Jump to content

Pro Evolution soccer 6


louwtak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω οποιο και να επιλεξω μου βγαινει ενα σταδιο :(

στην οθόνη kit selection πάτησε page up/down ή select απο το joystick...έκει μπορείς να επιλέξεις επιπλέον εμφανίσεις,στάδια,μπάλες,κτλ........

 

 

edit

ξέρετε ότι με τα r1,r2 έχει και επιλογή επιπλέον εμφανίσεων και πατώντας το O αλλάζει και η εμφάνιση του τερματοφύλακα ή να το πω???

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

οταν παιζω master leage με τον ολυμπιακο....οταν παιζω στην εδρα μου δεν ακουγονται συνθηματα...για ξαναπεστε τα αλλα γηπεδα που ειναι,,,τα ελληνικα εννοω...ευχαριστω...page up/down...τι ειναι..που ειπε καποιος φιλος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδακια μια βοηθεια!

εχω βαλει το patch wehellas και παιζει μια χαρα αλλα κατι εχει γινει και εχω ενα προβληματακι που ειναι το εξης!

 

οταν παιζω league και συγκεκριμενα με τον ολυμπιακο εκει που φτιαχνουμε την ομαδα πριν παμε στο play game φτιαχνω την ενδεκαδα οπως την θελω αλλα μετα οταν παταω play game με βγαζει στην οθονη αυτη που εχει πριν ξεκινησει το παιχνιδι αλλα η ενδεκαδα ειναι διαφορετικη και οι αλλαγες που ειχα! εχει ενεργοπηειθει μαλλον αυτο το "autosort" και μου φτιαχνει μονο του την ενδεκαδα και μου βαζει κατι κουλα!

πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο ρε παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

οταν παιζω master leage με τον ολυμπιακο....οταν παιζω στην εδρα μου δεν ακουγονται συνθηματα...για ξαναπεστε τα αλλα γηπεδα που ειναι,,,τα ελληνικα εννοω...ευχαριστω...page up/down...τι ειναι..που ειπε καποιος φιλος

Λοιπόν πατώντας απο το πληκτρολόγιο σου το πλήκτρο Page up ή page down στην οθόνη του pro που επιλέγεις τις εμφανίσεις θα σου δώσει επιλογές για γήπεδα μπάλες κτλ.....

στο master league δυστηχώς έχει πρόβλημα με τα συνθήματα

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

paidia kserete diafora kolpa gia to pro ??? (sindiasmous koumpiwn)

 

 

ennow............

me pia koumpia kanei tripla

me pia koumpia kanei control

psalidakia

paraksenes kefalies kai alla

sout me faltso

sout sto gama

pws kremaw ton termatofilaka apo makria i apo konta

gia tetoia kolpa ennow

 

giati apoti exw dei olo to paixnidi apoteleite apo sindiasmous koumpiwn gia na kanei opoiodipote kolpo

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia kserete diafora kolpa gia to pro ??? (sindiasmous koumpiwn)

 

 

ennow............

me pia koumpia kanei tripla

me pia koumpia kanei control

psalidakia

paraksenes kefalies kai alla

sout me faltso

sout sto gama

pws kremaw ton termatofilaka apo makria i apo konta

gia tetoia kolpa ennow

 

giati apoti exw dei olo to paixnidi apoteleite apo sindiasmous koumpiwn gia na kanei opoiodipote kolpo

 

Σε γενικές γραμμές, αν ακολουθήσεις το εκτενές επίσημο training mode που έχει το PES6, θα βρεις πολλούς τρόπους για να κάνεις αποτελεσματική άμυνα (κλεψίματα, τάκλιν κλπ), επίθεση (ντριπλάρισμα, πάσες, σέντρες κλπ) και πολλά άλλα. Έτσι θα βρεις το 80% των "κόλπων" του παιχνιδιού. Τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψεις μετά από πολλή προπόνηση και πολλά παιχνίδια, σε όλα τα επίπεδα.

Τα υπόλοιπα θα τα βρεις εδώ μέσα, από τις ανταλλαγές εμπειριών των χρηστών του PES6.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά αν δεν είναι κόπος ας βοηθήσει κάποιος. Τελικά θα βγει ή όχι για xbox? Αν όχι πότε περιμένουμε το platinum για ps2? thanks
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Ορε παλικάρια σας χαιρετώ.

Έχω κανένα 1,5μήνα που ασχολούμε με pes5 και τώρα με το pes6.

Δυσκολεύομαι΄πολύ στην άμυνα και κατάλαβα τελικά αυτό που έχει ειπωθεί

και εδώ, πως πρέπει να αλλάξεις δηλ. τον τρόπο παιχνιδιού.

όχι άντε όλοι βουρ επίθεση και πίεση παντού με R1+X.

-Υπάρχουν κάποιες γενικές οδηγίες για το πως είναι καλό να στείνεις την ομάδα ή τί σύστημα να παιζεις?

Το 3-5-2 με wingers που έπαιζα πολλές φορές στο 5 τώρα με εκθέτει.

Αν χαθεί η μπάλα στο κέντρο....άντε γειά.

-Αυτή η Τσέλσι με την άμυνα της και τους γρήγορους μπροστά μου έχει γίνει εφιάλτης, μόνο με καμιά Ιντερ κάτι γίνεται:D

Link to comment
Share on other sites

Ορε παλικάρια σας χαιρετώ.

Έχω κανένα 1,5μήνα που ασχολούμε με pes5 και τώρα με το pes6.

Δυσκολεύομαι΄πολύ στην άμυνα και κατάλαβα τελικά αυτό που έχει ειπωθεί

και εδώ, πως πρέπει να αλλάξεις δηλ. τον τρόπο παιχνιδιού.

όχι άντε όλοι βουρ επίθεση και πίεση παντού με R1+X.

-Υπάρχουν κάποιες γενικές οδηγίες για το πως είναι καλό να στείνεις την ομάδα ή τί σύστημα να παιζεις?

Το 3-5-2 με wingers που έπαιζα πολλές φορές στο 5 τώρα με εκθέτει.

Αν χαθεί η μπάλα στο κέντρο....άντε γειά.

-Αυτή η Τσέλσι με την άμυνα της και τους γρήγορους μπροστά μου έχει γίνει εφιάλτης, μόνο με καμιά Ιντερ κάτι γίνεται:D

 

Εγώ προσωπικά δε θα έβαζα κάτω από 4 παίκτες στην άμυνα. Τρως γκολ στο πι και φι. Συνήθως διαλέγω 4-5-1 (με διάταξη στο κέντρο 2 αμυντικά χαφ, δύο ακραία χαφ/wingers στα πλάγια και ένα "δεκάρι" στο κέντρο μπροστά από τα αμυντικά χαφ και πίσω από τον σεντερφόρ). Για πιο επιθετικό παιχνίδι, οι wingers περνάνε πιο μπροστά σαν wing forwards μαζί με τον σεντρεφόρ και το σύστημα γίνεται 4-3-3.

Από συστήματα/έλεγχο τακτικής διαλέγω semi-auto με άμεσα χειροκίνητο έλεγχο στο τεχνικό οφσάιντ (offside trap).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστό φίλε panosz75 για την απάντηση

Το σύστημά δείχνει ιδανικό, αρκετοί παίχτες για άμυνα,πιο ομαλή κυκλοφορία και wingers για πλευροκοπήσεις.

Μια δυό ερωτήσεις αν μπορείς μόνο.

-Υπάρχει μια επιλογή που λέει για επίθεση απο πλάγια side attack ..νομίζω, αυτή την έχεις ενεργοποιημένη?

-Τους πλάγιους τους τοποθετείς σε ποιά ακριβώς θέση?Πάνω στην γραμή του κέντρου ή πιο μπροστά?

-Και μια ποιό extrime ερώτηση, λοιπόν...εχμ..τον επιθετικό πως τον πλαγιάζεις

για να σουτάρει σε γωνία,πως θα σημαδέψω σωστά?

δηλ. τρέχω π.χ προς τα δεξιά, περνάω ή όχι την περιοχή και είμαι έτοιμος να σουτάρω, τί κάνω?

-σκαφτό σουτ ή προσποίηση εντάξει τάμαθα αυτά:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστό φίλε panosz75 για την απάντηση

Το σύστημά δείχνει ιδανικό, αρκετοί παίχτες για άμυνα,πιο ομαλή κυκλοφορία και wingers για πλευροκοπήσεις.

Μια δυό ερωτήσεις αν μπορείς μόνο.

-Υπάρχει μια επιλογή που λέει για επίθεση απο πλάγια side attack ..νομίζω, αυτή την έχεις ενεργοποιημένη?

-Τους πλάγιους τους τοποθετείς σε ποιά ακριβώς θέση?Πάνω στην γραμή του κέντρου ή πιο μπροστά?

-Και μια ποιό extrime ερώτηση, λοιπόν...εχμ..τον επιθετικό πως τον πλαγιάζεις

για να σουτάρει σε γωνία,πως θα σημαδέψω σωστά?

δηλ. τρέχω π.χ προς τα δεξιά, περνάω ή όχι την περιοχή και είμαι έτοιμος να σουτάρω, τί κάνω?

-σκαφτό σουτ ή προσποίηση εντάξει τάμαθα αυτά:happy:

 

Κατ'αρχήν όπως σου είπα, έχω τον έλεγχο των συστημάτων στο ημιαυτόματο. Μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα ότι αποδίδει καλύτερα, ιδίως στα πιο ψηλά επίπεδα δυσκολίας. Για να το ενεργοποιήσεις, σε περίπτωση που δεν το έχεις ψάξει, ακολουθείς τη διαδρομή:

Set Formation -> Team -> Change Gameplan -> Change Gameplan Control -> Semi-Auto.

Συνήθως ρυθμίζω στο χειροκίνητο το "Offside Trap" και αυτόματα τις τακτικές "Pressure", "Counter Attack" και "Change Sides"

Συγκεκριμένα, σε αυτά που με ρώτησες:

- Υπάρχουν δύο επιλογές για πλάγια επίθεση, μία για επίθεση από τα δεξιά και μία από τα αριστερά (R.Side Attack και L.Side Attack). Σύμφωνα με την περιγραφή των συστημάτων αυτών από το tutorial του PES6, όλη η ομάδα υποστηρίζει τους επιθετικούς της αριστερής ή της δεξιάς πλευράς, ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει. Δεν αποδίδει στο δικό μου παίξιμο καθώς έχω παρατηρήσει ότι ο CPU το αντιλαμβάνεται ως πιο προβλέψιμο παίξιμο και σε κλείνει πιο αποτελεσματικά. Εκτός του ότι αν πάρει την κατοχή και αλλάξει το παιχνίδι από την άλλη πλευρά, σε βρίσκει ακάλυπτο στην αντίθετη πλευρά από αυτή που έκανες την επίθεση και τρως πιο εύκολα γκολ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις το Change sides, κατά το οποίο σε σχηματισμό με 2 σεντερφόρ (όπως π.χ. το 4-4-2)οι σεντερφόρ αλλάζουν συνεχώς πλευρές, δηλαδή αυτός που έχεις τοποθετημένο αριστερά γυρνάει δεξιά και ούτω καθεξής, προκειμένου να μπερδέψεις την αντίπαλη άμυνα και να αδειάσεις τους κεντρικούς αμυντικούς, ιδίως αν ο αντίπαλος έχει αναθέσει man-to-man στους επιθετικούς σου. Αν έχεις σύστημα 4-3-3, αλλάζουν θέσεις ο δεξιός με τον αριστερό wing forwards (κάτι ανάλογο με αυτό που κάνει συνήθως η Πορτογαλία με C.Ronaldo και Figo)

- Όταν πρόκειται για 4-5-1, τα δύο ακραία επιθετικά χαφ βρίσκονται σαφώς πιο μπροστά από το κέντρο, το οποίο καλύπτεται αμυντικά και από τα 2 αμυντικά χαφ και από τα ακραία μπακ. Όταν η ομάδα περνάει μπροστά και το σύστημα γίνεται 4-3-3 (ή 4-2-1-3), τα ακραία χαφ περνάνε ακόμα πιο μπροστά ώστε να κάνουν τις κούρσες τους στην πλευρά του ο καθένας, ακόμα και μέχρι τη γραμμή του άουτ της αντίπαλης άμυνας. Ουσιαστικά αυτοί κάνουν όλη τη δουλειά, και αν αδειάσουν αποτελεσματικά την αντίπαλη άμυνα, με μία σκαφτή σεντρούλα ή ένα συρτό σουτ, ο σεντερφόρ έχει ήδη πάρει τη θέση του στο κέντρο της επίθεσης και όλα είναι θέμα ενός πλασέ.

- Από ότι έχω παρατηρήσει εγώ, δεν ενδείκνυνται πολύ απότομες αλλαγές στη γωνία του επιθετικού όταν κάνεις σουτ, γιατί αλλιώς η μπάλα πάει στα περιστέρια. Αν είσαι μόνος σου και χωρίς κάλυψη από συμπαίκτες σου, τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα ή 1-2 αμυντικούς, δοκίμασε 2-3 προσποιήσεις. Αποτελεσματική προσποίηση στον τερματοφύλακα, αν δεν ανοίξεις πολύ τη μπάλα, μπορεί να αποβεί ιδιαίτερα ωφέλιμη, καθώς ακόμα κι αν δε βάλεις γκολ, πολύ συχνά είναι δυνατό να κερδίσεις πέναλτυ (και ίσως και καμιά καρτούλα).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά για τον χρόνο σου φίλε panos, ήσουν κατατοπιστικότατος!

Γενικά έχω δει πως όπως παίζουν οι ομάδες στην πραγματικότητα έτσι συνήθος αποδίδουν καλύτερα και στο παιχνίδι.

Άλλες παίζουν καλύτερα από τον άξονα, άλλες από πλάγια κτλ.

π.χ. η Manchester United την οποία θεωρώ να ταιριάζει γάντι στο σύστημα που αναλύουμε με Giggs,C.Ronaldo wingers, Saha μπροστά, Rooney πίσω του, Σκόουλς στο κέντρο.

Έχεις υπόψη σου άλλες ομάδες που να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά?

-Επόμενος στόχος μου να μάθω αυτό το ριμάδι το σουτ.

Ή σιγανό πάει, ή στις ταμπέλες ή (συνήθως) έξω από το γήπεδο.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον θα έχει απαντηθεί αλλά αν δεν είναι κόπος ας βοηθήσει κάποιος. Τελικά θα βγει ή όχι για xbox? Αν όχι πότε περιμένουμε το platinum για ps2? thanks

 

Xλωμο το κοβω για πλατινουμ! Το 2007 για ps2 εχει βγει ηδη το εχω κατεβασει αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα με το 6 εκτος απο μια μπαλα που εχει περισσοτερη. Απο μεταγραφες τιποτα δεν ξερω σαν gameplay. Τελος παντων για xbox θα βγει το 2007 δες λιγο εδω

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Xλωμο το κοβω για πλατινουμ! Το 2007 για ps2 εχει βγει ηδη το εχω κατεβασει αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα με το 6 εκτος απο μια μπαλα που εχει περισσοτερη. Απο μεταγραφες τιποτα δεν ξερω σαν gameplay. Τελος παντων για xbox θα βγει το 2007 δες λιγο εδω

 

Ευχαριστώ φίλε. Ρωτούσα και για το pro6 σε απλό xbox πάντως..πιστεύω να το βγάλουν!

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά για τον χρόνο σου φίλε panos, ήσουν κατατοπιστικότατος!

Γενικά έχω δει πως όπως παίζουν οι ομάδες στην πραγματικότητα έτσι συνήθος αποδίδουν καλύτερα και στο παιχνίδι.

Άλλες παίζουν καλύτερα από τον άξονα, άλλες από πλάγια κτλ.

π.χ. η Manchester United την οποία θεωρώ να ταιριάζει γάντι στο σύστημα που αναλύουμε με Giggs,C.Ronaldo wingers, Saha μπροστά, Rooney πίσω του, Σκόουλς στο κέντρο.

Έχεις υπόψη σου άλλες ομάδες που να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά?

-Επόμενος στόχος μου να μάθω αυτό το ριμάδι το σουτ.

Ή σιγανό πάει, ή στις ταμπέλες ή (συνήθως) έξω από το γήπεδο.;)

 

Μόλις σήμερα τελείωσα μία Eredivisie League (φυσικά πήρα το πρωτάθλημα) με τον Ajax. Κλασσικό επίσης παράδειγμα ομάδας που παίζει 4-3-3, με λίγο αλλαγμένο το σύστημα, με ένα αμυντικό χαφ (συνήθως ο Maduro), ένα κεντρικό χαφ λίγο πιο μπροστά (Sneijder), ένα δεκάρι (συνήθως ο Perez ή ο Roger), wingers τους Babel και Rosales και κλασικό σεντερφόρ συνήθως τον Huntelaar με αλλαγή τον Rosenberg. Είναι σύστημα που προτιμούν πολλές Ολλανδικές ομάδες και αν μπεις στις περισσότερες ομάδες του PES6, όπως είναι ρυθμισμένο by default, παίζουν με αυτό το σύστημα, ίσως λίγο παραλλαγμένο. Το ίδιο σύστημα αν δεν κάνω λάθος παίζει και η Εθνική Ολλανδίας, και στην πραγματικότητα. Αν θυμάμαι καλά, το ίδιο σύστημα έχει και η Chelsea, αλλά και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Barcelona.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το συστημα που αναφερετε (4-5-1 σε 4-3-3) εχει εφαρμογη σε αρκετες ομαδες και μπορει να ταιριαξει σε ακομα περισσοτερες.Απλα χρειαζεται γρηγορους wingers και εναν καλο(κατα προτιμηση ψηλο) σεντερ φορ.Απο εθνικες που το εχω κοιταξει μου ταιριαζει στην Αργεντινη(με Messi,Rodriguez/Saviola ως wingers,τον Riquelme 10αρι και τον Crespo μονο του μπροστα),στην Γαλλια (Malouda,Wiltord πλαγια,Ribery 10αρι και Henry μπροστα).Το δοκιμασα και στην Αγγλια ως 4-3-3 με Owen,Rooney στα πλαγια και τον Crouch να περιμενει στο κεντρο τις σεντρες αλλα κατι δε μου καθοταν καλα.

 

Απο ομαδες παει γαντι στην Chelsea(εγγυηση ο Drogba και απο τα πλαγια κυριως ο Robben),στην Manchester δε με πολυικανοποιησε.Γενικα εχω παρατηρησει οτι ταιριαζει καλυτερα σε ομαδες που εχουν ενα δυνατο φορ μπροστα,γιατι συνηθως αυτος μενει μονος του με 2 αμυντικους.Αν ο φορ δεν ειναι ψηλος και δυνατος συνηθως τα βρισκει μπαστουνια σε ομαδες που εχουν 2 δυνατα CB.

Αν ο φορ ειναι πιο κοντος και γρηγορος(πχ Eto'o) συνηθως προτιμω να βαλω αλλον εναν διπλα του(4-4-2) και να παιζω με καθετες μπαλιες εκμεταλλευομενος την ταχυτητα τους...

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα το patch όταν μπαίνει γκόλ, αυτός που μιλάει δεν λέει ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ή κάτι τέτοιο.. αλλά τίποτα...

 

Ολα τα άλλα κανονικά τα λέει...Γιατί;

 

Κι εγώ το ίδιο παρατήρησα. Πριν λίγο εγκατέστησα το W.E.Hellas patch και όταν βάζω γκολ, ο εκφωνητής δε λέει τίποτα. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος μέχρι τώρα?????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα! Μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω.. Υπαρχει καποιο site (ειτε ελληνικο ειτε αγγλικο) που να εχει στρατηγικες για την αναπτυξη των ομαδων η γενικα hints & tips που να αφορουν το pro 6?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα μου κάνετε μια χάρη μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το patch γιατί όλο λέτε για αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω ώστε να το κατεβάσω.Τώρα έχω τρελαθεί γιατί πρώτη φορα θα παίξω με ελληνικές ομάδες κανονικά:D
the absolout site το δικό μου site: louwtak.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα μου κάνετε μια χάρη μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ το patch γιατί όλο λέτε για αυτό αλλά δεν μπορώ να το βρω ώστε να το κατεβάσω.Τώρα έχω τρελαθεί γιατί πρώτη φορα θα παίξω με ελληνικές ομάδες κανονικά:D

 

Αν έχεις ADSL (γιατί το patch είναι περίπου 1GB), μπορείς να πας και να το κατεβάσεις από εδώ: http://www.wehellas.gr/index.php?ind=downloads&op=section_view&idev=23

Διαλέγεις όποιον από τους servers θέλεις και το κατεβάζεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου το κατεβάζω τώρα:D :D :respect:
the absolout site το δικό μου site: louwtak.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο παρατήρησα. Πριν λίγο εγκατέστησα το W.E.Hellas patch και όταν βάζω γκολ, ο εκφωνητής δε λέει τίποτα. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος μέχρι τώρα?????

 

 

Και σε εμένα το ίδιο... :mad:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...