κάνει όταν έψαχνα για DVD recorder με σκληρό δίσκο.

Παρεπιπτόντως, τότε είχα προσέξει πως αρκετές ευκολίες στη διαχείριση και προγραμματισμό εγγραφών στο σκληρό δίσκο είχαν τα Pioneer, αλλά δεν υποστήριζαν ελληνικούς υπότιτλους στα avi files. Οπότε κατέληξα σε LG που έχει χαμηλότερη ποιότητα (όπως λένε τα τεστ στα περιοδικά), αλλά καλύτερη υποστήριξη στα ελληνικά.

Αν τα Pioneer έχουν αποκτήσει καλύτερη υποστήριξη σε ελληνικούς υπότιτλους και έχουν κρατήσει τις πολλές ευκολίες και την καλή ποιότητα εικόνας κερδίζουν πόντους (δεν ακούγονται όμως καλά λόγια για την after sales υποστήριξή τους) .

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο το οποίο να μπορεί να γράψει κανονικά NOVA με τον αποδικωποιητή 1110 υπάρχει? Το ρωτάω γιατί εγω έχω ένα LG χωρίς σκληρό όμως και δεν μπορώ να γράψω NOVA λόγω του Macrovision protection...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
paidia sas parakalo voi8ia.:cry:exo pari to TOSHIBA RD-XS27 kai den mporo na pekso ipotitlous.exo di oles ti ri8misis kai to mono pou katafera na kano einai na vgazo kati ipotitlous paramorfomenous epilegodas tin agliki glosa;)(giati den ipostirizi tin eliniki).iparxi kapia lisi?:help:

 

Καλησπέρα,

Tasiopoylos βρήκες Λύση με το προβλημα σου?

Αυτο που ξέρω επειδή έχω το ίδιο Recorder είναι ότι απαιτήτε αναβάθμηση firmware.

Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσαμε να βρούμε firmware Που να παίζει ελληνικούς υπότιτλους σε DIVX?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,

Tasiopoylos βρήκες Λύση με το προβλημα σου?

Αυτο που ξέρω επειδή έχω το ίδιο Recorder είναι ότι απαιτήτε αναβάθμηση firmware.

Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσαμε να βρούμε firmware Που να παίζει ελληνικούς υπότιτλους σε DIVX?

ευχαριστώ

 

Καλησπερα εστω και καθυστερημενα.

 

2 πραγματα συμβαινουν.

 

Ειτε δεν τα υποστηριζει καθολου τα ελληνικα το συγκεκριμενο μοντελλο της toshiba ειτε τα υποστηριζει με καποια πιθανη αναβαθμιση του firmware.

 

Επικοινωνησε με την ideal (Help Desk Line: 210 5193900) για να σου πουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα και αν υπαρχει διαθεσιμο νεο fw. Πριν το πας κανε οπωσδηποτε backup απο τον hdd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα DVD Recorder LG188H, το οποίο το έχω πάνω 2 χρόνια και μετάνιωσα πικρά που το πήρα. Από το πρώτο εξάμηνο λειτουργίας του παρουσίαζε συχνά πρόβληματα και έχω αλλάξει μια φορά τον ανεμιστήρα από πίσω λόγω υπερβολικού θόρυβου αλλά και μια φορά την κεφαλή γιατί κολλούσε και δεν διάβαζε DVD (το ξαναεμφανίζει σιγά σιγά πάλι). Το αποκορύφωμα ήταν χθες το βράδυ που μου τα έπαιξε ο σκληρός δίσκος. Κολλάει στην αναπαραγωγή των γραμμένων ταινιών που έχω από την τηλεόραση και κάνει έναν θόρυβο όπως κάνει ο χτυπημένος δίσκος στα PC.

Πήρα στο LG service και μου είπαν ότι είναι για αλλαγή ο σκληρός δίσκος και αύριο θα ξέρω τιμή.

Μπορώ να τον αλλάξω και μόνος μου? Είναι όπως των PC ή είναι ειδικός? Μήπως αλλάζει και το DVD-Recorder ?

Ξέρει κανένας σας πόσο πάει το μαλλί για αλλαγή δίσκου στο service?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα DVD Recorder LG188H, το οποίο το έχω πάνω 2 χρόνια και μετάνιωσα πικρά που το πήρα. Από το πρώτο εξάμηνο λειτουργίας του παρουσίαζε συχνά πρόβληματα και έχω αλλάξει μια φορά τον ανεμιστήρα από πίσω λόγω υπερβολικού θόρυβου αλλά και μια φορά την κεφαλή γιατί κολλούσε και δεν διάβαζε DVD (το ξαναεμφανίζει σιγά σιγά πάλι). Το αποκορύφωμα ήταν χθες το βράδυ που μου τα έπαιξε ο σκληρός δίσκος. Κολλάει στην αναπαραγωγή των γραμμένων ταινιών που έχω από την τηλεόραση και κάνει έναν θόρυβο όπως κάνει ο χτυπημένος δίσκος στα PC.

Πήρα στο LG service και μου είπαν ότι είναι για αλλαγή ο σκληρός δίσκος και αύριο θα ξέρω τιμή.

Μπορώ να τον αλλάξω και μόνος μου? Είναι όπως των PC ή είναι ειδικός? Μήπως αλλάζει και το DVD-Recorder ?

Ξέρει κανένας σας πόσο πάει το μαλλί για αλλαγή δίσκου στο service?

 

Ειχα και εγω ακριβως το ιδιο μοντελλο. (αν δεις προηγουμενες σελιδες θα διαβασεις διαφορες συζητησεις)

 

Εμενα μου χε παρουσιασει το προβλημα με το οτι δεν διαβαζει τα dvd μετα απο καποιο καιρο. Ευτυχως το εφτιαξα και το εδωσα με μειωμενη τιμη σε ενα γνωστο και πηρα το Sony Rdr-hx750 με ιδιο σκληρο. Απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.

 

Δεν γνωριζω για το σκληρο, απλα αν μπορεσεις κανε backup απο τον hdd --> dvd.

 

Επισης αν δεν σε αφηνει να γραψεις, δοκιμασε και δες αν ειναι πληρες ο hdd.

 

Αν ναι, τοτε διεγραψε καποιους τιτλους πρωτα, ετσι ωστε να εχει καποιο κενο χωρο o hdd και μετα ξαναδοκιμασε να τα γραψεις σε dvd (οσα χρειαζεσαι).

 

Για τα υπολοιπα στο service.

 

Αφου στο φτιαξουν (εφοσον σου πουν καποια λογικη τιμη) φροντισε να το πουλησεις οσο-οσο και να παρεις με ιδιο σκληρο 160αρι καποιο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας για ένα dvdrw.Είχα το lg rg177 αλλά σταμάτησε να γράφει και να διαβάζει και απο το service μου είπαν ότι έκαψε drivers και στοιχίζει 115€.Λέω λοιπόν να αγοράσω κάποιο άλλο, αλλά το πρόβλημά μου είναι ποιο;

Θέλω φυσικά να έχει σκληρό 80-160GB καλό μενού (το lg ήταν άψογο), να γράφει σε ταχύτητα χ100 (πολύ γρήγορη ) απο σκληρό σε dvd δισκάκι , και να αναγνωρίζετε απο το pc μου.

Αυτά τα λίγα. έχει κάποιος κάτι να επιδείξει για να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα μη ανάγνωσης DVD το είχα και εγώ και γι΄αυτό το πήγα μια φορά ήδη στο service.

Tελικά ή προβληματικά είναι τα LG γιατί βλέπω αρκετούς με πρόβλημα ή πούλησαν πάρα πολύ οπότε ανεβαίνει στατιστικά και ο αριθμός αυτών που έπαθαν βλάβη.

Αν φτιαχτεί, τι τιμή θα έπιανε για μεταπώληση?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχει βρεθει τρόπος για home made μετατροπή και αντικατάσταση του drive με ανάλογο απο pc με καλά αποτελέσματα όπως και πολλες άλλες μόντες

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν χρησιμοποιήσεις τον γουγλη θα βρεις μέχρι και φωτογραφίες που δειχνουν αναλυτικά τα βήματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα πάω να το πάρω απο το service ...... αποφάσισα τελικά ότι δεν αξίζει τον κόπο να το επισκευάσω διότι τα 115 € είναι πιστεύω αρκετά όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις καινούργιο και έχεις και την εγγύηση.

Από το service μου είπαν ότι έχει κάψει drivers εννοώντας κάποια πλακέτα (θα μάθω ποια) και όχι το dvdr.

Τελικά δεν έχει κάποιος κάποιο καλό μοντέλο που να το συνδέει με τον Η/Υ και να το αναγνωρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα πάω να το πάρω απο το service ...... αποφάσισα τελικά ότι δεν αξίζει τον κόπο να το επισκευάσω διότι τα 115 € είναι πιστεύω αρκετά όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις καινούργιο και έχεις και την εγγύηση.

Από το service μου είπαν ότι έχει κάψει drivers εννοώντας κάποια πλακέτα (θα μάθω ποια) και όχι το dvdr.

Τελικά δεν έχει κάποιος κάποιο καλό μοντέλο που να το συνδέει με τον Η/Υ και να το αναγνωρίζει;

 

Tι συμπτώματα σου παρουσίαζε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηπως μπορει καποιο παληκαρι να μου πει πως γινεται να μεγαλωσω ( μεγεθος ) τους υποτιτλους srt σε αρχεια divx σε συσκευη Philips DVDR3595H/58?

καθ΄ οτι λογω πρεσβυωπειας :blink: πρεπει η να παρω μεγαλυτερη τηλεοραση η να βλεπω απο κοντα κατι που δεν μπορω. διαβασα αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=193488 και κατεβασα αυτο http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php. αλλα δεν γνωριζω αγγλικα και δεν ξερω αν κανει για τη συσκευη μου μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

:)

υ.γ επειδη διαβαζω για πολλα προβληματα με αλλες συσκευες εχω να πω πως η συσκευη που αναφαιρω ειναι παρα πολυ καλη και με διχως προβληματα σε αρχεια η συμβατοτητες με δισκακια διαβαζει και παιζει τα παντα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Tι συμπτώματα σου παρουσίαζε?

LG RH177

Ξαφνικά σταμάτησε να γράφει σε dvd να κάνει format σε δισκάκι αλλά και να διαβάζει οποιοδήποτε dvd.Λειτουργεί άψογα απο τον σκληρό του,αλλά δεν γράφει όπως είπα.

Ψάχνω μήπως βρώ να το αλλάξω μόνος μου είτε από pc είτε με καινούργιο, μέχρι να αποφασίσω να πάρω άλλο.

καμιά βοήθεια για κανένα link?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ακόμα που απο κανέναν δεν έχω πάρει απάντηση:

Από αυτά που έχετε ,τα αναγνωρίζει κανένα το pc σας;

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ακόμα που απο κανέναν δεν έχω πάρει απάντηση:

Από αυτά που έχετε ,τα αναγνωρίζει κανένα το pc σας;

 

φιλε δυσκολευομαι να καταλαβω την ερωτηση σου, τι ακριβως να εχουμε για να αναγνωρισει το pc μας?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...